'De regering die je hebt, moet je accepteren' Zappa kan geen twintig minuten zonder muziek Faith No More maakt tournee door Nederland Goede tweede voorronde AFSCHEID WOENSDAG 4 MEI 1988 PAGINA 21 DEN BOSCH (GPD) - Op hun laatste elpee danken ze Madonna en alle communisten voor hun in spiratie. "We bewonderen Madon na om de manier waarop ze de top heeft bereikt, hoe ze kreeg wat ze wilde. Ze zegt goede dingen en ze is dynamisch. We willen met onze muziek evenveel mensen bereiken als zij met de hare. We bedanken ook de communisten omdat zij het opnemen voor andere mensen. Ik geloof in gelijke rechten voor ie dereen. Ik moet er in geloven, want ik geloof niet in het systeem zoals het hu is. De communisten werken aan een doel, maar worden er niet om gerespecteerd. Daarom noe men we ze op de elpee". Harembroek In de kleedkamers van Willem II in Den Bosch wacht de Ameri kaanse band Faith No More op het moment waarop ze voor eerst op een Nederlands podium spelen. Een half uur voor dat optreden pro beert zanger Chuck Mosely een aantal kostuums uit. Hij schiet een roze harembroek aan, met soul-pij- pen die naar beneden toe een halve als Faith No More, een vrij nieuwe band uit Los Angeles en San Francisco, speelt deze week in Nederland. Op 1 mei stond de band in Den Bosch, waarna optredens volgden en volgen in Paradiso in Amsterdam op 2 mei, in Den Haag in het Paard van Troje op 4 mei, en in Tivoli in Utrecht en Simplon in Groningen op respectievelijk 5 en 6 mei. In Den Bosch gaf de band voorafgaand aan een opvallend optreden, een interview. Faith No More blijkt» te bestaan uit vijf integere muzikanten, met cén doel. door Hans Beuzel buurt laten meter uitlopen. Daarboven draagt hij een lange dunne jas met duizen den glitters. Om en om probeert hij zijn rasta-pruik en zijn pruik met grijze krullen. Hij besluit uiteinde lijk een pak te gaan dragen zoals de 'minstrels' ze droegen; blanke Amerikanen die met zwarte make up op hun gezicht negers imiteer den in revue's. Roddy is zwart. Hij vindt het leuk de rollen monsteringen schrikken. In de zondagse rust van Den Bosch valt Faith No More door het uiterlijk van de leden des te meer op. Het contrast tussen het kale hoofd, de boxershorts en de honk balpet van toetsenist Roddy Bot- tum en het lange zwarte haar, de sik, de felrode bril en de rasechte hippie-kleding van gitarist Jim Martin lijkt gigantisch. Roddy is in een paar maanden gigantisch ver anderd. Op oude foto's ziet hij eruit flower-power-aanhanger. kind van de zon. Hij had z zv uiterlijk te veranderen. Of dat commercieel gezien wel zo verstan dig was, weet hij niet, maar het zal hem een zorg zyn. In de kleedkamer waar het inter view plaatsheeft, lopen de bandle den in en uit, nemen deel aan het gesprek en vertrekken weer, om la ter weer binnen te vallen. Ze zijn het vaak eens, vullen elkaar draaien. Een neger die een blanke Wie wat heeft gezegd wordt onbe- imiteert, zoals de blanke de neger, langrijk. Chuck houdt ervan zich te verkle- De vorige single den. Als kind mocht hij dat alleen More, We Care A Lot, op Halloween-day, wanneer Ame rikaanse kinderen met hun uit- zenders. Het Faith No ;en aantal keren gedraaid op de Nederlandse ROTTERDAM - Zeggen en doen waren voor Frank Zappa gister avond even twee. Op de persconfe rentie vlak voor zijn concert in Ahoy' liet het veelzijdige Ameri kaanse popfenomeen weten geen gebruik te zullen maken van zijn synclavier, sinds enige tijd zijn fa voriete speelgoed dat in de studio allerlei muzikanten overbodig maakt. Niettemin ging hy een uur tje later, onder toeziend oog van zijn elfkoppige band, toch driftig door Louis du Moulin met deze 'toverdoos' aan de slag. 