TAD LEIDEN s feed 's Gemeente moet optreden tegen hinder van schepen Protest honderden jongeren tegen bezuinigingen kabinet Samenwerking met het arbeidsbureau verloopt moeizaam' J l LEIDSCH k DAGBLAD Historische haven mag blijven, maar: Circa 3000 deelnemers Singelloop OPENING OPEN HUIS.. DUS GRATIS TOEGANG. Gereedschap ontvreemd Augustinus houdt milieu symposium in kader van 19de lustrum s VRIJDAG 29 APRIL 1988 LEIDEN - De gemeente moet op treden tegen de overlast die wordt veroorzaakt door de schepen in de historische haven in een deel van het Galgewater. Onder die voor waarden gaat de politiek akkoord met het voorstel van B en W om de historische haven permanent te la ten blijven. Een aantal omwonenden klaagt steen en been over de authentieke schepen die sinds enkele jaren op proef in het Galgewater liggen. Zij zeggen veel hinder te ondervinden van rokende houtkachels, open lo zingen en werkzaamheden die door de schippers worden uitge voerd. Alle politieke partijen, zo bleek gisteravond in de raadscom missie voor ruimtelijke ordening, zijn van mening dat aan die over last wel iets valt te doen. Hoekema (D66) pleitte voor een krachtige rol van de gemeente in het overleg dat binnenkort op gang komt en waaraan ook omwonen den en schippers zullen deelne men. Tot dusver blijkt zulk overleg alleen te hebben geleid tot scheld partijen en beschuldigingen over LEIDEN - Het aantal deelnemers aan de Singelloop bedraagt onge veer 3000. Dat is bijna hetzelfde aantal als vorig jaar. Hoewel bij sluiting van deze krant nog niet zo veel kaarten waren verkocht, leert de ervaring dat aan de start van avond rond half acht altijd nog een paar honderd kaarten over de toon bank gaan. Minister Brinkman geeft het startschot voor de ongeveer zeven kilometer lange tocht. Vanaf 16.00 uur vanmiddag is het verboden te parkeren op de Witte Singel. Er kan worden geparkeerd op het ter rein van Van Gend en Loos. Het verkeer in de binnenstad kan stremming ondervinden van de Singelloop. en weer. Omwonenden vinden dat de schepen moeten verdwijnen. De politiek is evenwel van me ning dat de historische haven een aanwinst is voor Leiden en mag blijven als aan een aantal voor waarden wordt voldaan. Wethou der Peters (ruimtelijke ordening) verklaarde gisteravond ook van mening te zijn dat aan een aantal bezwaren tegemoet dient te wor den gekomen. Volgens hem moe ten de schepen op den duur op het riool worden aangesloten en zullen grote repararaties elders moeten worden uitgevoerd. De wethouder vindt dat er bij de gemeente een aanspreekpunt moet komen voor klachten en dat het publiek meer informatie moet krijgen over de schepen. De schippers zeggen dat het sto ken van houtkachels waarschijn lijk komende winter al niet meer zal voorkomen. Peters voelt er, in tegenstelling tot het WD-raadslid Bakker, niets voor om harde af spraken met de schippers te ma ken over hoeveel schepen er in het hoogseizoen in de haven moeten liggen. Volgens de wethouder is het eigen aan een historische ha ven dat met name in de zomer maanden wel eens schepen wegva ren. Volgens Bakker moet de ge meente zich er van verzekeren dat er altijd een minimum aantal inte ressante schepen in de haven ligt. Parkeren Het WD-raadslid vindt dat bij het maken van een restauratieplan voor de stadstimmerwerf te weinig rekening is gehouden met de par keerproblemen in de buurt. Ook daarover klagen de buurtbewo ners. Het gemeentebestuur wil aan de klachten tegemoet komen door in d'Oude Morsch met voorrang het systeem met parkeervergun- ningen in te voeren. Wethouder Pe ters wilde gisteravond niet zo ver gaan om het groen- en sportveldje aan de Morssingel op te offeren ten behoeve van een tijdelijk parkeer terrein. De meeste commissieleden voelen daar wel voor. De raadscommissie verwierp de bezwaren die omwonenden, met het oog op de parkeerproblemen, hebben ingediend tegen het plan om de stadstimmerwerf te restau reren ten behoeve van bejaarden huisvesting. Alleen de WD'ers Bakker en Wijnbergen verklaarden de bezwaren op dit punt gegrond. Bakker verweet verkeerswethou der Peters onvoldoende aandacht te besteden aan het parkeerpro