'Deltaplan dig no meer voor werk #rrs a man's Postbank mag pakket uitbreiden Pijnlijk afscheid FNV-voorzitter Pont Invloed lawaai op werk nog witte vlek WOENSDAG 27 APRIL 1988 Nieuwe FNV-voorzitter Stekelenburg: AMERSFOORT (GPD) Er moet een deltaplan voor de werkloosheid komen, vindt de de nieuwe FNV-voorzitter Johan Stekelenburg. Hij zei dat gisteren in Amersfoort, waar hij de voorzittershamer overnam van Hans Pont we gens dienst vertrek naar het ministerie van binnenlandse zaken. Een van zijn voorstellen is om verschillende btw-ta- rieven in te voeren, zodat bepaalde vormen arbeidsinten sieve of milieuvriendelijke dienstverlening vrijgesteld worden van belasting. Daarnaast, of eventueel in plaats geschaft moet worden. Werkne- i de FNV. Naast hem zijn opvolger Stekelenburg e daarvan, bepleit hij belasting- premievrijstelling voor he mumloon. Verder moeten er scho lingprogramma's voor werkenden en werkzoekenden komen, moeten bonden en werkgevers afspraken maken om langdurig werklozen i dienst té nemen en moeten werk gevers h moeten flexibel inzetbaar j zijn, 's avonds en in het weekeinde. En dat terwijl duizenden mensen buiten de poort staan. Ik denk dat het verdedigen van de arbeidstijd ons nieuwe speerpunt kan wor den". Volgens haar moet de vakbewe- selectie-eisen bij de ging in de toekomst noch de gema- ,n sollicitanten veria- tigdheid, noch de radicaliteit schu- meer kijken naar de eisen wen. "Er moet overleg mogelijk functie stelt, dan naar het zijn, maar er moet ook actie ge- aanbod op de arbeidsmarkt. Werk- voerd kunnen worden". Adelmund gevers zouden verder intensiever had overigens Veel kritiek op de ac- gebruik moeten maken van de re- ties zoals de vakbeweging die de gelingen voor het in dienst nemen laatste jaren gevoerd heeft: "We van langdurig werklozen, zoals de moeten Amicitia (zalencomplex in wet Vermeend-Moor. Den Haag, red.) niet meer optuigen Stekelenburg pleitte verder voor als een soort alternatief Lourdes. het stichten van arbeidspools in de We moeten geen eenmalige acties collectieve- en de marktsector, meer houden op het Malieveld, waérin werknemers ervaring en waar we een spandoek 'Weg met scholing kunnen opdoen. Hij Lubbers' omhoog houden. denkt daarbij aan werk dienstverlening, huismeesters, conciërges, conducteurs, verzor gende beroepen, gezinsverzorging en bejaardenzorg. Volgens Stekelenburg is een der gelijk deltaplan zeker haalbaar, hoewel hij eraan twijfelt of werkge vers en overheid er serieus over na willen denken. Maar, zo stelde hij tijdens het congres, 'in plaats van deze voorspelbare reacties zou het aanbeveling verdienen op korte termijn eens ernst, te maken met een echte aanpak van de langduri ge werkloosheid'. Speerpunt "Een nieuwe speerpunt voor ac ties", dat is wat de FNV volgens de nieuwe vice-voorzitter Karin Adel mund nodig heeft. Adelmund ver wacht dat de komende tijd veel - aandacht nodig zal zijn voor het verdedigen van de arbeidstijden: "Werkgevers vinden dat het wer ken tussen ontbijt en avondeten af- Economie kort Overname Het Zwitserse voedingsmiddelen concern Nestle heeft gisteren 2,1 miljard pond sterling (7,4 miljard gulden) geboden op de Britse zoet- warenfabrikant Rowntree. Rown- tree voelt echter niets voor het bod en wil zelfstandig blijven. Volgens Nestlé-directeur Maucher vullen de produkten van de twee con cerns elkaar goed aan. Een samen voeging biedt nieuwe perspectie ven op groei in Europa en de VS, al dus Maucher. AMERSFOORT (GPD) - Als een entertainer die door een misver stand voor het verkeerde publiek terecht is gekomen. Een humorist, .wiens grappen niet overkomen, maar