Nieuwe plaats voor opslag van kernafval Eigenzinnige combinaties van vormen en materialen WONEN- Mislukte miljoenenfraude geen 'Old Shatterhand-spel' Beroep tegen vrijspraak Neem die stap nu. 'n viervoudige moordzaak hülsta !2ï WOENSDAG 4 MEI 1988 PAGINA 11 Een eigenzinnige combinatie van vormen en materialen. Marmer, natuursteen, hardsteen, hout en glas, verwerkt in ontwerpen met een eigen stijl, waarin vormgeving en functie naast elkaar staan. 'De nieuwe generatie ontwerpers' noemen ze zichzelf. Ze presenteren zich als groep, de DAD-groep om exact te zijn. En DAD staat dan weer voor Dutch Art Design. Een combinatie van vijf bedrijven. De groepsleden zijn er dan ook nog niet helemaal uit of ze nu kunstenaars op het gebied van woninginrichting zijn of ontwerpers. De toevoeging Design in de naam geeft aan dat ze meer doen dan alleen meubelmaken. De DAD-groep presenteerde zich voor het eerst aan een groter publiek tijdens de woonmanifestatie 'Binnenhuis' in Rotterdam. Die presentatie sprong in het oog door de eigen wijze van materiaalverwerking en vormgeving. DAD heeft duidelijk een eigen gezicht. door Annemarie Zevenbergen "In het produkt dat wij afleve ren mag de functie niet over heersend zijn. Je ziet zo vaak dat er iets gemaakt wordt waar bij alleen gekeken wordt naar de functie en verder niet meer naar de sfeer die het uitstraalt, de gebruikte materialen en de vormgeving. En dat zijn dingen die bij ons het 'extra' geven". We zitten in het 'vaste honk' van de DAD-groep in Rotterdam. Tijn Noordenbos van het meubelont werpersduo Tyro (een van de vijf DAD-bedrijven), legt uit wat de oDAD-ders' nastreven. "Ik wil niet zeggen dat vormge ving bij ons voorop staat, want dan wordt je weer in zo'n vormgevers hokje geduwd. Bij ons staan stijl en functie naast elkaar. En dat wordt de laatste tijd nogal eens vergeten. Het is doorgaans het kostenvraag- stuk dat bovenaan staat en dan wordt er niet gekeken naar iets ex tra's, om een produkt net even wat mooier te maken. Dat zie je bijvoor beeld bij woningbouw. Met een klein beetje extra moeite zou dat al lemaal net even anders kunnen. En dat geldt ook voor interieur. Het is Nieuwe generatie ontwerpers heel makkelijk om een standaard supermarkt-achtig interieur te ma ken met gewoon alles wit en braaf, maar daar beleef je niets aan". "En daar gaat het ons om. Wij willen in ons werk een soort am bachtelijke vreugde hebben. Daar om zullen we ook nooit werken met grote bedrijven en tientallen personeelsleden. Wij maken door gaans eenmalige produkten. En als we eens een serie-produkt hebben dan gaat nog maar met series van drie, vier stuks". De DAD-groep werd ruim een jaar geleden opgericht. De DAD- winkel aan de Rotterdamse Panne- koekstraat was. eigenlijk het begin punt. De groepsleden, allen tussen de 30 en 40 jaar, kenden elkaar via die zaak en door gezamenlijke op drachten. "Je moet die groep niet te zwaar zien, met statuten en con tracten. Het gaat er om dat je weet dat je elkaar hebt en op dezelfde lijn zit. Het is een vrijblijvende sa menwerking. De basis is dat we weten dat we in dezelfde sfeer kun nen inrichten en ontwerpen. Dat is de overeenkomst. Ieder is verant woordelijk voor zijn eigen gebied. Het is niet zo dat eén de supervisie heeft over alles. Hoe de zaken ver der reilen en zeilen is en kwestie van met elkaar overleggen". Huib de Jong van Art Construc tions (ook een van de groepsleden): "We willen met elkaar werken. Proberen elkaar te stimuleren om kwaliteit te maken en te leveren. Dat is eigenlijk het doel van de groep. Gezamenlijk naar buiten treden en elkaar bijstaan om te kunnen functioneren". Nieuws "Wij willen als groep in Neder land iets nieuws brengen. Een war mer, romantischer manier van in richten dan tot nu toe gebeurd is. Af van dat hele cleane zakelijke. Het is heel makkelijk om iets in plastic te bouwen en