Minder bentazon in leidingwater 'Gemakzucht dreigt door succes CDA' Waterbedrijf voegt koolstof toe 'Zelfmoordproject' voor leerlingen blijkt succes 'Muiden Chemie verbrandt illegaal chemisch afval' Haagse wijk huurt bewaldngdienst Weer eis 15 jaar dubbele moord Delft Uw tiidelii tijdelijk verblijf in het buitenland is voor een ander een buitenkans! Wie voor lange tijd in den ZATERDAG 30 APRIL 1988 BINNENLAND PAGINA 3 AMSTERDAM (GPD) Het Amsterdamse waterleidingbedrijf gaat via het toevoegen van poederkoolstof de concentratie van het onkruidbestrijdingsmiddel bentazon terug brengen met 30 tot 40 procent. De toegestane concentratie wordt daardoor teruggebracht tionele problematiek heeft altijd tot 0,2 microgram per liter, het dubbele van wat is toegestaan. Op langere termijn willen de ge- Amsterdam overweegt nog om meentewaterleidingen extra bevei- via de rechter een deel van de kos- ligingen aanbrengen om het drink- ten op Basf te verhalen. Voorop water te beschermen tegen bestrij- staat volgens de Amsterdamse wet- dingsmiddelen. De kosten daarvan houder Jonker dat het bedrijf zijn worden geraamd tussen de 100 m 110 miljoen gulden. Voor Amster dammers betekent dit een verho ging van de drinkwaterprijs met twintig procent. Om het drinkwater te bescher men is deze week begonnen met een hogere dosering van poeder- kool in het waterzuiveringsproces. Daarnaast zal enkele jaren achter een zes in plaats van twee miljoen kuub extra diep gelegen grondwa ter uit de Amsterdamse Waterlei dingduinen worden gewonnen, waardoor de concentratie ben tazon lager wordt. Tenslotte zal de inname van Rijnwater selectiever plaatsvinden. Op dit moment wordt daarmee gestopt als het zoutgehalte in het Rijnwater te hoog is of bij gifgolven. Dat zal nu ook gebeuren bij een te hoog gehal te aan bentazon of andere bestrij dingsmiddelen. Basf Enige jaren geleden werd er door het Amsterdams Waterleidingbe drijf bentazon in het drinkwater gevonden. De veroorzaker was snel gevonden: Basf uit het Westduitse Ludwigshafen. Het bedrijf zou al vanaf 1971 bentazon in de Rijn lo zen. Het chemisch bedrijf heeft Amsterdam inmiddels toegezegd de lozing binnen twee jaar met 90 MUIDEN (ANP) De vereniging lozingen zo snel mogelijk staakt. De Inspecteur voor de Volksge zondheid heeft inmiddels ver klaard dat de gevonden concentra tie bentazon geen reden is de distri butie van drinkwater te staken. In een enkele dagen geleden ver schenen rapport van het Rijks In stituut voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) en het Keurings Instituut voor Waterlei dingartikelen (KIWA) wordt ge steld dat bentazon niet kankerver wekkend is en geen nadelige gevol gen heeft voor de voortplanting. De stof kan zich ook niet opstape len in het menselijk lichaam. Dat zelfde geldt ook voor atrazine en metolachloor, stoffen die ook, zij het in lage concentraties, in het drinkwater voorkomen. Blinde vlekken termijn bestaan uit de toepassing van actieve koolfiltering en ozon- behandeling. Daarmee verwacht het bedrijf dat niet aleen bentazon maar ook andere schadelijke stof fen uit het water verwijderd kun nen worden. Of dit ook werkelijk zal gebeuren, lijkt twijfelachtig. Slechts vijf procent van de stoffen die in het Rijnwater voorkomen, kunnen ook benoemd worden. De overige 95 procent van de stoffen bestaan nog steeds uit 'blinde vlek ken'. Hoewel een groter deel van de schadelijke stoffen met de koolfil- termethode uit het drinkwater zul len blijven, blijft het volgens de di recteur van het Waterleidingbe drijf altijd een onzekere factor. De voorzieningen die in Leiduin en bij Weesperkarspel voor koolfiltering en ozonbehandeling getroffen moeten worden, nemen ongeveer drie jaar in beslag. In Weesperkar spel wordt de ozonbehandeling