'Vrijheid gijzelaars met geld gekocht' Is er 'n aantrekkelijker spaarvorm mogelijk dan de Spaarselect-rekening? De Spaarselect-extra- rekening. 4,5% 5% Libanon bevestigt vermoeden over losgeld: Vrijgelaten gijzelaar voelt zich 'herboren' 'Ingreep zou Russen erg ongeloofwaardig maken' Nieuwzeeland woedend over 'vrijlating' geheim agente Rabin nam beslissing op eigen houtje VRIJDAG 6 MEI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 PARIJS (Rtr) - De Franse journa list Jean-Paul Kauffmann, die woensdag samen met twee Franse diplomaten na een gijzeling van drie jaar op vrije voeten kwam. voelt zich "herboren". "Geen blinddoeken en geen ketenen meer wij zijn weliswaar niet uit het graf opgestaan, maar het lijkt er wel op", aldus Kauffmann op de Franse radio. De journalist werd vanuit Saloni- ki, waar een tussenlanding werd gemaakt, geïnterviewd door Roger Auque. de Franse gijzelaar die in november in Bayrut vrij kwam. Het toestel landde gisteren in Pa rijs verwacht, waarna het drietal voor medische controle in een zie kenhuis werd opgenomen. "Het is fantastisch. Ik durf nau- LONDEN (AFP/Rtr/AP) - Frankrijk is gisteren overal in de wereld door commentatoren gelijks te zeggen dat net de mooi- van beschuldigd de vrijheid de drie gijzelaars te hebben vrijgekocht, waardoor het er voor zcf ovfrdrew^khnk"'maar he??s andere gevangenen alleen maar somberder is gaan uitzien. Anderen legden een verband de enige manier waaróp ik mijn ge- met de tweede ronde van de Franse presidentsverkiezingen aanstaande zondag, waarin voel kan omschrijven, ik voel mij premier Chirac president Mitterrand zal trachten te verslaan. horWon" Vn"f*"TI' Parijs ontkende te enen male een bedrag terug van 330 miljoen dol- losgeld te hebben betaald voor de lar. Baudouins verklaring is de eer gijzelaars, die werden vastgehou- ste officiële bevestiging dat er in den door een pro-Iraanse Libanese middels nog eenderde van het be- groep van shi'itische moslems. Wel drag is betaald, wordt een nog uitstaande Iraanse De regeringen van de VS en lening afgelost, zeiden regerings- Groot-Brittannië, waarvan ook functionarissen. Chirac verklaarde burgers worden vastgehouden in herboren", aldus Kauffmann. heb drie jaar overleefd, nu ga ik le- De journalist zei dat de vreugde van zijn vrijlating wordt overscha duwd door de nagedachtenis aan Michel Seurat, de Franse gijzelaar die tijdens zijn gevangenschap stierd. De pro-Iraanse kidnappers maakten in 1986 zijn executie be kend maar de precieze omstandig heden van zijn dood zijn nooit op gehelderd. Kauffmann zei dat Seurat een langzame, pijnlijke en eenzame dood is gestorven. Hij overleed aan maagkanker. "Dag na dag zagen wij de doodstrijd van onze vriend, die zijn ziekte met trots en wils kracht bestreed en die ons diep res pect afdwong", aldus Kauffmann. "Hij werd geel en wij dachten dat hij geelzucht had. Maar zijn ziekte sloopte hem en uiteindelijk kon hij niet meer lopen of staan. In decem ber 1985 verdween Seurat. Hij zou hebben kunnen sterven omgeven door zijn familie. Die bittere ge dachte zal altijd bij mij blijven". Kauffmann zei voorts dat de di plomaten Marcel Carton en Marcel Fontaine en hijzelf tot november in één kamer zijn vastgehouden. Toen werd Fontaine weggehaald. "Het was een grote schok hem nu weer te zien. Ik dacht dat hij al was vrijgelaten". "Wij zijn al die jaren van al het nieuws verstoken ge weest. Wij hadden geen idee wat er in de buitenwereld gebeurde, slechts af en toe vingen wij een snippertje nieuws op". Kauffmann had tevens zijn cel met de Amerikaanse journalist Terry Anderson gedeeld. Anders on (40). hoofdcorrespondent van Associated Press in het Midden oosten, werd op 16 maart 1985 ont voerd en