'Merenwijk barstensvol Afwisselend concert Expositie in De Waag over 'De slag om de residentie' Festiviteiten in kader van bevrijdingsdag 'Voet Burchtheuvel moet voor de toekomst behouden blijven' Bedrijfshal Acodeq in Merenwijk Diepenhorst spreekt in herdenkingsdienst LEIDEN - Op bevrijdingsdag 5 mei worden in Leiden tal van activitei ten gehouden. Op verschillende plaatsen in de stad zijn tentoonstel lingen die verband houden met de Tweede Wereldoorlog en de bevrij ding. Als vanouds is er ook weer een bevrijdingsconcert en een be vrijdingsbal in de Stadsgehoorzaal. Vanmiddag opende mevrouw Anneke Fels, voorzitter van het Auschwitzcomité, een tentoonstel ling in het dienstencentrum aan de Van Hogendorpstraat 36. De expo sitie kreeg de titel 'Het verhaal op de plek zelf, een reis naar concen tratie- en-vernietigingskampen in Polen. De expositie in het dien stencentrum is tot en met 12 mei te bezichtigen van 10.00 tot 17.00 uur. In de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat wordt tot en met 14 mei een tentoonstelling gehouden rond het thema 'Ghetto en Joden vervolging'. De bibliotheek haakt in op het woensdag 4 mei op Neder land 3 uit te zenden toneelstuk Ghetto van J. Sobol door theater De Appel. Het Rijnlands Christelijk Man nenkoor Vox Humana geeft in de Pieterskerk een bevrijdingscon- eert in samenwerking met de Stichting 5 mei comité. Medewer king verleent de zangvereniging De Lofstem uit Oosterbeek, een koor dat bestaat uit 200 leden on der leiding van Loek van der Leeden. Solist is Marco Bakker. De muzikale leiding is in handen van Sander van Marion. Het con cert in de Pieterskerk begint om 20.00 uur. Kaarten zijn tegen beta ling van 15 gulden verkrijgbaar bij de VW aan het Stationsplein, tel. 133941. Het bevrijdingsconcert heeft we derom plaats in alle zalen van de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Daar treden vanaf 20.00 uur onder meer drie big bands op. Voorts zijn video-shows en documentaires te zien over Leiden in 1945. De 686th US Air Force Band treedt weder om op, evenals de big band van Leidenaar Frits Landesbergen. In de foyer speelt de Big Band Bollen streek. De organisatie is in handen van de stichting Jazz on Sunday. Wie het best gekleed gaat - kleding in de sfeer van die tijd, bijvoorbeeld een Canadees kostuum - kan een prijs winnen. Kaarten voor het be vrijdingsbal zijn verkrijgbaar via telefoonnummrr 765317. Gerser- veerde kaarten kunnen 5 mei tus sen 19.00 en 20.00 uur aan de kassa van de Stadsgehoorzaal worden af gehaald. Kaarten zijn voorts onder meer te koop tegen betaling van 10,50 gulden bij de VW aan het Stationsplein 210. De Sanders par keergarage op de hoek van het Le vendaal/Sint Jorissteeg is bij uit zondering tot 2.00 uur geopend. Op tal van plaatsen in de stad worden worden braderiëen en zo genaamde bevrijdingsmarkten ge houden. Dit jaar nemen winkeliers verenigingen van het Diamant plein, Doezastraat, Willem Klooslaan en de Luifelbaan deel aan die activiteiten. Die festivitei ten worden in de middag opgeluis terd door optredens van de mu ziekkorpsen Werkmans Wils kracht, de Leidse Harmoniekapel en jeugdkorps Concordia. Op bevrijdingsdag wordt er bij de gemeente Leiden niet gewerkt. Vrijdag 6 mei is een zogenaamde brugdag (tussen dagen in waarop niet wordt gewerkt) en is een aantal afdelingen beperkt bereikbaar. Voor informatie bellen 254911. LEIDEN - "Er is niks aan de hand met de Burchtheuvel, maar het gaat erom de voet van de heuvel in de toekomst te behoeden. Daarom heeft de gemeente het bureau Grondmechanica uit Delft laten in ventariseren hoe het ermee staat. In de loop