reeds toegepast. Hét Amsterdamse gemeentebestuur moeten zich nog beraden of de voorgestelde lange HILVERSUM (ANP) Leraren op de middelbare school deinzen-er voor terug met hun leerlingen over het onderwerp zelfmoord te begin nen. Over het algemeen zijn zij ech ter wel bereid ernstig depressieve leerlingen te helpen. Dat is geble ken in Hilversum, waar 65 docen ten uit de regio een cursus volgen die gericht is op het tijdig herken nen van problemen bij leerlingen die met zelfmoordplannen rondlo pen. De WD heeft de regering deze week op deze cursus gewezen en schriftelijk gevraagd, of het zin zou hebben de Hilversumse aanpak landelijk over te nemen. "Wij ho pen dat onze ervaringen uitwaaie ren naar collega's in de rest van het land", zegt cursuscoördinator Stam van de RIAGG (instelling voor psychische hulpverlening) in Hilversum. "Aandacht zegt psycholoog Mulder de vakgroep Klinische- en Gezond heidspsychologie van de Leidse universiteit, die het project bege leidt. De directe aanleiding voor de cursus in Hilversum was de zelf moord van een scholier een jaar ge leden. De school benaderde de RIAGG voor advies, waarbij de be- len we het de andere leerlingen? Onderzoek heeft uitgewezen dat de meeste Nederlandse scholen zelfmoordideeën bij leerlingen een ernstig probleem vinden, waar ze graag wat aan willen doen. Ze we ten alleen lang niet altijd hoe ze dat moeten aanpakken. In Hilversum bleek dat ook: toen de RIAGG sa men met de GG en GD twee voor lichtingsavonden over het onder werp organiseerde, werden die door 130 docenten bezocht. Een en quête onder de 45 scholen in de Gooi- en Vechtstreek leverde een grote respons op en van vrijwel alle scholen voor voortgezet onderwys in de regio doen er nu leraren mee Hulp Het nieuwe van de Hilversumse aanpak is dat de hulpverlening er rechtstreeks bij betrokken is. Voorlichting over zelfmoord op scholen blijft vaak beperkt tot een langrijkste vraag was: hoe vertel- eenmalige gebeurtenis, RIAGG en de GG en GD in Hilver sum hebben mensen vrij gemaakt die speciaal belast zijn met de hulp aan leerlingen met emotionele pro blemen. Stam: "Als een leraar hulp zoekt voor een leerling, kan hij di rect bij deze mensen terecht. Dat moet natuurlijk ook. Bij suïcide dreiging kun je niet zeggen: je bent over twee weken aan de beurt". De RIAGG merkt nu al dat die bena dering drempelverlagend werkt, aldus Stam: "Sinds de eerste cur susdag voor docenten, een maand geleden, is al te merken dat zich meer jongeren voor hulp hebben aangemeld. Het gaat niet om tien tallen, maar het aantal is toch dui delijk gestegen". Ook de universiteit van Leiden gelooft in de koppeling van kennis overdracht en hulpverlening. Mul der: "Leraren kunnen een belang rijke rol spelen bij het signaleren van de problemen en bij de mense lijke begeleiding, maar professio nele hulp is vaak toch onmisbaar". procent terug te brengen. Binnenland kort Shell Milieudefensie beschuldigt Mui den Chemie ervan al negen jaar il legaal chemisch afval te verbran den op een nabij de kruitfabriek gelegen terreintje. Het bedrijf zou voor de verbranding van giftige af valstoffen, waaronder kruitresten, verpakkingsafval met resten grondstoffen en oplosmiddelen, niet de benodigde vergunningen waardoor het verbranden van het afval wordt gedekt", aldus een woordvoerder. Milieudefensie zegt - en Provinciale Waterstaat beves tigt dit - dat bij de verbanding van het afval door Muiden Chemie on der ongecontroleerde omstandig heden schadelijke verbindingen gevormd kunnen worden. Deze De Tilburgse universiteit mag het vervolg geen schenkingen hebben, meer aannemen Shell in verband Milieudefensie heeft het bedrijf met de belangen van het bedrijf in gisteren gevraagd 'onmiddellijk Zuidafrika, zo heeft de universi- een