zit van alle westerse gijze laars het langst gevangen. Kauff mann zei dat hij met Anderson schaakte en domino speelde om de dag door te komen. De zuster van Anderson zei dat ze bemoedigd was door de vrijla ting van de Fransen en dat zij naar Parijs zal gaan om van Kauffmann te horen hoe het met haar broer gaat. Kauffmann zei dat de ont voerders de enkels van de gijze laars hadden geboeid en boven dien hun radio's hadden afgeno men toen in februari 1987 de Ame rikaanse Zesde Vloot voor de kust van Libanon verscheen. De diplomaat Carton sprak ook een paar woorden. "Het is het ein de van een nachtmerrie die drie jaar heeft geduurd. Ik begin lang zaam weer tot leven te komen". Carton zei dat er in hun omgeving nog meer gijzelaars werden vastge houden, "maar wij wisten niet pre- dat de betrekkingen tussen Parijs en Teheran nu kunnen worden her steld. Naar uit Libanese bronnen werd vernomen, betaalde de Franse pre mier Chirac een losgeld van 1,8 mil joen dollar en stemde hij ermee in wapens aan Iran te leveren via der den en een Iraanse lening af te los sen. Namens Chirac verklaarde mi nister van binnenlandse zaken, Pasqua: „Wij gaven niemand iets, wij deden geen enkele concessie, wij betaalden geen enkele franc, geen enkele dollar, geen enkele mark, geen enkele yen". Op de vraag of Frankrijk na de vrijlating van de gijzelaars gevangenen zal op vrije voeten stellen zei hij: „Zeker niet op ons initiatief'. Doch Chiracs woordvoerder Baudouin zei dat Frankrijk op her haald verzoek van Iran tweederde van een lening van één miljard dol lar aan Iran heeft terugbetaald en ook de rest zal aflossen. Het miljard werd indertijd door de sjah geleend aan de Franse Commissie voor Atoomenergie ten behoeve van de uraniumverrijkingsfirma Eurodif. Chirac betaalde al direct na zijn be noeming in maart 1986 een eerste Libanon, hebben steeds met druk verklaard tegen elke regeling met ontvoerders te zijn. „Elk teken dat concessies zijn gedaan zou ons van zorg vervullen. Wij menen dat concessies verdere ontvoeringen in de hand werken en de gevangen schap van andere gijzelaars verlen gen", zo deelde het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken mee in een verklaring die werd uit gegeven door de ambassade in Pa rijs. Britse politici veroordeelden Frankrijk gisteren scherp. „Frank rijk is altijd volkomen cynisch ge weest in deze, maar dit gaat alle perken te buiten en zal op hen te rugslaan", zei David Owen, de lei der van de oppositionele Sociaal Democratische Partij. „Het is een wanhopige poging van Chirac om zijn kandidatuur te redden en wer kelijk schandalig, aldus een Con servatief parlementslid Sum- Iran verklaarde bij monde van vice-premier Ali-Reza Moayeri dat het Frankrijk had geholpen om de drie Fransen vrij te krijgen vanwe ge „de ontwikkeling van de betrek kingen sinds de benoeming van premier Chirac" (in maart '86) Van den Broek over Polen: WELLINGTON (AP) - De premier van Nieuwzeeland, David Lange, heeft gisteren gezegd dat Domini que Prieur, de Franse geheim agen te die in ballingschap leeft op het atol Hao in de Stille Oceaan, nog voor het weekeinde naar Frankrijk zal terugkeren. Prieur was in 1986 veroordeeld tot drie jaar balling schap in verband met haar betrok kenheid bij de aanslag van de Fran se geheime dienst DGSE op het Greenpeace-schip Rainbow War- Lange bevestigde dat de Franse regering hem heeft meegedeeld dat Prieur nog voor zondag terug zal zijn Een verbolgen Lange zei dat als Prieur inderdaad terugkeert, dit een ernstige schending betekent van het internationaal recht, waar over hij de Franse regering volgen de week zal aanspreken. Dominique Prieur en een andere DGSE-agent, Alain Mafart, hadden onder de valse naam Turenge