Toltunnels te groot risico voor belegger EG gaat gevaarlijk speelgoed aanpakken Nieuwe dienstregeling: trein vaker 'net weg' Vakbond wil Britse scheepvaart lamleggen Ahold, Stork en Volker Stevin in de plus Kritiek pensioenfondsen op Smit-Kroes DEN HAAG (ANP/GPD) De financiële risico's verbon den aan het bouwen van vijf toltunnels in de Randstad zijn voor beleggingsinstellingen onaanvaardbaar hoog. Dit stellen de pensioenfondsen van Philips en Shell in het gis teren verschenen weekblad van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO). Volgens de directeuren van beide pensioenfondsen, Van Riel ((Phi lips) en De Kort (Shell), is het pure bluf van minister Smit (verkeer en waterstaat) geweest om te zeggen dat medio dit jaar met de aanleg van de eerste tunnel wordt begon nen. Zij menen dat er een vertra ging van minimaal een half tot een vol jaar zal optreden. Bovendien ergeren de Neder landse beleggers zich aan het 'hautaine gedrag' op het ministerie van verkeer en waterstaat, dat vol gens Van Riel en De Kort 'uiterma te amateuristisch te werk gaat' bij de werving van financiers voor de tunnels. De brochure die het ministerie belangstellende beleggers heeft toegestuurd over de projecten be vat geen enkele zinnige, informatie, meent directeur De Kort van Shell Pensioenfonds, dat als enige Ne derlandse belegger ervaring heeft in tunnelbouw. Volgens Van Riel is er bovendien geen berekening te maken van de opbrengst van de Overneming De Italiaanse bank Banca Com- merciale Italiana wil voor 608 mil joen dollar een meerderheidsbe lang van 51 proéent nemen in de Amerikaanse Irving Bank. De twee banken maakten gisteren bekend hiertoe een overeenkomst te heb ben gesloten. Irving Bank hoopt op deze manier te ontkomen aan een ongewenste overneming door Bank of New York. Dieselolie Dieselolie wordt morgen twee cent per liter goedkoper. Een liter diesel aan de zelftankpomp gaat dan 84,80 cent per liter kosten. De prijsdaling is een gevolg van het uitblijven van akkoord over pro- duktiebeperking binnen de OPEC. Accountantsfusie Tijdens een vergadering van alle 200 vennoten is gisteren in Nieu- wegein de fusie van de TRN Groep (Nederlandse Accountantsmaat schap) en de Tombe/Melse Groep met het zetten van de benodigde handtekeningen bekrachtigd. Naar grootte is hiermee de derde organisatie op het gebied van fi nanciële dienstverlening in ons land ontstaan, die een jaaromzet haalt van 300 miljoen gulden, 55 vestigingen telt en inclusief de ven noten 2700 mensen aan liet werk heeft. Melkquota Boeren die produktiehoeveelhe- den (quota) melk verkopen aan derden of de overheid, zullen over de ontvangen vergoeding een nor maal belastingtarief moeten beta len. Staatssecretaris Koning (finan ciën) heeft dit de Kamer in een nota laten weten. De bewindsman wijst daarin een voorstel van het Land bouwschap van de-hand om de ver goedingen voor melkquota in het bijzondere belastingtarief van 20 procent te laten vallen. Tilburgsche De schuldeisers van de failliete Tilburgsche Hypotheekbank kun nen een derde uitkering tegemoet zien op hun vordering. De uitke ring zal evenals de twee voorgaan de 10 procent van hun vordering bedragen. Dit valt op te maken uit het zeventiende periodieke verslag van de curatoren. Als er geen ver zet komt tegen de uitdelingslij st verwachten de curatoren dat de uitkering in de loop van de maand juli kan worden gedaan. Staatslening Minister Ruding (financiën) gaat over tot de uitgifte van een staatsle ning met een vaste looptijd van zes jaar tegen een rente van 6 procent. De looptijd van deze staatslening is korter dan de voorgaande lenin gen, die looptijden hadden van res pectievelijk zeven en acht jaar. De rente bedroeg ook 6 procent. De le ning die nu wordt uitgegeven is de zesde waarvan de opbrengst be stemd is voor het dekken ,van de fi nancieringsbehoefte van het rijk in 1988. Die behoefte wordt geraamd op 40 miljard gulden en daarvan is