camcorders 2498.- Brinkman: uitspraak niet in strijd met wet 50/ nu 1/o kortir»! op Chemisch afval weer bij ATM opgeslagen Prins jarig Ziekenhuis verbiedt arts stiekem op aids te testen Topambtenaar in Rotterdam drukte 8 miljoen achterover CDA en WD: bezuinigingsbeleid voortzetten gezien overheidstekort Rechters Demjanjuk vegen vloer aan met getuigenis Wagenaar OP; WOENSDAG 27 APRIL 1988 Nederlandse ondertiteling en reclame op commerciële zenders DEN HAAG (GPD/ANP) - De uitspraak van het Europese Hof over het uitzenden van Ne derlandse reclame en ondertitels is niet in strijd met de Mediawet. Dit stelt minister Brink man (WVC) in een reactie op de uitspraak van het hof dat de wet Nederlandse ondertite ling en reclame bij buitenlandse, commerciële zenders, zoals Sky Channel en Super Chan nel, niet mag verbieden. Volgens de bewindsman is "de hui dige regeling in de Mediawet in overeenstemming met het Euro pees recht". Weliswaar wordt con currentie onder gelijke voorwaar den toegestaan, maar dat betekent tevens dat de buitenlandse com merciële zender zich aan dezelfde reclameregels heeft te houden als de Nederlandse omroepen, zo meent Brinkman. leggen dan aan de Nederlandse De VARA dringt omroepen. Ze stellen dat de Media- STER-zendtijd wet nu moet worden aangepast dat artikel 66 (waarin de regels w den geformuleerd waaraan buiten- De Nederlandse omroeporgani saties kunnen het daardoor we] moeilijker krijgen, zo gaf de minis ter toe. Hij vond dan ook dat uit breiding van reclamezendtijd ontkoombaar STER-zendtijd worden gehandhaafd'. C. H. M. Wirtz, voorzitter van de BVA, stelt dat op Nederland ge richte reclame via buitenlandse tv- zenders de 'second best'-oplossing is voor de adverteerders. "Het liefst willen zij natuurlijk op de Neder landse televisie meer advertentie- Brinkman zei de mogelijkheden hebben". Daarbij de komende ja- hebben de adverteerders, aldus telijk te willen uitbreiden tot het wet- Wirtz geen 'directe voorkeur' i i vijf procent. i Nederlandse commerciële z Daarna moet bekeken worden of der. "Uitbreiding van de STER- de reclamezendtijd nog verder zendtijd tot negen of tien procent moet worden uitgebreid, aldus de minister. De Bond van Adverteerders (BVA) en de Vereniging van Er kende Reclame-Adviesbureaus i de totale zendtijd zou een pri ma zaak zijn". Volgens directeur Smeekes zal de STER, door de uitspraak van het Europese Hof, enkele tientallen (VEA) - die de zaak in 1985 bij de miljoenen rechter aanhangig hadden ge- De enige maakt zijn verheugd over de uit- Smeekes, is forse uitbreiding spraak van het Europese Hof. Vol- de STER-zendtijd. gens hen is het nu duidelijk dat de De Nederlandse omroepen zeg- Een andere mogelijkheid is dat het afval alsnog naar het buiten land wordt geëxporteerd. ROTTERDAM (ANP) - De lading Wubs éen bedrijfskapitaal chemisch afval, die sinds 25 maart geen vijfduizend mark heeft, op het terrein van het transportbe drijf Jawico heeft gestaan, is afge lopen nacht naar de ATM in Moer dijk gebracht. Daar lag de met pcb's en chloor verontreinigde olie opgeslagen tot Jawico half maart opdracht kreeg de lading naar Frankrijk te vervoeren. De Franse douane hield het transport echter tegen, omdat er geen invoerver gunning aanwezig was. Afgelopen vrijdag bepaalde de vice-president van de Rotterdamse rechtbank, mr. C.H.B. Boot in kort geding, dat hoewel ATM geen ver gunning heeft het spul op te slaan, dit toch de beste oplossing zou zijn. Volgens Boot kan het ministerie van milieubeheer ook opdracht ge ven het chemisch afval bij de Af valverwerking Rijnmond te laten