De Graaf verwerpt sociaal bodempakket ProVeste Rijkspolitie voert actie tegen asociaal rijgedrag Paspoort-onderzoek verdeelt werkgroep Mogen 'foute' honden worden afgemaakt? WOENSDAG 4 MEI 1988 PAGINA 3 Advies voor bundeling voorzieningen afgewezen DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) voelt er niets voor allerlei sociale voorzieningen onder te brengen in een soort bodempakket voor mensen met een bijstandsuitkering. Hij zegt dit in een reactie op het advies van de Harmonisatieraad Wel zijnsbeleid. De Graaf betwijfelt of de situatie voor mensen met een minimum-uitkering rnet zo'n pakket zal verbeteren, hetgeen de raad beweert. AMSTERDAM (ANP) - De rijkspo litie Amsterdam gaat actie voeren tegen asociaal en aggressief ver keersgedrag tijdens de ochtend- en avondspits. Steeds meer automo bilisten maken zich hieraan vol gens politiewoordvoerder Van Raaij schuldig. Vooral in files vergeten verkeers deelnemers alle regels. Een wach tende rij auto's wordt rechts inge haald via de vluchtstrook, busbaan of door het "pikken" van een pompstation (voor een pompsta tion van de weg af gaan en zonder te tanken gewoon twee kilometer verder de weg weer opkomen en je tussen een rij hevig geërgerde wachtende automobilisten drin gen). Kortom een heel arsenaal aan overtredingen wordt gebruikt om een stukje verder dan je voorgan ger op de weg te kunnen komen. "De asociale weggebruikers die zich hieraan schuldig maken den ken alleen aan zichzelf, aan het kleine stukje tijdwinst wat ze er mee denken te behalen. Dit gaat echter ten koste van de verkeers veiligheid en de medeweggebrui kers. Ze veroorzaken er een enor me brok ergernis en irritatie mee bij anderen. Dat leidt vaak tot ag gressief gedrag van de andere weg gebruikers", meent Van Raay. Zo wordt het de inhalers op hun beurt dan weer onmogelijk ge maakt in te voegen doordat de au to's zeer dicht op elkaar gaan rij den. Ook komt het geregeld voor dat een via de vluchtstrook inha lende automobilist plotseling tot een noodstop wordt gedwongen door een geïrriteerde automobilist die plotseling uit de file de vlucht strook oprijdt. Het asociale rijgedrag leidt vol gens Van Raaij geregeld tot aanrij dingen, bedreigingen en in sommi ge gevallen zelfs tot ordinaire vechtpartijen op de weg. Boven De Graaf is niet overtuigd van de voordelen van een koppeling van voorzieningen als kinderbijslag, studiefinanciering, huursubsidie, Fatale dronkenschap UTRECHT (ANP) - Tien jaar ont zegging van de rijbevoegdheid en twee jaar gevangenisstraf eiste offi cier van justitie mr I. Hage tegen een 28-jarige man uit Woerden voor de Utrechtse rechtbank. Dit omdat hij vorig jaar november met 20 pils jes op met zijn auto een tegenligger had geramd. Een inzittende van de andere auto kwam om het leven en twee anderen werden zwaar ge wond. De officier vond dat de man het volle pond moest krijgen. Ze wees erop dat hij de bewuste avond toch weer achter het stuur was ge kropen, terwijl hij al drie keer eer der was veroordeeld voor rijden onder invloed. Zijn rijbevoegdheid was al eerder ingetrokken. "Hij is eigenlijk trots op zijn rijden", aldus de officier. gezinszorg en maatregelen voor de arbeidsvoorziening aan de bij standsuitkering. Studiefinancie ring en huursubsidie zijn al afhan kelijk van het inkomen. Het opne men van de kinderbijslag in het pakket betekent dat deze eveneens afhankelijk wordt van het inkomen en daar voelt het kabinet niet voor. Het bundelen van medische en maatschappelijke voorzieningen voor bijstandsgroepen lijkt niet no dig want de bestaande voorzienin gen zijn toegankelijk genoeg, aldus de bewindsman. De Harmonisatieraad had zo'n bodempakket voor de