Directie stelt stakers nieuw ultimatum Regeren met of zonder militante Belg Happart fipüj Beleefd debat tussen Chirac en Mitterrand NAVO stelt kemwapenbesluit uit Britse veteranen willen proces tegen regering Filipijnse communisten kregen geld uit buitenland geopend op Koninginnedag intratuin VRIJDAG 29 APRIL 1988 BUITENLAND PAGINA 5 Poolse staking gaat vierde dag in KRAKOWAVARSCHAU (AFP/DPA/Rtr/UPI) - De leiding van de Lenin-staalwalserij in Nowa Huta, in het zuiden van Polen, heeft de werknemers opgeroepen uiterlijk vandaag om tien uur vanavond hun stakingsactie op te geven. Doen zij dat, dan worden er geen maatregelen tegen hen geno men. De staking in Nowa Huta is de grootste sinds het vak verbond Solidariteit werd verboden. Op de Leninfabriek zijn volgens in formatie uit oppositionele kring 15.000 van de 32.000 werknemers voor de vierde dag in staking. Zij eisen een onmiddellijke loonsver hoging van vijftig procent, wat bij een modaal maandloon neerkomt op 21.000 zloty (ongeveer negentig gulden). De directie bood aan om vanaf oktober de lonen in fasen op te trekken met totaal 20.000 zloty in het verschiet, maar de stakers voel den zich sterk en bevonden het bod te licht. Daarnaast willen zij een verdub beling van de huidige prijscom pensatie van 6.000 zloty voor ieder een. De stakers eisten tevens dat vier collega's, die zijn ontslagen wegens hun inzet voor het verbo den vakverbond Solidariteit, weer als werknemer worden toegelaten. Het stakingscomité in Nowa Hu ta, dat uit 16 personen bestaat die op de lijn zitten van Solidariteits- voorzitter Lech Walesa, dringt ver der aan op een verdubbeling van de duurtetoeslag voor alle werkne mers in de Poolse industrie, in de gezondheidszorg en het onderwijs. Ook wil het een verhoging van de staatspensioenen voor de bejaarde Polen. In de Stalowa Wola-staalfabriek in het zuidoosten van het land heb ben aanhangers van Solidariteit voor vandaag een sympathiesta king uitgeroepen met hun geest verwanten in Nowa Huta. In de ou de zoutmijnen te Wielicka hebben volgens oppositionele zegslieden gisteren 300 mensen gestaakt. Drie leiders van Solidariteit wer den gisteren in Lublin, in het zuid oosten van het land, in hechtenis genomen. De politie arresteerde twee kopstukken van de oppositie: Zbigniew Bujak, het vroegere hoofd van de ondergrondse vakbe weging na de uitroeping van de staat van beleg in 1981, en Janusz Onyszkiewicz, de woordvoerder van Solidariteit. Hun aanhouding is gemeld door de vrouw van Onys- kiewicz. Zij zaten in een auto met Bronis- law Geremek, de persoonlijke ad viseur van Lech Walesa. Geremek zelf is na een verhoor van ruim twee uur vrijgelaten. Hij kreeg per missie naar Warschau terug te ke ren, maar Bujak en Onyszkiewicz bevinden zich vermoedelijk nog in arrest. Buitenland kort Nicaragua De Nicaraguaanse regering (San dinisten) willen een verlenging van het deze maand begonnen staakt- het-vuren met de Contra's. De twee strijdende partijen begonnen giste ren een nieuwe ronde van vredes onderhandelingen in de Nicaragu aanse hoofdstad Managua. Manila Bij een brand, die Volgens de au toriteiten wellicht de grootste was sinds de Tweede Wereldoorlog, zijn duizenden inwoners van een sloppenwijk van de Filipijnse hoofdstad Manila dakloos gewor den. Zeker vier personen raakten gewond. Er werden geen doden ge meld. IRA In Groot-Brittannië is grote op hef ontstaan rond een documentai re van Thames Television Gisteren hielden tevens enkele honderden studenten in Krakow een demonstratie om hun solidari teit met de stakers te betuigen. De demonstranten werden korte tijd later door de politie verspreid. In Nowa Huta verzamelden zich gis teravond 2.500 mensen in een kerk waar een mis werd opgedragen aan de stakers. Verschillende leden van het stakingscomité waren bij deze plechtigheid aanwezig. PARIJS - In een anderhalf uur durend televisie-debat zijn de Franse president Mitterrand en premier Chirac elkaar gisteravond gepolitoerd in de haren gevlogen onder het oog van naar schatting meer dan dertig miljoen televisie kijkers. Een tv-debat