inmiddels 18,7 miljard gulden ge dekt uit openbare leningen. UTRECHT (ANP) - Het kan in de nieuwe dienstregeling wat vaker voorkomen dat een aansluitende trein op een knooppunt 'net weg' is, zo maakte de NS gisteren be kend bij de presentatie van het nieuwe spoorboekje. Het gaat daar bij om een proef waarbij de regels bij het wachten op aansluiting bij vertraging worden aangescherpt. Zo denkt NS een sneeuwbaleffect bij vertraging zovéél mogelijk in te dammen. De dienstregeling 1988-1989 van de Nederlandse Spoorwegen gaat zondag 29 mei in. De belangrijkste veranderingen in het spoorboekje betreffen de aansluiting van Lely stad op het spoorwegnet, de aan passing van het nachtnet, het op heffen van het zogenoemde 'Mil joenenlijntje', de uitdunning van enkele slechtbezette treindiensten en de opening van een nieuw sta tion bij Breda. De Flevolijn, vorig jaar op het traject Weesp-Almere Buiten in ge bruik genomen, wordt doorgetrok ken naar Lelystad. Het nieuwe eindpunt wordt Lelystad Centrum. Er komt een halfuurdienst van en naar Amsterdam. In de spitsuren rijden de treinen elk kwartier. Het met verlies draaiende Miljoe nenlijntje (Valkenburg-Simpel- veld-Kerkrade) wordt opgeheven, volgens een besluit van minister Smit-Kroes (verkeer). Hierdoor worden de stations Wijlre en Kerk- rade West gesloten. De doorgaande verbinding Vlissingen-Zwolle wordt verbroken, zodat reizigers in Roosendaal moeten overstappen. Om de punctualiteit van het in 1986 als experiment gestartte nachtnet te verbeteren, zullen de nachttreinen tussen Utrecht en Amsterdam de kortste route vol gen. Er wordt niet meer gestopt bij Hilversum en Naarden-Bussum. Ook zal de nachttrein niet meer stoppen op de stations Schiedam en Amsterdam-Lelylaan, waar naar verhouding te weinig mensen op stapten. In Den Haag stoppen de nachttreinen voortaan op het Cen traal Station in plaats van het Hol lands Spoor. Ieder nachtelijk uur zal er een trein Utrecht-Rotterdam in beide richtingen rijden, met als stations onderweg Amsterdam CS, Schiphol, Leiden, Den Haag Cen traal en Delft. Voor bewoners en bezoekers van de Bredase wijk Haagse Beemden en de gemeente Prinsenbeek wordt het nieuwe sta tion Breda Prinsenbeek geopend. De Vereniging Reizigers Open baar Vervoer (Rover) toonde zich in een reactie 'bijzonder teleurge steld' over een 'groot' aantal ver slechteringen in het spoornet. Ze verlangt dat NS meer rekening houdt met haar klanten. Boven dien zouden de spoorwegen een meer stimulerende rol binnen het openbaar vervoer moeten spelen. Op de lijn Utrecht-Veenendaal- Rhenen krijgen de reizigers 's avonds en op zondag volgens Ro ver een weinig aantrekkelijke uur- dienst aangeboden. Wel is de vere niging blij met het doortrekken van de Flevolijri, Kwartetspel om ambtenaren regels te leren DEN HAAG (GPD) - Minister Ny- pels (VROM) heeft een kwartet spel, 'Het Budgetkwartet', laten maken om de financiële topambte naren op zijn departement ver trouwd te maken met wijzigingen in de begrotingregels. Het spel werd gisteren uitgereikt op een themadag over budgetdisci pline. De 500 exemplaren van het spel zijn niet alleen voor de ambte naren van VROM, maar ook be windslieden en ambtenaren van andere departementen krijgen het spel op hun bureau. elektronische tolheffing, waaruit het rendement voor de beleggers moet komen. In het VNO-blad wijzen de twee directeuren erop dat voor de wer ken veel gemeentelijke vergunnin gen nodig zijn- Als een gemeente dwarsligt met de vérstrekking van een vergunning voor de aanleg van een stukje .aansluitend wegdek, is de strop voor de beleggers niet te aldus De Kort. De vorig jaar door beleggingsin stellingen opgerichte 'Initiatief groep financiering infrastructuur' heeft hierover herhaalde malen ge sprekken aangevraagd met de mi nister, maar volgens De Kort en Van Riel houdt zij de boot af. De Shell-directeur in het VNO- blad over het foldertje van Verkeer en Waterstaat: "Dat moet u