Verzet tegen slecht imago van pitbull Aziatische landen bezorgd over Japans militarisme iv Nieuwe dakkapel past mooi in pannendak -VRIJE TIJD 'Fly Fair': beurs voor vliegvisser VISSPORT Teddyberen zelf te maken Boekje over bevestigen Eigenaars verenigen zich in stichting Reconstructie IRA-aanslag levert weinig resultaat op VRIJDAG 6 MEI 1988. PAGINA 15 Vanaf vandaag kunt u de komende maanden op deze plek weer wekelijks de hengelsportrubriek aantreffen. 'Vissport' is net op tijd uit de winterslaap ontwaakt om u te vertellen dat er het komende weekeinde een grote manifestatie voor vliegvissers op touw wordt gezet. DOOR BRAM VAN LEEUWEN In het vakantiecentrum IJsselstein aan de oever van de IJssel nabij Hattem wordt morgen en overmor gen namelijk weer de Fly Fair ge houden. De beurs beleefde in 1985 zijn première en heeft inmiddels tot buiten de landsgrenzen naam gemaakt. Reden waarom Jim Har dy, directeur van de gelijknamige Engelse hengelsportfabriek komt overvliegen om de officiële ope ning te verrichten. Jim Hardy, drievoudig wereld kampioen vliegvissen, maakte tal loze tv-programma's en films en schreef diverse boeken onder meer over zijn favoriete bezigheid, zeg maar passie: op zalm vissen met de vliegehengel. Voor de vliegvisshow is een com pleet tentenpark opgeslagen waar fabrikanten en detaillisten uit vele landen zijn vertegenwoordigd. Verder geven bouwers van splitca- nehengels als Tom Moran, Piet Veugelers en Leen Huisman acte de présence, terwijl specifieke vis- landen als Ierland, Schotland en Zweden zijn vertegenwoordigd met hun verkeersbureaus. In een van de tenten is een spe ciaal gesloten videocircuit opge steld om de verrichtingen van de befaamde vliegbinders uit de Vere nigde Staten, Engeland en eigen land van zeer nabij te kunnen vol gen. Verder worden onder supervi sie van de castingkampioen Guido Vinck uit België en Hans Rudie Hebeisen uit Zwitserland op een castin'gbaan met hindernissen inte ressante werpwedstrijden gehou den. Evenals bij de wedstrijd in het binden van kunstvliegen zijn er voor de beste werpers fraaie prij zen te winnen. Het bijzondere van de manifes- 1 of meer in het verlengde daarvan hier en daar ook nieuwe trends ont staan. Eén daarvan is het zelf ma ken van Teddyberen. In Amerika is de teddybeer, die dateert van het begin van deze eeuw, al vele jaren een ware rage maar dan gaat het toch meer om de kant en klaar gekochte modellen. Er zijn daar zelfs Teddyberenclubs, waar duizenden mensen lid van zijn. Nederland heeft hem vorig jaar herontdekt. De meeste beren gaan 'kant en klaar' over de toon bank. Ze zijn er in prijzen vari ërend van zo'n tien gulden tot twee- of driehonderd gulden en soms zelfs nog meer. Berepluche Vanzelfsprekend is het zelf ma ken van een beer voordeliger; het scheelt ongeveer de helft in prijs, uitgaande van het feit dat u dezelf de kwaliteit berepluche gebruikt. De prijs van een extra goede kwali teit (hoge slijtvastheid, extra veer krachtige haren, wasbaar en licht- echt) komt op zo'n 120,- gulden per strekkende meter van 140 cm breed. Voor een beer van ongeveer 40 cm hoog komt dat neer op een kleine 20,- gulden aan stof. Verder heeft u dan nog de draai- mechanismen voor het hoofd, ar men en benen nodig. Let erop, dat de draaischijven niet van karton maar van kunststof zijn, dat i.v.m. De wasbaarheid van de beer. Een 'kindveilig' paar ogen en een neus maken de beer-ingredienten compleet, afgezien van de (fïberfill- Ivulling, kleertjes en andere acces soires. Onder 'kindveilig' verstaan we een zodanige