Lang wachten, even vuren Alleen op Vlieland mag de Nederlandse huzaar met scherp schieten Uitzicht op de schietbaan vanuit de veiligheidstoren. De zwarte puntjes aan de horizon zijn de doelen. Een duinrug ontneemt het zicht op het schietterrein. Er klinken zware en doffe knallen van vurend geschut, die nieuwsgierig maken. Tijdens de wandeling naar boven, waar de veiligheidstoren uitkijkt over de uitgestrekte Vliehors op Vlieland, roept commandant ritmeester Ben M. Wolters dat de kans op oorbeschadiging niet denkbeeldig is. De bezoekers volgen meteen zijn voorbeeld als hij demonstratief een vinger in zijn oren prikt. Eenmaal boven klinken de schoten het hardst. Op de schietbaan staan vier Leopard 1-tanks te vuren op afgedankte tanks in de verte. Het is de enige plek in Nederland waar met de Leopard 1 - en Leopard 2-tanks met scherp geschoten kan en mag worden. Hier is een heel ander Vlieland dan de toeristen kennen. Het Vlieland van discipline, orde en verveling, van hoogstaande techniek, en veiligheidsmaatregelen: Cavaleriekamp de Vliehors. Het laden van een 120 milimeter granaat: met 1800 meter per seconde door de geluidsbarrière. Noem een beroepsmilitair of dienst plichtige in het cavaleriekamp nooit soldaat. Dat vindt hij niet leuk, want hij zit bij de cavalerie en is dus een huzaar. Daar is hij trots op. Com mandant Wolters waarschuwt er voor de zekerheid maar even voor. door Anko de Jong „En de commandant wordt ritmeester genoemd", verduidelijkt de vertegen woordiger van legervoorlichting die het gesprek bijwoont. Wolters tikt hem meteen op de vingers. „Die fout maken jullie nu altijd. Ik word niet zo genoemd, ik bén ritmeester en daar ben ik ook op gesteld. Ooit waren er mannen die liever ritmeester wilden blijven dan te worden bevorderd tot majoor. Maar dat is al weer wat jaren geleden". De cavalerie heeft een rijke geschiede nis. Vroeger moest je vermogend zijn om erbij te mogen horen, want het benodig de paard moest op eigen kosten worden aangeschaft. De cavalerie rijdt nog steeds, maar dan met tanks. Die vormen de zware cavalerie. De enige stal met paarden die de cavalerie nog heeft is on dergebracht bij het opleidingscentrum, de schiet- en wapenschool in Amers foort. Alle huzaren krijgen daar hun theoretische training en functieoplei ding. Faciliteiten ,Wij bieden hier de faciliteiten om de huzaren hun schietopleiding te laten afronden door met scherp te schieten", vertelt Wolters. „De theoretische oplei ding van acht weken gebeurt met behulp van een simulator, maar dan hoor je al leen een plof. Hier moet een huzaar de bewegingen leren, hij moet het kruit rui ken en voelen dat de tank naar achteren gaat als hij schiet. Hij moet zien dat wat hij geleerd heeft in werkelijkheid ook lukt". 'Lukken* betekent op de Vliehors raak schieten. Later zal blijken dat huza ren zelfs bereid zijn hun instructeurs te bedotten om meteen bij het eerste schot maar een treffer te kunnen plaatsen. In de eetzaal nuttigt een deel van de honderd man vaste staf de lunch. Hun gemoedelijke omgang met commandant Wolters verraadt dat ze hem langer ken nen. Als het burgergezelschap de kar met eten bekijkt roept iemand van ach ter uit de zaal: „Ja, keuringdienst van wa ren. Jullie zijn de pineut". Hard gelach. Wolters glimlacht mee. Wolters is in alles commandant: onbe rispelijk van kleding en gedrag en altijd alert op navolging van voorschriften. Als iemand uit de wc komt en zo de gang in loopt, voegt hij hem toe: „Handen was sen hé, als je gaat eten". Maar de dienst plichtige gaat de andere kant op, naar de buitendeur. „Maakt u zich over mij maar geen zorgen". Failliet De beroepsmilitairen - achttien in to taal - betalen f2,50 voor de lunch: brood, beschuit, een gebakken ei, melk, koffie en verschillende