Leger Israël doodt drie infiltranten ProVeste Stuiptrekkende Rode Brigades blijven gevaarlijk Zaak Zes van Sharpeville krijgt mogelijk navolging Hof Den Haag tegen sluiting PLO-post Dukakis behaalt opnieuw overwinning H HA gp, JP P A.'Jm ■■AfJ WOENSDAG 27 APRIL 1988 BUITENLAND PAGINA 5 Militairen stuiten op 'PLO-missie' TEL AVIV (GPD/AP) Israëlische militairen hebben gis teren in het gebied Har Dov in Noordoost-Israël na een kort vuurgevecht drie Palestijnse infiltranten gedood. Bij het incident kwamen ook twee Israëlische militairen, een bataljonscommandant en een bedoeïnenspoorzoeker om. Hoewel gisteren in Libanon het steed aan het 'herstel van de rust en 'Front voor het Nationale Verzet' orde' op de westelijke Jordaanoe- de verantwoordelijkheid voor de ver, de Gaza-strook en in Oost-Je- infiltratie opeiste, verklaarden Is- ruzalem. raëlische militaire bronnen dat de JOHANNESBURG - Een Zuid- afrikaanse rechter in het Noord- kaapse plaatsje Upington heeft, naar pas gisteren bekend werd, vo rige week 25 personen schuldig be vonden aan de moord op een zwar te politieagent. Als hij geen ver zachtende omstandigheden kan aangeven, betekent dat volgens de Zuidafrikaanse wet, dat alle 25-3 vrouwen en 22 mannen ter dood worden veroordeeld. Hiermee kan de omstreden ter dood veroorde ling van de 'Zes van Sharpeville' een minstens zo geruchtmakende herhaling kragen. door Ruud de Wit Ook de 'Zes van Sharpeville' werden ervan beschuldigd deel te hebben uitgemaakt van een menig te, die verantwoordelijk was voor de dood van wat onder anti-apart- heidsactivisten 'een collaborateur van het apartheidssysteem' wordt genoemd. Ondanks hevige binnen- gratie te verlenen en slechts i kort geding, waarin om een nieuw proces werd gevraagd, kon de exe cutie vorige maand voorlopig voor komen worden. De '25 van Upington' maakten deel uit van een menigte van 200 personen, die in november 1985 het huis van de zwarte politieagent Lu cas Sethwala in de Noordkaapse woonwijk Pabalello omsingelde. De menigte gooide stenen naar het huis van de politeagent en schreeuwde 'Laten we hem dood maken' en 'We moeten hem een brandende autoband omhangen'. Sethwala wist evenwel te ont snappen, maar werd een uur later toch door een voormalige burger meester van de woonwijk, Kenne th Khumalo, gegrepen. Deze sloeg vervolgens de agent met zijn eigen geweer op het hoofd en dit heeft, volgens het sectierapport, naar alle waarschijnlijkheid de dood veroor zaakt. Een andere groep van onge veer 20 personen mishandelde hierna het lichaam van Sethwala. De politie hield 26 personen uit de woonwijk in de maanden na de moord op Setwala aan. Zij stonden de afgelopen maand in Upington terecht. Op één na ontkenden zij al lemaal deel te hebben uitgemaakt van de groep die uiteindelijk bij de moord op de agent betrokken was, maar ze gaven toe tot de menigte te hebben behoord die in eerste in stantie het huis van de man bele gerde. Volgens rechter J. J. Basson, die in zijn uitspraak verwees naar het proces tegen de 'Zes van Shar peville', is er geeen onderscheid te maken tussen deze twee acties en moeten dus de 25, één werd vrijge sproken, volgens het omstreden rechtsbeginsel van 'gemeenschap pelijk bedoeling' voor de moord op Sethwala verantwoordelijk wor den gesteld. Ook in het hooggerechtshof van Johannesburg is maandag een pro ces begonnen, waarbij naar alle waarschijnlijk hetzelfde rechtsbe ginsel een belangrijke rol zal spe len. In Johannesburg staan name lijk 18 mannen terecht, die ervan worden beschuldigd vier spoor wegarbeiders