Gif gevonden bij onde Zilverfabiiek Klachten over schoolzwemmen in Leiderdorp Arts voor Zoeterwoude-Rijndijk Een kleurrijk figuur zegt openbare werken vaarwel DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND Leiderdorp vraagt of pakt materialen terug Voorschoten wil nader onderzoek REGIO LEIDEN WOENSDAG 4 MEI 1988 LEIDERDORP - "Het school zwemmen blijft zoals het nu is, maar er wordt gepraat met de scholen om het efficiënter en misschien goedkoper aan te pakken", dat is het standpunt van de gemeente Leiderdorp. Over de gang van zaken bij het schoolzwemmen bestaan bij de basisscholen nogal wat klach ten. De voornaamste klacht betreft het vervoer van en naar het zwembad. De kinderen moeten worden bege leid en daarvoor zijn niet genoeg leerkrachten beschikbaar. Door het dalende leerlingenaantal van de laatste jaren, zijn op veel scho len combinatiegroepen ontstaan. De gemeente heeft bepaald dat al leen de vierde klas schoolzwem men mag. Als nu de helft van een combinatiegroep (klas 4) gaat zwemmen, dan kan de onderwijzer de rest van de klas (klas 5) niet al leen laten. Ouders hebben de begeleidende taak overgenomen maar daar is de onderwijsinspectie het niet mee eens. Onderwijsinspecteur Van Vonderen: "Het gaat erom dat leer krachten bij de onderwijsactivitei ten aanwezig zijn. Schoolzwem men is zo'n activiteit. De groepsdo- cent moet de zweminstructeur aan wijzingen kunnen geven. Ik geloof best dat de ouders goed kunnen be geleiden maar het is de docent die verantwoordelijk is". De scholen zien het in de toe komst liever anders. Ze stellen voor, om alleen dié kinderen door de bus op te laten halen die nog geen diploma hebben. Maar het zwemmen kan ook helemaal wor den afgeschaft als het geld (32.088) gulden epr jaar dan wel beschik baar blijft voor de scholen. De ge meente denkt er echter niet over om het af te schaffen. "Voor het vervoersprobleem moet een oplos sing te vinden zijn", aldus de ge meentevoorlichting. Van Vonde ren voegt daaraan toe: "Als een ge meente kiest voor schoolzwem men, dan moet de docent voor de begeleiding zorgdragen". Het 'vieze water' in zwembad De Does en de onvriendelijke behan- deling van de kinderen was een an dere klacht. De heer Timmermans van zwembad De Does hoort daar van op. "Ik heb nog nooit iets ge- i hoord over die klacht. Als mensen daar ontevreden over zijn, dan moeten ze daarmee toch bij mij ko- I men en niet bij de gemeente. Bo vendien wordt het water op onge zette tijden gecontroleerd door een onafhankelijk laboratorium. Als het niet goed was geweest dan wa ren we al gesloten". En dat afsnau wen van de kinderen door het zwembadpersoneel? Ja, dat kan een keer gebeuren maar ook daar van heb ik nooit klachten gekre gen", aldus Timmermans. Lezers schrijven Uw bericht over het overschot op de Haaswijkexploitatie eindigt met de vraag van de wethouder of D66 ook vindt dat een eventueel tekort zou moeten worden verhaald op de bewoners van Haaswijk. Dat lijkt logisch want D66 beweert immers dat een overschot aan Haaswijk ten goede moet komen. Het is jammer dat het antwoord ontbreekt. Dat luidt namelijk: na tuurlijk niet, en dat is ook niet no dig want in het contract staat juist dat een verlies voor rekening komt van het Bouwfonds! Daarom wil D66 dat contract ook niet openbre ken. En omdat de gemeenteraad zelf eerder heeft bepaald dat een over schot aan Haaswijk moet worden besteed, verzet D66 zich er nu te gen dat de winst van 3,5 