Architect moet meer oog krijgen voor beveiliging tegen inbraak Achtergrond, Verzekering tegen medisch letsel haalbaar Toenadering Gorbatsjov tot Kerk past in perestrojka-straatje PAGINA VRIJDAG 6 MEI 1988 Bij ontwerpen van woningen kan criminaliteit deels worden voorkomen AMSTERDAM - Heel wat inbraken zouden kunnen worden voorkomen, als bij het ontwerpen van wonin gen maatregelen tegen cri minaliteit worden meege nomen. Maar bij architecten en opdrachtgevers in de wo ningbouw zijn dat soort voorzorgen nog steeds een blinde vlek. Met een schroe- vedraaier en een breekijzer kom je de meeste nieuw bouwwoningen binnen lut tele seconden binnen. En dat terwijl beveiliging tegen inbraak maar een paar hon derd gulden hoeft te kosten. Tenminste, als er bij de bouw meteen rekening mee wordt gehouden. door Runa Hellinga Tot een jaar of twintig geleden werd er in Nederland in vergelij king met landen als Duitsland en Belgié zelden ingebroken. En om dat het een misdrijf was waar nie mand zich eigenlijk zorgen over hoefde te maken, werd er ook geen moeite gedaan huizen goed te be veiligen. Op de meeste achterdeu ren zat niet meer dan een kastdeur- slot. Helaas zijn Nederlandse inbre kers de laatste jaren bezig aan een inhaaloperatie en komt inbraak hier nu even vaak voor als in onze buurlanden. Ook andere vormen van criminaliteit als vandalisme en geweld zijn toegenomen. Dat is een ontwikkeling die de meeste men sen met angst en zorg gade slaan en de roep om meer politie klinkt dan ook regelmatig. Zelf doen we er vaak echter weinig tegen. Op onze tuindeuren zit nog steeds een kast- deurslot, terwijl inbrekers meestal via de tuin binnenkomen. Beveiliging "Kleine criminaliteit kun je niet alleen voorkomen met politie- en justitie-optreden. De pakkans is gewoon te gering en die kun je niet verhogen, tenzij je op iedere hoek van de straat een agent zet", aldus Paul van Soomeren van het Bu reau Criminaliteitspreventie en een van de twee auteurs van een se rie brochures over beveiliging van gebouwen en woningen. De boek werkjes zijn geschreven in op dracht van de Stichting Bouwre search in Rotterdam. Bestrijding van kleine criminali teit moet volgens Van Soomeren op verschillende niveaus plaats vinden. Opsporing en bestraffing zijn daarbij de laatste stap, maar de nadruk moet liggen op het voorko men van misdrijven. De ontwerper van woningen, woongebouwen en wijken speelt daarbij een belangrij ke rol. Van Soomeren heeft overigens een genuanceerde kijk op de bevei liging van woningen. Van hem geen pleidooi om ieder huis nu maar in een zwaarbewaakte burcht te veranderen, compleet met me tershoge hekken, rolluiken en alarminstallaties. "Het heeft geen zin om overal plaatstaal op de deu ren aan te bregen. Je moet kijken naar het risico dat een bepaald type huis in een bepaalde wijk loopt". Het gaat er volgens hem om de gelegenheidsdief het leven moei lijk te maken. Tegen een professio nele inbreker helpt maar weinig, maar de meeste mensen krijgen daar ook nooit mee te maken. Van Soomeren: "Veel mensen hebben over inbrekers vreemde ideeën. Zo van: het heeft toch geen zin maatre gelen te nemen, want als iemand wil inbreken, doet hij dat toch wel. De meeste dieven laten zich weer houden, zodra ze hun werk in het zicht van anderen moeten doen of er iets meer tijd aan kwijt zijn dan de paar seconden die het meestal kost". Normen In Nederland is er nog maar wei nig onderzoek naar gedaan, maar uit buitenlandse gegevens blijkt, dat de ene woning duidelijk hogere risico's loopt