W1 Henk Hendriks:van opera tot couture WARNECKEMOÖE p. v.d. niet bv DE LEIDSE VLEESHAL halfwas loodgieters leerling loodgieters en loodgieters CV-monteurs leerling electro monteurs ƒ10,95 7,95 7,95 GEBODEN: 12% RENDEMENT gen stijl ontwikkeld. Vrij klassiek en zonder franje. Karakter "Ik hou van mooi. maar dat is na tuurlijk een wijds begrip. Laat ik vergelijken met de Japanners. Die kleding doet me niets omdat er geen lijn in zit. En als er geen lijn in een kledingsstuk zit, dan zit er ook geen karakter in. En ik vind dat een model karakter moet hebben". Ondanks zijn eenvoudige en klassieke stijl houdt Hendriks ook van extravagantie. "Maar dat is moeilijk. Als je nu kijkt naar de Ne derlandse couturiers, die hebben allemaal, buiten hun couturewerk om, contracten waarmee ze echt hun geld verdienen. Zij kunnen die extravagantie in hun collectie wel verwerken. Ik heb me de laatste vier jaar alleen toegelegd op het ontwerpen van mijn twee collec ties per jaar. Daar moet ik van le ven. Ik werk met hele dure materi alen. Ik kan geen echt extravagan te dingen maken want ik moet het ook nog zien te verkopen". "Ik richt me op het publiek tus sen de dertig en de vijftig, de beter gesitueerde vrouw. Dat moet ik eerlijk toegeven. Een jong meisje gaat geen mantelpak laten maken van 2500 gulden. Daar wil ze d'r minstens vier van hebben, en iede re week een andere aan. Ik heb in middels een 'eigen' publiek. Klan ten die weten wat ik maak en klan ten waarvan ik weet wat ze willen. Ze komen naar mijn show en na af loop leg ik het stoffenboek neer. Daaruit kiezen ze zelf hun kleur en als ze een andere mouwinzet in een blazer willen pas ik dat aan. Ik maak veel in opdracht. De gemid delde Nederlandse vrouw draagt geen maat 38, ze zit meer in de buurt van de 40. En al mijn show modellen worden in 38 gemaakt omdat de mannequins die maat nu eenmaal hebben". "Ik wil met mijn kleding iets toe voegen aan een vrouw. Ik zal ook niet iets voor een klant maken als ik vind dat het niet bij haar past. Het klinkt niet commercieel, maar ik stop een vrouw met een grotere maat bijvoorbeeld niet in een ko- kerrok. Dat staat gewoon niet". - Exclusieve modellenop maat gemaakt, hoe valt dat te rijmen met de plannen voor een confectielijn? "Ik ben daarvoor benaderd en ik vind het ook leuk om het wat groot ser aan te gaan pakken. Dan kan ik namelijk ook eens echt uitpakken met mijn couturecollectie. Die con fectielijn zal er niet één worden van honderd in een dozijn. Ik wil toch mooie materialen blijven gebrui ken, maar dan wat minder duur. Het moet financieel bereikbaar worden voor een grotere groep vrouwen. Een groep die zich goed en modisch wil kleden. Goede pak ken, mooie mantels en alles onder ling te combineren". Een forse Amerikaanse toeris- te blijft staan voor de etalage van Henk Hendriks. 'Oh, I love that dress', verzucht ze bewon derend. Ze wil onmiddellijk passen, maar Hendriks' assis tente Jacqueline vertelt haar vriendelijk doch vastberaden dat 'the shop closed' is. Zij ziet de maat 44 van de Amerikaanse niet echt zitten in het voorwerp van bewondering van de toeris- te: een strakke japon maat 38. Het kleding maken en ontwerpen heeft Henk Hendriks van jongsaf aan gefascineerd. Op zijn zesde was hij al met naald en draad in de weer om zijn moeders jurken te veranderen. Hij heeft ook nooit iets anders gewild. "Er is geen enkele verklaring voor mijn interesse in mode. Niemand in mijn familie heeft ooit iets in die richting ge daan. Ik ben er dus niet mee opge voed, maar ik was wel altijd met kleding bezig". Henk is een ras- Amsterdammer. Op zijn zestiende jaar sloot hij de opleiding aan de Vakschool voor het Kledingbedrijf af. Hij stapte over naar de Rietveld Academie en volgde daar de mode opleiding. Fantasie Hendriks begon zijn loopbaan in de herenmode. Zijn eerste werk adres was bij Ton Verheugen. "Die was toen in Amsterdam een begrip op het gebied van herenkleding". Na een jaar of vier maakte Henk de overstap naar damesmode. „Ik kon daar beter mijn ideeën in kwijt". Hij werkte achtereenvolgens bij Arnold Diepenveen en Fong Leng. De extravagantie van de laatste is in de ontwerpen van Hendriks niet terug te vinden. Na verloop van tijd woonde Henk een