TAD LEIDEN Steeds Tekort aan kinderopvang dupeert honderden ouders LEIDSCH DAGBLAD STADSGEHOORZAAL KRIJGT ALLURE AZL wil contract met Kemp afkopen Gemeente maakt geen gebruik van Start Verzetstentoonstelling bestemd voor de jeugd s WOENSDAG 4 MEI 1988 Uit enquete van aanmeldingsbureau blijkt: LEIDEN - Er is in Leiden een groot tekort aan kinderopvang. Dat blijkt uit een enquete onder 1920 ouders die bij de verschillende cen tra op de wachtlijst staan. 698 men sen stuurden de vragenlijst inge vuld terug. Ruim 43 procent van deze ouders zegt behoefte te heb ben aan opvang op korte termijn. LEIDEN Het Academisch Zie kenhuis gaat het contract met de firma Kemp, die het huishoudelijk afval van het ziekenhuis afvoert, af kopen. Volgens een woordvoerder van het AZL zal 'met terugwerken de kracht tot 1 mei' binnen één a twee weken een minnelijke schik king tussen het ziekenhuis en de Hazerswoudse firma worden ge troffen. Welk bedrag met deze schikking is gemoeid, kon hij niet met zekerheid zeggen. In januari van dit jaar won de Ha zerswoudse exploitatiemaatschap pij, die onlangs in opspraak kwam door het gifschandaal in Alphen, een kort geding tegen het AZL. Daarin werd bepaald dat Kemp de komende vijf jaar het huishoude lijk afval van het ziekenhuis mag blijven vervoeren. Het AZL ging tegen die uit spraak in hoger beroep, maar de advocaten van het ziekenhuis zochten tegelijkertijd naar andere wegen om van het vorig jaar met Kemp gesloten contract af te ko- Het AZL wil met de Delfste fir ma Zegwaard in zee, die veel goed koper is dan Kemp. Bovendien werd de naam Kemp in verband gebracht met illegale stortingen in België. Zegwaard voert sinds 1 ja nuari ook al het andere afval van het ziekenhuis af. Dat deed voor dien de firma Kemp, maar in janua ri liep dat contract af. Er bestaat vooral behoefte aan plaatsen bij kinderdagverblijven maar ook aan peuterspeelzalen en buitenschoolse opvang is gebrek. De enquete werd in de zomer van 1987 gehouden door het centrale aanmeldingsbureau voor de kin deropvang in Leiden. Alleen de ou ders werden ondervraagd die al stonden ingeschreven voor een plaats in één van de centra. Diege nen die de opvang van hun kinde ren wegens het tekort aan plaatsen op andere manier hadden geregeld, bleven buiten beschouwing. Hier door geeft de uitslag van het onder zoek een positiever beeld dan dat dat in werkelijkheid is. Er wordt veel geklaagd over de lange wachttijden, is de conclusie van de onderzoekers: "Sommigen wachten al twee jaar op een plaats. Mensen zijn genoodzaakt een an dere oplossing te zoeken. Sommi gen zijn gestopt met werken, ande ren hebben een particuliere oppas in de arm genomen". Vooral in de binnenstad, Zuid- West, de Burgemeesters wijk, de Stevenshof en de Meren wijk is een tekort aan kinderopvang. Ook de openingstijden van de centra be valt niet iedereen. Deze zouden be ter moeten aansluiten bij de ope ningstijden van de scholen. Daar naast is er behoefte aan incidentele opvang wanneer ouders in ploe gendienst werken of bij ziekte. Een aantal ondervraagden stelde dat er ook opvang op avonden en in het weekend moet zijn. Ouders met meer kinderen heb- -ben een speciaal probleem. Het komt voor dat het ene kind ge plaatst kan worden, terwijl het an dere nog op de wachtlijst staat. Voor de ouders heeft dit weinig zin. Hiervoor moet een regeling wor den gemaakt, vindt men. De behoefte aan opvang ver schilt per wijk. Zo blijkt in Zuid- Oost, het centrum en de Merenwijk vooral behoefte aan kinderdagver blijven en ook van buiten Leiden wordt hierom veel gevraagd. In de Merenwijk, Zuid-West en de Ste venshof slaat het tekort momenteel juist op de capaciteit van de peuter speelzalen. De buitenschoolse op vang is met name in de