dat gewoon wit te spuiten. Wij willen met een andere manier van afwerken het produkt iets extra's meegeven. We werken ook vrijwel niet met kunst stof, tenzij het doelmatig ergens te gebruiken is". DAD bestaat uit Art Construc tions, Menhir Steen, Tyro, de DAD- winkel en Applicatiebedrijf Driessen. Het eerste bedrijf heeft met name bekendheid verworven met het ontwerpen en uitvoeren van horeca-projecten. Menhir Steen is gespecialiseerd in de leve ring en bewerking van uitzonderlij ke steensoorten. Tyro, een meubel ontwerpduo, past oude technieken toe als houten, marmeren en wik kelen bij de afwerking van haar moderne meubelen. Driessen is ge specialiseerd in een ambachtelijke oud-Italiaanse muurafwerkings- techniek, Stucco Antico. Hierbij wordt een optisch diepte-effect be reikt door in verschillende tinten een vaag dessin in overelkaar geplamuurde lagen te creeëren. Ambachtelijk werken Daarmee komen we terug op de overeenkomst tussen alle groepsle den: het ambachtelijk werken. Dat is duidelijk terug te vinden in de af werking van de meubelen die Tyro ontwerpt. Zij grijpen terug op de oude technieken als houten, wik kelen en marmeren. Samen te vat ten onder het woord 'trompe l'oeil. Simpel gezegd, het aanbrengen van een dessin op een basislaag. Bij het marmeren wordt op die laag met behulp van dunne en dikke kwasten eén marmerstructuur aan- gebraqht. Het resultaat is op het eerste gezicht niet van echt mar mer te onderscheiden. Dit marme ren werd eeuwen geleden al in ker ken en grote gebouwen toegepast. Bij het wikkelen wordt met behulp van een opgevouwen voorwerp als het ware gestempeld op de basis- laag. Andere technieken die Tyro toe past zijn granieten en sponzen. Bij de eerste wordt het uiterlijk van graniet nagebootst door op die ba sislaag spikkels te spuiten. Die spikkels hebben allemaal een ver schillende grootte. Bij het sponzen wordt, opnieuw op een basislaag, verf aangebracht met behulp van een spons. Een vaag dessin van inelkaar vloeiende tinten is dan het resultaat. De meubelen die de DAD-groep verkoopt zijn vrij prijzig. DAD richt zich dan ook niet op de massa. Er zijn in feite twee kopersgroe- pen. Aan de ene kant de oturbo- groupies' als ultra's en yuppies en daarnaast een categorie die duide lijk een tijd spaart voor een meu belstuk. Tyro-man Noordenbos: Die laatste groep is behoorlijk groot. rechts: Huib de Jong, Jollie Jongma e Misschien wel een derde van ons koperspubliek. Mensen die bewust kiezen voor een mooi meubelstuk in huis. Die gaan gewoon niet met vakantie om die kast te kunnen ko pen. Het is een ontwikkeling die gaande is, in heel Europa waar schijnlijk, dat er steeds meer aan dacht besteed wordt aan design. Vroeger had je dat met mode. Ie dereen keek van wat wordt het, welke stijl krijgen dit jaar en dat zelfde proces zie je ook bij interi eurdesign". Verschil Zit er nu eigenlijk wezenlijk ver schil tussen ontwerpen en 'desig- "Ik denk dat het alleen een taal kundig verschil is. Design heeft een stempel omdat het in de meu belwereld wordt gebruikt als een aparte groep meubelen. Die kreet is gewoon een keer gevallen, ie mand heeft dat ooit eens een keer gebruikt. En sindien zit iedereen die maar even afwil van saai wit in die design-hoek. Maar het is wel een woord datje nodig hebt om aan te geven in welke categorie je zit. Dat je geen stapelmeubelen ver koopt. Vandaar dat wij design in de naam hebben". Maar geef je door het woord art al niet aan dat je 'afwijkend' bezig bent? "Wij zitten vaak te dubben tus sen art en design. Voelen wij ons nou kunstenaar of voelen wij ons meubelmaker of ontwerper. Je zit daar eigenlijk tussenin. Je bent kunstenaar op het gebied van een functioneel produkt. We maken dan geen schilderijen of beeld houwwerken, maar wij maken in richtingen en meubelen. Op dat ge bied zijn wij kunstenaars". "We zijn dagelijks