Hipparcos-satelliet klaar voor de start Olielanden willen exportbeperking Kamer wil rechtshulp vluchteling verbeteren Lage dollarkoers lokt Europeanen naar VS 9 Gandhi nam geen steekpenningen aan' WOENSDAG 27 APRIL 1988 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Een kamer brede meerderheid vindt de rechts hulp voor asielzoekers in de op vangcentra onvoldoende. Na de verzekering van staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) dat er geen geld is om bijvoorbeeld een juridisch spreekuur in te stellen, kondigde de PvdA gisteren na het mondeling overleg tussen Kamer en regering over het asielbeleid een motie aan om 'de benodigde 4 mil joen voor verbetering van de rechtshulp af te dwingen. Ook bleek dat de vaste Kamer commissie voor justitie niet vol doende had aan de door Korte-Van Hemel en minister Brinkman (WVC) aangereikte informatie. Er zal zo spoedig mogelijk een plenair debat worden aangevraagd. Daarin zal de Kamer opnieuw ingaan op de hoofdpunten van haar kritiek op het asielbeleid. Daarbij gaat het vooral om de (onzekere) situatie van de Tamils, het geconstateerde gebrek aan rechtshulp en de door Vluchtelingenwerk Nederland ge- Gratis een jaar studie voor leraar techniek GRONINGEN (GPD) Een jaar gratis studeren. Dat aanbod doet minister Deetman (onderwijs) alle afgestudeerden van hts, mts, havo of voortgezette opleiding streek school, die zich laten inschrijven bij de Pedagogisch Technische Ho geschool Nederland in Groningen. De PTHN, met nevenvestigin gen in Leeuwarden en Emmen, leidt op tot docent in onder meer technische vakken, wiskunde en natuurkunde bij het lager- en mid delbaar beroepsonderwijs. Elk jaar daalt het aantal studenten, terwijl de behoefte aan de genoemde lera ren stijgt. Daarom is besloten een waarde bon van 1400 gulden te verstrekken - vergelijkbaar met een jaar gratis studeren - aan alle nieuwe studen ten van de PTHN. Bovendien is de studie aantrekkelijker gemaakt door de studieduur tot vier jaar te verkorten en de leerplannen te ver beteren via nauwere contacten met het bedrijfsleven. Minister Deetman heeft ook la ten weten dat de invoering van een studie-strippenkaart wordt uitge steld. Hy is er nog wel voorstander van, maar is na het debacle met de studiefinanciering bang dat een te snelle invoering van weer een inge wikkeld systeem te grote proble men zal opleveren. signaleerde overcapaciteit in de opvangcentra. Vrijwel alle sprekers drongen er bij Korte^op aan geen Tamils uit te wijzen zonder overleg met het Ho ge Commissariaat voor de Vluchte lingen van de Verenigde Naties. Eind maart oordeeelde de Raad van State dat uitzetting van Tamils naar Sri Lanka niet onrechtmatig Justitie liet opnieuw weten dat de Tamils die ook door het com missariaat niet als vluchteling er kend worden, het land moeten ver laten. Diegenen die door de com missaris wel als vluchteling wor den erkend, zullen worden ge doogd en krijgen dus wel middelen van bestaan. Alle aanwezige partijen spraken hun zorg uit over de rechtshulp voor de asielzoekers. Er is volgens de Kamer een ongelijkheid van wa penen ontstaan, waardoor de asiel zoeker niet meer tegen het justitië le apparaat kan opboksen. Een be tere voorbereiding van de asielzoe ker op diens eerste gesprek met justitie is noodzakelijk, zo stelden onder meer PvdA, D66 en CDA vast. WENEN (AP) - Een groep onaf hankelijke olieproducerende lan den heeft gisteren besloten de OPEC voor te stellen een exportbe perking van vijf procent in te voe ren. Het voorstel moet gezien wor den als een gebaar van steun aan het kartel, zo heeft een Chinese functionaris bekendgemaakt. Jiang Yun Long, lid van de leiding van het Chinese staatsoliebedrijf, gaf te kennen dat de