Toch nog een wondertje Matig spel loont voor Rijnsburg ARC houdt koppie er bij Katwijk leeft zich uit tegen JAC: 1-7 Lisse grijpt naast het kampioenschap 'N AUTO Na de consternatie in Amstelveen Eindelijk weer doelpunten van Racing AMSTELVEEN - De competitie in de eerste klasse A van de zater dag is in een beslissende fase ge komen en dat is aan alles te mer ken ook. De kwaliteit van het ge- bodene zie je met de week ver minderen, de angst voor elkaar en voor kostbaar puntenverlies heeft een verlammende uitwer king op de spieren, spanning neemt de overhand en de gekste dingen gebeuren. In het zonnige Amstelveen, op Koninginne dag, was het weer eens zo ver. Negenentachtig minuten lang stond het duel tussen RKAVIC en Quick Boys in het teken van degradatie en promotie en der halve geschiedde er op het veld vrijwel niets. Eén langdurig sta tus quo, dat slechts werd door broken door de enorme knal waarmee de Katwijkse voorstop per Johan Jonker zijn ploeg twaalf minuten na de pauze op een 0-1 voorsprong bracht. Maar toen, toen opeens gebeurde het. In een laatste wanhoopspo ging om dat zo belangrijke punt voor het zwaar in de (degradatie) zorgen verkerende Rooms Ka tholieke Amsterdamse Ignatius Daarop legde RB-trainer Arie Kur- ver na afloop dan ook de meeste na druk. „We hebben weer een zater dag overleefd", blikte hij*zichtbaar voldaan op de ruim honderd voor afgaande minuten terug. „We zijn in ieder geval twee schorsingen (Jan Hogewoning en Hennie Koet red.) kwijt en bang voor ernstige blessures ben ik ook niet. Wij kun nen de race nog wel even volhou den". Tegen Vitesse zag het daar lange tijd niet naar uit. Weliswaar maak ten de gasten uit Delft (met 20 pun ten uit 20 wedstrijden veilig in de middenmoot) een weinig geïnspi reerde indruk, maar Rijnsburgse Boys zelf ging met de minuut meer tegen zichzelf voetballen. Toen Hans Zwaan, de enige Rijnsburger die wat venijn in zijn spel legde, op slag van rust geblesseerd raakte, zag het er meteen somber uit voor de thuisclub. Het was dat Zwaan vlak voor zijn definitieve uitvallen (vlak na rust) had meegeholpen zijn ploeg op voorsprong te brengen, anders zou den de twee punten zeker niet in Rijnsburg zijn gebleven. Eerst zorgde de potige RB-spits ervoor dat doelman Carel van Rossum buiten gevecht werd gesteld. De sluitpost van Vitesse kwam zo on gelukkig met Zwaan in aanraking, dat hij dizzy en onwel per brancard moest worden afgevoerd. Verwerken Met Van Rossum viel het ach teraf allemaal nogal mee, maar zijn ploeggenoten konden de klap niet verwerken. Hoewel reserve-keeper Henk de Kok binnen enkele minu ten een kopbal van Zwaan en een vrije trap van Huug Aandewiel fraai pareerde, moest hij spoedig daarna de gang naar het net maken. De mee naar voren gekomen voor- stopper Wim Driebergen maakte een model-aanval van Arie van Dijk (verre ingooi) en Zwaan (door kopbal) bekwaam met het hoofd af: 1-0. Het resterende gedeelte van de eerste helft, die scheidsrechter Wolfswinkel uit Hilversum vanwe ge het oponthoud met Van Rossum ruim vijf minuten langer liet duren, bleek toch tekort voor Rijnsburgse Boys om op grotere voorsprong te komen. Na de hervatting ging het er de volgelingen van Kurver alleen nog maar om de kleine voorsprong in tact te houden. Met de kleine, felle Alexander Luyck -doorgaans een vaste kracht in het derde elftal voor Zwaan in de gelederen vol hardde Rijnsburgse Boys in een slaapverwekkend spelletje. Bijna omdat het niet anders kon voelde Vitesse zich verplicht steeds vaker de aanval te zoeken. Zo werd de tweede helft voor RB nog een angstige bedoening. De Rijnsburger verdediging on der leiding van Aandewiel hield VOETBAL - Zenit Leningrad is ranglijstaanvoerder