balletvoorstelling bij: "Het Zwanenmeer". "Ik heb toen meteen de volgende dag het Natio naal Ballet gebeld, om te vragen of ik daar kon werken. Zij hadden geen plaats voor me en ik kreeg een verwijzing naar de Nederlandse Opera. Daar ben ik zeven jaar blij ven hangen. Ik ben daardoor een operafanaat geworden. Ik werkte in die tijd aan alle produkties mee. Van La Bohème en Salomé tot Mo zart. Ook het Holland Festival. Ik denk dat ik per jaar de kleding ont wierp voor acht theaterprodukties. Ik werkte daar als free-lancer, maar in die tijd, onder het bewind van Van Agt, werden de subsidies steeds minder. De Opera gebruikte dus eerst de vaste krachten en dan pas de free-lancers". Maar Hendriks werd benaderd door het Scapino Ballet en kon daar aan de slag. "Dat is natuurlijk een hele andere richting, maar ik vond het schitterend werk". Na twee jaar Scapino vond hij de tijd rijp om voor zichzelf te beginnen. 'Van een lelijke dame kan ik geen mooie maken' Op zijn zesde veranderde hij zijn moeders jurken. Nu maakt hij zelf japonnen. Couture en daarmee wil hij zich op één lijn stellen met het Nederlandse 'couturier-pact van vijf': Frans Molenaar, Rob Kroner, Edgar Vos, Max Heijmans en Frank Govers. De zesde couturier van Nederland wordt hij wel genoemd. „En dat zal ik ook worden". Henk Hendriks: couturier in Amsterdam. Zijn winkel annex atelier is gevestigd in het hartje van het hoofdstedelijk centrum. Klein maar smaakvol. En dat is ook typerend voor zijn collecties. Een gesprek over theaterkostuums, vrouwen met 'een uitstraling', couture en de confectielijn die hij gaat ontwerpen. door Annemarie Zevenbergen maken. Ik kan iets toevoegen, maar de vrouw moet zelf een be paalde uitstraling hebben. En dat hoeft niet bloedmooi te zijn Ik ga helemaal niet uit van mooi". Kalverstraat "Mode is voor mij een totaal beeld. Het is niet alleen kleding, er komt veel meer bij kijken. Mode is misschien ook niet het juiste woord. Daarbij denk ik aan de Kal verstraat. Het ene jaar vol met groen, het seizoen daarop alles ro ze. Zo zie ik mode niet, beslist niet. Ik zie het meer als een bepaalde vormgeving. De Duitsers hebben er een mooi definitie voor 'Mode ist immer Bewegung'. •Als je kijkt naar het buitenland, neem Engeland, dan missen wij een mode-ambassadriceals Lady Di? Ja, dat is zo. Beatrix wordt overi gens wel gekleed door een Neder landse ontwerpster en ik vind dat ze er steeds beter uitziet, met name de laatste twee jaar. Maar zij is in derdaad geen promotor van het Nederlandse mode-ontwerp". - Is dat er, hebben wij een naam op te houden op mode-gebied? "Nee, ik ben bang van niet. Laten we alleen naar Amsterdam kijken. Ik vind dat geen mode-stad. Er ont staan wel trends. Bijvoorbeeld Sis sy Boy en Mac «Si Maggie, dat vind ik erg goed. Maar dat is confectie". - Hoe zit dat bij de couture in ons land? "Wij hebben dat 'couturier-pact van vijf, en daar kom ik bij dat weet ik zeker. Govers maakt mooie dingen, maar daar houdt het bij hem bij op. Molenaar spreekt mij het meest aan. Hij houdt al jaren vast aan diezelfde stijl. Hij doet ar chitectuur met zachte materialen. Maar ik geloof niet dat wij toonaan gevend zijn op couture-gebied" Henk Hendriks en zijn modellen: een zwart-witte strapless avondjapon met een strik op de schouder en een strokenrok, een zwarte, korte avondjurk, die een schouder vrij laat en een zwart-wit mantelpak je. (foto GPD) "Het eerste jaar ging redelijk en het tweede jaar werd begonnen met Amsterdam Modestad. Daar heb ik mijn eerste show gegeven. Die sloeg nogal aan en zo is eigen lijk het balletje gaan rollen". Hen driks zit nu zo'n jaar of vijf aan de Herengracht. Hij ontwerpt twee couturecollecties per jaar. In zijn beginperiode aan de gracht maakte hij nogal eens wat 'uitstapjes'. Zo werd hij gevraagd door Playboy om de kleding voor de groep Cen terfold te ontwerpen. "Ik heb toen veel groepen gekleed, onder ande re de Guys and Dolls. Daarnaast _deed ik veel trouwpartijen". Heer Olivier Hij valt even stil om zijn zoveel ste sigaret aan te steken. Noncha lant leunt hij achterover in zijn stoel en vertelt grinnikend :"Ik werd in die tijd ook benaderd door Heer Olivier. Die ging trouwen. Ik ben daar twee maanden aan bezig