Zingen uit zorg om de aarde Naakt en loom op gouden bladeren Compositie-opdracht voor 21 componisten Stad wordt als podium gebruikt WUBNÜbAdüïAWUL m PAGINA 29 Vredesoratorium 'The Gates of Greenham' in Leiden LEIDEN In opdracht van de En gelse Quakers heeft Biggin in het kader van het V.N. Internationale Jongerenjaar 1985 'The Gates of Greenham' geschreven. Hij was als schrijver van school-musicals en de skateboard-rock-opera 'King Wozzy' geen onbekende voor de Quaker Jeugdtheatergroep 'Leave- ners' (als zuurdesem werkzaam door heel Engeland). Daarvoor werkte hij mee aan 150 songs in muziekdrama's en revues. Biggin, zelf quaker, heeft na wik ken en wegen gekozen voor het thema 'Geen kruisraketten in de wereld' en heeft zich vervolgens beperkt tot zijn eigen land. Als hij in Holland had gewoond, neem ik aan dat hij zijn werk 'De hekken van Woensdrecht' had genoemd. 'The Gates' vertelt het verhaal van de eerste drie jaar van het vrou- wen-vredeskamp bij Greenham Common. Het is in de eerste plaats een eerbetoon aan de vrouwen die zich letterlijk en lijfelijk hebben verzet tegen de plaatsing van kruis raketten. Daarnaast is het ook een hulde aan alle mensen die zich steeds weer inzetten voor de vrede. In het oratorium zal iedereen die aan demonstraties en acties heeft meegedaan, maar ook diegenen die hiervan op een heel andere manier hebben blijk gegeven, iets van zichzelf herkennen, misschien wel de moed om door te gaan. Gespro ken of gezongen woorden doen soms vonken overspringen, die an deren "aansteken". De extra kracht die de muziek van Biggin aan de woorden geeft, maakt het oratorium tot een indrukwekkend en inspirerend voorbeeld. De Nederlandse première van het vredes-oratorium "The Gates of Greenham", gecomponeerd door Tony Biggin, wordt 7 en 8 mei uitgevoerd door de Schola Cantorum van de Leidse Studenten Ekklesia in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Er is bewust voor dit oratorium gekozen om niet alleen muzikale aspiraties aan bod te laten komen, maar ook om datgene over te brengen waar onder andere de Ekklesia zich mee bezig houdt: vrede, gerechtigheid en zorg om de aarde. door Lidy van der Spek rond de basis Greenham teksten van Gandhi, Jung, Martin Luther King en uit de Bijbel geciteerd. Ook wordt in de tekst gedoeld op de symbolische strijd tussen David en Goliath: schijnbaar zwak tegen werkt. Voor schijnbaar sterk. Verder in het stuk wordt de vredes- en geloofsverkla- ring verwerkt van de Quakers in Engeland uit de 17e eeuw. Biggin heeft naast zangstemmen ook de vrouwelijke en mannelijke spreekstem ingelast. Bovendien is het traditionele orkest versterkt met drie elektrische gitaren en ex treem veel slagwerk. De 'vertelster' identificeert zich met een 44-jarige kampbewoonster van Greenham Common. De 'verteller' beschouwt dit gebeuren een beetje op afstand, geeft informatie over de buitenwe reld die negatief of corrupt rea geert. Het koor bestaat, ondanks het vrouwengebeuren, uit sopra nen, alten, tenoren en bassen om het universele karakter van de boodschap te benadrukken. Wat is nu precies de motivatie van de mensen die meedoen aan 'The Gates of Greenham'? Wim de Ru, koordirigent: "Hoewel de 'Gates' conservatief in composi torische opbouw is, heeft het wel degelijk twintigste-eeuwse ele menten, een ingewikkelde ritmi sche structuur, bovendien zijn er blues en pop-elementen in ver- iet een uitda ging om met de Schola Cantorum, aangevuld met een ad hoe-koor en met een uitgebreid orkest zo'n nieuw en onbekend werk ten uit voer te brengen. Daar komt bij dat ik volledig achter de tekst sta en dat ik graag wil bijdragen aan de bewustwording onder mensen als het gaat