bleem. Enkele honderden jongeren bijeen op het Stadhuisplein als protest tegen het beleid van het kabinet (foto Jan Holvi Massale bijeenkomst op Stadhuisplein ADVERTENTIE Buitenbaden de Vliet en de Zijl op: ZATERDAG 30 APRIL OM 10.00 UUR. Tevens kunt u op deze dag nog een abonnement kopen op ba sis van voorverkooptarief. Kassa geopend van 10.00 - 17.00 uur. Gezinsabonnement (incl. kinderen t/m 17 jr.) 135,- Individueel abonnement 16 jr. en ouder 60,- Individueel abonnementt/m 15 jr. en 60+ 45,- Pasfoto's meenemen s.v.p. LEIDEN Enkele honderden Leidse jongeren hebben gisteren gedemonstreerd tegen de bezuini gingsmaatregelen van het kabinet. Op het Stadhuisplein werden de demonstranten toegesproken door FNV-voorzitter Johan Stekelen burg. Hij wees er op dat het voor jongeren voordeliger is om te gaan samenwonen. LEIDEN - In een gebouw aan de Breestraat zijn in de nacht van woensdag op donderdag een klop boor en een mechanische sloopha mer ontvreemd. De spullen verte genwoordigen een waarde van 2600 gulden en zijn eigendom van een bouwbedrijf uit Nieuwerkerk aan de IJssel. Het gereedschap was opgeborgen in een kist. De Leidse wethouder J. de la Mar rekende dat later m de middag voor. Jongeren van 18 jaar krijgen per 1 juli een uitkering van 340 gul den. Als zij besluiten om samen te gaan wonen, vallen zij in de 'nor male' bijstandsregeling en ontvan gen zij 1500 gulden in de maand, of wel 750 gulden per persoon. "De extra voordeuren die werden ge timmerd vanwege de gevolgen van de voordeurdelersregeling worden nu weer weggehaald. Het is voor jongeren straks gunstig om met z'n tweeën een economische eenheid De la Mar verwacht niet dat de regering maatregelen zal nemen om te voorkomen dat jongeren meer geld krijgen door te gaan sa menwonen. "Daarmee worden ook jonge gezinnen getroffen. Dat is iets wat het CDA niet wil. Dan wordt de eigen achterban gepakt". Na de toespraak van Stekelen burg trokken tussen de 500 en 1000 jongeren demonstratief door de stad. Er waren bij de politie overi gens geluiden binnengekomen dat de actie door een groep zich 'auto nomen' noemende zou worden ver stoord. De demonstratie verliep zonder incidenten. Na de optocht traden er drie bands op op een po dium op het Stadhuisplein. Een aantal leerlingen werd giste ren overigens door de leiding van hun school gestraft wegens het ver zuimen van lessen. De la Mar pro beerde gisteren bij de directies van de betreffende scholen de straffen ongedaan te maken. LEIDEN - Onder het motto 'De we reld gaat aan vlijt ten onder' organi seert studentenvereniging Augus tinus in het kader van haar 19de lustrum op 10 mei een milieu-sym posium. Aan de orde komen onder werpen als: de aantasting van de ozonlaag, zure regen en de vervui ling van de oppervlaktewateren. Deze problemen zullen worden be licht vanuit vier invalshoeken: de milieubeweging, het bedrijfsleven, de overheid en de massapsycholo gie. De inleiding wordt gehouden door dr. L. Reijnders, medewerker van de Stichting Natuur en Milieu. Sprekers zjn dr. J.M. Cramer, me dewerkster milieukunde aan de universiteit van Amsterdam en lid van de Vereniging Milieudefensie, prof. dr. B.H. Bibo van Akzo Che mie, tevens hoogleraar scheikunde in Delft, drs. B.O.J.R. Glaubits, van het directoraat generaal milieu, consumentenbelangen en nucleai re veilighed van de EG, en prof.dr. R.W. Hommes, hoogleraar milieuk unde aan de universiteit van Rot terdam. Ook zal een film over de milieu problematiek worden vertoond. Na de voordrachten van de spre kers volgt een forumdiscussie on der leiding van dr. J.C. van Noord- wijk, voorzitter van het Wereld Na tuur Fonds Nederland, waarbij het publiek kan reageren. Het symposium is bedoeld voor een groot publiek, de toegang is gratis. Het duurt van 's ochtends elf tot 's middags vijf uur en wordt ge houden in het LAK-theater, Cleve- ringaplaats 1. Het feitelijke lustrum van Au gustinus wordt op 3 mei gevierd. Om half vijf zal het officieel wor den geopend voor het pand aan het Rapenburg. In de vroege avond, om zeven uur, zullen zeven hete luchtballonnen op de voetbalvel den aan de Boshuizerkade worden