Nieuwe klassenstrijd gaande in Sovjetunie Mitterrand volgens opiniepeiling onbetwist winnaar Reportage Aruiick van Hardeveld: laatste verzetskoerier Massa wil perestrojka, bureaucraten niet Gereformeerden hebben veelgeld over voor hun Kerk PAGINA 2 WOENSDAG 4 MEI 1988 MOSKOU - Het begint er steeds meer op te lijken dat er in de Sovjetunie een nieuwe klassenstrijd gaande is. Twee voorpaginaverhalen van het afgelopen weekeinde, in het vakbondsblad 'Troed' (oplage 19 miljoen) en het partijblad Pravda (11 miljoen), ademen dezelfde sfeer: de massa wil wel degelijk mee met Gorbatjov's perestrojka, maar het zijn de witte boorden van de bureaucratie die de zaak te genwerken. We zijn nog maar zeven weken verwijderd van de 19e partijconferentie, die op 28 juli het oordeel over de perestrojka moet vellen en die, zoals algemeen wordt aan genomen, de machtsverhoudingen in het hoogste echelon moet gaan bepalen. Gorbatsjov probeert ook via contacten met 'mensen op de werkvloer' zijn beleid van perestrojka ingang te doen vinden. <foi» Tass) Voorlopig blazen de Sovjetmedia mee in de perestrojka-symphony en zijn kleine dissonanten, zoals onlangs in het dagblad 'Sovjets- kaja Rossija', dat met een lofzang op de oude Stalinistische tijden kwam, snel gecorrigeerd. Maar dat betekent nog lang niet, dat de weerstandsnesten tegen de nieuw lichterij van bovenaf ook zijn opge ruimd. Vooral in de provincies en dat is eigenlijk alles buiten Mos kou heerst er nog steeds een ster ke neiging om in weerwil van de di rectieven en zelfs de wetten die in Moskou worden vervaardigd op de oude vertrouwde wijze in comman- dostijl het bestuur te voeren. door Alexander Münninghoff En men kan deze mannen begrij pen: hun hele leven hebben ze aan hun carrière gewerkt met in hun bagage weinig meer dan de on wrikbare zekerheid, dat de Sov jetunie een machtspiramide is waarbinnen slechts eenrichtings verkeer, van boven naar beneden, geldt. Een flink eind omhoog ge klauterd horen ze nu opeens vanaf de begeerde top, als het ware over hun hoofden heen, geluiden over democratisering en de noodzake lijkheid van meer initiatief van on deraf. De recente opheffing van een paar overtollig geachte minis teries in Moskou, die tot totaal on productieve papierwinkels waren verworden, heeft duidelijk ge maakt dat de daad ook rigoureus bij het woord gevoegd wordt. Dus zetten de bedreigde bureaucraten (hun aantal wordt op zo'n 20 mil joen geschat) hun stekels op. Vrijheden 'Troed', veruit het meest gelezen dagblad in de Sovjetunie, liet in haar editie van de eerste mei briga dier Oetkin van een chemische fa briek uit Sverdlovsk in de Oeral aan het woord. „Vroeger hadden we het op deze feestdag alleen maar over aangename zaken, maar nu wil ik het hebben over de wet op de staatsonderneming en de ver wezenlijking ervan in de praktijk", begint hij. Die wet, die de onderne mingen op papier een hoop vrijhe den en mogelijkheden tot zelfstan dige, winstgevende ontplooiing ga randeert, moet volgens Oetkin be schermd worden door de arbei derscollectieven. Immers, er zijn instanties die de wet 'verdraaien en vervalsen'. Op zijn eigen fabriek is het nog steeds zo, zegt Oetkin, dat kardina le beslissingen door de leiding ge nomen worden, zonder dat je daar als vertegenwoordiger van de werkvloer ook maar enige invloed op hebt. „Er werd een nieuwe pers gekocht, maar die was niet beter dan de vorige, niet in kwaliteit, niet in capaciteit, niet in betrouwbaar heid. Als ze ons geraadpleegd had den, zouden we dat meteen gezegd hebben. Maar het resultaat was, dat mijn brigade vorig jaar gemiddeld 100 werkuren per maand stil lag. En het is erg jammer, dat onze di rectie daar niets van geleerd heeft. Des te noodzakelijker is het dat wij zelf, met gebruikmaking van de nieuwe wet, de leiding in eigen hand nemen". Dat zijn zeer revolutionaire woorden, zeker als ze op de voorpa gina van 'Troed' worden gebezigd. Oetkin verwijt zijn directie verder, dat zij zich op aloude