Ook stakingsacties op werf in Gdansk Topontmoeting over Angola voorzichtige doorbraak Op een gewone zakenrekeningkrijgtuautomatisch een hogere rente bij een hoger saldo. Onrust Polen verder verscherpt Martens zet naam onder Belgisch regeerakkoord Leger Israël overschrijdt zonegrens met Libanon Reagans bij de astroloog DINSDAG 3 MEI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 WARSCHAU (Rtr/AFP/DPA/UPI) - De staking in Polen heeft zich gisteren in ras tempo ^oord^wCTV^ste^orge^doOT uitgebreid. Tegen de 3.000 werknemers van de Lenin-werven in de havenstad Gdansk, de de onderhandelaars goedgekeurd geboorteplaats van het verboden vakverbond Solidariteit, legden het werk neer uit solida- en vervol] riteit met de stakers in de Lenin-staalfabriek in Nowa Huta in het zuiden van het land. Eer- greSsenv der op de dag gingen zo'n 1800 werknemers enkele uren in staking in een fabriek voor Vlaamse elektrische apparatuur in Wroclaw. BRUSSEL - Wilfried Martens heeft zich gisteren voor het eerst sinds de verkiezingen van 13 december publiekelijk in de Belgische kabi netsformatie gemengd. Zij het he lemaal aan het slot, want op het Brusselse kasteel Hertoginnedal ondertekende de demissionaire premier namens zijn partij, de CVP, het ontwerp-regeerakkoord waarover 114 dagen door anderen is onderhandeld. Martens is ook de beoogde premier voor de centrum linkse coalitie die het land vanaf begin volgende week zal regeren. door Hans de Bruijn Met de staking geven de arbeiders gehoor aan een oproep van Lech Walesa, de leider van Solidariteit, tot solidariteitsacties voor de staal- arbeiders in Nowa Huta, die vorige week dinsdag hun werk neerleg den. De stakers in Gdansk hebben de Lenin-scheepswerven bezet, aldus ooggetuigen. Al het werk is stilge legd en de hekken van het com plex, waar ongeveer 12.000 arbei ders werken, zijn gesloten. De be zetting van de scheepswerven be- BUDAPEST (GPD) De Hon- gon toen ongeveer 200 arbeiders Premier Grosz van Hongarije doet aanval op bejaarde Kadar gisteren vooraanstaande Solidari- teitsleden opgepakt, aldus welin gelichte bronnen ter plaatse. Be halve Bogdan Lis in Gdansk hou- vervolgens ondertekend. Donderdagavond komen de con gressen van de vijf partijen - de i Waalse socialisten en christendemocraten en de Vlaam se Volksunie - bijeen om het ak koord goed te keuren. De partijbe sturen deden dat eergisteren al. Formateur Dehaene (CVP) zal vermoedelijk vrijdag door koning teur worden om de ministers staatssecretarissen voor zijn kabi net - het achtste onder zijn leiding sinds 1979 - aan te zoeken. De meeste aandacht gaat uit naar het congres van de Waalse socialis ten, die het scherpst verdeeld zijn over dit akkoord. Een grote min derheid in de partij - gesproken wordt van eenderde - wijst het ak koord af vanwege de bepalingen over de 'taalvrede' tussen Vlamin gen en Walen. Die zal de omstreden ex-burge meester Happart van Voeren zijn politieke kop kosten. Happart mo biliseert nu al aanhangers om op het congres actie te voeren en te gen te stemmen. Het PS-bestuur liet overigens duidelijk weten dat het de zaak-Happart ook als geslo ten wil beschouwen. Het keurde het akkoord met 27 tegen vier stemmen goed. Opvallend was ook de 'terug keer' van PS-voorzitter Spitaels. Vorige week stapte hij als onder handelaar op, omdat hij de tegen acties van Happart zat was, maar gistermorgen zette hij namens de PS toch zijn handtekening onder het ontwerp-regeerakkoord. For mateur Dehaene zei gisteren dat het akkoord "uitzicht bied op een beslissende en onomkeerbare stap in de uitbouw van een federaal Bel- gie". De landsdelen Vlaanderen en Wallonië krijgen meer zelfstandig heid, meer bevoegdheden en ook meer geld, samen ongeveer 40 pro cent van de staatsinkomsten. Dehaene meende dat het sociaal- economische herstelbeleid, dat door de vorige rooms-liberale rege ring in gang is gezet, niet essentieel zal veranderen nu de socialisten de plaats van de liberalen gaan inne men. Wel wordt meer dan tot nog toe de nadruk gelegd op de werk loosheidsbestrijding. Er