Veel te zien en te horen in Pancras 'Met een slecht geweten valt blijkbaar te GEESTELIJK LEVEN Het jubelen op christelijke hoogtijdagen gaat de inmiddels eervol ontheven hervormde pre dikant J. H. Petrie (44) uit Gro ningen bij het klimmen der jaren steeds moeilijker af. Hij heeft daar goed last van met Kerstmis en Pasen. "Als ik al die hallelu ja's moet aanheffen en moet zin gen "Hij overwon de nacht van dood en graf', dan krast mij dat over de ziel en vind ik het voor mezelf eerlijker mijn mond te houden". Petrie eerst predi kant voor evangelisatie en apos tolaat in de Groningse streekge- meente Vredewold-Westerdeel is de laatste paasdagen dan ook niet ter kerke geweest. Niet om dat hij het niet wilde, maar om dat hij dat niet kon. In 'Groninger Gemeenteleven' (berichten uit de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden in Gro ningen) schrijft hij onder het kopje 'Een tobberd aan het woord'; "Het is niet de oude vrijzinnige reserve tegenover het opstan- dingsverhaal die mij het vieren van Pasen bemoeilijkt. De oorza ken liggen dieper. Het is een emotionele blokkade die mij het triomfgeschal onmogelijk maakt. Ik beleef namelijk de we reld waarin ik besta als een aan alle kanten in haar voortbestaan bedreigde wereld, die op de rand van de afgrond balanceert en die, ondanks het feit dat ze dat weet, toch maar stug in de verkeerde richting blijft doorhollen. Ozon laag, vergiftiging milieu, groot schalige ontbossing, erosie, hon gerdood, ik behoef het u allemaal niet te noemen". "En temidden van die sterven de wereld, die door óns naar de knoppen wordt geholpen, staan wij te zingen van "halleluja dat het leven niet kapot kan". Ik wou dat het waar was, denk ik dan, en dat is ongeveer nog het enige ver langen dat Pasen bij mij oproept. Was het maar waar, maar het is niet waar". Zelf kan Petrie ook geen af stand doen van zijn auto. "Ik blijf mijn gassen uitbraken. Ik mop per ook als de milieuheffing weer omhooggaat. Ik wil even min afscheid nemen van mijn luxe leventje. Ik verwacht ook mijn heil van een 'gezonde' eco nomie. Alles weliswaar met een slecht geweten, maar met een slecht geweten valt blijkbaar te leven. Ik wil natuurlijk niemand zijn oprechtheid betwisten als hij de triomf van Pasen bezingt. Ik kan alleen maar voor mijzelf spreken. En dan moet ik beken nen; mijn paaszang klinkt vals, omdat die zo pijnlijk in strijd is met wat zich voor mijn ogen af speelt". "Maar de kerk roept haar leden toch steeds weer op tot verant woord leven, een leven dat bij draagt aan behoud van deze schepping? Dat bewustzijn is vooral sedert de Tweede Wereld oorlog sterk gegroeid. Ik ontken dat niet. Ik ben er zelfs van over tuigd, dat de grondvraag waar voor een mens in zijn leven wordt gesteld, niét is of hij ge looft, maar of hij verantwoord leeft". "Alleen, men kan het er absoluut niet over eens worden wat dan precies 'verantwoord le ven' is. Na de oorlog begon de kerk te 'spreken'. In de afgelo pen veertig jaren is er een stroom geweest van kanselboodschap- pen, herderlijke schrijvens en pastorale brieven, zowel op theo logisch als maatschappelijk ge bied. Prachtig! Maar iedere keer wanneer die boodschappen te concreet werden in hun aanbeve lingen, kwamen de geesten in de kerk tegenover elkaar te staan, met een felheid en strijdlust die van al die boodschappen een machteloos gebaar maakten. Abortus, euthanasie, homofilie, inkomensbesteding, bewape- ningsevenwicht enzovoort enzo voort, we zijn er nog nooit uitge komen, en al die strijdpunten hebben de kerk inmiddels dui zenden leden gekost". "En dan maar zingen dat de Overwinning is behaald? Nog maals, ik kan dat niet. Wat dan? Auto wegdoen? Tien procent van mijn inkomen aan de Derde We reld geven? Dat zou een paas- daad zijn. Maar dat kan ik ook al niet". De emeritus-predikant Petrie vraagt de kerkbladlezers, hem nog even de tijd te geven "om nog wat verder te tobben". Schillebeeckx ...documenten Concilie met opzet dubbelzinnig.. Ook in Oegstgeest... "Nu in de zaak Heijn de da der is gepakt en deze op geen en kel punt beantwoordt aan de in dianenverhalen die men in een eerder stadium rond een 'profes sioneel opererende groep misda digers' had bedacht, moeten we wennen aan het feit dat ook vriendelijke, fatsoenlijke rijtjes huisbewoners tot iets dergelijks in staat zijn". Zo begint de predi kant R. da Costa zijn stukje 'Tus sen de regels door' in het oecume nisch Oegstgeester Kerkblad. "Het valt voor velen niet mee, te bedenken dat achter een min zame huisvader met een stel op groeiende tieners en een artistie ke doe-het-zelf-vrouw een le vensgevaarlijke crimineel