'Er is niets geheimzinnigs of griezeligs aan' Achttien maanden geëist tegen junk Ongelijkvloerse kruising rijksweg 11 Stervensbegeleiding: eerste Bijna Thuis Huis in Nieuwkoop geopend Genie Alphen vecht voor voortbestaan Discotheek in Katwijk gesloopt x initiatiefnemer Sluis opent burgemeester Seinstra het Bijna Thuis Huis met het hijsen i (foto Ben de NIEUWKOOP - Ongeneeslijk zie ke mensen uit Nieuwkoop en om geving, voor wie verzorging, thuis niet meer mogelijk is en die niet in een ziekenhuis of verpleeghuis kunnen worden ondergebracht, kunnen sinds gisteren worden op gevangen in het zogeheten Bijna Thuis Huis. Het is een dubbel woonhuis aan de Fleurstraat, ge bouwd en ingericht door de Stich ting Hospice Groep Nieuwkoop. Het is onderdeel van een uniek in ternationaal project. Burgemeester T. Seinstra van Nieuwkoop ver richtte gistermiddag de officiële opening. door Jeanette van Haatten De Nieuwkoopse afdeling van de Stichting Hospice heeft als doel ongeneeslijk zieke mensen uit Nieuwkoop en omgeving de moge lijkheid te geven in hun eigen ver trouwde omgeving te sterven, om ringd door mensen en zaken die hun dierbaar zijn. Vrijwilligers die' een speciale opleiding hebben ge volgd, staan de familie van de zieke terzijde door het overnemen van een deel van dé verzorging of door het verrichten van een aantal huis houdelijke taken. "In Engeland bestaat de Hospi- ï-beweging al twintig jaar", ver voorzitter de telt initiatiefnemer de landelijke Hospice-bewe- ging P. Sluis. "Maar daar zijn ze vaak gericht op een regio met meer dan een miljoen inwoners. Daar is een eigen gespecialiseerde staf van artsen, verpleegkundigen en te vens vrijwilligers, die ondersteu nende taken vervullen. Deze instel lingen kunnen veertig tot zestig pa tiënten herbergen. Dit voorbeeld is gevolgd in andere landen als Japan en de Verenigde Staten". "Met opzet hebben wij ongeveer vier jaar geleden gekozen voor een totaal ander model", aldus de Nieuwkoopse huisarts. "Wij zetten een netwerk van samenwerkende lokale Hospice-groepen op die ge bruik maken van een aantal cen traal georganiseerde voorzienin gen, zoals de opleiding van vrijwil ligers, de begeleiding door profes sionele coördinatoren en een cen trale vertegenwoordiging naar bui ten". "Dit model is gericht op groepen van ongeveer 10.000 mensen en wij werken niet met professionele ster vensbegeleiders, maar met mensen uit de eigen omgeving. Wij willen dat sterven als een normale afslui ting van het leven wordt gezien, waarvan het gewoon wordt dat je elkaar bijstaat in plaats van termi nale patiënten weg te brengen naar speciale ziekenhuizen", meent Sluis. In Nieuwkoop is het eerste Bijna Thuis Huis nu gerealiseerd. Het biedt plaats aan vijf patiënten, waarbij twee bedden zijn gereser veerd voor Nieuwkopers. De ande re drie bedden kunnen door men sen uit de directe omgeving wor den gebruikt, maar het is de bedoe ling dat de eigen arts de zieke bege leidt. Het blijft dus dicht in de buurt. Het dubbel woonhuis is zeer doordacht opgezet. Behalve vijf pa tiëntenkamers zijn er een vergader ruimte, een huiskamer en een gele genheid waar familieleden zich even kunnen terugtrekken om te praten met arts of hulpverlener. Op de bovenste verdieping is er een ruimte voor dokter Sluis en voor wie er behoefte aan heeft een medi tatiekamer. Tevens zijn er aange paste badkamers en een keukentje, uitsluitend voor broodmaaltijden. "Het is te onrustig als iedereen hier gaat koken, daarom laten we de warme maaltijden van Tafeltje Dekje komen", vertelt Sluis, overi gens tijdelijk voorzitter van de Hospice-groep Nieuwkoop. Hij denkt deze functie over een jaar te kunnen overdragen en dan zelf lan delijk te gaan werken. De Hospice-beweging heeft er voor gekozen het werk uit de prak tijk op te bouwen. In de aanlooppe riode, men rekent daarvoor op drie jaar, worden de financiën bijeenge bracht door schenkingen, legaten en subsidies. Daarna