Smit-Kroes zwicht voor eis schippers beurs Volmac onbeschermd na< Groei Westduitse economie minder Op de beurs genoteerde bedrijven vormen front Staking op veerboten breidt zich verder uit Groei Bols, terugval De Noord en Hoechst Volgens de minister krijgt geen en kel bedrijf nog een vergunning om met binnenschepen of duwbakken de eigen produktie te vervoeren. Dit hangt samen met de invoering van een geheel nieuwe Wet op de binnenscheepvaart. Met deze wet wil zij de al lang slepende proble men tussen schippers en verladers oplossen. De minister hoopt dat tegen het eind van dit jaar de nieuwe Wet op de binnenscheepvaart rond kan zijn door een strak overlegschema te hanteren. Zij garandeerde dat zowel schippersbonden als verla ders 'volledige inspraak' in de nieuwe wetgeving zullen hebben. De 'nieuwe richtlijn voor eigen vervoer in de binnenvaart' wordt nog deze week van kracht. Deze omvat de bepaling dat eigen ver voerders' niet alleen over duwbak ken, maar ook over het motorver mogen met eigen bemanning moe ten beschikken. Dat heeft minister Smit-Kroes gisteren nadrukkelijk beloofd aan de schippersorganisa- ties tijdens een overleg op haar de partement over de binnenvaartpro- blematiek. De schippers toonden zich tevre den met de duidelijke toezegging LONDEN (DPA/AP) - Ondanks de poging van de Britse rederij P O de al drie maanden voortduren de staking van de veerdiensten in Massaal ontslag Bij het elektronica-bedrijf Tek tronix Holland NV in Heerenveen zullen 105 van de 355 werknemers worden ontslagen. Volgens een woordvoerder van Tektronix lijdt het concern verlies door de lage dollarkoers en de slechte marktsi tuatie. De vakbonden onderzoeken nu mogelijkheden om een collec tief ontslag van 105 werknemers te gen te gaan. Bij Tektronix NV in Heerenveen wordt elektronica voor regelapparatuur gemaakt. Baggeropdrachten De Hollandsche Aanneming Maatschappij, onderdeel van de Hollandsche Beton Groep, heeft twee orders met een gezamenlijke waarde van f 60 miljoen ontvangen. De HAM zal samen met twee Ja panse bedrijven werken aan de aanleg van een terminal in de ha ven van Hongkong en in West- Duitsland wordt strand op het ei land Sylt opgespoten. Bij laatstge noemde opdracht moet 1,2 miljoen kubieke meter zand worden ver werkt. ASM ASM International (apparatuur en componenten voor de fabricage van halfgeleiders) heeft een moei lijk jaar 1987 gehad. De verliezen konden wel ieder kwartaal worden teruggebracht, maar uiteindelijk resteerde een verlies van 45,8 mil joen gulden. Gist-Brocades Gist-Brocades neemt een doch ter van het Amerikaanse concern Anheuser Busch, Busch Indus trial, over. Busch International, ge vestigd in Californië en New Jer sey, is producent van bakgist en had in 1987 een omzet van 80 mil joen dollar. Gist Brocades-voorzit- ter dr. G. Bresser noemde de over name van groot strategisch belang. Niet alleen verkrijgt Gist Brocades daarmee toegang tot de Ameri kaanse markt voor bakgist; maar ook wordt de positie van de onder neming versterkt en kunnen nieu we bakkersingrediënten worden geintroduceerd die al jaren met succes worden verkocht in Europa. Aandelen VIAG De Westduitse federale overheid gaat haar resterende belang van zestig procent in het industriële concern VIAG verkopen. Vanaf vandaag kan tegen een prijs van 210 mark per stuk worden ingete kend op de aandelen, zo heeft mi nister Stoltenberg van financiën bekendgemaakt. De verkoop moet ongeveer 1,46 miljard mark opleve ren. VIAG werd in 1923 opgericht als houdstermaatschappij voor in dustriële bedrijven. Het concern heeft vooral belangen in de secto ren elektriciteit, aluminium en che- van de minister. Zij krijgen op deze wijze de garantie dat naast de Rot terdamse handelaar Granaria niet oók anderen met uitsluitend duw bakken