die beseft dat hij toch zijn he le programma moet afdraaien. Zo stond Hans Pont, zojuist als voor zitter van de FNV opgevolgd, door Johan Stekelenburg, gisteren aan het eind van de middag in Amers foort tegen een volle zaal vak bondsleden te praten. Pijnlijk duidelijk wordt hoe groot de afstand tussen Pont en 'zijn' mensen is geworden, hoe zeer de vertegenwoordigers van de aan gesloten bonden hem zijn overstap per 1 mei naar het ministerie van binnenlandse zaken nog steeds kwalijk'nemen. Nu is de afscheids speech van de ex-voorzitter ook niet echt sprankelend te noemen en het begin is al helemaal ver keerd. "Ik had gedacht hiervoor twintig minuten uit te trekken", zegt Pont. Als de zaal daarop zuch tend en monkelend reageert, haast de toekomstige ambtenaar aan zijn mededeling toë te voegen, 'dat het misschien ook wel wat korter kan'. "Hoewel, twintig minuten na twin tig jaar vakbondswerk is ook weer niet echt lang'\ probeert Pont zijn nummer nog te redden. Bijna niemand neemt de moeite om, al was het maar uit beleefd heid, de 'overloper' een lachje te gunnen. En zo gaat het de volle 22 minuten die Pont besteedt aan het verhalen van zijn ervaringen bij de ruilverkaveling (waar hij ooit be- gon), bij de oude ambtenarenbond Abva (waar hij zijn vakbondswerk aanving) en uiteindelijk bij de FNV, die Pont nu als voorzitter ver laat. De speech is saai en kleurloos ('Technologische ontwikkelingen zijn belangrijk voor de samenle ving') en het lijkt erop dat Pont nog één'keer de weerstanden die er drie jaar geleden tegen zijn kandida tuur bestonden, wil bevestigen. Het geroezemoes zwelt langzaam aan, achterin de zaal gaan mensen alvast een biertje halen en zelfs me dewerkers die tot aan gisteren tot Ponts beleidsstaf behoorden, ma ken openlijk grappen over de man ^^^^jjbinrlenlandse zaken ^nog steeds verhalen van zijn ervaringen bij de die sinds een half uurtje hun chef 'Pandhuizen strenger gaan controleren' DEN HAAG (ANP) De pandhui zen moeten strenger worden ge controleerd door een groter deel van de beleningen weer onder de Pandhuiswet te brengen. Met die maatregel wil de SER-commissie voor consumentenaangelegenhe den de misstanden in de wereld van de pandjeshuizen verhelpen. Pandhuisactiviteiten nemen door de toenemende armoede in beteke nis toe, maar een groot deel van de pandhuizen hanteert hoge tarie ven, korte beleentijd, lage taxatie, gebrekkige informatie over op han den zijnde verkoop en onjuist afge dragen verkoopwinst. De SER wil de gemeentelijke pandhuizen niet in hun maatschap pelijke functie belemmeren en stelt daarom voor de Pandhuiswet van 1910 weer effectief te maken. De commissie is in beginsel voor stander van een grensbedrag van 5000 gulden, om te voorkomen dat MANNHEIM - NS-directeur Regtuijt hield gisteren een kleine feestrede bij de overdracht van de eerste nieuwe het aantal beleningen juist boven goederenlocomotief aan de Nederlandse Spoorwegen in de BBC-fabriek in Mannheim. Het nieuwe werkpaard uit dat bedrag zal toenemen. Ook val- de 6400-serie moet de huidige generatie goederenlocomotieven van de spoorwegen vervangen, omdat die geheel len bij een grens van 5000 gulden ^^Maanwinst voör het eerst in levende lijve bewonderen tijdens de gouden d'oto anp) de wet. versleten is. De spoorliefhebbers kunnen de Opendagen die de NS volgende maand organiseert. silyéren sieraden onder Ruding: 'Verruiming nodig voor concurrentie' Cartier De Franse fabrikant van exclu sieve horloges en juwelen Cartier is eigenaar geworden van de Zwitser se horlogeproducent Piaget en diens dochteronderneming Baume et Mercier. Het Franse bedrijf krijgt daardoor een leidende posi tie op de wereldmarkt voor dure horloges. Cartier heeft op het ogen blik een marktaandeel van onge veer 25 procent. Met de overne ming van het familiebedrijf Piaget stijgt dat tot 40 procent en passeert Cartier de grootste concurrent, het Zwitserse Rolex. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Postbank mag in de toekomst meer diensten gaan aanbieden. Mi nister Ruding (financiën) heeft dit de Kamer in een nota meegedeeld, j Bij de oprichting van dë Postbank op 1 januari 1986 werd het dien stenpakket van de bank bewust be perkt. Zo mochten bestaande ban- Iken niet te veel concurrentie on dervinden van deze 'overheids bank'. De Staat is enig aandeelhou der van de Postbank. Dat blijft echter niet zo. De Post bank gaat, zo maakte Ruding giste ren ook bekend, uiterlijk in het voorjaar van 1990 naar de beurs. Hoeveel aandelen dan op de markt komen, is nog niét duidelijk. Dat hangt af van de toestand op de beurs rond die tijd. Web houdt de Staat in elkgeval voorlopig nog een meerderheidsaandeèl in de Postbank. Ruding zegt dat de Postbank in omzet, 140 miljoen gulden. Een de toekomst voor zakelijke' reke- eerste aanzet is al gegeven, het eer- ninghouders transacties j Wolters Kluwer De vooruitzichten voor de groei en de omzet van Wolters Kluwer zijn voor 1988 en de komende jaren gunstig. Gemikt wordt op een om zet van 2 miljard gulden in 1990 en dan een winst van 7 procent v, ste kwartaal van dit jaar is" uitste kend geweest. Aldus gisteren be stuursvoorzitter Alberdingk Thijm tijdens het eerste jaarverslag van de na een félle strijd nieuw ge vormde uitgeverscombinatie. Schiphol de valuta mag doen. Daarnaast mag de bank zich op de aandelen markt gaan begeven. Het gaat dan om de plaatsing van aandelen, be middeling erin en het beleggen van geld in aandelen. De bank mag van Ruding ook diensten gaan aanbie den waarvan het verzekeringsas pect een onverbrekelijk bestand deel vormt. Te denken valt dan i Schiphol wordt de komende ja- verzekerd sparen en levenhypothe- I verder uitgebreid met vliegtui- ken. Verder mag de bank zich ech- passagiers- ter niet storten op het verzeke- gopstelplaatsen bruggen om de groei van het Eu ropese vliegverkeer op te vangen. De eerste uitbreiding, van de B- pier, moet in mei 1990 klaar zijn. Volgend jaar wordt tevens een be gin gemaakt met de uitbreiding van het stationsgebouw en de aan leg van een compleet nieuwe pier, de E-pier. Als de bouwactiviteiten in 1992 achter de rug zijn, kan Schiphol jaarlijks 25 miljoen passa giers verwerken. ringswezen. Ook het terrein reisbemiddeling blijft voor de Postbank verboden gebied. De bewindsman wil de diensten die de Postbank mag aanbieden geleidelijk gaan uitbreiden. DitL proces zal parallel verlopen met 40 procent van het aandelenkapi- het afstoten van Staatsaandelen in taal te beschikken. De Benedetti de bank. Het kabinet heeft daartoe heeft ook zijn oog laten vallen op afgelopen vrijdag besloten. In de Mondadori, de grootste uitgever i nota aan de Kamer zegt Ruding dat Italië. een uitbreiding van het takenpak ket van de Postbank nodig is. Het marktaandeel van de bank is sinds de oprichting verder teruggelopen. Tevens moet de bank fors investe ren om het betalingsverkeer beter te regelen. Een ander probleem vormt het feit dat steeds meer klan ten hun financiële zaken bij één bank onder willen brengen. Ru- ding wijst ook op de vervagende grenzen tussen de diverse soorten banken in ons land. Het feit dat in 1992 de grenzen binnen de EG weg vallen, zal in de toekomst de con currentie voor de banken alleen nog maar groter maken. De Post bank