van de voet balcompetitie in de Sovjetunie. Ze nit versloeg in de achtste speelron de Kairat uit Alma Ata met 2-1. De andere uitslagen waren Vilnjoes- Charkov 2-1, Bakoe-Odessa 2-0, Tbilisi-Donetsk 2-0, Lokomotiv Moskou-Torpedo Moskou 1-1, Jerevan-Dnjepr 0-0. College te veroveren, toog Ruud Ort namens de thuisclub dan toch eindelijk maar eens richting het strafschopgebied van Quick Boys. Het was één van de spaar zame aanvalsacties van RKAVIC dat blijkens de uitlatingen van zijn feestvierende aanhang ("Het is toch Koninginne-dag, niet waar") niet echt wakker ligt van een eventuele afdaling naar de tweede klasse. De oprisping van Ort had evenwel grote gevolgen. Stok De jeugdige Bouwe van Bee- len, net in het veld voor Leo van Delft die op zijn beurt als invaller fungeerde voor de geblesseerde Teun van der Plas, stak namelijk onverhoeds een 'stok' uit. Ort viel daar overheen en over die in de laatste minuut toegekende strafschop maakte doelman Theo Guyt, die zich net als heel Quick Boys al zeker waande van de twee broodnodige punten, zich zó druk dat hij door arbiter Boot - die voor de zoveelste maal bewees voor sfeer maar bitter het hoofd echter koel. Bovendien moest Vitesse het ook in aanval lend opzicht vooral hebben van aanvoerder Arie Paauwe, de traag- ogende routinier, met wie Kurver vooraf terdege rekening had ge houden. Omdat de naar voren ge schoven Van Dijk zich onvoldoen de bekommerde om de rushes van de Delftse libero, wisselde Kurver zijn meest vooruit geschoven mid denvelder prompt voor Jan-Dirk van der Gugten. Andere Rijnsburgers die voor vervanging in aanmerking kwa men konden daardoor de wedstrijd uitspelen. Het reservoir van Kur ver was uitgeput. Met name Martin de Louw en Marco van der Plas wa ren matig op dreef. Andere aanval lende impulsen moesten van Aan dewiel komen, maar die beperkte zich hoe langer hoe meer tot het op orde brengen van zijn verdediging. Dat werd de rots in de Rijnsburg se branding nog bijna fataal. Bij zijn opruimacties in de slotfase werd hij tot tweemaal toe door te genstanders getorpedeerd. Arbiter Wolfswinkel, die eerder wel Ro nald Vermeulen van Vitesse we gens praten op de bon had geslin gerd, weigerde in deze gevallen tot straffen over te gaan. Hoewel ook Kurver dat vreemd vond, maakte de RB-trainer zich daar niet druk over. De buit was immers binnen. Dat er „geen ene rotmoer meer te zien was", nam de man uit Bergschenhoek op de koop toe. „Omdat wij een wed strijd meer hebben gespeeld dan onze concurrenten", verkneukelde Kurver zich al, „kunnen wij zien hoe ze één voor één afvallen. Zelf mogen wij natuurlijk ook geen punten meer verspelen, daarvoor zitten Quick Boys, Noordwijk, IJs- selmeervogels en wij te dicht bij el kaar. Wie in deze fase van de com petitie verliest, kan het verder we) vergeten". TIM BROUWER DE KONING LEIDEN - De frappante tegenstel ling tussen Katwijk en Leiden werd in het afgelopen weekeinde nog eens extra benadrukt. Katwijk, al kampioen van de derde klasse A, leefde zich nog eens uit tegen JAC, dat met 1-7 op eigen veld voor de broek kreeg. Leiden daarentegen geloofde het allemaal wel en liep op de thuisbasis tegen een 0-2 ne derlaag op. JAC - Katwijk 1-7. De Katwijkers waren heer en meester tegen de Hagenaars die met vier invallers aan de start ver schenen. Daarmee toonden de Kat wijkers over een flinke portie ka rakter te beschikken dat een echte kampioensploeg waardig is. Piet van Duyn was de eerste die het doel van JAC wist te vinden en hij werd gevolgd door Amerik van Duivenvoorde, die een onvervalste hattrick op de schoen had (0-4). Dat was heel pijnlijk voor de Hage naars die ook na rust de kampioen geen gas terug zagen nemen. Nadat Jan Verloop