2,0 werken M Granaria kan ieder moment gaan varen Bedrijfsresultaat Philips valt tegen Panama: overleven zonder geld geen sinecure Nederland neemt deel aan windtunnelproject 'Big Mac' nu ook in Moskou Volgens veel van onze klanten, geven wij de beste ondersteuning... ÉCONOMIE PAGINA 7 Schippers houden beurs tot maandag dicht ROTTERDAM (GPD) Het veevoederbedrijf Granaria ziet geen reden om nog langer te wachten met varen. Dat verklaart directievoorzitter J. P. Wyler van het bedrijf als reactie op het voornemen van de binnenschippers om de schippersbeurzen tot en met maandag dicht te houden. De schippers besloten om Granaria, al gaat de beurs weer open, te blijven boycotten. AMSTERDAM (ANP) - Nederland, Westduitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben een overeen komst ondertekend voor de bouw van een zeer geavanceerde wind tunnel bij Keulen ten behoeve van het testen van nieuwe vliegtuigty pen, Met het project is, inclusief voorbereidend onderzoek, een in vestering gemoeid van 562 miljoen mark. Nederland neemt daarvan via het Nationaal Lucht- en Ruim tevaart Laboratorium (NLR) zes procent voor zijn rekening, dus bij na 38 miljoen gulden, zo heeft het NLR meegedeeld. Met de ondertekende komst is de onderneming Euro pean Transonic Windtunnel Gm bH (ETW) opgericht, die verant woordelijk wordt yoor de bouw en de exploitatie van de tunnel. Ook de drie andere landen participeren in de ETW via hun nationale onder zoeksinstituten. De Bondsrepu bliek heeft een aandeel van 38 pro cent en Groot-Brittannië en Frank rijk elk 28 procent. Volgens directeur J.A. van der Bliek van het NLR zal het project voor ongeveer 353 miljoen mark aan orders opleveren voor buiten staanders. De bouw zal ongeveer vier jaar in beslag nemen. Omdat te verwachten valt dat de meeste or ders naar Westduitse bedrijven gaan levert de Bondsrepubliek de grootste bij.drage aan de financie ring. Het proefdraaien moet eind 1992 beginnen. Het is de bedoeling dat de ETW na drie jaar onafhankelijk wordt van overheidsgeld en zich kan bedruipen met de tarieven die de Europese vliegtuigbouwers be talen voor het gebruik van de tun nel. Landen die niet in de ETW par ticiperen zullen meer moeten beta len dan bijvoorbeeld Fokker of Air bus Industrie, het consortium waarin Frankrijk, Westduitsland en Groot-Brittannië deelnemen. De Europese vliegtuigbouwin- dustrie krijgt met de tunnel de meest geavanceerde installatie voor aërodynamisch onderzoek ter wereld. Alleen in de Verenigde Sta ten is bij de lucht- en ruimtevaart organisatie NASA een vergelijkba re faciliteit te vinden, maar die is niet toegankelijk voor Europese ondernemingen. In Keulen zal on der meer gebruik worden gemaakt van de zogenoemde cryogene tech nologie. Daarmee kan bij zeer lage temperaturen (tot -180 graden Cel sius) met schaalmodellen toch een perfecte simulatie worden bereikt van de stromingstoestand rond het vliegtuig op ware grootte. De bouw van de windtunnel is een uitvloeisel van regelmatig overleg tussen de betrokken lan den sinds 1971. Directeur Wyler wil niet onthul len wanneer de Granaria-duwbak- ken precies uit de Rotterdamse ha ven vertrekken. „We zijn in staat om te varen", is het enige dat hij wil loslaten. Granaria had aangekon digd de resultaten van de door meer dan 2000 schippers bezochte bijeenkomst in het World Trade Center af te wachten. Daar werd duidelijk dat actievoerders het uit varen van de duwbakken hoe dan ook zullen proberen te verhinde- Invoering van zijreflectie is geslaagd HILVERSUM (ANP) - Van de fiet sers van 13 tot en met 17 jaar heeft 90 