te hebben vermoord tijdens een staking van transport- personeel vorig jaar. De openbare aanklager heeft aangvoerd, dat de vier arbeiders zijn vermoord, om dat ze weigerden aan de staking deel te nemen. Veertien van de aangeklaagden hebben bekend op de een of andere manier bij de moorji op de vier ar beiders betrokken te zijn geweest, maar de openbare aanklager stelt alle 18 verantwoordelijk. De verde diging van de 18 heeft nu aange voerd, dat de staat het beginsel van 'gemeenschappelijk bedoeling' slechts hanteert als een taktiek. „Alle bewijsmateriaal tegen de be schuldigden wordt op een hoop ge gooid en daarna wordt bekeken wat er overeind blijft staan". Intussen heeft minister van bin nenlandse zaken, Stoffel Botha, het populaire, intellectuele Zuid afrikaanse weekblad Weekly Mail gisteren een laatste waarschuwing gegeven. Volgens de minister is het weekblad een bedreiging voor de openbare veiligheid en orde. Ook zou de inhoud van het blad de oor zaak zijn van het onnodig uitstellen van het intrekken van de nu bijna twee jaar durende noodtoestand, aldus Botha. De waarschuwing kan worden gevolgd door een ver schijningsverbod van drie maan den. Al eerder kreeg het katholieke New Nation een verschijningsver bod van drie maanden. Saudiarabië verbreekt alle banden met Iran AR-RIYAD (Rtr/AFP) - Saudiara bië heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met Iran te verbre ken. Dit meldden gisteravond de Saudische televisie en het persagentschap SPA. De Saudi sche regering heeft de diplomaten aan de ambassade van Iran in Ar- Riyad verzocht Saudiarabië bin nen een week te verlaten. De betrekkingen tussen het con servatieve Saudische koninkrijk en zijn radicale moslim-buurland aan de andere zijde van de Perzi sche Golf zijn al lang gespannen. Saudiarabië en zijn bondgenoten aan de Golf steunen de mede-Ara bische staat Iraq in de zeven jaar durende Golfoorlog met Iran. Saudiarabië heeft gisteren te vens gemeld zich aan te sluiten bij het non-proliferatieverdrag, het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. Het besluit is geno men op een buitengewone verga dering van de ministerraad op voorstel van de minister van bui tenlandse zaken, prins Saud al- Faygal. drie Palestijnen behoorden tot het Democratische Front voor de Be vrijding van Palestina. Deze bewe ging staat onder leiding van Naef Hawatmeh die zich in 1969 van de Fatah-beweging van PLO-leider Arafat heeft afgescheiden. Israëlische militairen werden op zeer korte afstand door de infiltran ten verrast kort nadat zij de elek tronisch beveiligde grens tussen Israël en Libanon waren gepas seerd. Onmiddellijk na het inci dent ondernamen Israëlische mili tairen samen met troepen van het Zuidlibanese leger in de 'veilig heidszone' in het zuiden van Liba non zoekacties. Intussen heeft Israël ook twee buitenlandse journalisten gisteren gestraft voor het publiceren van details over Israëls beweerde be trokkenheid bij de moord op de PLO-commandant Abu Jihad in Tunis. Fletcher, correspondent van de Amerikaanse NBC en Frenkel van de Washington Post moesten hun perskaarten inleveren bij de directeur van het regeringspersbu reau, op grond van 'schending van de censuurregels' die in Israël gel den. Het afnemen van de officiële perskaarten houdt in dat het werk van de buitenlandse correspon denten in Israël vrijwel onmogelijk is gemaakt. De journalisten zullen niet het land worden uitgezet, zoals aanvankelijk werd overwogen. Buitenlandse journalisten in Israël zijn verplicht hun materiaal aan de censor over te leggen