'Programma met valse emoties zou ik niet willen presenteren' Jazz Irriterend geneurie Ouderwetse hartige kost Pulserend slagwerk Goed gevoel voor ritme Zak en As: brutaal knap knap brutaal Kuyken laat vleugel zingen Tentoonstelling Fontana in Stedelijk Museum ZATERDAG 30 APRIL 1988 KUNST PAGINA 33 Hemiie Huisman over de Surprise-show: AALSMEER Tijdens een pauze in de opnamen van zijn Surpri se-show, zegt presentator Henny Huisman onverwachts: „Wat een nep allemaal." Het blijkt echter niet de ontboezeming te zijn, waarvan velen al gedacht hadden dat die niet lang kon uitblijven. De showmaster wil het studiopubliek alleen duidelijk maken wat er technisch komt kijken voor een zogenaamde rechtstreekse uit zending. Sommige reacties van mensen na verrassende ontmoetingen met ge liefden die ze in geen jaren hadden gezien, deed het vermoeden ont staan dat er sprake was van doorge stoken kaart. De familie of vrien den zouden al enige dagen zijn her enigd en dat werd, zo was de in druk, even voor de Surprise-show overgedaan. Duidelijkst voorbeeld was de surprise voor de vrouw die na vele jaren haar naar Canada geë migreerde vader en broer terugzag. Met name de broer kon bij het weerzien nauwelijks enige emotie tonen. Hoe kan dat ook anders als ze al dagen met elkaar optrokken. De waarheid is dat de broer niet zoveel zin had in de ontmoeting, zegt produktieleider Rein Sluik. Bovendien was de man al wel voor bereid op de .verrassing, wat de re actie hoe dan ook beinvloedt. Vol gens Sluik is nog geen enkele keer iets uitgelekt. „Anders blazen we het binnen een seconde af. Er wordt niets genept. Het gaat juist om de spontaniteit." Ontknoping De emoties, de ontroering, de tranen, die de programmamakers beogen op te roepen, komen er in derdaad uit bij de opnamen van de vierde show. Het gaat zelfs zover dat de vader die zijn naar Nieuw- Zeeland uitgeweken dochter al tien jaar niet had- gezien, onwel wordt. Het is hem allemaal even te veel. De man, dit jaar al drie keer in het ziekenhuis opgenomen vanwe ge ernstige hartklachten, moet snel een pilletje nemen. Zijn echtgeno te, eveneens hartpatiënt, doorstaat de door Hennie Huisman gelever de surprise beter. Beiden vinden de verrassing niettemin fantas tisch; ze wisten echt van niets. Was het niet een beetje onverant woord om bij dit echtpaar zo onver wachts zoveel emoties teweeg te brengen? Een in ons land woon- door Weert Schenk achtige dochter antwoordt snel: „Als je hier naar buiten stapt, kan je ook onder een auto komen. Ben je er ook geweest." Het echtpaar knikt: „Zo is 't". De Nieuwzeelandse dochter en haar gezin verbleven al drie dagen in ons land, voordat de opnamen voor de Surprise-show plaats von den. „Ze weten nog van niets", zegt ze vlak voor de ontknoping. Sluik vertelt hoeveel moeite het kost om de mensen bij hun familie of vrien den vandaan te houden. „Zodra ze in Nederland komen, vangen we ze op. We zetten ze er gens in een hotel en houden hen constant bezig. Gaan naar de Keu kenhof, naar musea, uit eten. Als we dat niet doen, is de kans groot dat ze zich gaan vervelen. De tele foon is dan snel gepakt om de fami lie of vrienden te berichten waar ze zitten". Tot het moment van de omhel zing tijdens de opnamen blijft het produktieteam in spanning zitten. Een voortijdige ontmoeting be derft immers alles. Zelfs tijdens de opnamen van de show kan het nog fout gaan. Zo liep een vrouw die verrast zou worden op aanwijzing van een wat onoplettende mede werker naar de personeelstoilet- ten. Daar stond een familielid uit een ver land. Een regie-assistente die het zag gebeuren kon net op tijd een ramp voor Hennie Huisman voorkomen door de vrouw een an der toilet te wijzen. Veel werk Het programma heeft veel weg van 'Dit is uw leven', dat vele jaren geleden op de Nederlandse televi sie was te zien. Daarin werden ook ontmoetingen georganiseerd met De emoties in de Surprise-show van Hennie Huisman. de geemigreerde geliefde. Het