'Het gaat uiteindelijk om onze overleving' 'Ik viel met mijn neus in de boter' SpoorPtTV Massa-hysterie rond Cubino Meerburg-trainer Heenna van Voss LEIDEN Met een kunstgrasveld dat aan alle eisen vol doet en een trainer die luistert naar de naam Casper Heer- ma van Voss, zou Meerburg kunnen worden verward met een hockeyvereniging hier uit de buurt. Roomburg bij voorbeeld. Maar iedereen die een beetje bekend is in het re gionale voetbalwereldje weet dat aan de Laan de Goede Herder achter de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk een échte voetbalvereniging huist die bovendien zéér succesvol is. Na de promotie uit de Afdeling Lei den twee jaar geleden, staat Meer burg voor een historische gebeur tenis in het bestaan van de club uit Zoeterwoude Rijndijk. Morgen te gen Van Nispen immers kan de ploeg van oefenmeester Heerma van Voss wéér kampioen worden. door Fred Segaar Dan moet het elftal overigens win nen van Van Nispen. Lukt dat niet, dan krijgt Meerburg in de twee res terende wedstrijden een herkan sing. Want de voorsprong op naas te concurrent WSB bedraagt di punten, terwijl de R wedstrijd minder speeld. Van den Berg bondscoach taekwondo-team LEIDEN - Gerard van den Berg is benoemd tot (tijdelijk) bondscoach van de nationale vrouwenploeg taekwondo. De Leidenaar, op wiens sportschool Mandy de Jongh uitgroeide tot wereldkam pioene in deze tak van sport, zal het vrouwenteam begeleiden op het Europese kampioenschap dat eind mei in Ankara wordt gehouden. "Of er een vast dienstverband met de Bond uit voort zal komen, kan ik op dit moment nog niet zeg gen", reageerde Van den Berg op zijn benoeming. "Tot nu toe hield één man zich bezig met alle selec ties. Omdat Nederland met een grote afvaardiging naar Turkije gaat valt dat voor die ene coach niet meer te volgen. De Bond heeft daarop mij benaderd. De kans be staat inderdaad dat ik in de toe komst vast aan de vrouwenploeg wordt gekoppeld. Ik zie dat wel zit ten", aldus de Leidenaar. "We mogen niet teveel op de za ken vooruitlopen", tempert Heer- ma van Voss het optimisme. "Maar inderdaad, de kans is groot dat we het redden". De inwoner van Bos koop streek aan het begin van dit seizoen neer bij Meerburg, "waar ik eigenlijk een beetje met mijn neus in de boter ben gevallen". De 37-jarige oefenmeester doelt daar mee op de ideale werkomstandig heden die bij de kandidaat-kam pioen waren ontstaan. Zijn voor ganger Matty Kantebeen klaagde in het verleden steen en been. De trainingsvelden lieten te wensen over, terwijl de gemeente weigerde geld te blijven pompen in de trai ningsaccommodatie van de club. Gezeur In die situatie kwam verandering toen de gemeente voor eens en voor altijd afwilde van het gezeur en de vereniging daarom een kunstgrasveld liet aanleggen. Heerma van Voss plukte er de vruchten van, want hij werd in de gelegenheid gesteld om in de win termaanden door te voetballen. Op de mat mogen volgens de regle menten van de KNVB overigens al leen de recreatieteams competitie wedstrijden spelen. Maar het eer ste elftal maakte er in de weekein den natuurlijk druk gebruik van voor het spelen van oefenduels en bovendien speelde het hoogste elf tal elke dinsdagavond een wed strijd tegen een gerenommeerde amateurclub uit de regio. ADVERTENTIE Casper Heerma Van Voss (links) poseert met een aantal van zijn spelers aan de vooravond van de belangrijke ■wedstrijd tegen Van Nispen. Maandag 2 mei promotie landelijke competitie van der Plas BMW - Rovedo (Dordrecht) Aanvang: 20.00 uur Sporthal Cleyn Duin "En dus zijn we goed in het ritme gebleven", weet de trainer, die spreekt van "een ideale situatie. Daarbij hebben we een groep die bestaat uit een mixture van jonge spelers en routiniers". Tot die laatste categorie behoren doelman Peter van der Heyden (ook nog actief geweest voor RCL) en laatste man Ger Straathof. Bei de voetballers dicht Heerma van Voss een belangrijke rol toe in het succes van Meerburg. "Vorig jaar speelden ze in het tweede. Nu blij ken ze goud waard in het eerste elf tal. Achterin houden ze het goed dicht en dat geeft vertrouwen. Ook als we niet zo goed spelen, weten de jongens dat dat niet direct te gentreffers kost". Bovendien heeft de ploeg in Piet de Koning een aanvaller die een neus heeft voor treffers en in 'han gende spits' Hans Boom een voet baller met ervaring op het hoogste amateurniveau. De speler keerde aan het begin van dit seizoen terug van een avontuur bij zaterdageer steklasser Noordwijk, waar hij ove rigens geen vaste plaats veroverde. "Een jongen als Rien van Veen speelt eveneens een belangrijke rol. Toen hij geblesseerd raakte, had ik gelukkig wel de mogelijk heid om een iemand als Martin van Kins op zijn plaats te zetten. Ons tweede is twee keer achter elkaar gepromoveerd. De ploeg speelt in de reserve derde klasse. Nu heb ben ze het wel moeilijk. Dat kan na tuurlijk bijna niet anders. Als er blessures zijn gaat dat ten koste van dat team. Want het betekent dat zo'n tweede zijn beste spelers verliest. Gelukkig is de samenwer king met de leiders van de hoogste elftallen zéér goed. Elke donder dagavond hebben we goed overleg. Ik voel me in de rug gesteund. Het is hier "fijn werken". Meningsverschil Hij had alleen een meningsver schil met de talentvolle Martin van Zanen, die het niet eens was met zijn rol in het elftal en prompt zijn biezen pakte. De middenvelder overweegt over te schrijven naar RCL. "Ik heb lange gesprekken met hem gehad, maar we konden niet op één lijn komen. Op een ge geven moment heb ik hem gewis seld. Dat was voor hem de bekende druppel". Een conflict dat hem deed den ken aan vorig jaar, toen Herema van Voss (die als voetballer actief was voor het Utrechtse Midlandia) (foto H de zondagtak van Floreant onder zij hoede had. "Dat klikte dus niet en ik ben daar op een bepaald mo ment zelfs op non-actief gesteld. Ik heb eerder zes jaar bij Waddinx- veen gewerkt en ik ben ook nog trainer geweest van de zaterdagaf deling van Floreant", aldus Heer ma van Voss, in het dagelijks leven gymnastiekleraar. "Wat mijn eigen bijdrage is aan het succes? Ik denk datje op dit ni veau de trainingen gevarieerd moet houden en verstandige aan wijzingen moet geven, je moet geen lulkoek verkopen en bepaal de spelerswisselingen kunnen mo tiveren. Maar het belangrijke is na tuurlijk dat de jongens het oppak ken. En dat is het geval. Het klikt gewoon tussen ons". ZATERDAG 13.Ö0-16.35 Did 2: Die Sport-Reporlage: rechtstreeks verslag van de Open Duitse Tenniskampioenschappen voor mannen in Hamburg. 13.30-18.05 BBC 1: Grandstand. Met rug by: finale van de Challenge Cup. voetbal, snooker, paarderennen: vanuit Haydock en voetbaluitslagen. 14 25-14.30 SCH: Voetbaluitslagen. 15.30-16.30 SCH: Super Sport 16 23-17.30 Ned 1: Indoor Voetbal Toer nooi: samenvattingen van de wedstrijd om de derde en vierde plaats tussen Engeland en All Stars en de finale tussen Nederland en Duitsland. 16.30-17.30 SCH: Amerikaans College Basketbal: derde kwartfinale NCAA-toer- nooi Kansas-Kansas State. 16.30-17.30 SKY: International Motor Sports: met o.m, een reportage van de World Rally Championship in Portugal en de World Sportscar Championship Series in Spanje. 17.30-19.10 BBC 2: Snooker. 18.00-19.00 Did 1: Sportschau: met o.a. Bundesliga voetbal. 18.10-19.00 BRT 1: Speel op Sport: tur- 18.15-18.20 BBC 1: Sport. 19.25-20.00 Ned 2: Veronica Sport: met Sport Kort, rugby (Challenge Cup Final), een onderwerp over snow-wandelen en ijs hockey (Buffalo-Detroit). 19.30-20.00 Did 3: Sport im Westen. 