van tientallen jaren zijn de grenzen aan die voet vervaagd. Mensen trokken een stukje grond bij hun tuintje. Maar de vraag rijst vervolgens wie die grond moet on derhouden. Daarover wordt nu een informatie-avond gehouden", al dus C. Jochemsen van de directie Groen van de gemeente. Dinsdagavond 10 mei worden de bewoners ingelicht over de stand van zaken met de Burchtheuvel- voet. De bijeenkomst wordt gehou den in de grote zaal van de Burcht- sociëteit om 20.00 uur. In de toekomst kunnen er vol gens Jochemsen problemen met de keringen komen. Die keringen moeten de heuvel voor erosie be hoeden. Maar wanneer de grenzen van de tuinen op verschillende plekken liggen, wordt het moeilijk om één goed afgebakende kering voor de heuvelvoet wordt gemaakt. "De grenzen van de keringen wij ken af van de kadastrale grenzen. Niet dat de huidige bewoners grond hebben ingepikt. Dat is een erfenis van jaren geleden. Maar de boel moet worden rechtgetrokken. En daarover willen wij overleg ple gen met de bewoners, alvorens we aan het Delftse bureau opdracht geven om een advies daarover uit te werken". De bijeenkomst in De Burcht wordt gehouden in samenwerking Boodschap aan Leidse wethouders: LEIDEN - De Merenwijk is vol. Barstensvol! Dat was de belang rijkste boodschap die bëwonérs van deze wijk gisteravond hadden mee te delen aan de wethouders Peters (ruimtelijke ordening) en Tesselaar (volkshuisvesting) tij dens de vijfde inspraakavond over de nota 'Bouwen in bestaande wij ken'. De avond trok minder be langstellenden dan vorige bijeen komsten. Ongeveer 150 mensen kwamen naar het kerkelijk cen trum De Regenboog om hun zegje te doen over de gemeentelijke plannen. Volgens het gemeentebestuur zijn er vijf locaties in de Merenwijk die geschikt zijn om te worden be bouwd. Merenwijkbewoners me nen dat als de gemeente die plan nen doorzet dit ten koste zal gaan van hun woongenot, parkeerpro blemen oplevert en de wijk onveili ger zal maken. "En als het dan toch allemaal een druppel is op een gloeiende plaat, wat zit u dan te miezemauzen gemeente", zei een bewoner. Veel bewoners zijn ook beducht voor de aantasting van het groen in hun buurt. "We zijn in de Meren wijk gaan wonen omdat die wijk een beetje meer groen heeft dan an dere wijken, en dat willen we graag zo houden", zei een wijkbewoner die zich verzekerd wist van ap plaus uit de zaal. Wethouder Peters legde gister avond voor de zoveelste keer uit dat bouwen in de stad voorkomt dat groen buiten de stad wordt be bouwd. Tesselaar zei "tot het uiter ste" te willen proberen huisvesting te vinden voor de 9000 woningzoe kenden die de gemeente Leiden telt. De wethouder verklaarde, met zoveel woorden, niet uit het veld geslagen te zijn door alle woede die hij de afgelopen maanden over zich heen heeft gekregen. Onveiligheid Oók boze Merenwijkers deden gisteravond een duit in het zakje. Een bewoner van de Pluimgras zei dat de huizen in de Merenwijk heel dicht op elkaar staan be- Van Duyn ridder Oranje Nassau LEIDEN - In het vrijdag jl. in déze krant geplaatste overzicht van mensen die in het kader van Ko ninginnedag een lintje hebben ge kregen, was niet de naam van J.H. van Duyn uit Leiden vermeld. Hij is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. schuldigde de gemeente ervan re- kentrucs uit te halen waardoor de wijk minder vol zou lijken dan in werkelijkheid het geval is. Ge meente-ambtenaar Halfwerk ont kende die beschuldiging en ver klaarde dat op de Merenwijk pre cies hetzelfde rekensysteem is toe gepast als op andere wijken. Voorzitter Bretz van het buurtco- mité Leedewijk zei geschrokken te zijn van het plan