'Theoretische choreografieën bestaan niet' Han Ebbelaar danst laatste voorstelling Lauw begin Leids Cabaretfestival Choreografe Van Dillen legt grote bouten in de piano Hoop voor Tlieater en Globe Baal moet zacht sterven Scapino Woensdagmiddag is er in de Leidse Schouwburg plaats inge ruimd voor het Scapino Ballet. De voorstelling die dit gezelschap geeft bestaat uit 'In the future' een choreografie van Hans van Manen, 'Piccolo Mondo' van Jiri Kylian' en het inmiddels zeer be kend en vaak uitgevoerde 'Pub' van Nils Christe. Aanvang 14.30 Cabaret Ook deze week weer veel caba- ret in de Leidse Schouwburg. Vanavond en morgenavond zijn baretfestival. Tijdens deze voor ronden zullen per avond drie kandidaten optreden. Ook is er elke avond een gastoptreden (Bert Visscher, Tom Lanoye en de Frivole Framboos). Na afloop is er levende muziek. De finale is op zaterdag 7 mei. In de jury zitten onder andere Jack Spijkerman en schouw burgdirecteur Frans Boelen. Verwarringen De onvolprezen Christelijke Toneelvereniging de Timdeler- club is op vrijdagavond 6 mei in de Leidse Schouwburg (en dus niet op donderdagzoals wij abusievelijk meldden in onze agenda). Zij spelen het stuk 'Ver warringen' van Alan Ayck- bourn. Rinkelrooien Op woensdagavond 4 mei, na dat de klokken op de Waalsdor- pervlakte zijn uitgeschommeld speelt Theater Toverlei in het rooien'. 'Rinkelrooien' is Oudne derlands voor pierewaaien, maar hier wordt daar toch iets anders onder verstaan dan wij denken. Wat in dit stuk wordt vertoond is een soort Zwaan- kleef-aan tussen mensen die wan hopig op zoek zijn naar contact. En niemand schiet daarmee na tuurlijk weer iets mee op. Theater met een moraal dus. Aristophanes 'Acharnenses' - zo heet de voor stelling die de Vakgroep Klassie ke Talen op donderdagavond 5 mei geeft in het LAK-theater. Het is een stuk van de Griekse kome- diedichter Aristophanes, een spel van alle tijden. Het thema is de persoonlijke onvrede van mensen met een situatie die door anderen tot stand is gebracht. De humor wordt daarbij ondertussen niet geschuwd. Dansproduktie Op vrijdag 6 mei en zaterdag 7 mei komt het gezelschap 'Dans produktie' naar het LAK-theater met 'Dag en nacht', een ballet van choreografe Bianca van Dillen. Bij Van Dillen hebben de dansers en danseressen zelf wat in te brengen. Van Dillen levert de ideeën aan en de passen. Daar mee maken de dansers zelf het ballet (bij Van Dillen mogen wij doen wat wij willen). 'Dag en nacht' gebruikt hierbij de muziek van John Cage en Guus Janssen. De produktie belooft opnieuw een interessant projekt te worden van deze eigenzinnig choreogra fe. Volwassen orgasme Volwassen orgasme ontsnapt uit Amerikaans circus'. Een stuk met zo'n titel kan alleen niaar ge schreven zijn door Dario Fo. Het wordt op 6. 7,12,13,14,19,20, 21. 26, 27 en 28 mei gespeeld in Mi crotheater Imperium door de to neelgroep Imperium. Wat wij kunnen verwachten? Een serie monologen waarin de vrouw cen traal staat, de vrouw die zich al leen met humor kan staande hou den in deze macho-maatschap pij- Angela Linssen in Van Dillens ballet 'Dag en nacht', (foto Jannes Linders) "Ik vind het prettig om altijd weer nieuwe dingen te doen, dat je moet beslissen: wat vind ik wel en wat vind ik niet leuk? Ik ben iemand die veel en graag wil kiezen. Als iemand zegt dat ik iets moet doen, zal ik net als mijn kind van vier jaar vragen: waarom?". Aan het woord is choreografe Bianca van Dillen. Op 6 en 7 mei is zij met haar gezelschap Dansproduktie in het LAK- theater te zien in de produktie 'Dag en nacht'. Een portret van een eigenzinnig choreografe. AMSTERDAM (GPD) - In tegen- stelling tot haar levensfilosofie is Bianca van Dillen niet pas na het maken van een afgewogen keuze danseres en choreografe gewor den: "Ik ben op mijn vijfde jaar be gonnen met dansen en daar eigen lijk nooit mee opgehouden. Dus