idee is echter afkomstig uit Engeland, waar de Engelse zangeres Cilla Black de show al vijfjaar met groot succes presenteert. Sluik: „We wilden een nieuw programma voor Hennie Huisman. Dit programma was erg geschikt voor hem. Hij is een vriend van het volk. Populair bij alle leeftijden. Dit programma is een mengeling van iets vrolijks, iets nostalgisch en iets weemoedigs. Dat spreekt de Aan een programma gaan vele weken voor research vooraf. Voor dat twee Tsjechische hartsvrien dinnen elkaar huilend van geluk in de armen vallen, is er veel werk verzet. Het valt niet mee om men sen uit het Oostblok over te laten komen. Het kost af en toe bloed, zweet en tranen om mensen op te sporen en soms lukt het ook ge woon niet. De produktieleider vindt dat het programma nog heel goed past in deze tijd van snelle communicatie en vervoersmogelijkheden. „De mensen hebben vaak het geld niet om een grote reis te maken. En je kan van alles doen. bellen, casset tebandjes sturen, videobanden ma ken, maar pas als ze elkaar kunnen aanraken barsten de emoties los. Als je dat kan regelen, breng je een stuk geluk. Iedereen vindt dat fan tastisch." Niet elk weerzien tot nu toe leek erg geslaagd. Het gebeurde dat de reacties uitgesproken lauw waren Een meisje uit Beilen en de jongen uit Argentinië die elkaar voor het eerst na drie jaar corresponderen zagen, moesten door Hennie Huis man aangezet worden om elkaar te omarmen en te kussen. Het werd een wat genante vertoning, mede doordat Huisman tevoren het meisje ook al allerlei uitspraken had willen ontlokken over de zan ger Gerard Joling. Stapelverliefd Huisman: „Dat meisje zat ge woon te liegen. Ik wist dat ze hele maal blind is op Gerard Joling. Ze breit voor hem en stuurt hem eigen gebakken cake.' Nu deed ze voor komen alsof er weinig aan de hand was. Ook met die Argentijnse jon gen sprak ze niet de waarheid. Haar familie had verteld dat ze enorm verliefd is op die jongen. En als ze dan zo reageert, denk ik: ja, wacht 'ns tante. Zo gaat 't niet en dan pro beer ik het uit haar te trekken." Die Argentijn leek met de situa tie behoorlijk verlegen te zijn. Schijn bedriegt. Huisman: „Hij was erg verliefd. Dat kwam er in derdaad niet zo uit. Na de uitzen ding is er tussen het produktie team en het stel nog contact ge weest. En wat bleek: stapelver liefd; beiden." Huisman en Sluik wijzen er op dat alles heel goed kan zijn voorbe reid, maar dat de reacties nooit zijn te voorspellen. Huisman: „Ik geef toe dat je zoals met die Argentijn op iets anders hoopt. Ik kan me voorstellen dat de mensen thuis gaan zitten speculeren hoe het tus sen die twee zit, maar wij kunnen daar verder niets aan doen." Hij vervolgt: „We zijn afhanke lijk van de reacties van de mensen. Eruit knippen, omdat ze volgens ons niet goed reageerden, zou bij zonder oneerlijk zijn. Als je dat doet, ben je bezig met valse emo ties. Ik zou zo'n programma niet eens willen presenteren." Weerzien met geliefden is een onderdeel van de show. Andere originele wensdromen gaan ook in vervulling. Tenminste, wensdro men waarvan familieleden denken dat die bestaan. Soms lijkt het er eerder op dat iemand een poets wordt gebakken. Een vrouw die van natuurfilms met reptielen houdt, moet ineens een krokodil vast houden en krijgt even later een wurgslang om haar nek. De vrouw moet hard slikken, maar wil zich voor het miljoenenpubliek toch niet laten kennen. Tranen Zo is de reactie van de veehande laar die wordt opgehaald om te gol fen met prins Bernhard evenmin enthousiast te noemen. Sluik „Je gaat af op familie. Maar de reacties van degene voor wie de verrassing bestemd is, zijn tevoren niet in te schatten. Dat onderdeel viel tegen. Maar niettemin hadden we prins Bernhard in de show. Dat maakte heel veel goed." Huisman is bijzonder tevreden met de show. „De mensen zijn zo dankbaar. Ik krijg ontzettend veel brieven en ik vind het zo ontzet tend mooi watje teweeg brengt. Ik kreeg