SPOORZOEKEN? Moederdag Politiesterkte laten bepalen door omgeving dogi6 Omwonenden vliegveld Beek zijn 13.000 nachtvluchten per jaar zat Sympathiebetuigingen voor staatssecretaris TNO: ook blindgangers kunnen gevaar opleveren Vrijmarkt loopt uit op vechtpartij Verbijstering over ruilhandel in wapens Depressie ah ziekte nog steeds ideiT „heerlijk PAGINA 3 VRIJDAG 6 MEI 1988 Aantal inwoners in gebied minder van belang DEN HAAG (GPD) De sterkte van korpsen rijks- en ge meentepolitie moet anders worden berekend. Nu wordt vrijwel uitsluitend uitgegaan van het aantal inwoners in het betrokken gebied of de gemeente. Het is echter veel be ter te kijken naar omgevingsfactoren die de werkdruk van de politie bepalen. HEERLEN (GPD) - De Vereni ging 'Geen Uitbreiding Vliegveld Beek' heeft haar raadsman, mr. Rob Bedaux uit Heerlen, gisteren gevraagd beslag te laten leggen op de inventaris en de bankrekenin gen van het ministerie van verkeer en waterstaat. De vereniging wil minister Smit Kroes (verkeer en waterstaat) daarmee dwingen om het vonnis van het Haags gerechts hof betreffende de nachtvluchten op het Limburgse vliegveld Beek na te komen. De advocaat van de Nederlandse staat heeft al laten weten deze be slagname niet te accepteren. "De staat erkent het verbeurd raken van dwangsommen niet", aldus de raadsman. Dit standpunt zal onge twijfeld tot een nieuw proces over de geluidsoverlast van nachtvluch ten op vliegveld Beek leiden. Met de beslaglegging wil de Ver eniging een dwangsom van in to taal 31 miljoen op tafel krijgen. Dat is het bedrag dat het ministerie vol gens de vereniging aan haar zou moeten betalen, omdat de geluid- overlast rond vliegveld Beek nog steeds te groot is. Het Gerechtshof in Den Haag be paalde in 1986 dat er maatregelen getroffen moesten worden getrof fen om de overlast voor de omlig gende woningen rond het vliegtuig 's nachts te beperken tot 55 decibel op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden per dag. Om dat te bereiken isoleerde de Staat hon derden woningen en werden ook een aantal vliegprocedures gewij- zigd. Meetonderzoek van de Rijks luchtvaartdienst toonde eind 1987 en begin dit jaar echter aan dat de 55 decibel-norm nog steeds elke nacht werd overtreden. Sinds 1 april 1987, de datum dat de dwang som van 100.000 per dag geldt, is die norm volgens de vereniging 310 maal overschreden, wat neerkomt op een dwangsom van in totaal 31 miljoen. Bedaux noemde het te gek dat in heel de wereld nacht vluchten maar zeer sporadisch worden getolereerd, terwijl in Beek 13.000 nachtvluchten per jaar zijn toegestaan. "Zelfs de vliegvel den van Amsterdam en Londen ha len amper 10 procent van dit aan tal". Volgens mr. Bedaux gaat het de vereniging niet om het geld, maar om de staat te dwingen gen te treffen die een einde maken aan de overlast. "De vereniging wil enkel een einde maken aan de schade die nu elke dag aan de volksgezondheid wordt aange richt. De staat moet dus gewoon zorgen dat 's nachts minder geluid wordt geproduceerd. Dat kan door met stille motoren te vliegen of door de nachtvluchten gewoon te stoppen". Volgens Bedaux is het 'heel re delijk' nu tot invordering van de dwangsom over te gaan, omdat de staat tijd genoeg heeft gehad de overlast aan te pakken. De advo caat verwacht overigens niet dat binnenkort het bureau van minis ter Smit-Kroes door een deurwaar der voor openbare verkoop zal worden opgeëist. Een ministerie is een openbare dienst. Beslag leggen op de spullen daarvan is volgens de wet onmoge lijk. De Staat zal de beslaglegging bovendien ongetwijfeld bij de rechter aanvechten. Dan is er spra ke van een executie-geschil, wat tot een nieuw proces leidt. Daarin zal de Staat moeten aangeven dat