'De misdadiger is één van ons Noriega: geen akkoord over opstappen Deetman speelt gevaarlijk spel Dolman: WD Sint wil referendum lijsttrekker 'Sterke man' Panama blijft zitten MEXICO (GPD) "Panama zet geen stap terug". Met deze woorden ontkende generaal Noriega, de omstreden 'sterkè man' van Panama, dit weekeinde dat hij geen akkoord heeft gesloten met de Amerikaanse regering. Het ministe rie van buitenlandse zaken in Washington had er eerder op gezinspeeld dat er de afgelopen week een 'deal' was geslo ten met Noriega. De Amerikanen hadden hun eis dat de van drugssmokkel en moord beschuldigde generaal uit Pa nama moest verdwijnen, laten vallen. In ruil daarvoor zou Noriega binnenkort aftreden, zo heette het. De generaal zelf gaf dit weekeinde toe dat hij inderdaad een ontmoe ting had gehad met Michael Kozak, een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. "Maar dat was al leen maar om hem de groeten te doen", zo voegde hij er cynisch aan toe. Waarnemers ter plekke geloven dat de Amerikanen tot op zekere hoogte voor Noriega door de knie- eh zijn gegaan. En dus niet vice ver sa, zoals Washington graag wil doen geloven. Alle pogingen om Noriega te verdrijven zijn mislukt. "De Amerikanen proberen nu hun gezicht te redden", aldus het woe dende commentaar van de conser vatieve oppositie in Panama. Al met al lijkt het erop dat Norie ga zich aan zijn oorspronkelijke plannen zal houden. Vijf jaar gele den had hij al aangekondigd dat hij de post van legerbevelhebber ui terlijk tot augustus van dit jaar zou vervullen. En ook tijdens de door de Amerikanen geprovoceerde cri sis van de afgelopen maanden, heeft hij verschillende keren be vestigd dat dat voornemen nog al tijd overeind staat. Schorsing voor officier van leger Israël JERUZALEM (AP) - Het Israëli sche leger heeft gisteren een offi cier op non-actief gesteld nadat zijn troepen een Palestijn hadden doodgeschoten. Dit gebeurde in het dorp Fakua op de bezette Wes telijke Jordaanoever tijdens een demonstratie van Palestijnen. Vol gens een legerwoordvoerder be gonnen de soldaten op de demon stranten te schieten toen ze werden bekogeld terwijl de Palestijnen wegblokkades oprichtten. Eén van de Palestijnen, een 22-jarige jon gen, overleed aan zijn verwondin gen. Militaire bronnen zeiden dat wordt onderzocht of de soldaten te snel met scherp hebben geschoten. De 1-mei viering in Israël ging in het gehele land gepaard met onrust onder de Palestijnse bevolking in de bezette gebieden. Troepen wer den ingezet en schoten met scherp en met rubberkogels op onruststo kers. Zeker zeven mensen raakten daarbij gewond. LEIDEN Tweede-Kamervoor zitter Dolman ziet geen mogelijk heden voor de PVdA om met de WD samen te werken wanneer de liberalen vasthouden aan belas tingverlaging. "De WD stelt verla ging van de belastingen voorop en dat zit er wat ons betreft niet in", zei de PvdA'er gisteren op een 1 mei-bijeenkomst van zijn partij in Leiden. Dolman pleitte er juist voor de uitgaven van de overheid op een aantal onderdelen te verho gen. Zo kondigde Dolman aan dat met de PvdA in de regering de be zuiniging van 150 miljoen op ont wikkelingssamenwerking onge daan wordt gemaakt. Hij pleitte blokkeert samenwerking voorts voor uitbreiding van de poli tie en de gerechtelijke macht, ver betering van de gezondheids- en, bejaardenzorg en verbetering van de kwaliteit van het onderwijs. Dolman betoogde dat het beleid van de zittende regering 'de solida riteit in de samenleving bedreigt'. De kamervoorzitter wees de be zwaren van minister Deetman (on derwijs) tegen de strenge regels van het regeerakkoord, schertsend van de hand. Deetman heeft zich er onder meer over beklaagd dat te genover iedere overschrijding van de begroting een bezuiniging moet staan. Wanneer het Deetman niet langer bevalt in het kabinet, weer houdt niemand hem om op te stap pen, betoogde Dolman: "Niemand belet deze regering om af te