bezig met nieuwe ontwikkelingen. Je hoofd staat nooit stil en dat maakt dat je iedere keer weer met nieuwe vor men en nieuwe produkten komt. Dat granieten bijvoorbeeld, daar zijn wij zo'n vijf jaar geleden mee begonnen en dat zie je nu overal komen. Het marmeren idem dito". De groep werkt op verschillende terreinen. Bouwkundige werken, en dat loopt door tot en met het bouwen van bars, vormgeving in metaal, meubelen, vloeren leggen, lambrizeringen van hardsteen en marmer en wandafwerkingen. Al les wordt op maat gemaakt. Klan ten in de DAD-zaak kunnen met hun wensen naar voren komen en dan worden meubelen op maat ontworpen. In de meubelcollectie wordt veel natuurlijk materiaal verwerkt. En wie denkt dat marmer qua uiterlijk een koud materiaal is komt bedro gen uit. Er zijn duizenden soorten in verschillende kleuren. Primaire kleuren worden overigens door de 'DAD-ers' niet verwerkt. Warme kleuren en de wat grauwere pastel tinten zijn favoriet. BINNENLAND BUITENLAND BORSELE (ANP) - Er blijkt wel degelijk een andere, bete re plaats te bestaan op het grondgebied van de gemeente Borsele om radioactief afval op te slaan dan tot nu toe werd aangenomen. Dat bleek gisteren in het gemeentehuis van Heinkenszaod, waar de Werkgroep Plaatsbepaling Covra haar rapport aanbood aan burgemeester en wethouders van Borsele. Twee maanden geleden wees de gemeenteraad van Borsele onder sterke druk vanuit de bevolking de plaats af waar Covra, de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval, in de toekomst alle radioactief af val van Nederland wilde opslaan. Groen licht voor formatie kabinet Antillen WILLEMSTAD (ANP) - De gou verneur van de Nederlands Antil len heeft het groene licht gegeven aan kabinetsformateur Maria Libe ria-Peters om een nieuw kabinet te vormen dat kan steunen op een zo danige meerderheid dat in de reste rende zittingsperiode van de Sta ten een "samenhangend urgentie programma kan worden uitge voerd". De gouverneur kwam tot deze formatieopdracht nadat mevrouw Liberia-Peters afgelopen maandag voor de tweede keer rapporteerde dat zij niet kon voldoen aan zijn oorspronkelijke opdracht een ka binet te vormen dat kon rekenen op de steun van twee-derde van de 22 zetels in de Antilliaanse Staten. De formateur liet de gouverneur weten dat zij wel in staat is een ka binet samen te stellen dat kan steu nen op 14 van de 22 zetels. In Willemstad wordt verwacht dat Liberia-Peters wellicht deze week nog een nieuw kabinet zal presenteren en dat zij wederom de functie van minister-president zal gaan bekleden. Die lokatie ter grootte van dertig hectaren lag op het terrein van de NV PZEM, de Provinciale Zeeuw se Energie Maatschappij, bij de kerncentrale Borssele, en hemels breed op een afstand van 600 meter van de dorpskern Borssele. B en W gaven daarop een werk groep, waarin rijk, rijks-, provincia le en gemeentelijke deskundigen zitting hadden, opdracht om bin nen de gemeente een nieuwe plaats voor de Covra te zoeken. De Covra heeft nu acht lokaties onderzocht. Daar zijn er uiteinde lijk twee van over gebleven die vlak bij elkaar liggen en voldoen aan alle veiligheids- en stralings- eisen, zo blijkt uit het rapport. Bo vendien ligt de lokatie 2200 meter van de dorpskern Borssele verwij derd. De dorpsraad reageerde gisteren bij monde van voorzitter Peene te vreden op de nieuwe lokatie. "Deze nieuwe plaats vormt niet langer een bedreiging voor de bevolking van Borssele", aldus Peene. De sa menwerkende landbouw- en milieu-organisaties in Zeeland blij ven tegen. Die vinden dat een der gelijke grootschalige opslag van ra dioactief afval niet thuishoort in Zeeland. De gemeente neemt, zo bleek tij dens een persconferentie na afloop van de aanbieding van het rapport, de conclusie van het rapport onver kort over. Volgens burgemeester drs. G. van den Heuvel van Borse le, is de gemeente nu volledig