wijze de wet laat voorschrijven door de ministe ries, die 100 procent van de fa- brieksproduktie voor zich opeisen. Dus die fabriek zit zozeer vast aan de door Moskou gedicteerde plan vervulling, dat er van enige vorm van zelfstandig opereren op de markt en dat is de bedoeling van de nieuwe wet op de staatsbedrij ven hoegenaamd geen sprake kan zijn. Sterker nog: uit Moskou is het bevel gekomen dat acht installaties van het machinepark in Sverd lovsk moeten worden vernieuwd. „Alsof die dingen ons op de rug groeien", klaagt Oetkin. "Bepaalt het ministerie, net als vroeger, elke stap die wij verzetten?". En hij con cludeert: „Dergelijke zaken com promitteren in de ogen van de ar beiders de ideeen van de perestroj ka. We zijn zelf schuldig. We had den meteen tegen het ministerie moeten zeggen: de wet staat boven jullie verordeningen". Dat het ook anders kan illu streert Oetkin met de gebeurtenis sen op de steenfabriek van het na bijgelegen Nevjansk. Die was ho peloos verliesgevend en werd ten slotte aan een coöperatief toebe deeld. Geheel zelfstandig werkend, dus in de geest van de nieuwe wet, kon daar binnen drie maanden een winst van een kleine honderddui zend gulden worden gerealiseerd, onder meer omdat het aantal arbei ders werd gehalveerd en de fa- brieksleiding zelfs tot een zesde werd teruggebracht. „Ik vind dat in onze leiding ook mensen ontsla gen moeten worden, zodat alleen diegenen die werkelijk onmisbaar zijn overblijven", besluit Oetkin. En hij beveelt de komende partij conferentie aan om diegenen, die de wet op de staatsonderneming tegenwerken, op hun verantwoor delijkheid aan te spreken. Ongehoord Oc/k de Pravda begint de mei maand met ongehoorde uiteenzet tingen. De open brief van de heer Selivanov, nota bene een partijlid en een hoge functionaris bij het mi nisterie van luchtvaartindustrie, spreekt over een 'klasse van parasi terende bureaucraten' die zich in 'clans' verenigen, niet zelden zelfs gebruik makend van de twijfelach tige diensten van criminelen. Het regiem van zijn eigen partij over de afgelopen zeventig jaar noemt Seli vanov dictatoriaal en destructief en hij meent dat de feilen en fouten in de maatschappij in de eerste plaats op het conto van de Partij en het Centraal Comité en elk partijlid ge schreven moeten worden. In het lo gische verlengde hiervan is zijn aanbeveling om de conduitestaat van elk partijlid te herzien en zono dig onbruikbare leden te royeren. In het Centraal Comité, dat uit on geveer 300 man bestaat, moeten minstens 200 toparbeiders en spe cialisten zitting krijgen, de partij bonzen op het subniveau moeten uit meerdere kandidaten voor een beperkte tijd gekozen worden en er moet afstand genomen worden van het aloude adagio, dat het woord van de partijleider onfeilbaar is. Selivanov gaat nog net niet zo ver, dat hij een meerpartijenstelsel aanbeveelt. Maar voor de partij bonzen die zich tot voor kort on aantastbaar waanden moeten zijn woorden als een godslastering overkomen. En dat ze op de voor pagina van de eigen, vertrouwde Pravda verschijnen zal menigeen in paniek naar de conservatieve loopgraven jagen. DEN HAAG - Op 4 mei 1945, om ongeveer elf uur 's avonds, verlaat de 21-jarige Annick van Hardeveld de ouderlijke woning aan de Ko ninginneweg in Amsterdam. Ze rijdt weg op een fiets die daar een paar uur voor haar vertrek nog is bezorgd. De oorlog is bijna ten ein de, het bevrijdingsfeest nadert. Bij haar thuis was dit heugelijke feit op die vierde mei al een beetje ge vierd. Annick zelf hult zich eerder die avond in de Nederlandse vlag en gaat daarmee de straat op, om haar blijdschap te uiten over de de finitieve nederlaag van de Duit- door Bert Pol Daarna verlaat ze in stilte het huis om aan haar laatste verzets daad als koerierster te beginnen. Ze moet nog naar enkele adressen in Amsterdam-Noord. In de nacht van de vierde op de vijfde mei, als ze van haar missie terugkeert (het is dan nog steeds verboden om zich tijdens die uren