JU Werkwijze in Dijkzigt oorzaak besmetting Politie van Deventer voert actie tegen onderbezetting Arbeidsbureau gesloten op 6 en 13 mei Schiphol test nieuwe alarmregeling Lubbers: Deetman overdrijft een beetje Veertien vrouwen hebben schadeclaim ingediend ROTTERDAM/DEN HAAG (GPD) Slechte communicatie, onduidelijke procedures, niet nagekomen afspraken en onvoldoende rekenschap van de risico's, verbonden aan het werken met bloed, zijn de belangrijkste oorzaken van de besmetting van 177 vrouwen met het hepatitis-b-virus in het Rotterdamse academisch ziekenhuis Dijkzigt. Dit blijkt uit een onderzoek van een onafhankelijke commissie naar de grootschalige besmetting in het zie kenhuis. Agenten genieten van de zon tijdens de werkonderbreking De conclusie luidt dat 'een dergelij ke gebrekkige regelgeving vroeger of later tot ongelukken moest lei den'. Veertien van de 177 besmette vrouwen hebben inmiddels een schadeclaim ingediend bij Dijk zigt. Welk bedrag aan schadever goeding wordt geëist, wilde het zie kenhuis niet zeggen. Volgens een woordvoerder zijn de claims in middels doorgestuurd naar de schadeverzekeraar van het zieken huis. Van de 177 besmette vrouwen zijn er 172 besmet geraakt toen ze begin dit jaar werden bevrucht vol gens de reageerbuis-methode. Vijf andere vrouwen kregen het virus via kunstmatige inseminatie, aldus het rapport. Volgens inspecteur van de volks gezondheid voor Zuid-Holland, H. van Osch, was de kern van het pro bleem dat de resultaten van onder zoek van donorbloed op hepatitis- B-besmetting niet juist en op den duur zelfs helemaal niet meer wer den doorgegeven aan het laborato rium waar de in vitro bevruchting (IVF) werd uitgevoerd. Het donor- bloed werd gebruikt voor het ver vaardigen van het serum dat nodig is voor samensmelting van ei- en zaadcel. Dijkzigt mag van de commissie pas weer beginnen met reageer buisbevruchtingen, als de proce dures bij het melden van de onder- Leerling (RPF) uit kritiek op kabinet-Lubbers (Van onze verslaggever) KATWIJK "Ministers moeten meningsverschillen in het kabinet oplossen en elkaar niet via de me dia in de haren vliegen. De huidige regering leeft van incident naar in cident. Daarom vraagt onze partij zich af of het kabinet Lubbers de rit tot 1990 wel moet uitzitten". Dat zei Meindert Leerling, voorzitter van de RPF-fractie in de Tweede Ka mer, gisteravond in Katwijk. Volgens Leerling is het kabinet tot nu toe weinig succesvol ge weest. "Op belangrijke onderdelen als bestrijding van de werkloos heid en het saneren van de over heidsuitgaven worden geen of on voldoende resultaten geboekt", al dus de RPF-fractievoorzitter. Hij toonde zich teleurgesteld over de manier van werken binnen het kabinet Lubbers. "Ik schaam me voor de manier waarop de laatste tijd in Den Haag politiek wordt bedreven. Vorige week heb ben we de paspoortaffaire gehad en nu doet minister Deetman weer een duit in het zakje door het re geerakkoord openlijk aan te val len", aldus Leerling. "Als Deetman niet met de voorwaarden in het re geerakkoord uit de voeten kan, moet hij opstappen of de zaak in tern met de andere ministers oplos- Leerling is ook al niet tevreden over verschillende voorstellen op het immateriële vlak die de rege ring aan het parlement heeft ge daan. Hij zou het liefst zien dat de kabinetsplannen over euthanasie en de wet gelijke behandeling naar de prullenbak worden verwezen. "Je kunt de vraag stellen of het wel in het belang is van de RPF dat de ze regering blijft zitten. Een kabi netscrisis vertraagt in ieder geval de besluitvorming over deze on derwerpen". Verkracht De politie van Hengelo heeft vijf mannen van Turkse