Vut in de knel door gebrek aan jongeren 'Automobilist indt 120 hard genoq' Denemarken verkeert in politieke crisis Sluiting roomse kerkgebouwen dreigt in Amsterdam GRONINGEN - In de in grote moeilijkheden verkerende Nederlandse baggerwereld is de vut al helemaal afgeschaft en bij Akzo wordt de vut-leeftijd straks verhoogd. Kan de maatregel van de baggeraars nog worden beschouwd als een door de omstandigheden ingegeven noodgreep, voor het chemieconcern geldt dat excuus niet. De in Arnhem met de vakbonden overeengekomen ingreep in de col lectieve arbeidsovereenkomst lijkt veeleer een weloverwogen eerste stap in de richting van een structu rele beperking (wellicht zelfs af schaffing) van de massaal benutte mogelijkheid, enkele jaren vóór het aanbreken van de pensioen leeftijd met werken te stoppen. De vut is straks, zeker in zijn huidige vorm, eenvoudigweg niet meer be taalbaar. De ontwikkeling bij Akzo lijkt dan ook geen incident, maar de opmaat naar een onvermijdelij ke trendbreuk. door Egbert Zijlema Halverwege de jaren zeventig, dus nog maar goed tien jaar gele den, werd in ons land aarzelend be gonnen met de vut. Als sociaal ex periment. Ouderen, die het ar- beidstempo niet meer konden bij benen, kregen de kans eerder met werken op te houden. Eerder, maar ook eerzaam: men belandde im mers niet in de wao of de ww. Intussen is de vut, afkorting van Vervroegd UitTreden, voor de meeste werknemers een verwor ven, namelijk in de cao vastgelegd recht geworden, waarvan dan ook gretig gebruik wordt gemaakt. Naar schatting lopen op dit mo ment ruim 100.000 Nederlanders in de vut. Dat aantal zal snel toene men, terwijl na de eeuwwisseling de beroepsbevolking als geheel juist kleiner wordt. Steeds minder mensen zullen dus straks de explo sief groeiende uitkeringen voor een uitdijende groep vut-genieters moeten opbrengen. Te oud Nederland wordt straks te oud om zich de riante vut-regelingen te kunnen permitteren, zoals we die nu kennen. De vut dreigt, met an dere woorden, aan zijn eigen popu lariteit ten onder te gaan. Ter illustratie een paar cijfers. Op een beroepsbevolking van nu zes miljoen mensen telt Nederland zo'n 100.000 vutters. Tot de eeuw wisseling neemt de beroepsbevol king nog toe, maar daarna zal de omvang in dertig jaar tijd teruglo pen naar ongeveer weer het niveau van vandaag: even iets meer dan zes miljoen potentieel werkenden. Intussen blijft het aantal vutters wel stug doorgroeien. In 2015 zijn er naar schatting al 220.000, nog eens vijftien jaar later 300.000, een verdrievoudiging dus ten opzichte van vandaag. De cij fers, gebaseerd op voorzichtige ra mingen, onderstrepen de ernst van het grootste sociale probleem, waarmee ons land de eerste decen nia van de 21e eeuw te kampen zal krijgen: de vergrijzing. Wat uit deze becijferingen ook en vooral blijkt, is dat het financie ringssysteem van verreweg de meeste vut-regelingen niet bestand is tegen de hier geschetste demo grafische ontwikkeling. De vut is, een enkele uitzondering daargela ten, opgezet volgens het omslag stelsel. Het betekent, dat de pre mies (gedeeltelijk door werkge vers, gedeeltelijk door werkne mers gedragen) rechtstreeks wor den benut voor het doen van uitke ringen aan de vut-gerechtigden. In tegenstelling tot een klassieke, op kapitaaldekking gebaseerde pen sioenverzekering en trouwens ook in tegenstelling tot wat veel pre miebetalers denken, sparen de pre- miebetalende werknemers dus niet voor de eigen oude dag, al thans niet voor de eigen toekomsti ge vut-uitkering. Ze dragen hun premies via de vut-fondsen over aan de vervroegd uitgetreden ou dere collega's van nu. Zelf