Stoelendans opvolging van Peters is begonnen Koninklijk Penningkabinet in juni voor publiek opengesteld Zijloever Collecties sinds lange tijd weer bij elkaar Eerste paal voor muziek- gebouw Tijdelijke kantoren terrein HCG VRIJDAG 6 MEI 1988 Lezers schrijven Naar aanleiding van het artikel 'Kritiek bewoners op het bouw plan Zijloever' wil ik graag het vol gende kwijt. Vooral het vijf'etages hoge bouw werk 'De Snor' op de landtong in de Zijl heeft de gemoederen in de Kooi al danig verhit. Het is name lijk niet alleen vanwege de hoge kosten een vrijwel onmogelijk plan. In de premiesector is dit bouwproject namelijk door de Kooibewoners vorig jaar volledig afgekraakt. Maar het bouwen van woningwetwoningen met eigen aanlegsteigers mag in Nederland op z'n zachts gezegd toch bijzonder heten. De huursubsidie kun je aan je boot nuttig besteden, en daarbij woon je door het wijdse uitzicht bijzonder riant. Het summum van sociaal beleid, of niet soms? Juist vanwege de hoge en onze kere kostenfactoren van dit bouw werk in het water, moeten er ten minste 265 in plaats van 200 wonin gen op Zijloever verrijzen. Tevens maakt dit plan het mijns inziens noodzakelijk de kosten van de bo demsanering op te jagen. Want daarvoor moet apart rond de land tong een complete (nood)beschoei- ing aangebracht worden. Vorig jaar hebben buurtbewo ners de gemeentebestuurders glas hard aangetoond dat alle nieuwe randvoorwaarden voor de Zijloe ver niet deugden. Dus ook niet die ten gunste van 'De Snor'. Maar ook bij steeds meer andere projecten in onze stad mag duidelijk zijn dat in spraak, of wat daarvoor moet door gaan, ons gemeentebestuur niet weerhoudt zijn plannen gewoon door te drukken. Dus na inspraak over de varianten 1 tot en met drie kiest het gemeentebestuur gewoon variant 4. De (onnodige) wijziging van bestemmingsplannen wordt de grootste hobby van ons gemeen tebestuur, want die plannen maak je daarbij gelijk felexibel, waar door aanpassingen voortaan soepe ler geregeld kunnen worden! De nota 'Bouwen in bestaande wijken' bevestigt nogmaals het ar gument uit het huidige bestem mingsplan hoe belangrijk de Zijloever is voor de aanvulling van het zeer schaarse groen in de wijk de Kooi. Op basis daarvan pleiten veel buurtbewoners voor veel groen en dus een geringerer aantal wooneenheden. Uiteindelijk is de ze locatie de enige plek in onze wijk waar je nog tegemoet kunt komen aan de wens van de PvdA voor meer groen en recreatie in de stads vernieuwingsgebieden. Deson danks wil het gemeentebestuur niet alleen Zijloever, maar ook an dere delen van de wijken de Kooi en Noord alleen maar voller bou- Naar aanleiding van de kritiek uit de buurt heeft het wijkcomité de Kooi vorig jaar - onder grote tijdsdruk, maar wel in nauw over leg met de gemeente - een betaal baar eigen verkavelingsplan gepre senteerd. Dit plan met één haventje en slechts 215 woningen, paste goeddeels in het huidige bestem mingsplan De Kooi, en had uitein delijk de instemming van alle be trokken buurtbewoners. Het was vanwege de grotere verkavelings ruimte, simpelweg doqr het ver schuiven van wat woonblokken, mogelijk geweest de bezwaren van de gemeente op de verkavelingsin deling weg te werken. Daarmee was iedereen tevreden geweest. Maar ja, zo simpel en zo goedkoop? Want is zonder 'De Snor' het leven in de Kooi nog wel zinvol? Hoewel hij dat ontkent, bevestigt gemeentewoordvoerder Veldhuy- zen van Zanten in het betreffende artikel in deze krant juist dat 'de snor van Tesselaar' een erg duur prestige-object blijft. Want hij ver klaart dat ons gemeentebestuur méér geld voor dit palenplan in het water wil uittrekken. In de afweging tussen twee mooie haventjes of één even mooi haventje én meer groen, denk ik dat juist van het groen meer men sen in onze wijk straks kunnen pro fiteren. Bram Groeneweg, Soembastraat 65, 2315 BS Leiden. VTL In het clubgebouw van VTL aan de Voorschoterweg wordt vrijdag 6 mei een klaverjas- en jokeravond gehou den. Aanvang 20.00 uur. Rommelmarkt In het dienstencentrum Merenwijk