bestaansze kerheid voorgesteld omdat voor mensen met een bijstandsuitke ring de problemen zich vaak opsta pelen, zonder enig uitzicht op een oplossing. De wetgeving vertoont te weinig samenhang tussen finan ciële en immateriële zorg en geeft niet genoeg mogelijkheden voor fi nanciële hulp voor het individu. Kortom de wet is weinig effectief, vindt de raad. De Graaf is het in principe wel eens met de raad dat er meer ver- DEN HAAG (GPD/ANP) - In de werkgroep die het onderzoek voor bereidt over de gang van zaken rond het nieuwe paspoort heerst onenigheid. De vijf leden van de subcommissie, samengesteld uit de Tweede-Kamercommissies van binnenlandse en buitenlandse za ken, zijn het oneens over de invul ling van het onderzoek. Verschillende fracties uit de Tweede Kamer hebben inmiddels adviezen uitgebracht over het on derzoek. WD en PvdA zijn het eens over een kort parlementair onderzoek. Er is echter onenigheid over het horen van getuigen onder ede: de PvdA voelt daar veel voor, de WD is tegen. Het CDA ver klaarde helemaal geen behoefte te hebben aan een onderzoek, zeker niet aan een enquete-onderzoek door het parlement zelf, inclusief Bed Het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) gaat een zieken huisbed ontwikkelen dat een stuk 'patiëntvriendelijker' is dan de bedden die nu in de ziekenhuizen worden gebruikt. Ook zal het nieu we bed makkelijker door verpleeg kundigen kunnen worden be diend. Het ministerie van economi sche zaken heeft ruim 2,2 miljoen gulden subsidie toegezegd voor de produktie van het bed, aldus het ziekenhuis. Koersdag De Hilversumse Draversbaan aan de Soestdijkerstraatweg houdt op Hemelvaartsdag een speciale koersdag voor de Manege zonder Drempels in Bennekom. Er is een optreden van Lee Towers en de op brengst van de speciale paarde- koersen komt geheel ten goede aan deze manege voor gehandicapten. De manege wil een verblijfsaccom- modatie bouwen, zodat patiënten voor een langere behandeling in Bennekom kunnen blijven. Dit kost 1,3 ton. Hondefluitje Een hondefluitje om alarm te kunnen slaan. Dat hebben de ze ventig bejaarde bewoners van het Erasmushuis, een verzorgingste huis in Den Bosch, onlangs gekre gen. Geen fluitje van een cent, maar één van zeven gulden. Het idee is van de bewonerscommissie van het tehuis. In hun flat is wel een elektronische alarminstallatie, maar de drie knoppen daarvan zit ten op vaste punten, aldus direc teur G. Hendriks. Zeearend De Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) heeft dinsdag van de commissaris van de koningin in Flevoland vergunning gekregen om de Amerikaanse zee arend in te zetten in de strijd tegen de aalscholver. De arenden moeten worden geïmporteerd uit de Bondsrepubliek. Een importver gunning is inmiddels aangevraagd. Lelijke Eend In het cultuurcentrum De Oos terpoort in Groningen is vanmid dag een Lelijk Eendje vacuüm ver pakt in een plastic zak. De wagen blijft zo goed bewaard tot het jaar. 2000. Dan mag de auto er worden uitgehaald, zodat men in de vol gende eeuw de beschikking heeft over een mooie, goed bewaarde Ci- troën 2 CV. het horen van getuigen onder ede. Een opvallend advies kwam van de SGP: deze partij stelde voor om -het onderzoek in handen te leggen van de Eerste Kamer, met als voor deel "dat de Tweede Kamer zelf geen rechter in eigen zaak behoeft te zijn", aldus de SGP-redenering. Ingewijden menen dat de WD met haar weigering getuigen onder ede te horen het CDA tegemoet wil komen. Vandaag vergadert de werkgroep verder over de gerezen problemen. Slechts een 'voorlopig akkoord' wordt haalbaar geacht. Het is de bedoeling dat begin vol gende week een eindvoorstel bij de Tweede Kamer ligt. In een