ALKENBURG FABVL^T Toen zij de voordeur opendenwas het opeens oorlog DE TIJD, VAN TOEN Kleine gemeenten wachten gevolgen bibliotheekbeleid af Oorlogsdagboek van Jac. van der Zwart Het dorp Valkenburg met 1100 inwoners vormde aan het begin van de Tweede-Wereldoorlog een waar strijdtoneel. Door de aanwezigheid (sinds 1938) van een militair vliegveld, was het Rijndorp doelwit in de aanvalsplannen van Adolf Hitler. De aanleg van het vliegveld was nog niet helemaal gereed toen de Duitse troepen op 10 mei 1940 ons land binnenvielen. Óm de Nederlanders snel tot overgave te dwingen, was de aanval gericht op de vliegvelden Valkenburg, Ockenburg en Ypenburg. Door deze vliegvelden uit te schakelen, verwachtten de Duitsers Den Haag te kunnen innemen. In de residentie bevonden zich tenslotte de koningin, de regering en het hoofdkwartier van de strijdkrachten. De aanval was voor de inwoners van Valkenburg een nachtmerrie. Onder hen bevond zich de toen 44-jarige Jac. van der Zwart, die aan de Middenweg woonde. Van der Zwart maakte deel uit van de Luchtbeschermingsdienst. Over de aanval en de vlucht uit het dorp hield hij een nauwkeurig dagboek bij. Na de oorlog werd dat uitgetypt. Het kwam onder meer in handen van J.W. de Jong uit Voorschoten, die als bouwkundig opzichter betrokken was bij de wederopbouw van Valkenburg. Via hem kwamen wij aan het dagboek van de inmiddels overleden Van der Zwart. Zijn relaas publiceren wij deze week in vijf afleveringen. De redactie heeft het verhaal open enkele details na intact gelaten: we hebben er geen 'moderne' versie van gemaakt. Vandaag deel één: de luchtaanval op het vliegveld. Het was vroeg in de morgen van den lOden Mei 1940 omstreeks 3.30 uur, dat de inwoners van Valkenburg door vliegmachine- geronk opgeschrikt werden. Al dadelijk greep er een hevig luchtgevecht plaats. Dit deed ve le inwoners uit het bed vluchten naar buiten. Ook ik was met mijn gezin bij die velen. Op staat zagen we de vliegmachi nes over het dorp en de polder vliegen. Te ruim 4 uur kwamen 3 duitsche bommenwerpers uit de richting van Rotterdam, naar het vliegveld gevlogen. De eerste liet in schuine richting naar de hangars vliegende, 3 bommen vallen, welke vlakbij en tegen de hangars ontploften. Dat ging ge paard met hevige knallen en zware zwarte rookwolken. Hierna volgde de tweede bom menwerper, welke twee bom men liet vallen, die iets verder van de hangar af vielen, dit ging met hetzelfde geweld gepaard en gaf de zelfde dikke wolken te zien. Kort daarop volgde num mer 3, die 3 bommen liet vallen. Daarna volgden een groot aan tal vliegtuigen, die valscherm springers uitlieten. De indruk die ik op het eerste gezicht hier van had, was dat ik dacht aan groote pamfletten die naar om laag geworpen werden. Maar dit duurde maar een oogenblik, want dat als pamflet was ge dacht, ontvouwde zich weldra als een parachute. Binnen enkele minuten zag men een groot aan tal van deze parachuten in de lucht zweven, 't meest boven het vliegveld, terwijl men tevens een sterk mitrailleurvuur vernam, komende van de hollandsche mi litairen, die op het vliegveld la gen. Daardoor werden vele para- chutenspringers naar omlaag ge schoten. Vanaf het Haagsche Schouw tot aan de Hangar zag men de para chutisten dalen. Hierna volgde een groot aantal duitsche transportvliegtuigen, die tevens door het mitrailleur- vuur bestookt werden. Er waren naar mijn schatting wel 40 zware vliegtuigen, die de duit- schers naast elkander op het vliegveld neerzetten. Daaruit kwamen de zwaar gewapende manschappen, die zich over de gehele polder verspreidden en ook op het dorp aandrongen. De hollandsche soldaten waren al spoedig overmeesterd, daar deze ver in de minderheid waren. Inmiddels was het tegen half zes in de morgen geworden, toen ik van een ordonnans van den Luchtbeschermingsdienst een