20.30-21.00 BBC 2: Snooker 21.55-23.10 Did 2: Das Aktuelle Sport-Stu- dio. 22.20-23.20 SKY: Transworldof Sport: his torische. dramatische en humoristische I de sportwereld. 22.35-00 00 BBC 2: Snooker 00.00-00.15 BBC 1: Sport 00.30-00.50 BRT 1 Sport op Zaterdag 01.30-01.40 BBC 2: Snooker ZONDAG 13 15-16.30 Did 2. Die Sport-Reportage rechtstreeks verslag van de finale van de Open Duitse tenniskampioenschappen voor mannen in Hamburg. 14 00-15.00 SKY: Transworld of Sport 14 15-18 00 BRT 2. Stadion, met o m For mule I (Grote Prijs van San Marino uit Imo- 15.00-16.00 BBC 2. Rugby Special: ver slag van de wedstrijd Bristol-Harlequins. 15.00-17.00 SCH: WK snooker voor pro fessionals. 15.30-17.00 Did 3: Sport im Westen extra. 16.00-19.40 BBC 2: Sunday Grandstand: met snooker, motorraces, cricket (Worces- teshire-Notts), rugby en autosport: Formu le-I Grand Prix van San Marino. 17.10-18.40 Did 1: Sportschau. Met auto sport: De Grote prijs van San Marino voor Formule l-wagens, motorsport: Grand Prix van Portugal voor motoren in de 250 cc klasse en wielrennen: Grote Prijs van Frankfurt (Rund um den Henniger Turm). 17.30-19.00 SCH: WK snooker. 17.35-17.45 Ned 3: Sportuitslagen. 19.00-20.00 Ned 3: Studio Sport. 19.30-19.45 Did 3: Sport im Westen. 19.30-20.30 SCH: WK snooker 20.05-20.40 BRT 1: Sportweekend. 20.30-20.35 SCH: Voetbaluitslagen. 22.55-23.10 Did 2: Sport am Sonntag. 23 20-01.00 BBC 2: Snooker. 01.00-01.40 BBC 2: Grand Prix San Mari no: samenvatting. HOCKEY - Het Spaanse hoc keyteam heeft zich gistergmiddag in het Wagener-stadion van Am stelveen gekwalificeerd voor het Olympisch hockeytoernooi voor mannen in Seoul. De Spanjaarden wonnen ook de tweede plaatsings wedstrijd tegen Polen. Na de zege van woensdag met 3-1 werd het nu 2-1. BEJAR (ANP) - Laudelino Cubino bracht een massa-hysterie teweeg. De jonge Spaanse coureur reed gis teren in de gele trui van de Vuelta d'Espagne zijn geboorte- en woon plaats Bejar binnen. Tienduizen den Spanjolen juichten hem harts tochtelijk toe. Ze hadden nauwe lijks oog voor Francisco Navarro, die vijf minuten eerder een solo van 216 kilometer met zijn eerste overwinning bij de profs bekroon de. Navarro, een ongewoon uit de kluiten gewassen Spanjaard van 1.87 meter bij 80 kilo, fietste na achttien kilometer van de vijfde etappe weg uit het peloton dat in wandeltempo uit Badajoz was ver trokken. Hij hield de traditie van de Spaanse solorijders in staan. Slechts één op tien boekt daadwer kelijk succes. Navarro, die in drie jaar bij de profs nog niets had ge wonnen, dacht ook niet direct aan de overwinning. Zelfs niet toen zijn voorsprong na 125 kilometer tot een kwartier was opgelopen. Zonder het te weten kreeg de vluchter de omstandigheden mee. In het peloton ontstond onenig heid. De ploeg van gele-truidrager Cubino weigerde te achtervolgen. Daarop weigerden de andere Spaanse ploegen eveneens extra inspanningen te doen. Navarro kende geen inzinking en omdat er ook in de slotfase met drie colletjes geen jacht werd gemaakt, hield hij bijna vijf minuten over. Hij was sinds zijn overwinning in de Ronde van Sebavi voor amateurs verleerd hoe hij een boeket moest vasthou den. De vier Nederlanders bleven een dag na de etappezege van Matthieu Hermans buiten beeld. Luc Suy- kerbuyk finishte in het eerste pelo ton. Beuker en Nijboer hielpen Hermans zo fris mogelijk over de bergjes geen. Dat kostte een kwar tiertje achterstand. Zaterdag in de vlakke etappe over 202 kilometer van Bejar naar Valladolid heeft Hermans een nieuwe kans op suc- TENNIS - Boris Becker heeft gis teren slechts vijf kwartier nodig ge had om de halve eindstrijd te berei ken van het toernooi in Hamburg. De Westduitser, die in de halve fi nale de winnaar van het duel Nyström-Leconte ontmoet, stond de Argentijn Guillermo Perez-Rol- dan slechts vier games toe. BETAALD VOETBAL Eerste divisie: NEC - RKC 0-3 (0-1). 