tussen de bei de presidents-kandidaten tussen de eerste en de tweede ronde van de presidentsverkiezingen is een 'traditie' geworden sinds het voor het eerst in '74 plaatsvond tussen de toenmalige kandidaten Giscard d'Estaing en Mitterrand. door Rudolph Bakker Aan een dergelijk debat gaan bi- zantijnse onderhandelingen voor af, die tot gevolg hadden dat dit maal van de kandidaten op het scherm alleen diegene te zien was die daadwerkelijke aan het woord was. De beide journalisten, die het debat dienden te leiden, maakten er een halsmisdaad van als één der kandidaten in zijn betoog de afge sproken tijdslimiet met enige se conden had overschreden. Presi dent Mitterrand, geprikkeld door deze het betoog hinderende ambte narij, deed deze handelwijze met een breed armgebaar af en riep uit: „Dat is geen drama". Terwijl in de opinie-onderzoe ken president Mitterrand met 55 procent van de stemmen van pre mier Chirac met maar 45 procent zou winnen, deed Mitterrand alles om de indruk te wekken alsof het debat in de grond van de zaak geen zin had, „omdat zijn tegenstander toch aan de verliezende hand was". Premier Chirac daarentegen wist handig gebruik te maken van het leven vol tegenstrijdige politieke opvattingen, waaraan dat van Mit terrand rijk is. Terwijl de president zijn tegen stander constant met 'meneer de eerste minister' bleef aanspreken kennelijk met de bedoeling hem in zijn slagkracht te beperken legde premier Chirac uit waarom hij de president met 'Monsieur Mit terrand' wenste aan te spreken: tenslotte waren ze beiden kandi daat en niets anders. Naarmate de uitzending voortging kreeg pre mier Chirac een duidelijk over wicht in het duel en stelde hij zijn president een niet ophoudende reeks borende vragen, waarop Mit terrand met de vermoeidheid van een 71-jarige probeerde te reage- Chirac herinnerde er onder meer aan dat de vroegere parlementariër Mitterrand zich altijd met harts tocht tegen de 'force de frappe' van generaal De Gaulle had verzet, ter wijl dezelfde Mitterrand nu hoog opgeeft van Frankrijks onafhanke lijke defensiemacht. Mitterrand antwoordde op deze aanval tot ie ders verbazing dat hij in die dagen 'ongelijk' had gehad. Mitterrand ontkende ook op een andere borende vraag van Chirac, dat hij in zijn verkiezingscampag ne er op had aangedrongen dat im migranten in Frankrijk recht zou den krijgen om te stemmen in loka le verkiezingen. Mitterrand legde het uit alsof hij de mening van an deren in dit verband had weergege ven. Premier Chirac viel de president nog aan met te zeggen dat deze 'aan de basis' stond van de opkomst van het Nationaal Front van Jean-Ma- rie le Pen, die in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen bij na 15% van de stemmen op zich verenigd had. „Mitterrand heeft nooit iets van de Vijfde Republiek begrepen", aldus Chirac, „hij is een man van de Vierde Republiek". Naarmate het duel voortging ontstond de indruk dat president Mitterrand aan 'punch' verloor. Hij liet zich door zijn tegenstander de ene vraag na de andere stellen en manoeuvreerde zich daarmee in een defensieve situatie. Tenslotte bleef het beeld over van een oude, wat babbelende man, die zijn plan nen voor de toekomst met name voor de Europese eenwording van 1992 had gebaseerd op vage en niet helemaal te bewijzen stellin gen. Uit recente opinie-onderzoeken is echter gebleken dat Mitterrand eerder wordt gewaardeerd om zijn leeftijd in direct verband met zijn 'staatsmanschap' dan dat er sprake zou zijn van achterdocht om de uit eenlopende politieke schaatsen, waarop hij zich in zijn lange leven in vooraanstaande posities had we ten te manoevreren. Premier Chi rac wordt in dezelfde opinie-onder zoeken juist de 'brutale directheid' van zijn optreden verweten, al on derkent men in hem de kwaliteiten van de jeugd en van een onblusba re energie. COLOMBO - Leden van het linkse Singalese extremistische Volksbevrij dingsfront (JPV) hebben de lokale verkiezingen in vier van de negen Srilankaanse provincies verstoord. In een poging de provinciale verkie zingen te ondermijnen, doodden