moeten ze het straks op hun beurt hebben van de dan werkende generatie. Gelijke tred Het voordeel van het systeem is, dat de diverse vut-regelingen snel konden worden ingevoerd. Er hoefde immers niet eerst te worden 'gespaard'. Maar zo'n omslagstelsel veronderstelt natuurlijk wel, dat er altijd voldoende premiephchtigen zijn, met andere woorden: dat er continu voldoende aanwas is van jonge werkers. De aanwas van jon geren in de totale beroepsbevol king moet idealiter gelijke tred houden met de groei van de oudere generatie en dat nu is na de eeuw wisseling niet langer het geval. Daardoor komt de zekerheid van de vut in gevaar. Er wordt hier en daar dan ook al hardop gedacht over forse premie verhogingen, dan wel dito verla ging van het uitkeringsniveau, dat door de bank genomen op 90 pro cent van het laatst verdiende netto arbeidsinkomen ligt (in sommige bedrijfstakken zelfs op honderd procent). De vut pakt dus heel wat gunstiger uit dan het gewone pen sioen dat, afhankelijk van het aan tal dienstjaren, ligt op maximaal 70 procent van het laatste loon. De geschiedenis van de vut be gint in 1974, als het toenmalige Ne derlands Katholiek Vakverbond (inmiddels opgegaan in de FNV) de publikatie 'Jong voor Oud' het licht doet zien. Het is een pleidooi om meer jongeren aan de slag te la ten komen door ouderen eerder af te laten vloeien. De toenmalige mi nister van Sociale Zaken in het ka binet-Den Uyl, drs. Jaap Boersma. laat de uitvoerbaarheid van dat idee bekijken door een speciale commissie, die juli 1975 met een af wijzend advies komt. In de marge maakt de commissie wel de op merking, dat het sociale motief (ou deren die het werkproces niet meer aankunnen vervroegd te 'pensio neren') nog zo onzinnig niet is, maar of de maatregel helpt voor de werkgelegenheid voor jongeren, wordt betwijfeld; een twijfel, die achteraf grotendeels terecht is ge bleken. Onbetaalbaar Niettemin besluit Boersma op grond van het sociale motief toch vut-experimenten te gaan subsidi ëren. In 1977 komen de eerste, toen nog geheel door de staat bekostig de vut-regelingen tot stand en sindsdien is de groei onstuitbaar: in steeds meer cao's worden vut-af- spraken vastgelegd. Ruim 90 pro cent van de onder een cao vallende werknemers heeft vandaag de dag recht op vut. De vut-gerechtigde leeftijd varieert van 60 tot 62 jaar. 'Vut met 62' komt het meest voor. Verleden jaar augustus wees een drietal medewerkers van het Cen traal Planbureau (CPB) in een arti kel in het economenvakblak ESB nogal indringend op de, macro- economisch gezien, dreigende on betaalbaarheid van de vut. Meer re- 'centelijk heeft de Stichting Mana gement Studies in Den Haag een onderzoek laten uitvoeren naar het vut-wel-en-wee op microschaal, te weten in de bedrijven. De studie toont net als het ESB- artikel aan, dat de betaalbaarheid van het nog betrekkelijk jonge so ciale fenomeen 'vut' over enkele decennia zwaar in het gedrang kan komen en in elk geval duur zal wor den. Zo verwacht zestig procent van de 130 geenquèteerde bedrij ven, dat de vut-kosten al de komen de vijf jaar fors zullen stijgen. De vraag, die kan worden gesteld is, in hoeverre het perspectief van een onbetaalbaar wordende vut straks niet vanzelf zal worden ach terhaald door de arbeidsmarkt. De vergrijzingsproblematiek maait namelijk niet alleen het financiële fundament onder de vut-regelin gen vandaan, het heeft ook gevol gen op de arbeidsmarkt zelf. Im mers, als er straks onvoldoende aanwas is van jongere premiebeta lers, is er tevens onvoldoende aan was van jongeren die gaan werken, want dat is het zelfde. In theorie kan die ontwikkeling