20. Brands 0-161Van de Wiel 0-2,82. Van de Wiel (strafschop) 0-3. Scheidsrechter: Egbertzen, toe schouwers: 3.000. Gele kaart: Bosz (RKC). Ronde van Spanje, vijfde etappe: 1Navar ro (Spa) 234 km in 6.13.13 (gem. 37,618 km/u), 2. Cerin (Joe) op 4.23, 3. Ocana (Spa), 4. Ramirez (Col) beiden zelfde t.jd als Cer.n, 5. Kelly (Ier) op 4.47,6. Da Silva (Por). 7. Chiapucci (Ha). 8. Do- minguez (Spa). 9. Cubino (Spa), 10. Mujika (Spa), 11Van Brabant (Bel), 12. Gaston (Spa), 13. Pino (Spa). 14. Fuerte (Spa). 15. Schepers (Bel), 16. Lejarreta (Spa), 17. Aja (Spa), 18. Dietzen (WDI). 19. Echave (Spa), 20. Ruiz-Cabestany (Spa), 86. Suykerbuyk (Ned) allen zelfde tijd als Kelly, klas seringen overige Nederlanders: 164. Hermans op 13.55,168. Beuker, 175. Nijboer beiden zelfde tijd als Hermans. Algemeen klassement: 1. Cubino (Spa) 18.15.07, 2. Dietzen (WDI) en Pino (Spa) beiden op 1.38, 4. Mujika (Spa) 1.50. Palestijnse kwestie verscheurt Israëlische 'duiven' TEL AVIV "Wat moeten we anders?". Geconfronteerd met het optreden van hun leger in de bezette gebieden, ra ken de Israëli's niet moe die vraag, soms provocerend, soms berustend, te herhalen. Ook al zijn ze zeer kritisch over de houding van de verantwoordelijke politici en ver dragen ze de televisiebeelden van de 'intifada' (Arabisch voor de Palestijnse opstand in de bezette gebieden) nauwe lijks, een alternatief zien ze niet. Die inwendige ver scheurdheid treedt ook op bij de verantwoordelijke politi ci, binnen politieke partijen, in gezinnen en families. door Hans Goessens Israël Gat, de internationaal secre taris van de Arbeiderspartij, maakt van zijn hart geen moordkuil: ook hij voelt zich verscheurd. Hij is lid van de Vrede Nu-beweging en een erkende 'duif binnen zijn partij. Maar hij staat achter de wijze waar op het leger onder verantwoorde lijkheid van partijgenoot Rabin de orde tracht te herstellen. Gat: "Wij besturen die gebieden. Wij bepalen dus wat er wel of niet gebeurt. Zo simpel is dat". Optimistisch over het verloop van het politieke proces dat uitein delijk een oplossing moet brengen, is Gat niet. Deels omdat volgens hem de Palestijnse leiders altijd hebben verzuimd hun kansen te grijpen en deels omdat de Israëli sche politiek op dit moment abso luut machteloos is. In zijn kantoor aan de drukke kust-boulevard van Tel Aviv analy seert Gat het vrijwel onontwarbare conflict dat nu een nieuwe periode van geweld doormaakt. "Het beste wat je van de zogenaamde intifada kunt zeggen, is dat het de status quo heeft doorbroken. Er is weer wat in beweging gebracht. Maar het is al eerder vertoond dat de Pa lestij nen hun kans lieten schieten om een doorbraak te forceren'. Ze moeten snel zijn, want politiek ge sproken zijn we waarschijnlijk al over het hoogtepunt heen". Initiatieven In Israël staan verkiezingen voor de deur, voorlopig nog steeds ge pland voor november. Alle aan dacht en energie zullen in toene mende mate in de campagnes gaan zitten, doorgaans niet de periode waarin moedige nieuwe initiatie ven wordèn genomen. Gat maakt duidelijk dat het voornamelijk in terne politieke overwegingen zijn i alle grote partijen, ook de Arbeiderspartij, de PLO als ge sprekspartner verwerpen. "Dat zou politieke zelfmoord zijn. De linkse groeperingen in de Knesset (het Israëlisch parlement) die voor rechtstreeks onbderhan- delingen met Arafat zijn, hebben maar vier of vijf zetels. Dat geeft aan dat een overwegende meerder heid van Israëli's niet wil dat we met terroristen aan één tafel gaan. Denk je eens in hoe Shamir (leider van de Likoed, de grote politieke tegenstrever van de Arbeiderspar tij) er een slaatje uit zou kunnen slaan als wij de PLO als gespreks partner accepteren. Bovendien als je dat doet, geef je de PLO de