TAD LEIDEN Steeds Terrasboten in de zomer waarschijnlijk toegestaan LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe opleiding Rhijnwijck Inbraak Subsidies voor Bedrijvencentrum BEVRIJDINGSBAL s VRIJDAG 6 MEI 1988 LEIDEN Aan de scholenge meenschap Rhijnwijck gaat in au gustus een tweejarige opleiding tot verzorgende van start. De oplei ding is bedoeld voor mensen die al werkervaring in de zorgsector heb ben. Rhijnwijck is een van de zes scholen in Nederland waar deze mogelijkheid is gecreëerd. Achtergrond van het initiatief is het feit dat het aantal leerlingen dat een middelbare beroepsopleiding in de verzorgende sector volgt, tot 1990 met zo'n 30 procent sterk te rugloopt. De behoefte aan verzor gend personeel neemt echter toe. In de grote steden wordt een tekort verwacht in de kraamzorg, bejaar denzorg en lichamelijk-gehandi- captenzorg. Verdachte verkrachting aangehouden LEIDEN - De politie van Enkhui zen heeft gisteren een 17-jarige jon gen aangehouden en aan de Leidse politie overgedragen op beschuldi ging van verkrachting. Hij zou woensdag de woning van zijn in Leiden wonende ex-vriendin zijn binnengedrongen en haar daar hebben verkracht. De jongen is voor verhoor ingesloten. Klacht over verwijdering uit koffieshop LEIDEN Twee Leidenaars van 22 en 25 jaar oud, hebben gisteren, bij de politie hun beklag gedaan over de wijze waarop zij 's middags koffieshop High Times waren uit gewerkt. Het tweetal had daar pro blemen gemaakt, omdat de flipper kast niet 'uitbetaalde'. Daarop be gonnen zij aan de kast te rukken en te trekken, wat door de beheerder niet op prijs werd gesteld. Hard handig werkte hij het tweetal de zaak uit, waarbij het overhemd van de één scheurde en het horloge van de ander werd beschadigd. Volgens het tweetal zou de be heerder ook een ijzeren staaf in de hand hebben gehad, maar de poli tie trof in de koffieshop geen staaf aan. De beheerder beschuldigde op zijn beurt de 22-jarige Leidenaar ervan met een mes te hebben ge dreigd, maar ook dat werd niet ge vonden. LEIDEN - Een 23-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan van inbraak in zijn woning aan de Wil lem Pijperstraat en diefstal van zijn auto. De inbreker was binnengeko men door een ruit aan de achterzij de van de woning uit de sponnin gen te halen. Het hele huis was doorzocht en een video- en cd- spe ler, alsmede tien gulden en de auto sleutels waren ontvreemd. Ook de auto van de bewoner bleek te zijn verdwenen. Getuigen meldden dat zij een ongeveer 20-jarige man in de buurt hadden zien rondscharrelen. ADVERTENTIE Toyota Plus? Kijk dan vooral ook naar de kwaliteiten van de dealer Met een Verberg Toyota zit u altijd goed. Da's een Toyota waarvan u gegarandeerd meer plezier heeft. Kom maar eens langs om dat te ontdekken. A.J. Verberg's Ayto B.V. Zoeterwoudseweg 23. 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee Redactie; Simone van Oriel en Meindert van der Kaaii, telefoon 161422. Leidenaars aangehouden op dale flat Stadszicht LEIDEN - De politie heeft gisteren in de flat Stadzicht twee Leide naars van 18 en 22 jaar oud aange houden en een volledige zendin- stallatie in beslag genomen, 's Avonds omstreeks kwart voor twaalf kwamen er bij de politie te lefoontjes binnen dat zich mannen op het dak van de flat bevonden. Toen de politie een kijkje ging ne men, trof men op de bovenste ver dieping in een berghok van de cv- ketel de twee Leidenaars aan, die bezig waren te zenden en een in stallatie te installeren. Zij verklaar den desgevraagd bezig te zijn met een uitzending van radio Entertai- Namaak Bedrijfsleider Ton Elderhorst van sportwinkel Match aan de Breestraat heeft e.en bord in de etalage staan waarop hij de klan ten op een pissige toon erop wijst dat de schoenen die hij verkoopt geen nep-merken