de normen niet zijn overschreden, of dat ze redelijkerwijs niet heeft kunnen voldoen aan wat het Hof in 1987 heeft bepaald. "Ik .geloof niet dat de Staat een. van beide argumenten hard zal kunnen maken. De Vereniging heeft er vaak genoeg voor gewaar schuwd dat de norm werd over schreden. Het harde bewijs daar voor ligt na het onderzoek van de Rijksluchtvaartdienst op tafel", al dus Bedaux. Dit is de voorlopige uitkomst van twee onderzoeken in opdracht van minister Van Dijk (binnenlandse zaken) naar een betere methode om de sterkte van een politiekorps te bepalen. Bij de onderzoeken, ge daan door twee onafhankelijke bu reaus, zijn 31 landgroepen van de rijkspolitie en 21 gemeentelijke po litiekorpsen betrokken. Uit de onderzoeken is naar voren gekomen dat de werkdruk van de politie vooral wordt bepaald dp or de omstandigheden in het gebied waar men werkt. De bevolkingssa menstelling speelt hier een door slaggevende rol. Te denken valt dan aan kenmerken als: het aantal jongeren in een bepaalde leeftijd, de aanwezigheid van etnische min derheden, de omvang van de groep van lage inkomens rond moeten komen en het aantal inwoners per woning. Verder spe len zaken als woningbestand, het aantal faillissementen bij bedrij ven en het aantal verhuizingen een rol. Op basis van de voorlopige uit komsten van beide onderzoeken is door het ministerie van binnen landse zaken al besloten tot een vervolgonderzoek om de gegevens nader uit te werken. Het is de be doeling dit najaar knopen door te hakken bij het bepalen van de sterkte van een politiekorps. Vanuit de politiebonden ACP en NPB is inmiddels instemmend ge reageerd op de voorlopige onder zoeksresultaten. DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Van der Linden (buitenlandse zaken) heeft na het voor hem zo slecht afgelopen kamerdebat over de invoering van een nieuw pas poort een lawine van sympathiebe tuigingen gekregen. Telefoontjes, bloemen en brieven. Zoals bekend moest Van der Linden na het debat Verduistering GRONINGEN (GPD) - Een 45-ja- rige advocaat uit Delfzijl heeft toe gegeven als curator in faillissemen ten ongeveer een half miljoen gul den te hebben verduisterd. Dit blijkt uit onderzoek van de rijksre cherche. De advocaat gebruikte het geld om zijn praktijk in Delfzijl draaiende te houden. De Raad van Discipline in Leeuwarden heeft de man deze week voor het leven als raadsman geschrapt. De affaire kwam eind vorig jaar aan het licht, toen een informant de Groninger rechtbank benaderde met gedetail leerde mededelingen over de han delwijze van de advocaat als cura- Binnenland kort Vervangend bloed Omdat er op de militaire slagvel den steeds meer gewonden zullen vallen en de wonden zelf steeds ernstiger zullen worden, wordt er intensief gezocht naar een middel dat bij gewonden als vervanger van bloed kunnen dienen. Het Neder landse Rode Kruis gaat de komen de jaren onderzoek doen naar de produktie van dat middel, gefinan cierd door het ministerie van de fensie. Het nieuwe middel wordt gewonnen uit menselijk bloed, maar kan meer dan het huidige bloedplasma. Postkantoor Het voormalige hoofdpostkan toor aan de Nieuwe Zijds Voor burgwal in Amsterdam is gekocht door de Zweedse zakenman Lars Magnusson. Deze wil het bijna 100 jaar oude monumentale pand op de begane grond inrichten met win kels en een café. Op de bovenver dieping komen kantoren. Het pand is voor ongeveer 7 miljoen gulden verkocht en ondergebracht in de beleggingsmaatschappij Magnus son Investment. Drugssmokkel De rechtbank van Komotini, een plaats in het noordoosten van Grie kenland, heeft een 42-jarige Am sterdamse restauranthouder tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens drugssmokkel. Hij kreeg ook