constructie van de neus en de ogen dat een kind ze niet van de beer af kan trekken om vervolgens in de mond te steken. Voor de diverse onderdelen kunt u terecht bij de hobby- of hand werkwinkel, of de poppenspeciaal- Voor het zelf maken van teddyberen i zaak. Er zijn ook materiaalpakket ten te koop, compleet met patro nen en werkbeschrijvingen voor zowel het beertje als de kleding. Het betreft hier teddyberen met draaibaar hoofd en ledematen, hoogte ongeveer 40 cm; prijs ƒ64,95 exclusief vulling en stof voor de kleertjes. Wat het laatste betreft kunt u het s een compleet pakket te koop. <gpd> beste gebruik maken van res- tantjes. Zo vindt uw (klein)kind het extra leuk wanneer de teddybeer een jurkje of broek aan heeft van dezelfde kleur stof als zijn eigen kleren. Voor meer inlichtingen over de zelfmaakpakketten kunt u bellen naar Hobbyhandig. tel: 04125-2331. Een dakkapel die een logisch geheel vormt met de rest Praktische zaken in caravangids Er is in de ontwikkeling van zowel tenten als caravans de laatste jaren heel wat gebeurd. Een goed over zicht van wat er in dit opzicht aan de markt is, geeft de Welke-Gids 'Caravans en tenten'. Daarnaast echter is veel aan dacht besteed aan praktische za ken, zoals de techniek van het rij den met een caravan, de juiste ma nier van beladen, hoe je met de elektrische installatie en met de gasflessen moet omgaan. Rijden in de bergen, of tijdens slecht weer, al die aspecten komen aan de orde. Het is bekend dat er elk jaar weer veel ongelukken of doodgewone pechgevallen voorkomen. De in formatiegids (voor 4,95 in de tijd- schriftenhandel verkrijgbaar) wijst op alle dingen die pech of ongeval door eigen schuld kunnen voorko- Ilonderdduizenden Nederlandse huizen zijn in de afgelopen jaren, onder invloed van de renovatie- en uitbouwdrift, van dakkapellen voorzien. Het zijn vaak storende, lelijke 'uitstulpingen'. Hoewel de zolder daardoor groter, lichter en beter bewoonbaar werd, zijn veel van die 'koekoeken' bepaald geen aanwinst voor het uiterlijk van de woning. Drie Nederlandse fabrikanten hebben twee jaar lang gedokterd aan een oplossing. Daaruit is de RBB-Chalet dakkapel tot stand ge komen. Dit is een geheel voorgefa- briceerde constructie van stabiele en onderhouds-arme materialen die binnen een dag gemonteerd kan worden. Opmerkelijk aan deze nieuwe kapel is dat hij, zonder dat er iets aan veranderd hoeft te worden, ge plaatst kan worden op elk schuin dak met een hellingshoek tussen 37 en 52 graden. De 'dekking' van de dakkapel bestaat uit dezelfde pan nen die voor het dak gebruikt zijn (of in nieuwbouw: worden). Daardoor wordt de uitbouw lo gisch, esthetisch verantwoord en niet beeldverstorend in het wo ningbeeld geintegreerd. Wie deze kapel door de vakman (aannemer) laat plaatsen, hoeft geen ingewik keld coordinatieplan op te stellen. 3 ook niet afhanke lijk van andere bedrijven die aller lei 'nawerk' moeten doen. Als de kapel geplaatst is, dan is de hele karwei af. De drie samenwerkende fabri kanten maken zich sterk voor de kwaliteit: de klant krijgt een garan tie van tien jaar. Wie dat, als all round doe-het-zelver aandurft, kan de kapel ook zelf plaatsen. Dat scheelt uiteraard een aantrekkelijk stukje in de kosten. Voor informa tie: RBB in Montfoort, afdeling Voorlichting, tel. 03484-2324. De oudste 'bevestiger' is waar schijnlijk te spijker. Maar er zijn in de loop der tijd tal van andere be vestigingsmiddelen ontwikkeld. Een goed overzicht van wat er op dit gebied te koop is, vatte Frits Groenestijn samen in het boek 'Be