zal een evalu atierapport worden opgesteld. Er wordt gestreefd naar het geven van een structurele ruimte voor termi nale thuiszorg in het Nederlandse systeem van gezondheidszorg. In de aanloopfase wordt van de men sen die van deze zorg gebruik ma ken een eigen bijdrage van 50 gul den per dag gevraagd. Verplicht is deze bijdrage echter zeker niet. Open huis Het ligt in de bedoeling om Nieuwkopers te laten wennen aan het idee dat er niets geheimzinnigs of griezeligs aan dit Bijna Thuis Huis in hun dorp is. Daarom wor den de komende maanden groepe ringen uit de bevolking uitgeno digd om de woonruimte te bezoe ken en is er in de maanden mei en juni elke zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur open huis. Een bezoek verrast, want men waant zich in een kunstgalerij. In het Bijna Thuis Huis is namelijk een permanente tentoonstelling van de werken van Nieuwkoopse kunstenaars. Ruim twintig beken de kunstenaars uit het plassendorp en omgeving hebben gehoor gege ven aan de oproep om speciaal» voor dit huis een kunstwerk te ma ken met als onderwerp het centrale thema van de stichting: 'Sterven: leven naar een afscheid'. Dokter Sluis en zijn medewer kers hopen dat, na een kennisma kingsperiode, Nieuwkoop als eer ste Nederlandse gemeente het Bij na Thuis Huis accepteert als een gewone standaardvoorziening en het taboe, dat nog steeds om ster ven ligt, wordt doorbroken. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Jansen, tel: 155010, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: H. Meijer, tel: 215510, Stokroos 1. Groep 2 - Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer- ,de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Kruis, tel: 126371Min nebroedersgracht 41 zo 8 uur tot 24 uur: M. Bergmeijer, tel: 226201 Oude Singel 76. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruijne, de Lt. de Kanterstraat 32, tel:134345. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruijne, tel: 121590, Kernstraat 11. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Hom, Van der Waardt. J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: B. Dinger, tel: 766123, per adres: Zocherstraat 1. zo 8 uur tot 24 uur: R.E.&J.G. Zaayer, tel: 316008, R.P Geerlingpad 11. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: C. Keijer. tel: 140124. zo 8 uur tot 24 uur: H. Wiersma, tel: 310420. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: za: J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel: 894539; zo: U.P.Arndt, tel: 220238, spreekuur: Florijn 10. tel: 891000, beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: za: D.L.P. van Overvest, Terweeweg 152, tel: 173994; zo: G.A. van der Steenhoven, Regentesselaan 45, tel: 177461. Voorschoten za: W. van Dam. Palestinalaan 29. tel: 3960; zo: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118. Warmond A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, tel; 10834. Wassenaar za: E. Op 't Land, tel: 13056, spreekuur: Mid delweg 21; zo: J. Huls, tel: 13027, spreekuur: Hofcampweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. DIERENARTSEN Leiden Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel: 071- 125057. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel: 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 29/4 tot vr. 6/5 door: Apotheek Tot Hulp der Menshheid, Rosmolen 13, Leiden, tel: 071-211611; Apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg 56, Leiden, tel: 071-313234; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten, tel: 01717-2525. Apotheek Langstraat, Langstraat 156, Was senaar, tel: 11450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: za: G.J. van 't Hof, Plantage 10, Leiden, tel: 071-141838; zo: W.F. Beerman. Prinsesseka- de 1. Leiden, tel: 071-142100. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haas- wijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts G.J.H. de Minjer telefonisch bereik baar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2. Zoeterwoü- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar - R. Crul, Roze- veldlaan 14, tel: 11792. Diefstal met geweld DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 20-jarige Leidenaar is gisteren voor de Haagse rechtbank achttien maanden gevangenisstraf geëist wegens diefstal en diefstal met ge weld. De man, die is verslaafd aan heroïne en coke, had op 9 januari van dit jaar bij een inbraak in een hofjeswoning sieraden, munten, vijftienhonderd gulden en twee bontjassen gestolen. Op 21 januari was hij samen met twee kornuiten een Leidse flatwo ning binnengedrongen, had de be woner met een hamer sen en mes bedreigd en hier audiovisuele ap paratuur meegenomen. De drie mannen hadden de overval van te voren uitgebreid besproken. Eerst hadden zij iemand anders op het oog gehad, maar vonden hun latere slachtoffer bij nader inzien 'ge schikter'. 's Nachts om twee uur belden zij aan bij de flat en riepen dat zij van de politie waren. De bewoner deed de deur op een kier open, maar di rect werd de deur met kracht vér der opengeduwd en kwamen de mannen binnen. Zij trachten de benen van de man vast te binden, maar brachten hem later onder bedreiging naar de i ALPHEN AAN DEN RIJN - De jaarlijkse roei wedstrijden van de Genie in Alphen zijn gisteravond door het personeel van de 502 Her stelwerkplaats aangegrepen om' het publiek te wijzen op de onzeke re toekomst van dit onderdeel van de landmacht. Bij de ingang van het complex aan de Hoorn hingen spandoeken die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten: 'Wer ken bij de overheid betekent onze kerheid' en 'Waar de' overheid pri vatiseert, gaat veel verkeerd'. Bo vendien werden folders uitgereikt met de tekst "Wij blijven vechten voor het voortbestaan van uw en onze Genie en verwachten u zeker weer terug te zien bij het 18de, 19de en 20ste roeifestijn". Bij de Genie in Alphen staat een nog onbekend aantal arbeidsplaat sen op de tocht vanwege een reor ganisatie binnen de herstelwerk- plaatsen. "Wij vrezen dat de zaak hier verdwijnt. Daarom zijn we angstig en voeren we actie", zo ver tolkte M. Koster van de ambtena renbond AbvaKabo de gevoelens van het personeel. De AbvaKabo voerde de actie samen met de Christelijke Federatie Overheids personeel en de dienstcommissie (ondernemingsraad) van de 502 Herstelwerkplaats. KATWIJK - Op de Katwijkse Boulevard is deze week de sloop begonnen van de bar-dis- cotheek Maribel. Het horeca bedrijf gaat tegen de vlakte om plaats te maken voor een com plex van acht luxe appartemen ten. De 'Maribel' is. een van de twee discotheken die Katwijk de afgelopen jaren rijk was. De aanwezigheid van het bedrijf op de Boulevard van de kust plaats was met name de omwo nenden een doorn in het oog. Bij het gemeentebestuur en de plaatselijke politie kwamen met grote regelmaat klachten binnen over overlast die met name na sluitingstijd door de bezoekers op straat werd ver oorzaakt. Bij de Katwijkse politie be stond daarentegen ook de op vatting dat de discotheek een belangrijke rol speelde in de opvang van bepaalde groepen jongeren in het dorp. De voor-, malige korpschef P.B.N. de Jong heeft herhaaldelijk ge pleit voor een vervangende ge legenheid als het horeca-bedrijf zou verdwijnen. HAZERSWOUDE - De gemeente Hazerswoude maakt een goede kans dat de kruising van rijksweg 11 met de Gemeneweg ongelijk vloers wordt. Een werkgroep, be staande uit vertegenwoordigers van de gemeenten Hazerswoude, Alphen aan den Rijn, Leiden, Zoe terwoude en van rijkswaterstaat en de provincie, ziet het meeste heil in een kruising met een viaduct dat de Gemeneweg over de rijksweg leidt. Het enige van de zes plannen voor de kruising dat gelijkvloers was, is in de discussie van de pro jectgroep als eerste afgevallen. De vertegenwoordigers bogen zich over de plannen nadat de gemeen te Hazerswoude zelf een rapport