eind te maken aan deze onver- teitsraad besloten. Shell geeft de antwoorde vorm van afvalverwer- KUB al jaren een bijdrage van 5000 king'. "Het chemisch afval moet gulden voor studentenactiviteiten, worden afgevoerd naar een daartoe Het college van bestuur bezint zich geëigende inrichting en daar onder nog of ze het raadsbesluit zal uit- gecontroleerde omstandigheden voeren. wörden verwerkt", eist de vereni ging- nriKrckpft Muiden Chemie ontkent echter dat sprake is van illegale verbran- Twee Helmondse vrouwen heb- ding. Woordvoerder De Jong: "We ben gisteren voor de Bossche hebben inderdaad een brandplaats rechtbank werkstraffen van 150 waar kruitafval wordt verbrand, uur horen eisen vanwege hun Dat gebeurt echter geheel legaal brandstichting eind vorig jaar in met alle vergunningen die daar- o AMSTERDAM Hoewel het pas vandaag, Koninginnedag, officieel weer Vrij- of Koninginnemarkt is in Am- stoffen verspreiden zich met ~dë sterdam, was het gisteren rond het Leidse bosje, vlak bij het Leidsplein, al een drukte van belang. De eerste stand- blijven deels achter houders namen al hun plaatsen in, om zodoende zaterdag hun waren prominent aan de man en vrouw te kunnen (foto ANP) rookgassen in de asresten. De verbrandingsresten worden achtergelaten in het moerasachtige gebiedje. Op deze wijze zijn naar schatting van de vereniging de af gelopen negen jaar honderden ton nen chemisch afval verwerkt, zon der dat daarbij maatregelen wor den genomen ten behoeve van het milieu. Deze praktijk brengt volgens Milieudefensie 'onaanvaardbare ri sico's voor milieu en gezondheid met zich mee'. Temeer omdat op enkele tientallen meters afstand volkstuintjes liggen en een vesti ging van een groot winkelbedrijf. jongerencentrum 'Inside' in Hel mond. Ze wilden het centrum in as leggen omdat er volgens hen drugs werden verhandeld. Ze waren bang dat hun kinderen, die ook in het centrum kwamen, verslaafd zouden raken. Het opbouwwerk dat sinds een klein half jaar in de keet zat, ontkent dat er op grote schaal drugs werden gebruikt. Verkrachting Een 31-jarige man uit Eibergen is gisteren door de Zutphense recht bank veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf en onvoorwaardelij ke ter beschikkingstelling van de regering. De man heeft op 31 okto ber vorig jaar de 20-jarige studente fysiotherapie José Burbank uit Ei bergen in zijn auto heeft verkracht en vervolgens gewurgd. De recht bank oordeelde dat langdurige ge vangenisstraf vereist is 'om de maatschappij te beschermen' te gen de man. De officier van justitie had 15 jaar en tbr geëist. Verdedi ger Wery had gevraagd om uitslui tend tbr. r nodig zijn". Provinciale waterstaat daarente gen zegt de beschuldiging van Milieudefensie 'niet te kunnen be strijden'. ,"over valt na te gaan is er geen enkele vergunning verleend DEN HAAG (GPD) - De Haagse wijkvereniging voor het Van Stolk- park gaat een particuliere bewa kingsdienst inhuren om de wonin gen, scholen en bedrijven te bevei ligen. Hiermee wil de vereniging een einde maken aan de serie dief stallen en inbraken, die de buurt teistert. Uit een enquete onder Provinciale Waterstaat heeft de buurtbewoners blijkt dat in 1987 gemeente Muiden deze week te kennen gegegeven dat de kruitfa briek voor de verbranding een hin derwetvergunning bij de gemeente moet aanvragen. De gemeente Muiden was gisteren niet bereik baar voor commentaar. 