in eigen beheer transpor ten aan de schippersbeurzen kun nen gaan onttrekken. Eén aan vraag uit januari zal nog onder het oude regime beoordeeld worden, maar het gaat daarbij om een zand en grindvervoerder. De verladersorganisatie EVO vindt het besluit van minister Smit-Kroes om de nieuwe richtlijn voor eigen vervoer in de binnen vaart deze week nog van kracht te laten worden een blok aan het been voor het verdere overleg. Volgens woordvoerder P. Romijn heeft de minister met dit stukje 'gelegen heidswetgeving' meer rekening ge houden met de terugkeer van de rust in de binnenvaart dan met grensoverschrijdende effecten. Door de richtlijn ontstaan onge lijke concurrentievoorwaarden in bepaalde sectoren. Niet alleen bij de veevoeder- en graanhandel, maar pok in de zand- en grindhan- del. Volgens Romijn zullen de ver laders zich nu beraden over juridi sche stappen tegen de nieuwe richtlijn. Dover te breken met ongeorgani seerden, heeft zich de staking gis teren verder uitgebreid. Behalve in Dover, Folkestone en Harwich waren er ook solidariteits acties op de diensten naar Ierland en de Shetland- en Orkney-eilan- den. De veerboten van P O, de 'Pri de of Kent' en de 'Pride of Bruges', die gisterochtend naar Dover voe ren, hadden slechts ongeveer 50 passagiers en enkele vrachtwagens aan boord. De leider van de zeelieden-vak bond NUS, Sam McCluskie, noem de de actie van de rederij een vorm van 'psychologische oorlogsvoe ring'. De vakbond laat zich daar door niet intimideren, zei McClus kie, die opnieuw dreigde met uit breiding van de staking naar alle 20.000 Britse zeelieden. Inzet van de staking zijn nog steeds de maat regelen die P O wil doorvoeren, zoals langere werktijden voor de zeelieden, om te zijner tijd concur rerend te kunnen zijn met de tun nel onder het Nauw van Calais. Andere veerbootmaatschappij en, die behalve met Engelse ook met Franse bemanningen werken, zoals Sealink, functioneren nor maal. Een directeur van P&O, Graeme Dunlop, zei dat de rederij wil proberen alle schepen weer in de vaart te brengen. Vorige week heeft P&O 720 sta kers ontslagen, en maakte het be drijf bekend dat 1100 zeelieden de nieuwe arbeidsvoorwaarden had den aanvaard. De zeeliedenbond zegt echter dat 180 van deze werkwilligen zich hebben bedacht en inmiddels weer 'aan de goede kant' staan. BONN De leidende Westduitse wetenschappelijke economische instituten verwachten dat volgend jaar de economische groei in West- duitsland terugloopt tot 1,25 pro cent. Verder stijgt de werkloosheid dit jaar met 40.000 tot bijna 2,3 mil joen. door Hans Hoogendijk Dat staat in hun vandaag gepu bliceerde 'Voorjaarsrapport'. Voor dit jaar rekenen ze nog op een groei van 2 procent door de sterke bin nenlandse vraag. Om een sterkere terugval in 1990 te vermijden advi seren de instituten de regering af te zien van de voorgenomen btw-ver- hoging. Ze dringen er verder op nieuw op aan de voor 1990 voorge nomen grote belastinghervorming nog dit jaar volledig van kracht te laten worden. Het is voor het eerst dat de we tenschappers met hun prognose een jaar vooruit kijken. De zorg voor de conjunctuur is daar de re den voor. De huidige groei van de Westduitse economie komt hoofd zakelijk door de binnenlandse vraag en deze conjuncturele motor dreigt volgend jaar zijn trekkracht te verliezen indien de btw wordt verhoogd. Een sterke groei van de export zit er nauwelijks in. Opvallend is dat de instituten hun prognoses hebben bijgesteld. Nog begin dit jaar reageerden ze zeer sceptisch op de regeringsvoor spellingen dat de reele groei tussen de 1.5 en 2 procent zou bedragen. Nu gaan ook zij uit van een groei van procent. De prijzen zullen met een procent stijgen, de particuliere bestedingen met 3. De staat geeft volgens hen 1,5 procent meer uit