treden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De PvdA staat handen wrijvend klaar". DEN HAAG (GPD) - PvdA-voor- zitter Marjanne Sint wil in het ver volg de lijsttrekker van de PvdA la ten aanwijzen door middel van een intern referendum binnen de par tij. Ook over de toetreding van de PvdA tot een mogelijk coalitie kabinet zouden de PvdA-leden via een referendum hun oordeel moe ten geven. Sint zei dat gisteren op de 1 Mei-viering van de PvdA in Den Bosch. Volgens Sint staat het overigens buiten kijf dat de huidi ge fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Wim Kok, de volgende lijsttrekker van de PvdA zal zijn. Fractievoorzitter Wim Kok open de op de druk bezochte 1 Mei-bij eenkomst in het casino van Den Bosch een felle aanval op het kabi net. Kok zei dat hij weigerde mee te werken aan belastingverlagingen. „Wie kiest voor kwaliteit en recht vaardigheid moet zich wel drie keer bedenken alvorens door de knieën te gaan voor de verlokkin gen van belastingverlagingen, die de rijken nog sterker maken en duur betaald worden met weer nieuwe bezuinigingen op voorzie ningen". Kok hekelde vooral dat het kabinet er nauwelijks in slaagt de werkloosheid verder terug te dringen. „Laat Lubbers met z'n karwei ophouden, want het wordt toch niks". Het inwonertal Amsterdammers is vorig jaar met ruim negendui zend toegenomen tot 692.000. Sinds 1946 is die toename niet zo hoog geweest. Volgens de Amster damse statistieken steeg het aantal Amsterdammers in 1946 met twaalfduizend. Na 1950 viel uitslui tend nog een afname te constate- DEN HAAG Onderwijsminister Deetman is het zat. Hij vindt dat het kabinet met de bezuinigingen niet moet blijven rommelen in de marge, maar echte fundamentele afwegingen moet maken. Na her haaldelijk dreigen met aftreden heeft hij nu het middel van een krante-interview gebruikt om zijn ongenoegen duidelijk te maken. En het is niet waarschijnlijk dat zijn collega's hem dat in dank zul len afnemen. door Henri Kruithof Zaterdag zei de minister in een interview in het dagblad Trouw dat informateur De Koning (minister van sociale zaken en de rechter hand van premier Lubbers) een 'slecht regeerakkoord' heeft ge maakt. Een niet gering verwijt aan een partijgenoot, die bovendien in het CDA veel gezag geniet. Ver baasd vroegen zowel de coalitie partijen CDA en VVD als de PvdA zich dan ook af wat deze minister bezielt. Deetman wil af van het automa tisme uit het regeerakkoord dat uitgavenoverschrijdingen op de ei gen begroting moeten worden ge compenseerd. Zo kom je niet tot een echte afweging van prioritei ten, meent hij. Zelf is hij echter somber of het kabinet die discussie daadwerkelijk aan wil. "Ik wil graag dat het kabinet de rit uitzit. Maar of dat ook lukt? Ik ben som ber gestemd. Het blijft aanmodde ren". Een uitspraak die je eerder van een oppositieleider verwacht dan van een minister. Deetman heeft overigens wel re denen om nu met dit verhaal te ko men. Hij moet voor de zomer nog een oplossing vinden voor een dik ke 200 miljoen gulden, die hij te kort komt op zijn begroting. Het punt is dat Deetman die tegenval ler niet valt aan te rekenen, het is geen kwestie van slecht bestuur. Die tegenvaller komt namelijk door het veel grotere aantal jonge ren dat besluit na de middelbare school door te studeren. Velen doen dat omdat ze toch geen werk kunnen vinden. De studiebeurzen waarop ze aanspraak kunnen ma ken kost Onderwijs de komende ja ren naar schatting rond een half miljard gulden per jaar. Een deel daarvan heeft Deetman al kunnen 'compenseren' via bezuinigingen op de studiefinanciering, maar hij zit nog steeds met een gat van 200 miljoen. In het kabinet heeft hij bot gevangen met zijn pogingen om zijn collega-ministers een deel van die bezuiniging in de maag te split- Dreigen Sinds Deetman minister is, en dat is alweer zes jaar, heeft hij vrij wel elk jaar gedreigd met aftreden als hij zijn zin niet kreeg. In de eer ste