procent zijreflectie op zijn fiets. Van alle fietsers in Nederland heeft 77 procent zijreflectie. Dat blijkt uit een in opdracht van Veilig Ver keer Nederland (WN) uitgevoerd onderzoek van NSS Marktonder zoek. Op basis van deze gegevens con cludeert WN dët het Nederlandse publiek massaal op zijreflectie is overgegaan zonder dat de politie tot nu toe nadrukkelijk op de aan wezigheid ervan heeft gecontro leerd. Van de fietseigenaren die geen zij reflectoren hebben noemde slechts 2 procent als argument dat er toch niet gecontroleerd wordt. De 23 procent die (nog) geen zijre flectie heeft noemde als voornaam ste argument dat de fiets of heel weinig of alleen overdag wordt ge bruikt. Sinds 1 januari 1987 is zijre flectie overigens verplicht op een fiets. Voor het onderzoek werden 2875 personen ondervraagd. MOSKOU - In Moskou zal vol gend jaar het eerste- filiaal van McDonald's worden geopend. In totaal zal de Amerikaanse ham burgergigant 20 vestigingen in de Sovjetunie openen. De contracten voor de joint venture werden gisteren, in Mos kou getekend tussen de gemeen telijke autoriteiten en de Canade se dochteronderneming van het Amerikaanse McDonald's con- Eerder deze maand opende McDonald's zijn 10.000ste vesti ging in de wereld, in Virginia. Een woordvoerder van McDo nald's zei dat de hamburgers in Moskou precies hetzelfde zullen smaken als in de rest van de we reld. De Moskouse vestiging komt in de Gorki straat en krijgt 650 zitplaatsen. De Big Mac zal onge veer 2 roebel gaan kosten (5,50 gulden). In een tweede vestiging van het bedrijf zullen alleen klanten worden toegelaten die met harde valuta betalen. Economie kort Overneming Akzo neemt de Geomatrix Sys tems Group over van haar Duitse chemiecollega BASF. De overne ming gaat maandag in. Geomatrix Systems is gevestigd in de Verenig de Staten en is een onderdeel van American Enka, die eind 1985 door Akzo aan BASF werd overgedaan. Lijndienst De KLM zal met ingang van 1 ju ni de lijndienst op Londen-Gat- wick beëindigen. Met ingang van diezelfde datum zal de luchtvaart maatschappij de frequentie van de vluchten op Heathrow beter over de dag verspreiden. Textiel-cao Werkgevers en vakbonden zijn het eens geworden over een nieu we cao voor de kleinere winkels in de textieldetailhandel (50.000 werknemers). Het aantal salaris schalen zal worden uitgebreid, als gevolg waarvan de laagstbetaalden er met ingang van 1 januari 1988 1,5 procent op vooruit gaan en de fili aalchefs met 2 procent. ren. „We houden onze poot stijf, tot we erbij neervallen". Ruim twee uur hadden de actie leiders Peter Huizinga en Martin Seine nodig om in ieder geval de meeste neuzen dezelfde richting op te krijgen. 'Granaria vaart niet', daar was iedereen het snel over eens, maar moest de boycot van de Schippersbeurs worden gehand haafd? Zelfs een algehele blokkade van de haven werd door de meeste fanatieke actievoerders niet uit gesloten. Dat zo'n ingrijpend pressie-mid del niet haalbaar was, bleek al tij dens de eerste van de drie stem mingen over dit onderwerp: slechts een handjevol handen ging de lucht in. Tegen negen uur werd voor de zoveelste keer gestemd en nu met succes. Besloten werd' de schip persbeurs ook op maandag te boy cotten en diezelfde dag te praten met minister Smit-Kroes. Boven dien houden de actievoerders nauwlettend in het oog of Granaria er niet met zijn bakken tussenuit knijpt. Bij dat gesprek met de minister zit ook de verladersorganisatie EVO aan tafel. De minister heeft de partijen uitgenodigd om te praten over de situatie die is ontstaan nu Granaria definitief een vergunning