TAD LEIDEN ik kan mijn kleinzoon niet zien tussen al die mensen WÊmaÊÊÊÊÊÊmm 'Verdachte brandstichtingen is gevaar voor maatschappij' LEIDSCH DAGBLAD aciiel in vrije tijd Mostert weet niets van berisping van officier LEIDEN De commissaris van de gemeentepolitie in Lei den, H.Mostert, is door de offi cier van justitie op Jast van mi nister Korthals Altes tot de or de geroepen. De minister zei dit gisteren tijdens een radio-uit zending van de VARA. De commissaris had eerder gezegd geen mankracht te heb ben voor extra controle in ver band met de nieuwe snelheids limiet van 120 kilomter per uur op snelwegen. Volgens de mi nister is er echter wel voldoen de mankracht. "Het is gewoon een kwestie van prioriteiten stellen", zei Korthals Altes. Commissaris Mostert zei ech ter nog niets van de officier van justitie te hebben vernomen. "Ik weet alleen van anderen dat het op de radio gezegd is. Mij is echter niets meegedeeld, noch telefonisch noch schriftelijk. Ik wacht wel af'. Voorts zei de commissaris dat een mogelijke berisping hem zou bevreemden. "Tijdens het driehoeksoverleg tussen burgemeester Goekoop, de hoofofficier van justitie en mij, zijn duidelijke afspraken ge maakt over de te stellen priori teiten voor ons korps. Daarbij was niet de extra controle op overtreding van de nieuwe li miet". TENTOONSTELLING - De na tuur staat centraal in het werk van kunstenares Marianne Versnel- Weteling uit De Lier dat tot 27 mei is te zien in het gemeentehuis van Ter Aar. De tentoonstelling is tij dens kantooruren geopend. s ZATERDAG 30 APRIL 1988 Singelloop trekt recordaantal van 3500 deelnemers; 10.000 gulden voorJottem' in Oegstgeest Mogelijk opname in Pieter Baancentrum LEIDEN - De twaalfde editie van de Singelloop is een groot succes geworden. Een recordaantal van 3500 mensen nam gistavond deel aan deze prestatieloop waarvan de opbrengst zoals elk jaar naar een goed doel gaat. Dit maal is dat het dagverblijf voor geestelijk gehan dicapten Jottem in Oegstgeest, dat na afloop van het evenement een cheque van 10.000 gulden in ont vangst mocht nemen. door Herman Joustra "Het gaat me nog steeds gemak kelijk af. Dat is gewoon een kwes- tie.van niet forceren". De 68-jarige Hagenaar staat er ontspannen bij, een half uurtje voor de start van de twaalfde Singelloop. Terwijl een aantal mensen in de meest dure trainingspakken en op het meest geavanceerde sportschoeisel trots om zich heen kijkt, doet hij het in- z'n oude kloffie nog rustig aan. 'Toch gaat het wel iets minder dan vroeger. Ik doe nu ongeveer een uur over tien kilometer. Dat vind ik nog wel redelijk, maar ik heb me dan ook nog nooit over de kop gelo pen. De laatste tien jaar heb ik in totaal bij trim- en prestatielopen ongeveer 16.000 kilometer afge legd". Iets verderop staat een bejaarde Leidenaar met een filmcamera in de hand. Hij tuurt in de verte. Ach ter het startlint aan de Witte Singel, hebben zich intussen al een paar honderd deelnemers opgesteld. "Ik wil mijn kleinzoon filmen. Die is pas zeven jaar en doet toch al mee. Jammer genoeg kan ik hem niet ontdekken tussen al die men sen. Nee, zelf ga ik niet meer hard lopen. Daarvoor ben ik nu te oud. Maar vroeger heb ik een hoop aan sport gedaan hoor". De Leidenaar is niet de enige be langstellende die zich vlak bij de start bevindt. Honderden toe- schöuwers zijn inmiddels samen gedromd om een flits van het schouwspel op te kunnen vangen. Sommigen van hen hebben bossen bloemen bij zich. "Da's voor m'n man als hij over de finish komt", verduidelijkt een vrouw met een grote ruiker in haar handen. Half acht, minister Brinkman geeft het startschot. De meute die al minutenlang trappelend van ohrj geduld had staan wachten komt aarzelend op gang. Als de voorsten al een paar minuten onderweg zijn, moet de laatste de startlijn nog overschrijden. De 3500 deelnemers lopen elkaar letterlijk en figuurlijk op de hielen. Een dikke achttien minuten later komt de eerste loper over de finish: Jan Jansen van de Bataven, op kor te afstand gevolgd door zijn ploeg genoot Henk Ravensbergen. De lo pers stromen hierna binnen. De al- lerbesten nog fris ogend, maar naarmate er meer minuten zijn ver streken na het startschot neemt het aantal steunende en kreunende at leten toe. "Ik heb het ook moeilijk gehad", verzucht een 46-jarige Lei denaar, "ik had teveel last van m'n verkoudheid. De tevredenhied overheerst ech ter bij de meeste deelnemers. Zoals bij een van de jongste atleten, een meisje van 7 jaar. "Het was hart stikke leuk, maar wel heel druk. Gelukkig liep m'n vader naast me". Dan verdwijnt ze aan de hand van haar vader in de uithijgende me nigte om haar medaille op te halen. Vanaf een hoogwerker gaf minister Brinkman het startschot voor de Singelloop. LEIDEN - "Verdachte vormt een gevaar voor de maatschappij. Ik acht niet uitgesloten dat een ter be schikking stelling op zijn plaats is. Misschien moet het Pieter Baan centrum eens naar mijnheer kij ken". Die conclusie trok officier van justitie mr. D. van den Broek giste ren nadat rechter mr. R.A.L. van Rossum in het Haagse paleis van justitie