boodschap ontving om mij op het raadhuis te vervoegen. Daar ontving ik opdracht de i aan te zeggen om in hun huizen te blijven. Met het kenteeken van den Luchtbeschermingsdienst om den arm reed ik per fiets door het dorp, om aan mijn opdracht te voldoen. Toen ik achter de Nederlands Hervormde Kerk kwam, zag ik achter de kastanjeboomen 3 hol landsche soldaten met geweer achter die boomen geknield, hun geweren richtende op het vlieg veld. Ik vroeg mij af, of de duit- schers reeds zoo dicht bij waren. Omdat te kunnen weten, begaf ik mij naar de woning van J. van der Nagel, die op de hoek van de Broekweg staat, die naar het vliegveld loopt! Ik vroeg J. van der Nagel of ik even op de schuurzolder mocht, om door het raampje te kunnen zien, of de duitschers inderdaad zoo dicht bij waren. Ik kreeg een toestem mend antwoord en begaf mij naar boven, 't geen mij niet best bekomen is. Toen ik door het zol derraampje keek, zag ik de duit schers al dicht bij W. Slootweg op de straat loopen. Ik keek slechts een moment door het raampje en onmiddellijk werd er een schot gelost. De kogel ging geen 10 cm van mij af door het raam. Ik wist eigenlijk niet wat oorlog was, daar ik dit nimmer had meegemaakt, was ik eigen lijk roekeloos met mijn leven ge weest. Het schot was op mij ge richt, dus ik moest handelend optreden. Ik besloot dadelijk naar beneden te gaan, maar ik was nauwelijks op de trap, of er stond reeds een duitsch soldaat met geweer en bajonet mij op te wachten. Iede re trede die ik deed, maakte hij met de bajonet de beweging me de. Toen ik beneden kwam, en recht voor hem stond, duwde hij de bajonet zoo hard tegen mijn borst, dat ik bijna achterover viel. Met een schreeuwend ge baar keek hij naar de zolder en dan weer keek hij naar mij met felle oogen. Wat ik doormaakte, is niet te zeg gen; ik dacht niet anders dan dat mijn laatste uur geslagen was. Ik verstond niet wat hij zeide en ook hij verstond mij niet. Dui zenden gedachten flitsten door mijn hoofd. Ik maakte een ge baar met mijn jas, om te laten zien dat ik geen wapens bij mij had, ook stond ik zenuwachtig de schouders op te halen, terwijl ik aldoor zei, dat ik hem niet ver stond. Er stonden emmers met bloemen (tulpen) in de schuur van J. van der Nagel, die naar de veiling gebracht moesten wor den. En daar een leugen om best wil de mensch eigen is, zei ik, dat die bloemen van mij waren, om aan te duiden, dat ik niets kwaads in den zin had. Maar ook dat verstond hij natuurlijk niet. Opnieuw gaf hij een vreeselijke schreeuw, 't geen mij zeer be angst deed zijn. Zijwaarts ziende zag ik, dat er nog 4 duitschers binnen kwamen, die J. van der Nagel en zijn gezin onder handen namen. Deze stonden dadelijk met de handen in de hoogte, het teeken van overgave. Dit ziende, dacht ik, dit kon mij wellicht ook helpen en terstond stak ik mijn handen in de hoogte. Op dat oogenblik werd ik bevrijd van de bajonet op mijn borst, 't geen een groot gedeelte van mijn angst wegnam. Het was zoo'n verwoe de strijder, dat het schuim op zijn mond zat. Wij moesten allen met de handen omhoog blijven staan, terwijl de duitschers het huis doorzochten. Toen zij den voordeur openden, was het opeens oorlog. Vanuit het huis beschoten zij de hol landsche soldaten, die vlak bij achter die boomen lagen. Hoe dit afliep, konden wij niet zien, om dat we stil moesten blijven staan. Er ontstond een hevig vuren, want ondertusschen waren er veel meer duitsche soldaten uit de polder gekomen. Het duurde evenwel niet lang, of ze waren het dorp binnengedrongen. Geen kwartier later werden de burgers klein en groot, jong en oud naar het vliegveld gedreven. Alles wat de duitschers in het dorp ontmoetten, moest naar het vliegveld met gewapende solda ten er achter. En dat was een ge vaarlijke tocht, want deze weg naar het vliegveld lag onder het vuur van de