verbranden. Of dit alsnog gebeurt, is niet be kend. Naar verwachting zal minis ter Nijpels deze week beslissen wat er met het afval, dat eigendom is van de Westduitse oliehandelaar S.R.G. Heuser, moet gebeuren. Het is ook mogelijk dat de staat eerst garantie probeert te krijgen om de kosten van vernietiging te kunnen verhalen. De kans, dat die kosten op Heuser kunnen worden ver haald, is uiterst klein omdat dit be drijfje volgens landadvocaat mr. B. Val bij ritueel Een 24-jarige student is de afge lopen nacht ernstig gewond ge raakt door een val van zes meter uit het raam van de studentensociëteit Alcuin aan de Oude Delft. Hij deed mee aan een studentenritueel waarbij men elkaar aan de jasjes trekt. Toen hij werd losgelaten vloog hij door een openstaand raam naar buiten. Hij is met een schedelbasisfractuur en een gebro ken enkel in een ziekenhuis opge- Radio Freedom De inzamelingsactie van de VARA voor Radio Freedom, de on dergrondse zender van het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) dat tegen de apartheid in Zuid- Afrika strijdt, heeft bijna 100.000 gulden opgeleverd. Aan deze actie werkten bekende landgenoten, zoals Ruud Gullit, Tineke de Nooij, Herman Brood, Joop van Zijl en Cor Galis, belangeloos mee. Visolie en reuma Visolie verzacht de pijn bij reu mapatiënten. Dat blijkt uit een on derzoek van de onderafdeling Reu matologie van het Academisch zie kenhuis in Groningen dat door het Nationaal Reumafonds werd ge subsidieerd. Visolie blijkt te zor gen voor een afname van de ontste kingsprocessen die ten grondslag liggen aan gewrichtsreuma. Bronwater Na twee jaar onderzoek ontdekte de frisdrankfabrikant Vrumona op haar terrein in Bunnik een door kleilagen beschermde bron mine raalwater met een capaciteit van 200 miljoen liter per jaar. Het ruim 1200 jaar oude regenwater is af komstig van de ,:es kilometer ver derop gelegen Utrechtse Heuvel rug. Er bestaat geen gevadr voor verontreinigingen. De frisdrankfa brikant, de grootste in Nederland, betrok tot nu toe zijn mineraalwa ter uit België. Prins Willem-Alexander wordt vandaag 21 jaar. Voor deze gele genheid werd hij op de foto gezet door zijn vader, prins Claus. Vanavond biedt de kroonprins een buffet aan in Amsterdam ter gelegenheid van zijn verjaar dag. Inmiddels hebben enkele ge nodigden voor de uitnodiging be dankt. Na de FNV-jongeren wei gert ook de gemeenteraadsfractie van het Links Akkoord in Am sterdam voor de eer "om staats rechtelijke redenen". De fractie vindt dat de kroonprins met zijn wens om zijn verjaardag in Am sterdam te vieren, vooruitloopt "op een discussie die onder het Nederlandse volk nog gevoerd moet worden over de vraag of de functie van staatshoofd in deze tijd nog wel erfelijk kan zijn". (foto ANP) UTRECHT (ANP) - De directie van het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU) en de Utrechtse ge neeskundige inspectie zullen het niet door de vingers zien als artsen hun patiënten stiekem, dus onge vraagd, testen op besmetting met aids. Dat blijkt uit reacties van AZU-directeur A. Huijsmans en geneeskundig inspecteur W. Klop op uitspraken van de AZU-chirurg prof. dr. P. Wittebol in het blad El- Wittebol zegt in een interview met het blad dat hij een chirurg van zijn afdeling heeft gesteund die zonder toestemming een patiënt op aids getest heeft en hem vervol gens de uitslag heeft meegedeeld. De patiënt was seropositief. Vol gens Wittebol was het niet nodig toestemming te vragen voor een test. "Dat doe ik ook niet als ik op syfilis test". Wittebol zegt boven dien dat de arts wat hem betreft ook had mogen testen