Merenwijk een probleem. Gevraagd naar het aantal dagde len waarop het kind wordt opge vangen, blijkt voor de peuterop- vang de voorkeur uit te gaan naar twee dagdelen. Bij kinderdagver blijven is vooral behoefte aan op vang voor zes dagdelen. Iets meer dan de helft van het aantal onder vraagden wil ook opvang in de va kanties. Leiden telt momenteel 4 centra voor kinderopvang, 24 peuter speelzalen, 7 instellingen voor hal- ve-dagopvang en 4 instellingen voor buitenschoolse-opvang. Het gaat hier alleen om gesubsidieerde instellingen. G. de Koek verlaat AZL LEIDEN - De project-directeur au tomatisering van het Academisch Ziekenhuis, drs. G.J.M. de Cock, heeft met ingang van 1 mei de func tie aanvaard van financieel direc teur van het Ziekenfonds Amster dam. De Cock werkte sinds 1981 in het AZL, aanvankelijk als direc teur financieel-economische zaken en vervolgens in maart 1987 als in terim-directeur beheer. Begin dit jaar werd hij in die functie vervan gen door mr. G.J. H. Vossen en werd De Cock aangesteld tot pro ject-directeur automatisering. De Cock heeft een groot aandeel ge had in de bezuinigingen die vorig jaar in het AZL werden doorge voerd. Duizend geslaagden LEIDEN - De verkeersexamens, voor leerlingen van de hoogste klassen van Leidse basisscholen, hebben dit jaar rond de duizend ge slaagden opgeleverd. Er hebben 52 basisscholen deelgenomen aan het verkeersexamen. Van de deelne mers aan het schriftelijk examen slaagden er 1065 en zijn er 199 ge zakt. Het praktisch deel werd door 967 kinderen met goed gevolg afge legd en 47 kinderen zijn voor het het praktisch deel gezakt. Niet alle leerlingen die schriftelijk deden namen deel aan praktisch e LEIDEN - "De Stadsgehoorzaal krijgt allure". Dat stelt directeur A. de Jong, nu het eerste gedeelte van de ver bouwing achter de rug is. De gangen op de eerste verdieping zijn opgeknapt, terwijl een van de bovenzalen totaal is vernieuwd. De opknapbeurt van de gangen is gedaan naar het voorbeeld van Carré. Directeur De Jong heeft foto's laten maken van het Amsterdamse theater en die als voorbeeld gebruikt voor de inrichting. De muren van de gangen zijn donkerrood geschilderd, terwijl op diverse plaatsen spiegels zijn aangebracht. Hierdoor verdwijnt volgens De Jong het idee dat de gangen van de Stadsgehoorzaal ziekenhuisgangen zijn. De herinrichting van de gangen is onderdeel van een grotere opknapbeurt. De verbouwing, die wordt uitgevoerd door aannemersbedrijf Du Prie, moet voor de bouwvakvakantie gereed zijn. Directeur De Jong hoopt dat het Leidse gemeentebestuur dan geld beschikbaar stelt voor een totale renovatie van het complex aan de Breestraat. (foto h Speciaal uitzendbureau voor langdurig werklozen LEIDEN - De gemeente Leiden maakt nauwelijks gebruik van de diensten van uitzendbureau Start. Een van de doelstellingen van dit Diefstal van CD-plaatjes LEIDEN - Uit een la achter de toonbank van de platenafdeling van Vroom Dreesman in Leiden zijn ruim 70 CD-plaatjes verdwe nen. De plaatjes hebben een win kelwaarde van ruim 1600 gulden. bureau is om mensen die moeilijk aan de slag komen zoals langdurig werklozen, aan tijdelijk werk te be- zprgen. Het is afgelopen jaar regel matig voorgekomen dat mensen op d.eze manier aan een vaste baan kwamen. Districtsmanager A. Papma zegt dat de gemeente Leiden inciden teel Start inschakelt. Volgens hem zou Leiden echter op veel bredere schaal gebruik kunnen maken van Start. Dit bureau richt zich vooral op het vervullen van tijdelijke ba nen met een duur van enkele maanden. Indien er tijdelijke krachten no dig zijn, maakt de gemeente Lei den nu veelal gebruik i ciële uitzendbureaus. De samen werking met commerciële bureaus is overigens noodzakelijk omdat die zich ook richten op het vervul len van banen van enkele dagen. Het negeren van Start door de gemeente is merkwaardig, omdat de gemeente bij haar personeelsbe leid een doelgroepenbeleid voert. Dat beleid houdt in dat vrouwen, langdurig werklozen en etnische minderheden voorrang krijgen bij het vervullen van vacatures. Bo vendien kondigde het college van B en W onlangs in een nota aan sa menwerking te zoeken met de commerciële uitzendbureaus cm juist langdurig werklozen aan een baan te helpen. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau,. C.A.J. Tibbe, noemt het beperkte inschakelen van Start door de gemeente "een gemiste kans". Volgens Tibbe is het samenwerken met Start een uitgelezen kans voor de gemeente om het doelgroepenbeleid te reali- Wethouder Bordewijk, die per soneelszaken in zijn portefeuille heeft, zegt niet te weten waarom Start zo weinig door de gemeente wordt ingeschakeld. De wethouder bemoeit zich niet zelf met de keuze van de uitzendbureaus. Wel stelt hij het zo veel mogelijk inschake len van Start binnen de gemeente aan de orde te stellen. Inbraken in Merenwijk LEIDEN - In de nacht van maan dag op dingdag is ingebroken in ze ven woningen aan de Dalen in de Merenwijk. In alle gevallen slaag den de inbrekers er in de blokke ring van de schuifpui open te ma ken. De buit bestond uit geld (in to taal ongeveer 400 gulden) en goe deren (een fotocamera, videorecor der en een horloge) en girobetaal kaarten. Uit een van de woningen namen de inbrekers alleen een doos bonbons mee. Wildschut stopt met makelaardij LEIDEN - De Wildschut Onroe rend Goed-groep gaat haar make laarsactiviteiten beëindigen om zich toe te leggen op projectont wikkeling. Het kantoor aan de Ko- revaarstraat wordt binnenkort ge sloten en zal opnieuw worden ver huurd. Het personeel dat in Leiden werkt, wordt op het hoofdkantoor in Zoetermeer ondergebracht. Ook daar wordt de makelaardij afge bouwd. Wildschut is van plan de project ontwikkeling verder uit te bouwen, maar vindt deze activiteiten strij dig met de makelaardij. "Je zit in feite met twee petten op", zegt C. Wildschut: "Aan de ene kant be middel je bij huizentransacties, aan de andere kant ontwikkel je zelf onroerend-goed. Daar kan een be langenconflict bij optreden en dat vermijden we liever". Naast de ma kelaardij stopt Wildschut ook de assurantie-activiteiten neer. De directeur van Wildschut Ma kelaars, de heer G. Bauland, is in middels als directeur in dienst ge treden bij bedrijfsmakelaardij Smitsloo. Redactie: Simone van Oriel en Meindert van der Kaaij, telefoon 161422. In de boeien Voor Leidenaar Karei Huschka zal Koninginnedag beslist geen feestdag zijn geweest. Hij werd die dag in de boeien geslagen en belandde daarna in een cel van het politiebureau aan de Langeg- racht. De arrestatie van Huschka verliep nogal chaotisch en hij voelt zich onheus bejegend door de agenten. Hij is nu van plan een aanklacht in te dienen. Wat is er afgelopen zaterdag gebeurd? Op het eind van de middag reed Huschka van zijn koffiehuis aan de Morsstraat richting Steenstraat. Bij de Blauwpoortsbrug aangekomen werd hij staande gehouden door een surveillance-auto van de po litie. De agenten vonden dat hij wat al te pardoes de brug op wil de rijden. Huschka is overigens van mening dat hij helemaal geen overtreding beging. "Ik stopte voor de haaietanden en trok heel langzaam op. Vanaf de busbaan kwam een wagentje van de politie aangescheurd en die stopte zo'n twee meter van mij vandaan. Die auto heb ik nauwelijks zien aankomen. Ik weet zeker dat ik geen overtre ding heb begaan. De eigenaar van restaurant Bellevue (op de hoek Morsstraat/Steenstraat,) heeft.Van het hele voorval foto's gemaakt en die zullen mijn gelijk bewijzen", ratelt