Plan voor rusthuis 'bejaarde paarden' ENFB wil keien op Rijksstraatweg 'Avond oefenen vergelijkbaar met halve marathon' Zoeterwoude reageert positief 'Graszode': kunst of klimrek? WOENSDAG 27 APRIL 1988 PAGINA 19 ZOETERWOUDE "Ik heb een aantal potentiële sponsors, een lijst van vrijwilligers die wil len helpen bij het uitmesten van de stallen en vierhonderd paarden die een rusthuis zoeken- ...het wachten is op een geschikte boerderij", zegt Isabella van Renswoude. De twintig-jarige is al een jaar bezig met het aan de man brengen van haar idee: een rusthuis voor bejaarde paarden oprichten in Zuid-Holland, en dan het liefst in de omgeving van Zoeterwoude. "Als ik een boerderij kan pachten, dan kan ik een kostenplaatje op sturen naar de sponsors, zodat die weten waar ze aan toe zijn. En als zij akkoord gaan met het plan, dan kan ik een stichting in het leven roepen en geld gaan innen voor het rusthuis", legt Isabella uit. Van verschillende kanten is positief ge reageerd op het plan. De dierenbe scherming heeft toegezegd onder steunende acties te ondernemen, verschillende bedrijven (zelfs in Amerika) voeren actie, en van Mar tin Gaus (van Dierenmanieren) en Prins Bernhard ontving Isabella enthousiaste brieven. De gemeenten in Zuid-Holland zijn aangeschreven of ze niet gratis te stallen. De inkomsten om in het onderhoud te voorzien, moe ten dan komen uit schenkingen, le gaten (geld uit erfenissen), sponso ring en donaties. "Ik heb berekend dat de verzorging van een paard per jaar 2000 gulden kost. Daar heb ik dan ongeveer 7000 sponsors voor nodig. Dan wil ik beginnen met vijftien a twintig paarden, uit breiden kan altijd". Dat een tweede paardenrusthuis nodig is in Nederland staat vast. Veel mensen weten niet waar ze met hun trouwe viervoeter heen moeten als deze geen geld meer op brengt. Het stallen in een manege of bij een particulier kost al snel boerderij beschikbaar hebben die vijfhonderd gulden per maand. Al- r het doel geschikt is. Isabella: "Zoeterwoude reageerde erg posi- leen het slachthuis geeft nog iets oud paard. En daar ein- tief. Ze hebben nu nog geen boer- digt dan ook menig paardenleven. derij, maar die kan er in de toe komst wel komen, want ze zijn baars. Ik daar bezig met ruilverkaveling. Het nooit naar kan ook dat een boer zijn boerderij aan mij wil verpachten omdat hij bijvoorbeeld zelf te oud wordt voor het boerenbedrijf'. Het is het plan om de paarden Ik vind dat echt iets onvoorstel- mijn paard 'Bianca' slachthuis kunnen brengen. Dat is dan toch met bloed besmeurd geld? Aan zo'n beest ben je toch gehecht geraakt na al die ja ren?", vraagt Isabella. Wanneer een paard bejaard is WASSENAAR - Via snelheidsrem- mende maatregelen wil de ENFB de Wassenaarse Rijksstraatweg veiliger maken. Een keienbestra ting en een gelijkvloerse kruising met de Landscheidingsweg zou den al veel helpen, schijft de Echte Nederlandse Fietsersbond in een persbericht. Wegverbredingen en de aanleg van meer (snel)wegen zou de snel heid alleen maar opvoeren op de weg waar nu al 'veel te hard wordt gereden'. 'Dat is ook niet geheel on logisch, want de gehele inrichting van de weg is erop gemaakt om' een zo hoog mogelijke snelheid te kun nen ontwikkelen: een rimpelloos, kaarsrecht profiel, vrijwel zonder kruisend verkeer', aldus het pers bericht. Voor fietsers moeten er wél ongelijkvloerse kruisingen ko men, onder meer bij de Landschei dingsweg. Het witte viaduct moet dus niet worden opgehoogd of ver vangen, maar afgebroken. Inmiddels heeft de ENFB bij de provincie geprotesteerd tegen de plannen voor de kruising bij het Wassenaarse hotel Duinoord. Om het grote aantal botsingen tussen fietsers en automobilisten hier te rug te dringen, is het plan gerezen tweewielers met hekjes en hellin gen af