onafhankelij ke olielanden van de OPEC een te- gengebaar verwachten, maar wilde daarover verder niets zeggen. Vertegenwoordigers van China, Mexico, Egypte, Oman, Angola, Colombia, Malaysia en Brunei voerden gisteren overleg met een commissie bestaande uit vijf olie ministers van de OPEC over de mogelijkheid van gezamenlijke maatregelen om de olieprijzen op te vijzelen. Mexico, dat zich inmid dels heeft opgeworpen als de offi cieuze leider van de onafhankelijke olielanden, lijkt het voortouw te hebben genomen bij de beslissing om een exportbeperking van vijf procent voor te stellen. Het land had eerder gezegd tot een dergelij ke beperking bereid te zijn als de overige zeven dit voorbeeld zou den volgen. Tijdens een voorbereidende ver gadering eerder op de dag besloten de OPEC-ministers gisteren af te wachten met wat voor voorstellen de niet-leden op de proppen zou den komen. Volgens Jiang heeft van de acht onafhankelijke olielan den alleen Malaysia nog niet beslo ten om zich bij de exportbeperking van vijf procent aan te sluiten. In dien alle acht een dergelijke beper king invoeren, zouden per dag om streeks 200.000 vaten minder op de markt verschijnen. Voordat de vijf OPEC-ministers in Wenen bijeen kwamen om de vergadering met de niet-leden voor te bereiden, wilde de Nigeriaanse olieminister en huidig OPEC-voor- zitter Rilwanu Lukman niet meer kwijt dan: "We hopen op een goede en nuttige vergadering". De olie prijzen staan dit jaar opnieuw on der druk, omdat het aanbod groter is dan de vraag. Iran en enkele an dere OPEC-leden zien in een dras tische beperking van de produktie- omvang het enige middel om de prijzen weer op peil te brengen. De grootste olieproducent, Saudiara- bie, verzet zich daar echter tegen, mede omdat het Iran in de oorlog met Iraq geen hogere olie-inkom sten gunt, zo stelde een Londense oliemarktdeskundige. De gebeurtenissen van afgelo pen zondag zullen het Saudische standpunt zeker niet hebben ver soepeld. De Iraanse marine viel toen een Saudische tanker in de Perzische Golf aan. De Saudische olieminister Hisham Nazer wilde bij aankomst in Wenen overigens niets zeggen over de positie die hij tijdens het overleg zal Afspraken De OPEC heeft tot het beraad met de acht niet-leden besloten, omdat het kartel behoefte zegt te hebben aan een bredere basis om de last te dragen van een produk- tiebeperking die moet leiden tot herstel van de richtprijs van 18 dol lar per vat. De huidige prijs zit daar twee dollar of meer onder. De niet- leden die aan het beraad meedoen zij goed voor een gezamenlijke dagproduktie van zo'n vier miljoen vaten. In het verleden zijn alle initiatie ven van de OPEC om de prijs- en produktie-afspraken een groter draagvlak te geven op niets uitge lopen. Noorwegen, dat goed is voor een dagelijkse produktie van een miljoen vaten, neemt niet officieel aan net overleg deel, maar heeft wel een afgevaardigde gestuurd die afzonderlijke gesprekken zal voeren met een aantal ministers. Vorige week liet Noorwegen weten dat de begin 1987 ingestelde vrij willige beperking van de produktie met 7,5 procent tot zeker eind dit jaar wordt voortgezet. Ook de VS hebben geen officiële afgevaardigde naar Wenen ge stuurd. Wel aanwezig is een lid van een Texaanse commissie die toe ziet op de olieproduktie - 2 miljoen vaten per dag - in deze Amerikaan se staat. Volgens de Texaanse func tionaris Kent Hance wordt het tijd dat de Amerikaanse regering in contact treedt met de OPEC met het oog op stabiele olieprijzen. De regering-Reagan weigert dat om dat zij de olieprijs wil overlaten aan het vrije-marktmechanisme. Han ce zal in de marge van de vergade ring gesprekken voèren met OPEC-voorzitter Lukman en ande re olieministers. Hij