Gemeentekantoor mag verbouwd van politiek X SYMMTIA O @g@gggg§ Op zoek naar misdaadbevorderende jachten Raad Wassenaar besteedt overschot aan 'extraatjes' TROUWPLANNEN? VUL IN! Mies Bouhuys: 'Fascisme niet dood' Bewoners door komst school 'overrompeld' PAGINA 14 REGIO LEIDEN DINSDAG 3 MEI 1988 OEGSTGEEST Eenendertig be woners van de Oegstgeester Rhijn- geesterstraatweg en Schouten- burgstraat hebben, naar nu blijkt. Koninginnedag gebruikt om een brief plus handtekeningenlijst op te stellen waarin B en W wordt ver weten dat er geen enkel overleg is geweest over de mogelijke vesti ging van het opleidingsinstituut voor ziekenverzorgenden in twee panden van Proper aan de Rhijn- geesterstraatweg. B en W hebben zich schuldig gemaakt aan een "overrompelingsbeleid", aldus de bewoners. De brief is gisteren bij B en W binnengekomen. Van de plannen, waarvoor de ge meenteraad donderdag een zoge heten voorbereidingsbesluit nam, hebben de bewoners via deze krant kennis kunrien nemen. "Wij achten het een vorm van onbehoorlijk be stuur dat u de buurt over een der gelijk plan niet volgens de daar voor geldende regels hebt inge licht, laat staan erbij betrokken", aldus een passage uit de boze brief. Het onderbrengen van een school in de panden 60 en 62 vin den de bewoners bezwaarlijk om dat voor het verkeer en voor de 250 leerlingen "een onveilige situatie wordt geschapen". Er zou gebrek aan parkeerruimte zijn en het zo dicht aan de rijbaan gelegen com plex laat naar het oordeel van de bewoners een concentratie van 250 leerlingen niet toe. ADVERTENTIE Niet voor iedereen zijn gezondheidszorg en onderwijs vanzelfsprekend. Geef.... Actie GIRO: 17797 BANK: 69.99.10.498 Actie Sympatia Biltseweg 14. 3735 ME Bosch en Duin Tel 030-781822 Het bestemmingsplan iaat de vestiging van de ziekenverzorgers- school, nu nog in twee panden in Leiden ondergebracht, niet toe en dat de gemeenteraad al een trein op de rails heeft gezet waarmee de dingen kunnen worden geregeld is dan ook "overhaast". Voorts wordt gevreesd dat met de vestiging van een school in pan den die oorspronkelijk als woon huizen zouden zijn gebouwd het woongenot om zeep wordt gehol pen. Volgens gemeentevoorlichtster J. Kolfschoten krijgen alle bewo ners nog alle informatie. Ze wijst erop dat afgelopen donderdag "slechts" een "principebesluit" is genomen. "Een voorbereidingsbe sluit, een voorwaardenscheppend iets". Ze zegt erbij dat eigenlijk pas nu de bal aan het rollen gaat en de bewoners uitgebreid in de gelegen heid worden gesteld om bezwaren te maken. Uitstel De gemeenteraad had donder dag zo'n beetje dezelfde zorgen en bezwaren tegen de plannen als de bewoners. De raad vroeg dan ook om uitstel. Wethouder Kohlbeck (PvdA, openbare werken) praatte de fracties echter om. Hij zei dat de mate van urgentie zeer hoog was en dat er contracten aan het aflopen waren waardoor het opleidingsin stituut, dat al enige tijd naarstig naar een onderkomen zoekt, in gro te problemen zou kunnen komen. Prof. dr. J.D. van der Ploeg, de woordvoerder namens de bewo ners, meldt dat de eigenaar van één van de panden waar de school nu nog zit, heeft medegedeeld dat hij de huurovereenkomst niet heeft opgezegd en zelfs nog extra ruimte ter plekke heeft aangeboden. Voorlichtster Kolfschoten zegt ervan uit te willen gaan dat wat Ko hlbeck in de raad heeft gezegd "niet onwaar" is. Kohlbeck zelf was niet voor commentaar bereik baar. Oude Raadhuis Gert Kist exposeert momenteel zijn olie verfschilderijen in het Warmondse Oude Raadhuis (Dorpsstraat 36). Het mense lijk gezicht staat centraal in het werk van Kist, dat nog tot 6 mei te zien is. De ope ningstijden: dinsdagavond van zeven tot negen, woensdag, donderdag en zon dag van twee tot vier en zaterdag van elf tot vier uur. Oud Zoeterwoude De dia-serie van de Stichting Oud Zoe terwoude is