250 strafbare feiten in de wijk den gepleegd. Voorzitter van de wijkvereniging Landheer, zegt dat een groot deel van de bewoners en bedrijven posi tief op het plan hebben gereageerd. "In de buurt staan ongeveer 300 woningen en dertig bedrijven en scholen. Er is nog niemand bij ons geweest, die het niet met het plan eens was. Enkele van de bedrijven in de wijk hebben al een eigen be veiligingsdienst. Die hebben toe gezegd daarmee te stoppen en zijn zeer geïnteresseerd om mee te be talen aan een particuliere bewa kingsdienst voor de hele buurt". De bewakers zullen 's nachts in de donkere uurtjes de panden en auto's in de gaten moeten houden. Overdag is er volgens Landheer ge noeg sociale controle in de wijk. Het park zal niet onder het werkge bied van de particuliere bewakers vallen. "Het handhaven van de openbare orde is een taak van de politie". 'Betaalde sociale controle' is vol gens de voorzitter te verkiezen bo ven het instellen van buurtwach ten door bewoners. De bewoners zullen op vrijwillige basis meebeta len aan de toekomstige bewakings dienst. Landheer verwacht na alle reakties dat het plan in ieder geval financieel haalbaar is. "Voor de zo mer willen we de zaak rond heb ben. Aan de bewakingsdiensten zal het niet liggen. Tot nu toe hebben we al van zeven particuliere bewa kingsdiensten een aanbod gehad". Een van de dingen die veel do centen volgens Mulder moeten le ren, is het onderwerp zelfmoord zelf ter sprake brengen. Ze zijn daar vaak bang voor. omdat ze den ken dat ze iemand die toch al som ber is, misschien op een idee bren gen. "Daar hoef je dus absoluut niet bang voor te zijn. Het idee zelf moord is voor iedereen bekend. Ie mand die met plannen voor zelf moord rondloopt, zal zich vaak juist vaak opgelucht en begrepen voelen, als een ander hem daarnaar vraagt", aldus Mulder. Centraal in de hulp voor mensen met zelfmoordplannen is het aan bieden van alternatieven. Stam en Mulder stellen beiden, dat jonge ren die zelfmoord plegen of dat proberen, meestal helemaal niet dood willen. Ze willen dat er een eind aan hun problemen komt en denken dat er geen andere oplos sing is. Die hopeloosheid uit zich meestal van tevoren in hun gedrag. Stam: "Iemand die er altijd ver zorgd uit ziet kan plotseling veran deren en zich niet meer verzorgen. Iemand die altyd veel contacten heeft kan zich plotseling isoleren. Dit soort gedragsveranderingen kan een signaal zijn. Het is goed als leraren hierop gespitst zijn, zo no dig een gesprek beginnen en even tueel doorverwijzen naar verdere hulp". DEN HAAG (ANP) - De procureur- generaal bij het Haagse gerechts hof heeft gisteren vijftien jaar cel wegens moord geëist tegen twee studenten (22 en 24 jaar) uit Indo nesië. Het tweetal werd in 1987 door de rechtbank in Den Haag tot dezelfde straf veroordeeld wegens de moord in februari vorig jaar in Delft op twee andere Indonesische studenten (21 en 22 jaar). Het motief zou diefstal van een personal computer en geluidsap paratuur van een van de slachtof fers zijn geweest. De slachtoffers werden met harde voorwerpen in elkaar geslagen en een van de twee werd ook met een mes gestoken en gewurgd. De verdachten overgo ten de lichamen met benzine die ze in jerrycan hadden meegebracht en staken ze in brand. Volgens de procureur-generaal leefde een van de slachtoffers op dat moment mis schien nog wel. Bij de brandstichting verloor een van de verdachten zijn jasje met daarin zijn agenda, waardoor het voor de politie gemakkelijk werd om de twee op te sporen. Het Pieter Baancentrum stelde al voor de be handeling door de rechtbank vast dat het stel volledig toerekenings vatbaar is. Tijdens de behandeling gisteren werd vier uur lang gepraat of en in hoeverre het slaapmiddel rohypnol van invloed op de verdachten is ge weest. Dit om er achter te komen of er toch niet over moord, maar over doodslag moest worden gespro ken. De twee gebruikten af en toe rohypnol en volgens eigen zeggen ook op die bewuste avond. Voor de procureur-generaal stond vast dat er sprake is van een goed voorbe reide moord, waarvan de twee nog steeds geen spijt hebben. Raadsman Wladimiroff, achtte geen