had laten maken over de mogelijk heden van een ongelijkvloerse kruising. Rijkswaterstaat voelde aanvankelijk niets voor zo'n oplos sing. Hazerswoude ziet in een onge lijkvloerse kruising de beste moge lijkheden om de doorstroming van het verkeer op de rijksweg te ver beteren, de Rijndijk in de toekomst zoveel mogelijk te ontlasten en de door de rijksweg ontstane ver- keersbarrière tussen Rijndijk en Dorp zo klein mogelijk te houden. In de twee ideeën die in het rap port van de gemeente het meest gunstig worden beoordeeld, komt de Gemeneweg bij. de kruising met de rijksweg 5,5 meter boven NAP uit. Rijksweg 11 ligt daarin iets bo ven het polderpeil. Ook de fietsers over de Gemeneweg zullen de hoogte moeten 'nemen'. Een groot nadeel, zei PvdA/PPR-raadslid C. van Putten tijdens de raadsverga dering, omdat veel mensen daartoe niet in staat zijn. Dezelfde plannen zijn ook zó uit gewerkt, dat de rijksweg zo diep komt te liggen dat Gemeneweg op de hoogte van nu blijft. Dat zou echter 24 miljoen gulden meer moeten gaan kosten. De werkgroep heeft haar voor keur uitgesproken voor het plan waarbij er één verbindingsweg is met de Gemeneweg. Hierbij zou den verkeerslichten op de rijksweg moeten komen. Voor Hazerswou de lijkt echter het plan met twee verbindingswegen gunstiger, om dat hierbij geen verkeerslichten op de rijksweg zelf nodig zouden zijn. Daardoor trekt deze, weg meer ver keer aan, wat de Rijndijk dus ont last. De werkgroep baseert haar keu ze onder meer op het prijsverschil van vier miljoen gulden en op en kele kleine verschillen op veilig heidsgebied. Deze oplossing komt ook beter overeen met de Richtlij nen voor Ontwerp Niet Autosnel wegen (RONA). Deze richtlijnen gelden voor wegen waar per etmaal niet meer dan 15.00 motorvoertui gen passeren. De verwachting is echter dat rijksweg 11 door 26.000 voertuigen per dag wordt gebruikt. Volgens die cijfers zou rijksweg 11 een autosnelweg of tenminste een vierbaansweg moeten worden. Met name rijkswaterstaat is daar nog een tegenstander van. Als één van de argumenten geldt, dat nabij Leiden het verkeer van een derge lijke weg toch niet kan worden ver werkt. Dit wordt betwijfeld omdat er plannen bestaan om rijksweg 4 te verbreden. Overigens wordt in de plannen wel rekening gehouden met een verbreding van rijksweg 11 bij verkeerstoename. De gemeente Hazerswoude heeft haast met het bepalen van een keu ze, want het Voortgangsrapport Verkeerssituaties in de Randstad komt eind mei uit en wordt nog voor het zomerreces in de Tweede Kamer behandeld. Hiervoor wil het college in mei een inspraakpro cedure laten lopen en de bevolking informeren. In juni wordt dan een standpunt ingenomen. Maar in ver- band met de ontwikkelingen in de kamercommissie leek het burge- meester J. van der Sluijs van Ha zerswoude verstandig nu alvast een signaal te geven over de te ver wachten opstelling. Het CDA zal haar opstelling volgende week be kendmaken. De PPR/PvdA-fractie houdt vast aan het verlaagd aanleg gen van rijksweg 11 in verband met geluidshinder voor de wijk Rhy- nenburch. kamer. Onderwijl werd de flat -doorzocht. De overvallene raakte gewond door een messteek aan de hand en de wenkbrauw. De over vallers maakten, buiten de appara tuur, ook een aantal sieraden buit. Achteraf bleken deze niets waard te zijn. De 20-jarige verdachte is al van af 1984 in aanraking met de justitie. De officier van justitie, mr. D. van der Broek, had uitgerekend dat de man in de jaren 1986 en 1987 meer maanden gevangenisstraf heeft op gelegd gekregen, dan de jaren tel len. Doordat er steeds eenderde van zijn straf af is gegaan, is de Lei denaar steeds even op vrije voeten geweest en pleegde dan weer nieu we diefstallen om aan coke en he roïne te komen. Vanaf zijn zeventiende jaar ge bruikt hij dit spul. Voor de recht bank verkaarde hij nu echt af te willen kicken. Hij kan hiervoor in een inrichting worden behandeld. De officier vond