ge holpen bij de voorbereiding van de aanslag op de Rainbow Warrior, die in de haven van Wellington met twee kleefmijnen tot zinken werd gebracht. De Nederlandse Green- peace-fotograaf Perreira kwam daarbij om het leven. In 1986 werden Prieur en Mafart door een rechtbank in Nieuwzee land veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf, maar na zware Fran se economische pressie werd die straf, na bemiddeling door de Vere nigde Naties, omgezet in drie jaar ballinschap op het atol Hao, waar een basis van de Franse lucht macht is gevestigd. Vorig jaar werd Alain Mafart al door de Franse re gering naar Frankrijk terugge haald, naar verluidt omdat hij zou lijden aan maagklachten. Buitenland kort Zuidafrika De Zuidafrikaanse regering is gisteren in beroep gegaan tegen een gerechtelijk bevel om de stran den van de zuidelijke kuststad Port Elizabeth voor niet-blanken toe gankelijk te maken. Het Hoogge rechtshof van Port Elizabeth oor deelde dat de gemeenteraad niet de bevoegdheid heeft om te besluiten de stranden alleen voor blanken toegankelijk te maken. Filipijnen In het centrale deel van de Fili pijnen is gisterochtend een veer boot gezonken. Volgens de Fili- pijnse kustwacht zijn zeker 15 mensen verdronken en konden tot dusverre 48 passagiers worden ge red. Onder de doden bevinden zich vijf kinderen; de overige tien zijn vrouwen. Turkije De hoofdredactrice van het Turkse opinieblad.Ikibin'e Dogru is tot 16 maanden cel veroordeeld wegens belediging van president Kenan Evren. In een artikel lever de zij kritiek op de filosofie achter de staatsgreep die de toenmalige generaal Evren in 1980 leidde. Evren werd in 1982 president. U itbundig worden de drie Franse gijzelaars op een militair vliegveld in de buurt van Parijs door hun familiele den ontvangen. Marcel Fontaine (l) door zijn zoon en Marcel Carton (m) door zijn dochter. Jean-Paul Kauffmann de „positieve houding tegenover kijkt samen met premier Chirac (r) toe. Even later wordt ook Kauffmann door zijn vrouw en kinderen begroet. Iraanse eisen". „Uit humanitaire overwegingen vroeg de islami tische republiek Iran het moslem volk van Libanon te helpen bij het Franse probleem". Intussen werd gisteren eveneens bekend dat in het overzeese ge biedsdeel Nieuwcaledonië in een acht uur durende commando-raid 23 gendarmes en de magistraat konden worden ontzet. Deze waren door opstandige Kanaken in een grot veertien dagen vastgehouden. Bij de actie kwamen in totaal 21 mannen om het leven en vielen aan beide kanten drie gewonden. De gijzelaars dankten hun leven aan de bemiddelaar die wapens naar de grot had meegesmokkeld waarmee zij zich konden verdedigen toen de aanval werd ingezet. De Fransen hadden helikopters boven het ge bied laten vliegen om het lawaai te STRAATSBURG GPD/AP/DPA/Rtr) - „Als Mos kou een ingreep in Polen doet, zal dit de geloofwaardigheid van het nieuwe Sovjetbeleid ernstig op de proef stellen". Aldus minister van buitenlandse zaken Van den Broek gisteren in Straatsburg, waar hij de vergadering van het Comité van Ministers van de Raad van Europa bijwoonde. Volgens de Nederlandse be windsman lopen de spanningen in Polen op naargelang de stakingen zich uitbreiden. „Dit toont weer eens aan hoe enorm moeilijk het is voor de Poolse regering vergaande economische hervormingen door te voeren zonder een brede dialoog met vertegenwoordigers uit de be volking. Als er van een volk solida riteit wordt verwacht, dient het vakbondswezen daadwerkelijk mee te kunnen spreken over de maatregelen, die noodzakelijk wor den geacht". TEL AVIV (GPD/AP) - De Israëli sche minister van defensie Rabin heeft op eigen houtje besloten tot de deze week ondernomen militai re actie in zuidoost-Libanon. De