bijvoorbeeld een brief van een vrouw die schreef dat ze haar man in dertig jaar niet had zien hui len. „Maar na een uitzending van uw show had hij de tranen in zijn ogen. Ik wil u daarvoor bedanken," stond er in haar brief. Dat vind ik zo mooi. Dat is zo leuk, zo fantas tisch." De showmaster wijst op de kijk cijfers: „Een zeven en een acht voor de eerste uitzendingen. Het Journaal wordt weggevaagd als de Surprise-show wordt uitgezonden Daarmee mag ik me gelukkig prij zen. De show slaat enorm aan." Voor zichzelf is Huisman ook erg blij dat hij op een andere toer is ge gaan. „De mensen spraken me aan op de playback-show en de sound- mix-show. Ik was de man met de moppentrommel die iemand be roemd kon maken. Ik had het beeld om me heen van de snelle jongen, die ik in feite helemaal niet ben. Nu kijken ze me aan alsof ik sinterklaas ben. De weldoener. Mijn image verandert. Dit past be ter bij me. Ik vind het vreselijk leuk en ik kan laten zien dat ik ook iets anders kan die die Soundmix- show." Het gesprek met Huisman wordt onderbroken. Een dertig man ster ke familie wil hem bedanken voor de Grote Verrassing. De vrouwen zoenen hem alsof hij het familielid is dat weer terug gaat naar het verre land. Even later, zegt hij: „Mooi hè, die dankbaarheid. Ik ben blij dat ik dit werk mag doen." Keith Jarret Keith Jarrett: 'Still Live' (13 juli 1986. ECM 1360/61 en 835008-1 (CD)). Het vierde deel in de serie van het trio Jarrett-Peacock-DeJoh- nette, waarin standards centraal staan. Meteen een dubbel-lp, want de vorige edities liepen erg goed in de winkel. De CD, ook in dubbele uitvoering, bevat overi gens een extra nummer, 'Billie s Bounce'. Het gebodene is van een kwaliteit die we nu wel ge wend zijn van dit drietal en het Duitse label. Zonder meer goed in technisch opzicht. Een stuk dat veel beter is dan de flauwe soloprojecten van Jarrett. Er wordt heel goed gemusiceerd, zodat de keuze van dit concert voor een plaat terecht is, maar er moeten toch kanttekeningen bij worden geplaatst. Wat de luisteraar na enkele ke ren gaat irriteren is het geneurie van Jarrett in vele passages, net zo feilloos opgenomen als instru menten maar wat mij betreft doet het alleen afbreuk aan het goede pianospel. Daarnaast be staat hier en daar de neiging van de musici om dynamisch en rit misch nogal rechtlijnig te spelen, zodat na een tijdje de aandacht wel eens pleegt te verslappen, hoewel dat de muziek natuurlijk wel ideaal maakt voor achter grondgeluid bij andere activitei ten dan luisteren. Naast de typi sche beat van Jack DeJohnette die een goed contrast vormt voor de virtuoze lyriek van Jarrett. heb ik vooral genoten van het melodieuze spel van bassist Gary Peacock. Geen echte uitschieter, wel kwaliteit. Great Friends Great Friends: 'Great Friends' (7 juli 1986. Black Blue 233220 (CD)). Een nogal onverwachte uitgave van het op swing en blues gespe cialiseerde Franse label Black Blue. Een vijftal heren van mid delbare leeftijd, ieder met een duidelijk herkenbare stijl en zeer veel ervaring, maakte twee jaar geleden een Europese tournee. De Fransen zagen daar wel brood in en lieten de Amerika nen even snel de studio in dui ken. Het resultaat is een slordige produktie waarop echter goed tot zeer goed gespeëld wordt. De leden van het kwintet zijn qua ideeënrijkdom volkomen aan el kaar gewaagd en ieder, op drum mer Billy Hart na, deed een greep in zijn eigen composities - alle al eerder op de plaat gezet onder eigen naam - die zonder uitzondering goed van kwaliteit zijn. De aardigste nummers zijn van Reggie Workman (bas), die veel te weinig gelegenheid heeft ge kregen om onder eigen naam op te nemen. Hetzelfde geldt voor de zwaar onderschatte Sonny Fortune, ditmaal alleen op alt sax, die zich verre houdt van de platgetreden paden a la Parker en wat dies meer zij. Er wordt stevig tekeer gegaan in het idioom dat tien tot vijftien jaar geleden zeer populair was bij zwarte Amerikanen die zich