een groot succes. Vijf keer al is de serie voor een volle zaal ver toond en Zoeterwoude kan er nog geen genoeg van krijgen. De stichting heeft daarom besloten nog eenmaal aan de wens te voldoen. Daarna worden de di a's in de archieven weggesloten. De laatste presentatie vindt vanavond plaats in Ons Huis. Aanvang 20 uur. De rijkspolitie te water a i pleziervaartuig. "De gelegenheid maakt de dief'. Postcommandant J. Haasnoot van de rijkspolitie te water treft een mis- daadbevorderende situatie van jewelste aan: het luik kan gewoon open. (foto's Wim Dijkman Politie Warmond: in dertig procent van de gevallen is er wat mis WARMOND - De Warmond- se jachthaven 't Fort aan de Burgemeester Ketelaar- straat, 's ochtends tien uur. R. Riessen en J. Haasnoot van de rijkspolitie te water zoeken elk pleziervaartuig af naar eenvoudig te stelen voorwerpen. "Naar mis daadbevorderende situa ties", zoals Riessen zegt. door Wim Koevoet Telkens als Riessen een voor het grijpen liggende buit ontwaart, roept hij dat naar Haasnoot. Haas noot noteert en becommentarieert: "Een anker. Ik denk vijf-, zeshon derd gulden. Zo weg te halen" Riessen roept, vanaf een andere boot: "Een volle gereedschapskist, een complete visuitrusting en hier heb ik een surfplank met alles erop Haasnoot trekt met rig gezicht aan een luikje. "Zit ze ker met een touwtje dicht". In box nummer 31 ligt de St. Lucas. Alles is afgesloten maar "de bijboot hangt er gewoon los bij". In jachten waar misdaadbevor derende situaties zijn aangetroffen laat Riessen een briefje achter. De jachteigenaar komt zo te weten dat er politie aan boord is geweest en wat er allemaal "misdaadbevorde- rend" was. Misdaadbevorderend is bij voorbeeld een surfplank die voor het oprapen en meenemen ligt of een buitenboordmotor die niet op slot zit. De eerste dag van de actie, gisteren, gaat de Warmondse waterpolitie "enkele honderden" boten af. In dertig procent van de gevallen is er wat 'mis'. Bij de actie is de hulp van de ha venmeester nodig. Die moet vertel len welke boot van wie is. Zodat de politie de booteigenaar nog eens schriftelijk kan benaderen. Die kan zich nader laten informeren als hij dat wil. Merkwaardig Op een buitenstaander moeten de activiteiten van het geünifor meerde tweetal in de overigens uit gestorven jachthaven merkwaar dig overkomen. Soortgelijke tafe relen deden zich gisteren echter ook voor in andere jachthavens in het gebied dat de groep Aalsmeer van de rijkspolitie te water tot de hare mag rekenen. "Zeg maar Ka- gerplassen, Braassem en Westein de", aldus Riessen. Vandaag wordt de "preventie-ac tie jachthavens" of "voorkom mis drijven aan boord van uw jacht" voortgezet. Haasnoot: "We hebben er alles voor opzij geschoven. Er wordt niet gepatrouilleerd. Uiter aard maken we een uitzondering voor calamiteiten". Naar verwach ting zijn bij de actie van de groep Aalsmeer, waar Warmond onder valt, in totaal dertig politiemensen betrokken. Een op aanvraag verkrijgbare folder, bedoeld als begeleiding van deze politie-activiteiten en waarin een "registratiekaart pleziervaar tuigen" is opgenomen, begint met de woorden: "Voor een dief is er op het water veel te halen. Kille cijfers bewijzen dat dieven steeds actiever aan "watersport" doen". Voor het gebied van de groep Aalsmeer geldt voor 1987 het cijfer 187. "Maar dat kun je gerust met tien vermenigvuldigen", stelt Ries sen. De politieman duidt op het' verschijnsel dat er soms helemaal geen aangifte wordt gedaan van de gestolen surfplank of bijboot. "Vaak ook wordt aangifte gedaan in de gemeente waar het slachtof fer van de diefstal woonachtig is. Zo'n aangifte wordt dan wel bij het landelijke cijfer opgeteld, maar is niet expliciet verdisconteerd in de 'parochie' waartoe wij behoren". Door het wat gebrekkige cijfer materiaal "is ook niet te zeggen: daar