eens vergelijken met de keurige en zeer gedetailleerde documentatie die beleggers ontvangen wanneer ze zich via een advertentie in de Fi nancial Times aanmelden voor bij voorbéeld een havenproject in Saudiarabia". Minister Smit liet gisteren weten dat zij het advies over de keuze van de beleggers van de stuurgroep Projecten Infrastructuur in ont vangst heeft genomen. De stuur groep heeft uit achttien combina ties van beleggingsinstellingen uit binnen- en buitenland (tot uit Ja pan aan toe) er vier geselecteerd. In elk van deze vier combinaties zit ten Nederlandse ondernemingen. Namen wilde de minister nog niet Een winkel op Schiphol waar belastingvrij rookwa- Te duur Dë kosten van de Willemsspoor tunnel in Rotterdam rijzen de pan uit. Volgens de laatste berekenin gen gaat het project minstens 775 miljoen gulden vergen. Het con tract voor de aanleg van de tunnel is echter gesloten voor 520 miljoen gulden (prijspeil 1983). D.eze spoor verbinding onder de Maas vormt de verbinding tussen de Randstad en het zuiden. Bij de Kamercommissies voor Rijksuitgaven en Verkeer en Wa terstaat is grote wrevel over de gang van zaken ontstaan. Zij willen minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat op korte termijn hier over aan de tand voelen. Volgens beide commissies is de Kamer on voldoende door de minister geïn formeerd. De Kamer vroeg eind 1983 in een motie om aanleg van de tunnel. Op 6 mei 1986 werden de noodzakelij ke contracten voor de bouw afge sloten met een aannemerscombi natie van vijf grote bedrijven. Zij kregen de opdracht nadat was toe gezegd dat het project voor 520 mil joen gulden kon worden geleverd. In april 1987 is de eerste paal voor de tunnel de grond in gegaan. De tunnel moet in 1996 klaar zijn. SCHIPHOL (ANP) - De luchtha ven Schiphol vreest een fors be drag aan inkomsten te verliezen wanneer na 1992 de belasting vrije verkoop aan banden wordt gelegd. Het is de bedoeling dat in dat jaar de grenzen binnen de Europese gemeenschap komen te vervallen, waardoor alleen nog intercontinentale reizigers belas tingvrij zouden kunnen winke len. In de belastingvrije winkels op de luchthaven wordt nu jaarlijks ruim driehonderd miljoen gul den omgezet. Daaraan verdient Schiphol ongeveer zestig mil joen gulden. "De helft van de passagiers die van Schiphol ver trekt vliegt naar andere EG-lan- den. Als deze reizigers straks niet meer belastingvrij kunnen ko pen, betekent dat een forse fi nanciële aderlating voor Schip hol", aldus een woordvoerder van de luchthaven. Hoewel ook andere luchtha vens in Europa met deze proble- Schiphol vreest na 1992 fors inkomstenverlies men dreigen te worden gecon fronteerd, komt de klap bij Schiphol volgens hem harder aan omdat de winkels daar gro ter zijn en een forsere omzet heb ben. Ook luchtvaartmaatschap pijen die tijdens de vluchten be lastingvrije artikelen verkopen en rederijen op de Noordzee (die helemaal geen belastingvrije ver koop meer zullen overhouden, omdat ze niet intercontinentaal vervoeren) zullen volgens hem getroffen worden door het weg vallen van de belastingvrije ver koop. Om het naderend onheil te ke ren zijn de luchtvaartmaatschap pijen en rederijen samen met vertegenwoordigers van de luchthaven bij de EG in Brussel een lobby begonnen, aldus de woordvoerder van Schiphol. "Maar ook in andere landen wordt natuurlijk aan, zo'n lobby gewerkt", meent hij. De woordvoerder wijst erop dat als de inkomsten door de be lastingvrije verkopen toch weg vallen, de luchthaven een com pensatie voor de weggevallen in komsten zal moeten zoeken. Dat zou tot tariefsverhogingen kun nen leiden, "Of er moeten andere vormen van inkomsten worden gevonden. Maar ik ben bang dat dat heel lastig wordt", aldus de Schiphol-zegsman. Op Schiphol is gisteren de ge heel gerenoveerde 'lounge zuid' van het Amsterdam Airport Shopping Centre geopend. Er is ongeveer honderd vierkante me ter winkelruimte bij gekomen en het assortiment