wanneer dit de veiligheid van de staat Israël aangaat. CHet Israëlische leger nam, in het kader van het breken van de an ti—Israëlische belastingboycot in de bezette gebieden, in de Gaza- strook op grote schaal identiteits papieren in beslag van Palestijnen. Zij krijgen hun papieren pas na uit gebreide controle terug. Door deze maatregel kunnen honderden mensen de Gaza-strook niet verla ten en niet op him werk in Israël verschijnen. Een medewerker van de VN- hulporganisatie UNWRA zei dat er lange rijen staan voor de drie over heidsgebouwen waar achtereen volgens wordt gecontroleerd of be lasting, kenteken en autoverzeke ring en water en elektriciteit zijn betaald. Na de gang langs de drie instituten krijgen de mensen hun documenten terug, mits alle reke ningen zijn betaald. De Palestijnse opstand heeft Is raël tot nu toe ongeveer 800 miljoen shekel (meer dan één miljard gul den) gekost. Dit zei gisteren de Is raëlische minister van economie- Jacobi. Volgens Jacobi heeft het le ger al zo'n 400 miljoen shekel be- Buitenland kort Nicaragua De Nicaraguaanse president Or tega vindt de bewering van zijn Amerikaanse collega Reagan dat zijn land een bedreiging vormt voor de nationale veiligheid van de VS belachelijk. De VS hebben het embargo met één jaar verlengd. Chauffeur De vrachtwagenchauffeur die in september vorig jaar twee busjes met Nederlandse artiesten ramde in de Amerikaanse staat Californië, heeft gisteren voor de rechter ge zegd dat hij zich niet tegen de aan klacht van doodslag met een voer tuig zal verzetten. Tsjernobyl Een landbouwgebied van 30.000 hectare rond de kerncentrale in het Russische Tsjernobyl is twee jaar na de stralingsramp weer veilig be vonden en de boeren mogen daar terugkeren. Een Amerikaanse leu- kemie-specialist heeft echter ver klaard dat de Sovjetunie de ko mende 50 jaar tussen de 3.000 en 30.000 dodelijke kankergevallen kan verwachten. Chili Op verzoek van Westduitsland heeft een Chileense rechtbank be sloten een onderzoek in te stellen naar de beschuldigingen over schendingen van de mensenrech ten in de Duitse nederzetting Colo- nia Dignidad. Nukem De Europese Commissie wil offi cieel geen commentaar geven op beschuldigingen dat de Luxem burgse onderneming Nukem on der valse voorwendsels Zuidafri kaans uranium heeft geleverd aan de Sovjetunie. De USSR heeft een embargo tegen Zuidafrikaans ura nium afgekondigd. DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten moeten het geschil met de Verenigde Naties rond de voorge nomen sluiting van het PLO-kan- toor bij de VN in New York voor leggen aan een arbitrage-tribunaal. Dit heeft het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag gisteren be paald. Met de unanieme uitspraak stelde het Hof de Verenigde Naties in het gelijk. De VN hadden het Hof vorige maand om een adviserende me ning over de zaak gevraagd. Het ge schil vloeit voort uit een besluit van het Amerikaanse Congres van vorig jaar de PLO-missie te sluiten wegens het 'terroristische karak ter' van de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO. Volgens het Hof zijn de Verenig de Staten volgens een bepaling uit het verdrag uit 1947 over de vesti ging van het VN-hoofdkwartier in New York verplicht aan een arbi trage-procedure mee te werken, nu de pogingen van de Verenigde Na ties het geschil door middel van on derhandelingen uit de weg te rui men niets opleverde. De VS heb ben arbitrage tot nog toe afgewe zen, omdat de PLO-missie nog niet is gesloten en de zaak nog in behan deling is bij een Amerikaanse rech- De