jaren kreeg hij daarvoor nog wel steun van premier Lubbers, omdat hij altijd een trouw bezuini ger is geweest. Maar de irritaties bij zijn collega's over die 'huilverha- len' zijn inmiddels zo hoog opgelo pen, dat Deetman voor dit verhaal de handen niet meer op elkaar krijgt. En vooral het feit dat hij het nu in het openbaar doet, zal niet goed vallen. De minister hoopt via net inter view blijkbaar direct steun te vin den in de Tweede Kamer. De eerste reacties zijn niet hoopvol voor Deetman. CDA-fractieleider De Vries liet meteen al weten dat Deet- mans belangrijkste probleem niet het regeerakoord is, maar de tekor ten op zijn eigen begroting. Ook f van coalitiegenoot WD hoeft Deetman weinig steun te verwach ten, gezien het feit dat Voorhoeve 'opheldering' zal vragen bij de pre- Merkwaardigerwijs zal de minis ter voor steun bij de grootste oppo sitiepartij te rade moeten. PvdA- fractievoorzitter Kok ziet in de uit spraken van Deetman het failliet van het kabinetsbeleid. Hij vindt al lang dat het kabinet op de verkeer de weg is met het draconische be zuinigingsbeleid. Het pleidooi van de minister voor een duidelijke af weging van prioriteiten, spreekt Kok wel aan. Blijft de vraag wat Deetman nu eigenlijk kan bereiken. In het kabi net hoeft hij op weinig steun te re kenen. In de Tweede Kamer komt de oppositie van de eigen rege ringspartijen. Als Deetman zijn kritiek op het kabinet niet snel inslikt, zal het spel dat hij speelt weieens te hoog kunnen blijken. Het enige dat hij dan bereikt heeft, is dat hij met op geheven hoofd het kabinet kan ver laten. ADVERTENTIE WIE OP MOEDERDAG TRIFARI GEEFT, KRIJGT VOORDEEL CADEAU. Voor zo'n schitterend, witgoud-kleurig fantasie collier van Trifari betaal je in de Bijenkorf normaal 98.- Maar speciaal voor Moederdag bieden wij het nu aan voor maar 59.50 Korting geven we ook op de bijpassende oorstekers: normaal 69.50 Nu 39.50 Trifari-stand I crhiryipi I Bijenkorf, parterre. IKIJ/Il\f^ BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF Let op! Met ingang van 2 mei nieuwe openingstijden voor de Bijenkorf Den Haag: maandag van 11.00 tot 18.00 uur, dinsdag, woensdag en vrijdag van 09.30 tot 18.00 uur, donderdag van 09.30 tot 21.00 uur en zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur. doet. Want hij trekt in twijfel of de rechterlijke macht zijn werk wel serieus doet. Dat het mensen zou den zijn die zich niet in ernst bezig houden met wat er in de maat schappij gebeurt. Als je publieke lijk zegt dat een rechter zijn werk niet goed doet, dan ben je bezig te tornen aan het vertrouwen in de rechtsspraak. En als je aan het ver trouwen in de rechtsspraak komt dan graaf je aan de grondslagen van de rechtsstaat. Daarom moet ook een minister heel voorzichtig zijn met wat hij zegt". Op straat Minister Korthals Altes (justitie, jvd.) heeft overigens in die kwestie de opmerkingen van de minister president aanzienlijk afgezwakt, maar ook bij hem zie je dat hij graag de publiciteit zoekt. De mi nister zegt hier eens' dit, daar eens dat. Het is eèn manier om bepaalde opvattingen naar buiten te bren gen. Daar maakt hij graag en veel vuldig gebruik van. Op zichzelf ge nomen kan niemand de minister het recht ontzeggen om dit soort dingen te vertellen. En ik wil ook wel aannemen dat dit gebeurt uit een zekere -bezorgdheid over be paalde ontwikkelingen of bepaalde toestanden. Het punt is alleen dat er door zijn uitlatingen, met alle goede bedoelingen vandien, er bij de burgers onrust wordt opgeroe pen. En het is de vraag of dat wel zo gelukkig is. Want het het beeld dat in de maatschappij over de crimi naliteit bestaat wordt daardoor al leen maar steeds hoger opgeklopt. En de vraag is maar of dat allemaal evenredig is met wat er werkelijk gebeurt. Daarbij hoort u mij niet zeggen: ik ben niet ongerust over de criminaliteit, maar het hoeft niet opgeklopt te worden. Het moet in z'n juiste proporties worden ge- "Er