afkomst aan gehouden wegens de ontvoering en verkrachting van een 15-jarige Turks meisje uit Hengelo. Voorzo ver de politie kon nagaan is het meisje zaterdagavond rond zeven uur tegen haar wil door het vijftal meegenomen vanaf haar ouderlij ke woning en naar nog een onbe kend adres overgebracht. Daar is het huwelijk voltrokken tussen het meisje en een 26-jarige Hengeloër. Vervolgens is zij verkracht. Ontvoering Heijn Het opspringsonderzoek in de zaak-Heijn is vandaag afgerond. De behandelend officier van justitie mr. C. van der Veen gaat er nu van uit dat de verdachte in de zaak, de 45-jarige ir. F.E. uit Landsmeer zijn plannen alleen heeft beraamd en uitgevoerd. Hij heeft dit zelf ook al tijd beweerd. Nu het onderzoek is afgerond heeft de procureur-gene raal, mr. J. de Ruiter, het regionaal recherche-bijstandsteam ontbon den. Vernieling De Amsterdamse politierechter E. Steffan-Bakker heeft gisteren drie actievoerders veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf wegens het beklad den van een Amstelveens hockey veld in augustus 1986. zoeksresultaten over de besmet ting van donorbloed in goed gedo cumenteerde werkafspraken zijn vastgelegd. Bloed voor de bevruch ting zou Dijkzigt ook niet meer via andere zwangere vrouwen uit de eigen polikliniek mogen betrok ken, maar alleen nog via een be staande bloedtransfusiedienst. De gang van zaken is, zoals de onderzoekscommissie die heeft kunnen achterhalen, als volgt ge weest. Aanvankelijk werd voor het serum dat bij een reageerbuisbe vruchting nodig is steeds eigen bloed van de vrouw gebruikt, be halve bij de vrouwen van wie het bloed antistoffen tegen het sperma van de eigen partner bevat. In die gevallen werd gebruik gemaakt van donorbloed, dat dus op be smettingen onderzocht moest wor den. De afspraak daarbij was dat het laboratorium zou melden of er wel of niet sprake was van de aan wezigheid van het hepatitis B-vi rus. Dat gebeurde echter niet. Al leen bij besmetting werd aan de bel getrokken. Werd geen virus aange troffen, dan bleef een melding ach terwege. Het resultaat was dat bij de reageerbuis-afdeling van Dijk zigt werd gedacht: 'Geen bericht, goed bericht'. Volgens Van Osch is niet meer te achterhalen waarom alleen nog be smettingen werden doorgegeven. De oorspronkelijke afspraak was ook niet op papier gezet. Toch wer den'in 1986 nog wel zes positieve meldingen doorgegeven, maar dat had te maken met de persoonlijke ijver van een van de laboranten. Vorig jaar, toen de fatale kweek- vloeistof werd gemaakt, werd geen enkele uitslag meer doorgegeven. Geleidelijk was ook de groep vrou wen bij wie donorbloed werd ge bruikt uitgebreid. Geneeskundig inspecteur Van Osch liet duidelijk blijken dat hij vindt dat de directie van Dijkzigt verantwoordelijk is voor de slordi ge procedures in het academisch ziekenhuis. De uitkomsten van het Rotterdamse onderzoek gaan ook naar andere ziekenhuizen in ons land, waar 'reageerbuis-baby's' worden verwekt. Het Dijkzigt-zie- kenhuis denkt overigens over an derhalve maand weer met de IVF- behandelingen te kunnen begin- SCHIPHOL De laatste keer dat een vliegtuigongeval in de omge ving van Schiphol plaats had, was in september 1986. Dat was het eer ste ongeval sinds 1953. Een drie- motorig Brits postvliegtuig]e stort te toen neer in een weiland bij Zwa nenburg. De piloot verloor hierbij het leven. In vergelijking met an dere internationale luchthavens heeft Schiphol op het gebied van ongevallen een redelijk schone lei. door Bill Meyer Sinds 1935 zijn er 'slechts' zeven keer doden te betreuren geweest bij vliegtuigongevallen. In totaal 51 doden in 53 jaar tijd. Maar Schiphol is dag en