om twee woonto rentjes te bouwen pal op de scho len aan de Veluwemeerlaan. Vol gens het buurtcomité is dit gebied al overvol, temeer daar er ook een nieuw buurthuis is gepland. Er zou daardoor een tekort aan parkeer plaatsen en een enorme verkeers overlast in de woonstraten ont staan. Gevreesd wordt dat ook de ver keersonveiligheid in de omgeving toeneemt. Het fietspad naar de scholen, twee jaar geleden met veel vlagvertoon door wethouder Pe ters geopend, staat nu aangegeven als een van de toegangswegen naar de geplande nieuwbouw. Wethouder Peters verklaarde dat de woontorens zijn bedoeld als al ternatief voor een buurthuis en dat niet beide zullen worden gereali seerd. De wethouder noemde het verder een voorwaarde dat veilig fietsverkeer mogelijk blijft bij uit voering van het plan. "Anders moeten we het niet doen", aldus Peters. Volgens de wethouder zal de locatie aan de Veluwemeerlaan ook niet bebouwd worden zolang de noodlokalen die er nu staan no dig zijn voor het onderwijs. Wijkmarkt De winkeliersvereniging De Ko permolen is zeer ontstemd over het plan om het parkeerterrein aan de Oliemolen/Ketelmeerlaan te over- bouwen. Volgens voorzitter Van Kan van de winkeliersvereniging .zullen daardoor parkeerplaatsen verdwijnen terwijl er al een tekort bestaat. "Als dit plan doorgaat wordt het nog moeilijker om in de toekomst een ruimte te vinden voor een wijkmarkt die de wijkbe woners zo graag willen", aldus win kelier Maasdam. Omwonenden van het winkel centrum vrezen dat het overdekt parkeren zal leiden tot meer vanda lisme en sociale onveiligheid. Wet houder Peters zei twee voorwaar den aan de uitvoering van het plan te willen verbinden. Die voorwaar den zijn dat er geen parkeerplaat sen mogen verdwijnen en dat in het plan rekening moet worden ge houden met de parkeerbehoefte van nieuwe bewoners. "De vraag is of het dan nog wel mogelijk is om te bouwen omdat het plan daar- Harmoniekapel Werkmans Wilskracht Concert gegeven door de Harmonie-kapel Werkmans Wilskracht m.m.v. het koor van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen o.l.v. mw. Kalsbeek-Cramers. Het concert stond on-, der leiding van André Vulperhorst. Ge-' hoord op 2 mei in de Petra-kerk in Leiden. Een afwisselend programma had de Harmonie-kapel Werkmans Wilskracht gisteravond te bie den. Niet alleen omdat de Kapel het koor van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen had uitgenodigd om de avond op hun manier mu zikaal op te vrolijken, ook bin nen Werkmans Wilskracht viel er gevarieerd en veel te genieten, zowel in- het klassieke(re) als in het lichte genre. Het koor o.l.v. mevr. Kalsbeek liet horen wat vrouwen boven de 45 jaar nog presteren op vocaal gebied. Het 'Madrigal for Spring' werd springlevend, goed ver staanbaar en zuiver gezongen. Ook 'The sound of Music' en 'Murmer of the bush', een song afkomstig uit Australië, klonken helder en gewoon leuk! Helaas was 'Von den Bergen nieder' van Joh. Brams wat te hoog gegre pen; vooral de sopranen waren hier onzuiver. Zoiets kan je dan beter nog maar niet op het reper toire nemen. Van het klassieke gedeelte voor de pauzë moet de 'Swedish folks suite' van Osterling én het Clementi-Kuhlau trio voor drie klarinetten genoemd worden. Het eerste om zijn aardige com positie met een langzaam deel, een snel en weer een langzaam deel, waarin de Zweedse sfeer van het platteland opgeroepen wordt. In het middendeel de 'Gotlandquadrille' werd wisse lend met of zonder demper in de trompet geblazen, terwijl het or kest steeds sneller en opzwepen- der naar het einde raasde. Het tweede om de durf van drie kla rinettisten, die een