'n Grapje, zoniet een goedmakertje van de maestro dus, speciaal voor de tientallen journalisten en 'Zap- palogen' die zyn audiëntie hadden mogen bijwonen. Tijdens het 'vragenuurtje' de monstreerde Frank Zappa als be- antwoorder slechts zelden de top- vprm, waarin zijn (7500) fans hem voortdurend zagen en hoorden. De bereidheid tot het aangaan van dis cussies was bij.de 47-jarige Crou- cho Marx of Rock aanvankelijk nauwelijks aanwezig en toen hij na twintig minuten een beetje leek los te komen, werd de communicatie door de tourmanager verbroken. Geen pikante of sarcastische op merkingen van hem derhalve aan het adres van bijvoorbeeld onze koningin, zoals in het verleden. Wel in kort bestek zijn visie op de komende Amerikaanse presidents verkiezingen. "Bush in het Witte Huis betekent tegelijkertijd de komst van de CIA, zijn vorige werkgever, die alleen maar banen voor het leven heeft. Michael Du kakis is het ook niet, al heeft hij in Massachusetts als financial mana ger best goed werk gedaan. En Jes se Jackson? Dat is een bedrieger. Nadat Martin Luther King was doodgeschoten is hy de straat op gerend om te gaan roepen 'Hij stierf in mijn armen'. Dat kon hele maal niet waar zijn, want hij was er niet bij. Wat een opportunist", al dus Frank Zappa, die ook liet we ten zelf niet in de markt te zijn voor Amerika's hoogste ambt. "Althans niet deze week. Wanneer dan wel? Daar zal ik volgende week eens over nadenken". Lang kan een dergelijke overpe inzing niet duren, getuige een an dere bekentenis: "Ik kan slechts vijftien tot twintig minuten zonder muziek". Zijn achterban - in Ne derland vrijwel uitsluitend twintig- Leids cabaretfestival Tweede voorrondeavond van het tiende Leids Cabaretfestival. Gezien op 3 mei in de Leidse schouwburg. LEIDEN - De geschiedenis her haalt zich. In de tienjarige ge schiedenis van het Leids Caba retfestival is de tweede voorron deavond wel eens vaker kwalita tief (veel) beter geweest dan de eerste. Dat was ook de algemene teneur van de reacties, die in de wandelgangen te beluisteren vie len. .Elke kandidaat was gister avond op zijn of hun manier de moeite waard; het kwam de festi valsfeer ten goede. Berry Eggink opende de avond met een soloprogramma. Het eerste liedje over een luxe-pro bleem als contactlenzenellende staat wat losser van wat direct daarop volgt. In een gespeeld ge sprek tussen een vader en een zoon blijkt dat de relatie tussen pa en ma dreigt vast te lopen. Daarop sluit een lied aan, waarin de ouders hun heil bij twee ooms zoeken: ma een vriend, pa een vriend. Geleidelijk richt hij de aandacht op de relatie (al dan niet autobiografisch) met zijn ei gen vader. Hij vertelt tegen diens wil balletlessen te hebben geno men, die overigens op niets zijn uitgelopen. Daarna venopen de overgangen weer wat minder soepel. Niet al les is even sjterk. Een geschoolde presentatie en een gedegen aan doende voorbereiding konden echter toch niet verhinderen, dat Berry Eggink een nerveuze en onvoldoende zelfverzekerde in druk maakte. Als derde kandidaat trad even eens een solist op, die zich zelf aan de piano begeleidde. Zijn presentatie bleek aanmerkelijk minder tot in detail voorbereid. Geen stilering maar een vlot lo pende babbel liggen in de bedoe ling. Vincent Bijlo moet het heb ben van zijn directe, ongepolijste humor. Daarbij spaarde hy ook zijn eigen handicap (hij is blind) niet. Bijlo betrok dat gegeven juist direct in zijn programma: op humoristische wijze in het verhaal over de 'Playboy' in braille, op indrukwekkende wij ze in het lied over handicaps en DNA, waar het gaat over voor te behoeden handicaps