nacht voorbereid op het ergste. De luchthaven houdt er een gi gantisch rampenbestrijdings- en hulpverleningapparaat op na, dat gisteren tijdens de oefening 'Keep Cool' op zijn paraatheid werd ge test. Dwars over de Kaagbaan stond een DC-9 van de KLM gepar keerd die zo werd nagebootst na een botsing met vogels een deel van een motor had verloren en in brand was geraakt. Aan boord wa ren 25 gewonden, tien doden (etala gepoppen) en zo'n zeventig onge- deerden. Om precies 17.15 uur ont staken brandweerlieden rookpot- ten onder de DC-9 en kon de oefe ning beginnen. De (150 man sterke) brandweer van de luchthaven mag er volgens de nieuwe alarmregeling van Schiphol precies drie minuten over DEVENTER (ANP) - De politie van Deventer heeft gisteren actie gevoerd tegen de onderbezetting van het korps. Met sirenegeloei be gon om 12.00 uur een werkonder breking die tot 14.00 uur duurde. Het overgrote deel van het poli tiekorps verliet om 12.00 uur het bureau om de twee uur te gaan doorbrengen aan boord van een schip dat was afgemeerd aan de IJsselkade. Een ploeg van vier agenten bleef in het bureau achter om in dringende gevallen, zoals verkeersongevallen met gewon den, uit te rukken. doen om de plaats des onheils te bereiken. Binnen enkele seconden na het ontsteken van de rookpot- ten waren de sirenes te horen. Nu moet eerlijkheidshalve gezegd worden dat de oefening niet voor iedereen als een verrassing kwam. Alle leidinggevenden waren op de hoogte en het geruchtencircuit op de luchthaven draaide al enkele da gen op volle toeren. Hoe het ook zij, de eerste drie bluswagens waren binnen de gestelde tijd ter plekke en even later volgden nog een zestal brandweerwagens. Brancards De vier ambulances, die perma nent op de luchthaven zijn gesta tioneerd, lieten iets langer op zich wachten. Dat weerhield de brand weer er niet van om vast met de redding van gewonde en in paniek geraakte passagiers aan te vangen. Binnen vijftien tot twintig minuten slaagde men er in alle gewonden met bussen en ambulances naar het Medisch Opvang Centrum (MOC) te brengen. Het enige schoonheidsfoutje was het bijna geheel ontbreken van brancards. De auto, die de brancards had moe ten aanvoeren, arriveerde om nog onbekende redenen als laatste op de plek des onheils. DEN HAAG (GPD) - Tegen het jaar 2010 moet het openbaar ver voer in de spitsuren zijn verdub beld en het autoverkeer ift de pie kuren met zeker 20 procent zijn verminderd. Dit staat in een ont werp voor de nota 'Verkeer en ver voer in 2010' van het ministerie van verkeer en waterstaat. De nota, die over enkele maan den zal verschijnen, borduurt voort op het zogeheten Bereikbaarheids plan voor de Randstad en de Vier de Nota Ruimtelijke Ordening. In het najaar komt de definitieve no ta, die het verkeersbeleid tot het jaar 2010 invult. De voorlopige nota baseert zich mede op adviezen van belangenorganisaties op gebied van vervoer en verkeer. Het beleid moet in eerste instan tie zorgen voor een betere concur- f' Vanuit Deventer werd een grote vrachtwagen naar Den Haag ge stuurd waarmee de Deventer poli tie het Binnenhof en later de toe gang van de parkeergarage van het ministerie van binnenlandse zaken blokkeerde. De dienstcommissie (een soort ondernemingsraad) van de politie noemde de actie bijzon der omdat niet alleen de vakbon den erachter staan maar ook de korpsleiding en burgemeester Waal van Deventer. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) voelt niets voor een noodre- geling om het Deventer politie korps uit te breiden. De bewinds man heeft burgemeester Waal van Deventer per brief laten weten dat hij pas hierover een besluit neemt zodra in oktober van dit jaar het eindrapport klaar is van een onder zoek naar de werkdruk van 21 poli tiekorpsen. Uit die studie is gebleken dat De venter er 77 politiemensen bij moet hebben om tot normale politiezorg te komen. Het korps telt op dit mo ment 128.5 arbeidsplaatsen. Het Deventer politiekorps heeft van collega's uit het hele land adhe siebetuigingen ontvangen. Ook mr. J. Niers commissaris van de koningin in Overijssel liet zijn steun aan de actievoerdende poli tiemensen blijken. Mr. J. Boek raad, procureur-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem, heeft in een brief aan minister F. Korthals Altes (justitie) aangedrongen op een noodoplossing voor het perso neelstekort bij de Deventer politie. De dienstcommissie van de De venter politie, korpschef A. Schol ten, burgemeester mr. C. Waal, me vrouw T. Scherpenzeel (Algemeen Christelijke Politie Bond (ACP) en L. van de Linden (voorzitter Neder landse Politiebond) kritiseerden gistermiddag tijdens een protest bijeenkomst van het Deventer poli tiekorps de houding van minister Van Dijk (binnenlandse) in de In het MOC was binnen een tien tal minuten na de ramp alles in ge reedheid gebracht om de slachtof fers eerste hulp te bieden. Onder luid gekerm lieten de eerste ge wonden zich naar binnen dragen. Inmiddels arriveerden ook de eer Beter openbaar vervoer moet autorijder lokken rentie tussen openbaar vervoer en auto. Er zou een net van zeer snelle intercitytreinen (160-200 km per uur) moeten komen, die alleen in de 20 grootste steden stoppen. Daarnaast is een net van sneltrei nen nodig (140-160 km per uur), die in 80 plaatsen stoppen. kwestie rond de schrijnende on derbezetting bij de Deventer poli tie. "Onze hoop is er op gevestigd dat de Tweede Kamercomissie in het overleg met de minister op 30 mei de minister tot ander handelen dwingt", zo zei burgemeester Waal, die zich verontwaardigd toonde over het feit de bewindsman hem niet wil ontvangen om over de nij pende problematiek van de politie in Deventer te spreken. Om de erg ste nood te lenigen moet Deventer er volgens commissaris Scholten in elk geval 30 agenten bij. Illegale Surinamers moeten het land uit DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta- risTCorte-Van Hemel (justitie) acht het tijdstip aangebroken om over te gaan tot geleidelijke uitzetting van illegaal in Nederland verblij vende Surinamers. Zij schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. De staatssecretaris acht de uit zetting gerechtvaardigd 'gelet op de resultaten van het bezoek van de minister van buitenlandse za ken aan Suriname'. Al op 5 januari 1988 kondigde de regering op schriftelijke vragen van de Kamer leden Wiebenga en Weisglas aan dat 'naarmate de politieke situatie in Suriname verbetert, het normale vreemdelingentoezicht ten aanzien van Surinaamse onderdanen in toenemende mate wordt toege past'. Op 23 februari van dit jaar be klemtoonde mevrouw Korte-Van Hemel in de Tweede Kamer dat daarbij sprake zal zijn van 'geleide lijkheid'. Het overleg inzake de bin nenkomst en het verblijf van we derzijdse onderdanen tussen Ne derland en Suriname zal worden hervat, zo heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken de kamer begin april laten weten. ste ambulances van het V.U.