schuil kan gaan. Daarom haastte een groot deel van de pers zich, het gezin als 'bijzonder' voor te stel len: de tuin zag er verwaarloosd uit, de familie deed niet mee aan barbecuefeestjes van de buurt en de man sprak wel eens in zichzelf als hij de hond uitliet". Toen dominee Da Costa uit Zeeland naar Oegstgeest kwam, wees zijn vriend en voorganger Wessel Verdonk hem al op de nood die ook in dit dorp onder haanlozen, met name uit hogere functies, bestaat. Eenmaal in de bijstand, zei Verdonk hem, ver liezen zij niet alleen hun finan ciële status, maar verdwijnen ook de sociale contacten waarop velen een groot deel van hun le ven hebben gebouwd. "Ze wor den" zo geeft Da Costa de waarschuwing van zijn voorgan ger weer - "niet meer gevraagd op feesten van hun vermeende vrienden. Zulke mensen kunnen dat vaak niet aan en zijn tot de meest krankzinnige dingen in staat. Let daarop als je pastoraal in Oegstgeest aan het werk gaat". De Oegstgeester pastor gaat dan verder: "Toen de gezamenlijke diako- nieën enige tijd geleden hulp bo den aan haanloze gemeentele den, viel het op hoe moeilijk het was contacten te leggen en pro blemen bespreekbaar te maken. De 'schaamte' overheerste. Men sen bijten liever tien keer hun long af voordat ze met hun ellen de over de brug komen. De ont knoping van de.zaak Heijn drukt elk gemeentelid nog eens extra op de pastorale verantwoorde lijkheid die hij/zij voor de naaste in dit soort situaties heeft. Voor zichtige initiatieven tot contact kunnen belangrijk zijn. Laten we maar vlakbij beginnen. In onze eigen straat...." In datzelfde Oegstgeester Kerkblad belooft diaken J. van Kuilenburg de kerkleden 'beter schap'. Dankzij intensief speur werk van de plaatselijke politie is er namelijk een eind. gekomen aan de tientallen oplichterijen, "waarvan speciaal goedgelovige diakenen de afgelopen maanden het slachtoffer zijn geworden". "Wij beloven u, dat wij bij een volgende gelegenheid beter zul len opletten. In het financiële overzicht kunt u de schadepost aantreffen, ondergebracht bij 'maatschappelijk dienstbetoon'. Ruim getypeerd, maar u kunt het zo opvatten". Dubbelzinnig Rooms-katholieken die een andere kerk willen, beroepen zich graag op de documenten van het Tweede Vaticaans Concilie. Maar dat doen mensen die terug willen naar het oude óók. Het blad 'De Roerom' nieuws-, ser vice- en communicatieblad ten dienste van de parochies in het bisdom Den Bosch vroeg de be kende professor Schillebeeckx of dat wel klopt. Is het concilie ver schillend uit te leggen? In een vier pagina's groot ex clusief vraaggesprek onthult de dominicaanse theoloog, dat die verschillende uitleg voor een deel zelfs de bedoeling is ge weest. "Met name geldt dat voor de documenten waarvan monseigneur Philips de eindre dacteur was. Ik heb Philips die senator was in België en als echte politicus van diplomatie wist op het concilie daarover zwaar aangevallen en gezegd: de tek sten die jij fabriceert kun je dub belzinnig interpreteren, in twee richtingen. En zijn antwoord was, dat dit met opzet zo was be doeld. Om de minderheid onder de bisschoppen mee te krijgen die teksten goed te keuren. En, voegde hij eraan toe. later inter preteren wij de bedoeling er- "Maar mijn reactie was, dat dit niet zou gebeuren. Jullie inter preteren niet, maar dat doen de genen die in het Vaticaan achter blijven na het concilie: de Ro-' meinse curie. En dat is later zeer duidelijk uitgekomen". Wie bedoelde monseigneur Philips met 'wij'? Wie zouden, naar zijn idee, de teksten uitein delijk naar hun bedoelingen uit leggen? Schillebeeckx: "Hij bedoelde de theologen, zoals hij, die de teksten hadden opgesteld. Hij heeft inderdaad sommige tek sten dubbelzinnig gemaakt, in die zin: hij wilde het nieuwe er dóór krijgen. Hij was bijvoor beeld voorstander van collegiali teit van de bisschoppen. De bis schoppen samen dus verant woordelijk. Maar overal waar in de stukken die collegialiteit werd genoemd, werd er ui- tentreure 'onder de paus' aan toegevoegd. Telkens werd de on dergeschiktheid van de bis schoppen aan de paus beklem toond. En als het concilie nieuwe visies gaf, heeft men telkens tek sten van het Eerste Vaticaans Concilie mee opgenomen. En dat concilie gaf aan de kerk een heel ander perspectief. Uit een onder zoek blijkt inmiddels, dat de cu rie nü vooral die teksten uit de conciliedocumenten haalt waar in het Eerste Vaticaans Concilie wordt geciteerd. Het is duidelijk, datje op die manier een tamelijk conservatieve toelichting op het Tweede Vaticaans Concilie krijgt. Terwijl de open teksten worden verzwegen". De bisschoppensynodes heb ben