met twee treffers de stand op 0-6 had gebracht, mocht weinig gevoel te hebben - eerst werd genoteerd en vervolgens te verstaan werd gegeven dat hij het veld diende te verlaten. Uit het gekrakeel, "dat zeker tien minuten in beslag nam, kwam middenvelder Dennis-Jan Mieras voort als de nieuwe doel- verdediger. Hij bleek, als aan sluiting op zijn wat vlakke partij als veldspeler, echter niet in staat om tussen de palen dan wel voor een wondertje te zorgen. Thieu Heuyerjans, de enige echte voet baller van niveau bij de thuis ploeg, kende absoluut geen me dedogen en knalde droog de 1-1 op het bord. Hoewel door de consternatie rond het wegzenden van Guyt de officiële tijd al lang was verstre ken, liet scheidsrechter Boot nog wel aftrappen. En al had Mieras daar, zoals gezegd, dus verder part noch deel aan, het wonder geschiedde alsnog. Het balletje terug op Johan Jonker werd door de voorstopper getransfor meerd tot een 'blinde' knal naar voren en daar had VIC-doelman Remco de Jong zeker niet op ge- NOORDWIJK - Trainer John Eelman wilde achteraf niet kwijt met welke zinsne den hij Noordwijk in de pauze op het juiste spoor had gezet, maar veel lofui tingen zullen er niet bij zijn geweest. Zonder overtui ging en zonder veel visie startte Noordwijk zaterdag aan het karwei tegen het taaie Excelsior Maassluis. Pas toen Eelman de puntjes halverwege op de i had ge zet kwam er (meer) lijn in het spel van de titelkandi daat, die de strijd uiteinde- Anton Nijboer met een strakke schuiver de Haagse eer redden. De Katwijkse spits Kees Kraaijenoord bepaalde de eindstand tenslotte op 1-7. Leiden - 's-Gravenzande 0-2. Slechts het eerste kwartier wek te Leiden de illusie weer een leuke pot voetbal te kunnen spelen. Daarna was het compleet voorbij. Het was heel armoedig wat de thuisclub liet zien. De enige echte mogelijk was voor Rob Bink, die bij die doelpoging echter gebles seerd raakte. Daarvoor had Edwin Roelvink de Leidse doelman Eric Jan Planjer al in de korte hoek ver schalkt. Ook na de doelwisseling kon Leiden de draad niet oppak ken. Goed voetbal ontbrak en de inzet was ver te zoeken. Echter niet bij de 's-Gravenzandse opponent. De voor André Kemeling ingeval len Dion Meulink liet op een voor zet van Henny Lanberg doelman Planjer voor de tweede en laatste maal kansloos. Beste man bij troos teloze Leiden was nog de jeugdspe ler Ramses van Bostelen. rekend. Struikelend verliet hij zijn doel om het stuiterende pro jectiel te pakken, maar half val lend tikte hij de bal slechts aan. Leen van der Plas was er als de kippen bij om op de valreep de niet meer verwachte 1-2 binnen te schieten. Hoop 'Dat was toch wel verdiend", vond Quick Boys-trainer Hans van der Zee, met nog wat bleke trekjes rond de neus. "We speel den dan weliswaar geen wereld partij, maar er werd in elk geval weer ouderwets geknokt. Het be wijs ligt er met die laatste goal. Niet je kop laten hangen, toch doorgaan, ook na zo'n enorme te genvaller. Ja, ik heb weer een beetje hoop. We zitten op de goe de weg". Dat geldt niet zozeer voor Mart van der Plas. Net als smaakma ker Floor van Duyn en laatste man Kees Ruis - voor hen speel den Martin Haasnoot en Kees van Rooyen - ontbrak de linker spits in de basisopstelling. Maar kwam dat bij laatstgenoemden vanwege een schorsing, Van der Plas was 'gewoon' gepasseerd. En toen hij, een kwartier voor tijd, mocht invallen raakte hij tot overmaat van ramp geblesseerd. Van der Zee maakte er weinig woorden aan vuil. "Niet goed spelen is tot daar aan toe. Niet werken is uit den boze. Invaller Kees Varkevisser, onze gevaar lijkste man vanmiddag, is daar wél toe bereid. En wil je kam pioen worden, dan is dat ook pu re noodzaak". AD VAN KAAM