moet daarop kunnen inspe len. Rudings nota is door de Post bank zeer positief ohtvangen. Vooral door de toekomstige moge lijkheid van het opzetten van een effectenbedrijf zullen de belemme ringen die nu nog voor de bank gel den op de zakelijke markt geheel verdwijnen, aldus de Postbank in een eerste commentaar. Het bete kent voor de bank dat beter inge speeld zal kunnen worden op de fi- Benedetti op jacht MILAAN (UCN/VWD) - De Itali aanse industrieel Carlo de Bene detti heeft een nieuw doelwit uitge kozen voor zijn expansiedrift. Ko mende vrijdag zal hij op de aan deelhoudersvergadering van Cre- dito Romagnolo een greep doen naar de macht bij deze bank, één van de grootste en meest winstge vende. De Benedetti beweert c nanciele markten, waar door schaalvergroting en liberalisatie de concurrentie steeds scherpere vor men aanneemt. Dit mede onder in vloed van de verwachte internatio nale ontwikkelingen. DEN HAAG (ANP) - Er is weinig onderzoek in fabrieken en kanto ren geweest naar de invloed van ge luid (lawaai) op de werkprestatie. Het is niet gelukt om vergelijkbare taken te vinden die in verschillend omgevingsgeluid worden uitge voerd. Ook wat blootstelling aan la waai op de lange duur voor de ge zondheid betekent is nauwelijks onderzocht. Aldus TNO-onderzoekster Pas- schier-Vermeer gisteren op een studiedag over geluidhinder en ar beidsomstandigheden. Sinds au gustus vorig jaar is wetgeving over lawaai op de arbeidsplaats van kracht geworden. Werkgevers en werknemers staan nu voor de taak het lawaaiprobleem op te lossen. Het is een ernstig probleem, want er dreigen in ons land ruim 400.000 werknemers langzaam maar zeker ongeneeslijk doof te worden. Mo gelijke lichamelijke effecten op langere termijn van blootstelling aan lawaai op de arbeidsplaats zijn hoge bloeddruk, hartafwijkingen, effecten op het centrale zenuwstel sel en maagzweren. Geluidhinder op de arbeids plaats komt zeer regelmatig voor. Onderzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) uit 1978 laat zien dat bijna een derde van de totale beroepsbevolking klachten heeft over lawaai op de werkplek. In de ambachtelijke be roepen, de industrie en het trans portwezen is dat zelfs meer dan de helft. Later onderzoek toont aan dat de helft van de werknemers in de industrie veel hinder onder vindt van lawaai. Hinder van stank en stof komen naar verhouding minder (beide in een derde van de gevallen) voor. Recent onderzoek onder beeldschermwerkers leert dat een derde veel hinder van ge luid ondervindt en ook een derde enige geluidhinder. Bescherming Volgens hoofd Verwijmeren van de afdeling fysische factoren bij het ministerie van sociale zaken, is het aantal mensen dat aan schade lijk geluid (meer dan 80 decibel) wordt blootgesteld onderschat. Vermoedelijk ligt hun percentage tussen de 45 en 50 procent, stelt Verwijmeren. Het aantal mensen dat dagelijks zeer veel lawaai om de oren krijgt (meer dan 95 decibel) is echter overschat. Verwijmeren houdt het op een percentage van drie tot vier procent-. In de wetenschappelijke wereld is overeenstemming over de stel ling dat langdurige blootstelling aan geluidniveaus boven de 80 de cibel gehoorschade kan veroorza ken. Die norm van 80 wordt dan ook als gezondheidscriterium voor gehoorschade genoemd. Voor het eerst werd het pro bleem van schadelijk geluid in ons laiid onderzocht in 1976. Toen al Nelissen in bestuur van Generale Bank BRUSSEL (ANP) Amro-voorzit- ter Nelissen en raad van bestuurs lid Hoogendijk zijn gisteren be noemd tot bestuurders van de Ge nerale Bank van België. Hun be noeming vloeit voort uit de voorge nomen samenwerking