bewijs voor moord aanwezig. Hij zei dat de verklaringen die bij de politie zijn afgelegd, niet deu gen omdat er bij die verhoren geen tolk aanwezig is geweest. Uitspraak 13 mei. Nieuwe voorzitter wil christen-democratische jongeren wakker houden Toxopeus Voormalig lid van de Raad State Toxopeus is de voorzitter van voorzitter wordt de commissie die het nieuwe ver kiezingsprogramma van de WD zal opstellen. De volgende verkie zingen zijn gepland voor 1990. Het partijbestuur van de WD heeft de leden van de commissie gisteren benoemd. Andere prominente le den zijn oud-minister Winsemius, het kamerlid Hermans, burge meester Feij van Breda ter Van Leeuwen-Schut DEN HAAG - "Gemakzucht" en gemis aan een zekere "strijdbaar heid" bedreigen het Christen De mocratisch Jongeren Appél (CD- JA). Op de golven van het succes van de christen-democratische po litiek lokt de verwante jongerenor ganisatie leden met een minder kri tische houding en meer oog voor carrière. De organisatie die de 'brug? vormt naar de Tweede Ka merfractie van het CDA, heeft over belangstelling niet te klagen. Dat is de mening van Ad Koppejan, de 25- jarige student politicologie te Am sterdam, die op 28 mei de nieuwe het CDJA. door Peter de Vries Koppejan beschouwt zichzelf als ?n van de CDJA-ers van het eerste ar, maar toont zich enigszins be- voorzit- zorgd over de schaduwkanten van de het succes. Het CDJA ervaart de Emancipatieraad. Als adviserend luxe van ledenwinst, invloed lid treedt de financieel specialist eensgezindheid. In tegenstelling uit de Tweede Kamer De Grave op. tot de politieke jongerenorganisa ties April April was dit jaar zeer droog. Met een hoeveelheid neerslag van slechts 13 mm tegen een normaal gemiddelde van 48 mm behoort zij volgens het KNMI tot de droogste april-maanden van deze eeuw. Door de aanvoer van droge lucht was er in april ook weinig bewol king. Er werd circa 195 uur zonne schijn geregisteerd tegen 161 uur normaal. Op 18 april werd met een maximum-temperatuur van 20,7 graden celsius de eerste warme dag van dit jaar genoteerd. Op 19 april kwam de temperatuur op 24,3 gra den celsius. De ratuur die dag w sius. Niet eerder deze eeuw werd april een zo hoog teerd, aldus het KNMI democratische huize worden de christendemocratische jongeren niet verteerd door interne ruzies, vetes en rumoerige machteloos heid. Bij de Tweede Kamerfractie van het CDA heeft men een perma nente entree. "Dankbaarheid lijkt mij hier een betere reactie dan zelfgenoegzaam heid", zegt Koppejan. Gezeten in het restaurant van het chiqye Haagse hotel Corona legt hij uit dat het CDJA, in vergelijking met de andere politieke jongerenorganisa ties, het succes deels te danken heeft aan een wezenlijk andere aanpak. I3™grade"cet Doe-projecten "Allereerst leeft bij ons minder geno- de neiging tot politieke scherpslij perij. Als christendemocraten ben Ad Koppejan: Kwetsen i je toch altijd meer op zoek naar het gemeenschappelijke, naar een op lossing uit meningsverschillen. Dat is een heel andere manier van met elkaar omgaan: wij kennen geen hardliners. Bovendien leggen we de nadruk minder op wat er lan delijk gebeurt, maar meer op de plaatselijke afdelingen. Wij voeren geen discussies in rokerige zaaltjes over het verbeteren van de wereld, maar hebben 'doe-projecten'. "Heel concreet: de afdeling in Maastricht heeft geinventariseerd welke barrières er in die stad zijn voor gehandicapten en probeert daar wat aan te doen. Vorig jaar hebben we tijdens de landelijke dag van plaatselijke kernen straat interviews gehouden. Waar zijn jongeren in hun vrije tijd mee be zig; zijn ze maatschappelijk actief; hoe denken jongeren over tal van zaken? Met het materiaal dat we daar uit hebben gehaald kun je uit de voeten in discussies over de ver