Toekomst 'Klimop' is uiterst onzeker Voorschoten 07jH1Ö1400 Een koninginnedag zonder optocht in Dag van de Arbeid in Oegstgeest en Leiderdorp was Jaren deden er 1000 kinderen aan mee, nu is de belangstelling tanende Koninginnedag 88 DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND Nu kijken hoe het vroeger Een verwarrend gesprek over drie oranjebals in leiderdorp School krijgt nog een jaar de tijd ZOETERWOUDE Het ministerie van onderwijs ziet geen reden om de protestants- christelijke basisschool 'De Klimop' in Zoeterwoude-Rijndijk te laten voortbestaan. De school krijgt nog één jaar een bijdrage van het rijk om een mogelijke fusie voor te berei den. Het ministerie vindt het aantal leerlingen van de school te klein en verwacht niet dat het huidige aan tal van 32 scholieren in de nabije toekomst zal groeien. Daarbij vindt de rijksoverheid de afstand tot an dere soortgelijke scholen in Lei derdorp geen bezwaar. De basisschool aan de Oranje laan wordt al langer met sluiting bedreigd. "Het gonsde hier in het dorp van de geruchten dat we de poort moesten sluiten", aldus de directeur van De Klimop, G. Riet kerk. Hij verwacht dat in die ge ruchtenstroom de reden ligt voor het te kleine aantal leerlingen van de Klimop. "Ouders sturen hun kinderen natuurlijk niet naar een school die elk moment gesloten kan worden. Dan kiezen ze liever voor een school die wel open blijft", legt Rietkerk uit. Hoop Hij heeft de hoop op het voortbe staan van de school nog niet opge geven. "We krijgen nog één jaar subsidie van het rijk. We moeten proberen in dat jaar alsnog aan een voldoende aantal leerlingen te ko men om de school toch bestaans recht te geven", meent de schooldi recteur. De Klimop moet minimaal veertig leerlingen hebben om voor overheidssubsidie in aanmerking te komen. Rietkerk: "Dat moet toch mogelijk zijn. Ondanks alle negatieve berichten zitten we maar met acht leerlingen onder die grens. Als we de ouders kunnen overtuigen van de overlevingskan sen van De Klimop, moeten we ge makkelijk aan de veertig kunnen komen". Rietkerk is van oordeel dat de school wel degelijk in een behoefte voorziet. "De overheid zegt dat er op korte afstand genoeg gelijksoor tige scholen zijn. Wanneer ze de si tuatie hemelsbreed bekijkt, heeft ze gelijk. Maar gezien de verkeersi- tuatie is die norm niet reeël", meent hij. De kinderen moeten langs de Hoge Rijndijk en over de zeer drukke verkeersbrug om bij de andere scholen te kunnen ko men. "Je stuurt toch geen kinderen van vijf jaar op hun fietsje door die enorme drukte vraagt de direc teur zich af. Fusie Wanneer het benodigde aantal leerlingen niet wordt gehaald, gaat de Klimop misschien een fusie aan met een andere basisschool. "We hebben wel gesprekken in die rich- De Voorschotense kinderoptocht was beginjaren '50'nog echt een evenement. Een kleine veertig jaar later kan de oranjevereniging geen stoet van formaat meer formeren, ting gevoerd, maar de onderhande- kerk op de vraag met welke school lingen zijn nog in een te pril stadi- hij gaat samenwerken. Wat er met um om daarover mededelingen te de drie leerkrachten gebeurt wan- kunnen doen", antwoordt Riet- neer de Klimop dicht gaat, weet hij (Eigen foto) ook nog niet. "Misschien worden we op een andere school geplaatst, maar het kan ook zijn dat we werk loos worden", vreest Rietkerk. OEGSTGEEST/LEIDERDORP - 1 Mei, de dag van de Arbeid, wordt in zowel Oegstgeest als Leiderdorp gevierd. In Leiderdorp nemen PvdA, PPR en PSP de viering voor hun rekening. Ze doen dat in de Sjelter, het gebouwtje aan de Heemraad laan. Rond half negen die avond bijt het Vrouwenstraatorkest het spits af met een eerste optreden. Een tweede volgt rond half tien. Om kwart over tien wordt