GifafVal opgeslagen op bedrijfsterrein IRA-aanslag doorbreekt 'rust' Uw dekbed wordt weer een donsbed Absurde afspraak in regeerakkoord' Aanslag wraak voor verlies in Gibraltar Justitie Roermond stelt onderzoek in Den Haag zet bromfietsers wegens overlast uit de stad nu 10.-korting PALTHE goed voor je goeie goed ROERMOND (ANP) - De Roermondse justitie is een omvangrijke gifaffaire op het spoor gekomen bij een recyclingbedrijf op de grens van Limburg en Brabant. Op het bedrijfster rein van Visser Recycling in Meyel ligt 500 ton chemisch afval opgeslagen dat kankerver wekkende stoffen bevat, onder meer cadmium, lood, pcb's en gepolychloreerde naf- talenen. Burgemeester G. Kirkels van Meyel deelde zaterdagavond mee dat het spul niet op een openbare stortplaats ligt maar op het eigen terrein van Visser Recycling. Er is volgens hem dus geen direct ge vaar voor de volksgezondheid, al thans in zijn gemeente. De Roer mondse justitie heeft de zaak mo menteel in onderzoek. Bij dit on derzoek zullen ook de leveranciers van het Meyelse bedrijf worden be- DEN HAAG (ANP) - De Haagse po litie heeft op koninginnedag een groep van rond de 650 bromfietsers de stad uitgezet wegens overlast en het massaal negeren van stoplich ten en snelheidsbeperkingen. Er werden 45 brommers voor tech nisch onderzoek in beslag geno men. Drie jongens moesten mee naar het bureau. De laatste jaren wordt Den Haag overstroomd door jongelui uit Rot terdam die op hun brommers naar de boulevard in Scheveningen wil len. Daartoe kozen ze in voorgaan de jaren zelfs de autoweg. In Den Haag aangekomen veroorzaakten ze vorig jaar nogal wat overlast. Ook werd er veel te hard en zonder helm gereden. Politie houdt ontsnapten aan EINDHOVEN (ANP) - Een arresta tieteam van de Eindhovense ge meentepolitie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee zwaar be wapende Belgische misdadigers aangehouden die in maart met ge weld zijn ontsnapt uit een gevange nis in Verviers. Verder hield de po litie nog twee mannen en een vrouw aan die in het gezelschap van de Belgen verkeerden. De Bel gen zaten een straf uit wegens moord. De politie kwam de misda digers op het spoor na een tip dat enkele Belgen, die sinds kort in Eindhoven een flatwoning huur den, zich merkwaardig gedroegen. ADVERTENTIE POPPENBEIJKS zaterdag 7mei Katwijk "Tripodia" Hoornesplein 155 Open: 10.30 - 16.00 Entree: 3,50/KIND. 1,- De politie had de jongelui dit jaar bij het vertrekpunt in Rotterdam via foldertjes laten weten ditmaal niet lijdzaam toe te zien hoe de groep door rood licht reed. Door twee ophaalbruggen op te trekken bij de nadering van de brommers, werden deze in een fuik gedreven. Inmiddels waren er al verscheide ne ovetredingen geconstateerd. Volgens een woordvoerder van de politie dreigden er bij het sluiten van de val zulke gevaarlijke toe standen te ontstaan, dat de Rotter dammers slechts per megafoon werden opgeroepen naar de Maas stad terug te rijden. Ongeveer 200 bromfietsers wis ten toch de boulevard te bereiken. Na klachten van wandelaars wer den ze daar door motoragenten weggehaald. Ze kregen een bekeu ring en hun brommers werden op de rollerbank gezet. Volgens de woordvoerder reden enkelen van de jongens op kleine motorfietsen. Rijbewijs en verzekering ontbra- ken_De hoogste gemeten snelheid bleek ruim boven de 100 kilometer per uur te liggen. trokken. Visser Recycling haalt uit scheepsladingen vermalen afval van computers en telefooninstalla ties, zogenoemde shredder edel metalen. De