is uitgebreid. Met de totale renovatie is een be drag van achttien miljoen gulden gemoeid. LONDEN (GPD) - De drie maan den oude veerdienststaking die in middels 17 Britse havens treft, zal zich vandaag verder uitbreiden. Sam McCluscie. leider van de zee liedenvakbond NUS, zei dat de sta king vanaf nu gevolgen zal hebben voor ieder Brits schip, waar ook ter wereld. McCluscie deed die uitspraak na dat een rechter beslag had gelegd op de financiën van zijn NUS- bond. De kas van de bond zou tien miljoen gulden bevatten. Rechter Michael Davis 'legde de NUS te vens een boete op van een half mil joen gulden voor 'herhaaldelijk, openlijk en ernstig' negeren van rechterlijke verboden in het con flict met de veerdienstmaatschap pij P O. De rechter, be vond de stakende zeelieden schuldig aan het organi seren van solidariteitsacties met Sealink. Sympathiebetuigingen in de vorm van stakingen zijn bij de Britse wet sinds kort verboden. De staking was, zei rechter Davis, 'een poging van de vakbond tot zelf moord'. De overkoepelende vakorganisa tie TUC stelde nieuwe pogingen in het werk een arbitragecommissie te laten bemiddelen in het conflict, maar de rechter was niet onder de indruk. Eerder had NUS-leider Mc Cluscie gedreigd dat als de bond zou worden beroofd van haar fi nanciële middelen, hij alle 20.000 Britse zeelieden zou oproepen het werk neer te leggen. De Britse scheepvaardijraad waarschuwde dat een landelijke staking het einde kan betekenen voor de Britse handelsvloot. Het zou scheepvaartmaatschappijen er toe brengen onder andere vlaggen te varen en buitenlandse zeelieden in dienst te nemen. Niet-Britse concurrenten zouden alles in het werk stellen om goederenvervoer ZAANDAM/AMSTERDAM (ANP/GPD) Over de eerste 16 weken van 'dit jaar heeft Ahold in Nederland met 2,5 miljard gulden 3,6 procent meer omgezet dan in de overeenkomstige periode van vo rig jaar, toen het omzetniveau in verhouding hoog was. De omzet in de Verenigde Staten steeg bijna 80 procent tot 1,8 miljard dollar. De omzet in guldens ging met bijna 22 procent omhoog tot 4,3 miljard. De groei werd negatief beïnvloed door de aanmerkelijke daling (met 11 procent) van de gemiddelde omre keningskoers van de dollar; die be droeg dit jaar 1,87 tegen 2,10 gul den in 1987. Het resultaat na belastingen over de eerste 12 weken van 1988 was van gelijk niveau als over dezelfde periode vorig jaar. Zoals was ver wacht compenseerde de. groei van het bedrijfsresultaat de stijging van de financieringslasten en de gevolgen van de lagere omreke ningskoers van de dollar. Stork Het Stork-concern (producent van investeringsgoederen) ver wacht voor 1988 een stijging van de winst. Bij de presentatie van het jaarverslag over 1987 sprak be stuursvoorzitter jhr. mr. F. Sickinghe zelfs de hoop uit, dat het niveau van het recordjaar 1986 zou kunnen worden gehaald. Stork ontving vorig jaar ruim 2 miljard gulden aan opdrachten te gen bijna 2 miljard in het jaar daar voor. De omzet steeg licht tot 2,1 miljard. De nettowinst ging vol gens verwachting omlaag, en wel van 58,5 miljoen naar 50,7 miljoen gulden. Stork heeft van de beurskrach tot nu toe geen vertragingen in de orderontvangsten ondervonden. De werkvoorraad is nu zelfs groter en beter verdeeld over de werk maatschappijen dan een jaar gele den. In de eerste 16 weken van dit jaar was de orderontvangst 764 mil joen tegen 675 miljoen gulden in dezelfde periode van 1987. Volker Stevin De Nederlandse aannemerij maakt zich op voor de slag op de volledig vrije Europese markt in 1992. Het bouw- en baggerconcern Koninklijke Volker Stevin ziet daarin meer mogelijkheden voor 'de Nederlandse aannemerij hoe wel de vrije Europese markt ook tot gevolg zal hebben dat buiten landse bouwbedrijven in Neder land gemakkelijker aan de bak kunnen komen. Volker Stevin zal volgens Kokje dit jaar weer op het winstniveau, komen van de jaren voor 1987, toen er 14 tot 16 miljoen gulden netto