ik kan niet zeggen dat ik voor dans ge kozen heb, omdat ik nooit anders heb gedaan. Ik weet ook niet waar om ik het doe". De gedrevenheid is er echter niet minder om. Bianca van Dillen, die veertig jaar geleden in Amsterdam werd geboren, bezocht een middel bare school die tegelijkertijd een vakopleiding in de dans bood en was reeds op zeventienjarige leef tijd afgestudeerd. Twee jaar werkte ze bij een klassiek gezelschap. "Maar ook toen wilde ik al een mo derne danseres worden en op mijn negentiende ben ik naar Amerika vertrokken om de soort dans te zoeken die ik wilde gaan doen. En die heb ik daar gevonden. Ik ben vooral beïnvloed door mensen die ik in Amerika heb ontmoet en met name door Merce Cunningham. Zodra ik in Nederland terug was, ben ik choreografieën gaan maken, eerst bij gezelschappen en later heb ik eigen produkties ontwik keld. In de jaren zeventig heb ik met een aantal kunstenaars een groep geformeerd, Dansproduktie, waarvan ik vier jaar geleden de ar tistieke leiding heb overgenomen". door Frans P.J. Doeleman Emoties "Ik heb in mijn leven zo'n twin tig choreografieën gemaakt. Wat mij een beetje voor ogen staat, is door de dansers, de muziek, door het licht en de kleur emoties te la ten zien die onbenoembaar, maar toch heel duidelijk zijn. Ik kan er niet goed tegen als verdriet een éénduidig begrip zou zijn. Ik hoop dat de emoties die ik neerzet, her kend worden zonder dat men kan zeggen, oh, dat is dat of dat. Soms combineren mensen heel wonder lijke emoties met elkaar. Ik ga er vanuit dat elk mens ingewikkeld in elkaar zit en zo zal hij zijn eigen complexe emoties en gedachten herkennen. Ik geloof dat niemand met één enkele emotie naar dingen kijkt". Uitvinders werk Onlangs ging de nieuwste cho reografie van Bianca van Dillen in première: 'Dag en nacht', met als ondertitel 'To be prepared for the unprepared'. De muziek is van John Cage en Guus Janssen. Voor de pauze staat 'Decisions' op het programma: "Dat is een speels stuk, waarbij de dansers de keus Raad van State vernietigt besluit Brinkman AMSTERDAM (ANP) - „Het ni veau van de danskunst in ons land is zo ongelooflijk snel veranderd. Het is van niets naar de absolute top gegaan. Een het feit dat we dat bijna dertig jaar hebben mogen meemaken....Ja, wat wil. je nog meer". Dat zegt Han Ebbelaar (45), één van Nederlands meest voor aanstaande Nederlandse dansers, aan de vooravond van zijn afscheid als danser. Als vanavond het doek in Cultu reel Centrum Amstelveen gevallen is en het applaus verstomd, is zijn danscarrière definitief beëindigd. Samen met zijn dans- en levens partner Alexandra Radius zal hij nog een laatste voorstelling geven van het programma „Op het lijf ge schreven", en dan is het allemaal afgelopen. Althans voor Ebbelaar, want Radius blijft nog gewoon doorgaan met dansen. Ebbelaar zelf zal zich verder helemaal con centreren op de functie die hij al ongeveer anderhalfjaar vervult: as sistent van de artistiek leider (Rudi van Dantzig) van Het Nationale BaUet. Han en Alexandra, die elkaar bij het Ned. Danstheater leerden ken nen, werden snel een onverbreke lijk koppel op het toneel en in het leven. De samenwerking met zijn vrouw is voor Ebbelaar van grote betekenis geweest. „Voor mij raak te dat de essentie van de dans. Als wij samen dansen, is het onbe spreekbare bespreekbaar zonder een woord te zeggen. Wij zitten op dezelfde golflengte. Dat heeft te maken met de ziel. Ik heb bijna Han Ebbelaar (foto anp) nooit - op enkele uitzonderingen na - met anderen gedanst. Lex wel. Ik heb alle grote dingen met Lex ge daan. Zij past makkelijk bij ande ren. Lex past eigenlijk bij ieder een", zegt Ebbelaar over zijn DEN HAAG - Minister Brinkman van WVC had de subsidiëring van toneelgroep Theater (Arnhem) en de zuidelijke toneelgroep Globe (Eindhoven) niet mogen beëindi gen. Het besluit van