zijn. Van Ha ren kan dat volgens hem niet zeg gen. Die verkopen de basketball schoenen van het merk Converse All Star niet voor 99 gulden, maar voor bijna 40 gulden. De bedrijfsleider van Van Ha ren ontkent de beschuldiging van Elderhorst echter ten stellig ste. Volgens hem zijn het wel de gelijk de echte. "Voor die uit spraken kan hij een proces aan zijn broek krijgen", zo klinkt het dreigend. Verder verwijst hij naar de landelijke afdeling van de schoenenfabrikant. Hoofd van klantenservice J. Maijers spreekt ook van een kwalijke aantijging. "Dat is valsheid in ge schrifte. Dergelijke valse be schuldigingen hoeven we niet te nemen, want we hebben de certi ficaten van echtheid van Conver se", zegt Maijers. Er zijn volgens hem nog geen klachten binnengekomen over de schoenen die Van Haren ver koopt. "De een kan minder van kwaliteit zijn dan de andere. Dat houd je toch bij een artikel dat met honderdduizenden gepro duceerd wordt", aldus Maijers. De importeur van de schoen is Runner Up en het hoofd Zonne veld zegt dat de zaak niets is voor de krant. "Dat regelen we als on dernemers onderling wel". Dat Van Haren nepschoenen ver koopt wil hij niet zeggen. "Daar lever ik geen commentaar op. Ik heb de schoenen niet aan Van Haren geleverd. Ze zijn op een andere manier in Nederland te rechtgekomen. Er is altijd een grijze import of pure namaak. Er zijn bedrijven die willen profite ren van een succesmerk. Dat is ook bij ons het geval". De jeugd van tegenwoordig is gek van merkartikelen. Het kan plotseling een enorme rage wor den om een kledingstuk te dra gen dat voorzien is van een ex clusief merkje en o zo duur is. Deze eigenschap van jonge men sen heeft menig ouder al tot wan hoop gebracht. Namaak (2) Converse All Star is in de Vere nigde Staten een gerenommeer de fabrikant die al zo'n 70 jaar schoenen voor lange mannen maakt. Sinds korte tijd is het in Nederland weer helemaal in om met gekleurde schoenen van dit merk te lopen. Volgens een ver tegenwoordiger van sportartike len zijn de schoenen 'niet aan te slepen'. In vaktermen: een gehei de uitdeler. Ton Elderhorst van Mi\tch was korte tijd geleden dan ook zeer verrast door een paginagrote ad vertentie van Van Haren, de be kende keten van schoenenwin kels in Nederland. Daarin stond een aanbieding van basketball schoenen van het merk Converse All Star. Schoenen die normaal 99 gulden kosten werden aange boden voor een kleine 40 gulden. Dat is nogal een verschil. Menig moeder zal zich bij zo'n prijsver schil geen moment bedenken en gebruik maken van de zeer voor delige aanbieding. Elderhorst krabde zich achter de oren en wilde daar het zijne van weten. Hij kocht een paar bij Van Haren en merkte het onmid dellijk. "Pure nep. De kwaliteit is echt helemaal niks. Schoenen waar je je voeten op kapot loopt. Het zijn ordinaire gympies, die nauwelijks die vier tientjes waard zijn, omdat ze binnen de kortste keren kapot zijn". Hij neemt de 'namaakschoen' in zijn handen en knijpt het ver schillende keren dubbel. "Flin- LEIDEN - Aan de bezwaren van de bewoners van de Marislaan tegen de bouw van een parkeergarage is tegemoet gekomen door de bouw van ongeveer 26 woningen. De be woners hadden moeite met de kale muur van de garage die zou komen tussen het Educacentrum en de Marislaan. Er komen woningen aan de Marislaan die de garage aan het zicht onttrekken. De woningen worden gebouwd door Erica bv, die ook het Educa centrum heeft gebouwd en de gara ge zal neerzeten. De garage krijgt een capaciteit van ongeveer 280 parkeerplaatsen. De helft is be stemd voor het Educacentrum en de andere helft krijgt een algemene bestemming. In de omtrek zijn an dere kantoorgebouwen die ruimte kunnen huren. De garage moet voorkomen dat er parkeeroverlast voor de Maredijkbuurt