soorten beleg. „We krij gen de meeste spullen hier van het ei land. De slager heeft wel eens gezegd dat hij 's winters wel kon sluiten als wij er niet waren. We hebben een goede ver standhouding met de eilanders. Op een enkeling na misschien vinden ze het pri ma dat wij hier zijn". „Het dorp heeft echt wel last van ons, maar daar staan weer andere dingen te genover. Ik heb hier 28 burgers in dienst. Ik zeg wel eens, dat ik op het eiland de grootste werkgever ben. Ooit was er sprake van dat het cavaleriekamp zou worden gesloten. Toen kreeg ik een tele foontje van de burgemeester. Hij vroeg bijna in paniek wat daar van waar was. Dan zouden die burgers op straat staan. In één keer 28 man in de bijstand en de gemeente zou failliet zijn. Zoveel geld hebben ze niet". Het is niet het enige wat de militaire vestiging voor het eiland betekent. Een keer per jaar maken de huzaren het strand schoon. Het leger doet ook mee aan oefeningen voor het rampenplan en vroeger hielp het met het afdekken van de vuilstort. Dat er ook onderling ver trouwen is blijkt wel uit de soepele rege ling voor het ongevraagd 'lenen' van fiet sen van de verhuurder in het dorp. „Soms nemen ze wel eens een fiets mee, als het laat is. Maar ze kunnen er toch niet mee van het eiland en de fietsver- huurder weet wel dat ik ze later weer te rugbreng". Op de binnenplaats bij een oude Ame Soms zou je wensen dat we eens een gaatje in een van die schepen boorden om ze wat nederigheid te leren, maar schrijf dat maar niet op". Op de schietbaan heerst een georden de drukte. Er zijn vier schietploegen, die elk bestaan uit een commandant, een schutter, een lader en een bestuurder. Ze vormen een vast team, maar schieten nu voor het eerst met scherp. Bij de barak staan en zitten de overige tankbeman ningen in de zon op hun buurt te wach ten. Gemak Enkele huzaren nemen er hun gemak van in een duinpan, net achter het waar schuwingsbord met de tekst „Vanaf hier niet roken - oorbeschermers verplicht". De commandant heeft het gezien en geeft de opdracht ze weg te sturen uit zijn 'tuintje'. „Daar zit pas geplant helm gras in". Even later klinkt een forse serie krachttermen en langzaam en verbaasd vertrekken de luierende huzaren. Dan verzamelen de tankbemanningen zich in de barak. Oscar Godding geeft uitleg over een nieuwe oefening, waarbij de commandant moet vuren, terwijl de schutter met zijn richtapparatuur buiten spel staat. „Als je mist dan is het jouw schuld en niet die van de schutter. Vra gen mannen? Geen vragen". Een van de commandanten vertelt dat hij het best naar zijn zin heeft. Het is weer eens wat anders dan alleen het oefenen. „En je kunt nu echt samenwerken en kijken of je op kunt schieten zonder meteen de schutter voor zijn kop te knallen". Zijn naam? Nee, die vertelt hij niet. Luuk Hoeckel praat voor het vader land weg. De jongens luisteren geamu seerd. „We zitten hier nu al de hele tijd al leen maar te wachten. We zijn hier een week. Viereneenhalve dag wachten en een halve dag schieten. En je kunt hier ook niet van het kamp weg. Kom je hier voor het eerst van je leven op Vlieland en misschien ook voor het laatst en dan kun je niet eens het eiland bekijken. De jon gens van de vaste staf wel natuurlijk, die hebben hier een prachtige diensttijd. Die zitten gewoon wat te luieren op het strand". Het ergste vindt hij dat het schieten telkens wordt onderbroken. „We lopen nu ook al weer achter op het schema, om dat er weer zo'n baggerboot van Urk voorbijvaart". Zijn monoloog wordt plot seling onderbroken door vurend ge schut. Deze keer is het de leiding zelf - onder wie commandant Kiersch - die met zes schoten van elk zo'n f 2000,- zijn vaardigheid bijhoudt. Het eerste schot is meteen raak en de manschappen roepen goedkeurend. Als het