over vragen als vrede en veiligheid. Voor mij een unieke kans om deze boodschap, in artis tieke vorm gegoten, uit te dragen". Pleun van der Linden, concert meester van het Randstedelijk Be geleidingsorkest: "Het is iets nieuws voor mijn orkest, dat geeft altijd al een prettige spanning. Ik moet nog afwachten hoe het geheel tijdens de generale repetities zal klinken, maar ik heb goede hoop. Overigens staat de inhoud mij ook aan, spiritueel en verrassend, ver meldenswaard genoeg om hier mu zikaal mee bezig te zijn". Magdalena Pattianakotta, mezzo sopraan: "Voor mij is het zinvol juist deze tekst te mogen zingen, tijdens mijn repetities heb ik al ve le mensen in mijn omgeving en thousiast gemaakt. En daarbij komt nog dat ik het heerlijk vind om me uit te leven in blues". Karin Herrebout, vertelster: "Ik voel mij zeer verbonden met de ontstaansgeschiedenis van de 'Ga tes'. In Engeland heb ik meegezon gen en nu mag ik soleren in een tekst waar ik helemaal achter sta: als quaker wijs ik alle geweld af. Op kreatieve manier kan ik uiting ge ven aan mijn-ideaal". Meineke Abma, lid van het koor: "Ik hou nu eenmaal van zingen en daar komt nu nog iets bijzonders bij: het verhaal heeft mij iets te zeg gen. Aanvankelijk moest ik wen nen aan de muziek maar gaande weg ben ik gaan beseffen dat Big gin zijn compositie heel direct en toepasselijk heeft verweven met de inhoud van de tekst". Tony Biggin, componist: "Wat moet ik er van zeggen, ik heb dit werk geschreven in de eerste plaats om de jeugd moed en hoop voor de toekomst te schenken". De uitvoeringen zijn mogelijk ge maakt door subsidies en giften van overheid en particuliere instellin gen. De componist komt uit Enge land over om de première in Neder land bij te wonen. Met Pinksteren zal de IKON deze uitvoering bijna integraal via de te levisie uitzenden. Wim de Ru, koordirigent: 'Ik wil bijdragen c i als het gaat over vrede en veiligheid'. Kaarten voor dit oratorium op za terdagavond 7 en zondagmiddag 8 mei zijn te bestellen bij K&O Lei den. 071-141141. Medewerking wordt verleend door Li- sette Emmink - sopraan, Magdalena n de bewustwording onder bas. Karin Herrebout - vertelster Rein Edzard - verteller en het Rand stedelijk Begclcidingsorkest. Het ge heel staat onder leiding van Wim de Tollensprijs voor dichter Koos Schuur AMSTERDAM (ANP) - De Tollens- prijs 1988 van het Tollensfonds (op gericht in 1851) is toegekend aan dichter Koos Schuur (Veendam, 1915). Schuur krijgt de prijs voor de hoge kwaliteit van zijn gehele oeuvre en zijn bijdrage daarmee aan de Nederlandse literatuur. De Tollensprijs (ingesteld in 1903). die eenmaal in de vijfjaar wordt toege kend, bestaat uit een bronzen leg penning en een bedrag van 4.000 gulden. Hij wordt in juni uitge reikt, aldus het fonds. Koos Schuur was oprichter en redacteur van het letterkundig tijd schrift 'Het woord', waarin de avant-garde van kort na de Tweede Wereldoorlog zich manifesteerde. In 1941 verscheen, na enige tijd- schriftpublikaties van zijn hand de eerste gedichtenbundel, 'Windver haal', gevolgd door de clandestiene uitgaven 'Novemberland' (1943), 'De zeven vloeken' (1944) 'Regen herberg' (1945). In 1946 verscheen 'Herfst, hoos en hagel', in 1956 'Fa ta morgana voor Nederlanders', in 1963 'Gedichten' en in 1980 'Waar het was'. Koos Schuur woonde van 1951 tot 1963 in Australië. Aan deze pe riode herinnert vooral zijn proza werk van 1953 'En de kookaburra lacht'.' De Tollensprijs ging eerder on der meer naar Lodewijk van Deyssel (1913), Jacobus van Looy en Willem Kloos (1918), Arthur van Schendel (1933), Bertus Aafjes (1953), F.C. Terborgh (1968). Michel van der Plas (1978) en Belcampo (1983). Het