vestigen'. In ruim 180 pagina's wor den daarin, in woord en beeld, de belangrijkste bevestigingsmidde len met hun toepassingen ge noemd en verklaard. Hoe moet je bijvoorbeeld een spuit-, injectie-, inslag- of netanker aanbrengen? En voor welke toe passingen zijn die geschikt. Het boekje geeft op verreweg de mees te vragen van de leek antwoord. Een prima produktie die doe- het-zelvers die het goed willen doen. Het boekje kost 22,50. Uit gever is Elmar in Rijswijk. MAR GROEN BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE FERWERD (GPD) - Eigenaren van pitbullterriërs gaan zich vere nigen in de Stichting Pitbull Be langen. De stichting wil zich daar mee verzetten tegen de voortdu rende negatieve publiciteit en arg waan van het publiek tegenover deze hondesoort en sterk daarop gelijkende andere hondesoorten. Voorlopig voorzitter is Arie van Herpen uit Ferwerd. De stichting gaat zich met klem verzetten tegen gemeentelijke pit bull-maatregelen, zoals onlangs in Steenwijk en Gouda is gebeurd. Die maatregelen worden als on juist ervaren. „Wij verzetten ons te gen het dreigende verbod in som mige gemeenten op het houden van pitbulls of het gedwongen op leggen van muilkorven". Volgens Van Herpen, zelf fokker van pitbulls en Staffordshire bull terriërs (een sterk aan de pitbull verwante soort) wordt de stichting uit nood geboren. Hij vindt dat door publikaties zonder enige ken nis van zaken en ongenuanceerde publiciteit er een sfeer van vervol ging van pitbulleigenaren is ge groeid. "Er wordt van alle kanten tegen aan geschopt. Er is een sfeer ont staan die niet meer overeenkomt met de werkelijkheid. Het publiek heeft een verkeerd beeld van de pitbull. Natuurlijk, niet iedereen schaft zich uit frisse motieven een pitbull aan. Die mensen willen al leen een pitbull die beantwoordt aan het agressieve beeld". De stichting wil ook het publiek en de media voorlichting geven over de pitbull. Met het mede door Van Herpen uitgegeven blad Our Friend, wordt ook de eigenaren van pitbulls de nodige informatie gegeven. Volgens Van Herpen wordt de pitbull door de Dierenbe scherming en de politie bewust ge criminaliseerd. "Wij zullen dan ook principieel alles bestrijden wat specifiek tegen de pitbull is ge richt". Nieuw strand langs Maasvlakte ROTTERDAM (ANP) - De provin cie Zuid-Holland heeft er een nieuw strand bij met een lengte van ongeveer vijf kilometer. Het nieuwe strand ligt langs de slufter, het met dijken omringde bassin waarin Rotterdam de komende vijftien jaar havenslib gaat storten, en de Maasvlakte zelf. Dit strand heeft voor een flink deel de voor de Randstad unieke eigenschap dat het op het zuiden is gelegen, aldus een bekendmaking van het Rotterdamse havenbedrijf. Voor een aantal voorzieningen bij het nieuwe strand is inmiddels gezorgd. Zo zijn er tweeduizend parkeerplaatsen, fietsenstallingen en uitkijkposten bovenop de sluf- terdijk die 23 meter boven de zee spiegel ligt. Horeca-faciliteiten zijn er momenteel nog niet, maar een woordvoerster van het Gemeente lijk Havenbedrijf verwacht dat die er in de komende maanden zeker zullen komen. ROERMOND (GPD/ANP) - Het is nog steeds onduidelijk of de auto met de combinatie SH-71 in het kenteken, betrokken is geweest bij de aanslag in Roermond van afge lopen weekeinde. Acht getuigen spreken over een bruingekleurde auto met deze kentekencombina tie, die met grote snelheid wegreed van de plek des onheils. Geen van de getuigen kon zekerheid geven of dat een Nederlands, Duits dan wel Brits kenteken was. Gisteravond vond de reconstruc