op straat te bevin den), wordt ze op het Hekelveld door een Duitse patrouille ontdekt. Er wordt geschoten. Annick van Hardeveld zal de bevrijding niet beleven. In totaal worden 21 kogels op haar afgevuurd, zo wordt latpr vastgesteld. Drie jaar geleden werd op het Hekelveld waar ze werd doodge schoten, een klein monument op gericht. Op een bronzen plaat staat geschreven: 'Op deze plek werd 4 mei 1945 de laatste koerierster uit het verzet, Annick van Hardeveld, door de Duitse bezetter vermoord. Zij was 21 jaar oud. Dit teken is een eerbewijs aan allen die streden te gen onrecht en onderdrukking'. Haar ouders en haar broer waren niet op de hoogte van haar illegali- teitswerk. „Wij wisten absoluut niet dat ze in het verzet zat. Ze heeft dit werk altijd geheim kunnen hou den. Niemand in huis heeft nooit iets aan haar gemerkt. Ze moet met het verzetswerk in 1942 of 1943 be gonnen zijn", aldus Yann van Har develd (de voornaam is afkomstig uit Bretagne), de broer van Annick. Van Hardeveld woont nu in het Gelderse Wijchen en was in dat laatste oorlogsjaar 17 jaar. „Wij vonden het wel vreemd, dat op de avond van de vierde mei er een fiets bij ons thuis werd be zorgd. Omdat we niets van haar verzetswerk wisten, wekte dit geen argwaan". Annick van Hardeveld was verpleegkundige bij het Rode Kruis en had een opleiding ge volgd voor medisch-analiste. Ze werkte in het Wilhelminagasthuis. De jonge Amsterdamse had zich aangesloten bij de verzetsgroep Max III, waarvan Tom Lingers (zijn ware achternaam was Schil ling) de commandant was. Die groep had als verzamelpunt het Vossius Gymnasium in Am sterdam, waar men een wapende pot had. „De rector was van deze aktiviteiten op de hoogte. Hij moest heel voorzichtig zijn, omdat de concierge van het gymnasium een NSB-er was", aldus Van Har develd. „Annick deed allerlei klus jes. Ze bracht illegale bladen rond en vervoerde ook wapens. Ze is bij na een keer gepakt in een tram. Ze had toen ook wapens bij zich. Er was plotseling een razzia. Maar zij wist zich ongemerkt aan de andere kant van de tram uit de voeten te maken". Op 5 mei, de dag van de bevrij ding, werd er 's morgens om half zeven aangebeld bij de familie Van Hardeveld. „Ik was altijd vroeg op en ging kijken wie er was. Een poli tieman stond voor de deur. Of mijn ouders direct naar het Binnengast- huis wilden komen. Mijn ouders gingen weg en werden toen gecon fronteerd met de dood van hun dochter. Daar hoorden ze dat ze was neergeschoten. Toen pas wer den ze gewaar, dat Annick een paar jaar lang verzetswerk had ver richt". „Ook hoorden we toen, dat ze op vier mei mensen van de Binnen landse Strijdkrachten moest waar schuwen, die op de vijfde mei op een bepaalde plaats moesten zijn. Twaalf mensen van de groep Max III zijn met die opdracht op stap ge gaan, omdat de leden van de Bin nenlandse strijdkrachten zich overal in de stad ophielden. Elf zijn er teruggekeerd, Annick werd ge dood". Volgens Van Hardeveld hebben de elf leden van 'Max III' het na de oorlog erg moeilijk gehad met de dood van Annick. De vele \vaar- oms' kwamen naar boven. „Waar om werd juist Annick als vrouw van de groep nog op de voorlaatste oorlogsdag met een opdracht be last?" Haar verzetscommandant Tom Lingers, die ook toen al verha len schreef onder zijn pseudoniem Tim Maran, heeft het leven van An nick van Hardeveld beschreven in het boekje Kerst 1944 (uitgegeven door Mingus in Ankeveen). Lin- j gers is in 1984 overleden. Annick van Hardeveld, dochter van een architect en een Franse moeder (een hoogbejaarde vrouw die nog steeds in het huis woont aan de Koninginneweg in Amster dam), werd op 11 mei 1945 onder grote belangstelling begraven op 'Buitenveldert'. Wat er in Annick omging, wordt duidelijk uit de woorden, die ze op een kerstkaart in 1944 schreef. .11 n'y pas de bon- heur sans liberte, il n'y a pas de li- berté sans courage'. Geluk is niet denkbaar zonder vrijheid, geen i vrijheid is mogelijk zonder moed.' PARIJS - Aanstaande zondag zal na de tweede verkiezingsronde tenslotte de nieuwe president van de Republiek uit de stembus rol len. Opinie-peilingen geven daar over een constante prognose: de huidige president Mitterrand wint met 55 procent van de stemmen en zijn tegenstander, de Gaullistische door Rudolph Bakker eerste minister Jacques Chirac krijgt 45 procent. In feite is de po pulariteit van presidentskandidaat Mitterrand zo groot, dat Jacques Chirac tot onder de 40 procent zou kunnen terugzakken. De campag ne van de eerste minister is er tot het eind van deze week dan ook op gericht de schade zoveel mogelijk te beperken. Nadat in de eerste verkiezings ronde op 24 april het ultrarechtse Nationale Front van Jean-Marie le Pen bijna 15 procent van de stem men had verzameld, hebben de be togen van zowel Mitterrand als Chirac een verandering ondergaan. Beiden getuigen nu om strijd van hun begrip voor de noden van al hun landgenoten'. Kandidaat Mit terrand roept al enige tijd op tot een 'Franse eenheid' terwijl hij - ze ker als hij is te zullen winnen - geen moeite meer doet in details te tre- Francois Mitterrand. Wakker schudden Als president Mitterrand wordt herkozen, betekent dat het einde van de huidige politieke partij structuren. In de eerste plaats is er de Gaullistische RPR die uiteen dreigt te vallen. Minister van bin nenlandse zaken Pasqua is, als één der oudste strijders in de histori sche rangen van het Gaullisme, er van overtuigd geraakt dat de RPR wakker geschud moet worden uit zijn staat van verburgelijking en de partij zijn aanvankelijk 'volkser' karakter dient terug te krijgen. Dat hij lonkende blikken zou hebben geworpen naar de aanhang van Le Pen heeft Pasqua gisterochtend ontkend, maar in ieder geval zoekt hij de oplossing in een manoeuvre naar rechts. Minister Pasqua vormt met mi nister van economische zaken Edouard Balladur het tweeman schap dat premier Chirac van ad vies dient. Balladur had Chirac er in 1986 toe aangezet een rechtse re gering aan te durven onder de soci alistische president Mitterrand, een advies dat voortaan wel het rampzaligste advies van de eeuw kan worden genoemd. Minister Balladur had enige maanden geleden in het dagblad 'Le Monde' opgeroepen tot een nauwer samengaan tussen de RPR en de UDF, dat is de vergaarbak van links-liberale partijen die aan de huidige regering hebben meege daan. Terwijl Pasqua de RPR in rechtsere richting stuurt, wil Bal ladur juist het omgekeerde: hij poogt de groeperingen binnen de UDF die daartoe zijn bereid naar het middenveld te dirigeren, met een lichte buiging naar links. Binnen de UDF zelf had men in tussen ook al nagedacht en vastge steld dat na de overwinning van president Mitterrand de partij de laatste adem zal uitblazen. Naar mate de RPR (onder aanvoering van Charles Pasqua) naar ultra rechts overhelt, zullen de partijlei ders binnen de UDF in hun ferven te strijd tegen het Nationaal Front van Le Pen steeds meer bereid zijn een regeerverdrag met de socialis ten aan te gaan dan een partijver- bond met Edouard Balladur en zijn Gaullisten. En in dat socialistische viswater hebben ze intussen al heel wat hengels uitgeworpen. De socialistische partij zelf lijdt op haar beurt aan een gruwelijke identiteitscrisis. Omdat men er geen afstand wil doen van zijn vroegere leider Mitterrand, slikken ze knarsetandend dat hun roergan ger van weleer over 'socialisme' nooit meer spreekt, nauwelijks een omlijnd programma hanteert en bezig is op het politieke midden veld zijn tenten op te slaan. Nog maar enige weken geleden verklaarde oud-premier Pierre Mauroy, die tot de 'puurste' der so cialistenleiders behoort en op een toon of er in de kerk gevloekt was: „Het centrum bestaat niet". Wat er nu in feite gebeurt is dat, terwijl een deel der Gaullisten en de UDF- ers hand in hand opstomen naar het middenveld, de vroegere socia listenleider Mitterrand dat mid denveld al net even eerder had we ten te bezetten dan de degenen die er voor