re gering nóch het kernkabinet waren van tevoren geraadpleegd en de Is raëlische ministers hebben het nieuws over de actie dan ook via de radio moeten vernemen. Met name de minister zonder portefeuille Ezer Weizman was woedend over het feit dat minister Rabin zonder regeringstoestem ming besloten had tot een actie, die het gevaar in zich droeg van een militaire confrontatie met de in de oost-Libanese Beekavallei geleger de Syrische troepen. De voorzitter van de parlementaire commissie van buitenlandse zaken en veilig heid Abba Eban klaagde gisteren dat ook hij had moeten worden in gelicht. Hij vergeleek het optreden met dat van minister Ariel Sharon, die in 1982 als toenmalige minister van defensie de regering regelma tig verraste met op eigen gezag ge nomen opdrachten aan de Israëli sche troepen in Libanon. LA PAZ (IPS)'-- Het schandaal rond de banden van Boliviaanse politici en hoge legerofficieren met de top van de cocaïnehandel breidt zich uit. De op één na grootste politieke partij heeft twee van haar leiders geschorst nu het parlement nieuwe video banden met bewijsmateriaal in handen kreeg. De voormalige marine-kapi tein Paredes, die zegt een kruis- Schandaal rond video in Bolivia tocht tegen corruptie in leger en regering te houden, heeft de twee nieuwe videobanden aan het par lement overhandigd. Hij kwam vorige week met opnamen van een feest van cocaïnekoning Suarez waarop militairen en poli tici zich uitstekend vermaakten. Deze werden zowel in het par lement als op televisie vertoond en sloegen in als een bom. De rechtse Nationale Democrati sche Actie (ADN) schrapte eer der deze week ex-generaal Var gas als lid en onthief parlementa riër en ex-minister Arce van al zijn functies. Beiden waren op de video te bewonderen. De ADN, die de regering van president Paz Estenssoro steunt, staat onder leiding van ex-dictator Banzer. Achter de door minister Rabin genomen beslissing om het bol werk van de pro-Iraanse Hezbol- lah-militie in het dorpje Maidoen te laten aanvallen en vernietigen, worden inmiddels flinke vraagte kens geplaatst. Bij deze aanval doodden de Israëlische militairen meer dan 40 Hezbollah-strijders en kwamen drie Israëlische militairen orn. Er wordt gevreesd dat de Hez bollah nu de Israëlische troepen naar hun bases zijn teruggekeerd wraakacties tegen Israël zullen ondernemen. Minister Rabin heeft de slag om Maidoen verdedigd met het argu ment dat de Hezbollah de Pales tijnse commando's die tegen Israël opereren logistieke steun verleen den. Hoewel de grootscheepse mi litaire actie van de afgelopen dagen aanvankelijk was uitgelegd als een 'zuiveringsactie' tegen de Pales tijnse commando's is van een tref fen met de Palestijnen geen mel ding gemaakt. De Palestijnen had den, in afwachting van een Israëli sche invasie, het gebied al verlaten. In het Israëlische ochtendblad gisteren karika- (de Pa- alle rich- Haaretz tuur te lestijnse commando's) tingen wegrennen, terwijl een Is raëlische bulldozer in aantocht is. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken weigerde de Israëlische verklaring te accepteren dat de actie gericht was tegen terroristen. Het Neder landse tweede kamerlid Eisma (D66) noemde tijdens de parlemen taire vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg het optre den van de Israëlische troepen be schamend voor een beschaafd land. De Poolse oproerpolitie deed gis terochtend vroeg een inval in de staalfbriek van Nowa Huta bij Krakow in het zuiden van het land. aldus de nationale radio. Alle leden van het stakingscomité werden op gepakt. In de hoogovens van Nowa Huta zijn circa 16.000 arbeiders sinds 26 april in staking. Zij eisen loonsverhogingen en erkenning van de verboden