kort de bat moeten dan knopen worden doorgehakt. In de werkgroep zitten de kamerleden Alders (PvdA), Ma- teman (CDA), Wiebenga (WD), Engwirda (D66) en Van Dis (SGP). band moet komen tussen het be leid met betrekking tot de bijstand en de arbeidsvoorziening. Hij is er echter niet voor dat voor een uitke ring een verplichte tegenprestatie moet worden geleverd in de vorm van werken voor de gemeenschap. De Graaf geeft wel toe dat de hui dige bijstandswet niet altyd even goed werkt. Op het ministerie wordt dan ook aan de wet gesleu teld om de regels eenvoudiger en duidelijker te maken. Opwinding rond ontwerp nieuwe munt DEN HAAG (GPD) - Er is beroe ring ontstaan in de commissie Bij zondere Muntuitgiften over de keuze van een herdenkingsmunt van vijftig gulden. Staatssecretaris Koning (financiën) heeft voor een ontwerp van Karei Martens geko zen. De commissie daarentegen had een ontwerp van Rob Smit voorgedragen. De zilveren munt is gewijd aan koning-stadhouder Wil lem 111 en zijn gemalin koningin Mary Stuart 11. De commissie is zeer ontevreden over het optreden van de staatsse cretaris. Na lang geaarzeld te heb ben tussen het ontwerp van Mar tens en dat van Smit, koos de com missie uiteindelijk voor de laatste. De Haagse kunstenaar en commis sielid Auke de Vries kon zijn ogen niet geloven toen hij de beslissing van de staatssecretaris met de post thuiskreeg. "Ik wens als kunste naar nog wel een beetje serieus te worden behandeld. Ik ben gewend aan een flinke portie minachting, maar dit gaat wel erg ver. Op deze manier hoef ik niet meer in zo'n commissie te zitten". De Vries is vooral geïrriteerd over het feit dat de staatssecretaris weinig argumenten voor zijn keuze geeft. "Ik weet ook wel dat de com missie slechts een advies geeft, maar daar is wel volop over gedis cussieerd. Ik vind het merkwaar dig dat de staatssecretaris, zonder de discussie te kennen en zonder argumenten te noem* e$n afwijkende keuze maakt". n Dijk gisteren een boek aan met de ervaringen van vluchtelin- Boek met ervaringen vluchtelingen DEN HAAG (GPD) - Door scholing en bemiddeling moeten jaarlijks op zijn minst 144 vluchtelingen aan het werk worden geholpen. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken heeft hiervoor 172.000 gulden per jaar beschik baar gesteld. Tachtig procent van de ruim 15.000 vluchtelingen in ons land zijn werkloos. Van Dijk deelde dit gisteren mee tijdens de uitreiking van het eerste exemplaar van het boek 'Het beste van twee werelden'. In dit boek wor den de ervaringen beschreven van in Nederland wonende vluchtelingen uit veertien verschillende landen. Het boek is geschreven door Jolanda Keesom in opdracht van de Federatie van Vluchtelingen Organisaties Ne derland (VON). De VON is sinds 1985 het officiële inspraakorgaan van vluchtelingen, dat 'gevraagd en ongevraagd' advies uitbrengt aan de rege ring. VON-secretaris Domenica Ghidei benadrukte bij de overhandiging dat er ondanks alle goede intenties van de verschillende ministeries nog te weinig aandacht is voor de vaak deprimerende omstandigheden, waarin asielzoekers in Nederland leven. Zij wees op de hoge werkloosheid onder vooral de oudere vluchtelingen, de taalproblemen en de trauma's die vluchtelingen te verwerken hebben. Landelijke gedragstest voor pitbull-terriërs in de maak UTRECHT - Het zal nog geruime tijd duren voor er landelijke regels komen voor het bezit van pitbull- terriërs. Ambtenaren van het mi nisterie van landbouw en visserij zitten nog lang niet op een lijn met de belangrijkste adviseur van mi nister Braks op dit gebied, prof. dr J. Bouw, hoogleraar zootechniek gezelschapsdieren te Utrecht. door Weert Schenk De ene pitbull