be reid haar medewerking aan de Co- vra-vestiging te verlenen. De pro cedures kunnen opnieuw gestart worden, en de gemeente zal bin nenkort met een voorbereidend be sluit voor het gebied komen. De bouw van de Covra-opslagge- bouwen heeft door het besluit van de gemeenteraad van Borsele, ze ker een jaar vertraging opgelopen. AMSTERDAM (GPD) - Drie me dewerkers van Lloyd's bank in Amsterdam, die worden beschul digd van een poging twee banken voor ruim 15 miljoen dollar op te lichten, hebben gisteren voor de rechtbank volgehouden dat zij slechts wilden aantonen dat de computers onvoldoende waren be veiligd. De officier van justitie wil de de zaak toch bepaald niet zien als een 'uit de hand gelopen Old Shatterhand-spel'. Straffen van drie en twee jaar, zo luidde diens Bijna was het de drie vrienden dag voor kerst gelukt om via een slecht beveiligd computersysteem bij Lloyd's Bank in Amsterdam twee banken op te lichten. Een computerstoring doorkruiste de plannen. En in plaats van in Rio op het zonnige strand te liggen, ston den de drie uit het Gooi afkomstige jonge verdachten gisteren in het beklaagdenbankje. Op 24 december had de 26-jarige bankmedewerker F. N. geprobeerd om via Lloyd's Bank in Amster dam en een Amerikaanse bank res pectievelijk 8,4 miljoen dollar en 6,7 miljoen dollar over te boeken naar twee Zwitserse banken, waar zijn vrienden, de 25-jarige P.A. en de 26-jarige M. van der S. eerder re keningen hadden geopend. De transactie mislukte op het laatste moment, omdat, door een compu terstoring, een van de bedragen niet overgeboekt raakte en de han deling na de kerst door ander bank personeel op de printer van de computer ontdekt werd. Op dat moment zat het drietal in Zurich in een poging van het eerste bedrag vijf miljoen gulden op te ne men. Toen zij vanuit Zwitserland vernamen dat de oplichting was ontdekt, hebben ze nog enkele da gen gepoogd het bankpersoneel er van te weerhouden naar de politie te stappen door te dreigen media in te lichten over de slechte beveili ging van de computer. Hoofdverdachte Frans N. had op de afdeling boekhouding een ver trouwenspositie. De bank is via een computer aangesloten op een internationaal computernetwerk, waarmee financiële transacties tus sen verschillende banken over de hele wereld gevoerd kunnen wor den. Dat Swift-systeem vraagt om verregaande beveilingingen bij de betrokken banken. Zo moeten er om toegang tot het systeem te krij gen minimaal drie bankmedewer kers hun persoonlijke password in toetsen en kan de computer alleen met een bijzondere sleutel opge start worden die weer apart van de te gebruiken diskettes in een kluis bewaard moet zijn. Ook de cijferco des, die voortdurend wisselden, moeten apart worden bewaard. Bij Lloyd's Bank in Amsterdam bleken die regels in theorie wel be kend, maar kende het personeel el- kaars passwords en in drukke tij den kon een enkele medewerker transacties verrichten die anders over veel meer schijven zouden moeten lopen. Frans N. had over die gebrekkige beveiliging al eens meer met zijn twee vrienden, bei den zonder werk, gepraat. Frans: "We wilden ze echt aan het schrikken maken. Eerder zou er niets gebeuren". De officier van justitie dacht er anders over: "Frans heeft misbruik gemaakt van zijn vertrouwenspositie. Ook nu, na nieuwe maatregelen op de bank, is het systeem niet water dicht wanneer verschillende ver trouwensmensen samenspannen". Schijnbaar onaangedaan horen ze de eis van drie jaar tegen Frans en twee jaar tegen de andere twee aan. Nadat Frans was ontslagen bij de bank heeft hij met Van der S. nog een paar dagen een taxi-oplei ding geprobeerd. Het bewijs van goed gedrag dat daarvoor nodig is, kregen ze allebei probleemloos. Maar het werk was niet op hun maat gesneden. Nu werken ze alle drie aan een eigen onderneming. Een project in de fastfood, geba seerd op een