miljoen gulden geruisloos in de algemene middelen verdwijnt. M.J. Poelmans, fractievoorzitter D66 Joh. Wagenaarlaan 9 2343 JD Oegstgeest Haaswijk-winst Stroom valt uit in wijk Oegstgeest OEGSTGEEST Een deel van Oegstgeest heeft vanochtend tussen 9 en 10 uur zonder stroom gezeten. Alle woningen in de 'schildersbuurt' werden uitge schakeld door een storing in de hoogspanningsruimte. Die ruim te is beveiligd tegen kortsluiting en schakelt dan automatisch de stroom uit. In dit geval was niet meer te achterhalen wat de uit schakeling veroorzaakte. Om 10 uur was het probleem verholpen. ZOETERWOUDE- Een huisarts met een zelfstandige praktijk in Zoeterwoude-Rijndijk. Het is er eindelijk van gekomen. Dokter J.W.Poot uit Delft heeft een ver gunning gekregen om zich in deze wijk te vestigen. Hij is gekozen uit 51 sollicitanten. De nieuwe arts is 30 jaar en vier jaar gehuwd, hij heeft geen kinderen. Hij studeerde in 1983 af en deed praktijkervaring op in ziekenhuizen en als waarne mend huisarts. Met Zoeterwoude is hij niet geheel onbekend want een gedeelte van zijn huisartsen- stages heeft hij bij dokter Kort- mann jr. doorgebracht. Ook de Leiderdorpse arts. Van der Leeden, die nu nog een gedeel te van zijn praktijk aan de Rijndijk heeft, kent hij goed. Bij deze arts heeft hij een groot gedeelte van zijn huisartsenopleiding gevolgd. Over hun verhouding in de toekomst zegt Poot, dat hij wel inziet dat de belangen van de Leiderdorpse art sen worden geschaad. Toch vindt hij dat het belang van de wijk meer wordt gediend met een eigen huis arts. Hij hoopt dat de overgang van patiënten geleidelijk gebeurt, zo dat de Leiderdorpse artsen hun be lang in hun eigen gemeente kun nen uitbreiden. De reacties van or ganisaties in de gezondheidszorg zijn zeer positief omdat men al lang reikhalzend uitzag naar een zelf standige arts. Zelf is Poot erg blij met zijn uit verkiezing. Hij had het zich naar zijn eigen zeggen erg moeilijk ge maakt omdat hij huisarts wilde worden. Daarvoor zijn maar erg weinig plaatsen vrij. Bovendien had hij de voorkeur uitgesproken voor een kleine gemeente. Om die reden had hij ook Zoeterwoude als opleidingsplaats gekozen. Hij hoopt uiterlijk op één september te beginnen met de uitoefening van zijn praktijk. Het grootste pro bleem is nu het vinden van een huis, waarbij of waarin een praktij kruimte kan worden gemaakt. Het gemeentebestuur heeft hem voor eventuele verbouwingen, alle steun toegezegd. Een belangrijke zaak voor de be woners van de Rijndijk is het ont breken van een apotheek. Poot hoopt met een apotheek tot goede afspraken te komen, waarbij recep ten die voor een bepaalde tijd inge leverd zijn, nog dezelfde dag bij hem kunnen worden afgehaald. Ook heeft hij het plan routine-labo ratoriumonderzoek te doen in zijn praktijk. Tenslotte ziet Poot er voor de pa tiënten veel voordelen in dat hij gaat behoren tot een andere waar- nemersgroep dan de Leiderdorpse. In de nieuwe waarnemersgroep werkt hij samen met de beide art sen Kortmann uit Zoeterwoude- dorp en met dokter Barendse uit Stompwijk. Poot is van mening dat dit gebied zeer efficiënt te bedie nen is. De arts zal daarom niet snel dingen telefonisch afdoen. LEIDERDORP- 'Als u gemeente materialen gebruikt heeft, wordt u vriendelijk verzocht deze op korte termijn aan de gemeente terug te geven. Hoe dat moet en waar dat kan, kunt u horen als u belt naar...' Dit is een fragment uit een uiterst vriendelijke brief die door de