Leidenaar die meest met politie in aanraking komt weer voor rechter Jongens van hogere stand op Aalmarktschool OEFENING RODE KRUIS Tien maanden cel geëist wegens plegen diefstallen Protest Trans vaalbuurt tegen plannen gemeente WOENSDAG 4 MEI 1988 LEIDEN Onder meer wegens bedreiging van aantal politiemensen 1987. Hij had zijn kind opgehaald dat door zijn vrouw elders was on dergebracht. "Omdat ze zo nodig op stap moest", vertelde de man. De familie die op het kind paste, waarschuwde de politie, die hem aantrof in zijn auto. Hij zou toen hebben geroepen: "Kom maar, kom maar, ik schiet jullie hartstik ke kapot". Op 3 februari van dit jaar - hij was in augustus weer in vrijheid ge steld - bedreigde hij op het Leidse bureau wederom een politieman die hem verhoorde in verband met een aanrijding. Hij zou toen heb ben gedreigd hem of zijn vrouw en kinderen dood te rijden. "Het gaat alle perken te buiten", oordeelde officier van justitie Klopper. "Relatief korte straffen uit het verleden hebben niet gehol pen". Ze eiste dan ook twaalf maanden cel waarvan vijf maan den voorwaardelijk. De verdachte ontkende de be dreigingen van de politiemensen. Volgens hem heeft de Leidse poli tie alleen een negatieve stemming willen kweken rond zijn persoon. "Er zitten ook allemaal dingen in het dossier die niets met de zaken uit de aanklacht te maken hebben. Ik vraag de rechtbank dan ook daarmee geen rekening te hou den", zo meende ook de advocate van de verdachte. Zij stelde dat de verklaringen van de bedreigde politiemensen onvoldoende zijn om haar cliënt te veroordelen. "De agenten hebben zelf hun verklaring opgesteld en ondertekend. Het zijn dan ook niet meer dan getuigeverklaringen. En één getuigeverklaring is onvol doende bewijs om iemand te ver oordelen". Ze wees erop dat de verklaringen bovendien zijn beïnvloed door het verleden. "Ze zijn niet objectief. Het zijn subjectieve gen. Eén van de verklaringen is zelfs ondertekend door de twee be trokken agenten. Die hebben el kaar natuurlijk wederzijds beïn vloed", aldus de raadsvrouw. Zij vroeg vrijspraak voor de bedreigin gen. Het slaan van de arts en de ver pleegkundige werd wel door de verdachte toegegeven. Volgens zijn advocate zou hij daarvoor een boete moeten krijgen en hooguit een korte vrijheidsstraf. Omdat hij al drie maanden in voorarrest zat, vroeg zij de rechtbank haar cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen. De rechtbank wees dat verzoek na een kort beraad van de hand. Over twee weken volgt de uit spraak. Beslag op privébezit directeur taxibedrijf LEIDEN De directeur van het voormalige taxibedrijf Kerkhof heeft een kort geding aangespan nen tegen de belastingdienst. De ontvanger der belastingen heeft beslag gelegd op privébezit van de ondernemer. Daardoor dreigt de voortzetting van het taxibedrijf, op de eigen naam van de directeur, in gevaar te komen. Volgens de raads man van de directeur heeft de be lastingdienst het beslag ten on rechte gelegd. Hij noemt de han delswijze van de ontvanger "peste rij". DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 26-jarige Leidenaar is tien maan den gevangenisstraf geëist voor het plegen van twee diefstallen, waar bij hij mensen zou hebben be dreigd met een schaar en een schroevedraaier. De man erkent de diefstallen, maar ontkent de be dreigingen. Symposium over coma LEIDEN - De Leidse vereniging van medische studenten (MFLS) organiseert op woensdag 18 mei een symposium over 'Coma, de duistere wereld tussen leven en dood'. Het is gratis toegankelijk en wordt vanaf acht uur gehouden in de collegezaal in gebouw 1 (nieuw bouw) van het Academisch Zie kenhuis. Sprekers zjn de Leidse fysioloog dr. G.A. Kerkhof, de neurologen dr. A.R. Wintzen, dr. O.J.S. Buruma en dr. G.W.A.M. Padberg van het