Israël: geen botsing met troepen Syrië Vrije vestiging in EG-land mogelijk Weer bom gevonden onder auto Britse militair Zuiden van Libanon wordt uitgekamd Sovjet-tv toont verknipt beeld van Nederland 'Burgers Afghanistan terechtgesteld' ZWAAR BEWAAKTE KANAKENLEIDER Dukakis vrijwel zeker van Democratische nominatie WOENSDAG 4 MEI 1988 BUITENLAND MOSKOU Sinds gisteravond denken miljoenen Sovjet-burgers dat het in Nederland armoe troef is, dat de politie bij het minste of ge ringste op voor hun rechten opko mende daklozen paupers inhakt, dat werklozen op vuilnisbelten in krottenwijken naar bruikbare lom pen zoeken en dat de gangbare me ning is, dat de buitenlandse gastar beiders op onze rijkdommen para siteren en moeten verdwijnen. door Alexander Münninghoff TEL AVIV De in het zuidoosten van Libanon opererende Israëlische troepen bevinden j^on?"?e z zich op slechts tien kilometer afstand van de Syrische militaire posities in de Beeka-vallei. metniten schilden,., Dit meldde gisteravond de Israëlische televisie. Volgens berichten uit Libanon is voor de herinneringen oproept 16.000 Syrische militairen in het gebied een toestand van hoogste paraatheid afgeroepen. Nieuwmarkt-taferelen van bijna De commandant van Israëls noordelijke troepen, generaal Yossi Peled, zei echter dat Is- Penj>aar sleden, toen de 'kwakers' tekst die de radicale mening raël niet uit is op een confrontatie met Syrië. door Willy Werkman Tot gisteravond wilde de Israëli sche legerwoordvoerder niet veel meer melden dan dat de militaire operatie een routine-actie is om nieuwe Palestijnse infiltratiepo gingen langs de Israëlisch-Libane- se grens te voorkomen. De Israëlische militairen kam men op het ogenblik grote delen bergachtig gebied uit op zoek naar Palestijnse posities en onderne men in de dorpen in het gebied huis-aan-huis-zoekacties. In pamfletten zijn de bewoners van de dorpen gewaarschuwd de Palestijnse commando's die tegen Israël willen optreden geen hulp te verlenen. De tientallen naar het noorden gestroomde journalisten televisieteams kregen gisteren tie is beëindigd, daarna zal de be slissing wel worden genomen". markt op Koninginnedag bestaat, als bewijs van Nederlandse armoe getoond. Op pedante toon werd de draak gestoken met onze sociale voorzie- A1 dit fraais werd vertoond in een ningen en werd een paar uit de absurde collage van losse, vaak lucht gegrepen cijfers genoemd: zeer gedateerde filmbeelden, bij- 100.000 daklozen zouden er in Ne- gegraaid door de in Brussel derland rondzwerven en het aantal Sovjet-correspondent werklozen raamde Mozjejko nogal de ME nog begrotelijk op één miljoen. Het wat zompige, broeierige beeldmateraal de over de gekleurde buitenlanders in werd voorzien van een i de (zoals de Sovjet-commentator Centrumpartij weergaf. In het Rus- abusievelijk meldde) met groot ge- sisch vertaald klinkt dat echter als weid werden verwijderd. Stapels 'doorsnee-partij'en in geen geval is oude kleren nabij het Waterloo- het de Sovjet-kijker duidelijk ge- plein werden, alsof er geen vrij- maakt dat het hier de stem Drie doden bij nieuwe rellen Jordaanoever JERUZALEM (Rtr/AFP/AP) - Is- raëlische troepen hebben gisteren êeen toestemming de Israëlische bij betogingen op de Westelijke troepen naar het 'te zuiveren' ge- Jordaanoever drie Palestijnen bied ten noorden van het Her- doodgeschoten. Verscheidene de- mongebergte te volgen. Harde monstranten liepen verwondingen op. Dit is vernomen in Arabische bronnen. De slachtoffers waren 18, 19 en 23 jaar oud. Ze werden door niet verschaft, schoten in het hoofd getroffen. Het Israëlische