-zie kenhuis in Amsterdam. Na een eer ste behandeling gaan de slachtof fers namelijk regelrecht van het MOC per ambulance naar zieken huizen in de wijde omgeving van de luchthaven. Voor de korte afstand blijven ui teraard stoptreinen nodig. Verder moeten er meer sneltrams komen (die van spoorlijnen gebruik kun nen maken), meer metrolijnen en speciale snelbusverbindingen voor woon-werkverkeer. Men over weegt buiten de Randstad netten voor trolleybussen aan te leggen. Al deze soorten vervoer zouden vóór het jaar 1995 moeten zijn inge voerd. Overwogen wordt ook de over heidssubsidies voor het openbaar vervoer geleidelijk af te schaffen. Mogelijk vloeien daaruit tariefsver hogingen voort. Andere ideëen richten zich op variatie in tarieven van het openbaar vervoer. De prij zen zouden dan afhankelijk wor den van de tijdstippen van de reis, de kwaliteit van het vervoer en het gebied waarin wordt gereisd. VELDHOVEN (ANP) - Premier Lubbers heeft gisteravond op een CDA-manifestatie in Veldhoven begrip getoond voor de ontboeze mingen van minister Deetman over de problemen met de onder wijsbegroting en het strakke keurslijf van het regeerakkoord. Maar volgens de premier heeft Deetman wel een beetje overdre- Deetman beklaagde zich zater dag in het dagblad Trouw. "Kenne lijk sprak een geprangde minister met zorg over de hem toevertrouw de zaak", aldus Lubbers. Maar de uitspraken van Deetman kunnen misverstanden wekken, zo waar schuwde de premier. Dat geldt met name voor de in druk die gewekt is dat Deetman in hoge mate het slachtoffer is van be zuinigingen. Lubbers zei dat het kabinet in het zogenoemde 'paas- pakket' het departement van on derwijs 'bewust heeft ontzien'. Uit zondering daarop vormt de studie- finaciering, zo erkende Lubbers. Het gaat hier om een groep mensen die relatief sterk staat, aldus de pre- Bovendien is de regel dat over schrijdingen op de eigen begro tingspost moeten worden gecom penseerd geen ijzeren harnas. Eventueel kunnen tegenvallers worden uitgesmeerd over andere begrotingen. "Kortom, minister Deetman overdrijft wel een beetje. Het blijft mensenwerk en ministers zijn ook maar mensen, zo is in het interview gebleken", aldus Lubbers. CD A-fractievoorzitter B. de Vries heeft minister Deetman gis teren in Veldhoven in bescherming genomen tegen de kritiek die los barstte na zijn vraaggesprek met Trouw van zaterdag. "Ik zie de uit spraken van minister Deetman daarom ook in de eerste plaats als Er was gisteren overigens maar een klein deel van de oefening zichtbaar. Centraal stond welis waar het redden en de afvoer van gewonden, maar ook het commu nicatiesysteem van de luchthaven werd in alarmtoestand getest. Luchtreizigers hebben echter wei nig gemerkt van 'Keep Cool'. Nor maal gesproken zou de luchtha- venpolitie alle wegen van en naar de luchthaven afzetten, terwijl ook het luchtverkeer 'bevroren' zou worden. Dat gebeurde nu niet. Wel werd in de aankomsthal aandacht besteed aan 'afhalers' en familiele den die tijdens een ramp opgevan gen moesten worden. Kapingen Naast de categorie vliegtuigram pen bestaan sinds kort draaiboe ken voor andersoortige rampen zoals ongelukken (trein, gevaarlij ke stoffen, brand), terreuraansla gen en ordeverstoringen. Want hoewel de luchthaven tot nu toe van grootschalige vliegrampen verschoond is gebleven, heeft Schiphol de laatste jaren diverse malen te maken gehad met kapin gen, actievoerders en zelfs een ex plosie. De nieuwe alarmregeling geeft precies aan wie wat moet doen bij welke alarmvorm. Toch moeder GRONINGEN (ANP) - In het Aca demisch ziekenhuis in Groningen is gisteren de 27-jarige Harma Strij ker uit het Drentse Valthermond, die dertien maanden geleden een levertransplantatie onderging, be vallen van een dochter. Het is de eerste keer in Europa dat een vrouw met een getransplanteerde lever moeder is geworden. Alleen in de VS is dat drie keer eerder ge beurd, aldus een woordvoerder van het Academisch ziekenhuis in Groningen. Volgens de woordvoerder blijkt uit de geslaagde transplantatie