komt extra geld voor banen, vooral voor jongeren. Maar tegelijk zullen ook de drastische bezuini gingen doorgaan om ervoor te zor gen dat het financieringstekort, nu meer dan 8 procent, eind 1989 is te ruggebracht tot 7 procent van het bruto nationaal produkt. De socialisten steunen de nood zaak van verdergaande bezuinigin- Wilfried Martens. gen. Ook neemt de rooms-rode coa litie het plan van de vorige regering over voor een forse belastingverla ging, die vooral gehuwden en ge zinnen met kinderen ten goede zal komen.De vijf partijen hebben be slissingen over de bouw van een nieuwe kerncentrale en over het le galiseren van abortus voor zich uit geschoven. gaarse premier Grosz heeft giste- hun werk in de steek lieten ren openlijk de aanval ingezet op een optocht naar het hart de positie van de bejaarde partijlei der Kadar. Hij zei gisteren in een vraaggesprek met vier Britse jour nalisten ter gelegenheid van zijn het plex liepen. Zij droegen span doeken met zich mee waarop ande re arbeiders werden aangespoord te staken. In een mum van tijd komende bezoek aan Engeland dat groeide de rij stakers tot c de partijconferentie die over twee r verwachting zal het aantal weken wordt gehouden de vraag stakers nog toenemen. i de opvolging van Kadar s orde moet komen. „De gedelegeer den zullen daarover moeten beslis sen", aldus Grosz. Vorige week nog liet de 57-jarige Grosz, die sinds zijn aantreden als De stakers in Gdansk hebben een stakingscomité opgericht, dat bestaat uit zeven leden die allen lid of aanhanger zijn van Solidariteit. De stakers eisen een minimumloon omgerekend ongeveer 290 gul- premier vorig jaar zomer zich als den per maand voor alle werkne- een man van de daad presenteert, mers van de werf. Verder* zich in behoedzamer bewoordin- erkenning gen uit over de mogelijkheden van lidariteit dat veranderingen in de bejaarde par tijtop. In het regeringsblad Magyar boden. Een andere het vakverbond So- de afkondiging van beleg in 1981 werd Hirlap zei hij toen, dat functionaris- zich uit^de politiek moeten te- kers is dat de werf arbeiders die de afgelopen jaren wegens hun vak- 'biologische bondsactiviteit werden ontslagen wetten hun capaciteiten aantas- weer in dienst neemt, ten'. Die opmerking was echter niet alleen op Kadar van toepas- Overigens meldde de Poolse te- sing, maar gold evenzeer andere levisie gisteren dat de avondploeg bejaarde leden in het Politbureau op de Lenin-werf gewoon aan het i de partij, zoals vakbondsleider werk is gegaan. Alleen in de dag- Gaspar en tweede r Patstelling in parlement van El Salvador MEXICO (GPD) Als gevolg van een bestuurlijke crisis zit El Sal vador op het ogenblik zonder par lement. Oorzaak van deze chaos is de rivaliteit tussen ultra-rechts en de christendemocraten van presi dent Duarte. De christendemocra ten besloten zondag de installatie van het nieuwe parlement te boy cotten. Het gaat om de wetgevende vergadering die de Salvadoranen eind maart kozen, en waarin ultra rechts de boventoon voert. Dertig van de 60 zetels zijn in handen van de Arena-partij van Roberto D'Au- buisson. Zondag, tijdens de eerste zitting van het nieuwe parlement, pro beerde D'Aubuisson daarvan ge bruik te maken door bijna alle pos ten aan de bestuurstafel op te ei sen. De christendemocraten verlie ten schreeuwend de vergaderzaal. In het gangpad werd besloten om samen met de kleine Nationale Verzoeningspartij een- alternatief parlementsbestuur te benoemen. Er zijn nu dus eigenlijk twee par lementen. Maar door gebrek aan quorum ontbreekt het beiden aan beslissingsbevoegdheid. Boeing De Japanse autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de uitval van drie mo toren van de Jumbo-jet van United Airlines, die gisteren een noodlan ding maakte op het vliegveld Nari- ta bij Tokyo. Bij de noodlanding raakte geen van de 239 passagiers of 19 bemanningsleden gewond. Westduitsland De justitie in Konstanz (West duitsland) heeft een aanklacht in gediend tegen de 40-jarige graaf Adelmann von Adelmannsfelden, omdat hij asielaanvragers