overgebleven stoffen voert het bedrijf af naar stortplaat sen. Visser Recycling zou al voor de ontdekking van het chemische afval grote hoeveelheden shredder hebben verwerkt. Een woordvoerder van de rijks politie deelde mee dat al in oktober van verleden jaar een onderzoek op het bedrijfsterrein van Visser Re cycling is ingesteld door justitie en de provinciale milieuinspectie. Het bedrijf was toen in het bezit was van een provinciale vergunning, maar of die ook van toepassing is op de ter plaatse opgeslagen edel metalen zei hij niet te kunnen zeg gen. Dat moet nagegaan worden aan de hand van de resultaten van genomen monsters. Artis druk bezocht AMSTERDAM (ANP) - Bijna 8000 mensen hebben gisteren de dieren tuin Artis in de hoofdstad bezocht in verband met het het feit dat pre cies 150 jaar geleden de dierentuin werd opgericht. De Artis-bezoe- kers kregen narcissen en er werd gemusiceerd door onder andere de Ramblers. De Artis-dieren kregen een drie meter hoge groente- en fruittaart aangeboden. De kippen, geiten en schapen van de kinder boerderij namen die tractatie na mens de andere dieren in ont vangst. Vandaag is er in Artis een officiële bijeenkomst in aanwezig heid van onder andere koningin Beatrix. Binnenland kort Dodelijk ongeval Een aanrijding op de Afsluitdijk heeft zaterdag het leven gekost aan een 42-jarige man uit Midwoud. Het slachtoffer reed als passagier mee in een auto, die vermoedelijk door onoplettendheid van de 57-ja- rige bestuurder tegen een voorgan ger aanreed. De auto schoot daarna van de rijbaan af, doorboorde een hek en klom tot de top van de dijk langs de Waddenzee. Daarna schoot de auto terug en kwam aan de voet van de dijk tot stilstand. Vuurkoord De rijkspolitie dienst luchtvaart heeft op Schiphol 23.000 kilo zoge noemd vuurkoord in beslag geno men. Deze explosieven kwamen van een Britse fabriek en waren door een Belgische transporteur naar Schiphol gebracht. Een char tertoestel zou de partij (waarde: 3,5 ton) verder naar Zambia vervoe ren. De vuurkoorden werden in be slag genomen omdat de wijze van vervoer en de verpakking niet deugden. De partij is voorlopig op geslagen in een bunker. Kind verdrinkt De vieijarige William de Hert uit Hoorn is zaterdagmiddag verdron ken in het Mandelapark in zijn woonplaats. Nadat het jongetje om drie uur werd vermist, hielp een grote groep wijkbewoners mee'bij de zoekactie. Om kwart over zeven werd het lichaam van het slachtof fertje gevonden in een speelvijver. De politie vermoedt dat het jonge tje is uitgegleden op de vlonder- brug, die deels onder water staat. Hierdoor was het loopvlak spie gelglad. FNV-demonstratie De FNV moet het voortouw ne men bij de organisatie van een gro te landelijke demonstratie tegen het beleid van het kabinet-Lub- bers, vindt voorzitter Greetje Lub- bi van de Voedingsbond FNV. "Ik vind dat wij de onvrede een gezicht moeten geven", aldus Lubbi. De demonstratie zou volgenè haar moeten plaats vinden in het najaar, tussen Prinsjesdag en de algemene beschouwingen over de miljarden nota. (vervolg pagina 1) DEN HAAG (ANP) - Minister Deet- man (onderwijs) noemt de afspraak dat ministers tekorten op hun ei gen begroting moeten opvangen "absurd". Die afspraak maakt het regeerakkoord onwerkbaar, aldus Deetman. "Een aantal dingen is echt niet te voorzien. Een onver wacht grotere toeloop van studen ten scheelt op mijn departement al gauw honderden miljoenen gul dens. Zulke tegenvallers hebben niets te maken met ondeugdelijke