bestuur van het fonds, dat de prijs toekende bestaat uit prof. dr. E. Braches, Tine van Buul, prof. Kees Fens, Hella S. Haasse. dr. G.W. Huygens, A. Koolhaas, Sjoerd Leiker, Willem G. van Maanen en Hanny Michaelis. Regenboog Een belangrijk gegeven zijn de hekken van Greenham. De vrou wen hebben die in de loop der tijd in de kleuren van de regenboog ge schilderd, het teken van hoop. Elke kleur staat voor een fase in de strijd tegen de kruisraketten en tegelij kertijd voor een fase in het per soonlijk leven van de mens. Steeds worden tijdens de tocht naar en Antwerps symposium over het begrip 'camp' 1 1 Gimme hope Jo'anna Eddy Grant 2 2 Stop loving you - Toto 3 4 Beds are burning - Mid night Oil 4 8 Yekeyeke- Mory Kante 5 5 Don't turn around - As- wad 6 3 Play it cool - Freiheit 7 11 Everywhere - Fleetwood Mac 8 10 I need you-BV SMP 9 6 Tell it to my heart - Tay lor Dayne 10 17 Stay on these roads - A Ha 11 15 You've lost that lovin feeling - Righteous Bro thers 12 7 Winter in America - Re ne Froger One more try - George Michael Heart - Pet Shop Boys Somewhere down the crazy river - Robbie Ro bertson She's like the wind - Pa trick Zwayze Shotgun - Selena Reckless - Afrika Bam- baataa UB 40 Love is stronger than pride - Sade Song for Nadim - Yann Anderson Love lies - Ellert Can I play with mad ness - Iron Maiden Hey mambo - Kid Creole Barry Manilow Get outta my dreams - Billy Ocean Addicted to love - Tina Turner Doctorin' the house - Coldcut La difference - BZN Whising I was lucky - Wet Wet Wet Faith - Wee Papa Girl Rappers Love is contagious - Ta- ja Sevelle 13 29 14 22 19 25 20 23 23 16 24 14 25 19 26 28 27 28 32 Prove your love - Taylor Dayne 32 30 Tower of strenght The Mission Alphabeth st. - Prince Nothings gonna change - Glenn Medeiros 35 36 Dit is 'n liedje over lief de - Hanny en de Rekels 36 20 The sun ain't gonna shi ne - Grant Forsyth 37 26 Heart of gold - Johnny Hates Jazz Shangri la - Gerard Jo- ling Drop the boy - Bros 40 18 Beat dis - Bomb the Bass ANTWERPEN (GPD) - "Het Witte Huis is geen plaats meer waar wordt geregeerd, maar een plek waar stukjes worden opgevoerd. Het is een schouwtoneel met ac teurs die er hun tevoren gerepe teerde teksten uitspreken. Het is 'camp', zoals de hele Amerikaanse samenleving 'camp' dreigt te wor den." door Hans van Maanen Aldus het oordeel van dr. J. Ras kin, gasthoogleraar Germaanse ta len aan de Antwerpse universiteit. Hij sprak op een driedaags sympo sium vorige week in de Belgische stad dat geheel was gewijd aan Kitsch en Camp. Wat kitsch is we ten we allemaal "jij vindt het mooi en ik weet beter" maar wat is camp? Dynasty en Dallas zijn camp, Nancy Reagan is camp, Memphis is camp, en Michael Jackson en Prince zijn high camp. De term camp lijkt ongeveer te gelijk met de term kitsch te zijn ontstaan, aan het eind van de vori ge eeuw. Kitsch was de neerbui gende term die de avant-garde ge bruikte voor de wansmaak van de massa, voor de tuinkabouters, de de houtvuren-met- in het Victoriaanse Engeland, ermee werd juist de smaak van de avant-garde omschreven. Het is een smaak (of een smakeloosheid) die, zo zei Raskin, alleen kan opko men in een maatschappij van over vloed, waar mensen niets beter te doen hebben dan op uiterlijke schijn letten. In de wereld van de camp-liefhebber bestaan de woor den goed en slecht, waarheid en leugen niet meer: alles wordt on derverdeeld in mooi en lelijk. Het leven is een puur esthetische erva ring, stijlvol en onthecht, en liefst een beetje overdreven. Mariene Dietrich in 'Witness for the Prosecution'. Dietrich was een 'camp'-figuur pur sang. Hier in een pose, die weer eens bewijst dat er ook met Grace Jones niets