dan de andere. In een gezinswoningen wordt vaker inge broken dan in flats, in oude wijken vaker dan in nieuwe en in rijke buurten vaker dan in arme. Flats lijden vooral onder vandalisme. "Als je woningen bouwt, moetje de risico's afwegen. In een dorp in Gelderland hoef je lang niet zulke zware maatregelen te nemen als in de binnenstad van Amsterdam". Te zware maatregelen maken een woning niet alleen onleefbaar, maar ze hebben volgens Van Soomeren ook een negatief effect: "Dan krijg je een soort verbunke- ring en dat maakt duidelijk dat de woonomgeving niet meer door de bewoners in de hand kan worden gehouden". Sinds een aantal jaren zijn er offi ciële normen (NEN-normen) waar aan een beveiligde woning zou moeten voldoen. Die normen zijn niet verplicht, en in praktiik blij ken dan ook maar zeer weinig ar chitecten en opdrachtgevers te we ten wat ze inhouden. Degenen die het wel weten, maken er maar zel den gebruik van. Als er al maatregelen tegen in braak of vandalisme worden geno men, dan gebeurt dat vaak half slachtig. Dan is de voordeur van een woning bijvoorbeeld wel van goede sloten voorzien, maar kom je door een raam of door de achter deur zo naar binnen. Soms wordt er wel een beveiliging op het raam aangebracht, maar is de scharnier- pen er zo uit te lichten. In veel nieuwbouwwoningen worden bovendien materialen ge bruikt, die beveiliging tegen in braak vrijwel onmogelijk maken. Van Soomeren: "Kunststof kozij nen zonder metalen profiel zijn bij voorbeeld net pap, daar kom je zo doorheen, daar helpt geen slot te gen". Volgens Van Soomeren bestaat er bij architecten en opdrachtge vers ook een grote weerstand om over criminaliteitspreventie na te denken. "Vanuit de wereld van de criminologie is het gesprek met ontwerpers nog steeds heel moei lijk. Het besef dat beveiliging tegen inbraak allang geen overbodige luxe meer is, leeft bij woningbou wers nog steeds niet. En dat is gek, want je zorgt toch ook voor een re delijke brandveiligheid? Op het moment is het nog steeds zo dat maatregelen om criminaliteit te voorkomen als eerste worden weg gestreept als de kosten bouwproject te hoog dreigen te worden". Van Soomeren vindt dat spijtig, omdat het achteraf aan brengen van stevige sloten, goede scharnieren en dieveklauwen veel duurder is dan wanneer de maatre gelen meteen in de bouwfase wor den genomen. Sociale controle Technische beveiliging is vol gens Van Soomeren overigens maar een deel van het verhaal. Ook bij het ontwerp van een wijk kleine criminaliteit moeten den meegenomen. Eengezinswo ningen zijn bijvoorbeeld aantrek kelijke objecten om in te breken, omdat de buren niet kunnen zien wat er in de achtertuin van een an der huis gebeurt en de sociale con trole dus heel gering is. Flats vallen vaak ten prooi aan vandalisme, om dat er in het ontwerp van een wijk geen rekening wordt gehouden met de behoeften van opgroeiende jongeren. Speelgelegenheid be perkt zich tot een duikeieend voor peuters, terwijl een voetbalveld voor vijftienjarigen al snel als ver spilling van dure grond wordt ge zien. Vaak rest alleen de hal van de flat, waar het zo gezellig slopen is. Van Soomeren: "Vandalisme is kinderspel. Je ziet het vooral bij jongeren van 10 tot 18 jaar. Daarna is het afgelopen". ROTTERDAM (GPD) Er is een verzekering mogelijk voor een patiënt die in het ziekenhuis medisch letsel oploopt en schadevergoeding wil, zonder dat kan worden aangetoond dat er sprake is van een fout door de behandelend arts. Dit kan door middel van de zogenaamde "no-faultverzekering', meldt mr. B.A.J.M. de Mol in zijn proefschrift 'Medisch letsel in het ziekenhuis: no-faultverzekering, een verken nende studie'. De no-faultverzekering is gebaseerd op het principe dat de patiënt bij een medisch letsel allen hoeft te bewijzen, dat hij dhet letsel heeft opgelopen tijdens zijn verblijf in het zieken huis. Op dit moment kan een patient alleen schadevergoeding eisen, als vaststaat dat de schade is veroorzaakt door onzorgvuldig han delen van de artsen. Maar het probleem schuilt juist in dit schuldbewijs. Meestal moeten pa tiënten jarenlang onderhandelen met verzeke raars van artsen en ziekenhuizen. De Ombudsman verwerkt jaarlijks honder den klachten van patiënten, die teleurgesteld zijn over het resultaat van een medische behan deling. Het komt regelmatig voor dat patiënten schade lijden als gevolg van operatie of me disch onderzoek. Emotioneel laten artsen deze mensen in de kou staan; financieel kunnen gro te problemen ontstaan, aldus de Ombudsman. De voorzitter van De Ombudsman, Harm van der Meulen, noemde het gebied van de me dische schadezaken onlangs 'een groot grijs ge bied'. Hij schat dat het om ongeveer 10.000 za ken per jaar gaat en niet om slechts vierhon derd, zoals de verzekeraars zeggen. Onlangs werd bekend dat er per jaar alleen al achttienhonderd mensen overlijden in zieken huizen als gevolg van medische fouten. Daar naast zijn ook een langer verblijf in het zieken huis, thuishulp en arbeidsongeschiktheid het gevolg van een 'tegenvallend behandelingsre sultaat'. De stichting pleit dan ook al geruime tijd voor een verzekering tegen medische scha de. De door De Mol bepleitte no-faultverzeke ring kan een oplossing zijn voor het probleem Onder de dekking vallen 'vermijdbare' schade en letsel ten gevolge van falende medische pro- dukten. De patient kan met deze verzekering in de hand het ziekenhuis rechtstreeks aanspre ken, ook als er geen sprake is van een be roepsfout. De Mol toont in zijn studie aan dat de no- faultverzekering juridisch en financieel haal baar is. De uiteindelijke kosten van de verzeke ring schat hij op vier tot vijf maal de kosten van de huidige uitgekeerde schadevergoedingen. Daar staat tegenover dat de uitgekeerde scha devergoedingen maar een fractie zijn van de to tale medische schade, die wordt geschat op 155 De no-faultverzekering gaat ongeveer 80 mil joen per jaar kosten: wat neer komt op 4,25 per patient per opnamedag. De ziekenfondsen en particuliere verzekeraars gaven in 1986 onge veer 35 miljard uit aan de gezondheidszorg. De 80 miljoen voor de no-faultverzekering moet daaruit gemakkelijk te betalen zijn, meent De Mol. Jeltsin blijft voor perestrojka strijden MOSKOU - „Alles is nog steeds zoals het was!", moet Georgi Ma- lenkov hebben uitgeroepen, toen hij in 1955 thuiskwam van het plenum van het Centraal Comité van de Communistische Partij, dat hem van het toppunt van de macht had terugverwezen naar de obscure post van minister van energiezaken van de Sovjetunie. door Alexander Münninghoff De vrienden van de in ongenade gevallen Stalin-protége, in Ma- lenkovs woning in gespannen af wachting bijeen, begrepen hem ogenblikkelijk. Malenkov was weliswaar uit het eerste echelon verwijderd, maar een draadje naar de macht had hij weten vast te houden. Hij behield een stem in het kapittel, hij had nog steeds zijn zwarte re geringsauto (zij het dat hij de im posante ZIL moest verruilen voor de iets kleinere Tsjajkaj, hij behield zijn datsja (buitenhuis) en hij kon nog steeds profiteren