sleu tel voor de verkiezingen in handen. Een terroristische actie, kort voor de verkiezingen, en je kunt het als partij wel vergeten". De Arbeiderspartij houdt dus vast aan een gemengde Jordaans- /Palestijnse delegatie in de onder handelingen, zoals ook voorgesteld in het Shulz-plan. Gat: "Er zijn eer der namen genoemd, twee jaar ge leden toen Peres (leider van de Ar beiderspartij) nog premier was, van voor ons acceptabele PLO- mensen. Voor mijn part bestaat hun hele delegatie louter uit Pales- tijnen, dat maken ze zelf maar uit". Shamir De tweede op dit moment bijna onneembare barrière om tot onder handelingen te besluiten is Sha mir. De premier weigert elke con cessie, vermijdt iedere toenade ring. Deze week werd bekend dat Shamir een maand na Peres naar Washington zal gaan, ongetwijfeld om de liberalere gqluiden van zijn vice-premier en grote opponent te neutraliseren. Gat: "De Likoed denkt dat de status quo in het voordeel van Is raël zal werken, of in elk geval in het voordeel van de Likoed. Daar over is geen discussie met ze moge lijk. Bovendien hechten zij ook om Protesterende Palestijnen in Nazareth. De haat tegen de arabieren is toegenomen, maar daardoor zijn ook steeds meer Israeli bereid aan een aparte Palestijnse staat te denken. ideologische redenen sterk aan het behoud van Judea en Samaria, de grond van de voorvaderen, het ge bied bij uitstek van de joodse my thes. Voor ons ook niet onbelang rijk, maar kans op vrede moet zwaarder wegen. Maar Shamir speelt het handig, hij wacht eerst tot koning Hussein van Jordanië een positief signaal geeft naar Shulz. En dan kan hij altijd nog zien, hij heeft geen haast". Volgens Gat wil de overgrote meerderheid van de Israëli's van het Palestijnse probleem af. Links- of rechtsom. Maar dat is dan ook het eind van de consensus. Want over de weg waarlangs dat pro bleem dient te worden opgelost lo pen de meningen zeer uiteen. Van deportatie van alie Palestijnen tot Gat: "Er zijn de laatste maanden een paar opiniepeilingen gehou den en daaruit blijkt dat bij bijna de helft van de ondervraagden de haat tegen de Arabieren is toegeno men, sinds de intifada begon. Maar het geeft ook aan dat een meerder heid is bereid aan scheiding te den ken". Toekomst "Wat wij niet willen is een Pales tijnse staat die louter bestaat uit de thans bezette gebieden. Dat heeft geen toekomst en bergt het gevaar van een nieuwe oorlog in zich. Het gaat uiteindelijk om onze veilig heid. In de Gaza-strook zitten (foto 650.000 mensen dicht op elkaar ge pakt, zo'n 400.000 teveel. Die kun nen er niet bij op de'Westelijke Jor- daanoever, alleen in combinatie met Jordanië valt er toe te werken naar een sterke Palestijnse staat". "Want dat is ons belang, een ster ke staat als buur. Kijk naar onze re latie met Syrië, ook sterk. We mo gen elkaar niet, maar weten wat we aan elkaar hebben. De Syrische grens is al jaren de rustigste van al lemaal. Dus een sterke, econo misch gezonde Palestijnse staat is de oplossing. En vergeet niet, niet alleen wij willen geen klein Pales tijns staatje op de Westelijke Jor- daan-oever. Ook Syrië zegt daar nee tegen, net zoals Jordanië en Egypte". Hoge verwachtingen van de snel heid waarmee Shulz iets kan berei ken. heeft Gat niet. Hij erkent dat Moskou zich positief opstelt, maar waarschuwt dat het te langzaam gaat. Want zonder hulp van buiten af - lees Amerika - komt er geen doorbraak in de Israëlische ver houdingen. En de kans is groot dat de verkiezingen geen echte win naar laten zien, hoewel Gat ervan overtuigd is dat de bezette gebie den ditmaal het belangrijkste on derwerp zullen worden. De in tifada heeft op z'n minst bereikt dat de Israëlische politici daarvoor niet meer weg kunnen lopen. Gat: "Als we maar eenmaal met elkaar in een internationale confe