aan de Rosmolen 6 wordt zaterdag 7 mei een rommelmarkt met mini-ker misattracties gehouden. Aanvang 10.00 uur, sluiting circa 15.00 uur. Wandeltocht Zaterdag 7 en zondag 8 mei worden vanaf de kantine van voetbalveren ging VTL aan de Voorschoterweg wandeltochten gehouden. Er kan wor den gekozen uit afstanden van 5 tot 30 kilometer. Start tussen 9.00 en 14.30 uur. Voor informatie tel. 720807 Of 01726-13470. Kajak varen De directie sport en recreatie van de gemeente houdt in samenwerking met Gerco Jongejans Kanopromotie een cursus kajak varen in het Valken- burgse meer aan de Voorschoterweg. De cursus bestaat uit vier lesuren, te beginnen op 17 mei. Voor informatie tel. 315601 tussen 8.30 en 10.00 uur, vragen naar Aad van der Luit. De kos ten bedragen 40 gulden. Marjan Scharloo van het Penningkabinet toont een aantal schatten uit de collectie, afkomstig van schepen van de Verenigde Oostindische Compagnie: "We willen geen rondjes op een rijtje leggen, maar het verhaal achter de munten vertellen". (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Wanneer in juni de deu ren van het Koninklijk Penningka binet aan het Rapenburg voor het publiek opengaan, kunnen mun- tenverzamelaars en andere belang stellenden hun hart ophalen aan maar liefst twee tentoonstellingen tegelijk. Ter ere van het feit dat voor het eerst na de Tweede We reldoorlog collectie, medewerkers en bibliotheek weer onder één dak zullen zitten, worden de vitrines in de toonzaal van het museum inge richt met muntschatten uit het VOC-tijdperk en uit de rest van de unieke verzameling van ruim 200.000 munten, papiergeld, pen ningen, gesneden stenen en zegel stempels van het kabinet. door Annemiek Ruygrok Het Rijksmuseum het Koninklijk Penningkabinet verhuisde twee jaar geleden van Den Haag naar Leiden. Aanvankelijk zou het mu seum al vorig jaar voor het publiek zijn opengegaan, maar door geld en tijdgebrek werd dat uitgesteld tot dit jaar. Al in 1982 was er overi gens sprake van een verhuizing van het Penningkabinet van Den Haag naar Leiden, maar de daad werkelijke plannen kregen pas la ter gestalte. In de achttiende eeuw legden de Hollandse stadhouders de basis voor de collectie van het kabinet. Maar in de Franse tijd werd een groot deel geveild, een ander deel werd naar Parijs gebracht en dat is nooit meer teruggezien. Toen ko ning Lodewijk in Nederland aan het bewind kwam, begon hij een nationale verzameling van Franse munten aan te leggen. Later is die collectie gevoegd bij wat er nog over was van de munten van de stadhouders. Koning Willem I kocht uit eigen middelen een groot aantal munten en stichtte vervol gens in 1816 het Penningkabinet. De collectie omvat het eerste geld dat in de westerse wereld in omloop was - Turkse munten uit de zesde eeuw vóór Christus - tot aan de meest recente Nederlandse munten. "Het accent ligt op Neder land, maar we hebben ook een groot aantal buitenlandse munten. We willen de verzameling repre sentatief houden en daarom kopen we ook geld uit de moderne wereld aan", aldus educatief medewerk ster Maijan Scharloo. Het Penningkabinet, gevestigd in de voormalige 'werkplaats' van het Rijksmuseum van Oudheden, is voor exposities aangewezen op datzelfde museum. In Oudheden is een zaal -"vlakbij de mummies, dus dat is een goede trekpleister" - voor het Penningkabinet gereserveerd. "We blijven zelfstandig, maar ma ken permanent gebruik van deze zaal". Het is lang geleden dat de collec tie echt goed aan het publiek is ge toond. "De laatste tentoonstellingen date ren van 1970. En ook al nemen munten niet zoveel plaats in, toch kunnen we in die ene zaal maar een fractie van de totale collectie laten zien. Dat komt omdat we geen rondjes op een rij willen leggen, maar het verhaal achter het geld duidelijk willen maken. Wat men ermee deed. Vandaar dat we wis seltentoonstellingen zullen bren gen. Elk half jaar wordt een ander deel van de verzameling getoond". 