hollandsche solda ten vanaf de Katwijkscheweg. Geregeld moesten de burgers dan ook in den slootkant gaan liggen, vanwege de kogels die om hun ooren floten. Bij de schuur van J. van tier Nagel was onze toestand gunsti ger geworden, toen de duitsche soldaten het huis hadden verla ten om in het dorp te gaan vech ten. Wij dachten niet anders, of we zouden ook naar het vlieg veld worden gedreven, tot onze groote verwondering gebeurde dit evenwel niet. Daarna ben ik naar mijn eigen woning gegaan, waar ik gelukkig mijn geheele gezin nog bij elkander vond. Om ongeveer 11 uur begon de hollandsche artillerie vanaf de Wassenaarsche duinen de vlieg tuigen, die op het vliegveld ston den te beschieten, hetgeen ik vanuit mijn zolderraam prachtig kon gadeslaan. Ze schoten zoo fijn, dat elk schot precies onder een vliegmachine terecht kwam. Dit gaf eerst een stofwolk, daar na een grote vlam, hetgeen ge volgd werd door een rookzuil, zoo stonden er in een oogenblik 9 vliegtuigen in brand. Naar mijn schatting zijn er toen ongeveer 25 vernield. Het was ongeveer 1 uur, toen zouden we gaan eten. Op dat oogenblik kwam de gemeente veldwachter E. Rous zeggen, dat alle mannelijke personen boven de 15 jaar zich naar de garage van S.M. Poot moesten begeven, waarbij hij mij tevens verzocht een gedeelte van het dorp voor deze aanzegging voor mijn reke ning te nemen. Hieraan heb ik dadelijk gehoor gegeven. Ik begon hierbij de Lange Com- mandeurssteeg. en zoo verder langs de straatweg. Toen ik bij de laan van "Welgelegen" genaderd was, mocht ik van twee duit schers niet meer verder gaan, ook werden alle mannelijke per sonen die daar voorbij kwamen opgehouden, tot dat zij van de bij de "Punt" staande wacht toe stemming hadden ontvangen de menschen verder te laten gaan. Zoo kwamen we eindelijk in de garage van S.M. Poot. Daar kwa men onder duitsche bewaking 190 burgers en 200 hollandsche krijgsgevangenen. In de garage was het verre van veilig. De duitschers werden daar geweldig bestookt door de artillerie uit Oegstgeest. De duit schers trokken langs de garage naar den straatweg. Wij liepen er gevaar en drongen ons zooveel mogelijk in de hoeken. De nieu we huizen, waar Krijn Postmus woont, "werden deerlijk bescha digd. We hoorden en zagen de granaten overal uit elkander spatten. Omstreeks 4 uur in de namiddag werden wij onder geleide naar de zaal van den Heer D. Ramp ge bracht. het 'Wapen van Valken burg'. Hier was een levendig ge vecht tusschen hollandsche en duitsche soldaten, dat voort duurde tot half acht in de avond. Om dien tijd kwam het bericht, dat wij allen op 15 man na, naar huis mochten. Die personen wa ren gijzelaars. Indien de volgen de morgen niet allen weer in de zaal verschenen, zouden de gijze laars gestraft worden. i LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN De bestudering van de Oosterse talen aan de Leidse universiteit kreeg een krachtige impuls met de benoeming in 1613 van Tho mas Erpenius (1584-1624) tot hoogleraar. Erpenius was in 1608, na zijn met lof volbrachte studie in Leiden, op reis gegaan, aanvankelijk om zich te bekwamen in de theolo gie, maar vooral tijdens zijn ver blijf in Frankrijk voelde hij zich steeds meer aangetrokken tot de Oosterse talen, nadat hij in Enge land al enige lessen in het Ara bisch had gehad van William Be- dwell. In Frankrijk werd Isaac Casaubon zijn leermeester en kwam hij in contact met native speakers, een Egyptenaar en een Marokkaan. Na een reis naar Ve netië, waar zich toen vele Ooster lingen bevonden, keerde Erpeni us over Milaan, Bazel en Heidel- berg, waar hij de bibliotheken bezocht, in 1612 terug naar Lei den. Daar vernam hij dat Frans II en Joost Raphelengius bezig wa ren het Arabisch-Latijnse woor denboek van hun vader te druk ken. Erpenius' aanvullingen konden niet meer in de hoofdtekst wor den opgenomen, zodat