lijk nog vrij eenvoudig klaarde: 2-0. Noordwijk wordt de laatste weken voorgehouden dat het maar één helft tot goed voetbal komt. De ont moeting met Excelsior vormde daarop geen uitzondering. „Ieder een heeft kunnen constateren dat je er niet komt op de manier waar op wij in de eerste helft voetbalden. Als je bovenin mee wilt draaien moetje daar wel wat voor doen. De intentie was er wel, maar de uitvoe ring was niet goed. Te veel balver lies, ga maar na, van de tien per soonlijke duels wonnen we er mis schien twee", aldus Eelman na af loop. „Wat ik in de rust heb gezegd doet niet ter zake", vond de Noord- wijkse oefenmeester, die zijn team na de pauze in ieder geval veel be ter en scherper zag afwerken. Noordwijk haalde daardoor de winst binnen en blijft in de pas met de titelconcurrenten Rijnsburgse Boys, IJsselmeervogels en Quick Boys. Of Noordwijk aan het einde van de rit ook de kroon op het-werk mag zitten is nog altijd niet duide lijk. Ook zaterdag was het vertoon de spel niet sprankelend, maar aan de andere kant werden er weer zon der problemen twee punten aan het totaal toegevoegd. Morgen moeten daar tegen Vitesse Delft nog twee bijkomen, alvorens zater dag kustrivaal Quick Boys wacht. Stoorzender Noordwijk kon in de eerste helft niet duidelijk maken dat aan de sfeerloze Duinwetering een kampi oenspretendent aan het werk was. Felheid was er wel (Marbus ging in het boekje voor een overtreding op Van Hoeven, na rust werd Excel sior invaller Verzijl genoteerd na dat hij Smits onderuit had ge haald), maar de beste scoringskans was voor Excelsior, dat in Dick van der Berg een hardwerkende en ge vaarlijke spits kende. De lange Van der Berg was steeds als stoorzen der voorin te vinden en toen een pass op maat van Fred Rijnenberg ROZENBURG - Bij ARC kon za terdag de vlag uit. Niet alleen van wege het gebruikelijke gewapper op 30 april, maar ook omdat de Ra cing er voor het eerst sinds vijf maart weer in slaagde zelf te sco ren. De twee Alphense doelpunten waren bij Rozenburg goed voor een remise. In de eerste helft zag het er niet naar uit dat de Alphenaren een ein de zouden gaan maken aan hun im- produktieve periode. Het nog niet veilige Rozenburg, dat bekend staat als een knap breiende maar te weinig scorende ploeg, overspeel de het mat acterende ARC volledig en het duurde dan ook niet lang voordat ARC-goalie Emiel Borst de gang naar het net moest maken. In de vijfde minuut snelde Henk-Jan van der Gaag op rechts langs René Lammers, een perfecte voorzet richting René van Driest volgde. Diens kopbal betekende 1-0. De thuisclub trachtte na deze vlotte openingsgoal zo snel mogelijk een veilige marge op het scorebord te laten verschijnen, maar aangezien Emiel Borst een doeltreffende afronding van Rozenburgs soleren de spelmaker Leen van Es in de weg stond en spits Henri Hecker in kansrijke positie net naast schoot, lukte dat niet. De Alphense rechts achter Gerrit Lammers mocht na deze mogelijkheden voor de Ro zenburgers inrukken. Lammers het hoofd van Van der Berg vond, kon doelman Dick Dortmundt het leer nog met een katachtige sprong met het been uit het doel houden. Kort daarna moest Dortmundt nog een keer in het geweer komen bij een actie van Van der Berg en Cor van Hoeven. Veel meer wapenfeiten vielen er niet te noteren. Timo Gerlof kon di rigeren wat hij wilde, het spel be woog zich zelden buiten het mid- "denveld. De bal bereikte de kilo metervreters Bakker en Hermans niet, terwijl tijdens de schaarse mo menten dat de bal toch voorin kwam, de uit de kluiten gewassen en lange Maassluisse verdedigers Kramer, Bunt en Put voor oprui ming zorgden zonder dat doelman Marco van Eijk zich hoefde inspan nen. Al schrok de in