er een speciaal voor deze gelegenheid ge schreven verhaal voorgelezen van de Leiderdorpse schrijver Kees Holierhoek. Het cabaret (tussen half elf en elf uur) wordt verzorgd door het Leiderdorps 1 meicabaret, dat bestaat uit vertegenwoordigers van de drie organiserende partijen. Tijdens de 1 mei viering in Oegst geest zal dit jaar Tweede Kamer voorzitter Dick Dolman spreken. Het uitdagende onderwerp van zijn lezing zal zijn 'Is de belangstelling voor de politiek tanende?' Het 1 mei-programma begint al om half vier met een ontvangst. De inleiding van Dick Dolman volgt een half uurtje later. Rond vijf uur wordt de bijeenkomst muzikaal af gesloten. Plaats van handeling is het multifunctioneel gebouw Groot Proffijt in Haaswijk. OEGSTGEEST - Op de hoek van de De Kempenaarstraat in Oegstgeest stond vroeger een mooi oud huis. Het is wegge haald om er een bankgebouw neer te kunnen zetten. En daar waar die benzinepomp nu staat... Kijken naar dingen die er niet meer zijn, kan niet. Maar als er fo to's zijn en herinneringen, dan kan er toch een aardig beeld ont staan van 'hoe het was' Dat pro beert een tentoonstelling in Het Drieluik in Oegstgeest vandaag te bereiken met foto's, aquarel len, schetsen en schilderijen van verdwenen panden. Mevrouw Oele van de Vereniging Oud Oegstgeest, is samen met ande ren lang bezig geweest met het verzamelen van al dit materiaal. "We hadden een oproep gezet in de krant, maar daar is door nie mand op gereageerd. Waar schijnlijk realiseren mensen zich ook niet dat ze zo'n foto in hun Het huis dat vroeger op de hoek van de Oegstgeester De Kempenaerstraat stond. Het is getuigen van vroegere tijden, vandaag te zien op een expositie. bezit hebben, of ze lezen de op- meld. "Veel foto's komen uit de verzameling van de Oegstgeester fotograaf Louk De Groot, en in wat dozen op het gemeentehuis vonden we ook wat foto's", ver telt mevrouw Oele. "Bij alle fo to's hangt een tekstje waarop roep niet". Het ging nog om een paar hui zen, die sinds de Tweede Wereld oorlog verdwenen zijn. Van de 51 panden, waren al 41 foto's verza- staat waar het pand stond en wie erin woonde. Als er bekende mensen in woonden, dan is dat best aardig om te weten". De 'blik in het verleden' is, be halve vandaag, ook op 5 mei mo gelijk van 11 tot 4 uur. LEIDERDORP - "hé hallo Piet!" "Dag kerel, gefeliciteerd met Bea zal ik maar zeggen hè?" "Van 't zelfde jongen. Zeg. wat doe jij vanavond?" "ik ga naar het oranjebal na tuurlijk, dat doe je toch op konin ginnedag?" "Naar het oranjebal, zei je. het bal in het Zijlkwartier?" "Nou nee, ik bedoel eigenlijk het oranjebal in De Hollandsche tuyn, in het odue dorp. Of heette dat nou het oranjefeest? in ieder geval treedt er een dixieland- band op, de 'Funny Hoiise Jazz Band'. Ze spelen streed-parade- muziek. Lijkt me wel funny. Maar het Zijlkwartier zei je, is daar dan ook een oranjefeest?" "Een oranjebal ja. Het wordt georganiseerd door vier vereni gingen: De Buitengewonen, De Rijnschuimers, Tamarco en Het Zijlkwartier. Het was zeker een hoop werk. Bonny komt... en Lee en Anita. O, en de Blues Brothers zijn ook van de partij. Verder tre den er twee dansorkestjes op: De Memories en de Ever-greens". "Zo, zijn die allemaal in leven de lijve van de partij?" "Nou Bonny St. Clair is echt. En die andere artiesten zijn play-backers, begrijp je? De Blues Brothers zijn vorig jaar eerste geworden in de playback- show. Lee Towers en Anita Meyer zijn een keer tweede geworden, dus ze kunnen er wel wat van?" "Ah, ik begrijp het. Dus daar- ga jij de bloemetjes buiten zetten vanavond "Nee, dat begrijp je verkeerd. Ik ga naar de Muzenhof, van avond. Daar landt een ruimte schip en dat heb ik nog nooit ge zien, dus dat lijkt me wel aar