gebeurt het, daar moeten we zijn. Was het maar waar, dan hoef den wij niet al die jachthavens en campings af te lopen". Doelwit Een vaartuig, zo gaat de folder verder, is een "tamelijk gemakke lijk doelwit". De buit ligt voor het grijpen en de toegang tot de boot zelden moeilijk. Weliswaar wordt in jachthavens toezicht gehouden door de havenmeester, maar dat toezicht schiet tekort. Toch is de situatie voor de bezit ters van vaartuigen niet hopeloos. Elektronische beveiligingen" zijn niet noodzakelijk. Met wat "organi satorische maatregelen" kan al veel leed worden voorkomen. "Haal de kostbare spulletjes uit het zicht". Open zeilbootjes kunnen gemak kelijk "op slot" met een pennetje en een slotje in het roer aan de ach terkant. "Voor vijftien gulden ben je klaar". Volgens Haasnoot "maakt in 95 procent van de geval len de gelegenheid de dief'. Het is zaak de aandacht van de dief te ver leggen. Een jacht waar riiet in één oogopslag mogelijke buiten zijn te zien, wordt voorbijgelopen. "Maar ik maak het mee hoor, speedboten van tienduizenden guldens met de sleutels nog in het contact". Met surfplanken is het al bijna net zo als met fietsen. De politie heeft speciale acties voor de zeil planken in petto. Op 23 juli kan ie dere surfer zijn plank laten grave ren evenals de bijbehorende acces soires zoals het surfpak, het zeil en de plankmast. Dat gebeurt wat De baas De mensen van de jachthavens zijn van tevoren niet ingelicht. Ze kijken dan ook raar op als ze zowel over het erf als over water (met de patrotiileboot) bezoek krijgen van de politie. "Jullie mogen dan de baas zijn op de weg maar hier zijn wij het", klinkt het nors. "Er moet hier worden gewerkt". Maar de toestemming en de me dewerking komen toch af. Riessen: "Als ze echt niet willen, gaan we weer weg. Maar ze willen wel, ze willen een naam op houden en die wordt slecht als je niet meewerkt aan een actie tegen diefstallen". Haasnoot en Riessen werken snel en grondig. Wat ze tegenko men is zo nu en dan lachwekkend. Zoals op die boot waar alles pot dicht zit, tot en met de gordijntjes aan toe, maar waar het luik van de achterkajuit alleen maar omhoog hoeft te worden getrokken. Ries sen laat een briefje op het aanrecht achter. LEIDERDORP "Het fascisme is niet dood. Ter wijl de overlevenden van de concentratiekampen elke dag weer in een zwart gat kijken, duiken de fas cisten met hun vervloekte hakenkruis-symboliek weer onder ons op. Ze dromen van, spreken over en plegen geweld. Fascisme is nog altijd en overal waar mensen zijn. Dat zei de schrijfster Mies Bouhuys, tevens be stuurslid van de Anne Frank-stichting, gisteren toen ze de Anne Frank-expositie in het Leiderdorps gemeentehuis opende. Een expositie die onder de auspiciën van de Stichting Verzetsherdenking Lei derdorp valt en op werkdagen te zien is tot en met 10 mei. Met name de Leiderdorpse schoolkinderen worden er de komende dagen massaal verwacht. Volgens Mies Bouhuys geeft een dergelijke ten toonstelling niet alleen een impressie van het tragi sche lot dat Anne Frank destijds te wachten stond, maar laat deze ook zien hoe jonge mensen van van daag over vrijheid en de rechten van de mens den ken. Ook wethouder Huigen, die de schrijfster aan kondigde, betoogde het van wezenlijk belang te vinden dat de Anne Frank-expositie wordt bezocht door "mensen van morgen", de jeugd dus. "Juist die mensen moeten beseffen wat het is om geen vrijheid te hebben van ras, geloof, sexuele geaard heid en dergelijke. Als we ze dat meegeven, is de ge neratie van de toekomst al een aardig eind op weg. En dat is juist de bedoeling van deze bijeenkomst". Pastoriepad wordt niet doorgetrokken WASSENAAR - Wassenaar kan de doortrekking van zijn Pasto riepad vergeten. Jarenlang nam de gemeente de verbin ding tussen Schoolstraat en Achterweg in bestemmings plannen