een deel de oudste rechtèn op hadden. De president stak in zijn veelbe keken tv-discussie 28 april met kandidaat Chirac op opvallende de loftrompet van oud-pre- i sident Giscard-d'jSstaing. Het was i immers Giscard geweest die tij dens zijn ambtsperiode voortdu rend maar vergeefs had gepro beerd vanuit het midden te rege ren. Hij had daartoe een aantal ge- matigde socialisten voor een minis terspost uitgenodigd, zoals de hui dige EG-voorzitter Jacques Delors. Deze socialisten hadden het ver zoek toen nog afgewezen met het gezicht of ze een rat roken. Terwijl Chirac in de loop van de campagne een deel van zijn aan hang aan Le Pen verloor, is Mitter rand zijn trouwe socialisten niet kwijt geraakt. Hoe groter de over winning van Mitterrand zal zijn, hoe 'verdeelder het traditionele rechterveld zal raken en hoe snel ler de invloed van Nationaalfront- leider Lé'Pen nog groeit. En het hangt dan van de regeringspolitiek af die de geprolongeerde president zal voeren, inhoeverre Jean-Marie le Pen straks de volledige hegemo nie krijgt over het conservatisme kamp tot in al zijn uithoeken. LEUSDEN (ANP) - De gemid delde financiële bijdrage van le den van Gereformeerde Kerken voor kerkelijke doeleinden was in 1986 met f 284,52 hoger dan ooit tevoren. Dit blijkt uit de sta tistiek over dat jaar, die is opge nomen in het thans verschenen jaarboek 1988 van de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Sinds 1975 gaat het ledental van de Gereformeerde Kerken achteruit. De trend die in 1983 werd ingezet een verlies van ongeveer 8000 leden per jaar - zette zich ook in 1987 voort. De fi nanciële teruggang als gevolg van dit ledenverlies werd in 1986 voor de helft gecompenseerd wordt door de grotere offerbe reidheid van de leden. Mevrouw mr. E. Eikerbout uit Rijswijk, nog geen tien jaar gele den de eerste vrouw die werd ge kozen in het moderamen van de Generale Synode, verwijst in het jaaroverzicht over 1987 in het jaarboek naar de herdenking van het 150ste geboortejaar van Abraham Kuyper, die aan de wieg stond van de Gereformeer de Kerken. „Bracht Kuyper de verbondenheid onder de gerefor meerden, zijn nazaten beleefden - achteraf tot het spijt en verwon dering dat het zo ver kon komen - de scheuring in 1944. Sindsdien hebben onze kerken met veel worsteling moeten leren dat het onderling verschillend inzicht in vragen van geloof en leven een plaats moet kunnen hebben." Dat ondanks de interne span ningen het meeleven onder de le den van de Gereformeerde Ker ken groot is, moge ook blijken uit de belangstelling voor het jaarboek. Jaarlijks vindt dit bijna 600 bladzijden tellende hand boek een weg naar ruim 10.000 geïnteresseerden. 'Pastoor Stolk moet blijven' Pastoor J. Stolk van de Jeroen- kerkparochie in de Haagse Spoorwijk begrijpt weinig van de drukte rond zijn persoon. „Het enige wat ik heb gedaan, is naar de mensen in de wijk toe gaan en de gelovigen in de kerk duidelijk maken dat alleen in de kerk zitten geen zin heeft. Het ge loof moet worden omgezet in da den." Na 25 jaar onder vooral haven arbeiders in Marseille te hebben gewerkt, zit Stolk nu een half jaar in Den Haag. In deze zes maanden is het kerkbezoek ver dubbeld tot zo'n vierhonderd mensen, zijn goede contacten met de moslim- en hindoege meenschap in de wijk ontstaan en zaten na vier maanden tijdens de themadag 'Kleurrijk Den Haag' zowel moslims, christe nen, hindoes als atheïsten ge broederlijk aan de koffie in de Jeroenkerk. Zes maanden ook waarin vol gens het kerkbestuur „een duur zaam onwerkbare situatie" in de wijk is ontstaan. Concreter heeft het kerkbestuur zijn bezwaren tegen Stolk niet kunnen maken, want echt ontevreden over het beleid van Stolk is het nu ook weer niet. Stolks opvatting van het pries terschap is eenvoudig: „Gewoon naar de mensen toegaan. Dan is alles mogelijk. De kerk staat in de samenleving. Al dat gepraat over de kerk en de samenleving is het werk van studeerkamerge leerden." Zijn tweede stelregel: „De