ondersecretaris-generaal van de VN voor juridische zaken, Fleischhauer, toonde zich tevreden met de uitspraak van het Hof. Vol gens Fleischhauer is het antwoord nu aan de Verenigde Staten. Op de vraag of hy verwacht dat de Vere nigde Staten zich nu aan de door de Verenigde Naties voorgestelde ar bitrage-procedure zullen onder werpen, zei hij dat hij zich niet aan voorspellingen wilde wagen. Fleischhauer was niet optimis tisch, gezien de houding van Was hington jegens uitspraken van het Hof in het recente verleden. De Amerikaanse regering legde in 1986 een uitspraak van het Hof naast zich neer, waarin de Verenig de Staten het bevel kregen hun vij andige activiteiten tegen Nicara gua te staken. Met een parade van arbeiders, soldaten, oud-strijders en militair mate rieel heeft de regering van Afghanistan gisteren de tiende verjaardag van de socialistische revolutie gevierd. De parade werd door president Naji- bullah, vele Afghaanse kopstukken en een kleine delegatie uit de Sovjetu nie bijgewoond. De parade volgde op een nacht van intensief geweervuur en een raket beschieting door de Afghaanse rebellen. Het was niet duidelijk of de raket schade had aangericht. Moskou maakte gisteren tevens bekend dat het be zig is de regering Najibullah 'los te laten'. (foto ap> ADVERTENTIE Die blauwe bandplooi past erg goed bij m'n nieuwe schoenen..." "...Je zou denken dat ze er voor gemaakt zijn PROVESTE MAAKT DE KEUS GEMAKKELIJK MANNENMODE Haarlemmerstraat 149, Leiden Franse politie palet ETA-lid op met enorme buit MADRID (GPD) De Franse poli tie heeft de Baskische terreurorga nisatie ETA opnieuw een forse klap toegebracht. Gisterenmorgen arresteerde een speciale eenheid in Bayonne de 30-jarige Jose Felix Perez Alonso, bijgenaamd 'El Ru- bio', de Blonde. Perez Alonso stond te boek als de belangrijkste adjudant van een van de kopstuk ken van de ETA, 'Artapalo'. Tijdens een vuurgevecht vooraf gaand aan de arrestatie raakte een vrouwelijke agente gewond door twee kogels in haar been. Met een derde kogel schoot Perez Alonso zichzelf in zijn been. De Franse agenten vonden in de tas van de arrestant ruim twaalf miljoen gulden. Volgens de politie was dit bedrag de losprijs die de ETA daags tevoren had geïncas seerd voor de twee maanden gele den ontvoerde Spaanse industrieel Revilla. De familie van de voorma lige worstfabrikant ontkende ech ter dat het de losprijs al had be taald. Ook officiële bronnen van het Spaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken wilden gisteren niets over de zaak kwijt. De afgelo pen dagen circuleerde in Madrid het gerucht dat de ETA het aanvan kelijke bedrag van het losgeld, on geveer 10 miljoen gulden, zou heb ben verhoogd tot 17 miljoen gul den. WASHINGTON - De Democrati sche presidentskandidaat Michael Dukakis heeft zijn leiderspositie gisteren verder versterkt door met grote overmacht de voorverkiezin gen in de staat Pennsylvania te Dukakis had gisteravond laat, toen de helft van de stemmen was geteld, 65 procent van de stem men. Zijn voornaamste uitdager, de zwarte dominee Jesse Jackson, haalde 30 procent. Bij de Republi keinen kreeg vice-president Bush, Voor Dukakis was de uitslag in Pennsylvania de tweede belangrij ke overwinning op een rij. Een week geleden won hij, met een on verwacht groot verschil, ook al in New York van Jackson. De over winning in Pennsylvania was voor de gouverneur van groot belang, omdat er in deze bevolkingsrijke staat een fors aantal - 178 - gedele geerden viel te winnen. Door die winst heeft Dukakis zijn toch al aanzienlijke