een boete van 700.000 gulden). De man werd in januari bij de grens met Turkije mét zeven kilo heroïne gesnapt, verborgen in zijn auto. Volgens de man hadden monteurs van een garage in Istanbul de hero ïne in zijn auto verborgen en wist hp nergenis.van* Over de uceaan Korporaal Gerrit Henrichs, die de afgelopen drie jaar op Aruba heeft gediend als ziekenverpleger bij de zeemacht in het Caribisch ge bied, keert op unieke wijze naar Nederland terug. Henrichs is met zijn ruim tien meter lange zeilboot begonnen aan een oversteek van de Atlantische Oceaan, vanuit Aruba via Bermuda naar Den Helder. Hij hoopt de reis van ruim 9000 kilo meter in ruim anderhalve maand af te leggen. de paspoortzaak overdragen aan minister Van den Broek (buiten landse zaken). "Zondag belde er een man die zei: 'Je moet veel brutaler worden'. Een ander zei: 'Ik vind een Europe se staatssecretaris zonder paspoort mooier dan met paspoort'. En Tony Eyck (pianist en componist, red.) belde mij op en vroeg of ik zin had met hem te gaan fietsen na al die debatten", aldus Van der Linden in het partijblad CDA-Aktueel van deze week. In het blad zegt de bewindsman over het nieuwe paspoort: 'In feite is het alleen een technisch pro bleem. Geen politiek. Zoals een van de dagbladen opmerkte: als de lijm gedeugd had, was er geen pas poortdebat geweest. Toen ik hier aantrad, was het contract al geslo ten. Alles lag vast". Van der Linden zegt verder te hopen dat er bij een volgend debat over Europa (hij doet foripeel Eu ropese zaken) net zo'n immense be langstelling is als voor het pas poort. "Want dan gaat het echt om grote dingen", aldus de staatsse cretaris. AMSTERDAM (ANP/GPD) - In het hele land werd gisteren de bevrij ding gevierd, zoals hier in het Von delpark in Amsterdam. In het park werd een openluchttentoonstel ling gehouden rond het thema 'So lidariteit, zonder grenzen?'. De tra ditionele vrijmarkt, gekoppeld aan de kunst- en muziekmanifestatie voor internationale solidariteit, liep gisteravond in de hoofdstad uit op een massale vechtpartij tus sen politie en publiek. Twee men sen werden gewond in een zieken huis opgenomen. De politie ver richte zes aanhoudingen. Volgens ooggetuigen is de vecht partij ontstaan toen omstreeeks half elf drie agenten op verzoek van de organisatoren optraden bij een brandje in de buurt van een van de kunstwerken in het Vondelpark. De agenten werden vervolgens in het nauw gedreven door "dronken jongelui die wat al te enthousiast feestvierden". De agenten vroegen om assisten- ADVERTENTIE Het nieuwe spoorboekje is uit. Voor slechts f 6,50 hebt u altijd onze dienstregeling bij de hand. U koopt het bij het loket, op het postkantoor en bij de boekhandel. WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? tie, waarop van alle kanten politie auto's met loeiende sirenes in het park te hulp snelden. Dat riep de woede op van een groot deel van het publiek. Een massale vechtpar tij was daarbij het gevolg, waarbij vooral de politieauto's het moesten ontgelden. Koningin Beatrix en prins Claus woonden in het Muziektheater de nationale viering van de bevrijding bij. De schrijfster en publiciste Renate Rubinstein hield een lezing en het Nederlands Blazers Ensem ble bracht onder andere een spe ciaal voor de viering gecomponeer de versie van het Wilhelmus ten ge hore. De viering werd rechtstreeks door de televisie uitgezonden. Na afloop werd op het plein voor het Muziektheater een optreden verzorgd door de Bridge Big Band en de Lucia Martas dansers. Ook hier namen koningin en prins een kijkje. Prins Bernhard en mr. P. van Vollenhoven hebben het jaar lijkse bevrijdingsfeest in Wagenin- gen bijgewoond. Een lesvliegtuig van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthan sa, dat op Eelde zou komen oefe nen, is gistermorgen kort na het vertrek uit Bremen onverrichterza- ke teruggekeerd.De bemanning was door de Havendienst van Eel de via de radio vriendelijk maar dringend te verstaan gegeven, dat de komst van Duitsers op bevrij dingsdag minder gewenst was. De Havendienst kwam tot deze opmerkelijke stap naar aanleiding van een incident op 5 mei enkele ja ren geleden. Toen lokte de aanwe zigheid van een Duits lesvliegtuig op Eelde zoveel telefonische en zelfs schriftelijke protesten uit, dat het de directie beter leek herhaling in de toekomst te voorkomen. Vol gens de Havendienst hadden de Duitsers gistermorgen alle begrip "voor de situatie. (foto anp> AANVARING - Door een aanva ring op het Amsterdam-Rijnkanaal vanochtend in dichte mist is het sleepschip Hasard lek geraakt en aan de grond gelopen. Het schip kwam in botsing met het binnen vaartschip Alice uit Amsterdam. Het schip ligt nu met de voorstèven op de bodem van het kanaal. ROTTERDAM (GPD) - Elke niet- geëxplodeerde bom moet worden opgegraven. Ook 'blindgangers' kunnen al dan niet spontaan alsnog tot ontploffing komen. Al leen door de bom te onderzoeken kan worden bepaald in welke staat het explosief zich bevindt. Dat zegt drs N. van Ham van de research groep munitiefunctionering en ex plosieve stoffen van het onder zoekslaboratorium TNO in Rijs- W,jk. In opdracht van het ministerie van defensie onderzoekt TNO wel ke gevaren er aan niet-geëxplo- deerde munitie in de bodem kle ven. Uit dat (nog niet afgeronde) onderzoek blijkt onder meer dat een bom door slijtage aan het ont stekingsmechanisme lange tijd na inslag 'toch tot ontploffing kan ko men. Theoretisch is het zelfs moge lijk dat een blindganger, die is ge vuld met een instabiele springstof, spontaan ontploft. Ada Baas nieuw CDA-kamerlid DEN HAAG (GPD) - Mevrouw Ada Baas (45) zal voor het CDA de plaats innemen van de uit de Twee de Kamer gestapte Loek Duym "Ik heb maar één jaar de tijd om te be wijzen dat ik het werk aankan", al dus Baas, die nu nog wethouder in Nunspeet is. Bij de volgende ver kiezingen hoopt zij op een verkies bare plaats op de kandidatenlijst terecht te komen. Mevrouw Baas werd aangezocht om Duyn op te volgen nadat de eerste daarvoor in aanmerking komende kandidaat, H. Couprie, voor de eer bedankte. Couprie zei op zichzelf wel zin te hebben gehad in een hernieuwd kamerlidmaatschap. Hij heeft ech ter "nee" gezegd omdat zijn partij binnen een jaar begint met het op stellen van de kandidatenlijst voor de verkiezingen van 1990. "Nu sta ik op de 65e plaats en de kans dat ik hoger kom, is zeer gering", aldus Couprie. "Bovendien zou ik mijn werkzaamheden bij mijn organisa tiebureau moeten afbreken". DEN HAAG (GPD) - Directeur Temming van het Nationaal Oor- logs-'en Verzetsmuseum Overloon is verbijsterd over een ruilhandel van historisch oorlogsmateriaal tussen Nederland en de Bondsre publiek Duitsland. Dat een Duits militair transport uitgerekend op 4 mei stukken geschut uit Nederland heeft opgehaald voor een particu lier legermuseum in Koblenz in Duitsland, noemt Temming "triest en gênant". Het steekt hem verder dat het Koninklijk Nederlands Leger- eri Wapenmuseum in Delft, dat de in 1945 op de Duitsers buit gemaakte kanonnen ruilde tegen 18de-eeuw- se wapens, geen enkele vorm van overleg heeft gevoerd. "Er had toch op zijn minst gevraagd kun nen worden of wij belangstelling hadden. Het nu 'verkwanselde' ma teriaal had goed gepast in de collec tie van Overloon", aldus Temming. Volgens bestuurslid dr. C. Schui ten van het Delftse museum is het heel gebruikelijk dat musea spul len onderling ruilen. Temming ont kent dat niet, maar vindt dat het hier om iets anders