ramingen". Volgens de minister moet het ka binet als geheel prioriteiten stellen welke zaken het wel of niet wil. Naar mening van Deetman staat het regeerakkoord het maken van eerlijke afwegingen in het kabinet in de weg. ADVERTENTIE Palthe DonsKuur De Palthe DonsKuur is een uniek reinigingssysteem. Alleen bij de Palthe DonsKuur wordt de dons afzonderlijk gereinigd van de tijk, waardoor stof, gruis en afgebroken veertjes ook verwijderd worden. Tegen bijbetaling bijvulling met nieuw dons. Uw donsdekbed weer voller en warmer! Geldig van 2 t/m 28 mei. Breestraat l 28 •Depót: Hoge Rijndijk l 84, Leiden Passage Ridderhof 18, De Aarhof 40, Herenhof 28, Alphen a/d Rijn GENEMUIDEN/KAMPEN (GPD) Koningin Beatrix heeft zaterdag volkomen onverwacht een bezoek gebracht aan de Amsterdamse vrij markt. Drie kwartier lang wandel de de koningin met prins Claus en de prinsen Willem-Alexander en Constantijn door de Jordaan. Het koninklijk gezelschap arriveerde - tot grote verbazing van talloze Am sterdammers- per rondvaartboot in de Jordaan. Nogal wat mensen ge loofden in eerste instantie niet met de 'echte' koningin te maken te hebben. Van het bezoek was nie mand op de hoogte gesteld. In de ochtend had de koningin, in gezelschap van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven en hun zonen Floris en Pieter-Christiaan, doorgebracht in de Overijsselse ge meenten Kampen en Genemuiden. Dat deze keer twee gemeenten in dezelfde provincie werden be zocht, was een soort afscheidsca deautje voor de Overijsselse com missaris van de koningin Niers, die eind dit jaar met vut gaat. Mede dankzij het stralende weer werd het zaterdag in Genemuiden en Kampen een bijzonder feestelij ke koninginnedag. Begonnen werd in Genemuiden waar de koningin om tien voor tien arriveerde. Daar bleek meteen dat hoe perfect de zaak ook wordt voorbereid, er al tijd wel wat mis gaat. De welkoms toespraak, die burgemeester Riet kerk tegen de koningin afstak, ging voor het 10.000 a 15.000 koppige publiek geheel verloren dankzij een haperende geluidsinstallatie, die overigens onmiddellijk na af loop van de speech weer wel werk te. Midden in de nacht was de Gene- muidense tapijtindustrie begon nen met het leggen van een 3 kilo meter kamerbrede oranje loper door het stadhuis. De hele route die de koningin in het stadje aflegde was van deze loper voorzien. De ta pijtindustrie had bovendien meer dan manshoge portretten laten we ven van het koninklijk gezin en dat van prinses Margriet. Alle erebo- gen die de gemeente had laten op zetten, waren getooid met deze zwart-wit 'foto-matjes'. Kinderspelen In Genemuiden stonden naast het tapijt vooral kinderspelen cen traal. Voor de prinsen Willem- Alexander en Constantijn en Pieter van Vollenhoven en zijn twee zoons was er een 'apart' program ma. Vrij snel nadat het koninklijk gezelschap aan de rondgang langs de kinderspelen was begonnen, werd het vijftal uit de groep ge plukt en naar de haven gediri geerd. Daar werden zij ingescha keld bij het ringsteken en een wed strijd waterfietsen. Deze laatste wedstrijd werd door het Apel- doornse gezin gewonnen, dankzij een duidelijk geval van valse start. Na veertig minuten Genemuiden ging het koninklijk gezelschap per auto richting Kampen. De tussen liggende gemeente IJsselmuiden kreeg het toch voor elkaar dat de koningin vijf minuten in het plaats je stopte. De bevolking daar was zeer boos geworden over de perti nente weigering van de provincie de koningin ook daar een bezoek af te