AZL en de juriste gezondheidsrecht mr. L.E. Kalkman-Bogerd. Na afloop van de lezingen wordt een forum discussie gehouden onder leiding van dr. Buruma. Fietser gewond LEIDEN - Bij een botsing op de kruising Churchilllaan/Noach- straat is een 49-jarige Leidenaar ge wond geraakt. De man reed op zijn fiets in de verkeerde richting op het fietspad van de Churchilllaan toen een auto, met achter het stuur een 45-jarige Leidse, de kruising op reed. De automobiliste lette alleen op de fietsers die in de goede rich ting reden en reed de man onder steboven. De Leidenaar werd met mogelijk rugletsel naar het Acade misch Ziekenhus overgebracht. De verdachte, die al tien jaar ver slaafd is aan heroïne, is al vele ma len veroordeeld voor diefstallen en ook een brandstichting. Steeds raakte hij na zijn vrijlating weer op het verkeerde pad. Zo ook begin van dit jaar toen hij een school bin nenliep en uit een klaslokaal op de tweede etage uit een tas twee porte monnees wilde wegnemen. Hij werd betrapt door een onderwijze res, die hem beetpakte. Bij het los rukken trok hij een pluk haar uit haar hoofd. Hij vluchtte en werd achternage zeten door een mannelijke collega van de onderwijzeres. Volgens hem bedreigde de Leidenaar hem met een schroevedraaier en zou hij daarbij hebben gedreigd hem dood te steken als de achtervolging niet werd gestaakt. De verdachte ont kende die woorden te hebben ge zegd en zei ook niet te hebben ge dreigd met de schroevedraaier. Bij de tweede diefstal in een su permarkt was hem ook bedreiging met geweld ten laste gelegd. Maar zowel uit zijn eigen verklaring als uit die van de man die zou zijn be dreigd, bleek daarvan niets waar te zijn. Omdat de verdachte weinig voel de voor een opname in een afkick- kliniek, restte officier van justitie mr. Klopper-Gerretsen niets an ders dan het eisen van een onvoor waardelijke gevangenisstraf van tien maanden. Daarbq beseffend dat een dergelijke straf weinig helpt. "Iemand, die zolang ver slaafd is, heeft alleen via een opna me een kans om eraf te komen. Maar dan moet de motivatie bij hem wel erg groot zijn". De advocaat van de Leidenaar, mr. Heijnen, zei dat zijn cliënt te gen hem wel de wens had geuit om te worden opgenomen. Maar recht bankpresident mr. Kootte vond dat de raadsman dan maar de opname moest regelen. Uitspraak over twee weken. DEN HAAG/LEIDEN - "Ik doe nu al een aantal jaren de Leidse zaken en heb een top tien van mensen die het meest met de politie in aanra king komen". "U", zei officier van justitie mr. I. Klopper-Gerretsen tegen de 31-jarige Leidenaar, "staat ruim bovenaan. Het zijn dan alle maal niet van die ernstige feiten, maar het is wel één lange reeks. Er moet nu rigoureus iets gebeuren". De man stond terecht voor vijf zaken, maar er zouden hem een se rie misdrijven ten laste kunnen worden gelegd. Hij is al vele malen veroordeeld en als het aan Klopper ligt, gebeurt dat wederom. Ze eiste twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maaaden voorwaar delijk en vroeg de rechtbank de man ook onder toezicht te stellen van het Consultatiebureau van Al cohol en Drugs voor zijn alcohol probleem. De problemen ontstonden vol- LEIDEN Een ontplofte vrachtwagen, een uitslaande brand en veel slachtoffers met brandwonden en botbreu- gens de verdachte omdat zijn ken. Het ongeluk, in scene gezet door de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, gebeurde gisteravond bij de vrouw een verhouding begon met school De Vlietschans in Zuid-West. De mensen van het Rode Kruis oefenden op zestig jongeren die ten tijde van zijn beste vriend. Hij ging drinken het ongeluk een schoolfeest bezochten. «oto Jan Holvast» en gebruikte onder mer cocaïne. Door het gebruik van drank en drugs raakte de man agressief en kwam hij veelvuldig in