vakbond Solidari teit. In totaal werken zo'n 32.000 mensen in de Lenin-fabriek Nowa Huta, de grootste staalfabriek van Polen. De Poolse autoriteiten verklaar den „zonder botsingen" een einde te hebben gemaakt aan de door So lidariteit geleide stakingsactie in Nowa Huta. Maar volgens medi sche bronnen zijn er bij de politie- inval minstens 40 gewonden geval len. Sommigen werden bewuste loos het ziekenhuis ingebracht, ëen gewonde had twee gebroken be nen. Sommige arbeiders zouden zich fel verzet hebben tegen de Poolse oproerpolitie. Stakers die weerstand boden, zouden met wa penstokken zijn geslagen. De ar beiders moesten een verklaring on dertekenen dat zij weer aan het werk willen. De Russische regering betreurt de huidige arbeidsonrust in Polen, maar ontkent dat de stakingen in verband moeten worden gebracht met de hervormingen in de Sov jetunie. Woordvoerder Gerasimov van het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft dit giste ren verklaard. Gerasimov Wilde niet zeggen of de Russische autoriteiten hulp hebben aangeboden aan de Poolse regering. De arbeidsonrust in Po len, die is ingegeven door prijsver hogingen, moet volgens hem door Moskou niet als een waarschuwing worden opgevat. Heksenjacht bestaat nog steeds CALCUTTA (AP) - Een 44-jarige voormalige Indiase lerares heeft zich uitgeroepen tot heks. Zij trad onlangs in de openbaarheid en be schuldigde de autoriteiten ervan niets te doen om de heksen in West Bengalen te beschermen. Twintig van tovenarij verdachte zijn het afgelopen jaar vermoord. "Zijn we de misdaden en fouten van het Europa uit de Middeleeu wen aan het herhalen? Waarom is er niemand die het vermoorden van heksen in het tegenwoordige India wreed en bijgelovig noemt?" aldus de Indiase lerares. ADVERTENTIE Geen minimuminleg. Opnamen kontant toegestaan. Vrij opneembaar tot f 5.000- per kalendermaand. Rentepercentage per jaar. Geen minimuminleg. Opnamen kontant toegestaan. Vrij opneembaar tot f 2.500,- per kalendermaand. Wie voor iets kostbaars spaart, moet zich het nodige ontzeggen. Toch kan het gebeuren dat u opeens tegen een aantrekke lijke aanbieding aanloopt. De Spaarselect-rekeningen van de Nutsspaarbank bieden u dan alle financiële vrijheid die u nodig hebt om 't leven te ver aangenamen. Bovendien is er geen mini muminleg vereist en krijgt u toch een hoge rente. Bij de Spaarselect-rekening is dat 4,5procent, terwijl u de vrijheid houdt om per kalender maand 5.000 gulden op te ne- men.Let wel: zonder moeizame overboekingen, zonder boete. Alleen wanneer u meerwilt opnemen, wordt er over 't meer dere 1% retourrente ingehouden. Bij de Spaarselect-extra- rekening krijgt u zelfs een rente van 5 procent en kunt u desge wenst, zonder restrikties, per kalendermaand 2.500 gulden opnemen. Over het meerdere wordt 1% retourrente ingehouden. Per kind: Alleenstaande: Echtparen: f 500,- per jaar. f 1.000 - per jaar. f 2.000,- per jaar. Saldering genoten rente met betaalde hypo theekrente is met terugwerkende kracht tot 1 januari 1987 komen te vervallen. Mocht u nog twijfelen wel ke spaarvorm van de twee voor u het aantrekkelijkst is, vraag dan gerust - vrijblijvend - advies bij de Nutsspaarbank, of stuur de bon in. Waar u in ieder geval zeker van kunt zijn, is dat de Spaarselect-rekeningen net zo aantrekkelijk zijn als de zaken waarvoor u spaart. De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. Stuur mij a.u.b. meer informatie over de Spaarselect-rekeningen^ Naam:M/V I Adres:i .Plaats:. Rentepercentage per jaar. Postcode: I Telefoon: I In een enveloppe zonder postzegel zenden aan: Nutsspaarbank I I DenHaag,Antwoordnummerl980,2500VD Den Haag. LD 7

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5