de bewinds man is in strijd met algemene be ginselen van behoorlijk bestuur. Dit heeft de afdeling rechtspraak van de Raad van State gisteren uit gesproken. Theater en Globe wa ren tegen de beslissing van minis ter Brinkman in beroep gegaan middels spoedprocedures. Geëist was dat de besluiten van de minis ter om beide toneelgroepen met in gang van 31 juli 198,8 geen rijkssub sidie meer te verlenen, zouden worden vernietigd. .Deze eis is dus toegewezen. In de uitspraak van de Raad van State wordt erop gewezen dat de minister weliswaar in overstem ming met een negatief advies van hebben uit vier stukken muziek en zelf bepalen wanneer ze welk stuk gaan uitvoeren. Je hebt te maken met mensen die zelf heel goed we ten wat ze willen en deze choreo grafie gaat er over hoe mensen met elkaar tot beslissingen komen. El ke avond moeten ze ongeveer acht- de Raad voor de Kunst tot subsi diebeëindiging had besloten, maar dat hij beide gezelschappen niet in de gelegenheid had gesteld hun ar tistieke identiteit te wijzigen. Bo vendien konden de groepen geen overleg met de minister voeren over aanvaardbare alternatieven. De afdeling rechtspraak van de Raad van State vindt dat de minis ter de besluiten op een te laat tijd stip heeft genomen en dat hij ge rechtvaardigde verwachtingen op voortzetting van de subsidie die bij de groepen leefden, niet gehono reerd heeft. De uitspraak betekent dat de mi nister nieuwe beslissingen zal moe ten nemen. Brinkman voelt er echter niets voor om de toneelgroepen toch subsidie te blijven verlenen. In zijn commentaar op dè uitspraak van de Raad van State benadrukt de minister dat het overleg met de stichting Het Zuidelijk Toneel (ar tistieke leiding Erik Antonis) gaan de is. Dit betekent dat - na afron ding van de nu lopende onderhan delingen over de positie van het personeel - aan de stichting alsnog een meerjarige subsidie zal kunnen worden verstrekt. De hoogte van dit bedrag is destijds door de Twee de kamer vastgesteld op 4 miljoen gulden. In een reactie op de uitspraak van de Raad van State merkt zake lijk leider van Globe, Kommer 't Mannetje, op 'niet verrast maar niettemin zeer verheugd' te zijn. Hij is vooral blij de 19 ontslagaan vragen voor het technisch en admi nistratief personeel van Globe te kunnen intrekken. 'Het is een goe de afstraffing voor het onbehoor lijk bestuur van het ministerie', al dus Kommer 't Mannetje. Hij stelt tevreden vast dat de minister 'nu zijn'1 huiswerk eens grondig zal moeten overdoen'. Volgens hem zal er volgens de regels van het rap port van de commissie-De Boer moeten worden gewerkt en dat houdt in dat er vanaf 1989 (weer) een repertoire-gezelschap in het zuiden van het land komt. tien beslissingen nemen, dus je weet nooit van te voren wat het wordt. De mensen in Zeeland zien een totaal andere voorstelling dan in Amsterdam, Arnhem of Leiden, 't is hün voorstelling". "De muziek van Guus Janssen en mijn choreografie zijn tegelijk, in een onderlinge wisselwerking tot stand gekomen en tezelfdertijd is de Vorsetzer ontwikkeld. Er zit namelijk niemand achter de vleu gel. bedacht vanuit eigenwijzig- heid. De Vorsetzer is een apparaat dat palletjes op de toetsen drukt en waarvoor een computerprogram ma is uitgedacht. Verder is er een paneel met acht grote rode knop pen, waarmee de dansers de com puter en in tweede instantie de pia no besturen. We hebben dus ook ujtvinderswerk gedaan, want dit is een totaal nieuw apparaat. Het is de snelste manier om de keuze van de dansers om te zetten in daadwerke lijk geluid". Na de pauze wordt er gedanst op de compositie 'Three dances for two pianos' van John Cage, die overigens veel heeft samenge werkt met Merce Cunningham. De muziek - live uitgevoerd door de pianisten Jaap Dieleman en Anto nio Chagas Rosa - werd geschreven in 1945, maar heeft in de afgelopen veertig jaar niets