van de voordelen van de speciale winkels voor de gepriviligeerde kameraden uit de partijtop, waar je zonder in de rij te staan voor gereduceerde prijzen buiten landse kwaliteitsprodukten kan kopen. Dus bleven zijn vrienden zijn vrienden. Herrie Hetzelfde is aan de hand met Boris Jeltsin dezer dagen. In fe bruari dit jaar raakte hij zijn top- baan als partijleider van Moskou kwijt, na een paar maanden van ongelooflijke herrie in de top. Het kwam erop neer dat Jeltsin, die uit het provinciale Sverd lovsk naar de grote stad was ge haald, met voorbijgaan van het establishment in Moskou de her vorming in de hoofdstad uiterst dictatoriaal had aangepakt. In oktober vorig jaar zou hij in een spontane redevoering, waar van inmiddels vier valse teksten in Moskou circuleren, het gebrek aan tempo in de hervormingspo litiek hebben gekritiseerd, waar bij hij zijdelings een stekelig commentaar op Gorbatsjovs po litiek actieve vrouw, Rai'sa Maksimovna, zou hebben gele verd. Dat alles was genoeg om deze hardloper in de perestrojka-wed- loop uit de koers te halen. Zijn plaats in het almachtige Polit buro raakte Jeltsin kwijt. Zijn baan als baas van Moskou even zeer. Hij kreeg een hartaanval door alle emoties en belandde in een ziekenhuis. Een speciaal zie kenhuis, wel te verstaan, zo één waar alleen de bonzen behan deld worden. Per slot van reke ning was en bleef Jeltsin een be schermeling van Gorbatsjov per soonlijk, hoewel de partijleider hem ervan had beschuldigd een dolk in de rug van de partij te ste ken. Driftkikker Jeltsin werd tenslotte be noemd tot vice-voorzitter van het Staatscomite voor Huizenbouw. Het is nu wel duidelijk, dat deze driftkikker niet toevallig op deze post is beland. Malenkov be schouwde zijn overplaatsing naar het energieministerie wel licht als een verstild voorportaal tot zijn welverdiende pensione ring en zijn collega Molotov toonde zich na zijn terugval tot het ambassadeurschap in Mong olië al evenmin geïnspireerd om van die nieuwe straffunctie iets moois te maken. Maar bij Jeltsin ligt dat duide lijk anders. De woningnood in de Sovjetunie is gigantisch en bo vendien heeft men in het Krem lin zijn functie tot een ministers post opgewaardeerd. Kortom, al les is nog steeds zoals het was. Iets minder dan voorheen weliswaar, maar toch: de zwarte auto komt Jeltsin afhalen, hij heeft een kantoor en een staf die hem buigend begroet. En zelfs stond hij afgelopen zondag bij de notabelen die het 1-Meidefilé op het Rode Plein afnamen, welis waar niet op het Walhalla-balkon boven het Mausoleum van Len in, maar wel vlak daaronder en nog steeds in enorm aanzien. Op vallend was immers, hoe vrien- delijk zijn collega-ministers met hem spraken. Strijdbaarheid Jeltsin durft nu ook weer zijn mond open te doen. Zowel in de Duitse uitgave van het perestroj ka-weekblad 'Moskovskije No- vosti: (niet in de Sovjet-Unie ver krijgbaar) als in het vakblad van zijn nieuwe ministerie, 'Stroitel- jnaja Gazeta), toonde de 57-jarige Siberiër zijn niet aflatende strijd baarheid. Zonder een zweem van rancune herhaalde hij in het kort zijn adagium: „Het is volstrekt duidelijk, dat we met middelma tigheid geen resultaten zullen boeken. We hebben revolutionai re ideeen nodig". En hij voegde eraan toe, dat de mensen tastba re resultaten willen van de pe restrojka. Een man als Jeltsin heeft, met al zijn controversiële kanten, toch een diepe indruk op de mensen in Moskou gemaakt. Me nigeen ziet in deze man met zijn enorme werklust toch de ware representant van de hervormin