dat de verdachte zo lang mogelijk uit de maatschap pij moet worden genomen. „Hij moet echt gaan afkicken, maar dan als hij zijn straf heeft uitgezeten". Mr. van den Broek rekende de man de diefstal met geweld erg aan; „Hij is afgegleden". In zijn laatste woord zei de Lei denaar te hopen dat de rechtbank zijn voornemens om af te kicken serieus neemt. „Het zal hier wel meer worden gezegd, maar ik heb veel nagedacht. Ik wil studeren, ik heb een meisje en ik wil gaan trou- De rechtbank doet 13 mei uit spraak. ALKEMADE - Het dorpje Oud Ade liep gisteravond uit voor Moni que Velzeboer, de 19-jarige schaats ster die onlangs bij de Olympische winterspelen in het Canadese Cal gary drie medailles (van elke kleur één) veroverde bij de demonstratie- sport shorttrack. De huldiging bestond uit een rij toer door het dorp, waarna haar op het schoolpein een serenade werd gebracht. De officiële huldiging ge schiedde aansluitend in het Dorps huis, waar zij uit handen van bur gemeester A. Meerburg van Alke made een tot bloemstuk opgemaak te oude schaats cadeau kreeg. De IJsclub Oud Ade, waarvan. Velze boer lid is en die de huldiging orga niseerde, beloonden haar optreden met een gedenkbord en een envelop met inhoud. (foto Ben de Bruijn) ZATERDAG 30 APRIL Katwijk verkoop van etsen, litho's en gravures bij Galerie De Witte Duif, Koninginneweg 12a, van 11.00 tot 13.00 L festival r 1 14.00 tot 17.00 a.„„.w,,vn bij Scum, Helmberg weg, vanaf 10.00 uur. tienerdisco bij wijkvereniging Koestal/Overduin, aanvang 19.30 Vlok-tv-uitzending op kanaal 2, aanvang 18.00 uur. Leiden Circus Mullens, Groenoordhal- len, voorstellingen om 15.00 en 20.00 uur. film 'Working Girls', om 21.15 uur; optreden van 'Feso Trombon- be' en 'Demo Grazy', om 22.00 uur. LVC, Breestraat. grote Antilliaanse feestnacht, vanaf 23.00 uur in de Stadsge hoorzaal. optreden 'Los Mambos' (Salsa Band), aanvang 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. mini-popconcert met muziek van v'ohnny Carson Band en de i, Oude Vest. Noordwijk bidstond en straatevangelisa tie, De 'Ark, Picképlein, aanvang 21.30 uur. Natuurcentrum 'Jan Verwey', Weteringkade, expositie 'Noord- wijk een Cruydthof' geopend van 14.00 tot 16.30 uur. Valkenburg jeugdtoernooi Valken '68, aan vang 10.00 uur op het terrein aan de Duyfraklaan. ZONDAG 1 MEI Katwijk kerkdienst voor doven en slechthorenden in wijkgebouw De Hoeksteen, Burgerdijkstraat, voorganger J.J.S. Storm, aan vang 10.00 uur. Lelden bosloop in de Leidse Hout, van AV Holland, afstanden 2,1 tot 14,4 km, aanvang 11.00 uur bij de kan- film: 'From the Asian continent', over Chinese karakters en het boedhisme in Japan, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. orgelconcert door Koos van der Linde, met barok- en renaissance muziek, in de Waalse Kerk, Bree straat. aanvang 19.00 uur. Circus Mullens, Groenoordhal- len, voorstellingen om 14.00 en Noordwijk expositie 'Noordwijk een Cruydthof'. Natuurcentrum Jan Verweij, van 14.00 tot 16.30 uur. .bijeenkomst 'De Bijbel Open', aanvang 19.00 uur in De Ark, Picképlein. feestdag en 1-mei viering PvdA, dorpshuis De Kuip. Woubrugge excursie oeverlanden Braase- vogelwerkgroep Kou- MAANDAG 2 MEI Katwijk openbare bijeenkomst RPF- kiesvereniging, spreker: Meindert Leerling, aanvang 20.00 uur in De Hoeksteen, Burgerdijkstraat. klaverjassen en jokeren bij wijkvereniging Molenwijk, aan vang 20.00 uur. openbare vergadering raads commissie algemene bestuurlijke zaken, aanvang 16.00 uur in het gemeentehuis. Leiden spreekbeurt over nieuwe mate rialen en moderne optica 'super geleiding', door dr. P. Kes, aan vang 20.00 uur in het Centraal Voorzieningengebouw, Cleve- ringaplaats. Noordwijk hoorzitting commissie welzijn over ontwerp welzij nsplan 1988- 1991, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. krantencafó (Raad ken), van 10.00 Vinkenhof. 12.00u i ker- rin De

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11