aanraking met de politie. "U bent zelfs voor de politie een bedreigende figuur", zei rechtbankpresident mr. S.F. Kootte. "Ik lees in de processen- verbaal dat ze u zelfs benaderen met kogelvrije vesten aan". De ver dachte reageerde verbaasd: "Ben ik dan zo gevaarlijk?" Uit de aanklacht kwam wel het beeld naar voren van een gevaarlij ke man die onder invloed geweld of het dreigen daarmee niet schuw de. Zo was hem onder meer ten las te gelegd dat hij een arts en een ver pleegkundige van het Academisch Ziekenhuis in Leiden op 16 augus tus had geslagen toen die zijn vrouw, inmiddels zijn ex, behan delde. Zij was gewond geraakt aan haar arm omdat hij een bord naar haar had gegooid. Diezelfde dag had hij ook twee agenten bedreigd en was op hen ingereden. De aanklacht bestond verder uit. nog twee bedreigingen van politie mensen. Eerst op straat op 27 juli Jubileumboek en tentoonstelling 125 jaar Lucas van Leydenscliool De feestelijk spijskaart ter gelegenheid i meester Japikse. i het afscheid van hoofd- (foto uit jubileumboek) P.A. Wisse, die veel Leidenaars zich nog wel zullen herinneren. Wisse loodste de school door woelige jaren en nam in 1962 af scheid. Het Leidsch Dagblad schreef bij diens afscheid: "De heer Wisse, aldus de heer Segaar (voorzitter van de oudercommi- isse, red), heeft er steeds naar ge streefd, de school op moderne leest te schoeien, echter met be houd van het goede uit de vroe gere methoden en opvattin gen...". 'Aalmarktschool 1862 - Lucas van Leydenschool 1987' is sa mengesteld door Rosa de Vries en Marnix Bruggeman en uitge geven door de 'Lustrumcommis sie 125 jaar Aalmarktschool/Lu- cas van Leydenschool'. Het boekje is tegen betaling van 15 gulden te verkrijgen tijdens de tentoonstelling in 'De Vlietlan- den'. Die expositie is van 7 tot en met 19 mei te bezichtigen van 11.30 tot 16.00 uur. Zondag en op Hemelvaartsdag gesloten. dat was voorzien van tal orna menten boven ramen en deuren. Het was een van de laatste pro jecten van de Leidse stadsarchi tect want halverwege 1862 ging hij met pensioen. De ornamenten waren ruim tien jaar later kennelijk al weer uit de mode. Als gevolg van een grote toeloop van leerlingen moest in 1874 een verdieping op de school worden gebouwd. De' ornamenten werden toen verwij derd. De uitbreiding van de school had plaats naar een ont werp van gemeentearchitct Jan Willem Schaap. In 1958 kreeg de school de naam Lucas van Leydenschool. Na een aantal fusies, met kleuter school De Boterbloem aan de Rijnsburgersingel en de Drie Oc- toberschool, werd in 1985 beslo ten tot nieuwbouw. Hoewel er massale protesten uit de buurt kwamen tegen met name de ar chitectuur van de nieuwe school, verrees de Lucas van Leyden school toch aan de Vliet. Japikse Het. eerste schoolhoofd was Gerardus Japikse, in 1838 te Lei den geboren. In die tijd stond een schoolhoofd "zowel qua sala riëring als qua aanzien mijlenver boven 'gewone' onderwijzers. Het salaris was zelfs anderhalf keer zo hoog als dat van de hoofdcommissaris van politie", zo staat in het boekje te lezen. Maar de benoeming van Japikse was niet geheel vlekkeloos want in de Leidse gemeenteraad wer den kritische kanttekeningen ge plaatst bij zijn uitspraak van het Frans. Er werd zelfs aan getwij feld of hij wel een geschikte kan didaat was, maar "zijn bezadigd heid en bescheidenheid" gaven uiteindelijk de doorslag. Op 30 april 1907 - 69 jaar oud - nam Japikse afscheid van de school. Ter viering daarvan werd hem een diner aangeboden dat ook toen al werd besloten met Oranjetaart. Aan dat diner in Huize Prins zaten 50 mensen aan. Bij zijn 25-jarig jubileum als hoofd van de school in 1888 kreeg hij een feauteuil; bij zijn af scheid evenwel kreeg hij een heel ameubelement. Op 1 september 1924 werd W.A. Kriest hoofd van