bewerkte pia no-sonate niet vlekkeloos maar wel vol bravoure tot een goed einde wisten te brengen. Na de pauze werd de 'American Folks suite' de topper, een werk in 4 de len, totaal anders van karakter. Een swingend tweede deel waar in de klarinetten perfect inzet ten, gevolgd door schallende trompetten. Daarna een smach tend Black is the colour of my true love's hair', waar bovenop een cowboy-achtig, geestig 'Whoopi ti yi yo' met alle toeters en bellen die je je maar bedenken kunt. Als besluit het volle orkest in 'High Spirits' waarin de schuiftrompetten en saxen af wisselend op de voorgrond tra den. Al dit goeds voortvarend ge dirigeerd door André Vulper horst, Met enige wilskracht zou Werkmans Wilskracht nog wat meer moeten werken aan leden werving want dat is eigenlijk wel nodig. LIDY VAN DER SPEK Zijleiland Bewoners van woningen rond het Zijleiland maakten bezwaar te gen de voorgenomen bouw van een woontoren met 14 woningen op de ze groenpunt langs de Zijl. Volgens de bewoners is de bewering van de gemeente dat dit groen weinig wordt gebruikt onjuist. De smalle straat naar het Zijleiland is volgens hen ook ongeschikt voor uitbrei ding met 14 woningen en het bijbe horende verkeer. Ze vinden een "steenklomp" van 12 meter hoog bovendien een dissonant in dit ge bied met enkel laagbouw. De bewoners hekelen verder het feit dat de gemeente de kopers van de peperdure grond rond het Zijlei land in het verleden heeft verze kerd dat dit gebied onbebouwd zou blijven. Wethouder Peters er kende dat, overeenkomstig met het geldende bestemmingsplan, ga ranties zijn gegeven maar dat de gemeente zich in deze fase van de planontwikkeling nog niet bekom mert om bestemmingsplan- en ei gendomskwesties. "We houden ei rekening mee", aldus Peters. "Maar bestemmingsplannen wor den nu eenmaal na tien jaar her- Een blik op de tentoonstelling in het Waaggebouw Elektriciteit afgetapt LEIDEN - In een portiek aan de Surinamestraat is een elektrici- teitskast opgebroken. Controleurs hebben vastgesteld dat er illegaal stroom is afgetapt. Twee families zullen zich hiervoor moeten ver antwoorden. Het is niet bekend hoelang er al illegaal elektriciteit wordt" afgetapt. Tientallen ruiten ingegooid LEIDEN Bij het scholencom plex aan de Valkenpad in de Me renwijk zijn in het afgelopen week einde 48 ruiten van verschillende afmetingen ingegooid met stenen. De totale schade is nog onbekend. De daders zijn nog niet opge spoord. Het is de tweede keer in korte tijd dat de scholen slachtof fer zijn van grove vernieling. Ruim een week geleden is ook een groot aantal ruiten ingegooid. LEIDEN Luitenant-kolonel E.H. Brongers heeft gistermiddag in De Waag de tentoonstelling 'De slag om de residentie' geopend. De expositie geeft een beeld van de pogingen van de Duitsers om in de meidagen van 1940 Den Haag te be zetten en de koningin en regering gevangen te nemen. Vooraf aan de opening gaf Bron gers een korte uiteenzetting over het wat hij noemde "een van de bloedigste slagen uit de Tweede Wereldoorlog". De bedoeling van de Duitsers was om binnen enkele uren de weerstand van het Neder landse leger te breken. Dat zou vol gens Hitier lukken omdat het leger slecht getraind en slecht uitgerust was. Bovendien had Nederland in honderd jaar geen oorlog meer ge voerd. Centraal in de strategie van de Duitsers was het gebruik van luchttroepen. Parachutisten moes ten de vliegvelden Valkenburg en Ypenburg bezetten en het hulp vliegveld Ockenburg. Via die vlieg velden zouden dan troepen en ma teriaal aangevoerd worden. Het zou de eerste grootscheepse operatie worden met gebruik van parachutisten. Hitler