betekenen, dat over een jaar of der tig, net als in de gouden tijden van de na-oorlogse wederopbouw, weer van een overspannen arbeids markt sprake is en dat (het is even slikken voor toekomstige vutters) De vut werd destijds ingevoerd om ouderen die het werktempo i der op te houden met werken. i bijbenen de kans te geven e mensen eerder langer dan korter zullen gaan werken, eenvoudigweg omdat we anders handen te kort komen. Nu al zijn er bedrijven (be drijfstakken), die door vut en atv geweldig in de organisatorische problemen zitten, omdat vakbe kwame en ervaren mensen hetzij 'te vroeg' vertrekken dan wel uitge rekend op het ongeschiktste mo ment hun atv-dag opnemen. Vitaliteit Terug naar de oorsprong van de vut; de vitaliteitsbreuk, die het ou deren onmogelijk maakt het huidi ge arbeidstempo bij te houden. In het boekje "Vut, nu en straks' plaatst de Stichting Management Studies de volgende kanttekening: "Wij willen er daarom voor plei ten dat in ondernemingen een be leid wordt gevoerd dat gericht is op het voorkómen van vitaliteitspro- blemen. Een bedrijf dat via scho ling, opleiding en vorming bewust probeert zijn 'human capital' vitaal en flexibel te houden, zal minder te maken krijgen met slecht functio nerende oudere werknemers". Niet helemaal toevallig komen we de zelfde teneur ook tegen in de cao-nota die Akzo ten behoeve van de intussen afgesloten onderhan delingen met de vakbonden heeft geschreven. "De voorgenomen ex tra aandacht voor scholing is er met name op gericht, de bij aan vang van de arbeidsrelatie aanwe zige geschooldheid kwalitatief uit te bouwen en op een hoogwaardig .niveau te handhaven. Hiermee wordt beoogd de inzetbaarheid van de medewerker over een lange reeks van jaren (en in principe tot 65 jaar) maximaal te doen zijn. Elk eerder beëindigen van de werk zaamheden betekent de onderneming het verlies van medewerkers die over grote en voor Akzo waardevolle ervaring beschikken". En even verder: "Afspraken met betrekking tot vervroegde uittre ding, zoals die in de achterliggende jaren steeds weer zijn gemaakt, zul len bijgevolg steeds minder passen bij de voorgestane uitbouw van de scholingsinspanning". Het is allemaal vrij duidelijk: voorlopig blijft de vut nog wel ge handhaafd, maar deze in ruim tien jaar van experiment tot recht uitge groeide verworvenheid komt vroeg of laat op de helling. Mis schien niet eens zozeer omdat de betaalbaarheid na de eeuwwisse ling zo'n knellend probleem gaat worden, maar gewoon omdat we de ervaring van ouderen op een goed moment niet meer kunnen simpelweg door gebrek voldoende jongeren. KOPENHAGEN (GPD) - Het is een chaos in de Deense politiek. De enige zekerheid die de Denen rest, is dat zij met de vervroegde verkie zingen op 10 mei de knopen mogen doorhakken die de politici niet meer kunnen ontwarren. Mokkend maar plichtsgetrouw zal het me rendeel van de Denen - voor de tweede maal in ëen jaar tijds - de gang naar het stemlokaal maken. Daar zullen ze ongeveer dezelfde vakjes inkleuren als negen maan den geleden. Want Denen houden niet van omwentelingen. Zo hand haaft men het grote euvel van de Deense politiek: dat links noch rechts op een meerderheid in het parlement kan rekenen. De centrum-rechtse minder- heidscoalitie van premier Poul Schluter stippelt de economische politiek uit en kan daarbij rekenen op een krappe meerderheid in het parlement, door de trouwe steun van de radicale liberalen. Maar die zelfde radicale liberale parlement sleden stemmen even trouwhartig met de linkse oppositie mee als het veiligheidsbeleid ter sprake komt. Zeer tegen de zin van Schluter nam het parlement een