de school. Hij werkte al van 1890 tot 1922 aan die school en kwam, na een 'uitstapje' naar de lagere school aan de Paul Krügerstraat, als hoofd van de school weer terug. Hij werd in 1935 opgevolgd door LEIDEN - De in 1862 gestichte Aalmarktschool was voor jon gens van de hogere stand. Het was een school voor 'jongens der eerste klasse'. Daarvoor moest door de ouders een flink bedrag op tafel worden gelegd. In die tijd betaalden zij voor het volgen van onderwijs de lieve somma van 15 gulden per jaar. Dat ter wijl het onderwijs aan scholen 'der vierde klasse' gratis was en de tweede klas- en derde klas- scholen respectievelijk 4 en 0,75 gulden kostten. Dat staat te lezen in het boekje 'Aalmarktschool 1862 - Lucas van Leydenschool 1987' dat deze week is verschenen. Het is een uitgave in het kader van het 125- jarig bestaan van de school, dat vorig jaar al uitgebreid werd ge vierd. Vanaf zaterdag 7 tot en met 19 mei wordt in verband met dat jubileum en de uitgave van het boekwerk een achtergrond tentoonstelling gehouden in het pand 'De Vlietlanden' van het Gemeentearchief, gelegen aan de Vliet 45. Hoewel met de invoering van de Lager Onderwijswet in 1920 formeel een einde kwam aan het standsonderscheid op lagere scholen, bleef de Aalmarkt school ook in later jaren de school voor de betere stand van Leiden. In de beginjaren werd de school gekenmerkt door kleine klasse van soms maar 15 leerlin gen, terwijl op de 'mindere' scho len klassen met 50 leerlingen eer der regel dan uitzondering wa- Er werden minder vakken ge geven op de Aalmarktschool. Dat hield verband met het feit dat vrijwel alle leerlingen door stroomden naar de HBS of het Gymnasium. Vooral de 3de en 4de standsscholen waren eind- scholen. De scholieren gingen nadat de school was afgemaakt aan het werk. Vandaar dat zij werden onderwezen in meer vak ken. Franse taal Het aantal schooljaren be- "droeg aan de Aalmarktschool zes, in tegenstelling tot andere scholen waar kinderen officieel negen jaar moesten uitzitten. Volgens de samenstellers van het gedenkboek werd de Aal marktschool bezocht door kin deren uit de hele stad, zelfs uit omringende plaatsen. De andere scholen waren veel meer wijkge- bonden. Met de invoering van de On derwijswet van 1920 werden alle scholen in naam gelijk. Er werd hetzelfde aantal vakken onder wezen. Maar bijvoorbeeld les in de Franse taal verviel. Dat was er de reden van dat de Eerste Leids- che Schoolvereniging werd op gericht. Een aantal ouders was bang voor verval van het onder wijs en richtte een nieuwe school op die nog lang kinderen aan bal lotage onderwierp alvorens zij werden toegelaten. Onder in vloed van die ontwikkeling kreeg de Aalmarktschool het ka rakter van een middenstands- school. In 1862 verrees de school aan de Aalmarkt. Naar een ontwerp van stadsarchitect Salomon van der Paauw, die ook de Koren beurs bouwde, werd een pand met één verdieping gebouwd, Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: Q M van der Hoogt, geb. 13 mei 1914, vrl.; H.T. Weehuizen, geb. 29 jan 1918, man; W.F. Pen- nenburg, geb. 23 mei 1914, man; P.J. van Kempen, geb. 8 jan 1906, man; A. Verschoor, geb. 10 sep 1938. vrl. geh. gew. met H.A. Bert Paauw raadslid PvdA LEIDEN De journalist Bert Paauw (40) wordt het nieuwe raadslid voor de PvdA wanneer wethouder Peters in augustus ver trekt naar het ministerie van VROM. Eerste kandidaat om in de gemeenteraad te komen, was de voormalige afdelingsvoorzitter van de PvdA Tjeerd van Rij. Hij vindt zijn werk als voorzitter van het bestuur van de Woning bouwvereniging Leiden en voorzit ter van de Federatie van Woning bouwverenigingen echter belang rijker dan het raadslidmaatschap. Deze functies waren volgens Van Rij niet te combineren. Paauw treedt in augustus toe tot de