slechts een adviserende stem. Schillebeeckx: "Zoals ze nü bestaan, zijn ze van hun oor spronkelijke zin ontdaan. Ik denk, dat er van de vreugde on der de bisschoppen over die nieuwe open teksten niets meer over is, omdat het concilie lang zaam maar zeker is terugge draaid en afgezwakt. Zelfs kardi naal Ratzinger, die vlak na het concilie prachtige teksten heeft geschreven over de betekenis van de landelijke bisschoppen conferenties, zegt nu dat deze veel minder betekenis hebben". Ergens anders in het interview zegt Schillebeeckx nog: "Een kritische houding hoort bij een volwassen geloofsleven. Het ge loof moet kritisch zijn, anders knikt men ja op al wat bisschop en overheid zeggen. En die kun nen zich ook vergissen. Van gelo vigen mag je vragen dat ze na denken over hun geloof en het heil van mensen niet in gedrang brengen. Dat heil heeft voorrang boven wat de bisschop hier en nu zegt". Pastores, zegt de interviewer van 'De Roerom', hebben tegen woordig te maken met rijk ge schakeerde parochies, terwijl zij door bisschoppen en paus in eén richting worden gedrongen. Toch proberen ze de parochiege meenschap bij elkaar te houden. Die gespannen situatie vindt Schillebeeckx "het grote ver driet van de kerk op dit ogen blik". S.J. de Groot LEIDEN Met ingang van zater dag 7 mei wordt de Hooglandse kerk de oude 'Pancras' in het hart van Leiden weer open huis, elke dag en voor iedereen. Het be gin van het seizoen valt dan samen met de opening van twee tentoon stellingen over de bijbel: 'Het Boek dat blijft' en 'De Statenvertaling in Leiden'. 'Het Boek dat blijft' is de nieuwe, tentoonstelling van het Neder lands Bijbelgenootschap, die vorig jaar haar première beleefde bij de herdenking van 350 jaar Statenver taling in Dordrecht. Ze voert de kij ker via foto's, kaarten en begelei dende teksten door de bijbel een informatieve reis over ontstaan en betekenis van de bijbelboeken -. laat iets zien van de opdracht om de bijbelse boodschap na te leven en door te geven en maakt ten slotte zichtbaar hoe het Nederlands Bij belgenootschap al 175 jaar bezig is met vertalen, uitgeven en versprei den. Dankzij de ijver van de plaatselij ke afdeling van het Bijbelgenoot schap kon de expositie zo gauw haar ingebruikner worden opgesteld. Statenvertaling De andere tentoonstelling gaat over de relatie tussen Leiden en de Statenvertaling van de bijbel. De Leidse universiteit, toen vijftig jaar oud, bood de vertalers het gebruik van haar bibliotheek aan. Zij kwa men daarom, met de predikant Jo hannes Bogerman voorop, in Lei den wonen, waar ze ook collega-ge- leerden konden raadplegen. Een zestal bejaarde predikanten zag kans, met hulp van een aantal re visoren, dit werk te volbrengen. Van november 1626 tot oktober 1635 is aan deze vertaling gewerkt, ook onder zeer moeilijke omstan digheden (pestepidemie). De Sta tenvertaling is het eerst in Leiden gedrukt bij drukkerij Pauwel Aertz van Ravensteyn, die speciaal daar voor van Amsterdam naar Leiden Leiden was verhuisd. Op zondag 10 de cember 1637 lag het boek voor het eerst op de kansels van de Pieters- en Hooglandse kerk. Voor deze tentoonstelling werd alle medewerking verkregen van de universiteit, het stadsarchief en het museum 'De Lakenhal'. 'Flora' Rijnsburg en de Leidse Hortus Botanicus zullen voor een bloem en kleurrijke omlijsting zorgen. De, Hortus komt met een aantal plan ten 'uit de bijbelse tijd'. De officiële opening is volgende week zaterdag, 7 mei, om' 10 uur door dr. H. Berkhof, vroeger kerke lijk hoogleraar in Leiden. Dr. F. Stenten van de universiteitsbiblio theek zal daarbij spreken over de relatie Statenvertaling en de stad Leiden. met zaterdag van 11 tot 4 uur, ook op Hemelvaartsdag. Op woensdag 18 mei extra van 7 tot 9 uur 's avonds. Dit alles van 7 tot en met 19 'Brass-rubbing' Verder is er op de openingsdag in de Hooglandse kerk volop mu ziek. Van 11 tot 1 uur orgelspel met ertussendoor uitleg over de kerk en haar beide orgels, en om half 2 het Collegium Musicum. Er zal die dag ook aan 'brass-rub bing' worden gedaan in de Pan cras. Dat is echt iets Engels. In de grote kerken daar vindt men naast grafstenen vaak ook fraai gegra veerde koperen gedenkplaten ('brasses'). De kunst is, die voor stellingen op papier over te nemen. Omdat er in de Hooglandse kerk geen koperen platen zijn, kunnen enkele stenen zerken op papier worden gezet. Een aardige bezig heid voor kinderen. Twee begelei ders zijn daarvoor aanwezig. Om te benaderen hoe het op ko peren platen gaat, zullen ook repli ca's van voorstellingen uit Engelse kerken zijn te zien, in dit geval in li noleum gesneden. Ook