volgende schot mis gaat, lachen en klappen ze. De commandant die anoniem wenst te blijven, vertelt dat hij wel een trucje ach ter de hand heeft om straks meteen bij het eerste schot raak te schieten. „Daar zijn wel foefjes voor". Hij zal de schutter stiekem wel op het doel laten richten, hoewel het de bedoeling is dat eerst wordt gemist en het schot vervolgens zo danig wordt gecorrigeerd dat het tweede raak is. De oefening vordert. Een van de com mandanten richt op een doel dat 1800 meter weg is. Op het beeld staat dat de commandant op 900 meter schiet, maar toch is het schot raak. „Commandant bravo kunt u dat verklaren, over?" Ge ruis uit de luidspreker. „Nee, geen idee". Godding kijkt glimlachend om. „De schutter heeft in dit geval gericht, al dwingen we ze eigenlijk om mis te schie ten. Maar ze schieten natuurlijk liever di rect raak". Even tevoren had de tank commandant hetzelfde gezegd. „Wat dacht je. Ik wil hem meteen raken. Dan ben je er meteen van af'. Warmtebeeld Na de kortstondige schietoefening en het langdurig wachten verzamelen de manschappen zich in de namiddag voor het eten van half vijf. Er is echter ook in de avond nog veel werk te doen. Er moet dan rijdend worden geschoten op een be wegend doel. Als het donker is wordt er met lichtspoormunitie geschoten en met gebruik van het infrarood richtsysteem, dat voor f450 miljoen in alle Nederlandse Leopard 1-tanks is ingebouwd. Dat systeem is overigens al weer ver ouderd. De Leopard 2 heeft een richtsys teem dat werkt met warmtebeeld. Zelfs een haasje verraadt zichzelf dan op kilo meters afstand door de warmte die hij uitstraalt. Met een warme motor werkt het precies zo. De kunst is dan alleen nog om raak te schieten. En daar weet de hu zaar die op Vlieland is geweest alles van. rikaanse AMX-tank uit de Tweede We reldoorlog vindt het appèl plaats. De ober-huzaar die ook de lunch verzorgde draagt zijn legeroveijas, zoals Wolters hem onder het bedienen had gezegd. Hij is een van de vier huzaren die tot huzaar eerste klas worden bevorderd. De bevor deringen zijn een weerkerende gebeurte nis in het kamp. Strandrit Het schieten is inmiddels in volle gang. Met zichtbaar genoegen rijdt Wol ters de Nekaf-jeep door opgestoven zandruggen. „Dat is het mooie van zo'n plek. Je kunt nog eens een ritje maken over het strand". De motor brult en met woest geweld scheurt de wagen bij een zandhelling op. Het handgeschreven briefje op het dashboard, dat voorzichtig rijden geboden is vanwege de nieuwe koppeling, is vergeten. „Ik zeg wel eens", roept Wolters boven de motorgeluiden uit, „dat als je er met de Nekaf niet door komt, je het ook met een Leopard niet hoeft te proberen". Wat de verbeterde Leopard 1 en de be trekkelijk nieuwe Leopard 2 presteren blijkt op de schietbaan op de westpunt van de Vliehors: het hart van het Cavale riekamp, de rechtvaardiging van haar bestaan sinds de eerste oefeningen in 1956, toen twee Centurion-tanks aan land werden gezet, alsmede twee jeeps, een drietons vrachtwagen ('dikke Daf) munitie en wat tenten. Het kamp is inmiddels uitgebreid met enkele - alweer verouderde - stenen ba rakken voor de schietploegen en de vaste staf. De leden van de laatste categorie be schikken over wat luxueuzer ingerichte kamers, omdat ze hun hele diensttijd in het kamp doorbrengen. In het kamp is verder een detachement van de Konink lijke Luchtmacht een vaste gast. Onder leiding van commandant Paul Schneider bemant deze de schietrange op de Vlie hors: een schietbaan die gevechtsvlieg tuigen van NATO-landen de faciliteiten biedt om raketten te werpen, te bombar deren en te mitrailleren. De bescheiden plofjes van de oefen bommetjes die de F-16 vliegtuigen op de schietrange afwerpen staan in groot con trast met het zware geschut van de tanks. Er