ge meente Leiderdorp verzonden werd aan de bewoners van Buiten hof. In deze wijk verdwijnen met de dag meer tegels, klinkers en an dere gemeentematerialen die daar klaarliggen om er de straten in de nieuwbouwwijk mee af te maken. Mensen gebruiken ze om hun tuintje mee in te richten, hekjes te plaatsen en stoepjes te leggen. En daarbij gaat het niet om een of twee tegels maar soms om achttien te gels per tuin. De heer Vorst van ge meentewerken: "Het zijn allemaal materialen van de gemeente, en ze zijn erg gemakkelijk te herkennen. In alle klinkers en tegels is name- lijk het gemeenteteken geperst. Dat kan er niet uit en het zit aan de bovenkant van de tegel, dus je ziet het meteen". Volgens Vorst is niet te schatten hoeveel schade de ge meente ondervindt van de diefstal. "Het is heel moeilijk te zeggen. Ik ga over een weekje zelf kijken waar al het materiaal gebleven is. Als ik in een tuin tegels aantref, dan bel ik bij de mensen aan. Dan zal er pro ces-verbaal opgemaakt moeten worden door de politie". Waarom eerst zo'n vriendelijk verzoek en niet een brief waar het dreigende proces-verbaal al in ge noemd wordt? Vorst: "Ach, je moet toch uitgaan van het fatsoen van de mensen. Dan geef je ze nog een kans om uit zich zelf de materialen bij de straat te zetten, in plaats van meteen een proces-verbaal op te maken". Op de vriendelijke aanmaning heeft nog niemand gereageerd. Mensen die echt nog fatsoen heb ben hoeven zich niet ongerust te j maken dat mijnheer Vorst per- j soonlijk de tegels uit hun tuintje komt lichten. 'Als u geen gemeen tematerialen gebruikt heeft en ook niet van plan bent dit te doen, is de ze brief niet voor u bestemd', aldus de brief. Tien vergulde vazen gestolen ZOETERWOUDE- Uit een woning aan de Geerweg in Zoeterwoude zijn gistermiddag tien goudsplate len vazen gestolen. De vazen heb ben een waarde van 10.000 gulden. De inbrekers hebben een ruitje naast de voordeur ingetikt om bin nen te komen. Ze moeten dit tus sen één en vier uur 's middags ge daan hebben, toen de bewoners niet thuis waren. 4 en 5 mei in de Leidse regio OEGSTGEEST 4 mei Monument Bos van Wycker- slooth - Herdenkingssamenkomst, gevolgd door kranslegging, 19.45 5 mei De Kempenaerstraat - Jaarmarkt Oegstgeest met o.a. rommelmarkt, disco, play back show, demonstra ties, tussen 10 en 19 uur. WARMOND 4 mei Monument nabij het gemeente huis - Dodenherdenking, 20 uur. 5 mei Pleintje achter oude gymzaal - Straattekenen voor kinderen, 14 De Baan, muziektent - Hoscon- cert mmv muziekvereniging St. Matthias, gevolgd door lampionop tocht, 20 uur ZOETERWOUDE 4 mei Hervormde kerk, dorp - Korte plechtigheid dodenherdenking, 19 uur, gevolgd door stille tocht vanaf de kerk naar het gemeentehuis, 19.40 uur. Gedenksteen - Kranslegging, 20 uur. 5 mei Eendenkooi, Kooikerspad - Ker mis, hele dag. WASSENAAR 5 mei Messiaskerk, Zijllaan - Bevrij dingsconcert, mmv muziekgezel schappen 'Wassenaar Vocaliter' en 'Excelsior', 20 uur. LEIDERDORP 4 mei Hervormde kerk, Hoofdstraat - Herdenkingsbijeenkomst, 19 uur, gevolgd door stille tocht om 19.40 naar de aula van de begraafplaats aan de Hoogmadeseweg. Begraafplaats Hoogmadeseweg - Herdenking en kranslegging, 20 5 mei Clubgebouw Con Bravura, Beu kenschans - Feestelijke sjoel- en klaveijasavond, 20 uur. Viaduct t.o. gebouw Irene, Hoofdstraat - Start muzikale avondwandeling 'Con Bravura' en 'De Burcht', 19.30 uur. Splinterlaan - Start muzikale avondwandeling harmoniekapel 'De