leger deelde mee het bericht na te trekken. litaire feiten zoals de omvang de Israëlische troepenmacht eventuele slachtoffers werden Het nieuwe geweld lijkt in tegen spraak met recente uitlatingen van Israëlische functionarissen dat de Palestijnse opstand aan het verwa teren is. Ook in de bezette Gaza- strook was het gisteren onrustig. Na enkele dagen van betrekkelijke rust gooiden jongeren stenen naar soldaten en werden autobanden in brand gestoken. In veiligheids- bronnen verluidt dat twee Arabi- WÊKÊJMÜ sche inwoners van de Gazastrook den er gisteren echter de nadruk op De Israëlische minister van de fensie Rabin zei in tegenstelling tot wat de staatstelevisie berichtte dat de Israëlische troepen zich op „enkele tientallen kilometers af stand van de Syrische troepen be vinden". Hij zei dat er geen enkele reden was dat de Syriërs bij de ac tie betrokken zouden raken. Rabin wilde niet zeggen hoe lang de actie; die de grootste is sinds het Israëlische leger zich driejaar gele den uit Libanon terugtrok, zou du- Officiële woordvoerders leg- zeer kleine minderheid van de Ne derlandse bevolking betrof. Bij dit soort uitzendingen op de Sovjet-televisie moet je je altijd af vragen, waarom zoiets op het net komt. Bijvoorbeeld: de Nederland se landbouw en veeteelt is recente lijk vaak uitvoerig geprezen, omdat men de door de collectivisatie ver sufte Sovjet-boeren kennelijk een voorbeeld wilden geven hoe het ook kan met wat meer eigen inzet. Nu komt het kapitalistische Ne derland er door het opzettelijk kwaadwillige commentaar slecht van af: werklozen, die men in de USSR nog steeds officieel niet heeft (maar in werkelijkheid wel), daklozen (dat wil zeggen, degenen zonder vaste woon- of verblijf plaats) en tot grote verbijstering van iedereen liet de Sovjet-televi sie onlangs een uit lege olieblikken opgetrokken krottenwijk in Azer beidzjan zien. En sowieso is het huisvestingsprobleem in de USSR tot monsterlijke proporties ge groeid. Maar in het welvarende Ne derland is het dus nog erger. Sociale voorzieningen die hier voor de meesten een bestaan onder de armoegrens betekenen (bij mij in de straat staan^r bedelaars bij de kerk) maar in het rijke Neder land waart het lompenproletariaat over de vuilnisbelten. Racistische onlusten die in Azerbqjd^jan offi cieel 32 mensenlevens hebben ge kost, worden weggepoetst door de vermelding, dat in het westerse, vrije Nederland een algemeen ver langen bestaat om volksvreemde elementen uit te bannen. In dit ver band mogen we nog van geluk spreken, dat Mozjejko niet de bran dende Friese nationalistische ge voelens heeft aangeroerd, wat zijn collega, de regeringswoordvoerder Gerassimov, onlangs wèl deed, om aan te geven dat er overal wel rot- BRUSSEL - Onderdanen van een EG-land zullen zich vanaf 1990 met hun gezin vrij in elk van de andere lidstaten mogen vestigen, ook als zij daar geen werk hebben. Dit geldt vooral voor gepensioneerden en studenten. Diploma's va versitaire opleidingen in de EG-landen zullen, ook vanaf heeft. Er waren gisteren alleen nog eens over beide zaken. Het gaat om besluiten in het kader van de inter ne markt, die vanaf 1993 een volle dig vrij verkeer van personen en goederen in de Europese Gemeen schap moet garanderen. De defini tieve beslissingen vallen volgende maand. Voorwaarden voor de vrije vesti ging van zogenaamde 'economisch niet-gebondenen' zijn dat men in het eigen onderhoud moet kunnen passende woonruim- ziektekostenverzekering alle lidstaten erkend 1 De Europese ministerraad werd het gisteren in Brussel zo goed als door troepen werden neergescho- dat het ging tijdelijke be- t00rL^fLI??en!