aan revolutionai re kracht ingeboet. Omdat ze ge- AMSTERDAM (GPD) - Regisseur Leonard Frank is 'teleurgesteld' over de gang van zaken. Toch kwam de beslissing voor hem niet geheel onverwacht. "We hadden een beroerde repetitieperiode ach ter de rug waarin mijn concept en - de inspiratie van de acteurs maar zeer mondjesmaat op elkaar aan sloten. En dan druk ik me -voor zichtig uit. Het is een marteling ge bleven'. Een onoverkomelijk artistiek conflict tussen acteurs en regisseur heeft ertoe geleid dat toneelgroep Baal haar afscheidsproduktie 'School for scandal' al na vyf voor stellingen heeft stopgezet. Het stuk - een blijspel uit 1777 van Richard Sheridan - ging afgelopen vrijdag in het Amsterdamse Frascati in première. Er waren nog ongeveer dertig voorstellingen gepland. Regisseur Frank: "Al tijdens de try-outs heersten er regelmatig van die ijskoude grafstiltes. Vlak voor de première hebben we in een ver hitte vergadering besloten toch door te gaan. Maar het gros van de acteurs zag het eigenlijk niet meer prepareerd zijn, neemt Danspro duktie in dit geval de eigen piano's mee: "Er gaan bouten, schroeven, moeren en rubbers in en daardoor klinken de normale tonen heel an ders. Het was de bedoeling van de componist om aan dat fantastische, autoritaire instrument dat een vleugel is - mensen richten er in het algemeen een speciale kamer voor in - een andere klank te geven, er iets mee te doen wat eigenlijk hele maal niet mag, hè, een beetje anar chistisch". Erotisch "Wat mij aantrekt in dit stuk van Cage, is dat het ontzettend ener giek is, heftig en krachtig, wispel turig, opgewekt en rustig, alles te gelijk. Het is veelzijdige muziek, opzwepend en daardoor heel toe gankelijk. In mijn choreografie zit een sterke stemming, heel gedre ven. Het is een beetje erotisch in de kostuums en het is nachtelijk, mys terieus. Er spreekt een gevoel uit van betrokken zijn bij elkaar. Meer zeg ik niet, want ik heb liever dat het publiek zijn eigen emoties eruit haalt. Er kan heel vrij geassocieerd worden. Het zou leuk zijn als ieder een zijï\ eigen verhaaltje erbij maakt. Ik wil die verhalen ook we ten. Ik heb niet zoveel contact met het publiek achteraf, maar ik heb al wel heel verrassende dingen ge hoord". "Ik heb altijd tegelijkertijd ge danst en gechoreografeerd. Deze voorstelling is een voorbeeld van een stuk waarin ik niet zelf dans en dat bevalt mij uitstekend. Op dit moment vind ik, dat ik mij in cho reograferen het beste uit. Het wordt steeds duidelijker, steeds eminenter, maar ik kan de gedach te niet verdragen dat ik nooit meer zou dansen. Ik hoop die dans-ener- gie tot mijn dood toe vol te houden, anders kan je ook niet choreografe ren. Theoretische choreografieën bestaan volgens mij niet. Ik heb niet zoveel moeilijkheden met mijn leeftijd. Het wordt niet zwaarder, maar anders. Er zijn dingen die je juist nu erg goed kan, zoals een'ge- rijptere présence". Toekomstplannen Bianca van Dillen zit vol plannen voor de toekomst, waarbij zij onder meer denkt aan groeps-choreogra- fieën, omdat zij de omgang met mensen heel belangrijk vindt: "Met de dansers heb ik een hele goede band. Het is een fantastische ervaring dat anderen-zich kunnen identificeren met wat je zelf ver zint, dat je zoveel medewerking en toewijding krijgt. In het eerste deel van het programma hebben de dansers een groot aandeel. Ik zit in de zaal en denk: wat gaat er gebeu ren vanavond? Net als het publiek. Elke voorstelling is voor mij weer een verrassing". zitten. Het liefst wilde men er toen al een punt achter zetten". Hebben de lauwe reacties van het publiek een rol gespeeld in de beslissing? Frank: "Als het ge bouw goed is, mag het publiek geen rol spelen. Maar als de specie en het tegelwerk niet aansluiten, kun je het wel schudden. Toch vind ik het jammer dat niet meer mensen de kans hebben gekregen het