Politiek: schoonmaakbeurt Zilverfabriek is hoognodig Met sinterklaas even Madrid bellen Opvallende daling aantal autokraken ABP koopt vier zaken Meubelplein PAGINA 18 REGIO LEIDEN VRIJDAG 6 MEI 1988 WASSENAAR De bekende Seringenberggelegen in Wassenaarse landgoed De Hors ten, staat weer in bloei. Vanaf morgen is de "blauwpaarse prachtweer dagelijks te bewon deren. Overigens zijn de Horsten sinds de heropening van het thee huis op het landgoed het hele jaar door geopend. Anders ligt dat met de Seringenberg. Verwacht wordt dat de bloemen na 29 i veer zijn uitgebloeid. De Seringenberg en de Horsten In Zoeterwoucle en Benthuizen VOORSCHOTEN - De con centraties trichloorethyleen en tetrachlooretheen bij de oude Zilverfabriek aan de Voorschotense Leidseweg blijken de saneringswaarde enige honderden malen te overtreffen. Weigerde milieu-wethouder J. Visser dat dinsdag aan te geven bij de presentatie, raadsleden uit alle fracties erkennen eensgezind dat volgens de voorlopige cijfers een schoonmaak méér dan no dig lijkt. Toch onthouden zij zich van ver gaande commentaren totdat, in ju ni, een onderzoek gedaan is naar de verspreiding van de giftige ontvet- tingsmiddelen uit de galvaniseer- industrie. Het is dan een kleine 1,5 jaar geleden dat raadsleden voor het eerst van de vervuiling verna- Niet lang nadat B en W eind 1986 de resultaten van een oriënterend, ondiep bodemonderzoek onder ogen kregen, concludeerden ze "dat het wenselijk lijkt nader on derzoek te laten verrichten". Beslo ten commissievergaderingen volg den enige tijd later, stelt de porte feuillehouder. Oppositiepartij D66 hoorde in dat vroege stadium niets van vergaderingen en merkte juist dat B en W "niet vooruit te branden waren, hoezeer we Visser ook aan zijn jasje trokken". In augustus/september 1987 ge beurde, in alle beslotenheid, wel het een en ander. Raadsleden ver namen dat er aanwijzingen zijn dat er gif in de grond zit en een nader onderzoek zinvol lijkt. De mate van vervuiling was niet bekend. Tij dens de gemeenteraadsvergade ring van 16 september legden poli tici 15.000 gulden opzij voor nader bodemonderzoek op het terrein aan de Leidseweg. Anders dan an ders was er geen apart raadsvoor stel en kreeg de kredietvotering een onopvallend plekje in het dik ke pakket raadsstukken - midden tussen andere begrotingswijzigin gen waarvan wél een voorstel be stond. Het heette toen, zonder na dere toelichting, 'wijzigiging J88. Krediet kosten bodemonderzoek'. Geheimhouding Enige raadsleden zetten vraagte kens bij deze 'geheimhouding'. Ze lieten zich sussen door de toezeg ging dat er snel meer informatie zou loskomen en vroegtijdige pu blicatie onnodige onrust teweeg kon brengen. "Spanningen zijn slechter voor de geestelijke ge zondheid dan eventuele cijfers", vindt wethouder Visser. Anderen waren altijd al voorstander van eni ge terughoudendheid. CDA-raadslid mevrouw W.A.M. Zoetemelk vertolkt die gevoelens met de volgende woorden: "We hadden toen slechts vage vermoe dens dat er iets zou kunnen zijn. En wanneer je ophef maakt voordat er iets definitief bekend is, schrikken mensen alleen maar. Dat is niet in hun belang". Volgens mevrouw M. Breunesse, de fractievoorzitter van de PvdA/PPR, bleek dat enige ja ren geleden overduidelijk in de Noordhoflandse grondaffaire: "D66 had iets opgevangen over ver ontreinigde grond, stelde vragen en mensen belden de gemeente huilend op. Er ontstond een gigan tische onrust in het dorp". "Ge ruchten gaan vaak sneller dan de feiten rechtvaardigen", stelt WD- Voorwaardelijke straf voor neersteken man DEN HAAG/LEIDERDORP - Een 32-jarige Leiderdorpse vrouw is tot een geheel voorwaardelijke gevan genisstraf van zes maanden veroor deeld voor het neersteken van haar, inmiddels ex-man. Het von nis van de Haagse rechtbank is conform de eis van de officier van justitie. De vrouw had haar toenmalige man neergestoken tijdens een ru zie, waarbij hij haar mishandelde. De vrouw, die ontzettend veel had gedronken, kon zich twee weken geleden tijdens de zitting niet meer herinneren wat er