ze als een soort aanhangsel bij dat boek in 1613 verschenen. In hetzelfde jaar verschenen ook zijn Arabi sche grammatica, een indruk wekkende prestatie voor iemand die de taal zelf pas vier jaar tevo ren had geleerd, en zijn uitgave van een stuk van het evangelie van Mattheus in die taal, in 1614 gevolgd door een uitgave van Arabische spreekwoorden. De grammatica zou, met diverse aanpassingen, tot het begin van de negentiende eeuw in gebruik blijven. Verandering Na 1614 trad er voor Erpenius een grote verandering op. De gebroeders Raphelengius konden of wilden niet langer voor hem de boeken drukken die hij voor zijn onderwijs en studie nodig had. Aangezien boeken in het Arabisch toen schaars en duur waren - een handschrift kostte gauw 50 gulden en de prijs van de enkele gedrukte boeken in die taal was navenant - moest Erpenius een andere oplossing vinden om zijn studenten en an dere belangstellenden hieraan te helpen. Hij deed dat door zelf een drukkerij te beginnen. De moei lijkheden hierbij waren groot. Het was niet mogelijk zo maar Arabische en andere Oosterse lettertypen te kopen. Het kwam erop neer dat hij deze voor veel geld moest laten maken: eerst moesten de stempels gesneden worden, waarmee de matrijzen vervaardigd konden worden. Die matrijzen werden in een giet vorm gezet, waarmee elke losse letter afzonderlijk gegoten werd. De nodige investeringen werden door Erpenius gedaan en zo be schikte hij vanaf 1615 over zijn eigen drukkerij. Deze zou ruim tien jaar bestaan en er kwamen zo'n twintig boeken van de pers, waarvan het belang niet hoog ge noeg aangeslagen kan worden. Ik noem de uitgave van het Nieu we (1616) en van de eerste vijf boeken van het Oude Testament (1622), alsmede de eerste uitgave van een wat langer stuk uit de ko ran in het Arabisch en de heruit gave van twee Arabische gram maticale teksten (beide in 1617). handwerk van het zetten en het afdrukken van het zetsel deed. Weliswaar stond de pers samen met de letterkasten en wat er ver der bij een goed ingerichte druk kerij komt kijken opgesteld in zijn huis - aanvankelijk op het Steenschuur en wel dat stuk dat nu het Rapenburg tussen Klok- steeg en Langebrug is, en later Breestraat 25 - maar hij had een ervaren ambachtsman in dienst, Willem Christiaan van de Boxe, die om de hoek, in het huidige ca fé de Spijkerbak in de School steeg, toen Verkenssteech gehe ten, woonde. Pest Erpenius overleed o{j 13 no vember 1624 aan de pest. De uni versiteit was er zeer op gebrand dat de drukkerij voor Leiden be houden zou blijven. Na enige on derhandelingen kwam de firma Elzevier, sinds 1620 academie drukkers, met de weduwe - die met drie kinderen achterbleef waarvan er een binnen een week na de dood van Erpenius gebo ren werd - overeen dat de druk kerij min of meer geruild werd voor het pand Breestraat 32, dat een geschatte waarde van 8.000 gulden had. Zo kwam de be roemde drukkerij in het bezit van de Elzeviers en was voor de universiteit het gewenste doel bereikt. Eerst werden nog enige uitgaven waaraan Erpenius al begonnen was, de Historia Sara- cenica (Saraceense geschiede nis) van al-Makin en de psalmen in het Syrisch afgemaakt en ver scheen er nog een bundeltje met de lijkrede van G.J. Vossius, treurzangen van P. Scriverius en een gedeeltelijke catalogus van .0. cyJI (Jly' Jlul LOCMANI SAPIENT IS ET SELECTA QVLDAM ARABVM ADAGIA. Cum interpretatieve Latino. Notis Thomae Er.ee n ii. LFI1) AE In Typographia Erpeniana Lingua- rum Oiientahum. 