te remmen voordat zij de weg naar Wassenaarse Slag krui- Onderzoek naar 'wangedrag' hoofdagenten wordt heropend DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het onderzoek tegen de drie hoofdagenten uit Alphen en Leiden, die in de oudejaarsnacht van 1986 op 1987 ongevraagd heb ben meegedaan aan de relbestrij- ding op het Alphense Lauraplein, wordt op 17 mei heropend. Op die dag worden politiemensen opge roepen die belastende getuigenver klaringen hebben afgelegd. Een vierde man, een 26-jarige Alphe- naar, kreeg een boete van vijfhon derd gulden onvoorwaardelijk. De drie hadden een man, die één van hen zou hebben belaagd, op de grond gegooid en zouden hem heb ben getrapt en geschopt toen hij daar lag. Voor de rechtbank ont kenden zij echter te hebben ge trapt. Alleen de 26-jarige Alphe- naar gaf twee weken geleden tij dens de behandeling van de zaak toe de man op de grond te hebben doorn in het oog. De bond noemt hem een 'bron van vervuiling' en een verkeersveiligheidsknelpunt. 'Door nu de slachtoffers van de on veiligheid, de fietsers, te straffen met een uiterst fietsonvriendelijke reconstructie worden de zaken naar onze mening op een schanda lige wijze op zijn kop gezet', klaagt de ENFB. hangt af van het leven dat hij achter de rug heeft. Een paard dat inten sief aan wedstrijden heeft meege daan is sneller oud dan een ander paard. Maar de leeftijdsgrens ligt meestel bij twintig jaar. Paarden vanaf die leeftijd kunnen in een rusthuis terecht. "Maar met een wachtlijst moet je je paard al op z'n twaafde inschrijven wil je hem er op z'n twintigste in hebben", ver zucht Isabella. "Je zult een beetje eisen moeten stellen aan de paar den die je opneemt in het rusthuis. Een paard dat naar iedereen trapt kan natuurlijk niet. Dat zul je moe ten bekijken". Op haar zeventiende verjaardag kreeg Isabella 'Bianca', en het paard is nu 25 jaar. Zij reed er vele wedstrijden mee en viel vaak in de prijzen. Maar toen het paard daar te oud voor werd, was ze vastbesloten om haar 'vriendin' een prettige ou de dag te bezorgen. En leuk oud worden is voor een paard: in het zonnetje in een weiland staan, een droge stal hebben met een zacht bed van stro, op tijd gevoerd wor den, en een beetje kletsen met an dere bejaarde paarden...want ge zelligheid is erg belangrijk. "Paar den zijn hele intelligente beesten. Ze vervelen zich snel. Als je een paard in zijn eentje in een stal oud laat worden, dan kwijnt hij weg. Zo'n beest moet afleiding hebben; beweging om zich heen", vertelt Isabella. Het is de bedoeling dat het rust huis open staat voor bezoekers. Het bestaande paardenrusthuis in Soest heeft jaarlijks zo'n 20.000 be zoekers, het is een toeristische at tractie. Dat zou het voor Zuid-Hol land ook worden."Ik denk er ook aan om scholen rond te leiden. En dan wat te vertellen over elk paard dat er staat. Dan komt er ook een klein winkeltje bij waar mensen t- shirts en andere spulletjes kunnen kopen, dat komt dan allemaal aan de inkomsten ten goede", aldus Isabella. ZOETERWOUDE Drie dagen deze week is de Christus Dienaar- kerk in Zoeterwoude-dorp het centrum van het jaarlijkse zie- kentriduum. Het triduum is dit jaar extra feestelijk omdat zestig jaar geleden het eerste werd ge houden in de Leidse Herensingel kerk. Moeilijkheden met de ac commodatie en het parkeren noodzaakten de organisatie in 1971 naar Zoeterwoude uit te wijken. Dat biedt alle gelegen heid voor een perfecte ontvangst en verzorging van de ruim 200 zieken en bejaarden. De deelnemers komen uit Lei den en verre omgeving. Dat deze religieus-sociale driedaagse nog niet 'uit de tijd' is, blijkt wel uit het feit dat de belangstelling in tegenstelling tot veel andere tra ditionele activiteiten geen en kele teruggang vertoont. Thema is dit