ontstaat steeds meer druk vanuit de overheid om allerlei za ken via wetgeving of maatregelen te regelen. De minister van justitie heeft een jaar geleden aangekon digd dat hij met een lik-op-stuk- methode zou komen voor winkel diefstallen. Mensen die gepakt worden, kunnen van politie een boete opgelegd krijgen. Als je het zo doet ben je niet goed bezig, dan begeef je je als bestuurder op het gebied van de rechtspraak. Als je dat wilt doen, dan kan ik niet zeg gen: je mag dat absoluut niet doen, maar dan vind ik dat je je daar be hoorlijk op r oet voorbereiden, dat daar in de I amer over gesproken moet worde i en dat daar uiteinde lijk een we ;elijke grondslag voor gevonden ïoet worden. Dat ge beurt nu ni .t". "Zo'n beleid om winkeldiefstal len aan te pakken wordt nu zomaar bij wijze van experiment ingevoerd en dan zegt de minister: dat base ren wij op de bevoegdheid die de officier van justitie heeft om in sommige gevallen een transactie aan te bieden, en die bevoegdheid delegeren we aan de politieman op straat. Bij dit soort dingen zet ik vraagtekens. Dan ben je toch bezig om onder druk van de omstandig heden via bestuurlijke maatrege len dingen te bereiken die bij de rechter thuishoren. Rechtspraak hoort niet op straat, die hoort bij de rechter". Criminaliteitsbestrijding is een begrip dat de afgelopen jaren steeds vaker door mi nisters en kamerleden wordt gebruikt in discus sies over het strafrecht. Het lijkt erop dat alleen de be strijding van strafbare fei ten nog prioriteit heeft. Door de nadruk op de be strijding van de criminali teit te leggen, en minder te kijken naar de oorzaken, en nog minder naar de positie en achtergronden van de dader, ontstaat er bij het pu bliek een verkeerd beeld van het werk van de rechter lijke macht. Want rechters moeten wel overal rekening mee houden. door Jan van Dijk De eenzijdige nadruk op de bestrij ding van de criminaliteit is een ont wikkeling waar de voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak, de Zwolse recht bankpresident Fliek, zich zorgen over maakt. Want achter de harde uitspraken van de beleidsmakers, proeft de rechterlijke macht kritiek op de manier waarop zij haar werk doet. "Er is de laatste jaren een enorme belangstelling ontstaan voor criminaliteit en criminaliteits bestrijding, hoewel ik persoonlijk een hekel heb aan dat woord. Want het leidt ertoe dat door die hele sterke nadruk op criminaliteitsbe strijding de hele politiek en alles zich alleen nog maar richt op die feiten. Waar we een aantal jaren ge leden in Nederland en ook in de Tweede Kamer prat op gingen, was dat we alles wat met strafrechtple ging heeft te maken zo genuan ceerd konden benaderen; dat we ook de daders, ook de andere men sen die erbij betrokken zijn, niet vergaten Die discussie is steeds eenzijdiger geworden. In plaats van criminaliteitsbestrijding zou ik het liever over rechtshandhaving willen hebben. En dat begrip houdt ook in de rechtsbescher ming van verdachten en daders. Maar je hoeft nu bij de meeste men sen op straat niet meer aan te ko men met begrip voor mensen die zich anders gedragen dan de ande ren, want er is zo sterk de nadruk gelegd op die grote boosdoener en de criminaliteit dat er voor rechts bescherming nauwelijks meer ruimte is". Meer kanten "Het woord criminaliteitsbestrij ding wijst erop dat er iets is wat je te vuur en te zwaard de kop zou moeten indrukken, terwijl wat er gebeurt in de maatschappij, en ook op het gebied van de criminaliteit, verschillende kanten heeft. Niet al leen de kant van de boosdoeners, maar ook de kant van mensen die het doen. Nu wordt alleen maar de nadruk op de feiten gelegd: er ge beurt dit, er gebeurt dat, daar moe ten we iets aan doen. Maar de men sen.die iets doen, behoren ook tot Rechtbankpresident Fliek kritiseert nadruk op criminahteitsbestrijdiiig onze maatschappij. Dat betekent niet dat je die mensen maar half zacht moet behandelen, of dat je