Elftal 'zware jongens' speelt alleen thuis Boksen in de oorlog In gevangenis Norgenhaven is de trainingsopkomst altijd honderd procent EXTRA PAGINA 21 Het team van de jeugdgevangenis in Zutphen had eind jaren zeventig de primeur voor wat betreft het spelen in competitieverband. Esserheem, evenals Norgerhaven gevestigd in Veenhuizen, volgde spoedig, waar na de D VB ook de huidige ploeg van Eelco Graafsma (33) en Martin Kam- stra (37) opnam in het competitie schema van de reserve vierde klas. door Peter van der Meeren „In het begin wisten we er wel raad mee", aldus Kamstra. „De tegenstander kwam hier al bij voorbaat geïmponeerd heen, onzeker door het gevoel dat ze de gevangenis in moesten om tegen 'zware jongens' te spelen. Dan stonden we bin nen vijf minuten vaak al met 2-0 voor". Maar alles went, ook voor ploegen als HZW 5 en de reserves van ZVZ uit Zuidlaren, afgelopen week op visite in Norgerhaven. En de equipe van de W Veenhuizen raakt helemaal niet van de kook: dat bestaat dan ook hoofdzakelijk uit cipiers en anderssoortige bewakers. De bezoekende club mag maximaal achttien man meenemen naar het cellen complex. Veel toeschouwers Veel ruimte voor supporters is er dan ook niet. Desondanks wordt een thuis wedstrijd van Norgerhaven altijd goed bezocht. Niet alleen kijken her en der op gestelde bewakers aandachtig toe, maar ook staan veel gedetineerden liever an derhalf uur langs de ommuurde kalklij- nen, dan die tijd door te brengen in de ei gen cel. Het werken met langgestraften (de straffen variëren van zes maanden tot le venslang) vereist volgens Eelco Graafs ma vooral „flexibiliteit en een zeer brede mens-visie". Hij wordt niet koud of warm van het moeten omgaan met man nen die het nodige op hun kerfstok heb ben. „Waarom? Martin en ik behandelen ze als sporters, we vragen niet of ze ie mand vermoord hebben of wat ze anders hebben uitgevreten. Je voelt je geen mo ment angstig of bedreigd, het is hier pret tig werken. En als je hoort hoeveel lera ren er op scholen wel niet overspannen worden". Sporten is niet verplicht in Norgerha ven, „maar tweederde van de jongens komt graag naar ons toe", verduidelijkt Martin Kamstra. Dat heeft ook te maken met het feit dat een niet-sportende gede tineerde meer uren moet maken in de werkzaal of drukkerij, waarin hoe dan ook vier uur per dag dient te worden ge werkt. Naast het voetbal mag vooral het prima geoutilleerde krachthonk zich in een grote belangstelling verheugen. Ten nis, badminton en volleybal worden ook frequent beoefend. „Het moeilijkste is bij het voetbal ei genlijk het feit datje te maken hebt met verschillende culturen", aldus Eelco Graafsma. „We hebben hier nu een Ar gentijn zitten, echt, net Maradona. Maar hij is nietje gebruiken in het team, hij pielt en prutst maar raak. Dat pikken de anderen domweg niet. Je moet zien een collectief neer te zetten en dat valt niet mee. De jongens komen hier allemaal als eenling en bepaald niet vrijwillig. Ze krijgen te maken met samenspel en re gels". Buitenlanders Het Norgerhaven-elftal telt op dit ogenblik zes buitenlanders. In de voor hoede loopt een Chinees, die nog in het tweede team van Seiko Hongkong heeft gespeeld. Rechterspits is een Spanjaard, „een heerlijke voetballer, maar wel eéhs wat lui", aldus Eelco Graafsma. Spaans VERVOLG VAN PAGINA 19 "Jan Oly. amateur-bokskampioen zwaargewicht 1940 van Nederland zoon van den bekenden oud-kampioen zwaargewicht Sam Oly - die als SS-Rot- tenführer bij de Standarte 'Westland' door het actief deelnemen aan den strijd aan het oostelijk front zijn titel niet kon verdedigen, bokst thans met veel succes in Duitschland. Nadat hij eerst op overtuigende wijze het kampioenschap van de Oostmark had behaald, getuige zijn drie snelle k.o.