^t! perkte actie. „Ons doel is de bood- - - schap over te brengen dat als ons geen rust wordt gegund, wij dat hun ook niet zullen toestaan", zo zei minister Rabin. De Israëlische politie heeft een inval gedaan op de redactie van de Palestijnse krant Al Fqjr (De Dage raad) in Oost-Jeruzalem en waarne mend hoofdredacteur Hatem Ab dul Khader voor zes maanden in administratieve hechtenis geno men. Dit betekent dat hij zal wor den vastgehouden zonder dat De actie in zuid-Libanon onder vindt in Israël algemene instem ming. Niet alleen premier Shamir liet weten dat Israël gedwongen was tegen de Palestijnse terreur op te treden, ook de over het algemeen kritische ex-minister van bui- aanklacht hoeft te worden inge- tenlandse zaken Abba Eban diend. Het gezaghebbende Palestijnse iets gedaan kan worden lagblad Al Fajr, dat in het Ara- dat dagblad bisch en het Engels verschijnt, wordt geleid door de Palestijnse journalist Hannah Siniora. Siniora was zeer verontwaardigd over de Israëlische actie, en zei dat de Is raëlische autoriteiten het nu ken nelijk op de journalisten gemunt hebben. Maandag sloten de Israëlische autoriteiten Al Awdah (De Terug keer), het enige Engelstalige week blad dat in Oost-Jeruzalem ver schijnt; als reden werd opgegeven dat het blad zou worden gesteund door terroristische organisaties. De uitgever van het blad, Ibrahim Ka- ra'een, heeft dit ontkend. Buitenland kort Veteranenziekte Op het hoofdkantoor van de BBC is veteranenzieke uitgebro ken. Van vijf mensen is vast komen te staan dat zij deze ziekte onder de leden hebben. Vijftien anderen worden nog onderzocht. De ziekte heeft zich waarschijnlijk verspreid via de airconditioning, die inmid dels is gedesinfecteerd. Afghanistan Het Afghaans verzet heeft vorige week een ongekend aantal raket ten op de hoofdstad Islamabad af gevuurd. Dit werd uit diplomatie ke bron gemeld. De raketbeschie tingen vielen samen met de festivi teiten rond het tienjarig bestaan van de staatsgreep die de Afghaan se communisten aan de macht bracht. Spanje In de stad Tolosa in de Baskische provincie Guipüzcoa in Spanje .is gisteren een commando van de ETA, de Baskische afscheidings beweging, aangehouden. De twee jonge mannen worden ervan ver dacht aanslagen op Franse firma's in Baskenland te hebben gepleegd. De politie vond tegelijkertijd een omvangrijke wapenschuilplaats. Aids In Massero in het noorden van Brazilië heeft de politie een bank rover doodgeschoten die had ge dreigd zes gijzelaars in te spuiten met bloed dat naar zijn zeggen met het aids-virus was besmet. De poli tie en een journalist onderhandel den acht uur met hem, waarbij ze hem verscheidene flessen bier had den gegeven, in de hoop dat h(j dronken zou worden. Toen hij ech ter met de injectiespuit de gijze laars begon te bedreigen, schoot de politie hem dood. de Arbeiderspartij vond dat „als er )m de ter- nuttig en noodzakelijk i In kringen van de Likudpartij en de rechts-nationalistische Tehiya gingen gisteren stemmen op de door Israël gecreëerde en gecontro leerde „veiligheidszone" ten noor den van de Israëlisch-Libanese grens uit te breiden. Premier Sha mir zei gisteren dat dit niet zou ge beuren, maar de commandant van de noordelijke troepen, generaal Peled, gaf als commentaar: „Laten we eerst maar wachten tot deze ac- Marcos mag niet naar begrafenis van zijn moeder MANILA (Rtr/AFP/UPI) - De vroegere Filipijnse president Ferdinand Marcos krijgt „uit veiligheidsoverwegingen" geen toestemming om de be grafenis van zijn moeder bij te wonen. De 95-jarige Dona