be wust waren van Coltranes ver worvenheden. Dat houdt in veel soloruimte waarin solist en rit mesectie goed op elkaar reage- Andere opvallende zaken zijn de krachtige begeleiding van pia nist Stanley Cowell en het kei harde, hese tenorgeluid van Billy Harper, die makkelijk drie ge middelde tenorsaxofonisten te gen de wand kan spelen. Ouder wets hartige kost zo ongeveer de abolute tegenpool van new age music. Redelijke opname. Frisell Band Power Tools: 'Strange meeting' Antilles 90627-2 (CD), 805543 (LP). Bill Frisell Band: 'Lookout for hope' ECM 1350 (LP), ECM 833495-2 (CD). Bill Frisell, een Amerikaanse gi- van de platgetreden paden a la Parker. Op defoto de legendarische Charly Parker. tarist van midden dertig, is een van de weinige gitaristen die goed in de gaten gehouden moet worden. Niet alleen heeft hij re gelmatig oorspronkelijke inval len, die hij zonder veel omhaal op de plaat zet, hij lijkt ook met de dag beter te klinken. Zoals zijn recente werk aangeeft, is hij moeilijk te categoriseren en niet bang om risico's te nemen. Zijn spel dat evenzeer beïnvloed is door rock als jazz, biedt aankno pingspunten met mensen als Ja mes Blood Ulmer en Terje Ryp- dal, zonder daarmee ooit verwis seld te kunnen worden. Frisells gitaargeluid is een bedachtzame combinatie van allerlei elektro nische effecten, hoewel op de ECM-palaat te horen is hoe be dreven hij ook op de akoestische gitaar is. Van de twee produkties is de Power Tools-plaat, de eerste, de meest avontuurlijke. Hier is te recht gekozen voor een groeps- naam, omdat alle drie de musici een essentiële rol spelen. Frisell speelt hier met basgitarist Mei vin Gibbs en drummer Ronald Shannon Jackson, die qua spel opvatting ongeveer eikaars te genpolen zijn en desondanks uit stekend bij elkaar passen. Jack sons wilde opwindende en pulse rende slagwerk wordt als het wa re in toom gehouden door het harmonisch en ritmisch duidelij ke plukken van Boggs. Daar overheen en regelmatig in com binatie met de andere twee kan Frisell naar hartelust zijn klank fantasieën ontwikkelen. Door het compacte samenspel is het een onverwacht originele pro duktie geworden, niet perfect, maar het belooft veel voor de toe komst van dit trio. telijker en behoudender. Even eens in New York opgenomen, maar met een geheel andere be zetting, sluit dit album aan op eerdere ECM-platen van Frisell. Hier is de gitarist de belangrijk ste stem, terwijl de anderen, Hank Roberts op cello, Kermit Driscoll op bas en Joey Baron op drums, een grotendeels begelei dende rol toebedeeld krijgen. De muziek is introverteren dromeri ger en net iets te tegendraads om als achtergrond te dienen voor karweitjes in huis. Op beide pla ten blijkt dat Frisell een bekwam componist is, die er ook in slaagt om bekende nummers een nieuw geluid te geven ('Unchai ned Melody op 'Strange Meeting' en 'Hackensack' op 'Lookout')." De Antilles-plaat (Amerikaanse CD) is goed opgenomen en ge perst, terwijl aan de ECM-pro- duktie (LP) het technisch predi kaat 'zeer goed' gegeven kan worden. Jeanne Lee Jeanne Lee Ran Blake: The Legendary Duets' (15 16 november en 7 december 1961. RCA Bluebird 6461-2-RB (CD). Na jaren van betrekkelijke stilte is de Amerikaanse tak van RCA begonnen met een veelbelovend reissue-programma, waarin, door hier en daar nooit eerder uitgebracht nummers toe te voe gen, rekening wordt gehouden met de extra capaciteit van de cd. Vaak is de geluidskwaliteit aan zienlijk opgekrikt, alleen in het onderhavige geval valt dat een beetje tegen. Het beteft hier in derdaad een in het begin van de jaren zestig opzienbarende plaat, waarin voor het eerst gospeltra ditie en moderne improvisatie aan elkaar werden gekoppeld. Zangeres Jeanne Lee, toen net over de twintig, had in 1961 al een opvallende stembeheersing en dictie. Ook heeft Lee een goed gevoel voor ritme, zodat Blake zich kan wijden aan improvisatie en structuurontwikkeling. 