- overwinningen, bokste hij tegen drie verschillende tegenstanders, welke hij eveneens overwon, resp. met k.o. en op punten. Op 3 juni trad hij te Klagenfurt in den ring tegen den geweldigen Olympischen kampioen uit Wuppertal Heinz Runge. Slechts het groote respect dat Oly voor zijn beroemden tegenstander had, be hoedde Runge voor een onbeslist of ne derlaag. Het zuivere boksen van. Oly en zijn gevreesde rechtsche directen, die hij toen in den strijd gooide, brachten de toeschouwers in extase. Zij konden he laas den achterstand, in de eerste ronde opgeloopen, niet meer teniet doen. In de zen geest van een ware sportkameraad- schap spreken de Duitsche kranten hun lof uit over den Nederlander, roemen zijn wijze van boksen en zijn de vaste overtui ging toegedaan, in hem den nieuwen grooten man van Europa te zien De nu 75-jarige Ben Bril heeft Jan Oly als bokser bij wijze van spreken zien op groeien, zoals trouwens ook diens broer Kees. Van 1934 tot 1940 trainden zij bij het Amsterdamse Olympia, voor de oor log ook de vereniging van Bril. "Ik woon de in Utrecht, op dinsdag haalde ik Jan op met de auto, op donderdag Kees. En dan gaf ik ze altijd een croquet. Aan die jongens heb ik nooit iets gemerkt voor de oorlog, ook al wisten ze dat ik jood was". Eind 1940 nam Bril afscheid van de ring. Twee jaar later zou hij met zijn gezin worden opgebracht. Eind 1942. uitgere kend door zijn oud-clubgenoot Kees Oly die een jaar eerder al alle meubels bij de familie Bril was komen wegslepen. Bril Op het wedstrijdformulier prijken slechts de initialen en de opstelling ondergaat nogal eens wijzigingen. Maar aan spelers nooit gebrek in Norgerhaven, de gevangenis voor langgestraften in Veenhuizen. „Het gaat nu weer lekker, er zijn weer een is vaak de voertaal tijdens de tactische bespreking. Graafsma weet zich daarin wel te redden, aangezien hij twee jaar als surfinstructeur werkte op Ibiza. „Maar Engels en Duits moeten we ook kunnen, terwijl er uiteraard ook Nederlanders bij zitten", aldus Martin Kamstra. „het is soms net als bij de bouw van de toren van Babel. Dan schreeuw je: 'Lijn houden!' en dan kijken zes man je vreemd aan". Kamstra en Graafsma zijn zeer afhan kelijk van de aan- en afvoer van gedeti neerden. „We leggen nog net niet de rode loper uit, maar het ontvangstcomité staat wel altijd klaar om te zien of er bij de mannen die binnenkomen gasten zitten die goed kunnen voetballen", lacht laatstgenoemde. „Maar je blijft natuur- kreeg zowel in 1941 als in het jaar erop hetzelfde korte antwoord op de vraag waaraan hij dat verdiende: "Plicht is plicht". Levensteken Ver na de oorlog, om precies te zijn in 1964 vernam Bril nog een levensteken van Jan Oly. In Miami, waar Ben Bril zich ophield om wedstrijden te arbitre- ren. "Mensen van de Amerikaanse bond kwamen naar mij toe, ze hadden van een Hollandse jongen uit Argentinië bericht gekregen. Hij wilde in Amerika komen boksen. Of ik ene Jan Oly kende, werd mij gevraagd. Nou, toen heb ik een boek je over hem opengedaan" Zo er rond de ring al uiting werd gege ven aan gevoelens van antipathie tegen boksers die zich rekenden tot de nieuwe orde dan waren bovenal de Nederlan ders het doelwit van schimppartijen. Zoals in Rotterdam bijvoorbeeld, in no vember 1942. Naar alle waarschijnlijk heid daartoe gedwongen door de Rijks gevolmachtigde voor de sport a Stuling uit Groningen, een NSB-er die zich uit gaf voor Van Groningen a Stuling, sprak hoofdredacteur Bouwens in het orgaan bokssport zijn afkeuring daarover uit: "Den laatsten tijd schijnen er lieden te zijn, die op bokswedstrijden niets beter weten te doen dan bij voorbaat een of an deren bokser uit te jouwen, omdat deze een bepaalde politieke richting is toege daan. Wij raden het publiek aan en dan hebben wij natuurlijk op het oog de min derheid, die niet schijnt te weten wat sport en sportiviteit beteekenen zijn gedrag maar snel terug te brengen in de juiste koers". Onder