op, bij de verkoop van een lapje grond aan de School straat ziet ze er vanaf. De aanleg van een pad, tus sen nummer 8 en het braaklig gende stukje, zou ten koste gaan van veel particuliere grond en privacy. Bovendien zou de gemeente hoge muren moeten plaatsen. Dergelijke 'steegvorming' vindt zij onvei lig. Dit bleek gisteravond tij dens de gemeenteraadsverga dering. De politieke partijen hadden er geen enkele moeite mee om het 11 meter diepe en 10,5 me ter brede stukje Wassenaar te verkopen dat twee jaar geleden zwaar werd getroffen door een gasexplosie. Voor dit stukje centrum is 81.000 gulden gebo den en deze bieder is verplicht 'zeer veel zorg te besteden aan het gevelbeeld'. WASSENAAR - De Wassenaarse politiek heeft het licht op groen ge zet voor een verbouwing van het gemeentekantoor aan de Johan de Wittstraat, de bouw van een brand weerkazerne ernaast en een kleine verplaatsing van de autoherstel- plaats. De brandweerkazerne wordt, na het vertrek van brand weer en brandweermuseum, om getoverd tot appartementencom plex. Dit bleek gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering. Offi cieel hoefden de partijen alleen 100.000 gulden opzij te leggen voor de planvoorbereiding, in werke lijkheid ging het om de vraag of ze een kleine drie miljoen over heb ben voor de verschillende plannen. Het antwoord was ondubbelzin nig 'ja'. Ook D66, die in de commis sievergadering zuinig deed, was akkoord. Een voor een loofden de fracties de centrale ligging van de nieuwe brandweerkazerne. Boven dien zou de gemeente met de uit breiding van het gemeentekantoor een knelpunt wegwerken. In eerste instantie leken WD en CDA zelfs gul. Ze willen de zekerheid dat de ambtenaren, na de uitbreiding, ja renlang voldoende ruimte hebben. Zonodig leggen ze daar extra geld voor opzij. Het Algemeen In vesteringsfonds is daar volgens het CDA voor gemaakt. Burgemeester P.H. Schoute stelde de partijen ge rust. Voor zover zijn college dat kan overzien, zitten de ambtenaren goed. Als het écht misgaat, blijven er uitbreidingsmogelijkheden over aan de achterkant. Geëmotioneerd reageerde Schoute op de CDA-woorden dat B en W op langere termijn De Paauw WASSENAAR - Eensgezind heeft de Wassenaarse gemeenteraad gis teravond 3,5 ton begrotingsruimte verdeeld. Veertig procent hiervan is bestemd voor eenmalige uitga ven, zestig procent is bedoeld voor jaarlijks terugkerende projecten. Aanvankelijk was er veel meer geld over, maar de raad besloot vo rig jaar een groot deel van de 'inci dentele meevaller' van 455.000 gul den voor extra afschrijvingen te ge bruiken. Van de structurele meevaller van 267.000 ging 233.000 naar riole ringsfondsen en onderwijs. De overgebleven bedragen zijn aange vuld met de ton die Wassenaar jaar lijks beschikbaar houdt voor nieuw beleid en fondsen die vrij kwamen bij de extra afschrijving. Voor dat geld kunnen niet alle wensen worden ingewilligd, maar er ontstond wel 'een evenwichtig pakket'. Zo zien B en W het althans. Aangeschaft worden: vier volau tomatische zelfregistrerende ver- keerstellers, extra stemmmachines voor de nieuwbouwwijk Wetering park en verbindingsmiddelen voor de brandweer. Ook is er dit jaar geld voor de verbeterde 'parkeer- route door het dorp', het inbinden van registers van de burgerlijke stand, verkeerstellingen en medi sche advisering huisvestingscom- Voor de komende jaren is er méér geld voor logopedie, de maat schappelijke dienstverlening Horst en Vliet, het theaterbudget van 'Warenar', de samenwerkende waterscouts, de verbouwing van de Doormanschool en automatisering van de vreemdelingen- en inlich tingendienst. Dat de nieuwe par- keermeters meer geld kosten dan zij opleveren, is ingecalculeerd. Rijkskortingen op de welzijnssec tor hoeft de gemeente niet voor de volle honderd procent door te voe ren en daar mag zij best wat