vervals te asielvergunningen zou hebben gegeven. De graaf, algemeen-secre taris van de vereniging 'Der freie Auslander', zou op deze manier vooral Iraniërs hebben bedrogen. Schotland In de gevangenis van Perth in Schotland is gisteren een gevan genbewaarder na een gijzeling van 17 uur vrijgelaten. De opstandige gevangenen maakten een einde aan hun actie. Het was de achtste ernstige opstand in een Schotse ge vangenis binnen twee jaar. Zuidkorea President Roh Tae Woo heeft gis teren naar aanleiding van de ver kiezingsnederlaag van 26 april de voorzitter van de regerende Demo cratische Gerechtïgheidspartij (DJP) vervangen door een gema tigd politicus, de 71-jarige Yun Gil Jung en te kennen gegeven dat hij met de oppositie wil ken. ploeg zouden ongeveer 150 arbei ders van een afdeling het werk heb ben neergelegd. Zij probeerden collega's over te halen mee te doen, maar dat had geen succes, aldus de televisie. De gebeurtenissen van gisteren doen volgens waarnemers denken aan de „historische" stakingsacties in 1980, die begonnen op de Lenin- werven in Gdansk en die de oprich ting van het vakverbond Solidari teit tot gevolg hadden. De staking tegen de prijsverhogingen van het vlees bracht toen de communisti sche partijleider Edward Gierek ten val. Net als in augustus 1980 waren de hekken van de werf giste ren versierd met bloemen en hing er een portret Paulus II alsmede een spandoek met de tekst „bezetting". De paus heeft gisteren voor het eerst com mentaar gegeven op de onrust in zijn geboorteland. Hij riep directie en werknemers op wegen te vin den om het werk menselijker te maken. In talrijke steden in Polen zijn ADVERTENTIE Mededeling van de Belastingdienst De kantoren van de Belastingdienst zijn vrijdag 6 en 13 mei gesloten. Dit geldt ook voor de BelastingTelefoon. g=j Dit is een publikatie van de belastingdienst. I JAMMU - Hulpverleners in de stad Jammu in het noorden van India halen een kind onder de puinhopen van een ingestort ziekenhuis van daan. Inferieur bouwmateriaal is waarschijnlijk de oorzaak van de instorting. Het ongeluk ontstond toen de pas gebouwde bovenste ver dieping van het kinderziekenhuis na een hevige regenbui inzakte als gevolg waarvan ook de onderlig- paus Johannes gende verdiepingen bezweken. Vol gens de eerste berichten zijn er 30 doden gevallen en ruim 50 gewon den, maar veel kinderen worden nog vermist. Het ongeluk leidde tot een massale protestbetoging door de bevolking van Jammu. Het leger is ingezet bij het zoeken naar over levenden en stoffelijke overschot ten. (foto AP) NEW YORK (AP) - President Reagan en zijn echtegenote Nan cy raadplegen af en toe een astro loog om te bepalen hoe de agen da van de president moet worden ingericht. Dit is gisteren gemeld door de Amerikaanse televisie maatschappij NBC, die zich be roept op niet by naam genoemde bronnen. Volgens deze zegslieden zou de agenda van belangrijke ge beurtenissen af en toe zijn gewij zigd, omdat de astroloog had ge zegd dat een ander moment vol gens de sterren geschikter zou zijn. Het weekblad Newsweek meldde gisteren dat de voormali ge stafchef van het Witte Huis Donald Regan ii te verschijnen melding maakt de Reagans af loog raadplegen zijn binnenkort ook het feit dat e een astro- moeilijke beslissingen. Witte-Huiswoord- voerder Mark Weinberg zei gis teravond dat hij niet op de hoog te is van het geloof dat de Reagans hechten aan de astro loog. TEL AVIV De grootscheepse Is raëlische militaire actie die giste ren in Zuidoost-Libanon is begon nen, kan nog wel enkele dagen du ren. Volgens militaire commenta toren hebben Israëlische troepen opdracht gekregen niet alleen de Palestijnse terreurposities te ver nietigen maar ook in een huis-aan- huis zoekactie 'verdachten' te ar resteren. door Willy Werkman Volgens een gisteravond tegen middernacht vrijgegeven leger communiqué zal de militaire ope ratie eindigen als de 'zoekactie' is beëindigd. Hoe groot de Israëli sche troepenmacht is, werd in Is raël nog niet bekendgemaakt. Be richten in het buitenland spreken van 