het kopje INGEZONDEN schrijft Peter Wagner, hoofd Dienst Bok sen van de Jeugdstorm op 30 november 1942: "Ik wil er nochtans nog even de aandacht op vestigen dat de Overheid paar goeien bijgekomen", aldus Eelco Graafsma. Samen met Martin Kamstra is hij als sportinstructeur verantwoordelijk voor de sportieve ontspanning van de ongeveer 120 gedetineerden. Voetballen is verreweg het populairst. lijk afhankelijk dan neemt die af scheid, dan heeft een ander verlof. Er is er wel eens een geweest die verlof had, maar die pas na de wedstrijd naar huis ging. Heel vaak krijgt ook de familie te horen dat bezoek op zaterdag niet is ge wenst. Dan moet er gevoebald worden. Want reken maar dat ze het een eer vin den om in het team te spelen". „Maar het hangt er ook van af hoe de resultaten zijn", vervolgt Martin Kam stra. „Wat dat betreft is het overal hetzelf de". Dit seizoen speelt Norgerhaven in de reserve tweede klas. „Dat was eigen lijk niet de afspraak met de DVB. Maar we waren veel te sterk voor de vierde klas, we werden telkens kampioen. Toen mochten we hogerop. We zitten nu aan haar gewichtig besluit het beoefenen van het wedstrijdboksen in het openbaar toe te laten moeilijk zal kunnen handhaven, als het publiek zich niet sportief ge draagt en provocerend optreedt. Een kind begrijpt dat ook hier de kruik zoo lang te water gaat tot zij breekt. De schreeuwers van: "sla hem eruit" als een jeugdstormer in den ring komt, mogen dit ook wel eens bedenken. En tevens kan het geen kwaad als dezen lafaards onder den neus wordt gewreven dat zij zich doodstil houden als b.v. Gustaaf Eder in den ring verschijnt, maar hun kinderachtig geloei reserveeren voor een jeugdigen jeugdstormer". Uittreksel uit de notulen van de jaar lijkse algemene vergadering, gehouden op 2 juli 1944 in hotel 'Krasnapolsky' in Amsterdam. De heer Van Aperen meldt zich als eerste spreker voor de rond vraag. "Als vertrouwensman van één on zer beste beroepsboksers vraag ik me af waarom Lagrand nooit gelegenheid krijgt in het buitenland te boksen". NBB-voorzitter Bakker, die Van der Werff jr. is komen opvolgen, laat de be antwoording van die vraag over aan pro motor Theo Huizenaar. "De zaak is dat men in Duitschland geen tegenstanders heeft voor Lagrand, Nicolaas en Van Dam. Lagrand heeft enkele malen in Duitschland gebokst en gewonnen. Daarna heeft men Lagrand niet meer ge vraagd. Onze vertegenwoordigers in de lichtere gewichtsklassen winnen aldoor in Duitschland, terwijl de zwaardere ge wichten steeds verliezen. Daarom vra gen de Duitsche promotors deze laatsten". "Toen had je helemaal niet het gevoel dat je werd misbruikt, dat begon je pas veel later in te zien", zegt Lies Nicolaas, de vrouw van Jan. "Je hoorde ook niet veel nieuws in die tijd. Als Jan maar kon bok sen was het goed, daar leefde hij voor. In Een elftal van Norgerhaven speelt al acht seizoenen in de competitie, dank zij de medewerking van de Drentse Voetbalbond (DVB). En niet te vergeten de tegenstanders: Norgerhaven speelt alleen thuiswedstrijden. Voetbal ons plafond". Een heuse derby kent men even over de grens bij Haule ook. Sterker nog: er moest zelfs eenmaal een uitwedstrijd worden gespeeld. Tegen de medegevan genen van Esserheem stond er uiteraard het nodige prestige op het spel. „En niet te vergeten heel wat geld. Want ze wed den hier op alles. Maar het echte thuis voordeel is wel verdwenen. De tegen standers weten wat ze te wachten staat. Fouilleren, schoenspanners en de ballen- pomp inleveren: men kijkt er niet meer vreemd van op. Ook de scheidsrechters zijn eraan gewend, van die bangeriken heb je niet meer", aldus Eelco Graafsma. Toch doet de hele situatie voor een bui tenstaander tamelijk bizar aan. Niet al- zijn hart is hij altijd een amateur geble ven, toen hij prof was was hij eigenlijk een betaalde amateur. Ja, en er moest ook