resolutie van de sociaal-democratische op positie aan. Die verplihctte de rege ring alle kapiteins van oorlogssche pen die Deense havens aandoen, per brief mee te delen dat Dene marken sinds jaar en dag geen kernwapens op zijn grondgebied wenst. Schluter was het wel eens DRIEBERGEN - De Nederlandse automobilist heeft zich de eerste dag 'voorbeeldig' gehouden aan de nieuwe maximum snelheid van 120 kilometer. "Men vindt 120 kilome ter kennelijk voldoende. Er is dui delijk anders gereden dan op vroe gere zondagen", aldus een woord voerder van de Algemene Ver keersdienst in Driebergen. De rijkspolitie kon de verhoogde acti viteit goed aan. De controle verliep overal goed, mede dankzij de nau we samenwerking met de gemeen tepolitie en de vergemakkelijking van de administratieve controle. door Louis Engelman Bij een steekproef op de A28 in Putten werden op 2125 voertuigen 45 snelheidsovertreders geregi streerd en op de Al bij Naarden werden 70 automobilisten op een totaal van 2707 op de bon geslin gerd. In totaal werden ruim 900 au tomobilisten bekeurd, waarbij de topsnelheden zo rond de 160 kilo meter schommelden. Voor een bedrag van 270 gulden weet ook de 25-jarige eigenaar van een goudkleurige Audi, dat de poli tie vanaf vandaag streng de hand houdt aan de 120 km-limiet. Hij werd op de rijksweg naar Den Haag -ter hoogte van Reeuwijk- aangehouden, toen hij met 165 km/u voortjakkerde. De man hield tegenover de wachtmeesters Van Driel en Tanis van de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie (AVD) vol nergens iets over de nieuwe snelheidsmaatregelen te hebben gezien of gelezen. Met een ongelovige glimlach op het gezicht drukte Van Driel hem daarom naast de bekeuring van 45 x 6 gulden (het tarief van de over schrijdingen met mëer dan 30 kilo meter) ook een informatiefolder in de hand. "Leest u dit dan maar eens goed door". Voor de wacht meesters was het op dat moment het derde proces verbaal, dat zij uitschreven. "Dat is voor een zon dagmorgen niet veel", aldus Tanis, "want juist op een tamelijk stille weg wil er nog weieens hard gere den worden". Volgens de politiemannen duidt dit erop, dat de voorlichtingscam pagne over de maximum snelheid goed is aangeslagen. "Het meren deel van de automobilisten houdt zich heel netjes aan de limiet". De woordvoerder van de verkeerscen- trale in Driebergen hield liever een slag om de arm. "Vandaag zat zijn familie als een soort geweten in de auto. We moeten afwachten hoe het de komende dagen verder gaat". "We hebben de prioriteit verlegd naar de snelheidscontrole", zegt voorlichter Ton Dellebeke van de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen, "omdat we ook op de lange termijn het rij gedrag van de weggebruiker willen beïnvloeden. Dat betekent: veel controles en geen tolerantie. De mensen moeten ervaren dat de pakkans groot is bij overtreding snelheid". met de inhoud van de boodschap maar neit met de verpakking. Door de verkiezingen te presen teren als een volksstemming over het Deense lidmaatschap van de NAVO, hoopt Schluter de armslag voor zijn vier-partijen-coalitie te vergroten. Omdat het overgrote deel van de Denen voorstander is van het NAVO-lidmaatschap maakt Schluter met deze aanpak best een kans de aanhang van zijn eigen conservatieve partij wat te verbreden. Maar dat de Denen zijn coalitie de twintig extra zetels zul len schenken die nodig is voor een duidelijke meerderheid is haast on denkbaar. Het stemgedrag van de Denen verschuift slechts met mili- meters. Radar Zondagmorgen om 9 uur ver trokken twee 'units' van ieder een radarwagen en tien opvallende po litiewagens naar de