is de andere niet. Om onderscheid te kunnen maken tussen de goede en de kwade hon den moeten volgens Bouw alle pit bulls een gedragtest ondergaan. Het ministerie van landbouw en visserij is het daarmee eens. Maar tussen de hoogleraar en de ambte naren is een discussie pntstaan over de vraag wat met de honden moet gebeuren, die niet door de test komen. Op het ministerie wordt overwo gen om de afgewezen honden te la ten afmaken. Varkens die aan var kenspest lijden, worden ook ge dood. Waarom kan dat niet met 'foute' honden? Bouw is daar te genstander van. "De ambtenaren vergeten dat de hond ook een gezelschapsdier is. Er is een emotionele band tussen baas en dier. Afmaken is uitermate ingrijpend. En zeker die zware jon gens met pitbulls zijn vaak uiterst gevoelige mensen. Je moet voor zichtig met die gevoelens omsprin gen", stelt Bouw. Gefrustreerd Het muilkorven van honden die voor de gedragstest zijn 'gezakt', vindt Bouw geen goed alternatief. "Daar worden ze helemaal gefrus treerd van. Ik denk eerder datje die honden moet verbieden om in het openbaar verkeer te komen. Ze mogen op het vrije veld op het plat teland worden uitgelaten, meer niet. Dus niet met die hond bood schappen gaan doen in Albert Heijn in Den Haag". Voor Bouw heeft een gedragstest alleen zin als alle honden een tatou- age krijgen, geregistreerd worden en aan de baas een soort paspoort wordt uitgereikt. Als gedragstest en registratie niet samen gaan, valt er niets te controleren, aldus Bouw. Dit soort registraties stro ken echter niet met het kabinetsbe leid om alles zo veel mogelijk aan het particulier initiatief over te la ten. Bouw ergert zich er aan dat aller lei instanties momenteel 'zonder veel kennis van zaken' uitspraken doen over de pitbull-terriër en daarbij allerlei rigoureuze maatre gelen voorstellen. De hoogleraar noemt de beeldvorming over de hond onterecht. Bovendien vreest hij dat het slechte imago overslaat naar andere honderassen. Prof Bouw legt uit dat een hond zeer waardevol is voor mensen die moeilijk in de samenleving kunnen functioneren. "Een hond kan zo'n persoon prettig doen voelen. De hond zeurt niet, maar accepteert de baas. Is zelfs heel blij als de baas thuis komt. Die hond biedt sociaal comfort. Het resultaat is dat de baas zich op den duur sterker gaat voelen en beter in de maatschappij functioneert". "Om die reden moeten we ook voorzichtig zijn met een totale ver oordeling van de pitbull-terrie'r. Het beest kan geweldig veel warm te bieden. Voor anderen is de pit bull misschien niet zo'n aantrekke lijke hond, maar voor z'n baas kan het een geweldig lief dier zijn. Die band tussen baas en hond wordt onderschat. Daarom kan je niet zo maar alles wat met de pitbull te ma ken heeft, afwijzen". DEN HAAG (ANP) - Het Haagse college van burgemeester en wethouders wil een muilkorfge- bod voor pitbull-terriërs invoe ren. Het college schat het aantal pitbulls in Den Haag op hónderd. De Haagse politie zal de beesten en de plaatsen waar zij voorko men gaan registreren, zo bleek uit het beantwoorden van vragen van het gemeenteraadslid Van Popering. Dominant Tussen de baas en de pitbull wordt een spel gespeeld, zegt Bouw. "De pitbull vertoont een sterk dominant gedrag. Dat wil hij ook tegenover zijn baas tonen. Maar de baas moet net een stukje sterker zijn. Dat spanningsveld geeft de uitdaging. Ik vind dat een mooi spel". "In handen van mensen die het dier volledig domineren, hoeft de pitbull geen gevaar op te leveren. Maar als de baas zijn hond niet aan kan, onvoldoende domineert, dan gaat het fout. Die pitbulls worden een gevaar, ook voor de baas zelf. Dit geldt voor elke hond, alleen bij pitbulls is het risico