geld verdiend worden. Daar is niks van overgebleven. Nadat de hongerwin ter was uitgebroken, moest je voor een brood op de zwarte markt tachtig gulden betalen". Zuiveringscommissie Na de oorlog moest Theo Huizenaar voor de zuiveringscommissie verschij nen. Nog zit de bokspromotor dat dwars, temeer daar hij volgens eigen zeggen in de oorlog als een held werd betiteld om dat hij voor zovele mensen vrijstelling had gekregen. Hem werd verteld dat er door iemand van het district Zuid-Hol land een klacht was ingediend over zijn contacten met de Duitsers. Huizenaar stelde de zuiveringscommissie een brief ter hand, ondertekend door tal van bok sers. "Ondergetekenden verklaren dat de Heer Theo Huizenaar ons gedurende de oorlog onschatbare diensten heeft bewe zen door alles in het werk te stellen om ons uit arbeidsinzet, krijgsgevangen schap. concentratiekamp etc. te houden. Wij weten maar al te goed dat Huizenaar dikwijls voor heel moeilijke problemen heeft gestaan, waardoor zijn karakter op zware proef werd gesteld". Huizenaar kwam door de zuivering heen. "Logisch, ik ben mijn hele leven recht door zee gegaan, ook in de oorlog. Die ene vent beweerde dat ik niet goed was geweest. Nou, waren ze in die jaren allemaal maar zo geweest als ik.". De hongerwinter telde de bokssport uit, zoals de hele samenleving ontwricht raakte. Augustus 1945 keerde Ben Bril met zijn gezin na omzwervingen in Zwit serland en Noord-Afrika terug in Utrecht. Tijdens de oorlog was hij via Vught en Westerbork uiteindelijk in Ber tussen vijf meter hoge hekken en spiedende bewakersogen. Schoenspanners en het pompje voor de ballen inleveren. De aanmoedingskreet 'Sluit ze op' krijgt hier een heel aparte betekenis. leen krijgt een uitroep van een der bezoe kers, „Sluit ze op!", een pikant tintje, maar ook het spelen in een ijzeren kooi kan niet alledaags worden genoemd. En een coach die dan weer in het Engels, dan weer in het Spaans aanwijzigingen geeft om vervolgens in zijn moers taal de linksachter uit te foeteren, kom je even min ieder weekeinde tegen. Graafsma en Kamstra gaan zo 'normaal' mogelijk te werk. „Dat hebben de jongens toch het liefst". Wat er toe leidt dat de doelman 'stijf wordt gescholden als een slechte uitgooi tot gevolg heeft dat ZVZ 2 een voor sprong kan nemen. Goalie C. blijft in elk geval op z'n post. wat enige jaren geleden niet van een voorganger kon worden ge gen-Belsen beland. Hij had evenwel aan nemelijk weten te maken dat zijn echtge note in Amerika was geboren ("ik heb hoog spel gespeeld, ze heeft daar welis waar dertien jaar gewoond, maar ze was wel in Amsterdam geboren"). De Ameri kaanse wet schreef voor dat buitenlan ders die na 1929 met Amerikaans burgers waren getrouwd eveneens als Amen- kaan werden aangemerkt. "Dat heb ik aangevoerd tijdens een Austausch, een ruil van 200 Amerikaanse burgers en 200 gewonde Duitsers". Rentree Eenmaal teruggekeerd in Nederland voelde Bril niets voor een rentree in de ring. Op aandrang van zijn vrouw ("zij was opgebeld door Barend Bergstrom, de administrateur van de NBB") en zoon. die hem 's avonds na zijn werk te vaak in een hoek van de kamer zagen kniezen, zegd. Een verwoed aandringend Norger haven bevond zich met tien man voor het vijandelijke doel. toen de counterende opponent plots op een volledig verlaten veste kon afgaan. Terwijl iedereen de bal in het oog hield, bleek de Norgerhaven- doelman over het hek te zijn verdwenen. „Maar je komt niet ver. Het is hier kaal en als ze de wegen naar Assen en Donker broek afzetten, ben je zo weer terug", al dus Eelco Graafsma. Oude bekenden Ook zonder vluchtpoging komt het voor dat Kamstra en Graafsma 'oude be kenden' kunnen opstellen. En mocht een goede voetballer krap bij kas zitten, dan kan er op schoenen 'van 't rijk' worden gespeeld. Over het tenue (met passend verticaal streepje) hoeft