en de bedrijfsinvesteringen groeien twee procent. De export zal met 3 procent stijgen, terwijl de invoer 5 procent groter wordt. Voor de ex port zien de vijf instituten weer enig licht. Terwijl ze drie maanden geleden nog een stagnatie voorspelden, spreken ze nu over een groeikans, doordat de economie in enkele buurlanden aantrekt en de dollar koers zich heeft gestabiliseerd. Met de werkgelegenheid blijft het ech ter somber gesteld. De instituten rekenen op een stijging met 40.000 werkelozen tot 2,27 miljoen. In 1990 zouden nog eens 30.000 werk nemers hun baan verliezen. Hoewel het nieuwe voorjaarsrap port geen schokkende prognoses brengt, is er geen sprake meer van het pessimisme dat sinds het begin van dit jaar in de meeste economi sche onderzoeken te bespeuren was. De Westduitse economie is stabieler dan velen dit jaar hebben beweerd. De vijf belangrijkste on derzoeksbureaus bevestigen dat beeld doordat zi j voor het eerst een prognose voor 1990'geven. Minister Bangemann van econo mische zaken zei in een eerste reac tie dat het rapport van de instituten in wezen de officiële voorspellin gen bevestigt. "De positieve ont wikkeling van de groei in Duits land zet zich in 1988 en 1989 voort", zei Bangemann. De Westduitse regering is niet bereid de voorgenomen belasting hervorming een jaar te vervroegen en af te zien van een verhoging van de indirecte belasting om een mo gelijke stagnatie van de economie in 1990 te voorkomen. De regering- Kohl toont zich vooral geirriteerd over de opmerkingen van de 'vijf wijzen' dat er te weinig initiatieven worden genomen om de groei te stimuleren. KLM steekt geld in reserveringen CHICAGO (Rtr) - De KLM koopt voor 99,8 miljoen dollar een belang van 9,98 procent in het reserve ringssysteem van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij United Airlines. British Airways, Swissair en USAir kopen elk een belang van 11,31 procent. Voor dat belang moet 113,13 miljoen dollar worden betaald. Alitalia koopt 5.98 procent van het systeem voor 59,8 miljoen dollar. De agenten van de betrok ken maatschappijen kunnen nu via het systeem informatie krijgen over vluchtschema's, vliegtarie- ven, hotels, autoverhuurtarieven en treinkaartjes aan beide kanten van de Atlantische Oceaan. De vier Europese maatschappij en zaten al samen in het computer reserveringssysteem Galileo, waar in ze 120 miljoen dollar hebben ge stoken. Dat systeem bood alleen de mogelijkheid tot reserveringen binnen Europa. ding een belang van ruim 12 pro cent in een onlangs gevormde Brits-Franse programmatuur- groep. Volmac Holding lijkt er vooral op uit als belangrijke min derheidsaandeelhouder maat schappijen internationaal te laten samenwerken. Overigens zien Mol en Van Oostrom vooral uitbreidings moge lijkheden in Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten. Vooral in de Verenigde Staten zien beiden toekomst. De softwaremarkt wordt in de VS gedomineerd door 'pak- kettenboeren', dat wil zeggen door software-bedrijven die kant-en- klare confectie-programma's ver kopen. Volmac is juist gespeciali seerd in 'maatwerk-software'; com puterprogramma's die speciaal op de behoefte van één klant zijn ge schreven. 'Wir-lek' blijkt niet te vinden DEN HAAG (GPD) Het is met na te achterhalen hoe het bedrijfsle ven van te voren op de hoogte was van de afschaffing van de wet in vesteringsrekening (wir), de subsi dieregeling op investeringen. Dit is volgens betrouwbare bronnen in de Haagse politiek de uitkomst van een onderzoek, dat de rijksrecher che op verzoek van het kabinet heeft uitgevoerd naar het uitlekken van het wir-nieuws. Het onder zoeksresultaat is gisteren aangebo den aan minister Korthals Altes (justitie), die het zal doorgeven aan zijn collega De Korte (economische zaken). De rijksrecherche