ontstaat. Soepelere houding verwacht van B en W LEIDEN - Het ziet er naar uit dat gedurende de zomer toch terrasbo ten in Leiden mogen worden afge meerd. Hoewel B en W een verzoek daartoe van café The Duke onlangs afwezen omdat een terrasboot daar het stadsschoon zou schaden, is de verwachting dat het college zich soepeler zal opstellen nu de ge meente zelf een drijvend podium ter hoogte van'de Hoogstraat heeft afgemeerd. Ambtenaar Van Ree van de ge meente Leiden vindt dat pijlsnel een besluit daarover moet worden genomen. En dat besluit neigt er volgens hem toe dat de gemeente zich onder voorwaarden soepeler zal opstellen. Hoewel het podium bij de Hoogstraat daar is gelegd in verband met culturele zomeractivi- teiteten, wordt het ook gebruikt als caféterras. En daarvan werd giste ren druk gebruik gemaakt. Vol gens Van Ree gebeurt dat illegaal, want het college van B en W heeft eerder uitgesproken dat nieuwe terrasboten in Leiden niet worden toegestaan. Bovendien is er geen vergunning voor de terrasboot af gegeven. Het drijvende podium bij de Hoogstraat was vorig jaar een groot succes. Er werd veelvuldig gebruik van gemaakt. Om het geheel een wat netter aanzicht te geven zijn de schuiten geteerd en is het podium van een nieuw verfje voorzien. Bin nenkort wordt er boven het podi um een rood-witte baldakijn aan gebracht. "Dit podium is prima geschikt om deze unieke plek wat tot leven te brengen", vindt wethouder Pe ters (ruimtelijke ordening). Voorlo pig ligt het er echter nog bij wijze van proef. Daarom hebben B en W ook nog geen vergunning voor het podium verleend. Wanneer het dit jaar weer een succes wordt, wil de gemeente bekijken of er volgend jaar een permanent podium kan worden neergelegd. Hoe zo'n podium er uit komt te zien, is nog niet duidelijk. Eén van de grote voordelen van het huidige drijvende plankier is dat het in de wintermaanden kan worden weg gesleept wanneer het niet wordt gebruikt. Bovendien verwacht de gemeente weerstand van monu mentenzorg tegen een permanent podium. Het podium werd vorig jaar vooral gebruikt in het kader van de Lakenfeesten. Er vonden allerlei muzikale en theateractiviteiten op plaats. Dit jaar is de animo om op het podium wat te doen nog groter, zegt cultuurambtenaar Van Ree. Op zijn afdeling wordt bepaald wat er allemaal op het podium mag ge beuren. Hierbij wordt ook gekeken naar de eventuele overlast die wordt veroorzaakt. Het drijvende podium blijft tot en met 3 oktober in de Rijn liggen. camoufleert parkeergarage terdun zooltje waarin geen enke le steun zit. Als je goed kijkt zie je het al. Het is helemaal hol en dat betekent dat er helemaal niets onder zit in de vorm van een voetbed". De 'echte' schoen is bij vergelijking inderdaad veel ste viger en robuuster. Op de hiel zit nog een merkje dat slechts in zeer geringe mate afwijkt van de schoen van Elderhorst. Op het eerste gezicht is er echter geen verschil. Het bekende merkje dat ter hoogte van de knobbel aan de buitenkant van de enkel zit, is niet van echt te onderscheiden. "Het grote probleem is dat mensen, die de goedkope schoe nen hebben gekocht, na een maand denken: wat een waarde loze schoenen. Op zich terecht, maar de echte Converse is na tuurlijk wel een goede schoen. Zo verpesten die namaakschoe- nen de hele markt", zegt Elder horst. Watersportdag Meestal heb je aan studenten he lemaal niks, maar soms zijn er ook jongens en meisjes bij die echt goede dingen doen. Op za terdag 21 mei houden de water sportverenigingen voor studen ten Asopos de Vliet, Levitas en De Blauwe Schuit voor de vijfde keer een watersportdag voor ge handicapten. Ze stellen op die dag aan het watersportcentrum aan de Dwarsweteringkade in Leiderdorp hun vloot en bijbe horende- instructeurs beschik baar. Mede-organisatrice Hester Smits