recla me voor maken, stelden de partij- Ook is er geld om het gemeente kantoor een middag in de week open te stellen. Vooral de woens dagmiddag lijkt hiervoor geschikt. Onderwijzend personeel en win kelmensen hebben dan vrij. voor de gemeenteflat moeten ver ruilen of anderszins een moeten worden. "Ik wil van die claim ver lost worden", sprak de burgemees ter, wiens college in beleidsplan nen immer pleitte voor de eenwor ding van bestuur en apparaat. Nieuw Nijevelt Voor verdeeldheid zorgde het centraal gelegen Nieuw Nijevelt aan de Van Zuylen van Nijevelt- straat. Het ex-politiebureau, al ja ren in handen van een plaatselijk jongerencentrum, moet van de WD "zo snel mogelijk tegen de vlakte". Op de plek, vlak naast het gemeentekantoor, moet "kwalita tief goede nieuwbouw" komen en de gebruikers kunnen elders on derdak vinden. B en W bereiden op dit moment een nota voor over de toekomstige huisvesting van jongerencentra en aan de hand van dat werkje willen de liberalen beslissingen nemen. Wanneer Nieuw Nijevelt met 'con current' Time Out samen kan is dat prima, wanneer dat niet lukt moet een andere accommodatie worden gezocht. Volgens de PvdA wekken derge lijke opmerkingen onrust. Het zou moeilijk zijn Nieuw Nijevelt aan een nieuwe plek te helpen en woordvoerder H. Goulooze ver wacht dat samenvoeging met Time Out "als optie zal afvallen". Dat ging H. Schelhaas (CDA) te ver. Als het nodig is, verwacht zijn partij van jongeren "de nodige flexibili teit". Het aanzicht van Wassenaar zou daar om vragen. Volgens burgemeester P.H. Schoute kan het bewuste gebouw heel goed een face-lift krijgen, maar de WD wilde daar niets van weten. Tot een afgeronde conclusie kwamen raadsleden niet. De be handeling lag eigenlijk "buiten de orde", aldus de burgemeester. Het brandweermuseum, dat een plekje krijgt in de kelder van het raadhuis, moet een toeristische trekpleister worden. Burgemees ter en CDA prezen de unieke col lectie en Schoute meldde dat hij aandacht wil trekken via de Neder landse Museumvereniging en toe ristische gisten. Uit taktische overwegingen kon de eerste burger niet zeggen of de autoherstelplaats, die achter de nieuwe brandweerkazerne moet komen, samen met die kazerne kan worden opgetrokken. Een project ontwikkelaar wil een kazerne bou wen als hij de oude kazerne tot ap partementengebouw kan omtove ren. Tijdens onderhandelingen moet blijken of in deze deal ook een autoherstelplaats valt in te pas- Volgens het CDA zijn meevallers zoals die van gisteravond alleen mogelijk doordat de gemeenteraad unaniem achter een straf bezuini gingsritme staat: van 3,5 ton in 1988 tot driekwart miljoen in de komen de jaren. Snelheden op Rijksstraatweg lopen terug WASSENAAR- Het aantal snel heidsovertredingen op de Rijks straatweg in Wassenaar loopt lang zaam terug. Dit blijkt uit een radar snelheidscontrole die gisteren tus sen tien uur 's morgens en een uur 's middags werd gehouden. Op het 50-kilometer gedeelte reed 4% van de automobilisten gisteren te hard. Van de 2391 voertuigen die pas seerden, overtraden 88 de snel heidslimiet. Vorige week reed 5% op dat gedeelte van de weg te hard. Als je van plan bent om te gaan trou wen, of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor aanstaande nationale bedrijven. Ge presenteerd door een hostess van de Felicitatiedienst. Je ontvangt niet alleen cadeau's, maar ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel, heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur. Vul daarom snel de bon in en stuur hem in een open enveloppe naar het Leldsch/Alphens Dagblad, t.a.v. Els van Sarrtvoord, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruid: 4v--- Adres: Postcode: .duuLl Woonplaats: Telefoon: Naam bruidegom: Adres. Postcode: Woonplaats: Telefoon: Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14