161 j. breeuws werd benoemd, ging hij tevens boeken in en over die taal drukken. Zo verschenen in het zelfde jaar zijn Hebreeuwse grammatica en in 1622 een uitga ve van de psalmen. Vanaf 1621 heeft Erpenius de verspreiding van zijn uitgaven in de meer professionele handen van de boekverkoper Joannes Maire gelegd, nadat hij in 1619 zijn lettermateriaal nog had uit gebreid door aankopen te doen bij de Raphelengii die hun be drijf voorzichtig aan het liquide- We moeten ons niet voorstellen dat professor Erpenius zelf het Erpenius' bibliotheek (alle in 1625). De Elzeviers, die ook Van de Boxe in dienst hadden geno men, zoals blijkt uit een inschrij ving van 1628 in het "Album stu- diosorum" van de universiteit, hebben zich altijd zeer op het be zit van deze drukkerij beroemd en vaak hebben ze dat bezit aan gewend als pressiemiddel (om geen zwaarder woord te gebrui ken) wanneer ze iets van de uni versiteit gedaan wilden krijgen. Maar ze hebben er lang niet zo'n goed gebruik van gemaakt als Erpenius: hun uitgaven, waarin het Oosterse lettermateriaal te rug te vinden is, zijn op de vin gers van één hand te tellen. Het titelblad van de fabels van Lokman, door Erpenins gedrukt i 1615 en verluchtigd met zijn drukkersmerk, een palm voorzien van ee lint met het latijnse opschrift Assurgo pressa (Hoewel onder zwaï druk gezet, rijs ik (toch.) overeind). De universiteit had ook belang stelling voor de bibliotheek van Erpenius, maar op dat punt was ze minder gelukkig in de onder handelingen. De handschriften werden eind 1625 gekocht door de graaf van Buckingham, die ze aan de universiteit van Cambrid ge schonk. De overige boeken werden op 2 juni 1626 in de boek winkel van de Elzeviers geveild. Erpenius werd begraven in de Pieterskerk, waar een rouwbord met een Latijnse inscriptie in de buurt van zijn graf werd opge hangen. De grafsteen is nog in de kerk bewaard, zij het dat er in de achttiende eeuw een andere naam in werd gebeiteld. (Zulk "hergebruik" kwam vaker voor.) Hij is te herkennen aan het diep erin gehouwen symbool dat Er penius ook als drukkersmerk ge bruikte: een palm voorzien van een lint met het latijnse opschrift "Assurgo pressa" (Hoewel onder zware druk gezet, rijs ik (toch) overeind). R. BREUGELMANS TER AAR - De kleine gemeenten die bang zijn voor de gevolgen van het bibliotheekbeleid van de pro vincie Zuid-Holland zullen voorlo pig nog geen actie voeren. Dat is gisteravond besloten tijdens een door de gemeente Ter Aar georga niseerde bijeenkomst. Aan het overleg werd door twintig Zuidhol landse gemeenten met minder dan Dtjivenberiehten Gelost in Strombeek: L.P.V. "De Vriendenclub": 1F. Ladan, 2. Comb. Bodijn/Vinkensteyn, 3- 4. F.J. Compier, 5-9. W. Vijlbrief, 6-7-10. Comb. v.d. Kooy/Werkhoven, 8. J.J. Degen. P.V. Leiderdorp: 1-10. J.van Laar en Zn, 2-4-5-6. E.H. Broug, 3. R. Kappelein, 7/9. D. van Seggelen, 8. R. van de Nieuwendijk. P.V. De Blauwkras: 1-6-10. F.v.d. Wetering. 2. R.v.d. Drift, 3-4-5. Comb. Nieuwendijk, 7. Comb. v.d. Blom, 8. N. Nievaart, 9. P. Landensbergen. a Groot en Zn., 4-8. P. Mooten, 5-6. W. Kop. P.V. Het Oosten: 1. T.v. As, 2-3-7-8 W.v.d. Hoogt, 4. C.v.d. Berg, 5. Comb. Putten/v. Weezen, 6. T.v. As, 9. P. Juffermans, 10. J. Verbaan. P.V. de Rijnklievers: 1J. Kok, 2. H.v.d. Star, 3-9. J. van de Wal. 4- 5. J.C. Zevenhoven, 6-7-8- J. Kok, 10. A. Hon- Gelost in St. Ghislain: P.V. De Zwaluw: 1-8-9. Brouwer-de Best, 2-5-6-7. J.v.d. Kooy, 3. J. Hoogervorst, 4. K. Jansen, 10. H.v.d. P.V. Steeds Sneller: 1. C. Haasnoot; 2. J. Passchier; 3. A. Wijnands; 4. W. v.d. Burg; 5. B. de Bruin; 6. W. Schelvis; 7. W. de Bruin; 8. W. Vink; 9. R. de Jong; 10. B. ter Laak. P.V De Voorhouter: 1.2.4. 6. P. Angevaare; P.V. De Snelvlieger: 13. M. de Mooij; 2.5.6. 7. 