geweest en op een gegeven mo ment zat hij in de bak. Ik had al het materiaal al binnen en toen kreeg ik een telefoontje van 'het gaat niet door want Olivier heeft de boel weer opgelicht'. En ik was al zo ge waarschuwd. Maar ik moet eerlijk zeggen, zijn aanstaande vrouw heeft al het materiaal betaald. Ze heeft het ook allemaal meegeno men, maar goed". De laatste tijd is Hendriks wat vaker in de publiciteit. Met name zijn laatste collectie is goed ontvan gen, maar het is nog steeds geen goudmijn. ,,Er is in de couture geen droog brood te verdienen, zeker in Nederland niet. Je moet er eigen lijk een pret a porter-collectie bij hebben. Maar ik ben gespeciali seerd in enkele stuks. Zoals ik in het theaterwerk ook deed. Ik begin nu zolangzamerhand bekend te ra ken bij het couture-publiek. Het is inderdaad een select gezelschap waar je voor werkt, maar dat stoort me niet. "Ik heb een bepaald beeld van een vrouw voor me. Ik kan niet van een lelijke dame een mooie dame - Wat wordt er gedaan aan mode promotie in Nederland? "Neem nu België, daar is een mo de-programma op de televisie waarin een overzicht wordt gege ven van het Belgische kledingaan- bod. Made in Belgium heet dat. En dan is er 'Blikvanger', waarin veel aandacht wordt besteed aan jonge Belgische ontwerpers. Wij hebben hier geen goed 'eigen' mode-pro gramma. En in Frankrijk, daar heb je het Departement du mode, een onderdeel van het ministerie van cultuur. Wij kennen dat helemaal niet. Je moet het hier als begin nend ontwerper maar uitzoeken. Je krijgt geen enkele steun." Nu is Hendriks nauwelijks een beginner te noemen. Hij zit toch al zo'n kleine twintig jaar in het mo devak. "Nee ik ben nog (net) geen veertig", zegt hij met een snelle blik in de spiegel. Maar in de coutu re draait hij nog niet zo lang mee. Toch heeft hij al duidelijk een ei pi**A Niet technisch installatiebedrijf Scheepmakerstraat 18 2222 AC Katwijk Z-H telefoon 01718-24301 heeft plaats in vaste dienst voor (voor nieuwbouw en renovatieprojekten) Sollicitaties overdag: 01718-24301 t.a.v. de heer Heemskerk 's avonds 01718-22343, 01718- 14642, 071 - 146503 tegen inlevering van deze bon ma- dins- woensdag SUPERSTUNT Kipschnitzel heel kilo Bretons gehakt heel kilo Stroganoff gehakt heel kilo "Lekker de goedkoopste" KOREVAARSTRAAT 4 LEIOEN - TEL. 071-140011 's Maandags vanal 13.00 uur geopend Ingenieurs Bureau Bouwnijverheid Kondor Groep N.V., Leiden indeelhouders zal 988 om 10.30 uur ennootschap. Schipholweg 128, De jaarlijkse algemene vergadering v worden gehouden op donderdag. 19 v.m. ten kantoi De agenda, het prae-advies van de Raad van Kommissaris- sen. het verslag over het boekjaar 1987, de balans per 31 december 1987 en de winst- en verliesrekening over 1987 met de toelichting daarop liggen ter inzage ten kantore van de vennootschap. Schipholweg 128. Leiden en ten kantore Aandeelhouders die deze vergadering wense dienen volgens artikel 25 van de Statuten uiterlijk vrijdag. 13 mei 1988 te deponeren bij het kanl de Algemene Bank Nederland N.V. te Amsterdam. Op deze houders toegang ti De Algemeen Direkteur BESSELS EN MOOIJ In september vangen de onderstaande dag- en avondopleidingen aan: Medisch secretaresse Management-secretaresse Juridisch secretaresse Secretaresse Ass. secretaresse Toeristisch medewerk(st)er Receptionlst(e) Receptioniste/informatrice Typen Steno Ned.-Frans-Ouits-Engels Middenstand Boekhouden MBA Bedrijfscorr. en conv. Ned.-Frans-Duits- Engels-Spaans Notuleren Kantoorpraktijk Informatica Tekstverwerking Computerboekhouden 023-264979 Santpoorterstraat 42, Haarlem EEN PERSOONLIJKE ZAAK De deux-pièces en japonnen zijn dit seizoen zeer vrouwelijk. Lange wijdvallende rokken, soepele materialen, in frisse zomertinten. Ook zijn er sportieve combinaties en japonnen, in vele kleurstellingen en materialen. Zeker de moeite waard om eens een kijkje te komen nemen Breestraat 151 Leiden Kleiweg 12 Gouda Amsterdamse Poort 872 Amsterdam Z.O. op de inleg van uw gelden bij een BELEGGINGS- EN EXPLOITATIE MIJ. In eerste klas onroerend goed binnen Nederland Onroerend goed: vast en zeker Schrijf voor nadere informatie aan: POSTBUS 91 - 9750 AB HAREN.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11