2000 man. Een woordvoerder van de Unifil- troepenmacht in Zuid-Libanon zei vanmorgen dat het naar zijn me ning om ongeveer 1300 Israëlische soldaten gaat. De actie speelt zich af in het oostelijke gedeelte van Zuid-Libanon, niet alleen binnen de door Israël gecreëerde en gecon troleerde 'veiligheidszone' maar ook ten noorden daarvan, waar Sy rische troepen zijn gelegerd. Het was vanmorgen nog niet bekend of de Israëlische troepen met de Sy- riërs 'contact hebben gemaakt'. ADVERTENTIE Goed nieuws voor bedrijven, verenigin- op de rekening hoger is, kan een hogere trap in de gen, stichtingen en vrije beroepsbeoefenaren.Tot tariefstelling worden bereikt. Hiermee wordt uw dusver moest u steeds weer met uw bank afspra- Zakenrekening tevens Beleggingsrekening. ken maken over de belegging van overtollige middelen op een apar te rekening. Dat is niet meer nodig. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kombineert het Vrije beschikkingsmogelijkheid. Alle betalingsverkeerdiensten. Rente over de hoogste trap maarliefst 1 /O De rente wordt'maande lijks aangepast aan de ontwikke ling op de geldmarkt. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kent geen opzeg gemak van betalingsverkeer en de voordelen van termijnen, boetes of andere beperkingen. eengetrapterentevergoeding:naarmatehetsaldo De Zakenrekening biedt daarmee grote vrijheid, veel gemak en een hoog rendement. Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe service? Een afspraak bij één van onze kantoren is zo gemaakt. Daar zijn wij u graag van dienst. De Nutsspaarbank doet meer voor ondernemers. Eén van de directe aanleidingen voor de Israëlische actie was de toenemende spanning en angst on der de bewoners van de Israëlische nederzettingen langs de noordelij ke grens. De burgemeester van het grensstadje Metulla, Goldberg, zei dat de Palestijnse infiltratieacties „grote spanning, grenzend aan vrees" hadden gecreëerd. Sinds het begin van dit jaar zyn er in het Noorden acht infiltratie pogingen geweest waarbij 17 Pa- lestijnen door Israëlische troepen werden gedood en waarbij vijf Is raëlische soldaten omkwamen. Is raëlische militaire specialisten vreesden de afgelopen tijd dat de Palestijnse organisaties met hun toegenomen activiteiten langs de Israëlisch-Palestijnse grens de In tifada (Palestijnse opstand) een nieuw front wilden verschaffen. De uitgebreide Israëlische militaire 'zoekactie' in Zuid-Libanon is daar een antwoord op. Via de Israëlische radio was van morgen de hint te horen dat de 'vei ligheidszone' in Zuid-Libanon in de Oostelijke sector misschien wat moet worden uitgebreid. Het is dus nog niet zeker of alle Israëlische soldaten die nu in het gebied ope reren, na afloop van hun missie zul len terugkeren. Steun in Pravda voor beleid van leider Gorbatsjov MOSKOU (UPI/Rtr) - In een brief in kader op de voorpagina van het Sovjetpartijblad is gisteren ge waarschuwd dat het welslagen van het hervormingsprogramma van Sovjetleider Gorbatsjov afhangt van invoering van grotere demo cratie binnen de partij. De pro-Gor- batsjov brief is ondertekend door het hoofd van een afdeling van het ministerie van luchtvaart, Selivan- Hij uit bijtende kritiek op de wij ze waarop de partij in de afgelopen 70 jaar het land heeft geleid. Het systeem dat daarbij is ontstaan noemt Selivanov dictatoriaal en af brekend. De brief is een nieuwe in reeks offensieven door hervor- mingsgezinden tegenover de be houdende krachten in de hiërar chie. Uit het feit dat zij in deze vorm en op de voorpagina ver scheen leidt men af dat zij instem ming heeft van de hoogste leiding. JOHANNESBURG De twee daagse topontmoeting over de An golese burgeroorlog, die vandaag in de Britse hoofdstad Londen be gint en waaraan behalve Zuidaffi- door Ruud de Wit ka en Angola ook Cuba en de Vere nigde Staten deelnemen, wordt al gemeen als een doorbraak be schouwd. Opvallend is ook dat de Russen, die bij de ontmoeting 'slechts' een waarnemer-status hebben, zonder meer optimistisch zijn. Zo verklaarde de staatssecre taris van