mensen niet overvoeren met het geloof. De catechismus leren komt wel. Met kinderen spelen op straat en je inzetten voor ver keersdrempels in de wijk be hoort ook tot het evangelie". De gelovigen hebben zich vol gens Stolk te weinig gerealiseerd dat ze behalve parochianen ook wijkbewoners zijn. Al het buurt werk lieten ze over aan hun niet- gelovige buren. De kerk moet to lerant zijn en anderen ruimte gunnen, vindt Stolk. Hij wil geen nieuw kleiner kerkgebouw in plaats van de grote Jeroenkerk, zoals het kerkbestuur wil, maar een gemeenschappelijk wijkcen trum waar zowel de christelijke als de islamitische en hindoeïsti sche buurtbewoners eigen ruim ten krijgen. En wat minder klok gelui in de Jeroenkerk om de met-gelovigen buurtbewoners hun rust te gunnen. Beide voor stellen van Stolk blijven voorlo pig toekomstmuziek. De 56-jarige pastoor heeft vori ge week na de klachten van het kerkbestuur van bisschop Bar van Rotterdam te horen gekre gen dat hij maar beter weer naar Marseille kan vertrekken. Sinds dien heeft het actiecomité 'Stolk moet blijven' zich sterk gemaakt voor de pastoor. Zowel het Alge meen Maatschappelijk Werk als de rk basisschool heeft schrifte lijk geprotesteerd bij Bar. Giste ren kwamen bovendien nog twee lijsten met handtekeningen van de Turkse buurtbewoners voor het aanblijven van Stolk binnen. Het resulaat van alle protesten is voorlopig dat de „dialoog" over Stolks positie wordt „her opend". Stolk: „Het probleem zit 'm eigenlijk in twee heel ver schillende culturen die niet met elkaar te verenigen zijn, zoals het kerkbestuur wil." Een voor beeld: In de wijk was voorge steld het 60-jarig bestaan van de Jeroenkerk te vieren met wed strijden jokeren, klaverjassen en bingo. Het tegenvoorstel van het kerkbestuur luidde: een film draaien over de Heilige Berna- dette. „De leden van het kerkbe stuur vergeten dat een fabrieks directeur anders handelt en denkt dan een fabrieksarbeider", aldus Stolk. Het negeren van de bestaande structuren is volgens het actieco mité de verklaring voor de con flicten met het kerkbestuur: „Stolk is niet bang voor heilige huisjes en hoge heren. Hij spreekt dé taal van de Spoorwij- kers, voelt ze haarfijn aan en staat niet boven ze, maar midden tussen hen. Hij weegt z'n woor den echter niet altijd op een goudschaaltje en dat vonden sommige kerkbestuurders onge past, zodat zijn woorden niet in dank worden afgenomen." baptisten. De baptistengemeente in Lei derdorp belegt zondagavond, aanvang 19.00 uur, de laatste bij eenkomst van het seizoen. Spre ker De Vries heeft, gelet op moe derdag, gekozen voor een toepas selijk thema: 'Moeders mooiste geschenk'. Plaats van samen komst: gebouw Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat. Eredoctoraat Oliver North. De Amerikaanse televisiepre dikant Jerry Falwell heeft over ste North, een van de hoofdper sonen in het Irangate-schandaal, een eredoctoraat in de sociale wetenschappen verleend. Falwell, leider en stichter van de Liberty-universiteit in Lynch burg (Virginia), vergeleek de aantijgingen tegen North met de kruisiging van Christus. Lorge nieuwe rabbijn in DDR. Ernst Lorge uit Chicago wordt de nieuwe rabbijn van de kleine joodse gemeenschap in de DDR. Hij volgt Isaac Neuman op, die zondagfzijn functie neerlegde. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Hasselt (deelgemeente De Baak): J. Fol- kertsma te Leeuwarden-Huizum en Goutum-Swichum. Aangenomen naar Wierden (toezegging): J. Plomp te Ba- rendrecht (buitengewone wijk- gemeente). Aangenomen naar Masten broek (toezegging): D. van de Streek, kandidaat te Oldebroek, die bedankte voor Waspik (toe zegging). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Beroepen te Ferwerd-Hallum: W. J. Keesenberg, kandidaat te Zwolle. Beroepen te Hilversum: J. C. Mewe te Terneuzen. Christelijke Gereformeerde Kerken. Bedankt voor Den Haag-Sche- veningen: J. Veenendaal te Ba- rendrecht.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2