LEIDSCH DAGBLAD Jacht in Europa op terrorist IRA Vijf schippers gearresteerd 'Hagelsteen' slaat deuk in tankwagen KLM-Boeing maakt een geslaagde nood landing op Schiphol Aanslag of moord bij Breukelen Openbare leven ligt 4 dagen goeddeels stil Dodenherdenking WAAGBRUG UIT DE LUCHT Bols mikt nog meer op alcoholvrije drank Assistentie van Scotland Yard Bij een maximum van 120 kilometer per uur wordt een abonnement met de dag actueler! DINSDAG 3 MEI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38615 HEEMSTEDE (GPD) - Een uit de lucht vallende, grote ijsklomp heeft gistermiddag in Heemste de een vrachtwagen van de meel fabriek Hoeker zwaar bescha digd. De meeltank werd inge deukt door een brok ijs van 80 tot 100 cm lengte. De schade wordt geschat op 5000 a 6000 gulden. In de ijskast van de Heem- steedse politie is een deel van het brok ijs opgeslagen en de her komst wordt onderzocht. De po litie vermoedt dat het een hagel steen is. Het bedrijf denkt dat het ijs misschien van een vliegtuig is gevallen maar de luchtvaart dienst betwijfelt dat sterk. UTRECHT (GPD) - Het openbare leven in Nederland ligt de tweede helft van zowel deze als volgende week goeddeels stil. In verband met Bevrijdingsdag en Hemel vaartsdag nemen vrijwel alle amb tenaren de aansluitende vrijdagen op als verplichte adv-dagen. Ook veel scholen geven beide dagen vrij. Gemeente- en provinciehuizen, ministeries en arbeidsbureaus, be lastingkantoren en scholen zijn dicht op 5, 6, 12 en 13 mei. Voor scholieren is het extra vrijaf moge lijk doordat elke school een aantal DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND SCHIPHOL (GPD) - Een Boeing 747 van de KLM heeft vanmorgen een geslaagde noodlanding ge maakt op de luchthaven Schiphol. Het toestel, de Anthony Fokker, met aan boord 196 passagiers en 16 bemanningsleden, had problemen met het landingsgestel. De Jumbo kwam uit Los Angeles. Vlak voor de landing kreeg de bemanning in de cockpit een mel ding dat het rechterlandingsgestel niet werkte. Op Schiphol werd di rect groot alarm geslagen. Alle vliegverkeer van en naar de lucht haven werd onmiddellijk stilge legd. Er mochten geen vliegtuigen landen en vertrekken. Justitie hekelt beveiliging van Lloyds Battle AMSTERDAM (ANP) - De beveili ging van Lloyds Bank Nederland en New York is volstrekt onvol doende. De officier van justitie zei dat vandaag voor de Amsterdamse rechtbank tijdens de behandeling van een miljoenenoplichtingszaak bij dit bankbedrijf. Ook het inter- bancair systeem Swift blijkt lang niet safe, zo bleek op de zitting. Drie jongemannen van 25 en 26 jaar wisten eind vorig jaar alle vei ligheidsmaatregelen bij de bank in AÏnsterdam, aan hun laars te lap pen, en maakten ruim 8 miljoen dollar over naar een door hen ge opende rekening op een Zwitserse bank. Door een technische storing in het systeem kregen ze dat geld niet in handen. Justitie weigerde tot nu toe op uitdrukkelijk verzoek van de bank te zeggen hoe de oplichting ge pleegd werd. Vandaag werd een compleet draaiboek gegeven door de verdachte van het inbreken in computers en het overboeken van geld via allerlei banken ter wereld naar een zelf geopende rekening. Van het verhaal dat de verdach-* ten alleen maar wilden aantonen hoe onveilig Lloyds Bank is, ge loofde de officier geen woord. Hij eiste 3 jaar cel tegen de boekhou der van Lloyds Bank. Tegen de twee anderen eiste hij twee jaar. Af en toe buien Perioden met zon en enkele buien. Mi nimumtemperatuur ongeveer 8 gra den, middagtemperatuur rond 16 gra den. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Perioden met zon en af en toe buien. Middagtempera tuur geleidelijk iets hoger. Woensdag 4 mei zon op: 06.05 uur, zon onder: 21.10 uur; maan op:maan onder: 06.42 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.30 en 17.53 uur; laag water: 01.39 en 14.02 uur. Brandweer en ambulances spoedden zich naar de Zwanen- burgbaan die voor het toestel was vrijgemaakt. Ook politie en ambu lances in de regio werden gewaar schuwd. Vanuit Amsterdam wer den enkele ambulances naar de luchthaven gestuurd. Alles gebeur de volgens het scenario van het 'Groot Alarm Vliegtuig' dat giste ren tijdens een grootscheepse oefe ning werd uitgeprobeerd. De landing zelf om kwart over elf verliep zonder grote problemen. Wel zakte het toestel door het rech terlandingsgestel, maar de moto ren bleven net boven de grond han gen. De brandweer hoefde niet in actie te komen. Van de passagiers, onder wie een baby, raakte nie mand gewond. De geschroken rei zigers zijn tegen half twaalf met bussen naar de aankomsthal ge bracht. Volgens een woordvoerder van de luchthaven Schiphol lijkt op het eerste gezicht de schade aan het toestel mee te vallen. BREUKELEN (GPD) - Twee nog onbekende mannen zijn vanmor gen vroeg dood aangetroffen in een auto bij Breukelen. De wagen stond op de parallelweg langs de snelweg Amsterdam-Utrecht, en kele tientallen meters vanaf een benzinestation. Het tweetal is doodgeschoten. De politie tast nog in het duister omtrent de toedracht van de schietpartij. De mannen waren dusdanig ver minkt dat hun identiteit nog niet kon worden vastgesteld. Ook is nog niet bekend hoeveel schoten er zijn gelost en met welk soort vuur wapen de twee om het leven zijn gebracht. Het wapen is niet op de plek van het misdrijf aangetroffen. Naast de auto vond de politie een aantal patroonhulzen. De politie werd rond vier uur ge waarschuwd door een passant, die bij het benzinestation bij de nacht- pomp brandstof getankt had. De recherche trof een grijs-blauwe Ford Sierra stationwagen aan. Hij stond half in de berm aan de paral lelweg, die vanaf het tankstation langs de A2 loopt. De wagen droeg een Italiaans kenteken. Restaurant La Grand Herengracht 100 - Leiden tel. 071-140876 VANDAAG!! Senioren keuze menu ƒ27,50.60.) en op wo. do vrije dagen per jaar naar eigen goeddunken kan indelen. De Consumentenbond vindt het sluiten van loketten onvriendelijk ten opzichte van het publiek. „Juist dit soort dagen zijn gunstig voor de consument om allerlei za ken te regelen. Het moet dan ook geen gewoonte worden dat als da gen als 5 mei ongunstig vallen, het openbare leven dagen achtereen stil komt te liggen". De AbvaKabo ziet er geen kwaad in: „Het gebeurt in goed overleg met de vertegenwoordigers van de medewerkers. Zou dat niet gebeu ren, dan zouden toch velen een snipperdag nemen en zou de orga nisatie worden lamgelegd". De douanekantoren zijn tijdens deze dagen normaal geopend. De postbestelling valt alleen uit op de als zondag te vieren Hemelvaarts dag. Ook de postkantoren zijn op Bevrijdingsdag en de vrijdagen 6 en 13 mei gewoon open. 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1 per maand 23.95 per half jaar 141,90 (alleen mogelijk met automatische betaling) per jaar 270.25 IT. Per kwartaal 70,95uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis m de bus! Naam: Straat: Postcode/Plaais Telefoon (ivm controle bezorging) LEIDEN - Met een mammoet- kraan is vanmorgen de nieuwe Waaghoofdbrug over het water van de Rijn in het hartje van Leiden ge legd,De 220 tons kraanwagen ta kelde de kant-en-klare brug van een 30 meter lange oplegger die vanmorgen in alle vroegte met me dewerking van de politie door de Leidse binnenstad was geloodst. De bijna 400.000 gulden kostende sta len voetgangersbrug zal over enke le weken voor publiek worden opengesteld. (foto Henk Bouwman) woensdag 4 mei a.s. te 19.00 uur in de Marekerk. Aansluitend Stille Tocht om 19.45 uur. Om 20.00 uur twee minuten-stilte bij het monument bij molen De Valk. Overname van schoenenwinkels KAATSHEUVEL (ANP) - Dinge- mans, een keten van 27 schoenen winkels, wordt overgenomen door branchegenoot Hoogenbosch. Din- gemans werkt