net moet doen alsof er niets aan de hand is. Maar het zijn wel mensen die het doen". "Door alleen te spreken over cri minaliteitsbestrijding wordt de discussie over strafrecht opgeklopt in een bepaalde richting. Terwijl de rechterlijke macht, en dat verlan gen hebben wij ook, zou moeten kunnen overbrengen waarom je zo straft en niet zoveel erger als men zou willen. Het is natuurlijk niet goed dat dat verschil er is. De men sen zouden eigenlijk moeten kun nen meevoelen waarom de rechter straft zoals hij straft. Een rechter is niet alleen maar een halfzachte die soms milder straft dan het publiek wel zou willen omdat hij getikt is, maar omdat hij vindt dat hij alles, alles afwegende niet anders kan en moet, omdat er ook rechtvaardig heid bestaat tegenover diegene die daar terecht staat". Heijn "Je kunt er zelfs de zaak Heijn bijhalen. Dat is natuurlijk een vre selijk feit. Daar is terecht grote op winding en beroering over ont staan, maar ook dat is gebeurd door een van onze medemensen, die ook een gezin heeft. En in zeke re zin is het in dat opzicht onthul lend dat het inderdaad je buurman kon zijn. Op het moment dat zo'n ontvoering en moord gepleegd wordt door een internationale ben de of door ik weet ik niet wat voor smerige smeerlappen, dan is het veel gemakkelijker om er afstand van te nemen, maar dit onder streept nog eens heel duidelijk wat ik bedoel". "De verdachte E. is gewoon een van ons. En dat betekent dat wij met ons allen een zekere solidari teit en verantwoording voor hem hebben. Die kun je niet zomaar aan de kant schuiven. Die gedachte zijn we allang voorbij, maar onder invloed van dat sterke benadruk ken van die vreselijke criminaliteit die bestreden moet worden, wordt de aandacht voor de medemens die dat doet en de omstandigheden waaronder dat gebeurt steeds min der. Daar bestaat denk ik bij de mensen op straat onvoldoende be langstelling voor. Dat betekent dan ook dat die geen enkel begrip heb ben voor de manier waarop de rechterlijke macht wel met die om standigheden rekening houdt". Ander gebied "Natuurlijk moet je als rechter soms fors straffen, maar je moet ook kijken of er niet op een ander gebied iets moet gebeuren. Of je niet iets aan bepaalde daders moet doen, zodat ze misschien op een an dere manier ervan weerhouden Fliek: 'In het huidige klimaat is geen echte discussie over rechtsbescherming r worden om strafbare feiten te ple gen. Bijvoorbeeld door ontwikke lingen op het gebied van dienstver lening of door andere manieren van straffen. En dan is het jammer dat onder de invloed van dat hele denken over criminaliteitsbestrij ding, je merkt het ook in de Kamer en in aan uitlatingen van Kamerle den, dat dit soort discussies naar de achtergrond verdwijnen". "Als zo'n zaak Heijn speelt, zijn dit soort gedachten helemaal niet meer aan de mensen over te bren gen. De eerste reactie nadat zo'n man is gepakt is niet óf hij opge hangen moet worden, maar hóe. Ook hier in dit gebouw (de Zwolse rechtbank, JvD) hoor ik al mensen zeggen: die zal wel weer gek ver klaard worden. Dan wordt het heel moeilijk om nog duidelijk te ma ken dat je ook dan nog te maken hebt met een van onze medemen sen met wie je net zo solidair moet zijn als met anderen. Dat betekent niet datje halfzacht moet zijn, maar dat betekent ook niet dat het ie mand zou zijn die je moet weggooi en". "Het bestuur van de Nederland se Vereniging voor Rechtspraak heeft jaarlijks een gesprek met de vaste Kamercommissie van justitie als voorbereiding op de begro tingsbehandeling. Ook vorig jaar hebben we heel nadrukkelijk de eenzijdige belangstelling voor cri minaliteitsbestrijding onder de aandacht van de Kamerleden ge bracht. Die belangstelling, die sterk gestimuleerd wordt door al lerlei uitspraken van ministers, verbergt dat je ook te maken hebt met mensen. Terwijl het juist in de rechtspraak c "Als je dan de rechtshulp en het geld dat daarvoor beschikbaar is gaat