tie van de aanslag in Roermond plaats. Daarbij reden verschillende type auto's af en aan en is nagegaan of de natriumstraatverlichting mo gelijk van invloed kan zijn geweest op de waarneming door één getui ge van een bruine wagen. De recon structie heeft, aldus de woordvoer der van het onderzoeksteam, niet geleid tot een eenduidige verkla ring van de getuigen inzake het ty pe van de mogelijke vluchtauto. Ook proeven op en rond de plaats van de schietpartij boden geen duidelijkheid. De getuigen konden alleen eenstemmig verkla ren dat het om een middenklasse auto ging. De politie heeft iedereen die iets van de aanslagen denkt te weten, opgeroepen zich te melden. De in Nieuw Bergen zwaarge wonde Andrew Kelly (21) heeft de politie niet veel verder kunnen hel pen. Hij wist alleen te vertellen dat hij en zijn omgekomen collega's John Baxter (21) en John Miller Reid (22) in de auto zaten, toen deze - na een paar meter achteruit te xpu Het is nog niet bekend of de bom in werking werd gesteld via een tijds- of afstandsontsteking. Andrew Kelly werd gisteren naar het mili tair hospitaal in Wegberg (West- duitsland) overgebracht. De openhartige informatie die buitenlandse autoriteiten en op sporingsdiensten over deze zaak verstrekken vindt de politie in Limburg erg vervelend. „Wij hou den veel details van het resultaat van het recherchewerk achter om er later eventueel dader(s) mee te kunnen confronteren zonder dat ze dat uit de media kunnen weten", aldus de woordvoerder. Kamer wil ruimere adoptiemogelijheden DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil dat er ruimere mogelijk heden komen voor adoptie. Hier mee gaat zij verder dan minister Korthals Altes (Justitie). Deze liet afgelopen dinsdag in een nota aan de Kamer weten naast gehuwden echtparen ook alleenstaanden de kans te willen geven een kind te adopteren. Voor ongehuwd samen wonenden en homoparen wees de minister dat echter af. De Kamer wil daarin verder gaan dan de mi nister. Zo willen VVD en PvdA on der stringente voorwaarden ook homoparen de kans geven een kind te adopteren. Het CDA is daarop tegen. Vrouw en baby gedood door man AMSTERDAM (ANP) - De 27-jari- ge Amsterdammer J.G. heeft van morgen zijn vrouw en een baby van „mogelijk enkele dagen" om het le ven gebracht. De politie maakte dit in de loop van de dag bekend. De man bracht eerst zijn vrouw om het leven met een scherp voor werp. Vervolgens sprong hij met het kind in de arm aan de achterzij de van het huis naar beneden. Daardoor overleed het kind. De man zelf raakte licht gewond. De gealarmeerde politie hield de man op straat aan. Er loopt een on derzoek naar de motieven en de toedracht van het drama. SINGAPORE - De recente op merking van een Japanse minister, dat Japan tijdens de Tweede We reldoorlog zich niet schuldig heeft gemaakt aan agressie, Ijeeft in Chi na en andere Aziatische landen ernstige bezorgdheid gewekt. door Bob Mantiri De uitspraken van de 75-jarige minister Seisuke Okuno, direc teur- generaal van het Nationaal Land Bureau, hebben zijn collega van buitenlandse zaken, Sosuke Uno, die een rondreis zou maken langs China, Indonesië en Singapo re, in grote verlegenheid gebracht. Is de opmerking van Okuno een geïsoleerd geval? Of vertolkt deze bewindsman de mening van de re gerende conservatieve partij, die streeft na de herbewapening van Japan als militaire mogendheid in de toekomst? Okuno stelde dat Japan de oor log is begonnen om zichzelf te be schermen omdat „het blanke ras Azië in een kolonie heeft veran derd". Waarom moet