voorsprong in aantal len gedelegeerden op Jackson ver der uitgebreid. De kans dat Dukakis met het ADVERTENTIE grootste aantal gedelegeerden uit het voorverkiezingsseizoen naar voren komt, is nu groter dan ooit. Dat zou hem vrijwel automatisch het recht geven op de Democrati sche nominatie. Tekenend voor de situatie bij de Democraten is, dat Dukakis nu al duidelijke pogingen doet om Jack son en zijn aanhangers niet van zich te vervreemden, door bijvoor beeld nimmer de zwarte dominee te bekritiseren. Hij hield gisteren ook de mogelijkheid open, dat hij te zijnertijd Jackson als zijn vice- president zal vragen. Maar Jackson zei gisteren dat het nog steeds te vroeg is om de uitslag van de race bij de Democraten te kunnen voor spellen. „Dit gaat door tot de laatste voorverkiezing wordt ge houden, die van 7 juni in Califor nië, en onze campagne groeit nog steeds", aldus Jackson. Inmiddels heeft bij de Republi keinen vice-president George Bush zo'n grote voorsprong opge bouwd, dat de vraag alleen nog maar is wanneer precies hij vol doende gedelegeerden achter zich krijgt om de nominatie zeker te stellen. De vice-president zei gisteren, op een moment dat nog niet alle uit slagen binnen waren, te verwach ten dat de voorverkiezing in Pennsylvania hem over die streep zal helpen. Michael Dukakis. ROME Ook al geven de Rode Brigades in Italië nog maar eens per jaar een teken van leven, de moord op de christen-democrati sche senator Ruffilli bewijst dat zij een voortdurend gevaar voor het land blijven. Zoals het ook bewijst, dat zij uitzonderlijk goed op de hoogte zijn van de interne verhou dingen in de politieke wereld: bij door Hein ten Kortenaar het grote publiek was Ruffilli zo goed als onbekend, binnen zijn partij speelde hij een belangrijke rol bij de voorbereiding van de staatkundige hervormingen die de nieuwe premier De Mita in zijn pro gramma heeft opgenomen. De gedegenheid van hun infor matie blijkt opnieuw uit het conr- muniqué waarmee ze na dagenlang zwijgen (op een korte telefonische mededeling, direct na de aanslag, na) de verantwoordelijkheid voor de moord op Ruffilli opeisen. „Ruf filli was niet de zachtmoedige den ker en geleerde, maar één van de beste politieke kaders van de DC (christendemocraten), sleutelfi guur van de vernieuwing, het ei genlijke politieke brein achter De Mita's programma dat aanstuurt op grondwetgevende fa- Wat het meeste opvalt in dit do cument is de stijl: niet meer de iet wat verwarde, met leuzen en cli- ché's doorspekte trant van de vroe gere documenten, maar die van de politieke hoofdartikelen uit de Ita liaanse pers en even fraai als deze. Men zou zeggen: de stijl van een academicus, die bovendien de Ita liaanse politiek van dag tot dag en van zeer nabij volgt. Het doet dui delijk denken aan de raad van mi nister Andreotti, al de eerste dag na de aanslag: ga eens rondkijken in de universiteiten. En aan de uitla ting van socialistenleider Craxi: de acties van de Rode Brigades wor den bestuurd door een enkel brein en dat bevindt zich in Rome. Er is geen twijfel aan, dat de aan slag op Ruffilli als een diepe schok is gekomen voor de grote meerder heid van de Italianen, die meenden dat het terrorisme definitief was uitgeroeid. Toch is er ditmaal geen sprake van de angst- en paniekge- voelens die vroeger werden wak ker geroepen en die bijvoorbeeld een bezadigd politicus als La Malfa op de dag van Morro's ontvoering deden pleiten voor herinvoering van de doodstraf. Wel vraagt men zich algemeen af, wie verantwoor delijk zijn voor het opnieuw op vlammen