Heerlijkheid', 19.30 uur. Zijlkwartier, Van der Marck- straat - Start muzikale avondwan deling drumfanfare-en majorette- vereniging Tamarco, 19.30 uur. 7 mei Clubgebouw Con Bravura, Beu kenschans 57 - Autopuzzeltocht door Leiderdorp, inschrijven tus sen 11 en 11.30 bij het clubgebouw. i 24 jaar werken bij de gemeentelijke reinigingsdienst, nu lekker vissen, fietsen, tuinieren e VOORSCHOTEN- "Een grote vent, met een heel klein hartje. Zijn mond is meestal sneller dan dat kleine computertje daarbo ven en zegt vaak hele andere din gen dan hij denkt", zo werd de heer Huibers getypeerd door de directeur van Openbare Werken, Bedet, bij zijn afscheidsreceptie. Huibers (60) was 24 jaar werk zaam bij de reinigingsdienst in Voorschoten en gaat nu met de VUT. "Hij was een kleurrijke fi guur bij Openbare Werken", al dus Bedet. "Zulke mensen wor den zeldzaam in tijden van auto matisering en computers" Een oude rot die het vak be heerst, is Huibers. Maar dat dat niet altijd het geval was, illustre ren de talrijke verhalen. Zo was hij in het begin lang niet kundig in het besturen van de bakfiets. Een keer zakte de vork van de fiets (die dient om het ding recht te houden) naar beneden, waar door het ding alleen nog recht door kon rijden. En daar reed Huibers: heel hard rechtdoor... bijna de singel in. Een andere keer haalden de gevolgen van een ongelukje de vergadering van B en W. De rem men van zijn fiets waren losge schoten en kwamen tussen de spaken terrecht. Huibers sloeg over de kop en raakte gewond. Zijn broek was kapot en dat wil de hij graag vergoed zien, het was tenslotte een bedrijfsonge val...Na heel wat discussies kreeg hij zijn broek van B&W Met de schadeclaim van een ge broken vlaggemast (waar hij tij dens een dagje uit in Renesse even in wilde klimmen) waren ze bij de gemeente minder blij. "Ik ben in die 24 iaar eeen dae met tegenzin naar mijn werk ge gaan", vertelt Huibers. "Het werk had leuke kanten. Zo kon je met het ophalen van vuil best wat leuks vinden tussen die troep". Volgens collega's had Huibers een neus voor antiek en oude boeken. Een keer vond hij een boek met op bladzijde één honderd gulden en op bladzijde twee tweehonderd gulden. De Voorschotenaar heeft best zin in de VUT. "Ik ga nu lekker niets doen. Fietsen, tuinieren, vissen en wandelen", hij voegt er aan toe: "Zo'n receptie als deze is leuk hoor, maar ik ben een week ziek geweest, omdat ik hier ook iets zou moeten zeggen. Normaal heb ik altijd zo'n grote mond, maar dit kan ik niet". Hij had dan ook aan een paar woorden ge noeg: "Allemaal bedankt voor de leuke tijd die ik heb gehad". VOORSCHOTEN - Het ter rein van de voormalige Voorschotense Zilverfa- briek is ernstig verontrei nigd. Recente boringen tot een diepte van 17 meter hebben concentraties tetra- chlooretheen en trichloor- ethyleen aan het licht ge bracht die de sanerings waarde te boven gaan. Dit heeft de Voorschotense wet houder J. Visser gisteravond mee gedeeld tijdens een vergadering van de raadscommissie voor open bare werken. Zijn gemeente heeft de Grontmij gevraagd nader te on derzoeken of de verontreiniging zich heeft verspreid of kan ver spreiden op het terrein langs de Leidseweg. Die kans is zeker niet uitgesloten bij de verdunnings middelen, gebruikt voor galvanise ren. Eind juni wordt het resultaat van dat onderzoek vernacht. Tot die tijd houden burgemees ter en wethouders zich op de vlakte over de viezigheid die volgens eige naar Mexx