hiervan kan men een 'brass-rubbing' ma ken. Voor dit alles is gelegenheid van 11 tot 1 en van half 3 tot half 4. Ter afsluiting van de open dag zal de Leidse Cantorij onder lei ding van Joop Brons om half 4 een 'evensong' verzorgen. Dat is een korte middagdienst volgens angli caanse traditie. Liederen voor sa menzang, lezingen en overdenking zijn in het Nederlands. Op zaterdag 14 mei begint in de Hooglandse kerk een concertserie, die in de plaats komt van de lunch- pauzeconcerten van de afgelopen zes jaar. Tot en met zaterdag 24 september iedere week, steeds om half 2, een concert van niet langer dan drie kwartier. Er worden niet alleen organisten uitgenodigd, maar ook vocale en instrumentale ensembles. Deze serie is mede moge lijk gemaakt door een bank die als sponsor optreedt. Het hervormde kerkje in Noorden (achter Nieuw koop) werd na al gehele restauratie en bouw van een aansluitend bij gebouw achter de kerk weer in ge bruik genomen. De kerk, die in 1971 op de lande lijke monumen tenlijst kwam, da teert uit 1843. Haar bouw door aannemer J. Koster uit Bos koop kostte toen f. 8400. De restau ratie van nu verg de een bedrag van maar liefst f 1,3 miljoen. Daarvan heeft de hervorm de gemeente zelf tot nu toe ruim f 317.000 bijeenge bracht. De rest komt van subsi dies en giften. (foto Wim Dijkman) LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Al- blas, gez. dienst, mmv Leidse Cantorij. 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. A J. de Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor v. Well en dr. M. de Jonge, 11.15 pas toor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Pet- rakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Nauta, 5 ds. Horlensius; Vredesk. (Burggra- venl.) 10 ds. De Mey-Meulendijk, ha, mmv cantorij; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs, 7 orgelconcert. Wijk 'Stevenshof' (geb. 'Dijkhof j 10 kand. mevr. S. P. Vermeer. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Hemmes. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem., Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Hortensi- us, gez. dienst, Oude Vest zie Hoogl. kerk, Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Rietveld; Merenwi|k zie herv. gemeente. Ge ref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Houtman, 5 ds. R. van Nus. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mosterl. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. De Clercq. Bap tistengemeente (Bethl.kerk Driftstr.) 10 ds. Agtereek. ha. Evang. Gemeenschap (Middel- stegr. 3) 9 evang. T. Korff, 10.30 evang. J. de Leeuw. Evangeliecentrum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 evang. J. Zijlstra, wo. 8 gebedsdienst. Pink- stergem. (O. Vest 13) 10 br. J. Eikerbout, ha. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8 Zevende dag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhof land V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstu die. 11 tot 12 predikatie. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. Genootschap der Vrienden ('Quakers') 10.30 (Rapenburg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10,30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haart.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. J. W. Hoffe- naar, 7 hr. S. v.d. Land, Wassenaar, jeugd dienst. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 prof. dr. Zandee, Utrecht. Geref. Kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds, Wilschut. Chr. Geref. Kerk 9 ds. v. Sorge, Rijnsburg, openb. belijde nis, 2.30 ds. v. Sorge. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 vicaris mevr. M. Lourens, 6.30 ds. Jansen, Leiden; Kruiskerk 9.30 ds. A. de Leeuw, Maarn; Opstandingskerk 9.30 ds. Ommering, 6.30 mevr. J. Broeyer-Bogers. Utrecht; G. Herderkerk 10 ds. Verheul, 7 ds. Taselaar; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 en 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mul der. jeugddienst; Oudshoornse kerk 10 ds. Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. v. Laar, Reeuwijk, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wilschut, 6.30 ds. Stolk, Zuidwolde (Dr.); Salv.kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 ds. Boer. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, ha. 4.30 ds. W. Janse. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalk- ovenw. 62) 10 hr. N. v. Gemeren, 6.30 ds. C. de Jong. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljantstr. 1) zo. 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bomfaciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 11De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoek steen', Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10 ds. A. W. Mol, Domburg. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv, Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Sirag, Leusden, 6.30 ds. Wieman; Salv .kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wegerif, Nieuwkoop; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. N. Kleermaker, R.dam, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Simpelaar. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 mevr. ds. C. Verwaal, A.dam. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Ommering, Alphen; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. G. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 ouderling C. J. Hagesteijn, 5 dienst (voorgan ger was nog niet bekend). Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst, 4 mei 7.30 ds. J. C. Weststra- te. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf. 6.30 ds. G. v. Doorn, Hilversum. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman. 5 ds. Noordam. Bleis- wijk. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 10 en 11.30; An ker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Rothfusz, 7 ds. Verbeek, vesper, gez. diensten. Geref. Kerk ('Hoeksteen') zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk- Mart. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boonstra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Germans, ha. en belijdenis. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Sloof; Ontm- .kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Kat wijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v. Breevoort. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Vlieg kamp Valkenburg 10.30 ds. J. A. v. Selms. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Volk, 6 ds. Driebergen; O. Kerk 10 ds. Christ, 6 ds. Hovius; Ichthusk. 10 ds. Sjolle- ma. 5 ds. H. Visser; Pniélk. 9.30 ds. Hovius. 6 ds. Christ; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Schuurman, 6 kand. J. v. Beelen. Overduin 2.15 ds. Baas. 'Hoeksteen' (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. J. Storm. Her/. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederik- dreef 15) 10 mevr. ds. R. Boeijinga-Alders, Dordrecht, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. v. Breevoort, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9.30 ds. v.d. Horst. 5 ds. Kersten. Geref. K. Vrijg. 9 ds. D. J. Zandbergen, Spakenburg, 4 lees dienst. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uniiaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst, 4 mei 7.30 ds. Meeuse, R.dam. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Vol le-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. bap- tistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. M. Stam, Geleen, ha. Soefi-beweging Universel Murad Hassil (einde Zuid-Boulevard) 4 nam. univer sele eredienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt, 7 ds. Lapré. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. v. LoenenScheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman, 4.30 samenzanguur 'Komt nu met zang'. Leythenrode 10 ds. W. de Leeuw. Elis.-ziekenhuis 9.30 ds. Brommet, 10.45 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. Goed hart, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 oecum. dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, gezinsdienst; Pauluskerk 10 ds. Ten Voorde. N.-Vennep. 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Boswijk, ha. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9.30 en 4.30 ds. Arntzen. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. zo. 10 en 4 ds. Den Boer, 3 mei 7.30 ds. J. Spaans van Norwich (Canada). Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. B. Piet. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo, 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 10. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Koelewijn, Krimpen a.d. IJssel, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom, afscheid. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst. 7 ds. Beekhuis, R.dam. Remonstr. Gem. streekdienst in Alphen. Evang. gem. (Kruis punt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Eijsenga, Zw.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. Moet, Woerden, jeugddienst, 7 ds. Baane, themadienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. A. J. de Jong, Leiden, 7 dienst. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. C. v.d. Weele. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. M. Schreu- der, 7 ds. Keijser, Utrecht. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. De Reu ver, Delft, 7 ds. Elgersma; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Gooijer, Putten. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma, 7 ds. v.d. Lee; Vinkenl. (Binnen) 10 mevr. ds. Janse de Jonge, Wassenaar. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 ds. Slofstra. 'Sole Mio' 9 hr. D. J. van Herwaarden. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Bloemendaal. Delft. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. H. B. v. 't Hof, gezinsdienst; De Zilk 10 ds. v.d. Meij. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 hr. H. J. v. Straalen; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. J. Verdonk, Enkhuizen, 7 ds. Plomp. Geref. Kerk 10 ds. Plomp, ha. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 kand. A. v.d. Lugt, Kampen, 4.30 ds. Feenstra, Berkel. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. W. v.d. Veer, Maassluis, 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. H. Rijksen, ha. Endegeest 10 mevr. S. Poppe. Volle-evangehegèm. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Achterberg, Leiden. Geref. K. 9.30 ds. Veenstra, Leiden, 6.30 ds. Verhoeven, Haarlem. Remonstr. Gem. 10 ds. G. Berve- ling, Vlaardingen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. A. C. Verweij, A.dam, 7 oecum. dienst in ge ref. k. Leimuiden. Chr. Geref. K. 9.30 lees dienst, 2.15 ds. De Haan, R.dam. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. P. de Bruin, Maarn, 5 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Pet- rakerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Terpstra; Immanu- elkerk 9 ds. Cziria, 10.30 ds. J. Heule, Wasse naar, jeugddienst, 5 ds. Snel; Maranathakerk 9.30 ds. Terpstra, 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 5 ds. v. Sorge. Evang. Chris- tengem. (aula mavo) 10 hr. M. A. Brands, Lis- se. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Koldewijn, 7 ds. Germans, mmv 'De Lofstem'. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras, 7 zie herv. ge meente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoud- se. Ned. Prot. Bond Jul.laan 17)10 prof. dr. J. A. Oosterbaan, Heemstede. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. 6.30 ds. Quartel, Gouda. Geref. Kerk 9.30 ds. De i Reus, 6.30 kand. T. Smit, Barendrecht. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Lange- raar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Oegema en ds. Vermeulen, gez. dienst, sluiting winter- werk, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Geref. Kerk 6.30 dr. Bade, Alphen, zie ook herv. gemeen te. Geref. K. Vrijg. 10.30 ds. D. Zandbergen, Spakenburg, 3.30 ds. Grutter, Rijnsburg. Vliegkamp Valkenburg zie Katwijk a.d. Rijn. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen- schap 10 ds. Hemstede, L.dorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoe ting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart. Hulp en Heil-kerk (Schakenbosch) 10 ds. Verheule, zangdienst. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoek kade) 9.30 en 4.30 ds. G. H. van Kooten. Ge ref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, ha. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 4.30 ds. J. Kok. Aulage- - meenschap Noordhofland 10.30 agapè-vie- ring. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. RkKerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 hr. P. C. Taal, 4.30 ds. v. Trigt, Middelharnis. 7 mu ziekdienst; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wieman, Bodegraven. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, thema- j dienst, 7 ds. v.d. Horst, Katwijk. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 mevr. ds. J. Duhoux- Rueb, Den Haag. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 dr. H. Vreekamp, Epe, 6.30 ds. v. 't Hof. Geref. Kerk l 9.30 hr. L. Broek, O.geest, 6.30 dr. Fernhout, j Alphen. Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schoolstr. j 20) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg, Bode- j graven, 7 hr. M. Schreuder. Rk Kerk zat. 7, zo. j 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 drs. A. Wijl- huizen. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zo. 10; Meerburgkerk H. Rijn dijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Eijsen ga, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Buikema, 6.30 gez. evang.dienst, ds. J. M. de Meij, Uithoorn, mmv kerkkoor. Remonstr. Gem. 10 streekdienst in Alphen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2