Japan alleen als agressor worden gebrand merkt?, vroeg hij zich af. Volgens hem hebben de Aziatische landen het aan Japan te danken dat zij werden bevrijd van het blanke juk. De Japanse minister haalde fel uit naar China, dat volgens hem geen enkel recht had om Japanse politici te kritiseren omdat zij bij het Yasukuni-schrijn in Tokio eer hebben bewezen aan de oorlogs helden. Deze schrijn is een sym bool van het Japanse militarisme en is opgedragen aan de oorlogs helden, inclusief de Japanse lei ders, die na de oorlog door een mili tair tribunaal waren veroordeeld tot de strop wegens misdaden te gen de mensheid. De uitlating van Okuno heeft in het Japanse parlement tot felle kri tiek geleid van de zijde van de soci alisten en communisten, die de op merkingen van Okuno zien als een teken van opleving van het milita risme in Japan. Het leidde ook tot een ongebruikelijke uitspraak van keizer Hirohito. In een interview met journalisten, zei de keizer dat de oorlog een 'afschuwelijke herin nering' en hij sprak de hoop uit dat Japan dat nooit zou vergeten. Maar de keizer zei niets over de oorzaken van de Tweede Wereldoorlog en wat zijn rol daarin precies is ge weest. Historici hebben dat totdus- ver nooit goed kunnen vaststellen. Het is niet de eerste keer dat Okuno zulke taal bezigde. In 1980, toen hij minister van justitie was, zorgde hij in het parlement voor grote consternatie met zijn sugges tie om artikel 9 van de Grondwet, dat herleving van militarisme ver biedt, wordt herzien omdat dit arti kel Japan is opgelegd door de Amerikaanse bezettingstroepen. Enkele jaren geleden moest de minister van onderwijs onder druk af treden omdat in de nieuwe ge- gelaten. De bezorgdheid van de Aziatische landen geldt vooral het feit, dat de uitspraken worden ge daan op een ogenblik dat de me ning van de tegenstanders, dat her bewapening ten koste gaat van de Japanse economie, wordt over stemd door die van de voorstan ders, die vinden dat nu Japan een economische supermogendheid is het ook onvermijdelijk is dat dit land zich ontplooit tot een militaire macht en de rol van de VS in Azië overneemt. Aziatische diplomaten zien een parallel met de ontwikkelingen in het vooroorlogse Japan, waar ex treem-rechtse en facistische bewe gingen het militair totalitarisme hebben aangemoedigd, hetgeen uiteindelijke leidde tot de bezet ting van de Aziatische landen. China's sterke man Deng Xio- ping waarschuwde onlangs voor de 'rechtse machten' die de betrekkin gen met China in gevaar zouden brengen. Beijing uitte vorige week zijn bezorgdheid over de defensie begroting van Japan, die de toege stane een procent van het netto na tionaal inkomen heeft overschre den. Premier Noburo Takeshita zei dat de opmerking van Okuno zijn persoonlijke mening is en dat het geen officiële regeringstandpunt is. Hij gaf toe dat de verklaringen van zijn minister in het parlement, vele Aziatische landen hebben ge schokt. Maar hij gelooft niet dat dit een verslechtering van de betrek kingen met deze landen zou leiden. Daarop reageerde een in Singapore gestationeerde Asean- diplomaat met: „Dat kan de Japan se premier makkelijk zeggen. Hij weet dat Indonesië, Singapore, Fi- lipijnen en Thailand financieel en economische steun nodig hebben van Tokio. Wjj gedogen Japan wel als een economische mogendheid, niet als een militaire macht". Vissen met de vliegehengel op de IJ, tiatie Fly Fair, en daarmee wijkt het af van alle andere hengelsport- beurzen, is dat er niet alleen naar allerlei nieuwe vindingen voor de hengeluitrusting kan