precies is ge beurd. „Het enige dat ik nog weet, is dat hij naar de la liep, een vlees mes pakte en zei: steek me maar dood", aldus de vrouw, die dat daarop deed. De man overleefde het voorval. Omdat ze ten tijde van de steek partij sterk verminderd toereke ningsvatbaar was, vroeg de officier van justitie twee weken geleden haar een voorwaardelijke straf van zes maanden op te leggen. De rechtbank heeft die eis overgeno- woordvoerder J.W. Aeijelts Ave rink. Na de kredietvotering bleef het enige maanden stil. Pas in februari dit jaar gaven B en W de Grontmij opdracht in en rond de verontrei nigde kern boringen te verrichten. "Dat had best wat sneller gekund", stellen Breunesse en Zoetemelk. De woordvoerders herinneren zich dat ze bij toerbeurt op spoed en daadkracht vroegen. Ze belden de wethouder op en benutten de drie besloten bijeenkomsten. Eenmaal moest D66 zo'n geheime vergade ring afdwingen door met openbare vragen te dreigen. Onderhandelen De antwoorden van de wethou der vielen in twee delen uiteen, herinnert de fractievoorzitter van de PvdA/PPR-fractie zich. Een. De gemeente moest onderhandelen met Mexx. Mexx was de nieuwe ei genaar, diende de helft van de on derzoekskosten te betalen, maar voelde er weinig voor om de feeste lijke opening te laten overschadu wen. Twee. De gemeente zag geen aanleiding tot haastige spoed en leefde mee met 'starter' Mexx. "We dachten dat het enorm zou meeval len, dat je het spul via een pijp kon wegzuigen, of zoiets. Niet iets om op te kloppen dus", blikt de soci- aal-democrate terug. "Als je het achteraf bekijkt, zeg je: het had anders gemoeten", er kent de politica. "Op dat moment wisten we niet beter en waren er geen aanwijzingen dat er enig ge vaar dreigt voor de volksgezond heid. Ook nu is dat nog niet aange toond, maar vinden we wél dat de OEGSTGEEST "Er is de laatste tijd veel negatieve publi citeit over de De Kempenaer straat. Maar laten we niet verge ten dat het een prachtige straat is. We moeten op een snelle ma nier uit de problemen kunnen komen, een straat krijgen zoals iedereen hem wil". De voorzitter van de winke liersvereniging Oegstgeest Ac tief, J. Schohaus, kon het gis terochtend bij de opening van de zevende Jaarmarkt niet laten aan de De Kempenaerstraatproble- matiek te refereren. Uit Scho haus' mond geen holle peptalk of overgenuanceerde diplomatieke prietpraat, zelfs niet bij een gele genheid als deze. De OA-voorzit- ter neemt zelden een blad voor de mond en roept liever waar het op staat. Ook als het Jaarmarkt De Jaarmarkt zelf gaf weinig aanleiding tot verwijzingen naar de schaduwkanten van het leven van een winkelier van de De Kempenaerstraat. De de Kem penaerstraat was één lang lint van vermaak, informatie, koop jes en lekkernijen waar vrijwel iedere zichzelf respecterende Oegstgeestenaar zijn gezicht liet zien. Rond elf uur waren er al op stoppingen, zo vol was het toen in de straat. Dit type opstoppin gen bevalt de winkeliers overi gens beter dan de filevorming door auto's waaronder de straat gebukt gaat. Het tweede, minder winkelrij- ke deel, van de straat was tradi tiegetrouw het domein voor tal van Oegstgeester instellingen en (sport)clubs; het eerste stond tjokvol met de handelswaar en spelletjes van de neringdoenden. Opvallend was de afwezigheid van 'de politiek'. Alleen D66 en WD hadden een kraam staan. Veilig Verkeer Nederland had groots uitgepakt met een toestel waarmee botsingen met een snelheid van tien kilometer per uur konden worden nagebootst. Bijna niemand durfde voor proefkonijn te spelen. De stand houders weigerden uit veilig heidsoverwegingen niet-volwas- senen en mensen met rugklach ten werd eveneens ontraden plaats te nemen in de van een vei ligheidsgordel voorziene stoel. Uit de omlijsting van het een en ander viel niet op te maken waar het de WN nu eigenlijk om te doen was: om mensen erop te wijzen dat een botsing met een snelheid van tien kilometer al heel wat rottigheid kan veroorza ken? De informant legt uit dat het accent juist op het belang van het gebruik van de gordel