Leidse vrouw krijgt prijs van 5000 gulden voor uitvinding Brand kantine Leiderdorp waarschijnlijk aangestoken Alléén in de L Winst bij IBB Kondor in 1987 6 ton gedaald Rijnsburgers op de vuist met politie LEIDEN Vier Rijnsburgers zijn in de nacht van zaterdag op zondag ingesloten na een vechtpartij met de politie. Twee van hen werden op de Rijnsburgerweg bij een controle aangehouden. Toen zij geen verkla ring hadden voor de aanwezigheid van fietsen in de achterbak van hun auto wilde de agenten de Rijnsburgers meenemen naar het bureau. Zij verzetten zich en wer den te hulp geschoten door twee dorpsgenoten. Na een flinke scher mutseling werd het viertal naar het bureau overgebracht. Daar bleek dat in ieder geval een van de fietsen is gestolen. Voorschotenaar maakt het bont VOORSCHOTEN - In de proeftijd met een verlopen rijbewijs onder invloed doorrijden na een aanrij ding en vervolgens de bloedproef weigeren. Dat deed een 30-jarige Voorschotenaar op de avond van Koninginnedag. De politie kwam de man op het spoor nadat omstanders om half tien melding maakten van een bot sing met een geparkeerde auto op de Koninklijke Marinelaan. Een half uur lang postten agenten bij de woning van de man. Toen dat niets opleverde, gingen ze naar het be drijf van de Voorschotenaar. Hij probeerde daar net zijn beschadig de auto te verstoppen. Op het bu reau blies de man braaf, maar wei gerde hij de bloedproef. LEIDERDORP - De brand die af gelopen vrijdagnacht gewoed heeft in de kantine van de Van Leeuwen tennisbanen aan de Leiderdorpse Hoogmadeseweg is hoogstwaar schijnlijk aangestoken. De kantine brandde volledig uit. De politie heeft de zaak nog in onderzoek, zegt nog in het duister te tasten, maar heeft het al wel over 'mogelijke daders'. "Het kan eigen lijk niet anders dan baldadigheid zijn geweest", concludeert een woordvoerder van de Leiderdorp- se politie. "Er is eerst een poging gedaan om in te breken, want er was een stoel voor een raam gezet, klaarblijkelijk om naar binnen te kunnen klimmen". Voor de kantine was geen brand verzekering afgesloten. De verze keringspremie zou, door de hoge risico's van het houten en afgele gen gebouwtje, te hoog worden. De kantine was de afgelopen ja ren een dankbare prooi voor inbre kers, die ongestoord hun gang kon den gaan. Zes of zeven keer was het Sasseulieimer in onderbroek teruggevonden LEIDEN Een 24-jarige Sassen- heimer is in de nacht van vrijdag op zaterdag bijna drie uur lang door drie onbekende mannen in een au to vastgehouden. De mannen be roofden het slachtoffer van een be drag van 12,50 gulden, zijn horloge, trouwring, zegelring en zilveren halsketting. Ook ontnamen zij de man vrijwel al zijn kleding. De Sassenheimer werd vrijdag avond rond 23.15 uur op de Bees tenmarkt aangesproken door een van de inzittenden van de auto. Toen de man, die vermoedde dat er om de weg werd gevraagd, op de auto af stapte, werd hij in de auto gesleurd. Onder bedreiging van een stiletto moest hij zijn eigen dommen afgeven. Bijna drie uur la ter werd hij in onderbroek en over hemd bij het brugrestaurant langs rijksweg 4 uit de auto afgezet. Een automobilist bracht de man uitein delijk naar huis. Vernielingen LEIDEN De rijkspolitie Schip hol heeft zaterdagnacht twee Lei- denaars aangehouden die op het Stationsplein in Leiden enkele au to's hebben vernield. De Leidse po litie kwam net te laat op het station om de Leidenaars van 21 en 25 jaar aan te houden. De daders waren op de trein richting Schiphol gestapt. Daar werden zij door de rijkspolitie in de kraag gevat. De oudste van het tweetal bleek later niets met de vernielingen te maken te hebben. De 21-jarige werd door de politie ingesloten. 