als de pa tiënt desgevraagd toestemming had geweigerd. Directeur Huijsmans van het AZU zei gisteren in een reactie des noods streng te zullen optreden te gen artsen die weigeren zich te houden aan het ziekenhuisproto col. Dat protocol bepaalt dat aids- tests alleen zijn toegestaan na uit drukkelijke toestemming van de patiënt. Bij weigering wordt de pa tiënt behandeld als een potentiele besmettingsbron, dus met extra hygiënische voorzorg. Stiekem tes ten is uit den boze, aldus Huijs mans. "Wie zich niet aan die richt lijnen wenst te houden, kan niet langer worden ingezet bij de pa tiëntenzorg en zal in het uiterste ge val een ander ziekenhuis moeten zoeken". Ook de geneeskundige inspectie in Utrecht dreigt met ingrijpen, zo dra ze concrete gegevens over on gevraagd testen binnenkrijgt. In specteur Klop: "Wij merken dat de onrust in de ziekenhuizen over het aids-risico groot is, dat blijkt uit tal loze vragen die ons bereiken. Maar we hebben geen conrete informatie over gevallen van ongevraagd tes ten. Ziekenhuizen, artsen en ver pleegkundigen die ons er naar vra gen, krijgen het antwoord dat ze donders goed moeten weten dat ze zich moeten houden aan de alge- -meen aanvaarde richtlijn dat testen alleen mag na uitdrukkelijke toe stemming, nadat de patiënt over al le gevolgen is geïnformeerd". Staatssecretaris Dees van volks gezondheid heeft deze week nog in de Tweede Kamer gezegd dat on gevraagd testen niet kan en zo mo gelijk afgestraft moet worden door de rechter of een medisch tuchtcol- ROTTERDAM (ANP) - De fraude van 8,2 miljoen gulden op de afde ling financiën van de gemeente Rotterdam door een voormalig top ambtenaar had door een betere controle op gemeentelijke betalin gen kunnen worden voorkomen. Vooral de interne controle was on voldoende. Dit verklaarde accoun tant A. de Groot van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) gisteren voor de rechtbank in Rot terdam als getuige-deskundige in de strafzaak tegen een 55-jarige man, die van de fraude wordt ver dacht. Hij heeft de fraude inmid dels bekend. De man werd in 1984 door de ge meente aangetrokken om de auto matisering van de financiële ad- mininstratie op poten te zetten. Hij voerde diverse malen verzonnen betalingsopdrachten in het groten deels door hem ontworpen compu tersysteem in. Het geld kwam te recht op bankrekeningen, eigen re keningen of rekeningen waarvoor hij een machtiging had. Hij liep uit eindelijk tegen de lamp doordat een bankmedewerker argwaan kreeg. "Het heeft mij hogelijk ver baasd dat het zolang is goed ge gaan" verklaarde de man gisteren zelf. Volgens CRI-deskundige De Groot gingen de betrokken ambte naren te veel uit van de gedachte dat het gecomputeriseerde sys teem zichzelf controleerde. Die controle-mogelijkhedep zaten ook wel in het systeem. "Maar dat vergt toch wel bepaalde acties van de Bovendien was er sprake van een vreemde vermengeling van functies. Zo kon het gebeuren dat toen op een bepaald moment onre gelmatigheden in de boekhouding werden ontdekt, aan de verdachte zelf werd verzocht dit uit te zoeken. Gebrekkige controle bij geautoma tiseerde admininstraties is overi gens een zaak dat vaker voorkomt. "Met name bij de overheid en ge SUPERMARKT VOL SNUFJES flexibeler plaatsing van de reclamespots tus sen dé programma's. Volgens de Avro was het allang duidelijk dat landse programma's moeten vol- de Mediawet geen voldoende ga- doen) in'zijn huidige vorm niet kan rantie bood tegen buitenlandse commerciële concurrentie. "Het wordt nu de hoogste tijd dat er ook een commerciële omroep in Neder land komt", aldus