gen. Gorbatsjov was wellicht ge dwongen Jeltsin om puur poli tieke redenen uit de top te ver wijderen, maar hij heeft een goe de zet gedaan door deze man op een iets lager niveau te handha ven en Wel in het ministerie dat één van de meest kwellende pro blemen van de Sovjet-samenle ving, namelijk het woningtekort, moet zien op te lossen. MOSKOU (GPD) - Het past he lemaal in de toeschietelijke pe restrojka-lijn van Gorbatsjov en de zijnen, dat de Russische Or thodoxe Kerk de laatste tijd een prettige behandeling krijgt. Ruim een jaar geleden, op het 27ste Partijcongres in Moskou, riep Gorbatsjov zijn gehoor op tot meer creatieve initiatieven in de strijd tegen clericaal anti-Sov jetisme en tegen de resten van re ligie en nationalisme, waarmee hij de rooms-katholieke uniaten- kerk in de Oekraine de wacht aanzegde. Maar dat was voor een gehoor van gediplomeerde Marxisten- Leninisten. Nu zitten we vlak voor de herdenking van de dui zendjarige kerstening van Rus land, die in juni met omvangrijke plechtigheden gevierd zal wor den. Oog en oor van de wereld zullen zich dan op de situatie van de kerk in Rusland richten. En zo kregen we hier onlangs op de centrale Sovjet-staatstelevisie het unieke beeld te zien van zes op z'n orthodox gemijterde (wit te fez-achtige hoofddeksels met een witte doorschijnende voile tot halverwege de rug) kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders die in het Kremlin door een glimla chende Gorbatsjov werden ont vangen. De partijsecretaris was nu juist heel positief over de rol van de kerk en sprak de hoop uit dat zij zich ook voor de perestroj ka zou inspannen. Is de kerk in de Sovjetunie, waar het atheisme tot officieel standpunt in geloofszaken is ver heven, dan zo belangrijk dat er voor het oog van de staatscamera zoete broodjes moeten worden gebakken met haar vertegen woordigers? In elk geval kan worden vastgesteld, dat de kerk. ondanks alle tegenwerking van de afgelopen zeventig jaar, zich heeft weten te handhaven. Nog steeds zijn het de spreekwoorde lijke Russische baboesjkas die met hun hoofddoeken de dien sten in de met ikonen behangen kerkhallen het aanzien van een sektarische bijeenkomst geven. Maar er komen ook steeds vaker jongere mensen een kijkje ne men. De 'Moskovskaja Pravda' meldde onlangs knarsetandend, dat een op de drie nieuwgebore nen tegenwoordig gedoopt wordt. „De kerk heeft geleerd om van onze tekortkomingen ge bruik te maken", zei het blad en noemde de schaarste in de win kels en de levensomstandighe den van de bejaarden als de pun ten waarop de kerk, door een rustpunt met mogelijkheden tot inkeer te bieden, kan scoren. Al werd er meteen venijnig bij ge zegd, dat het 'een klassiek waan denkbeeld' is, dat de kerk voor de levensbelangen van de mens zou opkomen. Nu heeft de Russische Ortho doxe Kerk inderdaad geen grote faam weten te verwerven als maatschappelijk betrokken in stelling. Maar dan moet men zich realiseren, dat na de machtsover name door de Sovjets in 1917 het decreet omtrent de scheiding tussen kerk en staat en kerk en school door Lenin werd afgekon digd, niet lang daarna gevolgd door het verbod aan de kerk om zich met enige vorm van barm hartigheid - wij zouden zeggen welzijnswerk - bezig te houden. En dat is nog steeds niet gewij zigd. De nieuwe wet op de geloofs vrijheid en de rol van de kerk in de Sovjetsamenleving is nog steeds in de voorbereidende fase en al gaat men er in Russische kerkelijke kringen wel van uit, dat de sociale functie van de kerk door die wet