de extremisten drie mensen. Meer dan de helft van de 2,8 miljoen kiesgerechtigden bleef thuis. (foto ap» BRUSSEL (GPD) De ministers van defensie van de NAVO hebben gisteren nog eens hun voornemen bevestigd om de kernwapens te moderniseren die in Europa over blijven na het verdwijnen van de raketten voor de middellange af stand. Concrete beslissingen zul len daarover pas volgend jaar val len. Die kernwapens voor de korte af stand moeten effectief blijven en zullen daarom up-to-date worden gehouden waar mogelijk, zo staat in het slotcommuniqué van de tweedaagse bijeenkomst in Brus sel van de Nucleaire Plan Groep van de NAVO. We zullen stap voor stap de maat regelen nemen die al in 1983 zijn af gesproken, zo verzekerde de Ame rikaanse minister van defensie Car- lucci. De ministers stelden echter nadrukkelijk dat dit niet de ver mindering van het aantal kernwa pens, die het gevolg is van het INF- akkoord, zal aantasten. Hoewel nog geen besluiten zijn genomen over de te moderniseren systemen, zei Carlucci volledige steun van de bondgenoten te heb ben gekregen voor de ontwikke ling van nieuwe kernwapens, die de bestaande in Europa zouden kunnen vervangen. Het gaat daar bij om een opvolger voor de Lance- raket en een door vliegtuigen af te vuren gronddoelraket. „Modernisering is een contmu- proces", aldus Carlucci. Volgens hem zijn er voor de Lance-opvol- ging vier tot vijf kandidaten. Op de Amerikaanse defensiebegroting is voorlopig 15 miljoen dollar uitge trokken voor onderzoek naar deze systemen. Modernisering is volgens de mi nisters nodig omdat de Sovjetunie ook doorgaat zijn strijdkrachten te moderniseren en te verbeteren. Ondanks de bemoedigende teke nen van verandering in de Sovjet- Unie is geen sprake van een ver mindering van de militaire inspan ning, zo staat in de verklaring. Vandaag presenteert Carlucci het jaarlijkse Pentagon-rapport over de Sovjet-strijdkrachten. Voor het eerst bevat dit boekwerk, waarin alle militaire activiteiten van het Warschaupakt worden be schreven, een 'balans' tussen de in spanningen van de NAVO en de Sovjetunie en bondgenoten. Het rapport was gisteren nog niet beschikbaar, maar volgens de Ne derlandse minister van defensie Van Eekelen luidt de conclusie dat in de nabije toekomst verbeterin gen wenselijk zijn in de defensie inspanning van de NAVO, om te genwicht te bieden tegen de Sov jets. Carlucci deelde mee dat onder minister van buitenlandse zaken, Taft, volgende week een Europese toernee houdt om met de bondge noten te praten over een betere ver deling van de lasten in de NAVO. De Amerikanen vinden dat de Eu ropeanen meer geld moeten uit trekken voor hun eigen verdedi ging. De Amerikaanse minister Car lucci en zijn Britse collega Younger uitten gisteren opnieuw scherpe kritiek op het kernwapenstand punt van de centrum-linkse meer derheid in het Deense parlement. Dat nam twee weken geleden een motie aan waarin wordt gesteld dat aan bezoekende oorlogsschepen nadrukkelijk moet worden gemeld dat zij volgens de Deense wet geen kernwapens bij zich mogen heb ben. TOKYO (AP) - De Japanse kei zer Hirohito, de oudste en langst regerende monarch ter wereld, viert vandaag zijn 87ste verjaardag. In Tokyo trotseer den duizenden mensen de re gen om de keizer op het balkon van het keizerlijk paleis geluk te wensen. Hirohito werd geflankeerd door kroonprins Akihito, prin ses Michiko en andere leden van de keizerlijke familie. Diens 85-jarige echtgenote, kei zerin Nagako, moet wegens ziekte verstek laten gaan. Hiro hito is zelf ook niet zonder ge zondheidsproblemen. Hij on derging enige tijd geleden een zware operatie, waarbij een tu- Hirohito vindt Wereldoorlog onplezierigste herinnering mor uit zijn darmen werd ver wijderd. Maar tijdens een rede verklaarde Hirohito dat hij zich uitstekend voelt. De Japanse keizer verklaarde dat de Tweede Wereldoorlog zijn meest onplezierige herin nering is. „Ik ben blij met de in spanningen die zijn verricht voor het bereiken van vrede na de oorlog," zei hij. Eerder uitte hij zijn „verdriet over bepaalde dingen die in de oorlog