ligt. Toch is het vertrouwen in de gor del, gezien de geringe animo om het korte ritje schuin naar bene den te maken, erg klein. geëigende stappen genomen moe ten worden en we zeer zorgvuldig dienen te handelen". Hetgeen vol gens haar fractie ook gebeurt. D66 voorzag toen al het een en ander en woordvoerder Aikens spreekt van een kruideniersmenta liteit: "Voorschoten heeft voor een paar rotcenten de zaak getraineerd en dat is heel slecht. Het is onzin om te suggeren dat ineens de volksgezondheid in gevaar komt door een paar maanden opont houd. Het is wél zo dat het onze du re plicht is zo snel mogelijk aan de slag te gaan wanneer er aanwijzin gen zijn dat er mogelijk sprake is van grondverontreiniging. Klem Visser weigert daarop te reage ren, terwijl het volgens de fracties van PvdA/PPR en CDA minder simpel ligt. Wanneer de gemeente alle onderzoekskosten zou betalen, zou dat juridische gevolgen heb ben bij de verdere afwikkeling. "Voorschoten zou zichzelf klem kunnen zetten", zoals Zoetemelk dat noemt. Visser kan zich niet voorstellen dergelijke dingen te hebben ge zegd, maar weigert bovenal uit be sloten bijeenkomsten te klappen. Aikens herinnert zich de wethou- derlijke woorden wonderwel en vindt ze, als jurist, onzinnig. Als raadslid wil hij precies weten welk 'spoorboekje' B en W hebben ge volgd. Van de antwoorden zal af hangen of het tot politieke daden komt. Ronduit negatief oordeelt hij over de presentatie van de gif plaats, dinsdagavond in de com missie voor openbare werken. Na dat raadsleden de wethouder had den overgehaald in het openbaar openheid van zaken te geven, hield Visser het heel beknopt over de be wuste boringen tot 17 meter diepte en de melding bij de provincie. Aikens: "Hij wekte de indruk de helft van de informatie achter te houden, hetgeen wilde verhalen in de hand werkt". Volgens de WD- woordvoerder heeft de dagelijks bestuurder alle feiten gemeld die bekend waren en daar laat hij het wat Visser betreft hij. Verspreiding Als niet-chemisch geschoold raadslid kan ze niet inschatten hoe gevaarlijk de vervuiling nu eigen lijk is en heeft ze weinig houvast aan een percentage, de zogeheten saneringsgrens. WD'er Aeijelts Averink heeft wél de nodige kennis op grond- en gifgebied en geeft be zorgd aan dat de bewuste stoffen zich snel in de grond kunnen ver spreiden, afhankelijk van de stro mingen van het grondwater. Ze los sen slechts weinig op in water en worden mogelijk "door het grond water meegesleurd". "Wanneer trichloorethyleen en tetrachlooretheen op een bepaalde plek blijven zitten, is dat het gun stigst", benadrukt het raadslid. Sa men met de wethouder, heeft hij daar ook enige hoop op. Vervelen der kan het zijn wanneer de stoffen in het grondwater terecht komen: "Gelukkig wordt er geen drinkwa ter gewonnen in de buurt. Wat wél kan is dat het, zoals in Lekkerkerk, met het water omhoog komt en in kruipruimten verdampt; mensen eraan worden blootgesteld". zijn dagelijks te bezichtigen. In gang Papeweg, aan de Voorscho tense kant. Honden zijn niet wel kom op het terrein. (archieffoto) ZOETERWOUDE - Het aantal diefstallen uit auto's in Zoeterwou- de, Hazerswoude en Benthuizen is de tweede helft van vorig jaar met meer dan de helft afgenomen. Uit het halfjaarverslag van de groep Hazerswoude van de rijkspoltie blijkt dat mede hierdoor het alge mene misdaadcijfer in de drie ge meenten is gedaald. "We kennen weinig waarde toe aan deze statistieken", aldus groepscommandant A. Molenaar. "In een klein gebied als het onze met 24.000 inwoners werken we steeds met pieken en dalen. Het scheelt heel wat als bij voorbeeld een groep autokrakers geregeld in ons gebied neerstrijkt of liever een paar kilometer doorrijdt". Toch heeft ook de groep Hazers woude, Zoeterwoude, Benthuizen te maken met georganiseerde mis daad. Bij één bedrijf zijn in de ver slagperiode twee met gedistilleer de drank geladen vrachtwagen combinaties gestolen. De vracht auto's werden enkele dagen later elders in het land leeg teruggevon den. De buit bleek al snel te zijn verhandeld. Het