worden geke ken maar dat er ook werkelijk kan worden gevist. Bezoekers krijgen van sportvissers die de nabijgele gen IJssel kennen als hun eigen broekzak adviezen hoe ze met de nimf op deze rivier moeten vissen en mogelijk ook vangen. Morgenavond wordt er op de Fly Fair bovendien een grote veiling van tweedehands vliegvisspullen gehouden. Voor de meegekomen familieleden maakt een rondvaart boot tochtjes over de rivier en ma ken opgetuigde wagens ritjes in de omgeving van Zwolle. Fly Fair is morgen geopend van 10.30 tot 19.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.30 uur. De toegangs prijs bedraagt f7.50 per dag. f5.- voor 65-plussers en kinderen heb ben gratis toegang. Ierland Het Iers Nationaal Bureau voor Toerisme heeft onlangs weer een 36 Nederlandse hengelaars een Specimen Fish Award uitgereikt. Dat is langzamerhand traditie ge worden. Het is een diploma voor de vangst van een kapitale zeevis in de Ierse wateren die aan bepaalde ei sen van het Iers bureau voor toeris me voldoet. De meest opzienbarende vangst was een doornhaai van iets meer dan 14 pond door sportvisser B. Blokland uit Koog aan de Zaan. Het was in zyn soort de zwaarste die ooit door een Nederlander in Europees water werd gevangen. Sportvisser R. Schrier uit Westka- pelle bereikte met zijn koekoeks rog van ruim 2 kilo bijna het Ierse record dat nu op 2,58 kilo staat. En de zeevisser B. van Kampen uit Raamsdonkveer ving in de Ierse iel tijdens Fly Fair. (foto pr) wateren vorig jaar de zwaarste ste kelrog. Het was een exemplaar van bijna 22 pond. Vijf Ierse record 'aller tijden' staan nog altijd op naam van Ne derlanders. De vangst van een elek trische rog van 31,3 kilo staat zelfs al sinds 1977 op naam van de Ne derlander J. Rijnsburger. Van re center datum zijn de hondshaai van 2 kilo gevangen door Cor Hei nis, de kathaai van 10,8 kilo door Ton Outmayer en de koolvis van 25 pond, aardig lekkerbekkie, die werd gevangen door E. Masmeyer voor de kust van Kinsale. Behalve deze goede visberichten uit het Ierse is er ook minder pret tig nieuws te melden. De regering in Ierland heeft besloten dat toeris ten als ze in het binnenwater willen vissen voortaan ook een vergun ning moeten kopen. Tot dusver was de sportvisserij, behalve die op zalm en in eigendomswateren, ge heel gratis. Over de precieze details hoop ik u in een van de komende afleveringen van 'Vissport' uitvoe riger in te lichten. Vistip Uw landingsnet gaat jaren langer mee wanneer u het net na een vis dag goed uitspoelt en laat drogen voordat u hem opbergt. Resten wa terplanten of visslijm verteren een net in rap tempo en veroorzaakt bo vendien een ondraaglijke stank. Hang het net zo breed mogelijk uit tijdens het drogen en kies bij voorkeur een plekje waar veel wind maar geen zon staat. Vergeet het landingsnet na afloop niet op een droge plaats weg te bergen. Controleer op gezette tijden ook of het net nog wel sterk genoeg is. Het zou jammer zijn wanneer u daar door een kapitale vangst verspeelt. VERZETSLEIDER UITGEWEZEN JERUZALEM - Mubarak Awad, een Palestijnse verzetsactivist met een Amerikaans paspoort, is gisteravond door de Israëlische politie in zijn woning in Jeruzalem gearresteerd. Hem is te verstaan gegeven dat hij zal worden uitgewezen. Hij heeft drie dagen om in beroep te gaan. Awad heeft de afgelopen maanden groepen buitenlandse verslaggevers begeleid tij dens de opstanden in de door Israël bezette gebieden, en hen ook van aller lei informatie voorzien. {t0t0 ap>

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15