vele malen gro ter". Pittbulls hebben van jongsaf aan een natuurlijke aanleg om te bijten en te vechten. Ze willen sneller vechten dan andere honden en als ze eenmaal bezig zijn, zijn ze niet meer te stoppen. Ze worden waan zinnig en laten nooit los. Bouw geeft toe dat bij de pitbull terriërs allerlei excessen voorko men. "Daar waar een hond wordt vernield tijdens hondengevechten, gaat men duidelijk over de schreef. Het is afkeurenswaardig als men sen er wellust aan beleven als ze zien dat honden elkaar kapot bij ten. Dat is net zo kwalijk als stieren - en hanengevechten". "Ik vind het een exces als eigena ren honden opleiden tot vechtma chines. Die bazen stimuleren de honden om overal in te bijten. Ze maken het beest steeds feller door hem te provoceren. Dat zijn de die ren die gevaar opleveren voor de omgeving". Bouw ziet de noodzaak voor de overheid om met maatregelen te komen die het verschijnsel indam men en de burgers beschermen te gen mogelijke aanvallen van pit bulls. Vandaar zijn voorstellen voor de gedragstest en de registra tie. Die regels zijn echter niet ge makkelijk te handhaven. Een groot probleem bij de controle is: voor welke pitbulls moeten eventuele maatregelen gelden. In ons land zijn nauwelijks raszuivere pitbull- terriers van het ras American Staf fordshire Terrier. Er wordt ontzet tend veel gekruist met van oudsher bekende maar inmiddels wat sullig geworden vechthonden, zoals de Engelse bulldog en de mastino na- politano. De honden die daaruit voortkomen tonen weer aanvals drift. Om de pitbulls nog feller en har der te maken, worden ze nu ge kruist met bouviers en herdershon den. Al dat kruisen geeft een onein dige variatie van pitbulls. Kruisen kan niet worden verboden, omdat het niet controleren valt. Het is al moeilijk genoeg voor een een poli- tie-agent om vast te stellen of een hond wel of geen pitbull is. Bouw zegt dat al dit soort proble men de oorzaak er van is dat een goede regeling nog geruime tijd op zich zal laat wachten. "Je kan niet zomaar even zeggen: we verbieden de hond, we maken een aanlijn- plicht of we muilkorven ze. Er zit zoveel aan vast. Het is te gemakke lijk om iets te roepen, maar je moet wel weten waar het over gaat". Hulpverleners vluchtelingen zetten illegaal hulpcircuit op AMSTERDAM (GPD) Vluchtelingenwerkers uit heel Nederland zijn bezig met het opzetten van een illegaal hulp circuit voor vreemdelingen die naar ons land zijn gevlucht. Binnen dat circuit zullen niet alleen hulpverleners, maar ook artsen voor medische-, en advo caten voor juridische zaken ac tief zijn. Bovendien worden binnen dat circuit onderduik adressen opgenomen, waar uit gewezen asielzoekers of illegale vluchtelingen voor langere tijd terecht kunnen. Dat stelt pater Joop Visser van het Missionair Centrum in Heerlen. Volgens Visser voelen de hulpverleners in Nederland zich met het oog op het strakke asielbeleid van de overheid, steeds vaker gedwongen om buiten de wet te opereren. "We overtreden liever de wet, dan dat we de vluchtelingen in de steek laten". dien levert het absoluut geen tijdwinst van betekenis op. "Inte gendeel. dit soort rijgedrag kan de file juist verergeren en de opstop pingen veroorzaken. Terwijl als ie dereen zich gewoon aan de regels houdt en bij bijvoorbeeld wegver smallingen netjes auto's laat invoe gen het verkeer gewoon kan door stromen", stelt Van Raay. Tijdens de actie van de rijkspoli tie Amsterdam zullen daarom op diverse "knelpunten" in het ver keer controles worden uitgevoerd. Overtreders worden meteen op de bon geslingerd en - als het even kan - toegesproken over hun rijgedrag en de gevolgen daarvan. Alle pro- cessen-verbaal die tijdens de