zegt dat de eerste keer niet zo'n groot succes was, maar dat het in latere jaren steeds beter ging. "Vorig jaar kwamen er al tussen de 60 en 70 mensen om kennis te maken met de water sport. Ze kunnen ook nu weer kiezen tussen roeien, kanoën en zeilen. Het is niet de bedoeling om er een wedstrijd van te ma ken. Met elke boot gaan er in structeurs mee om het zeilen, roeien of kanoën te leren". Probleem is dat de gehandi capten niet lid kunnen worden omdat het gaat om een studen tenvereniging. Alleen Asopos de Vliet heeft een constructie ver zonnen: er wordt gewerkt met een commissie, waarbinnen het tot een bepaalde hoogte wel mo gelijk is om gehandicapten in de club op te nemen. 'Tedere invali de krijgt dan een vaste mentor die zorgt dat de roeibeginselen worden bijgebracht. Er zijn nu acht invalide leden bij Asopos", aldus Smits. Opgave en informatie over de watersportdag is verkrijgbaar onder de nummers 133281, 146385 of 143667. Ook kan er schriftelijk worden gereageerd bij Asopos de Vliet, postbus 100, 1200 AC in Leiden. Goeie jongens die studenten. Zes ton van Economische Zaken; 350.000 van provincie De gemeente maakt intussen al weer plannen om na het gereedko men van de tweede fase van het be drijvencentrum, een derde gebouw in De Leeuwenhoek te realiseren. Bouw van 26 woningen Marislaan Hoewel illegaal, werd het drijvend podium bij de Hoogstraat gisteren druk gebruikt als caféterras. (foto Henk Bouwman) LEIDEN Het ministerie van eco nomische zaken en provincie heb ben ieder flinke subsidies toege zegd voor de tweede fase van de nieuwbouw van het Academisch Bedrijvencentrum (ABC). Econo mische Zaken verstrekt een bedrag van 600.000 gulden en de provincie verschaft 350.000 gulden. Ook de gemeente Leiden verschaft een subsidie van 350.000 gulden. De nieuwbouw van de tweede fa se is inmiddels gestart. Het nieuwe gebouw moet over een jaar gereed zijn. In het ABC wordt aan onder nemers kantoor- en laboratorium ruimte aangeboden voor onder zoek op het gebied van de biotech nologie. De bedoeling is dat onder nemers die in het ABC een bedrijf starten, uiteindelijk doorstromen naar een zelfstandige vestiging. LEIDEN - Het bevrijdingsbal, dat zich gisteravond in de drie zalen van de Stadsgehoorzaal voltrok, mocht zich verheugen in een grote belangstelling. Enkele honderden Leidenaars maakten van deze feestelijke bijeenkomst gebruik om zich op muziek van drie bands in de klassieke dans uit te kunnen leven. De organisatie, de stichting Jazz on Sunday, kan tevreden zijn over dit jaarlijks terugkerende evenement. In de Stadsgehoorzaal was getracht het sfeertje te scheppen dat de oudere aanwezigen na de bevrijding moeten hebben beleefd. De vlaggen van de geallieerde naties aan het plafond en een Amerikaanse jeep als trots monu ment van de bevrijder voor het podium geparkeerd. Maar vooral de muziek zal bij velen herinneringen hebben opgeroepen. Dergelijke grootschalige Big band-evenementen zijn in Leiden immers spaarzaam. Met een repertoire in de stijl van Glenn Miller en Benny Goodman speelden de drie orkesten de dansvloer vol. Het waren deels oude bekenden: de 686th US Air Force Band en de Big Band van Frits Landesbergen, waaraan voor deze gelegenheid de Big Band Bollenstreek was toegevoegd. In de bovenfoyer baarde het tweemansorkest Muusse/Chauffeur veel opzien met hun wat ongebruikelijke muzikale prestatie. Onder het publiek bevonden zich ook veel jongeren die deze kans om hun dansschoollessen in praktijk te brengen niet voorbij lieten gaan. Bijzonder was ook de tentoonstelling die over de bevrijding was ingericht. Oude kranteartikelen, maar vooral ook foto's van de geallieerde troepen die Leiden binnentrokken, kregen veel bekijks. (foto Henk Bouwman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17