dat iemand die een levertransplantatie ondergaat, tegenwoordig normaal kan leven. De artsen van het zie kenhuis zijn verheugd dat het kind gezond is. uitspraken van een man van vlees en bloed met hart voor het onder wijs en een hele krappe portemon nee", aldus De Vries. Deetman hoorde het applaus van de zaal na deze uitspraak met een glimlach "Die betrokkenheid bij het on derwijs veroordeel ik niet, maar prijs ik", aldus De Vries. "In die zin beschouw ik de hartekreet van de minister als een duidelijk signaal dat we niet te lichthartig moeten fi losoferen over de mogelijkheden om nog grote bedragen op de over heidsuitgaven te bezuinigen". Maar van herziening van priori teiten in het regeringsbeleid en de bijstelling van het regeeerakkoord zoals Deetman pleit wil De Vries vooralsnog niet weten. "Wij hebben de ministers inder daad een strak financieel keurslijf aangemeten, dat weinig ruimte biedt voor nieuw beleid of het op vangen van tegenvallers", erkende De Vries. Minister Deetman (onderwijs) noemde het regeerakkoord van het tweede kabinet-Lubbers in een vraaggesprek met Trouw van zater dag onwerkbaar. De teamgeest in het kabinet zou te wensen overla ten, zo liet Deetman doorscheme- Met name de afspraak dat tegen vallers binnen de eigen begroting van de vakminister gecompen seerd moeten worden -ongeacht de vraag of die daar aan 'schuld' draagt-, stuit Deetman tegen de borst. PvdA-fractievoorzitter Kok wil de regering over deze uitlatingen komende week in de kamer onder vragen. WD-fractievoorzitter Voorhoeve heeft er in een gesprek met premier Lubbers op aange drongen dat de premier de gerezen problemen met Deetman nog deze week in een gesprek doorneemt. Groot alarm 'vliegtuig' wordt slechts gegeven bij (dreigende) rampen met vliegtuigen met meer dat twintig inzittenden. Alle be trokken diensten en bedrijven wor den op dat moment via speciale hot-lines gealarmeerd. Door een druk op de knop van speciale sta- tuspanelen wordt meteen duidelijk om wat voor een alarm het gaat en in welke fase die zich bevindt. Uitgangspunt van de nieuwe alarmregeling is dat Schiphol de ramp kan bestrijden met de man kracht die op ieder gegeven mo ment op de luchthaven aanwezig is. Het eerste half uur na een ramp wordt niet voor niets 'het gouden halfuurtje' genoemd. Binnen die tijd moet het karwei geklaard zijn. Anders is het in vele gevallen te laat. Volgens havenmeester Jaap Biemond moet Schiphol zelf in staat zijn die eerste dertig minuten door te komen. Daarbij staat het redden van mensenlevens uiter aard centraal. In een eerste evaluatie van 'Keep Cool' blikte Havenmeester Bie mond niet ontevreden terug. Hij benadrukte dat het beslist niet de bedoeling was een wervelende show voor de toeschouwers op te voeren. De bedoeling was juist om van gemaakte fouten te leren. Vol gens Biemond is het geen grote kunst om brandweerwagens uit te laten rukken of twintig ambulan ces te alarmeren. Moeilijker is de training van mensen die met een ramp te maken krijgen, zodat de krachten optimaal en. efficiënt in een grote operatie worden gebun deld. ADVERTENTIE Aansluitend op Bevrijdingsdag en Hemelvaartsdag zijn alle arbeidsbureaus en Centra voor (Administra tieve) Vakopleiding op vrijdag 6 mei en vrijdag 13 mei de hele dag gesloten. De daarop volgende maandagen bent U weer van harte welkom. De Arbeidsbureaus ADVERTENTIE Vendomatic naaimachine 248 Lichtgewicht apparaat met vrije arm. 7 Basissteken, o.a. 3-traps knoopsgatautomaat, stretch-, zig-zag-, blindzoom-en overlocksteek. Retourknop en persvoetdrukregelaar. Compleet met accessoires en afdekhoes.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3