heeft gekregen om buiten de beurs om te vervoeren. Direct invoeren De bonden stellen als belangrijkste eis voor deelname aan het gesprek dat de minister een al eerder aange kondigde richtlijn onmiddelijk in voert. De richtlijn bepaalt, met te rugwerkende kracht tot 14 april, dat bedrijven die buiten de beurs om vervoeren voortaan ook voor eigen personeel en eigen duwboten moeten zorgen. De schippers wil len met hun boycot de minister on der druk zetten om de richtlijn snel in te voeren. Granaria is daarmee het laatste bedrijf dat een vergun ning heeft gekregen die ruimte biedt voor het inhuren van duwbo ten, een veel goedkoper vervoers- methode. Vijf individuele schippers zullen maandag opnieuw in beroep gaan tegen de uitspraak van het College, nu de bonden hun strijd hebben verloren. Juristen van de bond vin den dat het College niet alle vragen afdoende heeft beantwoord. Granaria-topman Wyler zegt het onbegrijpelijk te vinden dat de schippers Granaria hebben uitge kozen voor een selectieve boycot. „We zijn jarenlang een goede klant geweest van de binnenvaart. Dat wij ook buiten de beurs om willen vervoeren, heeft terechte economi sche redenen. De actie tegen Gra naria is veel feller dan wij hadden ingeschat toen we de vergunning aanvroegen". De werkgevers in de Rotterdam se haven deden gisteren een drin gend beroep op minister Smit- Kroes om de schippersbeurzen te sluiten, waardoor vervoer buiten de beurzen om mogelijk wordt. In een brief van de werkgeversorgani satie SVZ, die onder andere ook is gestuurd aan de ministers van bin nenlandse zaken en justitie, vragen de havenbedrijven bescherming tegen actievoerende binnenschip pers. De schade die de acties tot nu toe hebben gehad kan volgens de SVZ nauwelijks worden becijferd. ROTTERDAM (ANP) - Het college van beroep voor het bedrijfsleven heeft veevoederbedrijf Granaria vergun ning verleend voor het verrichten van transporten buiten de schippersbeurs. Advocaat Wyler (rechts, vertegen woordiger van Granaria) en zijn confrère Mastenbroek (advocaat van de schippers) bespreken de uitspraak. Heidemij schakelt satellieten in voor luchtopnamen ARNHEM (ANP) - Heidemij Vast goeddiensten in Arnhem en Buro Kragten in Roermond gaan voor het eerst in de Nederlandse ge schiedenis gebruik maken van Amerikaanse satellieten voor het maken van luchtfoto's. De op de centimeter nauwkeurige foto's zijn nodig om een groot aantal luchtfo to's tot één geheel te „rijgen". De luchtfoto's worden gemaakt in opdracht van het waterschap Roer en Overmaas in Zuid-Lim burg. Het waterschap heeft het be heer over en onderhoud van 300 ki lometer beken en waterlopen. Voor een ingrijpend verbete ringsplan zijn luchtfoto's nodig. Met behulp van een computer wor den de gegevens uit die foto's ver werkt in een verbeteringsplan. Met de opdracht aan de Heidemij gulden gemoeid. ADVERTENTIE Demmenie Computers dé personal computer specialist voor: IBM Personal System/2 computers, NETWERKEN, printers, administratieve systemen, desktoppublishing en computeropleidingen. Demmenie Computers Reaal 2 2353 TL Leiderdorp Tel. 071 -41 11 81 AMSTERDAM (GPD) - Het be- drijfsresultaat van Philips bedroeg in de eerste drie maanden van dit jaar 679 miljoen gulden: 18 procent minder dan in het eerste kwartaal van 1987. Dat kwam doordat het concern 82 miljoen gulden ten laste van het bedrijfsresultaat boekte voor herstructureringen en door de lagere winstgevendheid in de sec tor professionele produkten en sys temen. In het eerste kwartaal 1987 werden geen voorzieningen voor herstructureringen gevormd. Als gevolg