of gehandi capten. Bijlo boeit door de per soonlijke betrokkenheid bij zijn onderwerpen. Verrassend amusant was het op treden van Ingeborg Sergant en Myriam Bronzwaaer (duo Zwiep en Brons) samen met hun pianist Rudi Genbrugge. Zoals de jury het na afloop formuleerde: het is goed te merken dat ze een oplei ding (aan de Kleinkunstacade mie te Antwerpen) hebben ge volgd. Wat de dames met assis tentie van de pianist brengen, is grotendeels flauwekul in een soort repetitieachtige sfeer. Zo zingen zij op zoek te zijn, maar weten niet waarnaar. "Als we er maar over kunnen lullen, en past bij onze spullen". Twijfels, twij fels en nog eens twijfels, ook daarover gaat een leuk lied. Hoog tempo, geestige uitstraling en de nodige vaardigheden in hliis. De vijfentwintig minuten van hun optreden vliegen voor bij - een echte goeie kansheb ber voor de finale dus. Mochten ze dat inderdaad halen, is het te hopen, dat ze zaterdagavond het aantal danspasjes en bewegings patroontjes met vijftig procent reduceren. Ook hier schaadt de overdaad. Als de geschiedenis zich daad werkelijk herhaalt, vertonen de voorrondeavonden een stijgende lijn in kwaliteit. Het kan dus van avond nog spannend worden, als de jury na de drie laatste voor rondekandidaten en een gastop treden van Bert Visscher de drie finalisten bekendmaakt. WIJNAND ZEILSTRA plussers - hoeft dan ook niet te vre zen voor het afnemen van zijn enor me produktiviteit. "Dit is nu een maal mijn vak. Ik zit er al 23 jaar in en weet precies wat ik moet doen". Frank Zappa kent ook zijn waar de voor de rockgeschiedenis. "Mijn invloed is vooral geweest dat ik mij op de plaat heb beziggehouden met technieken, die niet-conserva- toriumstudenten voor onmogelijk hielden. Je kunt stellen dat ik voor muzikanten belangrijker ben ge weest dan voor het doorsnee pu bliek, dat ik via radio en televisie eigenlijk nooit heb kunnen berei ken". De vanuit Los Angeles opereren de alleskunner heeft vrede met het etiket popmuzikant, omdat het hem al bijna een kwart eeuw de zo gewenste volledige artistieke vrij heid geeft. Met als gevolg een cata logus van een vijftigtal eigenzinni ge albums (waaronder vele dubbe- laars), die inmiddels vrijwel volle dig op compact disc is heruitgege ven. Geen collega die hem dat zal kunnen nazeggen. Anderzijds is Zappa er inmiddels van dpordron- gen dat hij altijd zelf de voornaam ste promotor van zijn oeuvre zal blijven. "Nieuw repertoire krijgt van de gerenommeerde orkesten de kans niet. Het is even kostbaar om dat op te pakken als het overbekende klassieke werk. En dat heeft voor die lui het grote voordeel dat hun vertolking vergeleken zal worden met uitvoeringen, die men al kent. Kortom, dat biedt gesprekstof. Over nieuw werk weet meestal nie mand wat-ie ervan moet zeggen. Ik moet er trouwens niet aan denken dat ik als componist zo'n onge: meend applaus in ontvangst zou moeten nemen. Daarom dat ik mijn muziek liever niet uit handen geef'. Zelf daarentegen grabbelt Frank de Flexibilist maar al te graag in het (hit)archief van anderen. Voor deze 'Broadway The Hard Way Freek de Jonge naar Amerika AMSTERDAM (GPD) - Cabare tier Freek de Jonge gaat volgend vooijaar „voor een flinke tijd" naar Amerika. Wat hij daar precies gaat doen, weet De Jonge nog niet. „Al les en niets. In eerste instantie ga ik er heen om tot rust te komen. Op dit moment beginnen allerlei din gen door elkaar te lopen. Ook in mijn privéleven". Geruchten dat hy naar Amerika gaat om aan een film te werken, ontkent De Jonge ten stelligste. „Ik ga geen film maken en ik heb ook nog geen plannen voor een nieuw theaterprogramma. Hoe lang ik wegblijf weet