leggen. De IJsselmuidense bur gemeester besloot daarop de hele bevolking van zijn plaats langs de weg te zetten. Het moest dan wel heel raar lopen wilde de koningin niet even halt houden, zo was zijn redenatie. En zo geschiedde, tot grote vreugde van IJsselmuide. Erebogen De gemeente Kampen had zich uitgesloofd nu eens een 'origineel' koninginnedag-programma aan te bieden. De kunstacademies waren ingeschakeld bij het oprichten van vijftien poorten waar de koningin doorheen moest, voordat zij het stadhuis binnenliep. Er was een klassieke Griekse tempel, een mo derne bellenboog, een ereboog vol parkietjes, een hoog op stelten staande gipsen toeschouwers- groep en niet te vergeten een 'ta bleau vivant', geinspireerd op een schilderij van de Spaanse kunste naar Velasquez. De kunstacademie vond het een goed idee om de ko ningin te laten poseren met de exo tisch uitgedoste tableau vivant- groep. De bedoeling was een 'ab surd staatsieportret', een plan waaraan de koningin van harte meewerkte. Langs de IJsselkade werd de ko ningin getracteerd op de onvermij delijke turngroepen, maar ook hier had Kampen enige originaliteit in het geheel gebracht. Er was niet het recht toe recht aan tonen van het eigen kunnen, maar het geheel werd wat absurdistisch gebracht door in verband gepakte turners met brokkenpiloot-achtige spron gen en door een fietscross-vereni- ging. waarbij de crossers over vier op de grond liggende kinderen heensprongen. Na een concert van alle Kampen- se koren vertrok de koningin rich ting Amsterdam. Prinses Margriet en haar gezin gingen richting Apel doorn waar de negenenveertigste verjaardag van Pieter van Vollen hoven in huiselijke kring werd ge vierd. In het Paleis op de Dam kreeg koningin Beatrix haar officiële ver jaardagscadeau in de vorm van een film over kunst, gemaakt door VPRO-medewerker en winnaar van de Nipkow-schijf, Cherry Duins. De koningin woonde aldaar de opening bij van een expositie van 47 winnaars van de zogenoem de koninkljke subsidie voor de vrije schilderkunst in de periode 1980 tot en met 1987. De tentoon stelling was speciaal ingericht ter ere van de vijftigste veijaardag van Beatrix. De tentoonstelling geeft een beeld van de meest recente ontwikkelingen op het gebied van de moderne nederlandse schilder kunst. De afspraak om tekorten binnen de eigen begroting op te vangen maakt het onmogelijk om kwaliteit te blijven leveren. "Het is toch te gek om van de minister van justitie te eisen dat hij extra cellen moet bouwen, terwijl hij de centen er voor niet krijgt. Het kabinet zal daarom als geheel zaken tegen el kaar moeten afwegen", aldus Deet- De afspraak dat Ontwikkelings samenwerking en Defensie moe ten inleveren in het geval de bezui- nigingsnood al te hoog stijgt, noemt Deetman een koppeling die "bijna duivels is". Deetman: "Het zijn twee totaal verschillende grootheden. Defensie en Ontwik kelingssamenwerking staan lijn recht tegenover elkaar". (zie ook pagina 6) Een van de vele honderden vrijmarkt-verkopers probeert op de Amster damse Egelantiersgracht koningin Beatrix en prins Claus zijn koopwaar te slijten. De koninklijke familie bracht geheel onverwachts een bezoek aan de Amsterdamse Jordaan. (foto anp> i zich kostelijk in Gene- DEN HAAG De IRA-aanslagen op Britse militairen gisteren in Limburg betekenen voor ons land het einde van een tamelijk langdu rige periode zonder politieke ter reur. Een van de laatste politieke aanslagen met dodelijke afloop vond plaats in 1979 en waarschijn