gemeenteraad. Hij is momenteel werkzaam als journalist bij deze krant. Boer; D. Roozendaal, geb. 29 dec 1912, man; F. Tegelaar, geb. 17 sep 1918, man; P.A. van Egmond, geb. 8 nov 1921, man; J. van Duijn, geb. 9 feb 1947, man; M. Marck, geb. 9 jun 1925, vrl. echtg. van J. de Rooij; A.A. Feijt, geb. 26 nov 1937, man; H. Westra, geb. 4 jun 1895, vrl. geh. gew. met J. van Oosterom; S. Onderwater, geb. 24 mei 1921, man; R. Laan. geb. 15 mei 1895, man; J.J. Leeuwerik, geb. 5 mei 1926, man; M. Stempher, geb. 21 mrt. 1928, man; C.W. van Haastert. geb. 24 okt 1910, man; H.J. ter Beek, geb. 24 okt 1907, vrl. geh. gew. met L. van Nassou. A.C.M. de Hoogd geb 2 aug 1908 vrl. geh. gew. met J.F. de Boer, L. de Jong geb 6 feb 1912 man, N. Eduard geb 17 jan 1893 man. J. van Meteren geb 19 sep 1929 man, J.P. Kagie geb 12 dec 1898 vrl. geh. gew. met I C. Bierlé. P.J.G. Piron geb 1 aug 1917 man, L. Klinkhamer geb 28 jun 1912 man, T F. Bonnet geb 28 jul 1933 man. J. Oudshoorn geb 18 nov 1895 vrl. geh. gew. met H.C. Livingston, G. van Klaveren geb 16 okt 1927 man, J.W Bavelaar geb 27 dec 1903 vrl. geh. gew. met W.J. Mulder, E. Dreef geb 27 feb 1899 vrl. geh. gew. met A. Lagendijk, H. Bax geb 12 mei 1902 vrl. geh. gew. met M.H. Spring in 't Veld, P. Veelenturl geb 30 jun 1910 man. G.G. Bruijn geb 23 jun 1937 vrl., W. de Nijs geb 24 aug 1922 vrl. geh. gew. met J. van Arkel, M.A. van Dijk geb 28 okt 1961 vrl., M. de Roode geb 4 okt 1919 vrl. echtg. van J. Waasdorp, W.G. Bousie geb 19 mei 1911 man, P.J. van Leeuwen geb 3 mrt 1911 man, M.A. Boskamp geb 3 aug 1902 vrl., C.M.M. Wintermans geb 13 okt 1923 vrl., P. Pikaar geb 30 nov 1919 man, J.S. Tierolf geb 30 dec 1920 man. LEIDEN Bewoners van de wijk Transvaal hebben vanmorgen aan wethouder Peters een gebaksdoos aangeboden. Peters, die de ge meente over enkele maanden ver laat, kreeg de gebaksdoos voor zijn nieuwe baan. "Voor gebakjes vin den we het echter nog te vroeg, daarom hebben wij er handteke ningen in gedaan", aldus een woordvoerster van de bewoners. Met hun actie protesteren de be woners van Transvaal tegen de plannen om het basketbalveldje aan de Morssingel te bebouwen. De gemeente wil op het terrein wonin gen bouwen of een parkeergarage. In de parkeergarage zou dan ook de discotheek worden onderge bracht. In ruil voor het bebouwen van het speelveldje, krijgen de be woners er 'groen' voor terug op het terrein van het Pedalogisch Insti tuut en de school 'De Brug', die worden gesloopt. De bewoners hebben echter ge constateerd dat het oppervlakte van het nieuwe 'groen' beduidend minder is dan van het huidige. De bewoners beschikken momenteel over 3 vierkante meter groen per inwoner, terwijl in de Stevenshof dat getal op 12 vierkante meter ligt. Door het bebouwen van het speel terrein zal de hoeveelheid groen per bewoner verder dalen. Wethouder Peters stelt echter dat het nieuwe parkje in de wijk kwalitatief beter zal zijn dan het be staande veldje. Bovendien heeft hij zelf geconstateerd dat het terrein- tje naast het belastingkantoor wei nig wordt gebruikt. De bewoners brachten daar tegen in dat Peters dan blijkbaar weinig is langs ge- fiets. Zij willen dat de ruimte die vrijkomt, wordt benut voor een ex tra groenvoorziening voor de buurt. De bewoners hebben in een brief aan de gemeenteraad extra aan dacht gevraagd voor hun bezwa ren. In die brief stellen zij dat wet houder Peters hen niet tijdens de zomervakantie bebouwing van de Morssingel door het keelgat moet persen. Wethouder Peters van ruimtelijke ordening neemt de gebaksdoos met handtekeningen in ontvangst van de be woners van Transvaal. Op doos was het affiche van de Socialistiese Partij aangebracht met de leus "Bouwen op groen? Nee, niet doen!". (r0to wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15