Jose- fa Edralin Marcos overleed van daag in een ziekenhuis in Mani la. Een dag eerder deed de fami lie een dringend beroep op pre sident Aquino om Marcos, die sinds zijn aftreden in 1986 in ballingschap op Hawaii woont, toe te staan zijn moeder op te zoeken. Een crisiscomité boog zich gisteren over de bewuste brief en beschikte afwijzend. Vol gens senator Pimentel, die na afloop het besluit bekend maakte, „kunnen de hartstoch ten die Marcos opwekt leiden tot ernstige problemen". Presi dent Aquino heeft steeds twee voorwaarden aan Marcos' te rugkeer gesteld. Hij moet er kennen dat zij de enige wettige president van de Filipijnen is en hij moet de miljarden, die hij als president op oneigenlijke manier zou hebben terugstorten. LONDEN (DPA) - Russische solda ten en militairen van het commu nistische regeringsleger in Afgha nistan hebben ongewapende Af ghaanse burgers en vluchtelingen gemarteld en geëxecuteerd. Dat schrijft de internationale organisa tie voor de mensenrechten Amnes ty International in een vandaag verschenen rapport. Amnesty baseert zich op gege vens die aan de organisatie zijn ver strekt in 1987. Uit de verzamelde informatie blijkt dat honderden Af ghaanse families het slachtoffer zijn geworden van aanvallen door Sovjetsoldaten en Afghaanse rege ringsmilitairen. In veel gevallen zou het daarbij gaan om vergel dingsacties na aanvallen van de mujaheddin, het islamitische ver zet in Afghanistan. rechtenorganisatie geeft onder meer het voorbeeld van een groep vluchtelingen, be staande uit ruim honderd families, die in oktober vorig jaar haar woongebied in het uiterste noord westen van Afghanistan verliet en optrok naar de meer dan 500 kilo meter verderop gelegen grens met Pakistan. Deze ongewapende groep is volgens Amnesty Interna tional tweemaal door Sovjet- en Af ghaanse soldaten aangevallen. Daarbij kwamen negentien men sen om het leven, onder wie vrou wen en kinderen. Amnesty roept de regeringen in vv/,v Moskou en Kabul op een onder- verklaren dat zij'g'een beroep hoe problemen rond dit verblijfsrecht voor studenten, omdat die vaak niet over voldoende eigen inkom sten beschikken. Enkele landen vreesden dat stu denten dan zullen terugvallen op de sociale voorzieningen in hun gastland. De lidstaten zijn het er nu over eens dat studenten die in een ander EG-land willen studeren, dat vrij mogen doen als zij het bewijs kunnen leveren dat zij over vol doende middelen van bestaan be schikken. Dat kan een studiebeurs uit hun eigen land zijn, of een beurs uit het gastland. Ook zullen zij moeten zoek in te stellen naar de gemelde schendingen van de mensenrech ten. Volgens de internationale or ganisatie dienen de autoriteiten in Kabul, bij het vertrek van de Russi sche militairen uit Afghanistan, „alles in het werk te stellen om exe cuties en martelingen te onderzoe ken en de schuldigen ter verant woording te roepen." PARIJS (Rtr/AFP) - Parijs heeft een Syrische zakenman het land uitgewezen die vorige maand op trad als bemiddelaar bij een poging van Frankrijk drie in Libanon ont voerde Fransen vrij te krijgen. Dit heeft het Franse ministerie van binnenlandse zaken bekendge maakt. De Fransen worden vastge houden door een pro-Iraanse groe- Uitwijzing Parijs penng. De uitwijzing geschiedde vol gens een spoedprocedure, waarbij geen gerechtelijke uitspraak nodig is. Een reden voor de uitwijzing van Omrane Adham, die op goede voet zou staan met de Syrische pre sident Hafez al-Assad, is niet gege ven. De zakenman heeft Parijs gis teren verlaten, zo verluidde in Syri sche kringen in de Franse hoofd stad. Adham