lijk betrof dat ook een actie van het verboden Ierse Republikeinse Le ger. Voor zijn ambtswoning in Den Haag werd toen, op 22 maart 1979, de Britse ambassadeur sir Richard Sykes en diens huisbediende neer geschoten. Ze overleden op weg naar het ziekenhuis. De IRA heeft de aanslag nooit opgeëist. door Weert Schenk De IRA is kennelijk wel in ons land actief gebleven. In 1986 arres teerde de politie in de Amsterdam se Bijlmer drie IRA-aanhangers, van wie Brian McFarlane en Gene Kelly in Engeland veroordeeld wa ren voor terreuracties. In hun flat en in een door de mannen gehuur de container vond de politie een grote hoeveelheid wapens en mu nitie. Ook trof de politie materiaal aan voor het maken van bommen. De doelwitten van de IRA-leden bleven onbekend. Nederland le verde het drietal overigens uit aan de Engelse justitie. Enige jaren ge leden bestond er het vermoeden dat de IRA in Limburg trainings kampen had ingericht, om toekom stige terroristen op te leiden. Enke le personen, van wie werd vermoed dat het IRA-aanhangers waren, werden langere tijd geschaduwd. Het onderzoek leverde niets op. Molukkers Bij het politiek terrorisme werd tot nu toe niet meteen gedacht aan de IRA. De terreuracties van Zuid- molukkers staan dieper in het ge heugen gegrift. Die gewelddadig heden begonnen in 1970 toen 33 Zuidmolukse jongeren de ambts woning van de Indonesische am bassadeur overvielen Daarbij scho ten ze een op wacht staande politie man dood. Een etmaal lang werden de ambassadeur, zijn gezin en het huispersoneel gegijzeld. Vijf jaar later kaapten Zuidmo- lukkers ter hoogte van het Drentse plaatsje Wijster een trein met zestig passagiers. Twee dagen later bezet te een groepje van zeven Moluk kers het Indonesische consulaat in Amsterdam. De hele zaak duurde 15 dagen. Vier daarbij het leven. De grootse tol aa eiste de kaping va trein bij De Punt Zuidmolukkers en verloren n mensenlevens n een Intercity- in Drente. Zes twee gegijzelde treinpassagiers werden doodge schoten. Het drama duurde bijna twintig dagen. Gelijktijdig met de treinkaping speelde de bezetting van een openbare school in Bo- vensmilde met 105 leerlingen. Een jaar later sloegen de Zuidmoluk kers opnieuw toe met de bezetting van het Provinciehuis in Assen. Rode Leger Een andere terreuractie in de j De aanslag van de IRA in Limburg is het eerste 'succes' van de terreur organisatie van het afgelopen jaar. De guerrillabeweging van katho lieke Ieren en Noordieren die strijdt tegen het Britse bestuur over het in meerderheid protes tantse Ulster, verloor het afgelopen jaar 19 mensen. Dat betekende een zware slag voor de operationele slagkracht van de guerrillagroep, waarvan de ongeveer 250 leden de strijd aanbindejn tegen de 10.000 man Britse troepen in Noord-Ier- land. Aanslagen in het buitenland zijn altijd door de IRA gezien als effec tievere propaganda dan de voort durende aanslagen tegen politie mensen en troepen in Noord-Ier- land. Maar een groep van drie voor aanstaande IRA-leden die in maart naar de Britse kroonkolonie Gi braltar was gestuurd kreeg niet de kans voor een dodelijke aanslag. De vrouw en twee mannen, Mai- read Farrell, Dan McCann en Sean Savage, werden op 6 maart in Gi braltar op klaarlichte dag en op straat doodgeschoten door een ge heim commando van de Britse an ti-terreurgroep Special Air Ser vices (SAS). Volgens de regering in Londen wilden de drie IRA-leden in Gibraltar met een autobom een aanslag plegen, die aan veel toeris ten het leven had