gaat dan de "zo veelste Mondriaan". "De zaak ligt gevoelig, zeker nu het oorlogsmateriaal is terugge stuurd naar de voormalige vijand. Op die manier leg je een tijdbom", zegt Temming, die bovendien con stateert dat er aan de ruilhandel een bijsmaak kleeft van winst ma ken. Achttiende eeuwse wapens zouden meer waard zijn dan uit ka nonnen uit de Eerste- en Tweede Wereldoorlog. Een woordvoerder van Defensie beweert dat het ministerie niets met de ruil te maken heeft omdat het Delftse museum een onafhan kelijke stichting is. Het ministerie heeft zich alleen met het transport bemoeid en wijst erop dat het kon vooi op 4 mei al in het begin van de middag de grens met de Bondsre publiek was gepasseerd. Drs. Temming wil de ruilhandel aankaarten bij Tweede-Kamerle den en het ministerie. Volgens hem is het Koninklijk Nederlands Le ger- en Wapenmuseum een rijks museum dat valt onder Defensie. Inmiddels heeft het WD-kamerlid Ad Ploeg aangekondigd vragen te zullen stellen aan minister van Eekelen (defensie). Van Ham: "Het probleem met die blindgangers is datje niet weet wanneer zoiets gebeurt. Het voor naamste gevaar schuilt in het weg rotten van delen van de ontsteking. Veel van dergelijke bommen staan op scherp, en er hoeft maar het minste geringste te gebeuren en ze gaan af. Als zo'n bom in een stads wijk ligt, ben je als overheid eigen lijk verplicht die bom onschadelijk te maken". Volgens TNO is het eveneens mogelijk dat er tussen de spring stof en het omhulsel van de blind ganger een reactie plaats heeft. Er kunnen dan 'nieuwe, chemische verbindingen' ontstaan, zoals het uiterst explosieve koper-azide. "Er hoeft dan bij wijze van spreken maar een muis aan te knagen, en het is gebeurd," legt Van Ham uit. M. de Ruiter, hoofd van het bu reau Rampenbestrijding van de ge meente Rotterdam (waar nog di verse blindgangers onder de grond liggen), reageert verschrikt op de uitlatingen van TNO. Hij zegt ech ter eerst het eindrapport van het ministerie van Defensie te willen afwachten voordat hij bepaalde conclusies trekt. TNO verwacht het onderzoek in juni te hebben af gerond. Grondwater op rijksweg Amelisweerd UTRECHT (GPD) - De betonnen bak in Rijksweg 27 bij Amelis weerd is lek. Het grondwater, dat door een kunststof vliesconstruc tie moet worden tegengehouden, borrelt via naden in het wegdek omhoog. Daardoor komt er water op de weg te staan. Een woordvoerder van Rijkswa terstaat noemde het euvel 'een klein probleem'. Technici hebben inmiddels naar de oorzaak gezocht. Vermoed wordt dat er een lek zit tussen de betonnen bak en de kunststof folie. Bij de aanleg in 1986 van Rijks weg 27 door Amelisweerd werd de folie aangebracht om de grondwa terstand in het omliggende bos niet te verstoren. Inmiddels is het oude peil weer bereikt, waardoor de druk onder de bak is toegenomen. Vorig jaar stelden medewerkers van Rijkswaterstaat vast dat het as falt in een deel van de weg werd op gedrukt. Met een drainerende as- faltlaag is dit probleem toen ver holpen. Bekeken moet worden hoe het lek kan worden gedicht zonder dat de 94.000 automobilisten- die Amelisweerd dagelijks passeren, daar last van hebben. ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - Meer dan de helft van de mensen met een ernstige vorm van depressie wordt niet medisch behandeld. Ook her kent de huisarts depressie vaak niet als ziektebeeld. Toch lijden jaarlijks zo'n 500.000 mensen tus sen de 15 en de 65 jaar aan een of andere vorm van ernstige of zeer ernstige depressie. Het is bekend dat 5 procent van de Nederlandse volwassenen op grond van die ziekte niet in staat is om zijn werk te doen. Dat schrijft de Amster damse professor F. de Jonghe in zijn onlangs verschenen boek 'Om gaan met