heeft het onder zoek uitgevoerd bij de ministeries van algemene zaken, economische zaken, financiën, binnenlandse za ken en sociale zaken. Ook de Staatsuitgeverij en -drukkerij zijn aan de tand gevoeld. produktie niet geheel aansluiten en zijn minder projecten opgeleverd dan was voorzien. De orderporte feuille is verminderd van 286 mil joen gulden tot 125 miljoen. Hoechst Hoechst Holland NV heeft in 1987 een netto-winst van 48,5 mil joen gulden behaald. Dat is 36 pro cent minder dan in het voorgaande jaar. De totale omzet bedroeg 1292 miljoen (3 procent minder). De in vesteringsuitgaven lagen in het af gelopen j^ar op een 'normaal ni veau'. Begonnen werd met twee grote projecten, die de investe ringsuitgaven de komende jaren op een hoger peil brengen. Daar is ongeveer 40 miljoen gulden mee gemoeid. Het aantal medewerkers nam in 1987 met ruim 2 procent toe. Hoechst Holland verwacht ook voor de komende jaren een groei van het aantal personeelsleden. Eind dit jaar zal het aantal werkne mers bijna 2400 bedragen. De Raad van Bestuur van Hoechst Holland NV toonde zich tijdens een toelichting op de jaar cijfers 'ronduit teleurgesteld' over het overheidsbeleid op het gebied van fosfaten. "De bestuurlijke on macht om het 'groen water-pro bleem' serieus aan te pakken, wordt gemaskeerd door een spec taculaire, maar voor het milieu in effectieve, campagne tegen het wasmiddelfosfaat". Hoechst Holland is bereid deel te nemen aan een effectief rioolwater zuiveringsplan, dat het milieupro bleem kan oplossen zonder de na delen en risico's van fosfaatvrije wasmiddelen. De plannen hiervoor komen, aldus Hoechst, onder druk van het internationale akkoord over de Rijn hopelijk nog dit jaar ter discussie. "De. onevenredige druk op wasmiddelfosfaten naast de trage aanpak van effectieve milieumaatregelen bewijst dat de politieke wil om het 'groen water probleem' op te lossen, achterblijft bij de uiterlijke schijn van voortva rendheid. Wij zullen ons blijven verzetten tegen dit beleid en onze steun blijven geven aan echte op lossingen", schrijft de Raad van Bestuur. Verwarring over beloning op Koninginnedag WOERDEN (ANP) Onder het winkelpersoneel dat afgelopen za terdag op Koninginnedag heeft ge werkt, heerst grote onduidelijk heid over waar men precies recht op heeft. Dat is gisteren gebleken uit zo'n tachtig telefoontjes bij de Dienstenbond FNV, die voor de ge legenheid een gratis telefoonnum mer had geopend. Koninginnedag is een nationale feestdag, dus eigenlijk zijn op die dag de winkels gesloten. Maar om dat 30 april dit jaar op een zaterdag viel, een topdag voor de detailhan del, hebben de meeste winkeliers bij hun gemeente toestemming ge vraagd en gekregen de 'zaak open te houden. Sommige winkeliers vinden dat het personeel dat zaterdag vrij had hiervoor een atv-dag moet inleve ren. Anderen weigeren de extra on regelmatigheidstoeslag te betalen. De bond heeft de vragers meege deeld dat mensen die zaterdag heb ben gewerkt, minstens recht 'neb ben op 100 procent onregelmatig heidstoeslag, dus dubbel loon. Een space-explorer: voor de verzamelaar een aantrekkelijk speelgoedje. Tijdens c goedrobots en ruimtevaartspeelgoed bracht dit apparaat 1600 gulden op. veiling van speel- AMSTERDAM (GPD/ANP) - Bij het veilinghuis Christie's in Amsterdam is gisteren de eer ste Europese veiling van minia tuur robots en ruimtevaart- speelgoed gehouden. In totaal kwamen bijna 150 stukken uit de jaren 50, 60 en 70 onder de hamer. De hoogste prijs, 4830 gulden, werd betaald voor een 35,5 centimeter hoog robotje Answer-Game, in de jaren zes tig in Japan gemaakt door Ichi- da. Voor de robot Space Explo rer van Yonezawa werd 4715 gulden betaald. Het vroegste stuk uit de collectie, de robot Nando uit Italië uit 1948 ging voor 4255 