winst werd behaald. Vorig jaar dook het bouwconcern diep in de rode cijfers (een verlies van 169 miljoen) door voorzieningen voor herstrukturering van de bagger- en internationale bouwactiviteiten en voor een strop op tegoeden uit Ni geria. BRUSSEL (GPD/ANP) - Gevaar lijk speelgoed zal vanaf 1 januari 1990 uit de twaalf landen van de Europese Gemeenschap worden geweerd. De EG-ministerraad nam gisteren een voorstel aan om de fa bricage en verkoop van speelgoed aan strenge regels te binden. Speelgoed en daaronder wor den speelvoorwerpen voor kinde ren beneden 14 jaar verstaan moet veilig en en mag geen gevaar voor de gezondheid' opleveren. El ke soort speelgoed moet daartoe worden gekeurd en van een spe ciaal Europees keurmerk voorzien. Jaarlijks krijgen zo'n 200.000 kin deren in de EG een ongeval' tijdens hun spel. Die ongelukken zijn voor een deel te wijten aan het speel: goed zelf en voor een deel aan on juist gebruik. Het speelgoed moet niet alleen bij de fabricage of verkoop aan die regels voldoen. Het mag ook na langdurig gebruik geen gevaar op leveren. De lidstaten moeten speel goed dat aan, alle regels voldoet vrijelijk op hun markt toelaten. Het verplichte merkteken be staat uit een gestileerde 'CE' op elk stuk speelgoed. Voor heel kleine artikelen mag het ook op de ver pakking worden aangebracht, maar de consument moet er dan op worden gewezen die verpakking té bewaren. De lidstaten zijn er zelf verant woordelijk voor dat deze nieuwe speelgoedrichtlijn wordt nage leefd. In elk land worden controle instanties aangewezen die in de speelgoedfabrieken en -winkels steekproeven zullen doen. In de richtlijn zijn enkele basis- vermeld waaraan speel goed moet voldoen. Het mag bij normaal gebruik niet kunnen bre ken, het mag geen gevaarlijke hoe ken of uitstekende delen bevatten, bewegende delen mogen geen ge vaar opleveren. Speelgoed voor kinderen bene den drie jaar moet zo groot zijn dat het niet kan worden ingeslikt, zwembandjes mogen niet plots kunnen leeglopen, voorwerpen waar kinderen in kunnen kruipen moeten altijd een van binnenuit te openen uitgang hebben. Rijdend speelgoed moet rem men hebben, speelgoed dat warm- te-elementen bevat moet zo inge steld zijn dat geen verbranding kan optreden, speelgoed mag niet of slechts heel langzaam kunnen branden als er een lucifer bij ge houden wordt. De gebruikte mate rialen mogen bij aanraken, inade men of inslikken geen letsel ver oorzaken en maar zeer weinig ra dio-actieve stoffen bevatten. Ook zijn strenge regels opgesteld voor als speelgoed aangemerkte ar tikelen die chemische stoffen be vatten, zoals scheikunde-dozen, modelbouwartikelen of fotografie- spullen. Speelgoed mag ook nooit kunnen ontploffen. Er is ook pre cies vastgesteld hoeveel van be paalde chemische stoffen zoals cadmium, lood, kwik en chroom speelgoed mag bevatten. Elek trisch speelgoed mag geen hogere spanning hebben dan 24 volt. De EG-landen hebben overigens een groot aantal artikelen buiten deze richtlijn gelaten, hoewel die soms ook als speelgoed zouden kunnen worden aangemerkt. (Wa- ter)sportartikelen, schaalmodel len, folkloristische poppen, puz- Met betrekking tot speelgoed worden zeis met meer dan 500 stukjes, darts en luchtdrukwapens, vuur werk, elektrische fornuisjes, speel goedautootjes met een echte mo tor, fietsen, videospellen en fops penen vallen buiten de richtlijn. Speelgoedfabrikanten moeten zich in principe houden aan gehar moniseerde technische normen, die door de Europese Comnüissie worden bijgehouden. De fabrikant mag zelf een Europees merkteken op het speelgoed aanbrengen als zijn produkt aan deze normen vol doet. Voor eventuele controle moet hij een technisch dossier bijhou den. Fabrikanten die van de geharmo niseerde normen willen afwijken, bijvoorbeeld met een nieuw pro dukt, kunnen dit speelgoed laten goedkeuren door een nationaal keuringsinstituut. Als men daar constateert dat het speelgoed vol doet aan