is echter niet bevoegd om za ken te doen met de OPEC ,en de Amerikaanse regering verzette zich er tegen dat hij naar Wenen ging. Volgens minister van energie Herrington brengt Hance zichzelf in een positie waarin hij door de OPEC kan worden 'gebruikt'. AMSTERDAM De Amro-bank heeft onlangs een geheel nieuwe zaal voor effecten-, en valutahandel in gebruik genomen. In de zogeheten dealing-room zijn geld- en kapitaalmarkt daarmee samengebracht in het nieuwe hoofdkantoor in Amsterdam Zuidoost. Volgens de Amro zelf is deze geldhandelzaal de grootste en meest geavan ceerde van Europa. (foto ANP) NEW YORK (AP) - De lage dollar koers mag dan de presidenten van de centrale banken slapeloze nach ten bezorgen, de toeristenindustrie in de VS vaart er wel bij. Dit jaar komen naar schatting twee keer zo veel Europeanen naar de VS dan vorig jaar. In Nederland zijn bij voorbeeld de afgelopen vijf maan den 38 procent meer visa verstrekt dan vorig jaar. Behalve de lage dol larkoers vormen ook de goedkope vliegtarieven een stimulans voor een Amerika-vakantie. Volgens de Associatie van Eu ropese Luchtvaartmaatschappijen is het aantal Europeanen dat naar de VS vliegt sinds 1985 is gestegen met maar liefst 48 procent. Volgens gegevens van de organisatie maak ten 7,2 miljoen Europeanen tussen januari en oktober van het vorig jaar de trek over de Atlantische Oceaan. Een rondvraag leerde dat de eerste twee maanden van 1988 een nog gunstiger beeld te zien gaf. De grootste stroom komt uit Grootbrittannië en Westduitsland. In Engeland werden in januari van dit jaar 69 procent meer visa ver strekt dan in dezelfde maand vorig jaar. In de Bondsrepubliek worden recordomzetten geboekt bij de reisbureaus. Ook zij profiteren van de lage dollarkoers die in drie jaar tijd 50 procent minder waard is ge worden ten opzichte van de DM. Van Scandinavië tot en met Spanje is het beeld hetzelfde. De heront dekking van de Nieuwe Wereld als toeristische eindbestemming dankzij de dollarkoers. De buitenlandse toeristen staan in de rij voor de theaters en vullen de restaurants die de vele Newyor- kers links moet laten liggen vanwe ge onbetaalbaarheid. Maar ook Ca- lifornie en Florida plukken een graantje mee van de hernieuwde belangstelling van de Europeanen. Voor de aanstaande zomer maken deze staten zich op voor het druk ste seizoen sinds jaren. Maar liefst 29,2 miljoen toeristen verwacht het Amerikaanse bureau voor toeris me in Washington. Daarvan komt de helft uit de buurlanden Canada en Mexico en de rest voornamelijk uit Europa en Japan. Een organisatie die zich inspant om het kortelings nog zieltogende toeristische bedrijf in Miami Beach nieuw leven in te blazen zond on langs 20.000 brochures naar haar Londense kantoor. "We namen ge woon een gok", aldus Murray Gold van de Resort Hotel Association in Miami Beach, "maar we zaten al binnen 10 dagen zonder". SINGAPORE (GPD) - Een parle mentaire onderzoekscommissie heeft de Indiase premier Rajiv Gandhi gisteren vrijgepleit van de beschuldiging dat hij en zijn naaste medewerkers smeergelden heb ben gehad bij een miljardentrans actie met de Zweedse wapenfabri kant Bofors. Volgens de commissie zijn er geen bewijzen gevonden dat Bo fors smeergelden zou hebben be taald om een order te kunnen krij gen voor de levering van onder meer afweergeschut. Volgens de oppositie zou Bofors 30 miljoen pond aan smeergelden hebben be taald. De commissie ondersteunt echter de claim van Bofors dat commerciële geheimhouding de Zweedse wapenfabriek verplicht te zwijgen over de namen van de personen, die nauw bij de transac tie betrokken waren en die de com missies in ontvangst zouden heb ben genomen. De uitkomst van het parlemen taire onderzoekt