op de leemlaag ligt, tus sen het monumentale voorstuk en de glazen koepel achter op het ter rein. De gemeentebestuurders zelf vertellen niet of de stoffen onder of naast het rigoureus opgeknapte pand liggen en hoeveel kubieke meters vervuild zijn. Evenmin wordt uit hun woorden duidelijk of er gevaren bestaan voor de volks gezondheid; wie verantwoordelijk is en wie de kosten van een eventu ele sanering moet dragen. Niet afgraven De nieuwe eigenaar van grond en pand, mode-multinational Mexx, had de Grontmij in de arm genomen vóór aankoop van het pand in september 1984. Volgens de wethouder bleek uit dat eerste onderzoek dat het schoonmaak middel trichloorethyleen vlak on der de oppervlakte zit. Een woord voerder van het bedrijf, mevrouw B. de Haan, herinnert zich de exac te resultaten van het onderzoek niet. Ze weet alleen dat het "alle maal wel meeviel. Het was de nor male fabrieksterreinvervuiling", stelt de office manager. Volgens de Grontmij zou afgra ven niet nodig zijn en kon Mexx veel goed doen door een bepaalde samenstelling van de grond te kie zen bij tuin- en parkaanleg. Het be drijf, dat het complex voor twee miljoen kocht, heeft de afgelopen jaren negen miljoen geïnvesteerd in pand en omgeving. Bijna alles achter de monumentale gevel ging tegen de vlakte en er verrees een zeer modern achterstuk met veel glas, rond een vijver. De tuin kreeg een parkachtig karakter met toe passelijke begroeiing. De fabriek is in 1835 gebouwd en in de loop der jaren verschenen aan achter- en zijkant vele aanbouw- tjes, op plekken waar nu de vervui ling ligt. Deze bouwwerken had den vaak zwakke bouwconstruc ties en minder goede elektriciteits voorzieningen. Een waterzuive ringsinstallatie ontbrak jarenlang, totdat officiële instanties om maat regelen vroegen. Volgens de zus van de vroegere directeur, me vrouw Begeer, kwam de zuive ringsinstallatie er "enkele tiental len jaren geleden". De Voorschotense weet niets van de vervuiling af en weigert tele foonnummers te geven van de vroegere leiding. Of deze mannen verantwoordelijk en aansprakelijk gesteld kunnen worden voor de schade is nog onduidelijk. Wethou der Visser laat zich daar niet over uit; de woordvoerder van Mexx moet eerst de koopakte boven tafel krijgen en dient haar advocaat nog op de zaak te zetten. De architect die toendertijd de besprekingen voerde, is inmiddels bij het bedrijf vertrokken. Veel zal afhangen van het nieu we onderzoek en overleg met ge meente en provincie. Moet er afge graven worden? Waar en hoe diep? Op dergelijke vragen moet een dui delijk antwoord komen. Vooraf sluit Mexx' De Haan niet uit dat haar firma ook de Grontmij aan het jasje gaat trekken over het eerste, zéér geruststellende, onderzoek. De Grontmij zelf kan geen mede delingen doen over onderzoek en resultaten. Dat kan pas wanneer de gemeente, opdrachtgever van het tweede en derde onderzoek, daar toestemming voor geeft. Overigens was het tot gister avond niet duidelijk of de gemeen te naar buiten zou komen met de onderzoeksresultaten. In een ge heime bijeenkomst, voorafgaand aan de commissie openbare wer ken, besloten raadsleden dat de wethouder een korte, sobere mede deling mocht doen die de bevol king niet te ongerust zou maken. Na afloop van de vergadering ont week hij vragen. De plek, tussen het nieuwe en oude gedeelte van de Zilverfabriek, waar gif is gevonden tot op 17 meter diepte. (foto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14