ik nog niet. Een jaar of zo. Maar daar wil ik me niet op vastleggen. Als ik het na een maand gezien heb, kom ik ge woon weer terug". Vanaf 5 mei speelt Freek de Jon ge zijn theaterprogramma 'De Pre tentie' in een tent op de Jaap Eden- baan in Amsterdam. OVERLEDEN Reclameschilder Jan Luhlf jr. is op 79-jarige leeftijd overleden. Hij stierf tijdens een va kantie-cruise. Decoratieschilder Luhlf genoot vooral bekendheid door de grote reclameborden die hij voor biosco pen schilderde. de elpees van de band. De reden? Roddy: "Onze eerste elpee hebben we opgenomen voor een kleine pla tenmaatschappij in San Francisco, de distributie was heel kleinscha lig. Onze nieuwe maatschappij vroeg ons of we het nog een keer wilden opnemen. We wilden dat zelf ook graag, omdat nog te weinig de kans hadden gekregen r te horen". Tour' heeft dat onder meer varia- houd weer anders zal zijn. Dat zin- ties op klassiekers van The Beatles spelen op 'morgen' gebeurde net ('Norwegian Wood, 'Lucy In The iets te veel om leuk te blijven. An- Sky With Diamonds, 'I'm The Wal rus'), Led Zeppelin ('Stairway To Heaven') en Ravel (diens bijna vol ledige 'Bolero') opgeleverd. In zijn eigen woorden: "Ik heb er een nieuwe dimensie aan toegevoegd. Waarom zouden The Beatles zo goed zijn dat niemand meer aan hun repertoire zou mogen komen? Waarom mag er niemand op hun schoenen plassen? En 'Stairway To Heaven' heeft nu iets dat altijd heeft ontbroken: humor". Ondanks zyn hang naar het 'syn- clavierisme' blijft Zappa de gitaar toch trouw. Zijn jongste studiopro ject ('Frank Zappa: Guitar') wees daar al op, de tweede helft van zijn concert was wat dat betreft een soort bevestiging: tal van nummers werden voorzien van lange, stoere soli. Terug van weggeweest gold eveneens voor een stevige vijfkop pige blazerssectie. 'Rotterdam' kreeg met bijna tweeënhalf uur aanmerkelijk meer dan menige andere halteplaats. Daarbij beloofde de goedgeluimde Zappa nog meer voor vanavond, wanneer - zoals gebruikelijk - de in- Operagebouwen in Antwerpen en Gent bezet BRUSSEL (ANP) - De operage bouwen in Antwerpen en Gent zijn gisteren bezet. Er worden voorlo pig geen voorstellingen gegeven. Het personeel is woedend omdat de Vlaamse overheid niet meer wil meebetalen aan de exploitatiever- liézen. Als gevolg daarvan wordt een deel van de salarissen niet meer uitbetaald. De Opera van Vlaanderen is in 1980 opgericht door de steden Ant werpen en Gent en de Vlaamse ge meenschapsregering. Die laatste partner kwam echter al snel terug op de afspraak dat zij de verliezen zou afdekken. Op die manier is een schuld van 25 miljoen gulden ont staan. 1(1) Gimme hope Jo'Anna - Eddy Grant 2(2) Stop loving you - Toto 3 4) Ye ke ye ke - Mory Kante 4(3) Beds are burning - Midnight Oil 5(7) Everywhere - Fleet wood Mac 6(5) Don't turn around Aswad 7 (13) One more try - George Michael 8 (10) Stay on these roads - A Ha 9 8) I need you - BVSMP 10 (11) You've lost that loving - The Righteous Bro thers 11 (14) Heart - Pet Shop Boys 12 6) Play it cool - Freiheit 13 (33) Alphabet St - Prince 14 (34) Nothing's gonna chan ge - Glenn Medeiros 15 (22) Can I play with mad ness - Iron Maiden 16 (31) Prove your love - Tay lor Dayne 17 (17) Shot gun - Selena 18 (19) Love is stronger than pride - Sade 19 (21) Love lies - Ellert 20 (29) Faith-Wee Papa Girl Rappers 21 (12) Winter in America - Rene Froger 22 (27) La difference - BZN 23 (20) Song for Nadim - Yann Anderson 24 9) Tell it to my heart - Taylor Dayne 25 (15) Somewhere down the crazy river - Robbie Ro bertson 26 (28) Wishing I was lucky - Wet Wet Wet 27 Tomorrow people - Ziggy Marley 28 (30) Love is contagious - Taja Sevelle 29 (38) Shangri la - Gerard Joling 30 I want you back - M. Jackson en Jackson 5 31 (39) Drop the boy - Bros 32 (16) She's like the wind Patrick Swayze 33 (26) Doctorin' the house - Coldcut 34 Could've been - Tiffa- 35 (18) Reckless - UB 40 en Afrika Bambaataa 36 Bamboleo - Gypsy Kings 37 (35) Dit is 'n liedje over liefde - Hannie en de Re- kejs 38 Vuile huichelaar-Re- nee de Haan 39 Pink cadillac Nathalie Cole 40 Bamboleo - Los Reyes Schuld Anne's Song, de nieuwe single, gaat over een vrolijk type meisje in New York. De tekst gaat volgens de jongens van Faith No More over plezier hebben, naar feesten gaan, maar ook over de grenzen van wat mensen kunnen doen. Een thema dat veel van de nummers van Faith No More hebben. "Veel teksten gaan erover dat je zelf de verant woordelijkheid moet nemen voor de omstandigheden waarin je leeft. Je moet de schuld niet bij anderen leggen. We lachen om mensen die lijden omdat ze niet tevreden zijn met hun leven, bijvoorbeeld om jongeren die dertig dollar per week verdienen en daarvoor de regering de schuld geven, terwijl ze die zelf gekozen hebben". "De regering die je hebt, moetje accepteren als een feit, maar je kunt zelf dingen doen om je leven te veranderen. De teksten gaan over mensen die dat weigeren, luie mensen. Ik ben ook lui, maar we proberen tenminste wat te doen. De teksten gaan niet over het ont vluchten van het dagelijks leven, maar over manieren om het leven aan te kunnen". Faith No More lijkt veel gemeen te hebben met de Red Hot Chüi Peppers, die dit jaar op Pinkpop spelen. De bands hebben ook een tour met elkaar gedaan. In San Francisco blijken de bands hetzelf de publiek te hebben. De muziek van de Red Hot Chili Peppers en die van Faith No More wordt ge kenmerkt door de agressiviteit van de jaren tachtig. De vergelijking tussen de twee bands vinden de le den niet echt leuk; mensen willen altijd overeenkomsten zoeken. Aan de nadere kant: de Red Hot Chili Peppers vinden ook zij de eni ge band waarmee Faith No More te vergelijken valt. Maar, ook de jaren zestig lijken mee te spelen. Óp de hoes van de eerste elpee van Faith No More, We Care A Lot, staat een teken dat op het eerste gezicht doet denken aan de Joodse Davidster. In plaats van driehoeken bestaat dit teken ech ter uit twee vierkanten. Een mos lim-teken, vertelt de band, dat staat voor vrede, liefde en harmonie. Tijdloos Chuck: „Je vindt uitingen zoals in onze muziek in elk tijdperk. In de vijftiger jaren kwamen filmers op de zwarte lijsten, omdat ze films maakten waarin blank en zwart speelden. In de veertiger jaren had je mensen die de oorlog al zagen aankomen en daartegen waar schuwden. Het gaat maar om één vraag of je staat aan de goede kant, of je staat aan de slechte kant. Wij staan aan de goede kant. En dat is tijdloos". Gevraagd naar de mensen die Faith No More hebben beïnvloed, komt er een stortvloed van namen. De oude band van Iggy Pop, The Stooges, wordt genoemd, Genesis, Black Sabbath, King Crimson. Ze houden bijna allemaal van klassie ke muziek en Chuck gelooft dat ook die smaak in hun muziek door klinkt. Jimmy Hendrikx en Led Zeppelin zijn namen die vallen in het gesprek, maar er kan ook veel waardering worden opgebracht voor Terence Trent d'Arby en Ge orge Michael. "Wanneer je de pla ten van die mensen een paar keer hoort, begin je ervan te houden. Je wordt er ook de hele dag aan bloot gesteld. De muziek nestelt zich in je hoofd, of je dat nou leuk vindt of niet. Maar afgezien daarvan; het is gewoon hele goede muziek". "We krijgen van iedereen te ho ren dat We Care A Lot ook zo'n nummer is dat meteen blijft han gen. Iedereen