Huschka ver der. "Maar, affijn we praten nog wat en opeens zegt die ene agent zegt dat ik gedronken heb. Ik wist niet waar ik het had. Ik heb nota bene nog nooit gedronken en zeker toen niet. Hij geloofde me niet en ik moest en zou bla zen. Dat verdomde ik dus". Daarop volgt er een partij trek ken en duwen. "Die agent pakt mijn arm beet en begint er voluit op te slaan. Even later komt er een overvalwagen bij met andere agenten. Ik word onderuit ge trokken en val met mijn hoofd op de straat. Daarna kreeg ik hand boeien om en ben ik in een cel van het bureau gezet. Die boeien knelden vreselijk en ik heb in een half uur drie keer gebeld. Ik kreeg geen antwoord". eUiteindelijk werd Huschka uit de cel gehaald en op verzoek van een andere agent legde hij toch de blaastest af. "Die was honderd procent negatief. Dat kon ook niet anders. Even later heb ik met hulpofficier Nap ge sproken en die heeft me heel cor rect behandeld. Kan niet anders zeggen. Hij zei dat als ik een ver klaring zou afleggen, het alle maal prima in orde zou komen. Ik ben daarna weer vrijgelaten". In grote lijnen bevestigt poli- tie-woordvoerder Graveland het verhaal van Huschka. Hij ge bruikt echter wel een andere toonzetting. "De agenten schrok ken van het rijgedrag van me neer Huschka en wilden hem daarover aanspreken. Tijdens het gesprek rook de agent een bierlucht en vroeg of de man een test wilde afleggen. Als dat ge weigerd wordt, moet zo'n ie mand naar het bureau. Als je echt niet gedronken hebt kun je net zo goed even blazen. Dan ben je er vanaf. Maar het liep anders". Graveland bevestigt ook dat er na de weigering sprake is ge weest van 'rukken en plukken' om Huschka de auto in te krij gen. Wat de zegsman ronduit ont kent is dat vroegere onenigheid tussen Huschka en de politie er toe heeft geleid dat hij zaterdag is aangehouden. Huschka vertelt van een zaakje dat speelde in augustus 1985. Ook toen heeft hij letterlijk in de clinch gelegen met de politie. Een raadslid was daarvan getui ge en het slot van het verhaal was dat de politie excuses heeft aan geboden voor het wat al te bruus ke optreden van de sterke arm. Volgens Graveland zijn de agen ten in kwestie echter te jong om dat te hebben meegemaakt. Afgezien van dat vervelende voorval zijn er volgens Huschka wel eens vaker wat problemen geweest voor de deur van zijn koffiehuis aan de Morsstraat. Dat werd veroorzaakt door klanten van zijn zaak. "Ik heb al een tijdje geleden een gesprek aange vraagd met de politie om hier over te praten, want het ging niet goed. Ik was bang dat het zou es caleren en dat wilde ik voorko men. Maar daarna heb ik niets meer van de politie gehoord. Ik ben er honderd procent van over- Kelder (3) De man die directeur Arkenau van boekhandel Kooyker inlicht te over de teksten op de muur in de kelder van de winkel aan de Breestraat zijn geschreven, heeft zich gemeld. Het blijkt de 72-jari- ge Leidenaar Borsboom te zijn geweest. Hij heeft 45 jaar lang op zaterdagen met tweedehands boeken onder luifel van de Koornbeursbrug gestaan. De Leidenaar vertelde Arkenau eni ge tijd geleden dat op de muur van de kelder die nu gerestau reerd wordt, teksten over de stadhuisbrand staan. Arkenau ging met zaklamp op onderzoek uit en vond inderdaad wat Bors boom bedoelde. Een van die teksten luidde: "In den nacht van 11 op 12 februari 1929 brandde het gehele stadhuis en toren af'. Een mysterieuze tekst zo dachten wij. Wie schrijft er nu zoiets op? De heer Borsboom heeft de teksten gezien toen hij 14 jaar oud was. Hij was bediende bij de familie Van der Wilde die in het pand Breestraat 93 een textiel zaak had. Borsboom kan zich nog wel herinneren dat hij als klein jongetje naar de brand heeft staan kijken. Tijdens het