tussen Am- ro en Generale op internationaal vlak. Ze Willen zo hun voortbe staan verzekeren bij de komende opening van de grenzen in het Eu ropese betalingsverkeer. De twee vormen de op drie na grootste com binatie in West-Europa en de groot ste in de Benelux. Nelissen is oud-minister van eco nomie en financiën. Hij trad in 1973 in dienst bij de Amro-bank. Hoog endijk komt van de Rotterdamsche Bank. Hij zit sinds 1969 in de raad van bestuur van de Amro, waar hij de internationale sector behartigt. was de conclusie dat ongeveer de helft van de werknemers in de in dustrie met niveaus boven de 80 decibel te maken had. In 1984 was het gemiddelde geluidsniveau in de bedrijven 5 decibel lager. de wetgeving schadegrens gelegd bij 80 decibel. Vanaf die grens moet de werkgever dus zorgen voor goede gehoorbe- schermingmiddelen. De vaststel ling van die schadelijkheidsgrens zou ook betekenen dat vanaf die grens maatregelen moeten worden genomen om het geluidniveau op de arbeidsplaats te verlagen. Daar van is afgezien omdat Nederland dan internationaal uit de pas zou lopen in vergelijking met andere geïndustrialiseerde landen. Daar gelden in het algemeen grenswaar den van 85 of 90. Maatregelen om lawaai te bestrijden moeten daar om pas worden genomen voor ge luidniveaus van meer dan 85 deci bel. Dollar stabiel dankzi j matige groei economie AMSTERDAM (ANP/RTR/UCN) De koers van de dollar heeft gis teren nauwelijks gereageerd op de cijfers over de groei van de Ameri kaanse economie. De koers sloot op de Europese valutamarkten weliswaar met een licht verlies, maar het lagere niveau was al be reikt vóór de cijfers bekend wer den. üp de wisselmarkt in Amster dam werd voor de dollar een offi ciële middenkoers vastgesteld van 1,8755 gulden tegen 1,8780 gulden op maandag. Toen bekend werd dat de Amerikaanse economie in het eerste kwartaal is gegroeid met 2.3 procent op jaarbasis, ging het nog iets verder omlaag naar 1,8730 gulden. Bij het slot van de handel had de koers zich echter weer her steld tot 1,8765 gulden, wat wel la ger was dan de slotkoers van 1,8800 gulden op dinsdag. De Nederland se banken handhaafden hun ad- vieskoersen op 1,94 gulden bij ver koop van dollars en 1,82 gulden bij aankoop. Het Amerikaanse groeicijfer kwam ongeveer overeen met de verwachtingen. De gematigde groei in het eerste kwartaal tem perde de vrees voor oververhitting van de economie en toeneming van de inflatie. Ook het gelijktijdig ge publiceerde inflatiecijfer van 2,4 procent op jaarbasis droeg daartoe bij. Het meevallende inflatiepercen tage droeg bij tot een daling van de goudprijs. Op de markt in Zürich werd bij het slot van de handel een prijs genoteerd van 447,90 dollar per ounce (31,1 gram) tegen een slotprijs van 449,60 dollar op maan dag. De koers van het pond sterling is gisteren opnieuw gedaald. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd een officiële middenkoers vastge steld van 3,5240 gulden, ruim een cent minder dan de 3,5345 gulden van maandag. Bij het slot van de handel werd 3,5230 gulden geno teerd tegen een slotkoers van 3,5270 gulden de voorgaande dag. Op de Europese effectenbeurzen sloten de koersen in het algemeen wat hoger, met Frankfurt als be langrijkste uitzondering. De beurs van Parijs herstelde zich van de te leurstelling over de uitslag van de presidentsverkiezingen op zondag. Op het lagere koerspeil kwamen koopjesjagers in de markt, waar door de beursindex het verlies van 1.4 procent op maandag exact kon goedmaken. EEN AANTAL SHIRTS UIT ONZE KOLLEKTIE. PRIJZEN VAN 32,- TOT 68,-.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7