nieuws onder de zon is (foto pr) De term werd, zo zegt Raskin, oorspronkelijk gebruikt in homo seksuele milieus. De eerste literai- voerd: nee, in de slotscène moet de hoofdrolspeelster, van verblinden de schoonheid, naakt en loom op grote gouden bladeren achterover leunend, worden binnengedragen. De 'gewone wereld met zijn enge waarden en normen' wordt geparo- diëerd. Het lijkt avant-garde, maar het is decadent, apolitiek en amo reel in de beschrijvingen van Myers. Minder negatief over camp is de Amerikaanse schrijfster Susan Sontag, die zichzelf en de term op slag beroemd maakte met haar essay uit 1964. Zij "voelt zich sterk tot camp aangetrokken en tegelij kertijd zwaar erdoor beledigd", zo schrijft ze. Zoals alle kunstcritici weet ze beter het camp-gevoel te omschrijven dan een sluitende de finitie ervan te geven. Het is, zegt ze, de liefde voor de overdrijving, het oplosmiddel voor de deugd zaamheid, en het is stijl ten koste van inhoud. Ook zij wijst op de homoseksue le achtergronden van camp, en daarbij vooral op de ontkenning van het geslachtsverschil blote jongetjes met lange wimpers en boa-veren, travestie-shows en verwijfd gedrag. Jackson Het prototype, het hoogtepunt en de vervolmaking van de heden daagse camp is popster Michael Jackson. Zijn optredens zijn door drenkt van camp, glitter en deca dente erotiek. In zijn vorige week verschenen autobiografie, 'Moon- walk', schrijft hij over een voorval uit zijn jeugd: 'Ik had nogal wat stripteases gezien, maar die avond zag ik een meisje met fantastische wimpers en lang haar het podium opkomen voor haar nummer. Ze maakte er een spektakel van. Plot seling, tegen het einde, trok ze haar pruik af, haalde een paar grote si naasappels uit haar b.h., en liet ze zien dat er een levensechte kerel schuilging onder als die make-up. Ik was verkocht'. Mooier camp kan het bijna niet. Meubels Het is waarschijnlijk geen toeval dat juist in de wereld van de pop cultuur de mooiste voorbeelden van camp zijn te vinden, maar ook elders zien we camp oprukken. De Italiaanse ontwerpersgroep Memphis bij voorbeeld. Functio naliteit is voor deze groep een 'bourgeois-waarde' geworden waarom zou een fauteuil vier poten en een rechte rug moeten hebben en waroom moeten de planken in de boekenkast horizontaal? De Memphis-stijl, in het begin van de jaren zeventig nog uiterst exclu sief, is al doorgedrongen tot HE- MA-klokken en confectie-pakken. Een café is niet meer trendy, niet postmodern, als het niet in roze en turkoois is uitgevoerd, met lami naat en formica. En de televisie natuurlijk. Qua seks minder expliciet dan Jackson en Prince zich kunnen veroorlo ven, maar ook hier camp wat de klok slaat. Alleen in Amerika kan een serie als Miami Vice of, nog er ger, Lifestyles of the Rich and Fa mous worden gemaakt. "Bizar, op pervlakkig en gekunsteld," zo be sloot Raskin zijn lezing. "De mas samedia zijn dat bijna per definitie, maar ook in Hollywood en in popu laire bladen zien we steeds meer camp. Er wordt een genarcotiseer de wereld geschapen van mooie plaatjes, die de tegenstellingen in de echte wereld buitensluiten. Camp bloeit in de Reagan-tijd, en het wordt bijna de normale r van doen: onecht, theatraal betrokken." Musea trainen in vriendelijkheid AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse musea willen zich aantrek kelijker maken voor het brede pu bliek door gastvrijheid en persoon lijke aandacht van het museumper soneel. Om dat te bereiken hebben zij een training, „omgaan met mu- seumpubliek" opgezet voor mede werkers van de musea. Dat heeft de Stichting Nederland Museumland 1988 dinsdag meegedeeld. De bedoeling van de driedaagse cursus van het