betekent echter niet dat het zogenoemde Bofors- schandaal van de baan is, zo zeggen politieke waarnemers. Een van de leden van de oppositie, die zitting heeft in de commissie heeft al aan gekondigd, dat hij het niet eens is met de wijze waarop het onderzoek is verricht. Hoewel er geen bewij zen zijn dat Rajiv Gandhi steek penningen heeft aangenomen, zou den er geoeg aanwijzingen zijn dat de premier een bijzondere belang stelling had voor het feit dat Bofors de order zou krijgen. De oppositie heeft aangekondigd dat zij in het parlement de kwestie uitvoerig voor het voetlicht zal brengen wan neer de commissie haar rapport zal presenteren. Aangenomen wordt dat de oppo sitie dit schandaal zal gebruiken bij haar campagne volgende maand, wanneer in enkele deelstaten tus sentijdse verkiezingen zullen wor den gehouden. WETENSCHAP Maandag 11 april 1988 was een belangrijke dag voor de in de zomer van 1989 te lanceren Europese astrometrische satelliet Hipparcos. Tijdens een bijeenkomst in de Noordwijkse vestiging ESTEC van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA (European Space Agency) kreeg de directeur-generaal van de ESA, professor R. Lüst, van dr. Catherine Turon van de nabij Parijs gelegen Meudon-sterrenwacht op symbolische wijze een computerband overhandigd. Op die band zijn de posities aan de hemel vastgelegd van ongeveer 120.000 sterren zoals die door aardse sterrenwachten werden gemeten. Op basis van deze catalogus gaat de satelliet Hipparcos de posities van al deze sterren nog eens meten, maar dan met een veel grotere nauwkeurigheid dan vanaf het aardoppervlak mogelijk is. Op die krijgen astronomen niet alleen een veel beter inzicht in de afstanden tot en de bewegingen van de sterren in onze 'omgeving' maar ook in de structuur en evolu'ie van het melkwegstelsel in zijn totaliteit en in de plaats die ons zonnestelsel daarin inneemt. Wie tijdens een heldere nacht buiten onder de sterrenhemel loopt en de ogen onwillekeurig omhoog richt, zal zich mis schien wel eens afvragen hoe de wetenschap in staat is ge weest om die ontstellende af standen tot de sterren te bepa len. Dat moet ooit ergens toch begonnen zijn met een beken de afstandsmaat als basis van waaruit men verder kon gaan rekenen. door Ben Apeldoorn Reeds de oude Grieken worstelden met dat probleem en het was de Griekse astronoom en wijsgeer Hipparchus die, zo rond het jaar 120 voor Christus, op een voor die tijd bepaald ingenieuze manier de afstand tot de maan wist te bepa len. Hij liet de plaats van de maan aan de hemel ten opzichte van vlakbij de maan staande sterren vanuit voldoende ver uit elkaar lig gende plaatsen op het aardopper vlak op hetzelfde moment opme ten en bepaalde uit de positiever- schillen simpelweg de afstand. Op dezelfde manier kunnen we, veel dichter bij huis, de afstand tot een boom of een lantaarnpaal bere kenen door deze vanuit twee posi ties, waarvan de onderlinge af stand bekend is, te bekijken en de verschuiving ten opzichte van veel verder weg gelegen objecten aan de horizon op te meten. Des te gro ter de afstand tot de boom of de lantaarnpaal is, des te kleiner zal die hoekverschuiving zijn. Aardbaan Of, in astronomische termen, hoeveel verder het object van ons af staat des te kleiner zal zijn paral lax, de hoekverschuiving, zijn. En ook: hoeveel te verder weg het ob ject staat des te groter zullen we on ze bekende basi,safstand moeten nemen om nog een meetbare paral lax te verkrijgen want daarmee valt of staat de mogelijkheid om achter de uiteindelijke afstand te kunnen komen. Hipparchus was zonder -énige twijfel een van de grootste pioniers op sterrenkundig gebied van zijn tijd. Hij bepaalde niet alleen voor het eerst de afstand tot