gebouw te bekijken. Als het aan mij had gelegen, waren we ge woon doorgegaan. Maar er was ei genlijk niemand die dit stuk met al lure uit wilde spelen en dan houdt het op. Het enige wat ons nu nog rest, is Baal op een zachtmoedige manier te laten sterven". DAGBOEK ANNE FRANK - Voor een gerechtshof in Hamburg dient vandaag na tien jaar een zaak in ho ger beroep wegens beweringen dat het dagboek van Anne Frank een vervalsing is. Twee Westduitsers, Ernst Romer (83) en Edgar Geiss (58) werden in 1977 wegens deze beweringen veroordeeld tot geld boetes van 1.500 mark, maar teken den beroep aan. Eerste voorrondeavond van het 10e Leids Cabaretfestival. Gezien op 2 mei in de Leidse Schouwburg. LEIDEN Een lauwe start van de eerste avond van het tiende Leids Cabaretfestival. Gedeelte lijk is dat toe te schrijven aan de matige publieke belangstelling. 'Maandagavond' en 'theater' schijnen nog steeds niet bij el kaar te passen. Voor de toch al nerveuze voorrondekandidaten betekende het in elk geval een extra moeilijkheid. Hopelijk tref fen de kandidaten van vanavond het beter, als de tweede voorron de met gastoptreden van Bram Vermeulen wordt gehouden. Het duo 'Kommer en Kwel' mocht de reeks van drie voorron den openen. Ook niet bepaald een dankbare taak natuurlijk; daar staat echter tegenover, dat Kommer René Lohman) vorig jaar ook al aan de voorronden deelnam. Hij heeft dus enige fes tival-ervaring. Of zijn herkansing nu wel een finaleplaats oplevert, I valt nog te bezien. Voor specula- ties is het nog te vroeg. Ook dat maakt zo'n eerste avond wat Het programma van 'Kommer en Kwel' bestaat vrijwel uitsluitend uit liedjes. René Lohman bezingt 'Louter droefenis' (de titel van het programma), de bijdrage van Marco Naarden beperkt zich hoofdzakelijk tot de muzikale begeleiding. De teksten zijn niet van dien aard, dat ze lang blijven hangen. Bijvoorbeeld de ballade over 'gevallen Neeltje', die het doet voor een geeltje, is weinig origineel, waaraan zelfs de ont knoping met minister De Koning als Neeltjes klant niets veran dert. De kleine Koos, een 'be drijfsongeval' van Neeltje, staat centraal in het daaropvolgende lied, waaruit blijkt, wat Koosje tegenwoordig allemaal niet meer kan worden. Zang en muziek zijn soms verdienstelijk, de saaie en statische presentatie laat nog zeer veel te wensen over. De presentatie van Karei Bos man, die eveneens een liedjes programma bracht, was niet be paald veel dynamischer. Toch stoorde dat hier op de een of an dere manier minder. Bosman heeft gepoogd zijn liedjes met een doorlopende verhaallijn te verbinden. Dat lukt niet echt. Hoofdpersoon is een dromerige figuur die zomaar op een zater dagavond op zoek is naar gezel ligheid in een of ander knus café. Hij zoekt de sfeer, die blijkt uit het lied over de 'Rosamunde' spelende harmonie, op tekst van Willem Wilmink en muziek van Harry Bannink. Zo'n tekst heeft iets: de jury liet na afloop bljjken, deze repertoirekeus op prijs te stellen. Die jury bestaat overi gens dit jaar uit: Frans Boelen, Jack Spijkerman en Jaap Koop- mans. Voorrondekandidaat Ka- rel Bosman kan een liedtekst vertolken, de rest overtuigt nog niet. Wat de eerste twee kandidaten aan dynamiek tekort schoten, brachten 'De Pinokkio's' in een overdosis. De manier waarop Os car Wagemans en Martin Reuge- brink dat bereikten, was ronduit gênant. Twee kerels in en soorte ment van tutu: het spot met de regels van de esthetica. Allemaal bewust bedoeld natuurlijk, even als de afschuwelijke dreun uit de elektronische muziekdoos. Dan gaan die jurken ook nog eens uit, waarna onderbroekenlol met bontjassen volgt. Het is één en al anti-humor zonder enige dose ring. Iets zinnigs of ook maar op vallends wordt er niet gezegd: het is plat en banaal. WIJNAND ZEILSTRA Toneelgroep speelde in grafstilte

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21