snelweg LUrecht-Den Haag. Daarnaast re den er tien met fotocamera uitge ruste onopvallende auto's uit. Da gelijks kunnen vier tot vijf 'units' worden ingezet, ook in de avond uren. Op diverse punten staan bo vendien fotoradarpalen opgesteld. Daarvan zijn er op kosten van het ministerie van VROM onlangs nog tien bijgekomen. De wachtmeesters Van Driel en Tanis rijden in zo'n onopvallende» surveillancewagen, een donker blauwe VW Golf GTI met een top snelheid van 207 kilometer. Als. ze op weg gaan, verdwijnen de poli- tiepetten in de kofferbak en gaan de onderscheidingstekens van de schouders. Met Tanis achter het stuur en Van Driel aan de nog om- laaggeklapte fotocamera zien ze er uit als gewone weggebruikers. Pas als het klepje achter op de hoedenplank met de tekst 'volgen. politie, stop' omhc gaat, weten betrapte automobten dat de twee heren met etofficiële op dracht op pad zijn. ,ar dan is het al te laat. Speedcounte De Toyota met Ets nummer bord kwam nog metï schrik vrij. De bestuurder reed «weg naar de kust weliswaar te hl, maar zijn snelheid varieerde danig - van 128 naar 133 km/u i weer terug naar 127 - dat hij hebordeel van de twijfel kreeg. Tan "We meten over een afstand vaninimaal één kilometer. In die ti. maken we drie foto's, om de vijf n seconden één, waarbij we dezde tussenaf stand aanhouden. AHe snelheid dan constant op een tioog niveau blijft, volgt er een beuring. De wachtmeesters aken bij de snelheidsbeoordelingebruik van een 'speedcounter'. c onder het dashboard is gemoeerd. Deze laat nauwkeurig he werkelijke aantal gereden kiloeters zien Ook op de foto's wordlie snelheid afgedrukt. In vrijwel alle geven geeft de kilometerteller een ogere snel heid -gemiddeld zo'n In kilomwe- ter- aan dan er feitelijwordt gere den. Ook de naald in de Golf kruipt naar de 178 kmals de Audi van de eerder genoerce Utrechter wordt achtervolgd. Dspeedcoun- ter wijst dan 167 km/uan. Tanis: "We bekeuri hem voor 165 km/u om zeker te |n". Hij legt uit dat de waarnemii van beide politiemannen het vttig bewijs moet opleveren. De to's dienen daarbij slechts ter ontrsteuning. Twee meisjes uit heLimburgse Cuyk ervaren ook hoenopvallend Van Driel en Tanis Uverk gaan. Op weg naar Kijkduimellen ze in hun felrode Peugec met een vaartje van 140 km/u eer de rijks weg. Twintig kilomer te hard. dus tachtig gulden boe. Als de 21- jarige bestuurster dilbedrag al thans binnen zes \iken over maakt, anders komt enog dertig gulden bij. Zakenmensen V an Driel neemt tij dis het note ren van de gegevens an overtre ders ruim de tijd om c automobi listen over de nieuwe nelheidsre- gels te informeren. "Et gaat zon dags altijd wat maktlijker dan doordeweeks als masen meer haast hebben", zegt (j. "Ik ben daarom benieuwd hoee zakelijke weggebruiker zich zó gedragen. Zal bijvoorbeeld eei vertegen woordiger de hoge ^keuringen voor lief nemen, of zaliij dan toch maar liever wat mindeklanten per dag bezoeken?" Een 23-jarige inwoer van het Gelderse Overasselt,.ial zichzelf die vraag waarschijnlk niet meer stellen. Hij bezorgde:ich zondag een onplezierig vgaarscadeau door met drie vrierien in een goudkleurige Opel. Ibnta 25 km boven de maximum selheid te rij den. "U mag hier prcies zo hard rijden als dat u nu ma betalen, dus honderdtwintig guldn", grapt Ta nis. De jarige "knikt brouwvol. "Ik wist het, dus ik ben'out", erkent hij. Ondanks de bekerde overtre ders zijn de wachtmeesters niet on tevreden over het gdrag van de weggebruikers. "De ivloed van de reclamecampagne oer de nieuwe regeling is vandaag n ieder geval duidelijk te merken ;eweest", zegt Van Driel. "Maar w wachten af. Bestuurders