de wapenfeiten van de Lei denaar die zich voor twee brand stichtingen moest verantwoorden nog eens op een rij had gezet. De man was in de nacht van 24 op 25 januari in de St. Aagtenstraat door cafégangers bij de kladden gegrepen en aan de politie uitgele verd, nadat hij daar brand had ge sticht. Door de benzineslang van een bromfiets los te trekken en de weglopende benzine in brand te steken, was niet alleen de brom fiets totaal verbrand, maar had ook de gevel van een woonhuis vlam gevat. "Denkt u zich eens in wat er had kunnen gebeuren, wanneer het vuur sneller om zich heen had ge grepen. Zeker in zo'n smal steegje 'was het levensgevaarlijk wat u deed", trachtte de officier bij de man nog enig verantwoordelijk heidsgevoel op te roepen. Maar vol gens het psychiatrisch rapport, waaruit de rechter had geciteerd, valt hem dat moeilijk bij te bren gen. Want is de man al geen hoog vlieger wat slimheid betreft, het excessief drankgebruik waaraan hij zich dikwijls te buiten gaat, heeft zijn sporen reeds nagelaten. Hij lijdt aan een beginnend syn droom van Korsakow, hetgeen zjn inprentingsbegrip aantast. De man drinkt zich moed in om met meisjes aan te pappen. In de meeste gevallen lukt dat niet, waar na hij zich nog meer aan drank te buiten gaat en vervolgens brand sticht. Eind 1987 was dat op een nacht ook gebeurd. Toen had hij een brandend papiertje op de zit ting van een bestelbus gelegd. De ze bus en de ernaast geparkeerde bus waren inbrand gevlogen en to taal vernield. "En u heeft veel vaker brand ge sticht. In auto's, bij bromfietsen, in containers en vuilnisbakken. Thuis luistert u dan via de scanner af of er politie Of brandweer aan te pas komt", zo stelde mr. Van Ros sum vast. Verdachte beaamde dat, maar zei "altijd naar d« luisteren. Niet alleen j brand heb gesticht". Al sinds 1969 was de Leidenaar in aanraking met justitie geweest. Tennis kantine uitgebrand LEIDERDORP - Vannacht is de kantine bij de tennisbanen van Van Leeuwen in Leiderdorp aan de Hoogmadeseweg afgebrand. De politie stelt een nader onderzoek in naar de oorzaak, maar vermoedt' brandstichting na inbraak. Het schadebedrag is nog niet bekend. Er waren veroordelngen wegens diefstal, inbraak en brandstichting geweest. Zowel in 1977 als in 1979 was hij twee keer tot een jaar ge- vangensstraf veroordeeld. De ver grijpen waren steeds na uitzonder lijk alcoholgebruik gepleegd. Baantjes had hij wel gehad, maar steeds werd hij ontslagen. Het psy chiatrisch rapport constateerde dat de man een lange klinische behan deling nodig zou hebben om weer enigszins in het gareel te komen. Verdachte zelf gaf tijdens de zitting te kennén ook geholpen te willen worden. Maar aangezien er voor het Pie ter Baancentrum lange wachttij den zijn, zag rechter Van Rossum zich genoodzaakt de zaak aan te houden tot 26 juli, in de hoop dat tegen die tijd een rapport over de man kan worden gemaakt. Mocht verdachte dan nog niet in het Pie ter Baancentrum terecht kunnen, dan zal mogelijk opnieuw een aan houdingsbevel tegen hem worden uitgevaardigd. Zwemmen Zwembad De Vliet aan de Voorscho- terweg en zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat openen op zater dag 30 april om 10.00 uur hun buiten baden. De toegang op deze dag is gratis. LEIDEN Op het sportveld van de Visser 't Hooft scholengemeenschap aan de Kagerstraat hebben gistermid dag een team van leerlingen, docenten en conciërgesen een elftal van asielzoekers tegen elkaar gevoetbald. De wedstrijd eindigde in een 4-1 overwinning voor de scholengemeenschap. Eerder die dag was door Visser 't Hooft een sponsorloop gehouden ten bate van de afdeling Leiden/Oegstgeest van de Vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland. Hoeveel de loop heeft opgeleverd is nog niet bekend. (toto Jan Holvast) Karakters In het rijksmuseum voor volkenkunde aan de Steenstraat wordt op zondag 1 mei 'From the Asian continent' ver toond, een film over Chinese karak ters en het boeddhisme in Japan. De aanvang is 15.00 uur. Miss mannequin In discotheek Club '70 aan de Sta tionsweg wordt op zondag 1 mei de eerste van dertig voorrondes gehou den van een landelijke 'miss manne quin' verkiezing. De winnares van de avond gaat over naar de finale die op 26 juni in Amsterdam plaatsvindt. De verkiezing is georganiseerd door mo dellenbureau Flash uit Oostzaan. Aanvang: 22.30 uur. Huursubsidie Medewerkers van de Leidse rechts winkel aan de Ketelboeterssteeg hel pen tussen 1 mei en 1 juli personen die huursubsidie willen aanvragen en nog geen belastingaangifte hebben gedaan. Voor meer informatie: Loet van 't Westende, telefoon 140366; Wouter Craandijk, telefoon 125965; Hans van Eyk, telefoon 172239. Huisvrouwen De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen houdt op maandag 2 mei een kennismakingsdag voor nieuwe leden en belangstellenden aan de Caecilia- straat 18 in Leiden. Aanvang; 14.00 Met bloemen wachtend op je lief. Holvast) Gewéldige drukte op en-bij de Witte Singel. Een schier oneindig lint i bewoog zich over de Leidse singels. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9