9. B. Neuteboom; 4. Nijch; 8. combinatie Van Delft; 10. D. van Delft. dertigduizend inwoners deelgeno men. De verontruste gemeenten zullen de. problemen eerst nader bestuderen en eventueel pas daar na de krachten bundelen. De verontrusting bij de kleine gemeenten over het bibliotheekbe leid is ontstaan door de provinciale concept-nota 'Verder bouwen aan bibliotheekbeleid'. Deze nota schetst het bibliotheekbeleid van de provincie in het kader van de Wèlzijnswet die op 1 januari 1987 van kracht werd. De betrokken ge meenten zijn bang dat.het nieuwe beleid betekent dat ze meer geld uit de gemeentekas voor biblio theekvoorzieningen moeten aan wenden. Op de vergadering bleek dat er nog veel onduidelijkheid bestaat over de gevolgen van de uitvoering van de nota. Daarom werd besloten om, in afwachting van concrete veranderingen voor het biliotheek- werk, nog geen actie te onderne men. Wel zal worden geprobeerd een gezamenlijk standpunt in te nemen, als dat nodig blijkt. Een verslag van de vergadering wordt met een begeleidende brief naar de gedeputeerde staten van Zuid-Holland en de Provinciale Bi bliotheek Centrale (een uitvoerend orgaan) gestuurd. De gemeente Ter Aar organiseert bij nieuwe ontwik kelingen een tweede bijeenkomst. Kamercommissie praat 19 mei over gifaffaire Alphen DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De Tweede Kamercom missie voor milieubeheer praat op' 19 mei met minister E. Nijpels over de vermeende stort van grote hoe veelheden chemisch afval in Alp hen aan den Rijn. Gesproken wordt over een brief van Nijpels, die de bewindsman enkele weken terug aan de Kamer zond. De vergadering van de Ka mercommissie is openbaar en kan worden bijgewoond. Zij begint om 13.00 uur. DINSDAG 3 MEI Alphen schrijvers- en dichtersavond in de bibliotheek, Thorbeckestraat, aanvang 20.00 uur. Katwijk evangelisatiedienst met mede werking van het Vredeskerkkoor, kol. Boschard en ds. J. van Zeil, aanvang 20.00 uur in de Vredes- kerk, Voorstraat. Leiden i Oud-Katholieke kerk, Zoeter- woudsesingel, van 19.00 tot 19.30 voorronde Leids Cabaret Festi val, aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg. Leiderdorp kontaktavond met klaverjassen en sjoelen, aanvang 19.00 uur bij buurt- en speeltuinvereniging Zijl- kwartier, Van der Marckstraat. Warmond avond van Kommissie Ontwik kelingssamenwerking en ge meente. met verslag reis Jan Tim- vang 20.00 uur in aula Leerhoeve. Endepoellaan. Zoeterwoude vertoning diaserie Oud Zoeter woude, aanvang 20.00 uur in Ons Huis, Kosterspad. openbare politieke discussie over thema 'vermaatschappelij king van de ontwikkelingssamen werking. organisatie: CDA, aan vang 20.00 uur in Don Bosco, Zuidbuurtseweg. WOENSDAG 4 MEI Leiden graffiti-wedstrijd, op borden ter, in buurthuis Op Eigen Wieken. Merenwijk, aanvang 14.00 uur. kindervoorstelling: Dans-mati- nee door Scapino Ballet, aanvang 14.00 uurvoorrode Leids Caba ret Festival om 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. dodenherdenking in de Mare- kerk, met medewerking van orga nist Ben Fey, om 19.00 uur. aan sluitend stille tocht om 19.45 uur. Leiderdorp activiteiten voor kinder en 5 jaar, thema: water; 8-jarigen, vogels, nestjes e dodenherdenkings-bijeen- komst in de Dorpskerk, aanvang 19.00 uur, gevolgd door stille tocht om 19.45 uur met kranslegging op de Begraafplaats aan de Hoog- madeseweg om 20.00 uur. Oegstgeest herdenking bij Bos van Wijckerslooth, Voorschoten dodenherdenking, om 19.50 uur bij het monument bij het park. Warmond dodenherdenking om 20.00 uur bij het monument nabij gemeente huis, Herenweg. Schouwweg, ter hoogte van Nachtegaallaan, dodenherden king om 20.00 uur bij het oorlogs monument. om 20 00 uur. Zoeterwoude dodenherdenking in de her- DONDERDAG 5 MEI Alphen optreden diverse bands in De Nooduitgang, jongerencentrum Madonna, Prins Hendrikstraat 1, aanvang 16.00 uur. afstanden t tussen 9.00 en 11.00 uur bij 't Par lement, Nieuwstraat-45. bevrijdingsconcert Rijnlands Christelijk Mannenkoor 'Vox Hu mana' met medewerking van Mar co Bakker en het koor De Lofstem, aanvang 20.00 uur in de Pieters kerk. Leiderdorp natuurfietstocht voor jong en oud, inschrijving en start bij ge bouw Irene, Hoofdstraat, om

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16