is in het bezit van een diplomatiek paspoort, maar zijn naam komt niet voor op de lijst van in Frankrijk geaccrediteerde Syri sche diplomaten. WASHINGTON (GPD) - De De mocratische presidentskandidaat Michael Dukakis heeft gisteren voorverkiezingen in de staten Ohio en Indiana gewonnen en daarmee zijn leiderspositie verder versterkt. In die twee staten hield Dukakis zijn enige nog overgebleven uitda ger, de zwarte dominee Jesse Jack-" son, met marges van meer dan twee tegen één op afstand. Een der de voorverkiezing, die in Washing ton D.C., werd door Jackson ge- Voor het eerst sinds hij aan de ra ce naar het Witte Huis deelneemt, liet Dukakis iets van zijn habituele voorzichtigheid vallen. Hij merkte gisteravond op, dat het voor Jack son 'moeilijk' zou zijn om in dit sta dium nog de Democratische nomi natie te Maar die laatste winst was alge meen verwacht. In Washington D.C., de hoofdstad van de Verenig de Staten, bestaat meer dan 70 pro cent van de bevolking uit zwarten, en dat is nu eenmaal Jackson's na tuurlijke achterban. Dukakis heeft, dankzij zijn overwinningen van gisteren in Ohio en Indiana, nu meer dan 1500 gedelegeerden voor de nationale Democratische con- Ondanks dat, zei Dukakis dat de strijd om de nominatie nog niet is afgelopen. Hij zei daarom agressief campagne te zullen voeren tot het moment waarop de laatste voorver kiezing wordt gehouden - die van 7 juni in Californië. Dukakis weigerde commentaar te geven op de steeds hardere aan vallen die Jackson de afgelopen dagen jegens hem heeft gelan ceerd. „Ik blijf zo positief als ik kan. Ik hoop dat we het respect dat we voor elkaar hadden, kunnen be houden", aldus Dukakis. MARE ISLAND - Éen van de bëlangrijkste leiders sen zelfbestuur in het door Frankrijk gecontroleerde ei- van de Kanaken, Yeiwene Yeiwene, wordt zwaar be- landengebied. Daarom hebben ze de hoop uitgesproken waakt bij zijn huis op Mare Island op het Franse ei-, dat Frangois Mitterrand de verkiezingen zal winnen, land Nieuwcaledonië. Alle Kanakenleiders worden op Mitterrand biedt hen meer kansen op het felbegeerde dit moment door gewapende mannen 'beschermd' in zelfbestuur dan zijn tegenstander Jacques Chirac, verband met hun activiteiten tegen de Franse regering. De oorspronkelijke bewoners van Nieuwcaledonië ei- (foto anpi DEN HAAG (GPD) - De Engelse (IRA) de hand in deze verijdelde aanslag. De IRA heeft afgelopen weekeinde in Limburg twee aan slagen gepleegd op Britse militai ren, waarvan één middels een auto- 'bom. Daarbij kwamen drie solda ten om het leven. De politie tast nog steeds volko men in het duister over de daders van de beide aanslagen in Roer mond en Nieuw Bergen. Er zijn geen signalementen en evenmin is er iets bekend over vluchtwegen of dat vluchtauto's. Er is zelfs geen hard sis Vermoedelijk heeft opnieuw het bewijs dat het om IRA-aanslagen verboden Iers Republiekeins leger gaat. „Maar we hebben explosievenopruimingsdienst heeft gisteren een bom van 1 kilo onschadelijk gemaakt op het ter rein van de Britse legerkazerne in het Westduitse Bielefeld. De - zelf gemaakte - bom werd ontdekt on der een auto van een Britse militair op een parkeerplaats voor burgers op de basis. De explosievendienst was op tijd aanwezig om de bom te demonteren, zo meldt het ministe rie van defensie in Londen. denen om te twijfelen dat het ter reuraanslagen zijn", zei gisteren een woordvoerder van de rijkspoli tie Limburg. Vast staat dat de Britse militai ren in Roermond een gemakkelijk doelwit voor de schutters zijn ge weest. De drie mannen waren al vanaf twee uur 's middags in de stad en