werk ontdekte hij die intrigeren de tekst op de muur. Borsboom vermoedt dat één van de zonen van Van der Wilde in een opwel ling die zin op de uit de 14de eeuw stammende muur heeft ge kalkt. Waar die zonen zich nu be vonden wist hij niet. Borsboom heeft destijds nooit acht gesla gen op de uitspraak, maar zal het zijn leven nooit vergeten. LEIDEN - "We moeten allemaal alert zijn op wat er op het ogenblik gebeurt. Het succes van Le Pen in Frankrijk staat niet op zichzelf. Via kleine sluipwegen steken racisme en anti-semitisme weer de kop op. Door demagogisch geklets te door zien en door op onze hoede te zijn, kunnen we voorkomen dat in de wereld ooit weer gebeurt wat er is gebeurd". Met deze woorden opende Anne ke Pels, voorzitter van het Auschwitz-comité, gisteren de ver zetstentoonstelling 'Het verhaal op Studente krijgt geen toegang tot geneeskunde DEN HAAG/LEIDEN - Een Leidse zal eerst een toelatingsexamen na tuurkunde moeten doen voordat zij door de universiteit wordt toe gelaten tot de studie geneeskunde. De eis van de vrouw in kort geding om toegelaten te worden zpnder dat examen is door de Haagse rechtbankpresident mr. R. Port- heine niet gehonoreerd. Portheine heeft zich niet over de eis uitgesproken omdat de studen te bij hem aan het verkeerde adres was. De Leidse universiteit heeft dat ook gesteld. Volgens haar moest zij klagen bij het college van beroep na de afwijzing, maar dat heeft ze nagelaten. Volgens de vrouw heeft zij vol doende kennis van het vak natuur kunde door haar schoolopleiding in Engeland. Die kennis zou verge lijkbaar zijn met het vwo-niveau. De universiteit vindt echter dat haar kennis met de havo te vergelij ken is, te gering dus om automa tisch te worden toegelaten. Daar om is een toelatingsexamen nood zakelijk. de plek zelf die tot en met 12 mei te bezichtigen is in het dienstencen trum aan de Van Hogendorpstraat 36 in Leiden. De expositie geeft door middel van grafisch bewerkte foto's van Eduard Bergman een beeld van het vernietigingskamp Auschwitz. Volgens voorzitter Van der Blom van het wijkcomité 'Plan Noord* dat de tentoonstelling heeft geor ganiseerd, is het de bedoeling dat vooral de jeugd kennis zal nemen van de verschrikkingen die de ver nietigingsmachine van de nazi's in de Tweede Wereldoorlog heeft ver oorzaakt. "De herinnering daaraan mag niet verloren gaan. Blom, zelf oud-verzetsman: "We hopen hiermee in de Kooi jongeren te interesseren. Het is de bedoeling dat ze ook in schoolverband hier komen. Tijdens de expositie zullen twee videofilms over het leven van Anne Frank worden vertoond". De expositie is voortgekomen uit een reis, die twee jaar geleden met subsidie van het ministerie van wvc naar Auschwitz, Treblinka en Sobibor werd gemaakt. Behalve overlevenden van de concentratie kampen en kinderen van kamp- slachtoffers, namen aan die reis ook onderwijskrachten deel. Na de reis werd de Shoa-conferentie (shoa betekent vernietiging) ge houden, waarop een verslag en de foto's als resultaat van de reis wer den besproken. Mevrouw Pels: "Dat alles heeft een waanzinnige indruk op de leer krachten gemaakt. En via hen ho pen we jongeren te bereiken. Ook via het clubhuiswerk trachten we de jeugd op de hoogte te brengen van de verschrikkingen van die tijd. Dat is belangrijk werk, omdat het om zoiets onbegrijpelijks gaat dat we het zelf niet konden en nog niet kunnen begijpen. Het was een nachtmerrie, een inferno". De expositie 'Het verhaal op de plek zelf is dagelijks geopend van tien tot vijf uur. Leraren die met een groep schoolkinderen de ten toonstelling willen bezoeken, wordt verzocht contact met het dienstencentrum op te nemen. Het telefoonnummer is: 218182. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13