'raak'. Dat terwijl er volgens de echtgenote van de kantinebeheer der, mevrouw Van Leeuwen, niets te halen viel. "Er stond een kachel en een koffiezetapparaat en dan had je het eigenlijk wel gehad. Ja, de tennisspullen waren natuurlijk wel veel waard. Een spanmachine, een ballenkanon en een hele voor raad tennisballen zijn verbrand", aldus mevrouw Van Leeuwen. Inmiddels zijn ook de resten van het gebouwtje nog opgeruimd. Er viel niets meer aan te repareren. Vandaag zou er een noodgebouw- tje worden neergezet. Mevrouw Van Leeuwen: "Dat hebben we in derhaast te leen gekregen. Het be drijf moet tenslote doorgaan". W.F. Hermans opent nieuwe zaak Kooyker LEIDEN De schrijver Willem Frederik Hermans opent op 19 mei het nieuwe pand van boekhandel Kooyker aan de Breestraat. Omdat de boekhandel rond deze datum ook 125 jaar bestaat, wordt in de Pieterskerk die dag een feestelijke receptie gehouden. Kooyker ver laat de huidige panden aan de Nieuwe Rijn omdat die te klein zijn geworden. Leidenaars opgepakt in Voorschoten VOORSCHOTEN - Na een achter volging heeft de Voorschotense po litie op Koninginnedag twee Leide naars aangehouden die met ploer tendoders feestgangers schrik had den aangejaagd op de Bloklaan. Bij aanhouding bleek een van de ver dachten zijn slagwapen tijdens de achtervolging in de bosjes te heb ben weggegooid. De ander had hem nog binnen handbereik. Na een korte ondervraging zijn de 18- en 20-jarigen heengezonden. Enkele uren later, om een uur 's nachts, deed wederom een Voor schotenaar aangifte van bedrei ging. Ditmaal kon de politie niet di rect ingrijpen en noteerde ze slechts de klacht: een blonde man met spijkerbroek zou feestvierders met een mes van stropdassen wil len ontdoen. De man die aangifte deed, beschermde zijn das met de hand en moest dat met een snee be kopen. LEIDEN Bij een controle in kof fieshop Join the Game in de Be schuitsteeg heeft de politie zater dag 675 gram softdrugs in beslag genomen. Tegen een 27-jarige Lei- denaar en tegen de eigenaar van de koffieshop is proces-verbaal opge maakt. Op gebied van hygiëne in laboratoria LEIDEN In de ruim driejaar dat Betsy Borgerding in één van de la boratoria van het Academisch Zie kenhuis werkt, heeft één gedachte haar bijna voortdurend bezigge houden: hoe kan de hygiëne in het laboratorium worden verbeterd? Haar ergernis geldt vooral de onaf gesloten tonnen waarin de reageer buisjes met bloedrestanten werden verzameld. "De spetters vliegen in het rond, dat is toch een vieze boel". door Gert Visser Na drie jaar van plakken, knippen en experimenteren had ze de op lossing. Met haar uitvinding van de doorlaatbare deksel won ze zater dag de eerste prijs van Veronica's Nationale Ideeënbus. Van minister Smit-Kroes kreeg ze een cheque van 5000 gulden voor een vinding "die zo eenvoudig is dat al mijn col lega's zich zullen afvragen waarom ze het zelf niet hebben bedacht". Mevrouw Borgerding moest het in het Veronica-programma opne men tegen geroutineerde uitvin ders en technisch zeer vernuftige bedenksels. De een kwam met een voetpedaal in de auto waarmee zo wel het gas als de rem kan worden bediend: een ander met een aan hangwagen die in opgevouwen staat in een flinke muurkast kan worden weggeborgen. "Toen ik dat allemaal zag, dacht ik dat ik het niet zou redden", vetelt ze achteraf: "Maar de eenvoud en de brede toe pasbaarheid van mijn idee hebben de doorslag gegeven". Een aardig detail is dat mevrouw Borgerding niet alleen de eerste vrouwelijke winnares maar ook de eerste vrou welijke uitvinder in het program- Vliegen Betsy Borgerding houdt zich op het laboratorium bezig met het ver werken van reageerbuisjes met bloed die uit alle hoeken van het ziekenhuis worden aangevoerd. Wanneer het buisje uit de centrifu ge komt, heeft het bloed zich ge scheiden in het dunne bloedserum en een stroperige drab van rode bloedlichaampjes. Het serum wordt overgegoten in een ander buisje om te worden onderzocht, het eerste buisje met inhoud wordt in een ton (een groot uitgevallen plastic afvalemmer) gedeponeerd. De handelingen worden in hoog tempo verricht want de reageer buisjes worden met rekken tegelijk aangevoerd. Zodoende ontbreekt een deksel op de ton omdat het openen en sluiten ervan teveel tijd kost. Pas wanneer de ton goed ge vuld is, gaat het deksel er op en wordt hij afgevoerd naar Rijnmond om te worden verbrand. "De eerste dag al dat ik er werk te, vond ik het een smerige bedoe ling". vertelt mevrouw Borger ding: "Dat bloed is overal van af komstig, ook van zieke mensen. Maar wanneer die buisjes in de ton worden gegooid, vliegen de spet ters in het rond. Het is heel vreemd. Alles moet schoon zijn in zo'n labo ratorium, we werken voortdurend met handschoenen aan, maar zo'n ton staat daar open en bloot, vol met bloed. Wanneer de ramen open staan, komen de vliegen er op af. Gewoon een vieze troep". Badmuts Een willekeurige dag, op de fiets op weg naar huis. 