zijn ge beurd", maar verklaarde dat hij daar als constitutionele mo narch geen persoonlijke rol bij heeft gespeeld. Hirohito ont kende de aanval op Pearl Har bor te hebben beraamd, maar liet verder vele vragen onbeant woord. Op de vraag waarom Japan zich in de oorlog begaf zei hij: „Ik wil die vraag niet beant woorden, omdat het kritiek zal inhouden op personen." Hij zei nog jaren nodig te hebben voor de afronding van een biologie- onderzoek, één van zijn hob by's. LONDEN (UPI) - Het hoogste hof van appèl van Groot-Brittannië, de juridische commissie van het Ho gerhuis, heeft het honderden mili taire oudstrijders gisteren moge lijk gemaakt de regering te dag vaarden. Zij hebben kanker en an dere kwalen opgelopen na 30 jaar geleden aan Britse kernproeven te hebben deelgenomen. De juridische commissie ver- SINGAPORE (GPD) - De Filipijn se communistische partij heeft vo rig jaar' in totaal 30 miljoen Ameri kaanse dollar aan hulp ontvangen van buitenlandse particuliere orga nisaties, zo heeft de Filipijnse leger chef-staf generaal De Villa gisteren in Manila onthuld. In 1986 zou de partij zes miljoen Amerikaanse dollar aan steun uit het buitenland hebben ontvangen. Het geld zou niet afkomstig zijn van regeringen, maar van particu lieren, die zijn benaderd door ver tegenwoordigers van het Nationaal Democratisch Front, de politieke arm van de verboden Filipijnse communistische partij. Generaal De Villa zei, dat het NDF de fond sen inzamelt onder het mom dat ze worden besteed aan de armen op de Filipijnen. In werkelijkheid, zegt hij, wordt het geld gebruikt voor de aankoop van wapens voor het Nieuwe Volksleger (NPA), de militaire arm van de partij. De Villa noemde het NDF kan toor in Utrecht, één van de belang rijkste steunpilaren van de com munistische partij in het buiten land. De Filipijnse regering heeft vercheidene malen bij het ministe-' rie van buitenlandse zaken in Den Haag geprotesteerd over de activi teiten van het NDF in Utrecht, maar minister Van den Broek ont kent dat de Nederlandse regering het front helpt met het kanaliseren van de fondsen naar de communis tische rebellen op de Filipijnen. Twee maanden geleden vonden militairen bij een inval in een schuilplaats van de rebellen in een buitenwijk van Manila een kist met medicijnen, die via de Nederlandse ambassade in het land was binnen gekomen. De ambassade heeft ver klaard er niets vanaf te weten. wierp het beroep dat het ministerie van defensie had aangetekend te gen de uitspraak van een lagere rechtbank, die ex-soldaat-le klasse Pearce toestemming had gegeven de regering te dagvaarden wegens nalatigheid. De minister van defen sie, Younger, had geprobeerd de regering immuun te maken voor enig optreden van Pearce, één van 24.000 militairen die in de jaren vijftig en begin zestig deelnamen aan ongeveer 20 Britse atoom- en waterstofproeven in Australië en in het zuiden van de Stille Oceaan. Pearce diende tien maanden op Christmas Island, een gebied in de Indische Oceaan dat nu wordt be stuurd door Australië. Hij maakte deel uit van het Britse onderdeel dat betrokken was bij een reeks bo vengrondse atoom- en waterstof proefnemingen. Hij sloeg de explo sies van drie H- en twee A-bommen gade en beweert dat hij als gevolg daarvan kanker opliep omdat de regering onvoldoende veiligheids maatregelen had genomen of zelfs maar gewaarschuwd tegen het ge vaar van blootsteling aan straling. Zuidafrikaanse politie bevestigt gerucht infiltratie spion binnen ANC JOHANNESBURG (AFP) - De Zuidafrikaanse politie heeft woensdag opzien gebaard door in het openbaar te bevestigen dat zij in de hoogste bestuursregionen van het verboden Afrikaanse Na tionale Congres over een spion be schikt. De onthulling werd gedaan op de openingszitting van het proces in Bethal, op 200 kilometer ten oosten van Johannesburg, tegen drie zwarten die ervan worden verdacht lid van de organisatie, gevestigd in Lusaka (Zambia), te zijn. Hun wordt terrorisme ten laste gelegd. De twee zouden verantwoorde lijk zijn voor de ontploffing van een aantal mijnen in het noordoosten