de Avro. De Tros reageert in dezelfde zin: "De enige manier om je tegen de buitenland se commerciële zenders te wape nen, en om reclamegeld in Neder land te houden, is door ook hier commerciële televisie toe te laten". Een woordvoerder van Super Channel zegt dat het besluit voor zijn omroep weinig gevolgen zal hebben. "Wij zijn een Europese zender en dat betekent dat we ons niet uitsluitend op Nederland rich ten. Een adverteerder die ons als zodanig ziet, richt zich op het Eu ropese publiek en niet specifiek op het Nederlandse. Maar dat neemt niet weg dat we blij zijn met de uit spraak". De PvdA wil zo snel mogelijk een kamerdebat met minister Brinkman over de toekomst van het Nederlandse mediabestel. Het CDA vindt dat de minister zich niet moet haasten om met wetswijzigin gen te komen. "Voorlopig kunnen we op de oude voet doorgaan en rustig de tijd nemen om alle achter gronden te bestuderen", aldus het Tweede-Kamerlid Marten Beine- ma. Bovendien, stelt Beinema, is wel het reclameverbod ongeldig verklaard, maar niet de bepaling dat buitenlandse zenders zich aan dezelfde regels moeten houden als binnenlandse omroepen. Het WD-Tweede-Kamerlid Loek Hermans stelt dat door het besluit het Nederlandse bestel nog meer onder druk komt te staan. Oo hij bepleit invoering van een com merciële zender. Schorsing agenten in Oss opgeheven OSS (ANP) - De schorsing van zes hoofdagenten van het gemeente lijk politiekorps van Oss is door burgemeester Van Veldhuizen gis teren opgeheven. De zes worden ervan verdacht gedurende zeker een jaar de motorrijtuigenbelas ting te hebben ontdoken. Van Veldhuizen heeft gedurende deze maand overleg gevoerd met de dienstcommissie van het korps, de geschorste agenten zelf en de hoofdofficier van justitie. Gezien de uitkomst van het gevoerde over leg ziet hij onvoldoende aanleiding de schorsing te handhaven, aldus de politie. De dienstcommissie had gepleit in het belang van de betrok kenen en van het korps de schor sing zo kort mogelijk te laten du- De hoofdagenten zouden met valse kentekenbewijzen per per soon enkele honderden guldens aan belasting hebben ontdoken. De zaak kwam aan het rollen "door signalen uit het korps". De betrok kenheid van de agenten kwam aan het licht bij een extern onderzoek van de rijksrecherche bij de Rijks dienst voor het Wegverkeer in Veendam en de motorrijtuigenbe lastingdienst te Apeldoorn. Verwacht wordt dat de zaak in mei voor de rechter komt, aldus de politie. De zes agenten zullen tot dan in de binnendienst blijven werken. TILBURG (ANP) - Na een verbouwing van ruim drie maanden is gisteren in Tilburg de eerste nieuwe super markt (NSM) van Albert Heijn officieel geopend. De nieuwe supermarkt biedt met ruim 10.000 artikelen het groot ste assortiment van Nederland. In de winkel zijn tal van nieuwe snufjes verwerkt. Zo zijn er, naast 500 gewone winkelwagens, ook 15 wagentjes die zijn voorzien van een streepjescodelezer. Met deze 'zelfscanners' kan een klant een gewenst artikel zelf langs de scanner halen. Bij een speciale balie wordt de wagen na het boodschappen aan de kassa gekoppeld, waar na en kele tellen de kassabon komt uitrollen. Bij het afrekenen worden ook 'ongescande' artikelen verrekend. Een andere bijzonderheid van de nieuwe Albert Heijnwinkel is een koffie- en thee-afdeling. Op verzoek worden melanges samengesteld en wordt koffie ter plaatse gebrand. De winkel beschikt verder over een kindercrèche, boodschappenkluizen, en automaten waar men ook na sluitingstijd terecht kan voor de meest gangbare levens middelen. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - De rege ringspartijen CDA en WD zijn het eens met de president van de Ne- derlandsche Bank, dr. W. Duisen- berg, dat het financieringstekort van de overheid nog veel te hoog is. In het gisteren verschenen jaarrap port van onze centrale bank zegt van de overheidsuitgaven, aldus de liberaal. Het feit dat het financie ringstekort van de overheid nog niet voldoende is gedaald, schreef De Grave toe aan een daling van de aardgasbaten voor de overheid. PvdA-kamerlid Wöltgens i Duisenberg dat in de komende vijf de het teleurstellend dat Duisen- jaar nog zeker 16 miljard gulden op berg zo weinig zegt over de hoge genoeg bezuinigd op de overheids financiën. Het effect daarvan is echter teniet gedaan door enorme overschrijdingen van de departe mentale begrotingen. Indien dat niet was gebeurd, zou het financie ringstekort van de overheid nu al op het gewenste niveau hebben ge legen. meentelijke instellingen", aldus De Groot. Van het gefraudeerde bedrag is 1,2 miljoen terug bij de gemeente. De gemeente hoopt uiteindelijk ongeveer de helft van de in totaal 8,2 miljoen gulden terug te krijgen. Er zou nog onder meer geld staan op bankrekeningen in Zwitsers- land en België. De gemeente heeft op ongeveer 20 rekeningen beslag laten leggen. Een probleem hierbij is dat de verdachte weigert hier over verdere informatie te ver schaffen. Uit een financiële verantwoor ding die de man zelfheeft gemaakt, blijkt onder meer dat ongeveer 1.2 miljoen gulden in Thailand is be steed. Daarnaast heeft hij diverse familieleden grote sommen geld geschonken. De zaak wordt op 17 mei voortge zet. Plannen voor films over dood kraker Hans Kok AMSTERDAM (ANP) - Er bestaan op twee fronten plannen voor een film over Hans Kok: de kraker die in oktober 1985 overleed in een Amsterdamse politiecel na ongere geldheden tussen krakers en poli tie in de Staatsliedenbuurt. Filmmaker Pieter Verhoeff en scenarioschrijver Harry Hosman lieten vorige week al weten onder zoek te doen voor een dergelijke film. De VPRO zou interesse heb ben getoond. Een definitieve be slissing over het al dan niet door gaan van deze film wordt eind mei verwacht. De film zou in het najaar opgenomen kunnen worden, meld den desgevraagd Verhoeff en Hos- Gisteren bleek echter dat ook Lane Filmprodukties in Amster dam een film over Hans Kok voor bereidt. Barbara den Uyl (regie) en Leen van den Berg (produktie) zeg gen in een verklaring "enigszins overrompeld" te zijn door de be richten over Verhoeff en Hosman. "Wij werken al een halfjaar aan een filmscenario over dezelfde zaak". Den Uyl en Van den Berg zetten zich tevens af tegen de concurren tie. In de versie van Lane Produk- ties wordt "onverbloemd en waar heidsgetrouw" de politie-inspec- teur opgevoerd die in feite "het vonnis over het leven van Hans Kok heeft geveld". Carol van Her wijnen speelt bij Lane de rol van deze politieman. Bij Verhoeff en Hosman is acteur Gerard Thoolen aangezocht voor een hoofdrol. Den Uyl en Van den Berg: "Onze film wordt een gedramatiseerde re constructie met als brandpunt alles wat in de doofpot is verdwenen en nimmer door de betrokken autori teiten openbaar is toegegeven. De film zal tot stand komen in nauwe samenwerking met de betrokken krakers, buurtbewoners, advocaat, vertrouwensarts en vrienden van Hans Kok". verheidsuitgaven bezuinigd zal moeten worden. Namens het CDA zei financieel woordvoerder Van Amelsvoort dat het kabinetsbeleid om het tekort tot 5,25 procent in 1990 terug te breng moet worden voortgezet. Daarnaast moet de loonmatiging werkloosheid. Daaraan zou door gerichte