actie worden opgemaakt, worden ge bundeld aan het openbaar ministe rie opgestuurd, zodat de zaken tij dens een aparte zitting kunnen worden berecht, aldus Van Raaij. Eis: 17-jarige brandstichter i naar internaat DEN HAAG (ANP) - De 17-jarige jongen die eind vorig jaar brand stichtte in zijn cel op het hoofdbu reau van de politie van Den Haag waarbij vier mensen om het leven zijn gekomen, moet tot zijn 21ste jaar in een internaat worden opge nomen. Dat eiste de officier van justitie mr. G. van Eldijk gisteren bij de behandeling van de zaak (achter gesloten deuren) door de rechtbank in Den Haag. De officier van justitie volgde daarmee het ad vies van het Pieter Baan-centrum dat de jongen psychiatrisch heeft onderzocht. De vier slachtoffers zijn gestikt door de enorme rookontwikkeling die werd veroorzaakt door het branden van kunststoffen die in de cellen aanwezig waren. De twee ar restanten konden daardoor niet tij dig uit hun cel worden bevrijd. De twee brandweerlieden verdwaal den en stikten toen hun zuurstof- flessen leeg raakten. Uit een onderzoek dat naar de brand is ingesteld, blijkt dat de kle ding van de jongen niet opnieuw is doorzocht, toen hij na een bezoek van zijn moeder en verloofde weer in zijn cel werd opgesloten. Het on derzoek is door vijf instanties ver richt. De resultaten zijn gisteren bekend gemaakt. De verloofde heeft de jongen met toestemming van de aanwezige re chercheur een aansteker en siga retten gegeven. Ook tijdens het la ter gehouden verhoor mocht de jongen roken. De surveillanten die hem terugbrachten naar het hoofd bureau wisten van de aansteker niets af en hebben hem niet ge fouilleerd. Van den Bergh directeur Alcatel DEN HAAG (GPD) - Het lige PvdA-Tweede-Kamerlid Har ry van den Bergh wordt per 1 juni stafdirecteur bij Alcatel Neder land, een telecommunicatiebedrijf in Den Haag. Deze onderneming komt voort uit de samenwerking tussen het Amerikaanse concern ITT en het Franse CGE. Alcatel le vert de PTT onder meer digitale te lefooncentrales. Harry van den Bergh was woord voerder buitenlandse zaken in de PvdA-fractie van de Tweede Ka mer. Vorig jaar nam hij ontslag on der zware druk. Het bleek dat hij niet de volledige waarheid had ge sproken over handel in aandelen- Fokker. Hij zou 'met voorkennis' hebben gespeculeerd. Bentazon 'niet kankerverwekkend' DEN HAAG (ANP) - Het land- bouwbestrijdingsmiddel bentazon is bij onderzoek niet kankerver wekkend gebleken en is evenmin van invloed op erfelijke eigen schappen. Dat stelt minister Nij- pels (milieu) in een brief die giste ren naar de Tweede Kamer is ge stuurd. Nijpels vindt wel dat bentazon niet in het drinkwater thuis hoort. Hij gaat praten met de Vereniging van exploitanten van waterleiding bedrijven in Nederland (Vewin) over de wijze waarop de burgers het beste kunnen worden ingelicht over verontreiniging van drinkwa ter. De raadscommissie nutsbedrij ven van de Amsterdamse gemeen teraad gaat akkoord met de door wethouder Jonker voorgestelde tij delijke maatregelen op korte ter mijn om het bentazongehalte in het Amsterdamse drinkwater met de helft terug te brengen. Wie de kos ten moet betalen is nog onduide lijk. Samen met lange termijn-maat regelen, die veel kostbaarder zijn en waarover de commissie eerst meer wil weten en waarover raad en het college van B en W zich nog moeten uitspreken, moet Amster dam op ruim 110 miljoen gulden extra uitgaven rekenen. ADVERTENTIE Dit kostuum zou ik elke dag wel aan wil len, maar natuurlijk niet steeds hetzelfde..." Daar hangt er nog een in 'n andere kleur. PROVESTE MAAKT DE KEUS GEMAKKELIJK MANNENMODE Haarlemmerstraat 149, Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3