van Transvaal. Bovendien zouden zij aanslagen hebben gepleegd die in twee zwartensteden ten oosten van Johannesburg aan zes zwarte politieagenten het leven hebben gekost. Een vertegenwoordiger van de veiligheidspolitie, de afdeling van het politieapparaat die is belast met het surveilleren van de opposi tie, Deetlefs, vroeg de rechtbank of de overheid fotokopieën van offi ciële documenten van het ANC mocht overleggen als bewijsstuk ken in het nadeel van de beklaag den. De foto's, zei hij, werden in de kantoorruimten van het ANC in Lusaka gemaakt en begin februari en op 7 maart naar de Zuidafri kaanse politie gestuurd. Deetlefs zei dat het van staatsbelang èn de betrokkene zelf was. de identiteit van de verklikker geheim te hou den. De verdediging vroeg de rechtbank de stukken niet te ac cepteren omdat zij niet oorspron kelijk zijn en niets hun echtheid bewijst. De president zou in de loop van donderdag over de toe laatbaarheid van de documenten beschikken. In Zuidafrika had men altijd al het sterke vermoeden gehad dat het land binnen het ANC in Lusaka over oren en ogen beschikte. Het zou niet gaan om blufpoker van de Zuidafrikanen om het ANC zijn energie te doen verspillen aan een 'heksenjacht' in eigen gelederen, omdat men de kans loopt dat de do cumenten openbaar worden ge maakt. Gif in Israëlische citrus is geen gif ROME (AFP/Rtr) - Het blauwe 'gif dat in Rome in zes Israëlische gra pefruits was gespoten, blijkt de on schuldige kleurstof methyleen- blauw te zijn. Dit hebben verschei dene vertegenwoordigers van ge zondheidsdiensten in Rome giste ren meegedeeld. Eerdere proeven met muizen le verden niets op. Inmiddels was in heel West-Europa alarm geslagen. In Italië werden alle grapefruits uit de handel genomen, in afwachting van de uitslag van het onderzoek. De Italiaanse importeurs klaagden dat het besluit van het importver bod te haastig werd genomen en dat zo forse schade ontstond. ADVERTENTIE U bent van Harte Welkom.. griffioen Leidseweg 518, 2253 JP Voorschoten, tel. 071-763748 onomwonden wordt Britse soldaten drie ongewapende IRA-strijders op Gibraltar hebben vermoord. De Britse regering had geëist dat Thames Television het programma niet zou uitzenden. Mi nister van Noordierse zaken King zei in het parlement dat het pro gramma volgens hem neerkwam op „televisierechtspraak". Libanon In het dorp Ghadir bij Bayrut (Libanon) is in de nacht van zater dag op zondag waarschijnlijk een vooraanstaande maronitische priester ontvoerd. De 53-jarige Al- bert Korayshe wordt sinds zondag vermist. Athene De man die gisterochtend in Athene werd doodgeschoten is door de Griekse autoriteiten geï dentificeerd als de leider van de Ar meense terroristische organisatie ASALA, Agop Agopian. Rode Leger Japan en Zuidkorea hebben maatregelen genomen om eventue le terreuracties van het Japanse Rode Leger te voorkomen tijdens de Olympische Spelen in septem ber in Seoul. Na twee dagen van be sprekingen in Tokio'zijn beide lan den overeengekomen om een spe ciale commissie in te stellen die de maatregelen tegen terroristen van het Rode Leger moet coördineren. BRUSSEL José Happart geeft de strijd niet zo gauw op. De partij en die een rooms-rode coalitie wil len vormen zijn het dan wel eens geworden over een oplossing voor de kwestie-Voeren, maar de 41-jari- ge fruitteler is niet van plan zich door Hans de Bruijn van het politieke toneel te laten verwijderen. Gisteren gaven de besturen van de partijen die al vier maanden aan het onderhandelen zijn, hun fiat aan de voorstellen waarover hun onderhandelaars het woensdag eens werden. De coalitie van Vlaamse en Waalse christendemo craten en socialisten en de Vlaam se Volksunie, is dichterbij dan ooit. Maar iedereen zal pas gerust zijn als het congres van de Waalse Parti Socialiste, dat het regeerakkoord moet goedkeuren, voorbij is. José Happart, PS-lid, vindt het akkoord onaanvaardbaar en heeft acties aangekondigd om het partijcon gres ertoe te bewegen het af te wij zen. Alles draait om het akkoord over een regeling van de rechten van taalminderheden in