multifunctionele uit voering van een ijscokar. Hun ad vocaten hebben gepleit voor vrij spraak. De rechtbank doet op 17 mei uit spraak. Congrescommissie stemt in met harde sancties Zuidafrika WASHINGTON (RtrAJPI) - De commissie voor buitenlandse za ken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is gisteren ak koord gegaan met een wetsvoorstel dat een vrijwel volledig handels- en investeringsembargo tegen Zuid afrika inhoudt. Het wetsvoorstel, dat naar verwachting nog zal wor den afgezwakt bij verdere behan deling in het Congres, is bedoeld als drukmiddel op Pretoria om een einde te maken aan de apartheids politiek. De wet voorziet in een verbod op Amerikaanse investeringen in Zuidafrika, met uitzondering van investeringen in bedrijven die vol ledig in handen zijn van niet-blan- ken. Voorts zal alle Amerikaanse export naar Zuidafrika worden verboden. Alle import van Zuid- afrikaanse goederen is volgens de wet eveneens verboden, waarbij een uitzondering wordt gemaakt voor de invoer van strategische materialen. ADVERTENTIE Durf te veranderen. De meubelmakers met de mooiste ideeën. Uw slaapkamer in 'n nieuwe jas. Wees 'ns kritisch op uw slaapkamer. Wat denkt u van 't meubilair? Juist: kijk dan 'ns in de showroom naar onze collectie Silhouette van Hülsta. Het tijdloze design en de individuele combinatiemogelijkheden werken uitnodigend.Dat geldt ook voor Hülsta's Rumat lattenbodem, waarop wij u 12 jaar garantie geven. Hülsta en wij. De profs voor 'n individueel interieur. telefoon "KATWIJK ROTTERDAM (ANP) - Het open baar ministerie heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de Rotterdamse rechtbank, waarin de 29-jarige T.Y.K. uit Harderwijk werd vrijgesproken van de vier voudige moord op het Chinese ge zin Tang in september vorig jaar. Dit heeft officier van justitie mr. G.P. van de Beek gisteren meege deeld Zowel tegen T. als tegen de even- oude C.L.W. heeft de officier le venslange gevangenisstraf geëist. T., die steeds heeft ontkend bij de zaak betrokken te zijn geweest, werd twee weken geleden vrijge sproken omdat de rechtbank er niet van overtuigd is dat hij in de nacht van 10 op 11 september in derdaad in de woning van het gezin Tang aan de Rotterdamse Staten- singel is geweest. In de zaak tegen C. hield de rechtbank de uitspraak aan, omdat zij nog een getuige wilde horen die heeft verklaard dat hij in de bewus te nacht twee mannen uit de wo ning heeft zien komen. Het getui- geverhoöt van 'de man met de hond' vond gisteren op verzoek van de getuige grotendeels achter gesloten deuren plaats. Hij vertel de de rechtbank dat hy de laatste jaren regelmatig 's nachts met zijn hond door verschillende wijken surveilleert en als hij iets verdachts ziet hy dat aan de politie meldt of zelf ingrijpt. De man hield er voor zijn nachte lijke wandelingen vaste routes op na en wist zodoende ook dat er in de woning van Tang 's nachts vaak volop licht brandde. De getuige verklaarde er zeker van te zijn dat het die bewuste donderdagnacht was dat hij over de Statensingel liep. Pas de woensdag daarop heeft hy de politie ingelicht. Bij de rechter-commissaris heeft de getuige verklaard dat de twee mannen ongeveer vijftien centime ter in lengte van elkaar verschil den. De twee verdachten bleken bij meting in de rechtszaal ongeveer even lang. De advocaat van C., mr. W.F. van der Griend zegt geen geen centte geven voor de verklaringen van de getuige. Gezien de persoon van de getuige acht de raadsman het niet uitgesloten dat de man fantaseert. Mr. van der Griend herhaalde gis teren zijn standpunt dat C. moet worden vrijgesproken. C., die heeft bekend bij de moorden betrokken te zijn geweest, kan alleen mede plichtigheid worden verweten en dat is hem niet ten laste gelegd. De rechtbank zal op 11 mei uit spraak doen in de zaak C.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11