wordt geschoten vanaf de voet van een duin met de loop van de geschuts koepel in de richting van de Waddenzee. Op de top van de duinrug staan de verou derde houten veiligheidstoren, een ba rak en een eenvoudige latrine die bestaat uit een in de grond gestoken pijp. „Naast de pot pissen, want hij is vol", luidt het advies. Veiligheidstoren In de veiligheidstoren schijnt de zon onbarmhartig door de grote panoramar uiten. De ruimte is in tweeën verdeeld door een wand met schuifdeur en ramen. In de eerste ruimte zitten drie instruc teurs van de opleidingsschool in Amers foort. Zij hebben zelf de opleiding ver zorgd van de huzaren die nu aan het oefe nen zijn. Het zijn de wachtmeesters eerste klas Oscar Godding, Frank Kuieer en Johan van der Hoof. Achter hen staat comman dant Arnold Kriesch van de opleidings school en voormalig commandant van het Vlielander Cavaleriekamp. Hij is op vertrouwd terrein. De instructeurs ge bruiken video en beeldschermen om de verrichtingen van de oefenende tankbe manning te volgen. Er zijn twee video beelden. Het ene beeld laat het blikveld van de schutter zien, inclusief het vizier. Onderin het beeld zijn gegevens te zien, zoals de afstand waarop het geschut wordt ingesteld. Het andere beeld is een close-up van de doelen. Het zijn afgedankte tanks van Italiaanse makelij, voor de schrootprijs gekocht, die zorgen voor 'levensechte' doelen. Als het schot valt is het beeld met vizier door de trilling even helemaal ver dwenen. Het beeld met het doel blijft scherp en toont duidelijk hoe de granaat terecht komt. De zware klap van het Ritmeester Ben Wolters:Het dorp heeft wel last van ons, maar daar staan voordelen tegenover". schot wordt niet door het kruit veroor zaakt, maar door het feit dat de granaat met 1800 meter per seconde als een vlieg tuig door de geluidsbarrière gaat. De 'su per-granaat' ontwikkelt een explosieve kracht alleen al door de snelheid. Hij heeft met andere woorden een 'kineti sche lading'. Eén schot gaat ver over. Het levert een reusachtige waterfontein op. Vogels zoe ken een veilig heenkomen. De schutter blijft met 18 seconden binnen de op dracht om in 25 seconden te richten en te vuren. „Schutter bravo, hier toren. Het is wel de bedoeling dat er zuiver wordt ge richt, over", roept vuurleider Oscar Red ding in de microfoon. Dan legt hij uit dat de Leopard nogal gebruiksonvriendelijk is. Er moeten heel wat handelingen wor den verricht eer het tot een schot komt. „Sommige schutters zijn wat minder kri tisch. Ze zullen toch moeten corrigeren als het vizier wat afzakt". Veiligheidszone Veiligheidshalve is achter elk doel een veiligheidszone van twaalf kilometer in gesteld. In theorie kan een granaat zover doorschieten. In de tweede kamer in de veiligheidstoren wordt het gebied achter de doelen met de radar afgetast. Mocht er een vissersschip achter een van de doe len opduiken, dan geeft de veiligheidsof ficier aan de vuurleiding door dat dit doel onveilig is en dat er niet op mag wor den geschoten. De vliegtuigen van de schietrange ko men ook herhaaldelijk door het schietge- bied en dan moet een deel van de doelen eveneens worden afgesloten. Er is daar om voortdurend radiocontact met de vuurleiding van de schietrange. Een van de tankcommandanten komt uit de tanks. Hij lijkt zich te vermaken. „Hij was wel raak, maar ik geloof dat het een doel was in de onveilige zone". Commandant Wolters beklaagt zich over de voortdurende hinderingen door de scheepvaart. „Zij mogen hier niet zijn als we schieten en wij schieten niet als ze er wel zijn. We hebben wel eens met de vissers gepraat, maar het helpt allemaal niets. Het is in feite openbaar vaarwater. De huzaar: als het erop aankomt zeer gedisciplineerd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9