dig". "Een ruimteschip in de Muzen- hof?" "Ja, en die ruimtewezens dra gen dan allemaal moderne mode- kleding. Daar gaan ze dan in dansen op futuristische muziek. Snap je?" "Tja, dat is moeilijk te zeggen. Die Sybill Shephard uit 'Moon lighting' zingt ook een liedje, dus dan weet je het wel". "En dat duurt de hele avond?" "Nee, er treedt daarna een bandje op tot twee uur. Daar kan je dan een beetje op dansen". "Göh, nog een feest dus. De keu ze wordt wel moeilijk. Een oran jefeest in De Hollandsche Tuyn, een oranjebal in het Zijlkwar tier, en een ruimtefeest in de Mu zenhof. Misschien blijf ik mt maar gewoon lekker thuis. Het Eurovisie Songfestival is op de tv. Dan ben ik tenminste de hele avond onder de pannen". "Het Songfestival zei je? Leuk misschien ga ik daar ook nog wei naar kijken, bedankt voor de tip Prettige avond dan maar hè?" Bedanktvan 't zelfde". schat de totale lengte van de stoet op een kilometer, al vielen er flink wat gaten: "Verenigin gen willen zichzelf nu eenmaal promoten en doen her en der kunstjes". Alle wijken werden aangedaan en de kinderen start ten zelfs een keer in de tegen Lei den aangébouwde wijk Noord- Hofland. Het eindpunt lag stee vast op een afgeladen Voorstraat. In de muziektent stonden de no tabelen klaar voor de speech en was de trekking van de loterij. Ie dere deelnemer onder de twaalf kreeg een lootje en het aantal uit gedeelde loten zakte nooit onder de 800. Prijzen voor de stoet zelf waren er niet. "Het gaat ons om de feestelijke gezichten; ieder een is voor ons evenveel", legt de vice-voorzitteruit. De clubs kregen 150 gulden van de organisatie en dat beperk te bedrag zou best wel eens een struikelblok kunnen zijn ge weest. Beverwijk: "Je hoorde steeds vaker dat het nogal duur is". Maar er is meer: "De organi satie van zo'n optocht komt op een paar mensen neer en ik denk dat die mensen hebben gezegd: 'Nou maar eens niet'. Boven dien lijkt het alsof klassieke din gen als optochten het tegenwoor dig een stuk moeilijker hebben. Mensen hebben zoveel mogelijk heden, met marathons en wieler- toers. Je moet iets kant-en-klaar aanbieden". Geen koninginnedag De Oranjevereniging stelde dat het aantal deelnemende in stellingen niet onder de tien mocht zakken en schreef rond de jaarwisseling.. 50 brandbrieven aan scholen en verenigingen. Ook enige bedrijven werden be naderd. Commercieel moest de optocht niet worden, maar t auto met een leuk bloemstuk kan altijd. Er kwamen vier posi tieve reacties, tien negatieve re acties en de overgrote meerder heid liet niets van zich horen. Wél positief was basisschool De Vliet. De optocht kon m worden gecombineerd met musical over het circus, waai veel decorstukken en kleren voor gereed waren. Het betekent niet dat''de school stond te sprin gen; het betekent evenmin dat ze volgend jaar wil meedoen. Dat hangt er helemaal vanaf of de op tocht valt in de passen in het c derwijsprogramma en schoolac tiviteiten, aldus S. de Groot. SVLV, SLVL's carnavalsvere niging de Pico Bello's en de rui- tervereniging van manege Vree- horst reageerden eveneens posi tief. Laatstgenoemde vereniging traint 13 paarden speciaal v< het meelopen in oranje-optoch ten en 3-oktoberstoeten, zodat de viervoeters bestand zijn tegen ballonnen en toeters. Het resul taat was immer prachtig, vindt mevrouw T. Groen. En dat moet ook, want wat reclame is nooit weg: "Daar doe je het wel een 'beetje voor"). Als echte Voor schotense stelt ze dat "een ko ninginnedag zonder optocht geen koninginnedag is. Het zijn van die evenementen die be waard moeten blijven, ze zijn zo traditioneel". Zijlkwartier, Hollandsche Tuyn, Muzerihof VOORSCHOTEN - Een konin ginnedag zonder kinderoptocht. Het bestuur van de Voorschoten se