kunnen kosten. Veel bronnen in Dublin zien de aanslagen in Limburg als de wraak van de IRA voor het verlies in Gi braltar. Nog niet eerder vielen bij IRA-aanslagen in het buitenland zoveel Britse slachtoffers. Volgens waarnemers was het eerste doel van de aanslagen in Limburg het geschonden blazoen van de onder grondse organisatie op te poetsen. Met de aanslagen op Britse militai ren zou de IRA vooral het rampzali ge beeld willen verbeteren dat zij draagt sinds op 11 november in En- niskillen (West-Ulster) elf burgers omkwamen bij een bomaanslag tij dens een herdenking bij het oor logsmonument. De IRA erkende later dat een fout was gemaakt maar dat nam niet de twijfel onder haar aanhangers over het bloedver gieten in Enniskillen weg. De lynch-partij van twee Britse ser geants bij de begrafenis op 19 maart in Belfast van een van de IRA-doden van Gibraltar, versterk te deze twijfel nog. De IRA leed vorig jaar mei het grootste verlies in haar 66 jaar oude strijd tegen Groot-Brittannië. Acht IRA-strijders werden door Britse commandotroepen doodgeschoten toen ze een politiebureau in Noord- Ierland aanvielen. In oktober vorig jaar nam de Franse douane op de vrachtvaarder Eksund 150 ton aan moderne wapens, waaronder luchtdoelraketten, in beslag die voor de IRA waren bestemd. In maart van dit jaar kwamen twee IRA-leden om het leven toen de bom die ze wilden leggen voortij dig ontplofte. ren zeventig, die overigens geheel los stond van de Molukse zaak, was de overval op de Franse ambassade in Den Haag. Drie leden van het Ja panse Rode Leger gijzelden gedu rende 101 uur het ambassadeperso neel. De laatste gegijzelden werden op Schiphol vrijgelaten, voordat het drietal met een vliegtuig naar het Midden-Oosten werden ge bracht. Er waren geerr slachtoffers. De tot zondag laatste dode als ge volg van politieke terreur in Neder land viel in 1979. Een Armeense groep schoot de zoon van de Turk se ambassadeur Achmed Benier voor een stoplicht in Den Haag dood. Na die keiharde terreur kreeg Nederland te maken met geweld dadig activisme. Bomaanslagen richten slechts materiële schade aan en burgers werden doelbewust gespaard. Dit gewelddadig activis me van groeperingen als Rara ver oorzaakte wel grote schade. Bij aanslagen op Macro-vestigingen en Shell-pompen ging voor 150 mil joen gulden in vlammen op. Vorige maand dacht de politie de Rara- groep te hebben opgerold, maar van de acht arrestanten moesten er zeven worden vrij gelaten vanwege een gebrekkige bewijslast. Bij andere bomexplosies betrof het een zeer ernstig soort balorig- heid van voetbalvandalisten, zoals in 1983 in Amsterdam een Ajax- aanhanger zwaar gewond raakte. Het internationaal terrorisme heeft ons land de afgelopen jaren niet he lemaal links laten liggen. Er vielen onder meer bomaanslagen te note ren op het Frans consulaat, een Bulgaars reisbureau en op het kan toor van de PLO. Een bij het Russi sche staatsreisbureau Intourist ge plaatste bom kon net op tijd on schadelijk worden gemaakt. Die actie is overigens nooit door ie mand opgeëist. De angst voor internationaal ter rorisme greep in 1984 pas weer goed om zich heen nadat het Ame rikaanse legerkwartier in de Liba nese hoofdstad Beiroet na een ka mikaze-actie van PLO-strijders was opgeblazen. Er gingen geruch ten dat Iraanse terroristen ook een doelwit in Den Haag op hun lijstje hadden staan. De politie nam uit gebreide veiligheidsmaatregelen maar acties bleven uit.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3