opgelaten. Redactie: Simone van Oriel en Meindert van der Kaajj, telefoon 144941toestel 217 of 222. Paardetram Afgezien van wat incidentele ritjes is het zo'n 77 jaar geleden dat de paardetram uit het Leidse stadsbeeld is verdwenen en werd vervangen door de stoomtram. Nu bestaat er een redelijke kans dat het vervoermiddel als toeris tische attractie in de binnenstad terugkomt. Na een proefritje van 40 minuten gisterochtend was hoofd van stadsbureau verkeers zaken bij de politie J. Ebes heel tevreden over de route. Er waren volgens hem praktisch geen knelpunten. Het is de bedoeling dat de tram van Sassenheimer Mazee tijdens de Lakenfeesten negen dagen lang door de Leidse binnenstad rijdt. Als dat bevredigend uit pakt, kan de paardetram in de zo mer van 1989 worden ingevoerd. Coördinator J. Wester is nu al erg blij met de tram tijdens de La kenfeesten. "Het betekent een extra attractie. Bovendien kan dit de verschillende evenemen ten letterlijk met elkaar verbin den. Mensen kunnen in- en uit stappen bij de evenementen van hun keuze". Wellicht dat in dat geval de ca paciteit van de tram - 21 zitplaat sen binnen en twee op de bok - te krap is, omdat er ongetwijfeld veel animo zal zijn voor een der gelijk ritje. Volgens directeur C.J.J. Hugens van de Leidse VW wordt er gedacht aan een populaire prijs van rond de drie gulden per rit. Naar buitenlandse maatstaven gemeten kan inder daad niet gezegd worden dat zo'n bedrag teveel gevraagd is. De route die de VW voor ogen staat gaat van het Stadhuisplein naar de Botermarkt, Steen- schuur, Rapenburg, Kort Rapen burg, Galgewater, Weddesteeg, Noordeinde, Breestraat, waarna de tram weer bij het beginpunt is. Een route waar menig pand en plaats aanschouwd kan worden dat nauw verbonden is met de Leidse historie, zo meenden de deelnemers aan de proeftocht. Paardetram 2 Hugens liep tijdens de gehele rit enigszins zenuwachtig in de wa gen heen en weer. "Tsja, wie weet komen we wel ergens zoda nig vast te ziten dat we moeten zeggen: laten we er alsjeblieft mee ophouden". Dat gebeurde nu juist niet. De vrouw van tram bestuurder Mazee, riep wel eens naar haar man: "net aan, net aan", maar tot een aanvaring kwam het nergens. En dat kun je maar nooit weten. "Het is na tuurlijk levend goed waarmee je werkt en dat is altijd een onzeke re factor", aldus mevrouw Ma zee. Omdat het Rapenburg nu nog opgebroken is moest van de ge wenste route worden afgeweken. Het ging nu via de Breestraat, Noordeinde, Witte Singel, Kai- serstraat, Rapenburg, Van der Werfpark, weer naar de Bree straat. Het punt van de Kaiser- straat rechtsaf het Rapenburg op is nogal scherp. Met de nodige stuurmanskunst loodste Mazee het gevaarte toch de hoek om. "De wendbaarheid van de tram is echt onvoorstelbaar", kraaide mevrouw Mazee. Het volgende obstakel was de Vlietbrug die behoorlijk steil is. Mazee liet zijn paarden een flin ke aanloop nemen. Het is wel te hopen dat op dat moment van rechts - de Vliet - geen verkeer komt, want tijdens de aanloop is er natuurlijk geen weg terug Mazee was na afloop razend enthousiast. "Ik heb er ontzet- tend veel zin in. Ik heb nergens echt grote problemen gezien. Ik denk dat als de automobilisten eenmaal een beetje gewend zijn aan de paarden in het verkeer. Wellicht is volgend jaar de paardetram opnieu- (links op de bok) en Mazee namen gisteren alvast e in het Leidse stadsbeeld te bewonderen. De heren Ebes ivoorproefje. (foto Jan Holvast) het allemaal nog veel beter zal gaan", zo zei hij. Mazee neemt tij dens de Lakenfeesten vakantie op. Volgend jaar gaat hij met vut, zodat hij eventueel volgend jaar beschikbaar is voor het besturen van de tram. "Je kunt er natuur lijk geen kapitalen mee vergaren, maar daar gaat het mij helemaal niet om. Het is tenslotte mijn hobby". Van Dale "Het nieuwe station te Leiden is bijzonder lelijk". Dit is een voor beeldzinnetje zoals dat bij het woord station is te vinden in de nieuwste uitgave van het Groot Wgordenboek der Nederlandse Taal van Van Dale. Nu hebben we nog geen nieuw station - was dat maar waar - zodat het lichte lijk voorbarig is om nu al te stel len dat het bijzonder lelijk is. Wel