antwoordelijke samenleving". De aspirant-voorzitter tilt er ech ter zwaar aan dat de minder ge makkelijke perioden uit de CDJA- geschiedenis niet zomaar worden vergeten. Hij herinnert zich hoe hij in 1983 lid werd en zich op de links georienteerde subfaculteit politi cologie voor die keus "behoorlijk moest verdedigen". "Het CDJA, daar werd toch enigszins meewarig over gedaan. Toch is zo'n confron tatie een heel gezonde uitdaging. Na Lubbers' verkiezingsoverwin ning kun je veel makkelijker hard op zeggen dat je CD JA-er bent en zijn er ook veel meer leden bij poli ticologie gekomen. Dan krijg je heel gauw dat er wat gemakzucht in sluipt". De interne discussies over een gedeeltelijk basisinkomen ziet Koppejan als een voorbeeld: "het woord alleen al schrikt sommige leden af. Het verschil met de, noem het maar 'vorige' generatie, is die kritische houding. De mensen diex op de golven van het succes binnen zijn gekomen, moet je die aanle- Voorhoede In het partij-blad CD-Aktueel ha mert Koppejan er op dat de jonge ren de horzel moeten blijven in de pels van de partij. De rol van lasti ge, kritische "voorhoede" mag niet verloren gaan. "Dat is, denk ik, de positie waar we nu in verkeren: een groter CDJA, maar worstelend met zijn identiteit. Onze loyaliteit te genover het CDA staat buiten kijf, maar - en dat mis ik steeds meer - we hebben nog steeds die horzelf unctie". Hij verduidelijkt: overleg met de 'eigen' Tweede Kamerfractie blijft voorop staan. De hartelijke relaties die het CDJA in politiek den Haag onderhoudt (zo blijft Koppejan tot zijn voorzitterschap persoonlijk medewerker van een CDA-Kamer- lid) zijn er de oorzaak van dat de jongerenorganisatie ook voor vrij wel elke actie gevraagd wordt. Over de invloed op de CDA-frac- tie is Koppejan niet ontevreden. "Wij hebben bij het laatste bezuini gingsdebat een heel duidelijke ac tie gevoerd om Bert de Vries te steunen in zijn bezwaren. Dat leek ons zinvoller dan alleen maar 'te gen' allerlei maatregelen te zijn, want als CDJA aanvaarden we ook een verantwoordelijkheid voor het terugdringen van het financie ringstekort. Over het algemeen zijn we best tevreden met de afloop van dat debat. Een aantal voorstellen zijn in de ijskast gezet". Natuurlijk zijn er gemengde ge voelens over de korting op de uit keringen van jongeren. Maar, zegt de aspirant-voorzitter: wanneer het overleg niets oplevert, moeten ac ties in de richting van het CDA niet geschuwd worden. "Je moet naar het actiemiddel durven grijpen. Wij zullen dat natuurlijk altijd op een heel bepaalde manier blijven doen; niet zoals de FNV-jongeren het ministerie van sociale zaken bezetten en ook geen kruisigings actie in de tuin van De Graaf'. Varkenskoppen Wel kreeg de CD A-woord voer der in de Tweede Kamer in het de bat over de nieuwe maximumsnel heid van 120 kilometer per uur een racebaan aangeboden van de pro testerende jongerenorganisatie en werd een eigen CDJA-mest-notitie aan partijgenoot minister Braks aangeboden door mensen met var kenskoppen. "Acties moet je op een leuke manier voeren. Kwetsen is geen instrument om aandacht voor je zaak te vragen. Maar je moet wel actie durven voeren". Vandaag vieren zowel prinses Juliana als Pieter van Vollenhoven hun verjaardag. De oud-vorstin wordt vandaag 79 jaar, terwijl Pieter van Vollenhoven zijn 49ste verjaardag viert. «„to s and ADVERTENTIE vreemde moet verblijven, kan lelijk blijven zitten met de eigen woning. De vaste lasten gaan immers onvermin derd door. Probleem? Welnee! Eigen Haard beschikt over een steeds wisselend bestand van mensen die hier voor tijdelijk een al dan niet gestoffeerd of gemeubileerd onderkomen zoeken. Uw vertrek is dan een prima uit- r 63 OEGSTGEEST

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3