buitenlandse zaken, Ana- toly Adamishin vorige week reeds op voorhand: "Wij hebben nu de mogelijkheden in handen om het Angolese conflict op te lossen, zon der dat de veiligheid van Angola in het geding is. Na de positieve resul taten van de onderhandelingen in Geneve over de Afghaanse kwes tie, kunnen we nu een nieuw dyna misch voorbeeld stellen door het scheppen van een politieke oplos sing voor de kwesties in Angola en Namibia". Gevreesd moet echter worden dat de wens voor een spoedige re geling van deze twee langslepende en netelige kwesties vooralsnog slechts de vader van de Russische gedachte is en dat het nog te vroeg is om te geloven in een aanstaande vredesregeling. Een aanwijzing daarvoor alleen al vormt het feit, dat de Zuidafrikaanse delegatie niet wordt geleid door de minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha, maar door diens direc teur-generaal, Neil van Heerden. En ook president P.W. Botha waar schuwde gisteren in het parlement voor te hooggespannen verwach tingen. De Angolezen, en in hun voet sporen de Cubanen, hebben hun delegatie wel degelijk een zwaar karakter gegeven. De Angolese de legatieleider is de minister van bui tenlandse zaken, Alfonso van Dunem, terwijl de Cubanen verte genwoordigd zijn met het hoofd van het bureau voor buitenlandse betrekkingen van de Cubaanse Communistische Partij, Jorge Ris- quet, die tevens een vooraanstaand lid van het Cubaanse Politbureau is. De Amerikanen tenslotte heb ben de staatssecretaris voor Afri kaanse zaken, dr. Chester Crocker, afgevaardigd, maar dat is minder verrassend, aangezien deze zich al vele jaren actief bezighoudt met de Angolese problematiek. Afgezien van de afwezigheid van minister Botha is er nog een andere reden om aan te nemen, dat de ont moeting in Londen in ieder geval niet op korte termijn tot opzienba rende ontwikkelingen zal leiden. En dat is het feit dat zowel de Ango lese bevrijdingsbeweging Unita van dr. Jonas Savimbi als de bevrij dingsbeweging van Namibia, Swapo, niet zijn uitgenodigd. Uni ta wordt gesteund door Zuidafrika en de Verenigde Staten en is daar om onaanvaardbaar voor de Ango lese regering-Dos Santos. De Swapo wordt dan wel door de Ver enigde Naties sinds 1978 als de eni ge vertegenwoordiger van het Na- mibische volk gezien, maar de re- gering-Botha op haar beurt denkt daar geheel anders over. Hoewel er geen agenda is vrijge geven voor de ontmoeting in Lon den, lijkt het zeker, dat de gesprek ken zich in eerste instantie zullen richten op het vertrek van de circa 45.000 Cubaanse militairen uit An gola. Zuidafrika heeft dat vertrek als eis gesteld voor de terugtrek king van zijn eigen 3000 militairen uit Angola en een eventueel later vertrek uit de voormalige Duitse kolonie Namibia en een onafhan kelijkheid ervan onder controle van de Verenigde Naties volgens resolutie 435. De Angolezen in Luanda echter, en in hun voetspoor ook de Cubanen en Rus sen, menen dat eerst Zuidafrika en de VS hun steun aan Unita moeten staken, voordat er over het vertrek van de Cubanen kan worden on derhandeld. Maar er speelt veel meer in de Angolese burgeroorlog dan de aan wezigheid van de Cubanen. Zuid afrika wil ook, dat de regering-Dos Santos in onderhandelingen treedt met de Unita-beweging van dr. Jo nas Savimbi, die een derde van het Angolese grondgebied bezethoudt. Voor de Angolese regering is Unita echter niets anders dan een 'verra dersbende', die slechts op de been kan blijven door de steun van het 'racistische' Zuidafrika en het 'im perialistische Amerika', waarbij zij gemakshalve voorbij gaat aan het feit, dat Unita een belangrijke rol heeft gespeeld in de onafhankelijk heidsoorlog van Angola en daarna, in 1975, met geweld uit Luanda is verdreven. Hoe gevoelig Unita ligt bij de regering-Dos Santos bleek uit een opmerking van één van de Angolese onderhandelaars, Luis Kiambata: "Als de Zuidafrikaners Unita mee nemen naar de gesprek ken in Londen dan nemen wij on middellijk het vliegtuig terug naar Luanda".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5