onderzoek naar de daders wordt uitgevoerd in samen werking met andere korpsen en is nog in volle gang. Zowel voor Zoeterwoude als Ha zerswoude geldt dat het vandalis me niet afneemt. In Benthuizen is er wel een daling van de cijfers. De drie gemeenten willen zich aanslui ten bij het zogeheten Halt-project. Hierdoor kunnen de verdachten een alternatieve straf opgelegd krijgen, zoals het schoonmaken, re pareren of betalen van de aange richte schade. Bestuurlijke onenig heid houdt het project nog tegen. Het totale aantal ongevallen in het gebied is nagenoeg gelijk ge bleven. In Hazerswoude en Zoeter woude is een lichte daling, maar in Benthuizen heeft de politie te ma ken met een forse toename. Daar is sprake van een Stijging van 24 in het eerste halfjaar naar 40 ongeluk ken in de tweede helft van 1987. Kinderconcert In de Leiderdorpse Muzenhof wordt zon dag a.s. een bijzonder kinderconcert ge geven. Sprookjes en verhaaltjes, verteld door Caroline van Oyen, worden muzi kaal afgewisseld met pianospel. Beken de muziekstukken zoals Moeder de Gans van Ravel en de notenkrakersuite van Tschaikowski vormen het hoofdbe standdeel ervan. Het concert, dat om half één begint, is geschikt .voor kleine, grote en zeer grote kinderen. Plantjesmarkt De Leiderdorpse christelijke oratorium vereniging Excelsior houdt morgen de jaarlijkse plantenmarkt in en om winkel galerij Santhorst, hoek Laan van Ouder zorg/Van Diepeningenlaan, alsmede bij de Oranjegalerij in Leiderdorp. Er zijn tussen negen en vier uur eenjarige perk en potplanten te koop. Tevens is er de mogelijkheid om kaarten voor het con cert van vrijdag 10 juni te bestellen. Open deurdienst The Trumpets of the Lord' verzorgen het muzikale gedeelte van een open deurdienst, die komende zondag in de Wassenaarse Dorpskerk wordt gehou- Het overgrote deel is toe te schrij ven aan 'een verraderlijk wegge deelte' op de Hoogeveenseweg bij plotseling invallende vorst. De ver keersdrukte op deze provinciale weg is de laatste tijd bovendien fors toegenomen. LEIDERDORP - Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds heeft vier van de negen zaken aan het Leiderdorpse Meubelplein ge kocht voor 20 miljoen gulden en hiermee ongeveer 70% van het plein in bezit gekregen. ABP kocht de panden van de projectontwik kelingsmaatschappij Elisabeth Center, Meinders meubelen en Stoutenbeek meubelen. De vijf overige bedrijven zijn nog in eigen bezit. Makelaar L.Romeyn uit Lisse be middelde bij de transactie. "ABP heeft veel te beleggen maar weinig om het in te beleggen, er zijn te wei nig projecten. Het Meubelplein is heel geschikt voor een belegging. Daar zijn omzetten gemaakt die bo ven elke verwachting uitstegen". Volgens Romeyn liggen de rede nen van die hoge omzetten voor de hand. "De bereikbaarheid is goed, er is voldoende parkeerruimte en een ruim'meubelaanbod. Het aan bod is gevarieerd, de bedrijven overlappen elkaar niet". Belangrijk is ook, dat er in Zuid- Holland geen meubelboulevard meer gebouwd mag worden. Dit ligt vast in de bestemmingsplan nen. Alleen in het oosten van het land zijn nog mogeljkheden voor twee meubelpleinen. den. Het jongerenkoor, zestig stemmen sterk, staat onder leiding van Rob van Dijk. Het kerkorgel wordt die avond be speeld door organist Wim Landsman. Voorganger is dr. Nico Schelhaas uit Scheveningen. Aanvang zondagavond zeven uur. Perkplantenmarkt De jaarlijkse perkplantenmarkt van Zoe terwoude wordt morgen gehouden in Ons Huis aan het Kosterspad. De op brengst gaat naar het onderhoudsfonds van de dorpskerk. Tussen negen en twee uur kunnen de planten worden aangeschaft. Landzicht In het Zoeterwouds café Landzicht (Ver- laatweg) treedt zondagavond vanaf acht uur Pat Ludford op. Deze uit Ierland af komstige zanger zingt originele Ierse volksmuziek en hij begeleidt zichzelf op de gitaar. Vrijwilligerswerk De reizende tentoonstelling 'Vrijwilli gerswerk: liefdewerk, oud papier?', is vanaf heden tot en met 27 mei te zien in het gemeentehuis van Leiderdorp. De tentoonstelling is georganiseerd door de