voornamelijk in het zuiden van het land en beweegt zich in de lage-prijzen markt. Hoogenbosch exploiteert samen met de Britse Manfield Sons 195 schoenenzaken onder de namen Dolcis, Huf, Manfield en Invito. Hoogenbosch wil via de overname van Dingemans de markt van de la ge prijzen binnendringen. Lucien Naegels (foto g Belgische vakbondsman Naegels: éénderde rijks wachtofficieren gaat o de schreef. PAGINA 2 Slordige werkwijze Dijkzigt-ziekenhuis o zaak geelzuchtbesmet ting. PAGINA 3 Stakingsactie Polen breidt zich verder uit. PAGINA 5 Automatiseringsbedrijf Volmac zonder bescher ming naar de beurs. PAGINA 7 Het Vlieland van discipli ne, orde en verveling: Ca- valeriekamp de Vliehors. PAGINA 9 Invallende tennisjunior Paul Dogger verslaat Thierry Tulasne. PAGINA 17 NIEUW VENNEP (GPD) Om de teruggang van het alcoholgebruik te compenseren, is Bols een offensief begonnen in de alcoholvrije markt. Deze maand wordt een alco holvrij aperitief op de Ne derlandse markt geïntro duceerd. Bols gooit er een reclamecampagne van 2 miljoen gulden tegenaan en zal in 3 jaar in het nieu we produkt 6 tot 7 mil joen gulden investeren. Het drankje is ontwik keld in Italië en zal later ook in Westduitsland en Zwitserland op de markt verschijnen. Alcoholvrije dranken nemen een steeds belangrijker plaats in en volgens Bols-top- man mr. Van HeUenberg Hubar maakt deze sector De teruggang in de al coholconsumptie wordt volgens Hubar veroor zaakt door de algehele trend van gezonder leven, het ontmoedigingsbeleid van de overheid, het strengere optreden tegen rijden onder invloed, en het feit dat drank door ac cijnsverhogingen relatief duur is geworden. Hoewel de daling vorig jaar 8 tot 10 procent be droeg, verwacht Hubar op termijn weer een om kering in die beweging. „U gelooft toch zeker niet dat we straks allemaal mi neraalwater drinken". (zie ook pagina 7) HERKENBOSCH/LONDEN (GPD) De 30-jarige Anthony McAllister wordt in de Britse pers afgeschilderd als de mogelijke dader van de aanslagen in Roermond en Nieuw Ber gen. Veiligheidsdiensten in Engeland, Noord-Ierland en Nederland zouden in heel West- Europa jacht maken op deze IRA-terrorist. De Britse minister van defensie Younger legt vandaag in het Lager huis een verklaring af over de aan slagen. Het Nederlandse onder- zoekteam kreeg vandaag assisten tie van twee leden van de special branch van Scotland Yard, een be veiligingsexpert, en de speciale an- ti-terrorisme-eenheid. Minister Korthals Altes (justitie) zei vanmorgen in een interview met BBC-televisie te geloven dat de dader(s) uit Westduitsland kwam en na de aanslagen weer daarheen terugkeerde(n). Hij ont kende beschuldigingen dat Neder land een soort vrijplaats voor terro risten is, zoals Britse kranten meld den. Korthals Altes voerde aan dat iedere keer dat om uitlevering van een terrorist was verzocht door Londen, dit ook is gebeurd. De Britse minister voor Noor- dierse zaken Hurd waarschuwde in december tegen een mogelijke golf van IRA-aanslagen op het vaste land. Volgens Korthals Altes werd daarna de waakzaamheid ver hoogd. De in Belfast geboren McAllister ontsnapte in 1983 samen met 38 an dere gevangenen uit de zwaar be waakte Maze-gevangenis. Acht zijn, er nog op vrije voeten. Hij was tot levenslang veroordeeld wegens moord op een Britse soldaat. Vol gens Engelse kranten heeft McAl lister mogelijk samengewerkt met al langer in Nederland verblijven de IRA-leden. Hij wordt gezien als de topman van de IRA op het Eu ropese vasteland. Rond het officiële bezoek van koningin Elizabeth, begin juli, zul len zeer scherpe veiligheidsmaat regelen worden getroffen. De Brit se vorstin brengt onder meer een bezoek aan de Nieuwe Kerk in de hoofdstad. Voor de Britse ambas sade in Den Haag werd de bewa king gisteren direct verscherpt. Een opvallende politiebus staat te genover het gebouw geparkeerd. Het