de maan, het dichtstbij ons gelegen hemelli chaam, maar stelde uit eigen waar nemingen met het blote oog ook de eerste sterrenkaarten samen. Hip parchus slaagde er in de posities van de sterren aan de hemel zo nauwkeurig vast te leggen dat hij, door zijn gegevens te vergelijken met die van zijn niet minder illuste re voorgangers, in staat was daaruit af te leiden dat de stand van de aard as in de ruimte in de loop van de tijd langzaam verandert. Toch zou het nog bijna tweedui zend jaar duren voordat;men er in slaagde voor het eerst de afstanden tot de, dichtstbijzijnde, sterren te bepalen. Dat was vooral te danken aan het gebruik en het steeds beter worden van telescopen, de eerste exemplaren in het begin van de zeventiende eeuw letterlijk en figuurlijk het licht zagen en aan de natuur- en wiskundige kennis die men van de bewegingen van planeten in ons zonnestelsel had verkregen. Die kennis stelde de sterrenkundigen van de negentien de eeuw in staat de baan van de aar de om de zon redelijk nauwkeurig te bepalen en dat was belangrijk want die aardbaan werd de basis voor de afstandbepaling tot nabij gelegen sterren. Net als bij de eerder beschreven boom of lantaarnpaal en volgens hetzelfde principe als reeds door Hipparchus werd toegepast, kan de middellijn van de aardbaan, 300 miljoen kilometer, worden ge bruikt als bekende basislijn voor de bepaling van zeer grote afstan den tot de sterren. De opdracht is simpel: meet de positie van een zekere ster op zeker moment zo nauwkeurig mogelijk en herhaal die meting precies een half jaar later, dus juist aan de 'te genovergestelde kant' van de aard baan. Met een dergelijke enorme basisafstand zou het, zo dacht men in vorige eeuwen, zeker met de grootste kijkers van die tijd niet meer dan een peuleschilletje zijn om de parallaxen van en daarmee de afstanden tot de sterren te kun nen bepalen. Dat bleek echter bitter tegen te vallen. Hoekjes Een artistieke impressie van Hipparcos in de ruimte. De telescoop-ope ning bevindt zich in de zijkant van het zeshoekige satellietlichaam. (foto ESA) Pas in de eerste helft van de ne gentiende eeuw, toen de meet- nauwkeurigheden in de sterren kunde met allerlei technische foef jes sterk verbeterden, lukte het voor het eerst om met de aardbaan als basis de schijnbare verplaatsing van een ster aan de hemel, de paral lax dus, daadwerkelijk te meten. Dit was het werk van de Duitse sterrenkundige Friedrich Wilhelm Bessel die in 1838 op die manier de parallax wist te bepalen van het sterretje 61 in het sterrenbeeld 'zwaan'. Aan de hand van het on- ogelijk kleine hoekje wist hij de af stand te berekenen: 105 biljoen ki lometer ofwel elf lichtjaar. Overigens had de eer van het be palen van de eerste stellaire af stand de sterrenkundige Thomas Henderson te beurt kunnen vallen. Henderson werkte in de jaren 1832 en 1833 op het koninklijke observa torium van Kaap de Goede Hoop en mat de posities van een aantal vrij heldere sterren aan de Zuidelij ke hemel. Jaren later, na Bessel's ontdek king, verifieerde Henderson zijn metingen en vond toen een duide lijke parallax voor twee heldere sterren van het dubbelstersysteem alfa in het sterrenbeeld centaurus. Het minuscule hoekje, de parallax, correspondeerde met een afstand van viereneenhalve lichtjaar. Tot het systeem alfa-centauri behoort ook een veel zwakker sterretje dat nog iets dichter bij ons staat dan de twee heldere componenten. Het is dit zwakke zonnetje dat zich van alle sterren het dichtste bij ons zonnestelsel bevindt en dat daarom de naam 'proxima', de 'dichtstbijzijnde', kreeg: proxima- centauri dus. De afstand tot proxi- ma-centauri bedraagt 4,27 licht jaar. Grenzen Tot op heden zijn de parallaxen bekend