'Postbus 51' Maijan Scharloo omschrijft het Penningkabinet als de 'Postbus 51' op muntengebied. "We doen keu ringen van Nederlandse munten, zijn de hoogste instantie op dit ge bied. Ook lenen we geld en pennin gen aan andere musea uit, die mun ten voor een bepaalde expositie nó dig hebben. Bovendien helpen we wetenschappers bij hun onder zoek. Stuit iemand bijvoorbeeld op een oude rekening, dan wordt die hier omgerekend en geïnterpre teerd. We hebben zo raaklijnen met allerlei studierichtingen. Sinds we in Leiden zitten komen veel meer mensen van de universiteit naar ons toe. Wat dat betreft zat je in Den Haag meer op een eiland". Ook muntenverzamelaars ko men dikwijls het Penningkabinet raadplegen. Heeft iemand een 'schat' in zijn achtertuintje gevon den, dan kan hij op woensdagmid dag bij het museum terecht. "Dat is altijd heel leuk. Die mensen ver wachten heel wat gevonden te heb ben. Helaas valt dat meestal tegen, maar soms zit er écht een leuke vondst bij". Voor wie moeilijk de woensdag middag kan vrijmaken, is het mu seum op de eerste zaterdag van de maand geopend. "Dat gebeurt op basis van vrijwilligheid. We vinden gewoon dat ook in het weekeinde mensen ons moeten kunnen raad plegen. Het voordeel van die zater dagochtenden is, dat het hier dan heel rustig is. Geen telefoontjes en Wanneer het Penningkabinet of ficieel wordt geopend, zal de ene tentoonstelling 'Schepen met geld' een beeld geven van de geldzendin gen door de Verenigde Oostindi sche Compagnie (VOC) naar Azië. Bijna 200 jaar lang stuurde de VOC (1602-1799) schepen naar Azië met als belangrijkste lading een aantal kisten, gevuld met zilveren en gou den munten. Deze waren bestemd voor de aankoop van specerijen, textiel en exotische produkten. 'Schepen met geld' zal iets vertel len over de organisatie van deze geldtransporten. Daarbij wordt vanzelfsprekend aandacht geschonken aan de re cent gevonden wrakken van de VOC-schepen. Scharloo toont al vast een voorproefje: gouden duka ten, samengeklonken met geoxy- deerde zilveren penningen. Door de invloed van het zoute zeewater is er van het zilver weinig over. De gouden dukaten hebben echter nauwelijks aan waarde ingeboet. "Wat we laten zien is hoe het geld bij elkaar werd gesprokkeld en, ge transporteerd over zee, wat er mis ging en w^t er in Azië mee gebeur de. Soms werd daar met stukjes lood betaald een andere keer werd zilver of goud omgesmolten tot munten, die daar werden gesla gen". Ze toont een 'bonk' uit 1796. Toen, ten tijde van de Franse over heersing, waren geldtransporten tussen Nederland en Indië onmo gelijk. Dus kochten de Nederlan ders in Japan staven koper en hak ten die in stukken, 'bonken', waar mee zij betaalden. Kwam een retourvloot met kost bare lading weer in Nederland, dan kreeg de reder een 'relatiege schenk' van de VOC: een volumi neus puur gouden medaillon met inscriptie. Ook daarvan zijn exem plaren in het kabinet aanwezig. De 'Spaanse mat', een munt die in de lofzang op Piet Heins verovering van de Zilvervloot een grote rol speelt, behoort eveneens tot de col lectie. Deze 'matten' waren slordig geslagen munten die vanuit La- tijns-Amerika naar Spanje werden gebracht om vervolgens als betaal middel over heel West-Europa uit te zwermen. Veelal werden de mat ten omgesmolten en opnieuw ge slagen, dus kwam het er niet zo op aan hoe ze in eerste instantie wer den geslagen. De tweede tentoonstelling, 'Twee eeuwen verzamelen', zal de belangstellenden uitgebreid infor meren over de unieke verzameling van het Penningkabinet en de ge schiedenis daarvan. In de eerste helft van de negentiende eeuw lag het accent van de verzameling nog op munten uit de oudheid, gesne den stenen en herdenkingspennin gen. Vanaf 1850 kwamen daar de munten uit het eigen Nederlandse verleden bij. Rond 1900 werd be sloten om ook nieuwe munten te gaan verzamelen en om een repre sentatieve verzameling van eigen tijdse buitenlandse munten aan te leggen. De penningkunst maakte in de tijd van de Jugendstil een nieuwe bloeiperiode door en sindsdien zijn moderne munten systematisch verzameld. Nog steeds wordt re cent werk van penningkunste