gulden over in andere handen. Nando, de oudste ro bot uit de collectie van een Zwitserse verzamelaar en ver moedelijk al 40 jaar oud, is nog geen 13 centimeter hoog. Robotjes op veiling ruim een ton waard De eerste Europese veiling van speelgoedrobotten, gister middag bij het Amsterdamse veilinghuis Christie's blijkt vooral voor de talrijk aanwezi ge Engelse, Amerikaanse en Duitse verzamelaars een bloed serieuze aangelegenheid. Aan het eind van de veiling is bijna tachtig procent van de 150 inge brachte speelgoedrobots en maanvoertuigen weggeveild is. Samen goed voor ruim 106.179 gulden. Olivier Brommet, die samen met Dan Klein de veiling had voorbereid en daarmee voor een Europese primeur in het Amsterdamse veilinghuis zorg de, kon na afloop opgelucht ademhalen. Een resultaat van 80 procent geveilde artikelen is al hoog, maar dat daarbij de ge boden bedragen ook nog eens regelmatig de geschatte bedra gen overtroefden was echt een verrassing. De eerste veiling in Neder land van naoorlogs Italiaans glas die 's middags bij Chris tie's gehouden werd leverde aanmerkelijk hogere prijzen op. Het meeste geld werd neer geteld voor een vaas van Tobia Scarpa: 40.825 gulden. De ver zameling robots en ruimte vaartspeelgoed en de collectie naoorlogs Italiaans glas brach ten te zamen 427.662 gulden op. UTRECHT (ANP) - Volmac Soft ware, Nederlands grootste onder neming op het gebied van dienst verlening bij automatisering, gaat naar de officiële beurs van Amster dam zonder zich in haar statuten te beschermen tegen een vijandige overneming. "We hebben daarvan bewust afgezien", zei president-di recteur J. van Oosterom gisteren in een toelichting op het introductie- bericht. Hij ziet het als een logisch uitvloeisel van de beursnotering dat indien een partij de meerder heid van de aandelen verwerft, die daarmee ook de meerderheid heeft in de aandeelhoudersvergadering. De aandelen Volmac Software worden nu geplaatst tegen de uit gifteprijs van 68 gulden. Dit komt neer op een koers/winst-verhou- ding van 18,8. Dat is dus een hogere verhouding dan die van de op de ADVERTENTIE parallelmarkt genoteerde onderne mingen Ordina Beheer (16,8) en Management Share (16,3 procent), maar deze dienstverleners in de au tomatisering keerden geen divi dend uit. Volmac Software had en heeft als beleid 80 procent van de winst uit te keren en dat betekent bij de introductieprijs een dividen drendement van 4,3 procent op ba sis van de uitkering over 1987. Na de introductie op de beurs be zit geen enkele partij een meerder heidsbelang in Volmac, zodat ook van de verdeling van de aandelen geen beschermende werking uit gaat. Dan zal 15 procent in handen zijn van nieuwe aandeelhouders en 35,5 procent in die van de institu tionele beleggers. De werknemers hebben dan 14,2 procent en dat be lang zal de komende jaren door personeelsopties op aandelen toe nemen tot 26,5 procent. Die aande len worden verstrekt door Volmac Holding, die daardoor het belang met 12,3 procent ziet afnemen tot 23 procent. Volmac Holding is ook nu al een minderheidsaandeelhouder in Vol mac Software en om dat te bena drukken wordt binnenkort de naam veranderd. Volmac Holding is een besloten venootschap van de Volmac-oprichters/directeuren Van Oosterom en Mol. In het verle den zijn nieuwe ondernemingen via de holding aan Volmac Softwa re toegevoegd. Die mogelijkheid is in de toekomst niet uitgesloten, maar ook niet vanzelfsprekend. Volmac Holding blijkt een pak ket van ruim zeven procent te be zitten in het systeemhuis Mul- tihouse. Voorts heeft Volmac Hol- ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) Twintig op de Amsterdamse effectenbeurs genoteerde ondernemingen heb ben een belangenvereniging opge richt. Ze streven naar een goed functionerende kapitaalmarkt en