kun je je afvragen waarom nu juist het Leidse station als lij dend voorwerp in het toonaange vende woordenboek van Neder land voorkomt. Het antwoord is simpel. Een groot deel van de medewerkers van het Woordenboek komt uit Leiden. Volgens directeur prof. P.G.J, van Sterkenburg van het Instituut voor Nederlandse Lexi cologie is Leiden al vanaf 1930 verbonden aan de woordenboe ken van Van Dale. Het instituut dat in 1967 onafhankelijk werd van de Leidse universiteit heeft tot doel de studie van de Neder landse woordenschat te bevorde- Van Sterkenburg weet niet precies hoe het voorbeeld van het Leidse station in het woor denboek is gekomen. Wel is hij er zeker van dat er nog meer beken de Leidse gebouwen en straten in het boek staan. Hij denkt daar bij aan het Rapenburg, Pieters kerk en De Burcht. "Er is een groep van 60 tot 70 medewerkers verbonden aan het instituut die materiaal voor Van Dale aanlevert. Een deel daarvan komt uit het Leidse universitaire circuit. Het ligt voor de hand dat die medewerkers teruggrijpen op plaatsen waar ze dagelijks langskomen of vaak zien", aldus Van Sterkenburg. LEIDEN - De Leidse wethouder J. de la Mar (sociale zaken) heeft kritiek op het Gewestelijke Ar beidsbureau. Volgens de wethou der verloopt de samenwerking tus sen de gemeente en het GAB moei zaam. "Het is triest te moeten zien hoe het arbeidsbureau bij een aan tal ontwikkelingen zo sterk niet voorop loopt". Als voorbeeld noemt de wethou der de samenwerking tussen ge meente en GAB in het kader van de 'heroriënteringsgesprekken'. Het is de bedoeling dat de komende tijd langdurig werklozen worden opgeroepen voor een gesprek over hun mogelijkheden op de arbeids markt. Het GAB krijgt daarvoor de beschikking over vier consulenten. "Het heeft maanden onderhande len gekost om een van die consu lenten bij de sociale dienst te sta tioneren". In de nota 'Over de Marges' heeft het Leidse college van B en W aan gegeven dat er zelf meer aan ar beidsbemiddeling moet worden gedaan. Er zou bijvoorbeeld sa mengewerkt moeten worden met uitzendbureaus om langdurig werklozen aan de slag te helpen. De gemeente voert zelf overigens al een plan uit om jongeren werker varing op te laten doen. Hierdoor is de situatie ontstaan dat gemeente en GAB beide aan arbeidsbemid deling doen. Directeur Kleijne van de sociale dienst heeft overigens geen zin in een competentiestrijd op dit ge bied. Hij vindt dat gemeente en- GAB samen moeten strijden tegen de werkloosheid. Kleijne vraagt zich wel af of het zo zinnig is dat GAB en sociale dienst zo onafhan kelijk van elkaar staan. "Bij het ene bureau moet de werkzoekende zich inschrijven, bij het andere bu reau moet hij vervolgens een uitke ring halen. Dat is een vorm van lo ket-denken waar de burger niet mee is gediend". De voorstellen van de gemeente om zelf actiever te worden op het terrein van de arbeidsbemiddeling worden gedaan in de nota 'Over de Marges', die deze week verscheen. De nota geeft aan hoe de positie van de minima door maatregelen van de gemeente kan worden ver beterd. De la Mar: "Het gaat om marginale dingen, maar alles bij el kaar is het meer dan niets". Volgens de wethouder wordt met de nota ook aangetoond dat Leiden het hoofd nog niet in de schoot legt in de pogingen de ge volgen van regeringsmaatregelen te verzachten. "Daarbij word ik ge sterkt door een actie van de jonge ren van vanmiddag (bedoeld wordt de actie gistermiddag op het Stad huisplein, red.). Je hebt lange tijd een afname van de protesten ge zien. Een aantal jaren schoten de comités 'Vrouwen in de bijstand' uit de grond en verdwenen er even snel weer in. Nu zijn er toch weer twee comités opgericht. Ik consta teer toch weer een toename van de actiebereidheid. Dat is ook de kracht van de nota, wij geven aan nog te willen knokken". ADVERTENTIE Waarom een Verberg Toyota? Omdat zo'n Verberg Toyota altijd net even meer biedt dan een gewone Toyota. U ontdekt al gauw het verschil. A.J. Verberg's Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23, 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee i-STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17