Willen,vooral als ze door medepassagier worden afge leid, nog weieens ii de oude ge woonte om te hard 2 rijden terug vallen. Daarom moeen we een ge dragsverandering steven". Zeventien rooms-katholieke kerkgebouwen in Amsterdam moeten rond 1995 worden geslo ten. waarvan tien reeds voor het eind van 1990. Over het voortbe staan van nog eens vier kerkge bouwen moet rond 2000 een be slissing worden genomen. Al de ze kerkgebouwen (ongeveer de helft van het totaal van 45 rk kerkgebouwen in het dekenaat Amsterdam) liggen buiten het centrum, dat reeds eerder is ge herstructureerd. Deze „pijnlijke operatie, die evenwel nodig is, wil de RK Kerk van Amsterdam kunnen overle ven", is dit weekeinde bekend gemaakt door deken J.C. Suid- geest van Amsterdam. De voor stellen zijn afkomstig van de Kommissie Kerkgebouwen Am sterdam. De motieven om tot sluiting over te gaan, zijn het te ruglopende kerkbezoek, de stij gende financiële lasten en het verminderd aantal priesters. Tafelgebed. Het bestuur van de Acht Mei Beweging houdt vast aan zijn be sluit de manifestatie op 7 mei af te sluiten met een eucharistisch tafelgebed dat niet is goedge keurd door de bisschoppen. Het gebruik van het door Huub Oos terhuis en Bernard Huibers sa mengestelde gebed 'Gij die weet.,' - nu twee jaar geleden op de manifestatie in Den Bosch was voor de bisschoppen aanlei ding voorganger Ton Baeten te ontslaan als lid van de bisschop pelijke beleidsadviescommissie. Binnen de achterban van de be weging is het besluit het gebed weer te gebruiken op verzet ge stuit. Naar aanleiding daarvan had het bestuur zijn besluit her overwogen. Volgens dr. F. Haarsma, emeri tus hoogleraar aan de Katholieke Universiteit Nijmegen, getuigt het besluit „om uitgerekend in een toch delicate en wat gespan nen situatie het gebed te gebrui ken van weinig diplomatiek ta lent en een pijnlijk gebrek aan tact". Voorzitter dr. P.W.J. Jansen van de Mariënburgvereniging toont zich eveneens weinig ge lukkig. „Het was veel katholie ken liever geweest dat was geko zen voor een tafelgebed dat mis schien ook niet is goedgekeurd, maar waar de bisschoppen min der bezwaren tegen hebben. Po litiek gezien is de keuze voor 'Gij' die weet' niet erg gelukkig." De Mariënburgvereniging is even wel niet van plan stappen te on dernemen. „Het argument van Haarsma dat we een gebaar naar de bis schoppen zouden moeten maken is best belangrijk", aldus Wies Stael-Merkx, voorzitter van de Acht Mei Beweging. „Maar je zou het ook om kunnen draaien en van de bisschoppen kunnen verwachten dat ze de mensen te gemoet komen die er zo veel voor over hebben om in de kerk te blijven". Vrees voor pluraliteit. De Schets 1986 voor de toe komstige vormgeving van de herenigde (hervormde en gere formeerde) kerk laat ruimte voor opvattingen die ingaan tegen het hart van het evangelie. Daarmee wordt niet alleen de pluraliteit (meervoudigheid) erkend, maar bovendien kerkordelijk en struc tureel gelegaliseerd. Pluraliteit, opgevat als verschil in geloofsin houd ten aanzien van wezenlijke punten van het belijden, is in strijd met het wezen van de kerk. Dit schrijven de hoofdbestu ren van het Confessioneel Gere formeerd Beraad in de Gerefor meerde Kerken in Nederland en de Confessionele Vereniging in de Nederlandse Hervormde Kerk in een gezamenlijke reactie op de Schets aan de raad van de- putaten (het bestuur) van het Sa men op Weg-proces. Hoewel de organisaties zich kunnen vinden in de voorgestel de confessionele grondslag van de kerk, blijkt bij de invulling daarvan die grondslag niet zo stevig als verwacht zou mogen worden. „Het lijkt er op of alles in het werk