naar "regelgeving waarin met de belangen van de ondernemingen voldoende rekening is gehouden". Tot de oprichters behoren Konink lijke Olie, Unilever, Akzo, Philips, KLM, Hoogovens en Nedlloyd. De nieuwe Vereniging Effecten Uitgevende Ondernemingen (VEUO) wil optreden als een geor ganiseerde gesprekspartner van het bedrijfsleven met onder meer de effectenbeurs. De oprichting volgt op de aankondiging van een verscherpt regime van de Vereni ging voor de Effectenhandel (het beursbestuur) voor ondernemin gen die op de beurs genoteerd zijn. De beurs wil de mogelijkheden om zich door statuten te beschermen tegen vijandige overnemingen via aankopen op de beurs beperken. De beschermingsmaatregelen hol len de invloed van de aandeelhou ders op de onderneming uit. Veel bedrijven hebben al stelling geno men tegen de plannen van de beurs. De secretaris van de VEUO, dr. S. Bergsma (Akzo), ziet het bunde len van de belangen van de op de beurs genoteerde ondernemingen als een logische ontwikkeling, nu er al een Vereniging voor de Effec tenhandel (de handelaren op beurs) is en een Vereniging van Ef fectenbezitters (die de belangen van aandeelhouders behartigt). De VEUO zal zich aansluiten bij de werkgeversorganisatie VNO, waar ook het secretariaat zal worden on dergebracht. SIJTHOFF Sijthoff Pers heeft de Haagse Drukkerij en Uitgevers maatschappij overgenomen, aldus een bekendmaking van de laatste. De Haagse Drukkerij is gespeciali seerd in het vervaardigen van pe riodieken en vormt als zodanig een toevoeging aan het pakket grafi sche mogelijkheden van Sijthoff Pers. Einde onrust binnenvaart in zicht DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat heeft gisteren een dringend beroep ge daan op de binnenschippers hun acties te staken. Zij heeft tijdens een gesprek met de schippersbonden en de Eigen Verladers Organisatie (EVO) toegezegd dat het veevoerbe- drijf Granaria het laatste bedrijf is geweest dat een vergun ning heeft gekregen om eigen vracht te mogen vervoeren. NIEUW-VENNEP (ANP) - De gang van zaken bij het dranken- concern Lucas Bols is in het eerste kwartaal duidelijk beter geweest dan in dezelfde periode van vorig jaar. Bij de presentatie van het jaar verslag sprak bestuursvoorzitter mr. J. van Hellenberg Hubar giste ren dan ook zijn volste vertrouwen uit in de resultatenontwikkeling dit jaar. Bols heeft goede verwachtingen van de begin dit jaar overgenomen Duitse Strothmann-groep. "Door deze overneming zal onze omzet in de Bondsrepubliek ruim verdub belen. Het is de bedoeling dat de Strothmann-fabriek in Neuss dicht gaat. Een deel van de produktie gaat naar Nederland, een ander deel naar een andere Strothmann- vestiging in Minden", aldus de be stuursvoorzitter. Met de samenvoeging van Hen- kes en Bols wordt goede voortgang gemaakt. Hierdoor worden 100 ba nen geschrapt, maar dit zal slechts heel geleidelijk tot vermindering van het personeelsbestand leiden, omdat gedwongen ontslagen niet aan de orde zijn. Ondanks een kleine omzetdaling van 1167 tot 1140 miljoen gulden is de nettowinst van Bols vorig jaar gestegen van 62,8 miljoen tot 68.2 miljoen. Het dividend wordt ver hoogd van 3,98 tot 4,50 gulden. Scheepswerf Het verlies van de scheepswerf Van der Giessen-De Noord is vorig jaar gestegen 14,8 miljoen gulden, tegen 5,1 miljoen in het jaar daar voor. Bij de civiele scheepsbouw was het resultaat negatief door een niet volledige bezetting en het aan nemen van orders met een van te voren voorzien verlies. De repara tie werd geconfronteerd met een verslechterende marktsituatie. Pijpsystemen kon het positieve resultaat door een lichte onderbe zetting net niet vasthouden. Bij de ■luchthaveninstallaties kon door een vertraagde onderontvangst de

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7