had deze stra tegie slechts een keer eerder ge hanteerd in Scandinavië. Daar was de aanval via de lucht een volsla gen verrassing geweest. De vlieg velden werden namelijk niet be schermd. De bekende Nederlandse vlieger Van Dijk had het allemaal gezien en had die tactiek doorgege ven aan de Nederlandse legerlei ding. Dat had tot gevolg gehad dat er soldaten werden gestationeerd bij de vliegvelden. Het plan van Hitiet om de vlieg velden te veroveren mislukte dan ook. Vooral bij Ypenburg leden de Duitsers zware verliezen. Het lukte hen niet om binnen de aangeven tijd de landingsplaats te veroveren. Er landden wel Duitse vliegtuigen die alle aan het Nederlandse ge schut ten prooi vielen. De Duitsers slaagden er wel in de andere vliegvelden in handen te krijgen, maar die werden door het Nederlandse leger heroverd. Op 10 mei waren de drie vliegvelden weer in Nederlandse handen. De Duitsers hadden de slag om Den Haag verloren. "In 1940 de enige nederlaag van betekenis voor de Duitsers", aldus Brongers. Het wa ren uiteindelijk de bombardemen ten op Rotterdam die het Neder landse leger tot capitulatie dwong. De luitenant-kolonel wees er op dat het mislukken van het plan om door de lucht Nederland te bezet ten wellicht van grote betekenis is geweest voor het verdere verloop van de oorlog. Officieuze tellingen spréken van het neerhalen van 515 Duitse vliegtuigen boven Neder land. Een officiële telling houdt het op 350 vliegtuigen. Van de 450 luchttransportvliegtuigen waaruit de Duitse vloot bestond, gingen er 250 verloren. Daarbij werden 2700 Duitsers onschadelijk gemaakt, voor het grootste deel goed opge leide soldaten, gespecialiseerd in. de aanval via de lucht. Brongers wees er op dat in staf- rapporten van Duitse generaals wordt gemeld dat de Duitsers de verliezen in Nederland nooit meer te boven zijn gekomen. Hij sluit dan ook niet uit dat het decimeren van de Duitse luchttransportvloot boven Nederland uiteindelijk tot gevolg heeft gehad dat de Duitsers er van af hebben gezien om Enge land, Malta en Gibraltar te binnen te vallen. De tentoonstelling in De Waag is tot en met 10 mei dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, met uitzonde ring van 4,5 en 8 mei. Op 4 mei is de expositie toegankelijk van 10.00 tot 16.00 uur; 5 mei van 10.00 tot 20.30 uur en zondag 8 mei van 13.00 tot 17.00 uur. met wijkvereniging Pancras-West. Aan de orde komen onder meer het rapport van het bureau Grondme chanica uit Delft. Jochemsen, hoofd van de directie groen, zal het rapport toelichten. Binnenkort zal de directie groen een vervolgop dracht aan het Delftse bureau ver strekken om een advies over de ge wenste maatregelen uit te brengen. Bijna twee ton voor onderzoek leverpomp AZL LEIDEN - Het Academisch Zie kenhuis Leiden krijgt 171 duizend gulden van het Koningin Wilhelmi- na Fonds. Deze subsidie is te dan ken aan een legaat van zeven mil joen gulden dat het KWF onlangs kreeg. Het geld zal worden gebruikt om het onderzoek in het AZL te ver volgen naar de leverpomp, waar mee kankerdodende middelen bij leveruitzaaiïngen kunnen worden toegediend zonder dat de overige organen worden beschadigd. LEIDEN - Op het Hallen-terrein in de Merenwijk komt een nieuwe bedrijfshal. De hal wordt gebouwd door de firma Acodeq, die aan de Flevoweg is gevestigd. Het bedrijf gaat de ruimte overigens niet zelf gebruiken, maar verhuren aan an dere ondernemingen. Acodeq, dat gereedschap en in strumenten voor sloopbedrijven verkoopt, wil de hal bestemmen voor 'schone' industrie. Een woordvoerder van het bedrijf denkt dat de ruimte ook geschikt is voor opslag, bijvoorbeeld voor on