Vrijwilligerscentrale Leiden en presen teert twintig organisaties die met vrijwilli gers werken. Men kan ervoor tijdens de openingsuren van het gemeentehuis (kantoortijden dus) terecht. Oegstgeester Kempenaerstraat als vanouds bomvol tijdens jaarmarkt De Oegstgeester De Kempenaerstraat: weereen 'ouderwetse' drukte tijdens de jaarmarkt- Bij een winkel in prijzige mode die luistert naar de statige naam Queen Anne begint half elf de eerste modeshow, uit een reeks van vijf. Alvorens de louter mooie vrouwen hun parade over de gestoffeerde planken kunnen maken, moet de moeder van ene "Rikje" worden opgespoord. De presentator gebruikt daarvoor de geluidsinstallatie: "Rikje is zijn moeder kwijt. Hij is af te ha len bij Queen Anne". Daarna de eerste tonen van Europe's "Final Countdown". Hardrock als marcheermuziek voor de mannequins. De eerste modellen dragen kleding die maar bij één gelegenheid kan worden aangetrokken: bij mode shows. Voor het overige over heersen de quasi-nonchalant om de schouders geslagen truien. Eén model heeft zelfs een trui over haar schouders waar al een jas overheen zit, hangen. Sfeer goden helpen ook een handje mee, het twijfelende zonnetje zorgde voor ideaal marktweer. Het kan bijna niet anders of deze zevende editie heeft het zelfver trouwen van de middenstand flink opgevijzeld. De problemen in de straat zijn vooral van ver keerstechnische aard. De klant die de gereconstrueerde winkel straat sinds de heropening op 5 december door burgemeester Scheenstra en sinterklaas mijdt, doet dat niet vanwege de win kels. De eerste burger kopt tijdens zijn toespraak de voorzet van Schohaus handig in. Ook hij gaat in op de vervelende tijd die de De Kempenaerstraat momenteel doormaakt. "Tussen sinterklaas en deze jaarmarkt is er dagelijks over de De Kempenaerstraat ge sproken". Scheenstra wil af van het sfeertje waarin als over de straat wordt gesproken al snel de opmerking "even Apeldoorn bel len" valt. "Het is beter om naar Madrid te bellen. Met sinter klaas. Zodat hij met zijn geldbui del weer kan zorgen voor vlot verkeer in de De Kempenaer straat". De burgemeester omzeilt met die laatste opmerking han dig de hamvraag wie de zoveelste aanpassingen in de straat nu moet betalen. Scheenstra lijkt overigens de enige te zijn die zich ervan be wust is dat de Jaarmarkt op Be vrijdingsdag wordt gehouden. Schohaus windt er wat dat be treft weer weinig doekjes om. Op 5 mei zijn de ambtenaren vrij, zegt hij. En in Oegstgeest wemelt het van de ambtenaren die nu hun tijd en geld kunnen opma ken in de De Kempenaerstraat. Scheenstra graaft dieper en haalt de in Libanon vrijgelaten Fran sen en de in vrijheid gestelde ge vangenen van het Koeweitse vliegtuig erbij. Al die mensen en zij die de Duitse bezetting heb ben moeten ondergaan weten wat het is om bevrijd te worden. "De kinderen die straks de bal lonnen oplaten kunnen dat niet weten". "Maar vrij zijn is ook rekening met anderen houden, ook in Oegstgeest". Mededelingen Gemeentebestuur Gemeenteraad Maandag 9 mei a.s. Commissievergaderingen Cultuur, Volksgezondheid en Groen voorzieningen 11 mei a.s. Diversen Openbare Bibliotheek op Hemelvaarts dag gesloten. Openstelling gemeentelijke diensten en directies rond Hemelvaartsdag. Inspraakbijeenkomst "Bouwen in be staande Leidse wijken" voor de bewo ners van de Merenwijk. Inschrijving cursussen. Ontwerp-meerjarenprogramma res tauratie monumenten ter inzage. Informatie-avond bouwplan vlek 14 in de Stevenshof. Gratis toegang Molen "De Valk' Informatie-avond over de Burchtheu vel. Wijziging van de woningdelersregeling per 1 mei 1988. - Discussie-avond Leiden Kernwapen- vrij, de Derde Wereld ook? Grof-/huisvuilophaaldienst Grofhuisvuilophaalschema voor vol gende week. Bouwplannen Verlening diverse bouwvergunningen. Welstandscommissie Maandag 16 mei a.s. U kunt u de gemeentelijke mede delingen ook elke zondag beluis teren via Omroep Rijnland op 88,1 FM via de kabel en 105,7 FM via de ether! Uitzending: 10.30-11.00 uur. Lees in K van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18