van vooral lagere fi nancieringslasten en een «vermin derde belastingdruk kwam de net towinst toch uit op 217 miljoen gul den, wat 6 procent meer was dan in het eerste kwartaal van vorig jaar. Per aandeel ging de nettowinst echter met 3 cent omlaag tot 85 cent. Philips maakt nog altijd te wei nig winst: ongeveer 2 cent op elke gulden. Drs. J. Zantman, lid van de groepsraad en verantwoordelijk voor de financiën, zei bij de presen tatie van de kwartaalcijfers dat dit verdubbeld moet worden. „Wat on ze concurrenten, ook in Japan, kunnen, moet ons ook lukken", al dus Zantman. Herstructureringen moeten leiden tot een slagvaardi ger en sneller beleid en minder kosten. De 'overdosis aan horizon tale integratie' moet verdwijnen. Dat betekent concentratie op kern activiteiten, afstoten van daartoe niet behorende sectoren, veel meer gebruik maken van toeleveran ciers in plaats van alles zelf willen doen en vermindering van perso neel. Wereldwijd is het aantal werkne mers sinds 1 januari 1988 gedaald met bijna 3600 mensen. Philips Ne derland zal eind van dit jaar onge veer 3500 mensen minder in dienst hebben. Het hele concern zal dan het personeelsbestand hebben ver minderd met tussen de 10.000 en 20.000 personen. Ondanks het lagere bedrijfsre sultaat 'ontwikkelt de gang van za ken zich gunstig'. Drs. Zantman wees erop dat het eerste kwartaal van vorig jaar het beste was van heel 1987. In verhouding tot de om zet was het bedrijfsresultaat in de periode januari tot en met maart met 5procent dan ook hoger dan in het hele afgelopen jaar (4,6 pro cent). Vooral het laatste kwartaal van 1987 was slecht. Vergeleken met de overeenkomstige periode van 1986 daalde het bedrijfsresul taat met maar liefst 71 procent en de nettowinst met 51 procent In volume verkocht Philips in de eerste drie maanden van dit jaar 8 procent meer dan het eerste kwar taal van 1987. Doordat van wissel- koersveranderingen een negatieve invloed uitging van 3 procent en per saldo de prijzen in lokale valuta gelijk bleven, steeg de omzet in guldens met 5 procent tot ruim 12,4 miljard gulden. Philips-president C. J. van der Klugt: „De in het eer ste kwartaal gerealiseerde omzet en winstgroei geven ons het ver trouwen dat we op de goede weg zijn in ons streven naar vergroting van de slagvaardigheid en vermin dering van de kosten". In alle produktsectoren namen de verkopen van Philips in het eer ste kwartaal van 1988 toe. Dat is op zichzelf niet verwonderlijk omdat door de economische groei de markt, dag wil zeggen de aankopen door consumenten, per definitie toenemen. Volgens drs. Zantman heeft Philips echter op bijna alle terreinen zijn marktaandeel ge handhaafd of verbeterd. Maar dat is met name in de sector professio nele produkten en systemen onder druk van de concurrentie, vooral uit de Verenigde Staten, gepaard gegaan met vermindering van de winstmarges. Ook de concurrentie uit Korea speelt Philips bij klein- beeld en videorecorders parten. Philips vindt dat de koers van zijn aandelen op de effectenbeurs beneden de maat is. „Wij zijn on dergewaardeerd vergeleken met het gemiddelde en kijken ernaar wat we beter kunnen doen", aldus drs. Zantman. Volgens hem brengt Philips de markt af en toe toch ken nelijk in verwarring. Niet in de laatste plaats door publikatie van de kwartaalcijfers. „Dat is in zeke re zin slechts een momentopname en daardoor kunnen aandeelhou ders verward worden", zei Zant- SCHIPHOL (ANP) - Er is weer een tarievenslag op komst tussen de maatschappijen die op en neer vlie gen tussen Schiphol en de Ameri kaanse steden New York en Bos