naars uit binnen- en buitenland aangekocht. Behalve penningen verzamelt het kabinet overigens ook papieren geld, als opvolger van de steeds minder gebruikte munten. En zo kan het gebeuren dat tussen mun ten uit vervlogen tijden er ineens een 'vuurtoren' met moderne paarstinten tussenuit springt. LEIDEN - De braderie op de Doe- zastraat is gisteren door een groot aantal mensen bezocht. Met name de straatmuziekanten die optra den trokken veel bekijks. De Leidse artiesten Lampie. De Mobiletes, Trouble Boys en Dol Neyc0l ver maakten het publiek. Er was dit jaar voor het eerst een curiosa- markt op de Doezastraat. De kinde ren vrijmarkt moest daarom ver huizen naar het Van der Werfpark. Er waren weer veel kinderen die van deze gelegenheid gebruik maakten om wat zakgeld te ver die- Er was heel wat minder animo voor de 'speakerscorner'. Leide- naars kregen de kans om in het openbaar hun zegje te doen. Vol gens organisatrice Judith Dickhoff is het Leidse publiek niet gewend om voor publiek het hart uit te stor ten. Volgend jaar komt overigens toch weer een speakerscorner, waarbij overwogen wordt om gast sprekers aan te trekken die het goe de voorbeeld moeten geven. (foto Wim Dijkman) LEIDEN - De eerste paal voor het muziekverzamelhgebouw aan de J.C. de Rijpstraat gaat woensdag 11 mei om 19.00 uur de grond in. De kosten van het gebouw worden ge raamd op drie miljoen gulden. Het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur subsidieert het project in het kader van de zo genaamde terugploegregeling met een bedrag van 7 ton. De vijf muziekverenigingen die in het gebouw komen (Allegro Vi vace, De Burcht, Con Fuoco, Kunst en Genoegen en Werkmans Wils kracht) luisteren de plechtigheid op. Het verzamelgebouwx wordt gebouwd door Veenman en Vink uit Hillegom. De bouwtijd vergt ongeveer een jaar. LEIDEN - De Hollandse Construc tie Groep (HCG) laat op de hoek van de Vijf Meilaan en de Roose- veltstraat tijdelijke kantooreenhe den plaatsen. Het gaat om kantoor ruimte voor personeelsleden die veelvuldig werken op projecten buiten de werkplaats, maar die toch kantoorruimte moeten heb ben. Die werknemers zullen ter zij ner tijd in de vaste bebouwing een plaats krijgen. Er moet herschik king komen van kantoorruimte nu de afdeling staalbouw van de HCG naar Schiedam is verhuisd. LEIDEN - In de fractie van de PvdA is de stoelendans rond de zetel van de vertrekkende wet houder van ruimtelijke ordening Jit Peters begonnen. Een drie manschap onder leiding van voorman Dick Tesselaar praat deze week met alle leden van de socialistische fractie om naar hun voorkeur en eventuele be schikbaarheid te informeren. Een uiterst zorgvuldige procedu re opdat geen van de socialisten zich na afloop gepasseerd kan voelen. De belangrijkste kandi daten om Peters op te volgen, staan echter al lang vast. door Gert Visser Ook de beslissing van de socialis tische fractie dat de opvolger van Peters een vrouw moet zijn, ver anderde niets aan het lijstje kans hebbers. De heren in het socialis tische kamp maakten toch al weinig kans. Het aantal vrouwen in het college wordt daarmee van twee naar drie uitgebreid en Lei den krijgt voor de eerste maal in de geschiedenis een vrouw op een post die als één van de meest invloedrijke in het politieke be stuur geldt. Ook daarom is het opvallend dat Jit Peters eigenlijk maar zo kort op zijn post is gebleven. Zijn voorganger Waal bijvoorbeeld waakte maar liefst twaalf jaar over de portefeuille ruimtelijke ordening en verkeer. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het beleid dat Waal uitzette, nog steeds zijn stempel drukt op het doen en laten van zijn opvolger zoals ook nieuwe opvolgers daar aan met handen en voeten ge bonden zullen zijn. Niet voor niets heeft Peters van zijn toekomstige werkgever gedaan gekregen dat hij nog en kele maanden in Leiden mag blijven om het karwei af te ma ken. Dat karwei betreft dan in hoofdzaak een autovrije Bree- straat die Peters de stad hoopt na te laten. Politiek is het niet zo fraai dat een wethouder die zijn aftreden reeds heeft aangekon digd, een belangrijke zaak als de Breestraat voor zijn rekening neemt. Hy is immers niet meer aan te pakken. Praktisch zal dat echter niet zo'n probleem zijn, het besluit over de Breestraat staat al zo goed als vast. Handicap De handicap van Peters is dat hij weliswaar slechts 4 jaar wet houder van ruimtelijke ordening is, maar daarvoor al acht jaar in de raad doorbracht. Dat ver klaart zijn kortstondige verblijf op deze post. Wie krijgt er na 12 jaar gemeentepolitiek niet eens genoeg van? De PvdA zal hiermee ongetwij feld rekening houden. Gezocht wordt naar een opvolger die be reid is ook gedurende de volgen de collegeperiode op 'zijn' post te blijven. Dat heeft ten nauwste te maken met het feit dat wethou der Dick Tesselaar (volkshuis vesting) heeft aangekondigd over twee jaar op te stappen. De posten volkshuisvesting en ruimtelijke ordening vormen de spil van het gemeentebestuur en M. van der Molen: ruime erva ring. (archieffoto Jan Holvast) Wethouder Van Dongen: daadkracht. al te veel persoonswisselingen in deze sector zouden afbreuk kun nen doen aan de continuïteit van het politieke bestuur. De belangrijkste kandidaat- opvolger, de huidige wethouder van .onderwijs Henriëtte van Dongen, kampt met dezelfde handicap als Peters. Zij maakt nu al 10 jaar deel uit van de ge meenteraad en het is de vraag of zij de energie kan opbrengen daar nog eens zes jaar aan vast te knopen. Los daarvan geniet Van Dongen veel vertrouwen in de fractie. Weliswaar is zij geen des kundige op het terrein van de ruimtelijke ordening, maar haar bestuurlijke ervaring compen seert dat euvel. Van Dongen staat te boek als een daadkrachti ge wethouder die het conflict niet vermijdt en er alles aan doet om haar ideeën verwezenlijkt te krijgen. Sprankelend Wat daadkracht betreft komt de tweede kandidaat, fractie voorzitter Marietje Van der Mo len, minder goed uit de verf. Van der Molen maakt sinds '82 deel uit van de Leidse gemeenteraad, maar is na een veelbelovende start uit de kopgroep weggezakt. Eigen aan haar functie, lijkt zij eerder het compromis na te stre ven dan zich te willen profileren. Van der Molen kan bogen op rui me politieke ervaring (ook in het provinciaal bestuur) en maakte lange tijd deel uit van de raads commissie ruimtelijke ordening. De derde vrouw in kwestie is alleen kandidaat voor de post van onderwijs wanneer Van Dongen de plaats van Peters in neemt. Anneke Boot zit sinds '82 in de gemeenteraad en geniet veel waardering binnen haar par tij. Bij de laatste verkiezingen werd ze zelfs hoger op de kandi datenlijst geplaatst dan haar fractievoorzitter. Boot is niet di rect een sprankelende politieke persoonlijkheid, maar geldt als een uiterst serieus en deskundig raadslid. Het moet wel heel vreemd lopen - is het nu niet dan op een later tijdstip - wanneer zij geen wethouder van onderwijs wordt. Wanneer het duo Van Dongen- /Boot bereid is de plaatsen te ver vullen die bij het vertrek Van Pe ters openvallen, zal de fractie weinig tijd nodig hebben om de zaak te regelen. Basis De opvolging van wethouder Tesselaar over twee jaar zal heel wat minder voeten in de aarde hebben. Zoals een verantwoor delijk bestuurder betaamt, heeft de wethouder volkshuisvesting zijn vertrek goed geregeld. De voormalige PvdA-afdelingsvoor- zitter Van Rij staat klaar om zijn plaats in te nemen. Van Rij heeft als bestuursvoorzitter van de Woningbouwvereniging Leiden en de Federatie van Woning bouwcorporaties zoveel ervaring op het terrein van de volkshuis vesting dat hij slechts met moei te te passeren zal zijn. Van Rij liet dit keer zijn beurt voorbij gaan om in de gemeente raad te komen. Hij vond zijn werk 'aan de basis' belangrijker. Hij mist zodoende enige prakti sche ervaring in het raadswerk. Dat behoeft echter geen beletsel te zijn om na de volgende verkie zingen onmiddellijk wethouder worden. Uiteindelijk is Tesselaar veertien jaar geleden precies het zelfde overkomen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19