Nederlands Cen trum voor Advies, Training en Be geleiding is bedoeld om bij het mu seumpersoneel vaardigheden te ontwikkelen, waarmee zij de be zoekers zo goed mogelijk tegemoet kunnen treden. De medewerkers leren onder meer in te spelen op wensen en reacties van het pu bliek. Professor Peter Levi. Levi: 'Shakespeare- vers is echt' LONDEN (UPI) - De Britse geleer de die een academische storm in een glas water heeft ontketend door in een bibliotheek in Califor- nië ongepubliceerde verzen te vin den van William Shakespeare, heeft zijn bewering maandag ver dedigd. Maar professor Peter Levi, die de poeziezetel aan de universiteit van Oxford bezet, geeft toe dat hij zijn ontdekking alleen maar heeft ge daan aan de hand van fotokopieën van de 62 versregels en dat hij het oorspronkelijke manuscript nooit heeft gezien. Hij ontkende dat zijn vorige week vrijdag bekendgemaakte ontdekking een reclamefoefje is om bekendheid te geven aan zijn aanstaande nieuwe biografie van de Bard. "Ik hoop enige publiciteit te ge ven niet aan mij of mijn boek maar aan de verzen die zeer waarschijn lijk van Shakespeare zijn, al zijn zij niet zijn beste," aldus Levi op een druk bezochte persconferentie. Een hele reeks Britse deskundi gen heeft Levi's bewering afgewe zen dat de verzen door Shake speare zijn geschreven. Levi vermoedt dat de verzen in 1607 zijn geschreven voor de gra vin van Derby. De verzen werden met andere manuscripten in 1917 verkocht aan de Huntington Li brary in San Marino in Californië maar geleerden hadden er tot Levi kwam weinig belangstelling voor gehad. AMSTERDAM (ANP) - De stich ting Amsterdams Fonds voor Kunst heeft aan 21 Nederlandse componisten een compositie-op dracht verleend. Dit heeft het be stuur van de stichting vandaag meegedeeld. Bernard van Beurden is de op dracht gegeven een muzikaal werk te componeren voor accordeonen semble gecombineerd met groot blaasorkest. De opdracht voor de muziekproduktie 'Verdichte dag' ging naar de componisten Alan Laurillard, Jeff Hamburg en Mi chael Moore, voor de toonzetting van gedichten van Hans Faverey is Margriet Hoenderdos gevraagd en de opdracht voor een strijkkwartet kwam bij Huub Kerstens terecht. MICK JAGGER - De rockzanger Mick Jagger is gisteren door een Amerikaanse rechtbank vrijge sproken van plagiaat. Jagger was een proces aangedaan door reggae zanger Patrick Alley, volgens wie Jagger de hit 'Just Another Night' van hem had gestolen. Comment- raar van Jagger: "Als je bekend bent, zijn er altijd mensen die je on deruit proberen te halen". Aan Peggy Larson, Fay Lovski, Erik van der Wurff en Jan van Zelm is de opdracht gegeven voor een zes/achtstemmig vocaal-in strumentaal werk ten behoeve van een concertserie van Vocaal Plan. De opdracht voor de compositie van een piano-solo ging naar Ton de Leeuw en voor die voor een pia no-concert naar Tera de Marez Oyens. De opdracht voor een slag werkcompositie werd aan Michael de Roo verleend, een pianosolo aan Richard Rijnvos en de compositie opdracht voor de aanzet tot de Ra- mayana Opera werd aan Boude- wijn Tarenskeen gegund. Kees Schoonenbeek en Johan de Meij kregen gezamenlijk de op dracht tot het maken van een com positie voor synthesizer en harmo nie-orkest. Frances-Marie Uitti is gevraagd de muziek te schrijven voor het filmtheaterproject Orfea, de opdracht voor madrugada voor acht stemmen kwam terecht bij Amilcar Vasques Dias, Peter Wage- mans gaat een werk schrijven voor het Zeeuws Orkest en Diderik Wa genaar voor een koperensemble met slagwerk. re verwijzing naar camp vond hij'in de roman 'The near and the far' van L. H. Myers, een Engelse schrijver uit het begin van deze eeuw. Myers kent nu