ton. Nieuwkomer Northwest Airli nes start in juni vluchten tussen Amsterdam en Boston en kondig de ter introductie lage tarieven aan. Trans World Airlines, een andere Amerikaanse maatschappij die en kele keren per week op Schiphol vliegt, blijft niet achter. TWA-Ne derland kondigde gisteren in reac tie op Northwest aan de tarievgn naar New York en Boston in juni fors te verlagen met gemiddeld 500 gulden per ticket. Of ook de KLM Tarievenslag deze prijzenslag volgt, is nog niet helemaal duidelijk. De prijzen ver schillen overigens per maatschap pij en schommelen tussen de 800 en 1150 gulden. In januari en februari van dit jaar was er op de Noordatlantische rou te ook sprake van een „tarieven slag". TWA dook flink onder de be staande prijzen om de doorgaans in deze tijd van het jaar slecht gevul de toestellen voller te krijgen. De KLM reageerde snel met een gelij ke prijsverlaging. Op Schiphol en andere vliegvel den zijn de laatste weken in op dracht van de Amerikaanse lucht vaartdienst strengere veiligheids maatregelen getroffen ten aanzien van vliegtuigen van Amerikaanse maatschappijen. Dit is volgens de TWA-woordvoerder onder meer het gevolg van de recente kaping van een toestel van Kuwayt Air ways en de spanningen in de Perzi sche Golf. Op Schiphol worden nu van alle passagiers, die met Amerikaanse maatschappijen vliegen, niet al leen de handbagage maar ook de koffers gecontroleerd op wapens en dergelijke. Hoe lang deze maat regel van kracht blijft, is niet be kend. PANAMA-STAD (IPS) - "Ik ben hoogstverbaasd dat we het red den". Die bekentenis deed Mario Rognoni, de Panamese minister van economische zaken, deze week. De hele regering is volgens hem blij verrast dat het land de af gelopen weken is doorgekomen. Er zijn zelfs optimistische zegs lieden die geloven dat het ergste leed al is geleden en dat het van nu af aan beter zal gaan. Rognoni wil niet zover gaan: "Het is moeilijk te voorspellen hoe lang de 2,2 miljoen Panamezen voorzien kunnen wor den van de eerste levensbenodigd heden als we het probleem met de geldcirculatie niet oplossen". Er zijn nog steeds grote proble men met het geld, hoewel de ban ken vorige week weer gedeeltelijk opengingen. De regering zit vrijwel zonder geld sinds de Verenigde Staten begin maart economische sancties afkondigden en overma kingen naar het Midd^nameri- kaanse land verboden. De banken gingen dicht en fabrieken kwamen stil te liggen door stakingen. Pana ma, dat de dollar gebruikt als be taalmiddel, was niet in staat de ei gen banken van geld te voorzien. Over hoe de bevolking erin slaagt het hoofd enigszins boven water te houden, doen verschillen de theorieën de ronde. Die v van de militaire macht van Noriega die de bevolking onder de duim houdt tot de kundigheid van de Pa namezen met maar weinig toe te kunnen. Ruilmiddel De bevolking moet op de een of andere manier de hele tijd op zoek naar een acceptabel ruilmiddel, omdat de dollars op zijn. Straatver koper Jose Eustariz is ervan over tuigd dat de Panamezen gewend zijn aan armoede en goed kunnen improviseren. "Toen mijn straat handel inzakte omdat de dollars op waren, ging ik met vrienden op het strand mosselen en andere zee vruchten zoeken. We verdeelden de vangst tot de pannen van onze gezinnen vol waren en het over schot ruilden we met de buren". "De Verenigde Staten hebben een grote denkfout gemaakt. Zij denken als Noordamerikanen, maar wij, arme sloebers, kunnen best zonder banken. Deze proble men zijn maar een deel van de da gelijkse strijd om het bestaan". Ju lio Cowley, een taxichauffeur is minder politiek. "Mijn