oranjevereniging kan er nog maar moeilijk aan wennen. Ja renlang deden er zo'n 1000 kin deren aan mee. Eerst via de scho len, later via hun verenigingen. Dit jaar wilde één school mee doen (De Vliet) en toonden drie clubs interesse. Een optocht zou dus neerko men op een optocht van wat kin deren tussen de drie grote mu ziekkorpsen: Laurentius uit Voorschoten, DVS uit Katwijk en Excelsior uit Wassenaar. Met pijn in het hart schreef 'Wilhel- mina' de vier belangstellenden af en stilde ze de pijn met de plech tige belofte dat dat die afgelas ting niet voor volgend jaar geldt. Voor de vergadering in mei staat de traditionele festiviteit promi nent op de agenda, met de drin gende vraag: valt er wat te rege len? Volgens vice-voorzitter P. Be verwijk was de optocht, samen met de volksspelen en de konin- ginne-avond in de Voorstraat, één van de hoogtepunten van de dag. "Het was tot in de verre om trek bekend", weet hij. "Mensen kwamen hier speciaal voor naar Voorschoten. Ik heb er dan ook flink de pest erover in en kreeg, na het verschijnen van het pro gramma, veel reacties. Men vindt het duidelijk zonde". Voor veel Voorschotenaren was het een gepast ontwaken, met de optocht langs de deur. Menigeen zette tussen negen en ^lf koers naar het centrum, al dan niet in het voetspoor van de fan fares. 'Wilhelmina' hoopt die cen trumwerking ook dit jaar een beetje vorm te kunnen geven, via de inderhaast ingelaste toer van Laurentius naar de Beatrix- boom naast het Ambachtspad. De band doet weliswaar niet alle wijken aan, maar wel de meest enthousiaste: Vlietwijk. Spontaan In 1945 ontstond de optocht spontaan. Op 31 augustus, de verjaardag van Wilhelmina, had de oranjevereniging twee Voor schotense drumkorpsen gestrikt en sloten burgers zich aan met zelfgetimmerde zaken. Het was de tijd van opbloeiende buurt verenigingen en bedrijven die hun schouders onder karweien zetten. Begin jaren '50 wierpen scho len zich op de optocht en tot diep in de jaren zeventig leek zijn toe komst verzekerd. De scholen wa ren zonder uitzondering enthou siast en er was een verdeling no dig: het ene jaar de ene helft, het andere jaar de andere helft. Eind jaren zeventig liep de interesse terug. Volgens Beverwijk had den de leerkrachten teveel aan hun hoofd. Schoolhoofd S. de Groot van basisschool De Vliet heeft meerdere verklaringen. Volgens hem zijn scholen steeds meer zelf gaan organise ren en komen er ook van buiten af steeds meer dingen op hen af. "We hebben elke week de keus uit één of twee dingen", vertelt hij. "Lopen voor polio, Noord- Zuid-problematiek en noem De basisschool 'Klimop' in Zoeten maar op. Er is echt een overschot aan aanbod. Iedereen wil de scholen maar inschakelen omdat we zo'n mooi distributienet zijn. Maar ondertussen moeten we ook nog gewoon onderwijs ge ven". Terwijl het aantal evene menten steeg, daalde het aantal helpende ouders. Bij arbeidin- tensieve iniatieven als de op tocht, komt dat hard aan. De de. De school krijgt een jaar de tijd Groot: "Je wilt aardig voor de. dag komen, het moet iets voor stellen. En dan ben je zó zes avonden kwijt". De oranjevereniging zocht haar toevlucht tot stertochten. De kinderen werden vanuit hun wijken met korpsen naar de Voorstraat gelokt, waar toeters en hoedjes wachtten. In 1985 een mogelijke fusie voor te bereiden. (archieffoto) werden verenigingen ingescha keld en dat was - zeker in dat jaar - een succes. Het thema bevrij ding en oorlog werd op indruk wekkende wijze uitgewerkt. Vo rig jaar was de belangstelling wat minder, maar liepen nog altijd 12 tot 16 verenigingen mee en zorg den de drie bands voor de muzi kale omlijsting. Oranjebestuurder Beverwijk

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10