overheidsinvesteringen iets gedaan kunnen worden. Een stijging van het financieringste kort noemde de sociaal-democraat in dit verband aanvaardbaar. De PvdA'er noemde extra bezuinigin gen niet goed meer mogelijk. Hij ADVERTENTIE doorgaan. Dat kan als belastingen opperde de suggestie deel i premies dalen of minimaal ge lijk blijven, aldus de CDA'er. De Grave (WD) vindt dat het be leid gericht op verdere bezuinigin gen niet mag verslapppen. Er is de door het kabinet aangekon digde lastenverlichting van tien miljard gulden daarvoor te beste den. Felle kritiek kwam van D66. Vol- blijvende noodzaak tot sanering gens Engwirda is er wel degelijk Leidse hoogleraar ingenomen met aandacht JERUSALEM/LEIDEN - De Israë lische rechtbank die deze week het doodvonnis uitsprak over John Demjanjuk, heeft geen goed woord over voor de verklaringen van de Leidse hoogleraar in de experi mentele psychologie prof. W. Wa genaar, die tijdens het proces door de verdediging was opgeroepen als getuige-deskundige. Wagenaar plaatste destijds grote vraagtekens bij het bewijsmateri- aal tegen Demjanjuk, die door overlevenden op grond van foto materiaal werd herkend als 'Iwan de verschrikkelijke', de beul van het voormalige nazi-vernietigings kamp Treblinka. Er zouden grote fouten zijn gemaakt bij de identifi catie. Ook gaf Wagenaar een ver klaring voor de hiaten in het geheu gen van Demjanjuk, die zelf heeft steeds beweerd het slachtoffer te zijn van een persoonsverwisseling: hij zou tijdens de oorlog dwangar beid hebben verricht in een ander concentratiekamp, Chelm in Po len. De drie rechters kwamen deze week eensgezind tot de conclusie dat Demjanjuk wel degelijk de man is die verantwoordelijk was voor de moord op honderdduizen denjoden in de gaskamers van Tre blinka. De verklaringen van Wage naar krijgen in het ruim 400 pagi na's tellende vonnis ruim aan dacht, maar vooral in negatieve zin. De experimentele psychologie wordt afgedaan als een weinig seri euze wetenschap; Wagenaar zou hebben verzuimd te melden dat er grote meningsverschillen bestaan over het gebruik van experimente le onderzoeken als bewijsmateri- Wagenaar toont zich in een reac tie allerminst verbaasd over de wij ze waarop de Israëlische rechtbank zijn getuigenis aan de kant schuift. "Als ze dat niet hadden gedaan, hadden ze niet tot dat vonnis kun nen komen", aldus de Leidse hoog leraar, die zeer ingenomen is met de ruime aandacht die hij in het vonnis krijgt. "Er zijn heel wat ge- tuige-deskundigen geweest waar mee geen rekening is gehouden. Mijn verklaring is maar een klein element geweest in het proces, maar ze konden er kennelijk niet omheen". Over het feit dat de rechters van Demjanjuk vooral grote vraagte kens plaatsen bij het wetenschap pelijk gehalte van zijn verklarin gen, kan Wagenaar zich niet druk maken. "Mijn argumenten waren geen kwestie van wetenschap, maar van gezond verstand. Neem de identificatie aan de hand van fo to's: als je ze op dezelfde wijze toont aan mensen die hem nog nooit hebben gezien, wijst toch honderd procent van de onder vraagden Demjanjuk aan. Dat kun je toch moeilijk spreken van be wijsmateriaal". ECN-prijs 2872.- -15% korting CANON VM-E1 6x autozoom - auto focus - aut. kleurinstelling - lader - filters - inkl. accu/lader, netvoeding. cassette, riem, onderhoudsset afspelen op tv 1 ff -. «VAN AALTEN •ADOLFSeDUYVENÉ A± EZ Cn REMMERS eDE ELEKTROKOMBINATIE 1 l.W KOLDIJK •KREBBERS JAARSMA POOL TOT POOL •SPRENGER# VONK VAN WOERKOM ZIE VOOR ADRESSEN GOUDEN GIDS ECN-prijs 2872.- -15% korting

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3