lila gehulde doelwachter acht minuten voor rust van een karakteristieke uitval van Noordwijk. Hermans speelde John Marijt aan, die op zijn beurt Jos Smits in stelling bracht. Het snoeiharde schot van Smits ging net een meter naast het doel. Juweel. Het was na de pauze snel afgelo pen met het rustige middagje van Van Eijk. Twee corners in ander halve minuut maakten de bedoe lingen van Noordwijk al meteen duidelijk. Albert Bosma gaf een le pe pass aan Jos Smits, Van Eijk keerde de bal met het lichaam, waardoor Bakker in de rebound een tweede mogelijkheid kreeg. De bal ging over het doel, maar dat be tekende slechts uitstel van execu tie. Een flitsende rush van Her mans, die het leer ter hoogte van de middenlijn oppikte, zette Noord wijk op voorsprong. Hermans le verde vanaf vijftien meter een snoeihard schot af, dat net in de rechterbovenhoek van het doel be landde: 1-0. Een juweel van een goal. Noordwijk was nu echt wakker. Tien minuten later was het weer raak. Excelsior-trainer Eric Gudde had geen directe tegenstander en wist zich geen raad met zijn vrije rol. Ex-prof Dick Ernst, vorige week voor het eerst in competitie verband voor de Racing aantre dend, verving hem. Veel maakte deze wijziging aanvankelijk niet uit. Rozenburg bleef domineren en kwam tien minuten voor rust tot een ruimere voorsprong. Een schot van Henh Hecker werd door Borst gekeerd, doch de rebound van de knap koppende Van Driest was raak: 2-0. Na rust veranderde er veel, vooral omdat ARC een droomstart kende. Terwijl de Alphenaren in de eerste helft slechts eenmaal dreigend voor het doel van Robert van de Broecke wisten te geraken (Ruud van Es kopte over), slaagden zij er nu in de eerste vijf minuten in tweemaal de Rozenburgse ballen- vanger te laten balen. In de zevene- veertigste minuut kopte Ruud van Es fraai 2-1 in, na een prima voorzet van Johan de Boer, en twee minu ten later bereikte Arno Lancel het hoofd van Wilco van Leeuwen, die de bal schitterend in de bovenhoek plaatste: 2-2. Na Van Leeuwens ne gende seizoengoal wist Rozenburg zich allengs te herstellen en bleef het duel aardig gelijk opgaan, al was ARC nu toch iets gevaarlijker. De laatste pass miste echter steeds de precisie, zodat er niet meer ge scoord werd. Met die twee treffers haalde Werner van der Lely naar de kant voor René Verziil om de gaten in het middenveld te sluiten, maar de thuisploeg sprong zuiniger met de bal om. Jos Smits nam op rechts een hoekschop, die de bal in een melee van spelers bracht. Van de verwarring maakte Albert Bosma handig gebruik. Van Eijk had geen zicht op de bal en zag deze netjes naast hem de touwen in schuiven. Excelsior kon daar slechts een paar speldeprikken (zo zag Van der Berg Dortmundt op de lijn redden) tegenover stellen, terwijl Noord wijk niet langer aandrong. Leonard van Utrecht, als vervanger in het veld gekomen voor Bosma, wilde nog wel, maar het bleef bij 2-0. De energie kan de komende dagen nog beter gebruikt worden. HANS JACOBS waren de Alphenaren trouwens al blij genoeg. NICK VERWOERD RCL heeft geen geluk tegen PPSC SCHIEDAM - RCL ging zaterdag tegen PPSC ongelukkig ten onder (1-0). In een wedstrijd waarin de Leiderdorpse degradant de betere ploeg was, had de thuisclub echter het geluk aan zijde. De ploeg uit Schiedam lijkt zich door dit resul taat te redden in de zaterdagtwee deklasse. RCL voldeed aan zijn sportieve plicht, maar zag de goede wil niet worden beloond. De thuisploeg koos een voorzich tige opstelling en liet RCL tot ver op hun eigen helft komen. De be zoekers kregen via een solo van Leo van de Weteringh en een knal van Marcel van der Blom nog beste kansen, maar het doelpunt kwam van PPSC. In de 37ste minuut werd het vonnis