vindt dat we nog zo'n nummer zouden moeten schrijven, alsof je dat maar zo zou kunnen". Post Op het eerste album van Faith No More staat een oproep van de band om brieven te sturen. Hebben ze veel post gekregen? "Erg veel. Iedereen stuurt brieven. Het is moeilijk voor ons om ze snel te be antwoorden, omdat we veel reizen. Maar wanneer wè weer thuis zijn, proberen we dat wel te doen. We zoeken de mensen die ons schrij ven op in de steden waar we spelen. Gisteren hebben we een jongen in België opgezocht die ons had ge schreven". "De jongen heeft ons rondgeleid. Ik heb gisteren de Nederlandse band The Ex gezien, ik vond ze erg goed. Het grappige is, dat ze Engels zingen. Toen ik aan ze vroeg waar om, werden ze kwaad. Ze gaven fel antwoord, dat zingen in het Engels veel gemakkelijker is. Het lijkt een vreemde tegenstelling dat een poli tieke band als The Ex niet in haar eigen taal zingt. Ik zag andere Ne derlandse bands die in het Engels zongen. Eén daarvan, de naam ben ik vergeten, praatte Engels met het accent van Los Angeles". Chuck doet het op z'n Amerikaans na: "How's everybody doing? Are you ready to rock?" De leden van Faith No More heb ben veel nagedacht over de verant woordelijkheid die ze voelen te genover hun publiek. Ze willen dat het publiek aangestoken wordt door de ideeën die ze aandragen. Wat mensen er dan mee willen doen, mogen ze zelf weten. Alle le den hebben langer of korter gestu deerd. Het idee dat popmuziek ge maakt zou moeten worden door mensen die op hun zestiende hun ouders vaarwel zeggen om gitaar te gaan spelen in een roek-band. kun nen ze niet delen. "Het enige dat telt is het gevoel waarmee je mu ziek maakt". Chuck is een drop-out van de school waar hij heen ging, maar is er niet trots op. Hoelarok Wanneer ze het podium opgaan om op te treden, blijkt de zaal be hoorlijk vol. Het volume van de muziek is hoog, maar net dragelijk. Het publiek lijkt wat afwachtend, maar begint langzaam te wennen en leeft op bij dat ene, enigszins be kende nummer: We Care A Lot. Chuck had van te voren bedacht zich niet te veel te verkleden, giste ren in België had hij het overdre ven. Toch draagt hij alleen al in het eerste nummer drie lagen kleding over elkaar. Hij begint met z'n out fit van de blanke neger, veegt tij dens het optreden de sminck die daarbij hoort van z'n gezicht, draagt later een hoela-rokje en ein digt in z'n blote bast, met een su perstrakke, glimmende aerobic- broek. Zijn heimwee naar Ameri ka, na drie dagen in Europa, is hij waarschijnlijk even vergeten. Faith No More: "Popmuziek wordt niet gemaakt door m gitaar te gaan spelen in een rockband" die op hun zestiende hun ouders vaarwel zeggen (foto GPD) AMSTELVEEN (ANP) - Ballet danser Han Ebbelaar heeft gis teravond in het Cultureel Cen trum in Amstelveen zijn aller laatste voorstelling gegeven. Aan het einde van de voorstel ling werd Han Ebbelaar door vrienden en bewonderaars ge huldigd. Hij kreeg een bronzen beeld aangeboden van de beeld houwer Frank Rosen. Het beeld stelt het danspaar Radius-Ebbe- laar voor in de pas de deux van het ballet „La Notte" van Nils Christe. Ebbelaar heeft het beeld geschonken aan zijn vriend en directeur van het Cultureel Cen trum in Amstelveen, Wim Bary. Het krijgt een plaats in de boven- foyer van het centrum. Zelf ont ving de danser van de beeldhou wer een verkleind model ervan. Han Ebbelaar heeft ruim 29 jaar gedanst. De 45-jarige Ebbelaar gaat zich volledig richten op zijn func tie als assistent van de artistiek leider bij het Nationale Ballet, Rudi van Dantzig. Alexandra Radius echter blijft dansen. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21