personeel van Britse militai re bases in Westduitsland is aange raden het Nederlandse uitgaansle ven voorlopig te mijden. In radio- en tv-uitzendingen voor Britse strijdkrachten in het buitenland wordt tot uiterste waakzaamheid opgeroepen. De drie gewonden zijn inmiddels buiten levensgevaar. De twee Brit ten die in het Roermondse zieken huis lagen, zijn overgebracht naar een militair hospitaal in de Bonds republiek. De derde gewonde ligt nog op de intensive care-afdeling in een ziekenhuis bij Nieuw-Ber- gen, nadat zijn linkervoet is afge zet. De gewonden konden nog niet worden gehoord, maar er is wel vluchtig contact geweest. De poli tie houdt rekening met de moge lijkheid dat de auto in Nieuw Ber gen ontplofte door een geworpen granaat en niet door een bom. Ge tuigen hebben de auto nog enkele meters zien rijden voor de explo- Rijkaard toch naar AC Milan? MILAAN (AP) - AC Milan stelt volgens betrouwbare bronnen bij de Itali aanse voetbalclub nieuwe pogingen in het werk om voor volgend seizoen Frank Rijkaard in te lijven. De ex-Ajacied is nu in dienst van Sporting Lis sabon en komt op leenbasis voor Real Zaragoza uit in de Spaanse compe titie. De eventuele komst van Rijkaard zou het vertrek betekenen van de Ar gentijn Claudio Borghi. Deze was door Milan uitgeleend aan Como, maar zit daar sinds maart op de reservebank. De club van Ruud Gullit en Marco van Basten is nu al bezig zich voor het komende seizoen te versterken. -;?=5s*e Actievoerende schippers proberen het duwbaktransport van Granaria onmogelijk te maken. «oio an Poging Granaria-transport te verhinderen mislukt De politie onderzoekt de omgeving, terwijl de auto klaar staat om te v den afgevoerd. (foto Ar De plek is onmiddellijk herme tisch afgesloten door de politie. Een 30 man sterk rechercheteam houdt zich bezig met het onder zoek. Dat meldde vanochtend in Breukelen kapitein Raa, die de lei ding heeft van het onderzoek. Hij kon geen opheldering geven over de reden van de schietpartij. De recherche sluiten in verband met de recente IRA-aanslagen poli tieke motieven niet uit. Bij het ben zinestation waren geen sporen van een inbraak te vinden. ROTTERDAM (GPD/ANP) - De Rotterdamse politie heeft vanoch tend vijf schippers aangehouden die vannacht betrokken waren bij pogingen een transport van Grana- ria te verhinderen. Het vijftal werd aangehouden toen het binnen schip Trawant, waarop de actievoe rende schippers met het Granaria- transport waren meegevaren, van morgen afmeerde bij de Leuve-ha- ven in Rotterdam. Dat heeft een- woordvoerder van de politie mee gedeeld. De Trawant is door de politie ver sleept naar de post van de rivierpo litie bij de Parkhaven. Mogelijk wordt het schip in beslag geno men. De vijf schippers worden ver dacht van openlijke geweldple ging. In de nachtelijke uren is van af de binnenvaartschepen die het vervoer van Granaria trachtten te verhinderen voortdurend met voorwerpen (moeren, bouten, stukken ijzer, verf) naar het kon vooi gegooid. Daardoor sneuvelde onder meer een flink aantal ruiten van de duwboot die de bakken van Granaria voortbewoog. Bij de sluizen van Hagestein in de Lek kwam een einde aan de spectaculaire jacht die woedende binnenschippers gisteravond had den ingezet op twee duwbakken van het veevoederbedrijf Granaria. Bij de sluizen, waar zich drie pelo tons van de Mobiele Eenheid had den opgesteld, wendden de laatste twee achtervolgende schepen de steven. Het Granaria-transport was niet onbeschermd. Twee boten van de rijkspolitie en twee van de Rotter damse politie, die van de Commis saris van de Koningin in Zuid-Hol land toestemming had gekregen om buiten de gemeentegrenzen te opereren, begeleidden de duwbak ken. In totaal waren by het trans port zo'n 80 ME'ers aan boord. Voor controle vanuit de lucht was een helikopter ingezet.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1