de Europese basisnormen mag de fabrikant het Europese merkteken aanbrengen en het pro dukt in alle twaalf EG-landen op de markt brengen. over te nemen van de door staking lamgelegde Britse vrachtschepen, zo waarschuwde de raad. In Dover, het hart van de drie maanden oude staking, wordt een scherp oog gehouden op de twee P O-schepen, Pride of Bruges en Pride of Kent. De Pride-veerboten, die vorige week voor het eerst sinds maart van Schiedam naar Dover voeren, moeten de staking breken. Zij zijn erin geslaagd de diensten op Zeebrugge te hervat ten, zij het met een minimum aan lading en passagiers. P 0 doet er echter alles aan om de diensten op het Europese vaste land weer volledig te kunnen her vatten. Zo wist de maatschappij 1100 stakers via een ultimatum weer aan het werk te krijgen en hebben advertenties voor nieuw personeel in de Engelse kranten honderden reacties opgeleverd. Deze mensen zullen het werk van de 720 ontslagen werknemers over nemen, die niet akkoord gingen met het laatste cao-bod van P O. Omstreden sluiting Duitse staalfabriek twee jaar uitgesteld DUISBURG (Rtr) - Het Westduitse staalconcern Krupp heeft besloten om zijn fabriek in Rheinhausen, die het eerder wilde sluiten, open te houden tot zeker 1991, zo is giste ren in Duisburg bekendgemaakt. De bekendmaking volgt op maan den van protesten door duizenden staalarbeiders in het Ruhrgebied. Dit staalgebied, waar in de jaren zestig nog een half miljoen mensen werkten en nu nog 150.000, wordt al lang geplaagd door grote werk loosheid. De sluiting van de fa briek in Rheinhausen zou 5300 mensen hun baan hebben gekost. De overeenkomst om de fabriek open te hóuden is ondertekend door vertegenwoordigers van Krupp, van branchegenoot Manne- smann waarmee Krupp plaatsver vangende werkgelegenheid zoekt en door vertegenwoordigers van de vakbond IG Metall. Volgens pre mier Johannes Rau van de deel staat Noordrijnland-Westfalen ga randeert Krupp het behoud van 1500 arbeidsplaatsen tot en met 1990. Rau is bemiddelaar in het conflict geweest. Krupp zal eind dit jaar de pro- duktie van spoorrails stoppen. Vol gendjaar zal de produktie van half fabrikaten worden stilgelegd. De hoogoven in Rheinhausen blijft in bedrijf tot en mét 1990. HAL-order voor 2 cruiseschepen weer vertraagd ROTTERDAM (ANP) - De gunning van de order voor de bouw van twee luxueuze cruiseschepen voor de Holland-Amerika Line is op nieuw vertraagd. Oorspronkelijk zou de order vorig jaar september worden geplaatst, Dat werd toen met enige maanden uitgesteld. Nu ziet het er naar uit dat de HAL-di- rectie pas komende zomer beslist. De voorzitter van de Raad van Bestuur van de HAL, N. van der Vorm, zei gisteren op de jaarverga dering van de HAL in Rotterdam dat de order 'als ik me niet vergis voor september' zal worden ge gund. Voor de bouw is onder ande re een combinatie van de Neder landse scheepswerven Van der Giessen-De Noord (GN) en De Mer- wede in de race. De vertraging is volgens Van der Vorm vooral te wijten aan voorge nomen wijzigingen van de interna tionale veiligheidsvoorschriften, ten aanzien van passagierssche pen. Die wijzigingen zijn een ge volg van de ramp met de Britse veerboot Herald of Free Enterpri se, vorig jaar maart voor de Belgi sche kust. Pas als er enige duidelijkheid is over de nieuwe regels, wil de HAL- top beslissen om te voorkomen dat er na het aangaan van contractuele verplichtingen nog wijzigingen in de specificaties van de twee sche pen moeten worden doorgevoerd, 'want die zijn dan voor onze reke ning', aldus Van der Vorm. Hij zei dat alle werven waarmee de HAL op ogenblik besprekingen voert over de nieuwbouw serieuze kanshebbers zijn. Welke werven dat zijn naast de combinatie van GN en de Merwede wilde hij niet kwijt. Bekend is wel dat het onder andere gaat om werven of werf- combinaties uit Finland, de Bonds republiek Duitsland en het Verre Oosten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7