geveld. Een mis verstand tussen RCL-doelman Bert Siera en verdediger Marcel Brasker werd door Jan 't Hoen knap uitgebuit. De Schiedammer sprong tussen de beide Leiderdor pers en prikte de enige treffer van het duel achter de ongelukkige Siera. Wereldrecords gewichtheffen CARDIFF - Joeri Zakarevitsj heeft zaterdag tijdens de Europese titel strijd gewichtheffen in Cardiff drie wereldrecords gebroken. Het we reldrecord trekken in de categorie tot 110 kilogram bracht hij op 203,5 kg. Daarna verbeterde Zakarevitsj nog twee wereldrecords. In de tweekamp bracht hij 452,5 kilo gram omhoog, vijf kg meer dan twee jaar geleden in Sofia. Vervol gens deed hij nog een succesvolle poging het wereldrecord stoten van de Bulgaar Stefan Botev over te nemen (van 250 naar 250,5 kg.). Bulgarije en de Sovjetunie ver overden elk vier Europese titels. Vanderlijde weer niet te stoppen KARLSRUHE - Arnold Vanderlij de heeft zaterdag weer een nieuwe triomf aan zijn erelijst toegevoegd. De Europese kampioen zwaarge wicht won tijdens het toernooi om de Intercup in Karlsruhe in de fina le van de Westduitser Stephan Wil- Vanderlijde was oppermachtig. In de eerste ronde nam de Limbur ger al een grote puntenvoorsprong. Toen Wilmes de Nederlander een keer raakte werd Vanderlijde agressiever. Hij trof de Westduitser met enkele rechtse directen, die stuk voor stuk voltreffers bleken. Kort na het begin gooide de verzor ger van Wilmes de handdoek in de ring ten teken van overgave. ADVERTENTIE WILNIS - FC Lisse heeft het niet kunnen waarmaken. Zaterdag werd de ploeg van oefenmeester Wim Eilander door degradatie kandidaat CSW op 2-2 gehouden wat betekende dat DVS'33, dat met 5-0 van Purmersteijn won, kampioen van de tweede klasse C in district West I werd. Dat het moeilijk zou worden voor de Lissenaren stond buiten kijf. Daarbij kwam ook nog dat de spanning werd vergroot door dat in de laatste competitieronde de Lissenaren de concurrent uit Ermelo zouden ontmoeten. Die laatste kans is nu dus ook verke ken. CSW had de puntjes hard no dig om aan degradatie te ont snappen, terwijl Lisse voor het kampioenschap vocht. Die in grediënten leverden beide ploe gen in ieder geval veel publiek op. De toeschouwers kregen een attractieve wedstrijd voorge schoteld. Lissenaar Gerard van Rooijen liet al snel doelman Han- ny Snel voor de eerste maal vis sen en de nummer twee van de ranglijst lachte in zijn vuistje. Die voordelige stand immers be tekende dat Lisse, met de wed strijd tegen DVS op eigen veld nog in het vooruitzicht, de kan sen in eigen hand hield. Een defensieve blunder gaf de thuisclub echter de kans om langszij te komen. Op een voor zet van Jan Lasterie verkeek de Lisser verdediging zich op de bal en daardoor kon Erik van Dijk 1- 1 aantekenen. Lisse herstelde echter snel van deze tegenslag maar Mark Ens trof slechts de paal en Jan Broekhuizen vond Snel op zijn weg. De toestand werd helemaal precair toen CSW via Jan van der Laan zelfs een 2- lvoorsprong nam. Dat ontnam Lisse eigenlijk al alle kans op een beslissing, ondanks de late ge lijkmaker van René van Hens- bergen. Kleine zege op Vitesse Delft RIJNSBURG - Rijnsburgse Boys speelt op de manier waarop menig kampioenselftal de weg naar de titel volbrengt. Met slecht voetbal wordt het maximum resultaat behaald. Op eigen terrein klopten de Rijnsburgers zaterdag ïn een zeer pover duel Vitesse Delft met 1-0. Vreugde bracht dat onder de talrijke aanwezigen nauwelijks teweeg, wel opluchting. Tenslotte houdt de koploper van de eerste klasse A de titelkansen volledig in eigen hand. TEGENEEN UI II ID sas".1®! nUUrf zniz'r PERSONENAUTO BESTEL- OF EEN VERHUISWAGEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17