'sprong het plot seling in haar hoofd'. "Er moet iets op die ton dat open maar toch dicht is, dacht ik. Open om de buisjes door te laten, dicht pm de inhoud af te sluiten". Haar eerste houvast werd de stofzuiger die bij de inlaat een klep heeft die zich opent wan neer er wordt gezogen maar zich sluit wanneer de moter wordt afge zet. Zo ontstond het idee van een deksel die in het midden een klep heeft die zich opent door het ge wicht van een voorwerp dat er op gegooid wordt maar zich daarna weer automatisch sluit. Omdat het om een wegwerppro- dukt gaat, moesten de kosten laag zijn en werd getracht het idee in plastic uit te voeren. De doorlaat centraal op het deksel, zou worden samengesteld uit reepjes kunststof die in de vorm van een diafragma waren samengevoegd. Haar map Manie Borgerding, met enige erva ring in de verwerking van kunst stof, stroopte de plaatselijke mid denstand af op zoek naar de juiste materialen. Met veel geduld wer den diverse ontwerpen uitgevoerd. De definitieve vorm ontstond echter toen het echtpaar op een ho telkamer een wegwerpbadmuts aantrof. Een goedkoop produkt van een paar centen dat zich met zijn elastieke rand er prima voor leende om om een afvalvat ge klemd te worden. In het midden van de badmuts werd een gat ge maakt waarop het diafragma (in middels van pvc-repen) werd ge plakt. Het idee had na bijna drie jaar zijn vorm gekregen. Octrooi Manie Borgerding schat de pro- Betsy Borderding die zaterdag een prijs won van 5000 gulden met haar idee voor de hygiënische verwerking van laboratoriumafval. duktiekosten van het vernuftige deksel op nog geen anderhalve gul den. "En het is niet alleen bruik baar in het ziekenhuis maar ook op afvalemmers in de keuken en op straat. Want hoe gaat dat: wanneer ze een deksel moeten openen, gooi en ze de rotzooi net zo lief op straat. En ontbreekt de deksel, dan kijkje in de vieze troep die anderen heb ben gedeponeerd. Met dit deksel kan iedereen zijn rotzooi kwijt zon der er iets voor te hoeven doen". Goedkoop en voor vele doelein den bruikbaar, maar toch is er nog geen fabrikant gevonden die het aandurft de vinding in produktie te nemen. Het echtpaar Borgerding hoopt dat de ondernemers wakker geschud worden nu het deksel op televisie een eerste prijs heeft ver worven. De prijs van 5Ö00 gulden is al besteed om octrooi aan te vragen op de uitvinding. Hoewel haar echtgenoot nog zo zijn twijfels heeft, is Betsy Borger ding er van overtuigd dat zich een geïnteresseerde zal melden. "Ik ge loof er voor 200 procent in. En mijn baas heeft al laten weten de deksel onmiddellijk in het laboratorium te willen gebruiken". Mocht echter het verlossende telefoontje uitblij ven, dan gaat het echtpaar zelf (op nieuw) de boer op om een fabrikant te vinden. Met de videoband van het tv-programma en de bekroon de deksel op zak. één van de acht vanavond bieravond 1^" bier van't vat a J*», s» tfmj. voor maar 1.50 per ^Ullimf glas korte mare 4 Ui UIvlJ 071-142828 de Plantage IN DE OUDE MARENPQBT de WW SPONS B®@ SOORTEN BIER c(e Jlutee Sftiecfelt Fietser gewond LEIDEN Een 37-jarige fiet ser uit De Lier is zondagoch tend gewond geraakt bj een on geval op het Cronesteijnpad. De man, die deel uitmaakte van een groepje toerfietsers, reed frontaal tegen een paaltje. Het slachtoffer werd met een hecht- wond overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. VROUW OMGEKOMEN Open dag bij Kankercentrum LEIDEN - Het Integraal Kanker centrum West (IKW) houdt dins dag 3 mei een open dag. Iedereen, die wil weten wat er in deze regio op het gebied van de kankerbestrij ding gebeurt, is dan van harte wel kom in de Opaalstraat 5. Overigens wordt morgen in bijna alle lidstaten van de Europese Ge-, meenschap een open dag gehou den bij organisaties die zich met de bestrijding van kanker bezighou den. De week van 1 tot 8 mei is door het Europese Parlement uitgeroe pen tot de Europese week tegen kanker. Dit jaar, maar ook in 1989, zal in het kader van het Europese jaar tegen kanker extra aandacht aan kankerpreventie, -voorlichting en -onderzoek worden besteed. LEIDERDORP- De 17-jarige P. Zeylmaker uit Hoogmade is gisteren bij een ongeval op de afrit van de provinciale weg 5 (Alkemade - Leiden) om het le ven gekomen. Drie andere inzit tenden raakten gewond. De auto nam met te hoge snel heid de afslag en ging 'driften'. De wagen was niet meer onder controle te krijgen en botste met de linkerkant tegen een boom. De inzittenden uit Hoogmade (twee vrouwen van 19, een van 18 en een van 17 jaar) werden na het ongeval naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Zeylmaker overleed later aan haar verwondingen. De politie vermoedt dat de hoge snelheid in combinatie met het natte wegdek fataal is geweest. (foto Jan Holvast) LEIDEN Het bouwbedrijf IBB- Kondor heeft in 1987 zijn winst zien dalen van 3 tot 2,4 miljoen gul den. De omzet van het bedrijf bleef daarentegen op hetzelfde niveau als in 1986: 93 miljoen gulden. De daling van de winst was overeen komstig te verwachtingen. Ook voor dit jaar worden geen grote verschuivingen verwacht. In het vandaag verschenen jaar verslag van de IBB-Kondor groep wordt een verscherpte concurren tie op de Nederlandse bouwmarkt geconstateerd omdat een aantal ondernemingen de activiteiten van de buitenlandse naar de binnen landse markt heeft verlegd. Het bouwbedrijf haalde een belangrijk deel van de winst uit grote renova tie-projecten in de Randstad. De renovatiemarkt in het noorden van het land wordt zorgwekkend ge noemd. Het lagere netto resultaat over 1987 is tevens een gevolg van de dalende overheidsbestedingen en de gestegen belastingdruk. Voor dit jaar verwacht IBB-Kon dor opnieuw goede resultaten te boeken op de woningbouw- en re novatiemarkt. Hiermee zal de te verwachten afname in de utiliteits bouw gecompenseerd kunnen worden. De orderportefeuille van het bouwbedrijf bedraagt momen teel een maal de jaaromzet. Protest van 40 mensen tegen beleid van kabinet Op donderdag 5 mei, Bevrijdingsdag, wordt geen huis- en grofvuil opgehaald. LEIDEN - Tweede Kamervoorzit ter Dolman heeft zondag de 1 mei viering voor ouderen in het Antoni- us Clubhuis in Leiden geopend. Na een optreden van het koor 'De stem des volks', hield de PvdA-man in rede die in het teken stond van vrij heid en solidariteit. "Vrijheid kan niet zonder solidariteit, anders tast die de vrijheid van anderen aan", hield Dolman zijn gehoor voor. "De solidariteit wordt duur betaald maar zij is ons dierbaar", aldus Dol man tijdens de traditionele viering van 1 mei die werd bijgewoond door circa 100 ouderen. Niet minder druk bezocht was gisteravond de 1 mei-viering in het Volkshuis. Hier waren het vooral de jongeren die deze bijeenkomst bijwoonden. De solidariteit werd in het Volkshuis gestalte gegeven Zo'n veertig mensen namen deel aan een protestmars tegen het beleid Van de regering. (foto Henk Bouwman) door een vertegenwoordiger van de Zuidafrikaanse verzetsbewe ging ANC en een voordracht van Turkse gedichten. 's Middags organiseerden de pro gressieve partijen in Leiden samen met de vakbeweging een protest demonstratie tegen het beleid van de regering. Daaraan namen circa 40 mensen deel. Indien u gebruik maakt van plastic huisvuilzakken dan wordt u drin gend verzocht deze niet buiten te zet ten maar binnen te houden tot de eerstvolgende ophaaldag. De minicontainers die normaal op donderdag worden geleegd worden nu op woensdag 4 mei geleegd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7