gezin en ik overleven door alleen het aller noodzakelijkste te eten", vertelt hij. Vaak vervoert hij zakenlieden in ruil voor eten. De informele economie en de s TOB Deze week hielden Panamese vrouwen bij de Nationale Bank een demon stratie toen bleek dat ze hun pensioencheques niet konden verzilveren. (foto ANP) middenstand nemen 70 procent van alle handelstransacties in Pa nama voor hun rekening. Vooral in de buitenwijken van Panama-stad en op het platteland is deze grijze economie sterk. In zo'n klimaat zijn mensen meer gewend aan im proviseren, zegt een econoom. Ook minister Rognoni gelooft dat deze sector minder te lijden heeft van de crisis omdat de dagelijkse onkos ten hier een fractie zijn van die bij grote bedrijven. Zorgen De regering maakt zich grote zor gen over een 600-tal fabrieken. Zij zijn allemaal aangesloten bij orga nisaties die meededen met de sta kingen. De meeste bedrijven draai en momenteel op halve kracht. Mochten zij failliet gaan dan wil de regering de bedrijven overdragen aan de arbeiders. Zelfbestuur is volgens Rognoni een geschikte manier om banen te redden. Economen zeggen dat de situatie ook is verbeterd omdat mensen die dollars hadden gehamsterd ze nu zo zoetjes aan beginnen uit te ge ven. Maar er liggen nog problemen zat in het verschiet, zo voorspellen zij: de rijstvoorraad is genoëg om oktober te halen. Mais, uien en lin zen gaan tot juni mee, spijsolie tot juli en zout en vlees tot het einde van het jaar. Volgens Rognoni was de rege ring op het kritieke moment in staat om voedselpaketten in om loop te brengen. Gepaard aan het in omloop brengen van Panamese muntstukken (balboa's) en che ques voorkwam deze actie dat het distributienetwerk ineenstortte. De regering opende een aantal grote distributiepunten voor le vensmiddelen en de buitenlandse bedrijven blijven hun werknemers in dollars betalen. Dit laatste ga randeert een kleine maar belangrij ke injectie van de Amerikaanse munt in de Panamese economie. Maar of dat de regering en Noriega zal redden op de lange duur, durft niemand te voorspellen. Onderneming wapent zich tegen overval AMSTERDAM/ROTTERDAM (GPD) Internatio-Müller (tech niek, handel en transport) gaat zich beter beschermen tegen een onge wenste overvaller of opkoper. De aandeelhouders zullen zich op de jaarvergadering van 16 mei moeten uitspreken over het voorstel om de raad van bestuur voor een periode van vijfjaar de bevoegdheid te ge ven tot het eventueel onderhands plaatsen van gewone aandelen met voorbijgaan aan het voorkeurs recht van de bestaande aandeel- hopuders. Hiermee kan de raad van bestuur van Internatio-Müller voorkomen dat iemand met een groot pakket, aandelen de aandeelhoudersverga dering naar zijn hand gaat zetten. Het financiële bestuurslid drs. M.A. van Alphen spreekt van een „lichte extra bescherming" die de wet toestaat. Internatio-Müller is op dit moment al in tweeërlei op zicht beschermd tegen ongewenste overvallers: het feit dat het concern (10.530 werknemers) een struk- tuurvennootschap is en de moge lijkheid voor plaatsing van prefe rente aandelen. „Wij willen in deze niet achterblijven bij de grote Ne derlandse ondernemingen", aldus Van Alphen. Bestuursvoorzitter drs. M. Tho massen zegt overigens dat er geen acuut gevaar is van een overval op Internati o-Müller. Bij de presentatie van het jaarver slag gisteren voorspelde hij voor Internatio-Müller dit jaar een winstverbetering die hoger zal lig gen dan die van vorig jaar toen de nettowinst met vier percent groei de tot 36,7 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7