niemand in te zitten: de sportkast puilt uit. terwijl de nieuwste shirts, broekjes en kousen wer den aangeboden door een ex-gedetineer de. In de kast zowaar ook een stel Ajax- shirts. „Die hebben we van de club ge kregen toen ze hier speelden. Dat was in de tijd van Tahamata, die wilde hier wel voetballen omdat er toen Molukse trein kapers vastzaten. Ook Wim van Hane- gem heeft in Norgerhaven gespeeld. Cambuur eveneens en PEC Zwolle heeft hier getraindaldus Martin Kamstra. „Zeker, ook wij trainen en het gaat er al tijd fanatiek aan toe. De wedstrijd is het hoogtepunt van de week, iedereen wil spelen. Je traint vooral sociaal, maar dat geldt voor alles wat we hier aan sport doen. Er komen mensen van zestig en dertig jaar bij ons. het vereist telkens weer een andere benadering". Als trainers zijn Eelco Graafsma en Martin Kamstra zeer afhankelijk van wat er aan spelers voorhanden is. „Aan de an dere kant is er nooit de dreiging van het de laan uitgestuurd worden", lachen de twee, die momenteel druk bezig zijn met de organisatie van het toernooi op He melvaartsdag. „De jongens kijken er nu al naar uit". Het zal schipperen met kleedruimte zijn, want in Norgerhaven wordt momenteel druk gesloopt en ge bouwd. „Er komen zo'n honderd cellen bij, daar zitten we eigenlijk niet om te springen". Praatpaal Maar honderd man extra betekent toch even zoveel kans op versterking van het voetbalteam? „Kan best", aldus Eel co Graafsma, „maar de beheersbaarheid wordt ook moeilijker". Kamstra: „Zet tien ratten in een kooi en doe er tien bij. dan krijgt je een enorm stuk agressie. Dat geldt voor ons tweeen ook, de pro blemen worden meegenomen. Je fun geert hier toch al als praatpaal, wat dat betreft doen wij net zulk belangrijk werk als een psycholoog. Die functie wordt wel eens onderschat. Honderd cellen ex tra... ze moeten het aan de basis gaan aan pakken. Meer politie bijvoorbeeld". De wedstrijd tegen ZVZ 2 gaat uitein delijk met 1-6 verloren. Geflatteerd, maar Norgerhaven blijft er wel door in de gevarenzone. Uitblinker bij de thuisclub is T., de geblokte libero die bij een door snee-derdeklasser niet zou misstaan. De Engelsen in het team zwoegen als iedere Brit, de Chinezen zijn vooral snel. de Spanjaard is inderdaad getruct, maar een tikje lui. Eén vooroordeel kan in ie der geval de prullenbak in: het team van gedetineerden zet er niet de botte bijl in zodra de tegenstander beter is. „Ach. al die vooroordelen, daar zitten wij niet meer mee", aldus de sportin- structeurs. „Beschouw het als een nor maal voetbalteam. De jongens leven er echt voor". En op eén ding zal menig col lega-trainer stikjaloers zijn: in Norgerha ven is de trainingsopkomst altijd hon derd procent. liet hij zich uiteindelijk toch overhalen een scheidsrechterscursus te gaan vol gen. "Ik had me heilig voorgenomen nooit meer met een mof in de ring te staan. Daarom weigerde ik lange tijd examen te doen voor internationaal scheidsrechter. Maar de Engelsman Har ry Banks, de secretaris van AI BA, de in ternationale boksbond heeft mij toch zo ver gekregen dat het wel gebeurde. Ben. zei Banks, wij zijn ook platgebombar deerd. En zo arbitreerde ik de eerste Duitser in 1956, in Londen was dat. Ik had het daar vreselijk moeilijk mee. maar ik heb niets laten blijken. Verdien de hij een waarschuwing, dan kreeg hij die. Verdiende zijn tegenstander een waarschuwing, dan waarschuwde ik de tegenstander. Ik probeerde me zo neu traal mogelijk op te stellen. Dat het me lukte, was voor mij een zelfoverwin ning". Theo Huizenaar: "Ik zweer dat ik niets verkeerd heb gedaan". De selectie van het elftal van Norgerhaven. Op de voorgrond de beide trainers. Links Martin Kamstra, rechts Eelco Graafsma. "De dreiging dat we de laan worden uitgestuurd, kennen wij niet". (f0io joo Fcnstra»

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21