rentie aan tafel zitten, dan komt het proces vanzelf wel op gang. Want het is nadrukkelijk de bedoeling dat er dan bilateraal tussen de ver schillende partijen onerhandeld wordt. Israël met Syrië, Syrië met Jordanië, enz. En de deelakkoor den die tot stand komen zijn ak- koorden. Ook al is niet iedereen het Buitenwereld Dat Israël in de ogen van de bui tenwereld aan morele overtui gingskracht verliest door het optre den tegen de intifada neemt Gat voor lief. "Beter vandaag iets min der geliefd, dan morgen gehaat", aldus Gat. "Vergeet niet, het zijn niet de volgelingen van Martin Lu ther King waarmee we te maken hebben. Met een steen kan je ook iemand doden. Het gaat uiteinde lijk om onze overleving". "Er is echt geen andere keus dan wat we nu doen. Of je moet de op lossing van Sharon (de vroegere minister van defensie; die Israël in het heilloze Libanon-avontuur stortte) volgen. Deportatie en wel onmiddellijk en op grote schaal. In een keer duizend of vijftienhon derd vaders van opstandige jonge ren de grens over. Dan krijg je ze wel kalm". "Het is öf die manier, öf de veel genuanceerdere, meer verfijnde methode die Rabin toepast. Want ik mag dan een 'duif zijn, ook mijn dochter neemt elke week de bus uit Jeruzalem die al enkele keren met stenen is bekogeld. Ik heb in het partijbestuur Rabin gevraagd of hij die bus niet beter kon beveiligen. En hij had gelijk ,toen hij wat schamperde dat uitgerekend ik, de duif, om meer militaire maatrege len vroeg. En dus moet ik accepte ren dat mijn dochter risico's loopt. Dat is het dubbele". Lezers schrijven Geeuwen In een verslag in het LD van 23 april jl. over een tentoonstelling van gapers, de houten koppen die vroeger als uithangtekens van apo theken dienden, ontzegt Rob Bou- ber die beelden het recht op hun eeuwenoude benaming. "Gapers zijn geen gapers", zegt hij. "De roerloze gevelbeelden die voor ga pers doorgaan, geeuwen niet". Dit laatste is juist, maar daarom heten ze met recht gapers en niet geeu- wers. Blijkbaar heeft Rob Bouber geen helder inzicht in de verschil lende betekenenissen van gapen en geeuwen en dat leidt hem tot een onjuiste conclusie, die ik voor al om de stelligheid waarmee ze ge presenteerd wordt, niet on- wersproken wil laten. Geeuwen dan is diep in- en uitade men onder invloed van een on weerstaanbare of bijna staanbare prikkel, als gevolg slaap, ademnood, misselijkheid, verveling e.d.: bij die ademhaling gaat de mond wijd open. We kun nen niet zo vaak achtereen geeu wen als we willen en kunnen het ook niet op commando; hoogstens kunnen we proberen ons lichaam in een zodanige conditie te bren gen, dat ons zenuwstelsel de ge- wenste prikkel geeft. Gapen daar entegen is uit eigen beweging de mond wijd open doen, zonder dat er enig verband bestaat met de ademhaling. We kunnen met wijd open mond naar believen adem ha len en de adem inhouden. Boven dien kunnen we de beweging her halen zo vaak als we willen, ook op j commando. "Wijd gapen", zegt de tandarts of de dokter die in ie mands keel wil kijken. Nu lijkt het uiterlijke effect van geeuwen erg veel op dat van gapen, en dat is de oorzaak, dat gapen ook wel wordt gebruikt in de betekenis van geeu wen. Gapen heeft trouwens nog meer toepassingsmogelijkheden; het kan van dingen worden gezegd, bijv. een gapende vond; de kloof gaapte voor onze voeten; een ga ping tussen twee planken enz. De betekenis van geeuwen is te be perkt om dergelijke toepassingen mogelijk te maken. Terug naar de oude gapers. Zij deden hun mond wijd open om de dokter of de chi rurgijn of de apotheker hun ver en breed uitgestoken tong te laten zien. Ze gaapten dus en hebben daarom wel degelijk recht op hun oude benaming. Prof. dr. B.C. Damsteegt. Fagelstraat 44 Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17