tweetalige ge meenten langs de taalgrens. Cen traal daarin staat natuurlijk de Limburgse gemeente Voeren, waar Happart (die zegt geen Nederlands te spreken) nu al jaren de scepter zwaait. Eerst als burgemeester en, nadat hij eind 1986 door de Raad van Sta te was afgezet omdat hij bleef wei geren Nederlands te praten, ook als waarnemend eerste burger. Maar het regeerakkoord betekent het einde van Happart als gemeentebe stuurder. Als het akkoord wordt uitge voerd, komt na 26 jaar wellicht een einde aan de kwestie-Voeren. Wel licht, want de regeling is zo inge wikkeld en zit zo vol valkuilen en klachtenprocedures dat het nie mand zou verbazen als het gedon der over een paar maanden of jaren weer opnieuw begint. Happart kan zich in oktober op nieuw kandidaat stellen bij de ge meenteraadsverkiezingen. Maar een rol als burgemeester is niet meer voor hem weggelegd, zolang hij blijft weigeren Nederlands te spreken. Hij kan dan nog hooguit gemeenteraadslid of wethouder worden. Happart is vooral woedend op José Happart. zijn eigen partijleiders, door wie hij zich in de steek gelaten voelt. En dan vooral PS-voorzitter Spitaels, die woensdag de kat de bel aan bond. Spitaels stapte op als onder handelaar, omdat hij de dreige menten van Happart beu was. Daarmee dwong de 47-jarige oud-minister en oud-informateur zijn partij tot een keuze: Happart of ik. Een spelletje blufpoker dat werkte: de partijtop gaf Spitaels met overgrote meerderheid zijn steun. Maar daarmee zijn de pro blemen voor de Waalse socialisten niet voorbij. Zij moeten hun achterban nu uit leggen waarom zij akkoord zijn ge gaan met een voorstel, dat vooral voor de Vlamingen goed uitpakt. De taalgrens blijft immers bestaan, Voeren blijft Vlaams, de Vlaamse deelregering krijgt het toezicht op alle Vlaamse gemeenten, burge meesters moeten hun taalkennis bewijzen en de minister van bin nenlandse zaken wordt een Vla ming. Voorwaar een aardige oogst, waar de Waalse verworvenheden (dat betreft speciale faciliteiten voor Franse taalminderheden in Vlaamse gemeenten en inwoners van Voeren mogen bij nationale en Europese verkiezingen in de Waal se provincie Luik gaan stemmen) magertjes bij afsteken. De Waalse partijen zijn onder het Vlaamse juk doorgegaan, heette het dan ook gis teren ten zuiden van de taalgrens. En wat is er gebeurd met de belof ten uit de verkiezingsstrijd van eind vorig jaar, zo vragen heel wat Walen zich af. De Parti Socialiste was de grote winaar van de verkiezingen van 13 december. Zij won vijf zetels, niet in het minst, omdat zij met José Happart campagne voerde. Spitaels verscheen bijna nergens zonder de Voerense dwarsligger aan zijn zijde. Het regende beloften: de PS zou Happart niet laten vallen, de aan spraken van de Walen zouden met hand en tand worden verdedigd, Voeren moest bij Luik gevoerd worden. Van al die beloften is maar bitter weinig terechtgekomen. Happart is dus furieus. Hij be schuldigt Spitaels van verraad en voelt zich in de steek gelaten. Ook door de PSC, de Waalse christen democraten, die hem - ook al is hij socialist altijd hebben gesteund en zelfs bereid waren daarvoor de kabinetscrisis van oktober vorig jaar te veroorzaken. Maar vooral de PS stond na ruim vier maanden onderhandelen voor de keus: Happart laten schieten en eindelijk sinds 1981 weer eens regeren, of vasthouden aan de prin cipes en andermaal de oppositie in gaan. Spitaels, die graag vice-pre- mier wil worden, vond dat de grote winst die de socialisten de laatste verkiezingen heben geboekt, nu maar eens in regeermacht moest worden omgezet. Terwijl Happart niet helemaal ten onrechte be weert dat die winst voor een deel aan hem te danken is. Hij gaat dan ook actie voeren om het PS-congres tot afwijzing van het akkoord te bewegen en kan daarbij rekenen op heel wat steun in de partij. Hij weet invloedrijke socialisten als burgemeester Van Cauwenb^rghe van Charleroi en de voorzitter van de Waalse gemeen- schaopsregering Dehousse achter zich. Of dat voldoende is weten we volgende week.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5