dernemers die in winkelscentrum De I^apermolen zijn gevestigd. Hij stelt dat er al enkele gegadigden zijn voor huur van een deel van de bedrijfshal. Definitieve overeen stemming met kandidaten is er nog niet. De bouw van de bedrijfsruimte gaat over circa anderhalve maand van start. Acodeq hoopt dat de hal in september in gebruik kan wor den genomen. Broekpoepen geen typische kinderklacht LEIDEN - Broekpoepen is geen ty pische kinderklacht. Twee op de duizend Nederlanders van 3 jaar en ouder lijdt aan deze afwijking. Dat blijkt uit een proefschrift van de heer L. Ligthart die hier woensdag aan de Leidse universiteit op hoopt te promoveren tot doctor in de ge neeskunde. In vergelijking met bedplassen krijgt het broekpoepen weinig aan dacht, zo heeft Ligthart geconsta teerd. De reden daarvoor is dat de klacht slechts in geringe mate voorkomt. Maar de sociaal-emotio nele gevolgen zijn, vooral voor vol wassenen, zeer ingrijpend. Ligt hart komt tot de conclusie dat slechts acht procent van de klach ten rond broekpoepen bij de huis arts terechtkomt.. De behandeling van de huisarts blijkt bovendien weinig adequaat te zijn. Ligthart doet in zijn proefschrift aanbeve lingen voor betere behandelings wijzen. LEIDEN De Waaghoofdbrug is gereed. Met groot r, len delen zijn gisteravond laat vanuit Breda, waar zi Vanmorgen vroeg zijn de werkzaamheden begonnen e de brug voor voetgangers toegankelijk. \aterieél zijn de twee brugdelen over de Rijn gelegd. De sta- zijn gemaakt, met lange opleggers naar Leiden vervoerd. i omstreeks 11.00 uur was het karwei geklaard. Eind mei is LEIDEN - In verband met doden herdenking op woensdag 4 mei wordt in de Marekerk om 19.00 uur een bijeenkomst gehouden. Het programma van de herdenkings dienst ziet er als volgt uit. Ben Fey speelt een improvisatie op het orgel. Burgemeester mr. C.H. Goekoop spreekt het ope ningswoord uit waarna door aan wezigen liederen worden gezon gen. Cinque Voci brengt (a capella) 'The lamentation of Jeremiah' van Thomas Tallis. De groep bestaat uit Bouke Lettinga (alt), lbo van Ingen (tenor 1), Piet Brummer (tenor 2), Lex den Haan (bariton) en Job Bos winkel (bas). De herdenkingsrede wordt uitgesproken door professor mr. I.A. Diepenhorst. Vervolgens speelt het strij kerstrio Raoul Dufy. Het trio be staat uit Frank de Groot, (viool), Esther van Stralen (altviool) en Taco Kooistra (cello). Zij brengen opus 9 no. 1 van L. van Beethoven 'adagio ma non tanto e cantabile'. Aansluitend zingen aanwezigen het Wilhelmus waarna Ben Fey we derom op het orgel speelt. Aansluitend op de herdenkings bijeenkomst in de Marekerk - om 19.45 uur precies - begint de stille tocht naar het monument bij mo len De Valk. Wie wil meelopen kan zich aansluiten bij de stoet op de Mare. Er bestaat gelegenheid bloe men te leggen. Om precies 20.00 uur worden twee minuten stilte in acht genomen ter herdenking van de gevallenen. Bij het beeld 'Vrouw en verzet' op de hoek van de M. Simonskade en A. van Alkemadestraat in de wijk Stevenshof heeft eveneens een kranslegging plaats. Groep 8 van de Stevenshofschool heeft het beeld van verzetstrijdster/beeld houwster Truus Menger geadop teerd. Om 17.30 uur worden op woensdag 4 mei door kinderen bloemen gelegd bij het beeld. Huursubsidie Medewerkers van de Leidse rechts winkel helpen tot 1 juli personen die huursubsidie willen aanvragen en nog geen belastingaangifte hebben ge daan. Dat kan van maandag tot en met vrijdag tussen 16.00 en 17,00 uur in het pand aan de Ketelboetsteeg. Dinsdagavond ook van 20.00 tot 21.00 uur. Informatie tel. 130775.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15