'Lee zingt twee nummers a capella zonder dat de afwezigheid van begeleiding opvalt. Het was te vens de eerste opname voor Bla ke, die zich later zou ontwikke len tot een pianist die twintigste eeuwse Europese muziek met succes vermengt met elementen uit de jazz. Het programma bestaat uit een goede selectie van standards, tra ditionals en eigen stukken, alle in langzaam tempo, zodat we moeiteloos kunnen genieten van de subtiliteiten van het duo. Nog steeds een belangrijke plaats, nu aangevuld met vier extra titels, die muzikaal van gelijk niveau zijn. Geluidstechnisch is er min der reden tot enthousiasme: de modulatieruis en bandecho zijn zonder pardon meegeperst. 'Hel nut van de neushoorn' door cabaret groep Zak en As. Regie: Fred Florusse Gezien op 29 april in de Leidse schouw- LEIDEN - Daar stonden ze dan weer op het podium van de schouwburg, waar de grote door braak in 1985 begon: Cabaret Zak en As. Sinds de toenmalige finale van het Leids Cabaretfesti val is de voortvarende groep in middels toe aan zijn tweede pro gramma, dat zo'n vijf maanden geleden m première ging. De professionele allure van het der halve goed ingespeelde pro gramma bleek gisteravond on miskenbaar. Het stadium 'veel belovend' zijn deze drie cabare tiers ondertussen wel gepas seerd; nu begint een soort rij pingsproces. Vaak zijn Justus van Oei (de be langrijkste tekstschrijver voor de groep), Erik van Muiswinkel (de meest in het oog springende performer van het drietal) en Eric Eygenraam (vooral de muzi- kaal begeleider) brutaal knap - soms zijn ze wel eens knap brutaal. En da's meer dan een goedkope woordspeling. Zak en As brengt degelijk cabaretwerk met een intellectualistisch, tik keltje snobistisch, accent. Als Erik en Justus twee rechtse ballen op de tribune van het hoc keyveld spelen, wordt deze sketch af en toe knap brutaal. Om verbaal geweld en een be paald soort denktrant aan de kaak te stellen, slaan ze nogal wat racistische taal uit. Zulk soort scènes balanceren langs de rand: lachen de mensen om wat hier op cynische wijze wordt doorgeprikt, of krijg je onbe doeld met deze volstrekt verwer pelijke uitspraken op een hoogst twijfelachtige wijze de lachers op je hand? Daarentegen is het nummer met Erik van Muiswinkel als Afrik aander veel indrukwekkender uitgewerkt, terwijl toch ook hier harde dingen worden gezegd. Thema's als Zuidafrika, de Pales tijnse kwestie, incest, ontwikke lingshulp, religie en de vergrij zing komen ruimschoots aan bod bij Zak en As, dat duidelijk niet wenst mee te doen aan de huidi ge amusementstrend binnen het cabaret. Dat neemt overigens niet weg, dat de heren ook met wat onge compliceerdere zottigheid wel raad weten. Het openingsnum mer met exotische dieren en de twijfel over het nut van de neus hoorn zijn daarvoor een bewijs. Onzin als één colum - twee cola en één spum - twee spa keert ee paar maal terug. Kwalitatief i 'het nut van de neushoorn' dan misschien nog niet helemaal evenwichtig: het is grotendeels een 'primum programmum'. WIJNAND ZEILSTRA Recital door de pianist David Kuyken, met werken van Janacek, Beethoven en Brahms. Gehoord op 29 april in de kapel- LEIDEN - De stichting Douwe Egberts Koffieconcerten spon sort in samenwerking met Ver- kade de laatste tijd concerten waar jonge musici zich kunnen laten horen. Zo was gisteravond in de Kapelzaal de 28-jarige pia nist David Kuyken te beluiste ren, die in het Trompconcours 1986 de tweede prijs won (hij is trouwens geen familie van de be kende Belgische muziekfamilie Bart, Sigiswald en Wieland). Vandaag zou hij vertrekken naar een concours in Tsjechoslowa- kije, waar hij waarschijnlijk de compositie van de Tsjechische componist Janacek zal spelen waarmee hij gisteravond begon: De sonate l-X-1905. Dit betekent niet: één keer 1905, maar 1 okto ber 1905, de dag waarop bij een nationalistische opstand een timmerman om het leven kwam. Hierdoor aangegrepen compo neerde Janacek een driedelige sonate, waarvan hij zelf het der