depressie'. De Jonghe is hoogleraar psychia trie aan de Universiteit van Am sterdam en als psychiater werk zaam in het Academisch Medisch Centrum in de hoofdstad. Hij schreef het boek mede op aanra den van een aantal (ex-)patiènten en familieleden die hij behandelde. "Depressie komt veelvuldig voor", aldus De Jonghe. "Maar het wordt als ziektebeeld ontkend. Ik heb het boek geschreven om meer inzicht in de problematiek, de ziek teverschijnselen en de behande lingsmogelijkheden te geven. Het is een boek v depressies lijden en hun naaste omgeving, maar ook voor hulpver leners zoals huisartsen". "Weinig mensen met een depres sie vragen om medische behande ling. Ruim 90 procent van hen die wel hulp vragen geneest. De mees ten van hen krijgen maar eenmaal in hun leven een depressie, daarna nooit meer. Een minderheid krijgt de ziekte meerdere malen terug, maar het aantal depressieve perio den neemt na het vijftigste levens jaar af', aldus De Jonghe. '"Er is berekend dat depressie aan de Verenigde Staten in 1985 ruim 16 miljard dollar heeft gekost. De behandeling ervan kost veel tijd, energie en geld. Maar niet be handelen kost nog veel meer geld". Verslaafd De Jonghe heeft het boek voor een groot deel geschreven op basis van eigen behandelingservaring en onderzoeken. Daaruit blijkt onder meer dat de groep vrouwen die aan zware depressies lijdt, twee keer zo groot is als de groep mannen. Een sluitende verklaring daarvoor is nog niet te geven. Een ander voor lopig onderzoeksresultaat van De Jonghe is het gegeven dat veel ver slaafden eerst te kampen hebben gehad met jarenlange depressivi teit. "Depressiviteit speelt een be langrijke rol bij verslaving en psy chose. Dat betekent dat vroegtijdi ge behandeling van die ziekte mo gelijk verslaving kan voorkomen, met name bij jongeren". Het is De Jonghe wel duidelijk dat iedere Nederlander zich wel eens depressief voelt. "Dat hoeft op zich geen reden voor paniek te zijn. Maar het wordt problema tisch, zeg maar pathologisch, als het algemeen functioneren wordt verstoord. Als de relatie met fami lie, bekenden of de werkkring na delig wordt beïnvloed. De over gang van normale neerslachtigheid naar zware depressie gaat heel ge leidelijk". Patiënten die aan depressies lij den zijn zich over het algemeen niet bewust van het feit dat ze ziek zijn. Merkwaardig genoeg hebben zij vaak minder ziektebesef naar mate ze ernstiger ziek zijn. Depres- lijden meestal aan re deloos of buitensporig verdriet, zonder dat zij daarvoor ëen reden kunnen aangeven. Ook is prikkel baarheid en verbittering een veel voorkomende gemoedsstemming. Andere symptomen zijn lusteloos heid, gebrek aan initiatief en schuldgevoelens. Depressieve mensen denken vaak geringschattend en kleine rend over zichzelf. Wie met derge lijke mensen omgaat, probeert veelal hun zelfbeschuldigingen te relativeren, maar meestal zonder succes. Het behulpzaam optreden van de ander leidt er niet zelden toe dat de patiënt zich schuldig gaat voelen omdat hij depressief blijft. Soms wordt hem dit ook door de teleurgestelde helper verweten, zij het vaak onuitgesproken. Vrijwel alle depressieve patiën ten hebben weinig of geen zin om te vrijen. "Vaak leggen de patiënt en zijn partner geen verband tus sen de afgenomen zin om te vrijen en de depressie. Het komt vaak voor dat patiënten hulp zoeken voor de seksuele stoornis en niet voor de depressie die daarachter schuil gaat", aldus De Jonghe. t Toegangsprijs f 10,-. Kinderen 4 t/m 12 jaar f 5,-. 28 ha Gloemenpark in Lisse. 20 ha Parkeerterrein. Dagelijks open van 8 -18.30 uur. Vragen? Bel 02521-19144 Binnen Expositie: Bijzondere bolgewassen PRACHTIG DAGJE KLEUR

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3