van het terrorisme: zijn het de overgeblevenen van de vroe gere Rode Brigade's, of is het een heel nieuwe generatie die nu de or ganisatie heeft overgenomen? De vraag is moeilijk te beant woorden, maar vermoedelijk gaat het om een combinatie van beide. Er is nu weer zeker sprake van een historische continuïteit, beli chaamd door oude brigadisten. Eén van hen was Barbara Balzera- ni, verantwoordelijk voor de her groepering van de uiteen geslagen Romeinse colonne. Zy is intussen gearresteerd en veroordeeld. Tijdens haar proces, in januari van het vorig jaar, ver klaarde zij zich nog triomfantelijk solidair met de daders van de roof overvallen in Rome, die twee agen ten vermoordden en twee miljoen gulden buitmaakten, maar kort ge leden verklaarde zy in een televi siegesprek, samen met Morro's ontvoerder Moretti en de oprichter van de Rode Brigade's Curcio, dat 'de objectieve voorwaarden voor de gewapende strijd waren wegge vallen', al gingen zij niet zover, dat ze de nog in vrijheid verkerende brigadisten wilden oproepen de wapens neer te leggen. Een andere vertegenwoordiger van de oude garde is Scarfo, die zich na het oprollen van de colonne in Genua by die van Rome aan sloot. Volgens de politie is hij daar van nu de leider en één van de da ders van de moord op Ruffilli. Daarnaast bestaat er een nieuwe lichting, deels bestaande uit gewo ne misdadigers die in de gevange nis door brigadisten zijn geronseld en hun ervaring in moorden en roofovervallen ter beschikking stellen van het nieuwe ideaal (zoals Ravalli, eveneens van de moord verdacht), deels uit de enkelen die, ondanks de sterk verminderde aantrekkingskracht, nog vrijwillig aansluiting zoeken bij de bende. Al met al gaat het, volgens som mige onderzoekers, om ongeveer honderd, waarvan een deel onder gedoken en in volle dienst en de meesten regelmatige, handlangers of onregelmatige helpers. Van de eersten zijn de meeste namen be kend by de politie. De anderen, die een ogenschijnlijk normaal leven leiden, lopen alleen bij toeval tegen de lamp. Er zijn ook pessimisti scher schattingen, waarin wordt gesproken van ongeveer 400 briga disten, maar uit de schaarsheid van de overvallen van de laatste jaren zou men kunnen opmaken, dat dit aantal overdreven moet zijn. Naast de jacht op de nog in vrij heid verkerende brigadisten is de grootste zorg van de politie de be scherming van mogelijke slachtof fers. Ruffilli kwam voor op een lijst van een honderdtal publieke per soonlijkheden, die de Franse poli tie bij een huiszoeking in Parijs vond. De moeilijkheid is, dat de Italiaanse politie ook zulke lijsten, met weer andere namen, heeft ge vonden. „Het is ondoenlijk ieder een die volens de Rode Brigade's in aanmerking komt voor executie af doende te beschermen", is het moedeloze refrijn. Van de andere kant meent Vig- na, officier van justitie in Florence, die zich lang met de organisatie heeft beziggehouden, dat de keuze van Ruffilli juist wijst op de zwak heid van de Rode Brigades. „Ze zijn wel gedwongen het gemakke lijkst bereikbare doelwit te kiezen, daarom werd hij ook niet ver moord in Rome, waar hij werkt, maar in het provinciestadje waar hij in het weekend heengaat". Ook gelooft hy niet erg in de politieke motivering: „Het is meer een psy chologische noodzaak van zelfbe vestiging, van laten zien dat ze er nog zijn. Als het op een ander tijd stip dan bij het ontstaan van de nieuwe regering was gebeurd, had den ze er wel een ander voorwend sel voor bedacht". - .v .jjfad

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5