wordt gesteld om, ondanks de confessionele grond slag van de nieuwe kerk, de ruimte zo groot mogelijk te ma- kon." Verder pleiten de hervormde en gereformeerde confessione len voor bevordering van de een heid der gemeente. Zij hebben ernstig bezwaar tegen de voorge stelde mogelijkheid zich zonder meer aan te sluiten bij een ande re gemeente dan die van de woonplaats. „Wij moeten niet de kant op van een keuze-kerk." Evangelisatiekrant. De vereniging Het Zoeklicht in Doorn gaat een evangelisatie krant in een oplage van één mil joen exempalren verspreiden, in Amsterdam zelfs huis aan huis. De kosten daarvan komen ge heel voor rekening van een „broeder die onbekend wenst te blijven", zo meldt het evangeli sche tijdschrift Uitdaging. De onbekende financier „heeft een hart vol liefde voor het evangelie en is ervan overtuigd dat de Heer spoedig komen zal". Tot de medewerkers aan deze acht bladzijden tellende evange lisatiekrant behoren de evangeli- satiepredikant der Baptis tenunie Romke Reiling, drs. L.P. Dorenbos van de Rainbow-orga- nisatie, EO-presentator Feike ter Velde en de Nederlands Gerefor meerde predikant L.W.G. Blok huis. Mgr. Bar heropent overleg over aanblijven Haagse pas toor. Bisschop Bar van Rotterdam heeft besloten het overleg te her openen over het functioneren van pastoor J. Stolk in de Haagse St. Jeroenparochie. Eerder deze week waren de bisschop en de pastoor tot de conclusie geko men «lat er sprake was van een duurzame onwerkbare situatie tussen de pastoor en het het kerkbestuur. Een delegatie van parochianen heeft er bij bisschop Bar op aan gedrongen de vorig jaar oktober benoemde pastoor Stolk voor de Haagse probleemwijk Spoor- wijk te behouden. Mocht er geen basis voor samenwerking tussen het kerkbestuur en de pastoor worden gevonden, dan keert Stolk terug naar Marseille. Daar werkte hij meer dan twintig jaar voor de havenarbeiders. Gorbatsjov ontving hoofd Russisch-Orthodoxe Kerk. Voor het eerst sinds 1943 is het hoofd van de Russisch-Ortho doxe Kerk op het Kremlin ont vangen door de hoogste leider van de Sovjetunie. Staats- en partijleider Michail Gorbatsjov ontving op "hun verzoek" patri arch Pimen en andere hoog- waardheidsbekleders van de grootste kerk in de Sovjetunie. Onderwerp van de bespreking was de viering van het duizend jarig bestaan van het christen dom in Rusland. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te Vlaardingen: drs. W. van Laar, laatstelijk zen dingspredikant te Chili, wonen de te Eemnes; beroepen te Har derwijk (toezegging): C. H. Bax te Heteren. Aangenomen naar Ridderkerk (toezegging): dr. P. H. van Harten te Wapenveld; aangenomen naar Zwolle (toezegging): G. A. Cnos- sen te Delft. Bedankt voor Zeist: J. C. den Toom te Ernst. Gereformeerde terken. Beroepen te Vagenborgen: drs. J. P. Strietman:e Dirkshorn. Aangenomen naar Urk (vijfde predikantsplaats): Irs. T. Veen- stra te Ulrum. Christelijke Gereformeerde Kerken. Tweetal te Letuwarden: J. Groenleer te 's-Giavenmoer en H. B. Hoogendoom te Wormer- Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Klaaswaal: N. W. Schreuder te Goes; beroepen te Apeldoorn en te Wageningen: A. Bac te Bodegraven. Bedankt voor Berkenwoude en voor Nijkerk: A. Hofman te Aalburg; bedankt voor Hoofd dorp: M. Mondria te Waarden burg; bedankt voor Slikkerveer: J. Kareis te Rijssen. Oud-Gereformeerde Ge meenten. Beroepen te Salford (Ontario, Canada): A. D. Muilwijk te Dordrecht. Baptistengeneenten. Aangenomer naar Delfzijl: G. Leuvenink te Almelo (Gerani umstraat). Bedankt voor Hengelo 't Ven ster: A. de Vries te Emmen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2