bezochten meerdere cafés. Het is de gewoonte van de Britten voor de terugreis naar de ba- in West Duitsland een paar uur hun auto ontnuchteren. Twee i hen zaten al een uur in de auto toen de aanslag werd gepleegd. Dat gebeurde op het moment dat hun derde wapenbroeder zich bij hen in de auto voegde. In Nieuw Bergen waren de mili tairen pas om half elf in discotheek Bakhus-de Grot aangekomen. De daders van de aanslag hebben twee en een half uur de tijd gehad om de bom in de auto aan te brengen. Sommige getuigen zeggen dat de explosie zich voordeed toen de lichten werden ontstoken maar nog voor de auto wegreed; anderen menen dat de auto eerst nog enige meters heeft gereden. De politie in Nieuw-Bergen heeft gisteren even gesproken met de ernstig gewonde Andrew Kelly (21), die wordt verzorgd in het zie kenhuis in Venray. Na een paar woorden maakten de behandelen de geneesheren er een einde aan. Met de twee in Roermond gewon de militairen Richard James Garth (21) en Ifab Wyn Lewis (19) is in het geheel nog geen gesprek mogelijk geweest. Op de stoffelijke over schotten van de dodelijke slachtof fers is gisteren sectie verricht. Er wordt niet verwacht dat dit veel oplevert. te doen op de sociale zekerheid van het gastland. Is aan die voor waarden voldaan, dan zal een ver blijfsrecht voor één jaar gelden, dat telkens met één jaar kan worden verlengd. De lidstaten zijn het ook goed deels eens over de erkenning van eikaars universitaire diploma's, zo dat academici in principe overal aan de slag kunnen. Voor een aan tal beroepen (architecten, apothe kers en medici) gold zo'n erken ning al, maar die zal nu worden uit gebreid tot alle voltooide universi taire opleidingen van minstens drie jaar. Een probleem is nog dat sommi ge landen eisen dat academici die zich (vooral als zelfstandige) willen vestigen, een bewijs van deskun digheid afleggen. Maar andere lan den, waarondér Nederland, voelen daar niets voor. Afgesproken is nu dat elke lidstaat de vrijheid heeft nadere regels te stellen. Europeanen in Colombia door guerrilla's meegenomen BOGOTA (AP) - In Colombia heb ben guerrillabewegingen gisteren bekend gemaakt dat ze vijf Euro peanen hebben ontvoerd. De ont voerden zijn twee Westduitse ho- norair-consuls, één Franse ambas sademedewerker en twee Zwitser se handelsfunctionarissen. Vol gens de politie zijn de vijf Europea nen ontvoerd door het Nationaal Bevrijdingsleger en het Volksbe vrijdingsleger, die beide deel uit maken van de Nationale Guerrilla Coördinatie Organisatie. In Bucaramanga, ruim 300 kilo meter ten oosten van Bogota, werd de Westduitse honorair-consul Ma- kerkurt (59) gisteren door vier zwaarbewapende leden van het Nationaal Bevrijdingsleger meege nomen uit zijn metaalfabriek, ter wijl zijn werknemers toekeken. Daarna werd via radiostations meegedeeld dat het om een politie ke daad ging. De ontvoerders deel den mee dat ze Makerkurt binnen drie dagen zullen vrijlaten met een boodschap voor de Colombiaanse regering. Lucker, de honorair-consul in Medellin, is eveneens gisteren ver dwenen. Het Urbana Camilista Front, dat ook deel uitmaakt van het Nationaal Bevrijdingsleger, heeft aan een aantal radiostations laten weten dat het verantwoorde lijk is voor Luckers verdwijning. Een andere cel van het Nationaal Bevrijdings Leger liet weten dat het de persattaché van de Franse ambassade. De politie maakte be kend dat twee Zwitserse medewer kers van de Colombiaans-Zwitser- se Kamer van Koophandel in Bogota, waren ontvoerd door leden van het Volksbevrijdingsleger.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5