de deel weer vernietigde (waar- Het sombere karakter met de ob stinate motiefherhalingen kwam duidelijk naar voren onder de handen van David Kuyken. Op vallend was de volle, zangere toon die hij uit de vleugel wist te halen, alsof er een cellist bezig was. Ook fortissimo gedeelten en virtuoze passages klonken daar door nergens grof waarbij de pia nist de grote lijn in de gaten hield. Dit gold ook voor de sona te nr. 31 in As op. 110 van Beetho ven, een introvert werk met een milde ondertoon. Ondanks het fragmentarische karakter zit thematische verwantschap m de verschillende delen. David Kuy ken hield de spanning steeds vast, ook na de pauze m de sona te in f op. 5 van Brahms. Deze vijfdelige sonate componeerde de toen 20-jarige Brahms in een grootse symfonische stijl rnet na het uitbundige scherzo in het midden een extra intermezzo, waarna een uitgebreide finale losbarst met een koraalthema dat op alle mogelijke manieren wordt verwerkt. David Kuyken liet zien deze ste vige kost zowel fysiek als muzi kaal te beheersen en had zelfs nog energie over om als toegift de etude in f op. 10 nr. 8 van Cho pin te spelen: razendsnel maar toch melodieus. FRANK DEN HERDER. AMSTERDAM (ANP) Ongeveer tweehonderd beelden, schilderijen en tekeningen zijn vanaf vandaag te zien op de grote overzichtsten toonstelling van Lucio Fontana (1899-1968) in het Stedelijk Muse um in Amsterdam. De expositie omvat werk uit verschillende pe riodes, van zijn vroegste werk uit 1926 tot zijn latere werk waarmee hij grote internationale bekend heid verwierf. Fontana, die een Italiaanse vader had en een Argentijnse moeder, werd in Argentinië geboren, maar heeft het belangrijkste deel van zijn leven in Italië gewerkt waar hij grote invloed had op het kunstzin nige leven. Eén van de kanten van deze kunstenaar is dat hij zich voortdurend vernieuwde. Dat deed hij trouwens niet alleen in zijn beel dend werk maar ook in zijn (theore tische) manifesten. Fontana vorm de vaak het middelpunt van talrij ke artistieke groeperingen. Fontana wordt gezien als één van de belangrijkste grondleggers van het moderne Europa: initiatiefne mer van de abstracte Italiaanse kunst, voorloper van de informele kunst van Zero. van het verschijn sel 'environment' (een als kunstob ject ontworpen omgeving), van conceptuele kunst en oprichter van de 'Spatiale beweging' in 1947. In 1949 ontstaan zijn 'Concetti Spaziali',- waarbij hij perforaties aanbrengt in zijn - vaak eenkleuri ge (monochrome) - doeken. Aan vankelijk bestaan die perforaties uit gaten maar vanaf 1958 brengt hij met een mes insnijdingen (atte- se) aan in zijn schilderijen. Het Concetto Spaziale neemt in de ideeënwereld van Fontana een cen trale plaats in. In de periode 1946- 1952 publiceerde hij over dit onder werp diverse manifesten. Hij stelt hierin dat door de eeuwen heen de verandering van materiële midde len de geestelijke situatie van de méns heeft bepaald. Fontana wilde daarmee onder andere zeggen dat de kunstenaar in het atoom- en ruimtetijdperk geen herkenbare beelden in steen of brons meer behoeft te maken. Er zijn nieuwe media als radio, televi sie, neonlicht, radar en röntgen stralen, waarmee de kunstenaar nieuwe kanten van tijd en ruimte kan ontdekken. De in de tentoonstelling in het Stedelijk bijeengebrachte werken laten de vele aspecten van Fon- tana's werk zien, van barokke, ex pressionistische werken tot de mo nochrome doeken met een snede. Hierin wijkt deze expositie af van de in 1967 gehouden ëénmansten- toonstelling van Fontana in het Stedelijk Museum, waarin uitslui tend werken van na 1949 werden getoond. De tentoonstelling kwam tot stand in samenwerking met het Centre Pompidou in Parijs. Bij de tentoonstelling verschijnt een cata logus in de Nederlandse en Engel se taal, met bijdragen van Lucio Fontana, Ad Petersen, Bernard Blistene, Tomasso Trini, Richard Tuttle en Carlo Batagglia.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 33