van enige duizenden ster ren. Van enkele honderden sterren daarvan zijn de parallaxen niet nauwkeuriger te bepalen dan met een onzekerheid van 20 procent; voor een ster waarvan de afstand aan de hand van de parallax wordt bepaald op 100 lichtjaar betekent deze onzekerheid dat de werkelijke afstand ergens tussen 80 en 120 lichtjaar zal liggen. De oorzaken van deze grote fou ten moeten enerzijds worden ge zocht in de onrust in onze damp kring waar doorheen men vanaf het aardoppervlak naar buiten moet kijken en anderzijds in de grenzen die het te gebruiken mate riaal (bijvoorbeeld de telescopen) aan de kleinst mogelijke metingen stelt. Hoe minutieuzer men moet meten des te meer moet men reke ning houden met de invloed van bijvoorbeeld temperatuurverande ringen (uitzetten en inkrimpen) en met de doorbuiging van telescoop buizen en/of lenzen en spiegels als gevolg van de zwaartekracht van de aarde. Die invloeden worden op zeker ogenblik doorslaggevend en stellen onverbiddellijk grenzen aan wat technisch vanaf het aard oppervlak met betrekking tot de astrometrie mogelijk is: tot hier en niet verder. Men kan deze invloeden maar op een manier omzeilen: breng een te lescoop in een zo gunstig mogelij ke baan om de aarde en laat die de metingen doen. Al in het begin van de jaren zes tig begonnen sterrenkundigen zich te realiseren dat alleen in de ruimte grote vooruitgang met de astrome trie zou zijn te boeken. Het eerste concrete voorstel hiervoor werd in 1966 door de Franse astronoom professor Pierre Lacroütre, toen ver bonden aan de sterrenwacht van Straatsburg, gedaan. Hipparcos Nu, ruim twintig jaar later, is het De Hipparcos-satelliet opgesteld in de grote ruimtesimulator van Estec in Noordwijk. Op de achtergrond het felle licht van een kunstmatige zon. (foto ESA) dan bijna zover. Sedert 1980 zijn meer dan 200 geleerden en technici van de ESA en van de met de ESA samenwerkende industrieën bezig geweest met de vormgeving van de Europese satelliet die de naam 'High Precision Parallax Collec ting Satellite' kreeg: kortweg Hip parcos. De drie meter hoge, ruim twee meter brede en ruim een ton zware satelliet zal vanaf de zomer van 1989 naar verwachting minimaal tweeeneenhalf jaar onafgebroken werken aan de bepaling van de pa rallaxen van ongeveer 120.000 ster ren. De nauwkeurigheid waarmee de metingen, die op een even inge nieuze als ingewikkelde wijze tot stand zullen komen, worden ge daan komt neer op het onderschei den van een mens op het maanop pervlak, gezien vanaf de aarde. De telescoop van de satelliet be zit een hoofdspiegel met een mid dellijn van 29 centimeter. Vanuit een geostationaire baan, op een hoogte van 36.000 kilometer boven het aardoppervlak, zal het beeld- veld van de telescoop, met de lang zame draaiing van de satelliet mee, langs het firmament schuiven. De gedragingen van de satelliet in de ruimte zijn al uitvoerig getest in de zogeheten Large Space Simu lator (LSS) in de ESA-vestiging ESTEC te Noordwijk. De LSS is de grootste ruimtesimulator in zijn soort in Europa, waarin dezelfde extreme condities kunnen worden nagebootst als die welke in de ruimte bestaan: luchtledigheid en zeer grote temperatuurverschillen die gelijktijdig op het materiaal in werken. Hipparcos heeft de lang durige test in de LSS met glans doorstaan. Over enkele jaren zullen van 120.000 sterren in onze 'omgeving' de afstanden nauwkeurig bekend zijn, zullen we'weten hoe snel en in welke richting ze zich bewegen. Kortom, na meer dan duizendmil jard informatiebits van de satelliet Hipparcos zullen we de plaats van ons zonnestelsel in dat duizeling wekkend grote geheel veel beter kennen dan ooit tevoren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9