niemand meer, maar hij was de meest gevierde schrijver van zijn tijd en een sleutelfiguur in de geschiedenis van de camp. Hij behoorde tot de hoogste Britse aristocratie, geschoold in Eton en Cambridge, hoefde nimmer te wer ken voor zijn brood en bezat, in de woorden van collega-auteur Virgi nia Woolf "twee huizen, twee kin deren en een automobiel." Hij leef de alsof hij een karakter in een ba- rok toneelspel van intrige en verlei- ni"tgvan c^par eigenIijk hield hii Cultureel Rotterdam presenteert zich tijdens Rotterdam De plaats van handeling in 'The near and the far' is een zestiende- eeuws hof in het keizerlijke India, en meer in het bijzonder The camp, een apart, gesloten onderdeel van het rijk. Myers beschrijft The camp als duidelijk homoseksueel, met vervagende geslachtsonderschei dingen. Alles in The camp draait om kunst, theater en overdrijving. Hoe 'onnatuurlijker' hoe mooier het is. Als in The camp een toneel stuk wordt opgevoerd, wordt er niet zomaar een toneelstuk opge- KAARTVERKOOP - De kaarver koop voor De Derde Internatio nale Chansonweek, die van dins dag 24 mei tot en met maandag 30 mei in de Leidse Schouwburg wordt gehouden, is vandaag ge start. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa van de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest 43 in Leiden. Openingstijden: 11.00 - 15.00 uur. Telefonisch reserveren mogelijk op nummer 071-131941. ROTTERDAM (ANP) - "Rotterdam '88 - De stad als po dium". Onder die titel wordt vanaf half mei in Rotter dam een culturele manifestatie gehouden, waarmee de stad wil laten zien wat het momenteel op kunstgebied in huis heeft. Daarnaast zal een voorschot worden ge nomen op de jaren negentig, wanneer de faciliteiten die Rotterdam nu biedt zullen zijn uitgebreid met het Architectuurinstituut en een tentoonstellingshal. Tij dens de manifestatie, die tot het eind van het jaar duurt, zullen honderden binnen- en buitenlandse kun stenaars rond de vijftig verschillende projecten op het gebied van beeldende kunst, architectuur, fotografie, film, video, literatuur, muziek, dans, theater en opera presenteren. In opdracht van Rotterdam '88 zijn tien beelden ge maakt die op verschillende plaatsen in de stad worden neergezet. Langs deze beelden en de moderne beelden die de stad al rijk is, is een wandelroute uitgezet die eindigt bij de kunsthal in Rotterdam-Zuid. In deze voormalige passagiershal van de Holland Amerika Lijn zullen gedurende de manifestatie drie grote ten toonstellingen te zien zijn. Tijdens Rotterdam '88 zullen in mei in de nieuwe Rotterdamse schouwburg voorstellingen worden ge geven van Wagners opera 'Ring des Nibelungen', uit gevoerd door het Staatstheater Kassei. In theater Lan taren/Venster wordt een week lang aandacht gegeven aan Spaanse avant-garde kunst, terwijl in de Doelen en de schouwburg Caraïbische muziek- en dansvoorstel lingen worden gegeven. Niet alleen in de bestaande theaters, maar ook op straat, op perrons van station Blaak en in het World Trade Centre zullen voorstellingen worden gegeven, waarmee het festival zijn naam 'de stad als podium' waar wil maken. Onderdeel van het festival zijn verder een internatio nale zomerdansacademie, de fotografie Biënnale Rot terdam en het filmproject 'City Life', waarbij tien inter nationale regisseurs een episodenfilm over hun eigen woonstad tot een film zullen monteren. De organisatie van Rotterdam '88, een iniatief van de gemeente, is in handen van de Rotterdamse Kunst stichting. In totaal is er zes miljoen gulden voor de ma nifestatie beschikbaar. Rotterdam 88 wordt op 12 mei geopend door premier Lubbers.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 29