beperken en steeds meer geld gaat uitgeven aan criminaliteitsbe strijding ontstaat er een oneven wichtigheid. Het klimaat is nu zo dat er niet een echte discussie over bijvoorbeeld rechtsbescherming van verdachten meer mogelijk is. Dat wordt meer en meer uit het oog verloren. En ik denk dat we daar in onze beschaafde maatschappij toch oog voor zouden moeten heb ben". Bijverschijnsel hand hebt. Je hebt te maken met een maatschappelijk verschijnsel, waarvan ik denk dat we een heel belangrijk deel van dat verschijn sel moeten beschouwen als een bij verschijnsel van onze welvaarts staat. Bij criminaliteit denkt ieder een natuurlijk aan bankovervallen en dat soort feiten. Dat is niet juist. Over de hele linie is een toename van strafbaar gedrag merkbaar. Ook op het gebied waarvan bijna iedereen vindt dat het een dood normale zaak is: rijden onder in vloed, te hard rijden, rijden door het rode licht waar dat maar kan. Daar maalt niemand om". "Het was heel frappant, en ik heb me daar in zekere zin ook aan ge stoord, dat in hetzelfde journaal waarin de afschuwelijke afloop van de zaak Heijn met nogal wat dra matische opmerkingen uit de doe ken werd gedaan, er met droge ogen werd verteld dat een of ande re jongeman van 19 jaar met een vrachtwagen blijkbaar onverant woord had ingehaald, waardoor vijf mensen zich te pletter hebben gereden Ik vergelijk de feiten niet met elkaar, maar ik wil maar aangeven: er zyn vormen van straf baar gedrag die maatschappelijk blijkbaar anders gewaardeerd wor den dan andere. Terwijl, als je het op de keper beschouwt - nogmaals ik doe niets af aan de afschuwelijk daad van meneer E. maar ik vind dat ook afschuwelijk en er zijn vijf mensen bij omgekomen. Maar daar maalt niemand om". Wet "De wetgever geeft ook de regels waar de rechterlijke macht mee moet leven en de volksvertegen woordiging is de geëigende plaats voor het bespreken van allerlei maatschappelijke toestanden die zich ook weer vertalen in wetge ving en dus ook in materiaal voor de rechterlijke macht. Maar de nei ging wordt steeds groter om be leidsmatig en bestuurlijk bepaalde maatschappelijke processen in de hand te houden. En naarmate die greep sterker wordt, wordt het ver langen om de weg voor de rechter lijke macht een beetje te blokkeren groter. De plaats van de rechterlij ke macht kan daarbij in het ge drang komen". "Minister-president Lubbers heeft daar anderhalfjaar geleden in een toespraak op gezinspeeld. Daaruit klonk een zékere onvrede over de rechterlijke macht: wij doen dit, wij doen dat, wij proberen die criminaliteit in de hand te krij gen, dan is het een wat hinderlijke factor dat je die rechterlijke macht niet op hetzelfde lijstje kunt mee nemen. Bij die gelegenheid gaf de minister-president wat gedachten weg over bijvoorbeeld het invoe ren van minimumstraffen. Hij vroeg zich eigenlijk af of de rech terlijke macht wel op dezelfde ma nier bezorgd was over de maat schappelijke ontwikkelingen zoals de overheid dat is". "Die vraag mag hij zich natuur lijk wel stellen, maar over de ma nier waarop het toen werd uitge? werkt kun je, zachtjes gezegd, wel vraagtekens zetten. Want als je als overheid, als wetgever je bezig houdt met het werk van de rechter lijke macht moetje op z'n minst ge nomen terughoudend zijn. Als be stuurder moet je daar ook grenzen trekken. Ik zeg het heel voorzichtig en genuanceerd en zo bedoel ik het ook. Natuurlijk kun je de wetgever niet het recht ontzeggen om zich vragen te stellen. Maar men moet er niet vanuit gaan: wij vertrouwen die rechterlijke macht niet, wij wil len het zelf regelen. Daar ligt de grens. Je kunt niet alles zo regelen dat de rechter er zich niet mee kan bemoeien of in zijn vrijheid van handelen beperkt wordt. Want dan kom je aan bepaalde uitgangspun ten die wij in onze maatschappij hebben". "De heer Lubbers moet rich daarbij goed realiseren wat hij

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 6