aanzienlijk ver breed zal worden, de tekst waar het om gaat is nog steeds niet ge reed. De vrees van de autoriteiten geldt de mogelijkheid, dat een maatschappelijk ontketende kerk in de USSR alras voor een grote groep mensen een alterna tieve autoriteit zou kunnen wor den. Pausbezoek Ruim een maand voor het pausbezoek aan Oostenrijk blijkt dat de meeste rk jongeren in het land niet echt op de paus zitten te wachten. Uit een onderzoek in het aartsbisdom Salburg blijkt dat de meeste jongeren de paus alleen associëren met de seksue le moraal van de kerk en de hoge kosten van pausbezoeken. Vol gens de jongeren „sympathieke" begrippen als vrede, ontwikke lingshulp, diakonaat en pastora le zorg worden door maar weini gen verbonden met de kerk. Het onderzoek van het studen tencentrum in Salzburg dat deze week werd gepresenteerd en waaraan bijna 9.000 studenten hebben meegewerkt, toont een grote kloof tussen het persoon lijk geloof van de jongeren en hun contacten met de kerk. On geveer 80 procent van de onder vraagden gaf aan dat bidden - in ieder in geval in noodsituaties - iets voor hen betekent. Daarente gen is voor slechts 23 procent de kerk een ondersteuning. De meeste jongeren hebben wel een christelijke voorstelling van God. Hoe ouder de jongeren wor den hoe meer hun voorstelling echt verandert van een persoon lijk God naar iets als „energie, al lesomvattend principe, goede vriend of probleemoplosser". Slechts 26 procent van de on dervraagde jongeren hecht enig belang aan uitspraken van de paus. Dat percentage zou groter zijn, als de paus zich wat meer in zette voor de Derde Wereld, de jeugd, vrede, ontwapening en te gen discriminatie van mensen, zo blijkt verder. Het studentencentrum had het onderzoek verricht ter voorbe reiding op de ontmoeting tussen de paus en jongeren op 26 juni in Salzburg. Inkrimping De theologische faculteit van de Katholieke Universiteit Nijmegen gaat akkoord met een forse inkrimping van het aantal afstudeerrichtingen en een bun deling van alle onderzoeken tot het zwaartepunt bijbel, bevrij ding en modernisering. Deze be zuinigingen waren voorgesteld door een bestuurscommissie on der leiding van rector-magnifi- cus prof. dr. B. van Iersel. Femi nistische theologie - nu nog een examenhoofdvak - wordt daar entegen een nieuwe afstudeerva riant als het aan de faculteit ligt. De Nijmeegse universiteit zou hiermee de eerste in West-Euro pa worden Mochten de bezuinigingsplan nen definitief worden goedge keurd dan verdwijnen in Nijme gen de afstudeerrichtingen litur- gie, theologie van het maat schappelijk handelen en ca- techetiek en worden de varian ten Nieuwe en Oude Testament evenals de kerkgeschiedenis en patrologie samengevoegd. De theologische faculteit van Nijmegen moet in het kader van de bezuinigingen in totaal 30 pro cent van haar onderwijsruimte inleveren. Het Leidse Leger des Heils belegt zondagavond van 19.00 uur af een samenkomst in het Le ger des Heils-gebouw aan de 3de Groenesteeg. De leiding van de bijeenkomst is in handen van commandant R.J. Schurink, van J 1958 tot 1960 leider van het Leger des Heils in Leiden. BEROEPINGSBERICHTEN Nederlands Hervormde Kerk: Beroepen te Nijeveen: R. H. L. Fechner, kandidaat te Leiden. Bedankt voor Nunspeet: F. van Roest te Groot-Ammers. Gereformeerde Kerken: Beroepen te Franeker: drs. G. J. Karssenberg te Hengelo. Gereformeerde Gemeenten: Beroepen te Borssele: G. Mouw te Genemuiden. Bedankt voor Den Haag-Zuid: R. Boogaard te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2