jaar: 'elkaar ontmoeten'. De franciskaan pater P. de Ridder is ER alle dagen bij. Morgenoch tend leidt bisschop Ph. Bar van Rotterdam een viering. Aan het afsluitende middagprogramma verleent het Intercitykoor mede werking. (foto HoIvastO Bukman naar Leiderdorp LEIDERDORP Minister P. Buk man van ontwikkelingssamenwer king komt naar Leiderdorp. De CDA-bewindsman houdt op 17 mei in de Muzenhof een inleiding over de complexe relatie tussen Europe anen en de volkeren in de Derde Wereld. Ook fungeert de minister later op de avond als lid van een fo rum, waarin verder zitting hebben Leiderdorps wethouder welzijns zaken, C. Huigen, Afrika-deskun- dige Francesco Mascini van de NO VIB en bestuurslid E.J. Tjoe Ny van de organiserende Stichting voor Ontwikkelings Samenwer king Leiderdorp. Aanleiding voor de stichting tot het houden van een dergelijke avond is het feit dat de Raad van Europa volgende maand een inter nationale 'Noord-Zuid campagne' organiseert. Bedoeling daarvan is de aandacht te vestigen op de com plexe relatie tussen Europeanen en de volkeren in de Derde Wereld. Samenwerking tussen Noord en Zuid is een "rationele noodzaak en een morele verplichting", dat is in het kort de boodschap die de cam pagne in Europa wil brengen. De avond begint de 17e mei om acht uur. VOORSCHOTEN- "Als twee oude dames uit de buurt er topless op gaan liggen, dan is dat kunstwerk er zo weg", zegt een van de bewoonsters van de B.S. van der Oyelaan in Voorschoten. Zij is een van de tegenstan ders van het kunstwerk 'graszode' dat de gemeente wil plaatsen aan de Karei Doormanlaan. "Ach een beetje kunst in de wijk, vind ik wel leuk", zegt een overbuur vrouw over het voornemen van de gemeente. "Ja ik vind het jammer dat de mensen het niet mooi vinden, daar maak ik het natuurlijk niet voor", zegt de kunste naar van de 'graszode'. De meningen zijn aldus ver deeld. De gemeenteraadsvergadering van morgen zal uitsluitsel geven, want daarin wordt beslist of het kunststuk er nu wel of niet komt. In juni van het vorig jaar besloot de gemeente van Voorschoten om, net als andere wijken in de gemeen te, ook de wijk Boschgeest een kunstwerk toe te bede len. De keuze viel op een grastegel van tien bij tien me ter, waarvan één punt omhoog krult. Het door de Haag se kunstenaar Van Lier ontworpen werk riep nogal wat reacties op bij de bewoners van de wijk. "Kinderen gaan erop klimmen en vallen er dan na tuurlijk af', aldus een van de bewoners. "Er zitten geen punten aan waar een kind houvast aan kan hebben, en die zitten nu eenmaal wel aan klimrekken, ook al zijn die (zoals de gemeente tegenwerpt) soms hoger dan de een meter veertig van de opkrullende punt. Van Lier heeft bij zijn ontwerp wel degelijk rekening gehouden met dit probleem. "Kinderen van een jaar of vier kun nen er misschien van af vallen, maar die spelen nou eenmaal niet alleen buiten. En kinderen die ouder zijn weten best wat ze met zo'n klimding aan moeten". Een ander bezwaar van de buurt is de troep die zich onder de punt gaat ophopen. "De plantsoenendienst zal dat schoonh5uden volgens de gemeente. Maar als je ziet dat in die perkjes aan de overkant de bladeren van november nog liggen, dan hebben wij daar dus geen vertrouwen in", zegt een bewoonster die vanuit haar huis op de plek uitkijkt. Bij lang niet alle buurtbewoners bestaan bezwaren tegen de 'graszode'. "Ik houd wel van een beetje kunst", zegt er een. "Het is leuk voor het aanzien van de wijk", zegt een ander. "Ik weet van niets", zegt weer een ander. En met haar zijn er velen die van de kunst discussies niets gemerkt hebben. Omdat er een bouwvergunning nodig is voor het kunstwerk, hebben de mensen inspraak in de proce dure. Anders was de beslissing gewoon genomen door de gemeente. Volgens Van Lier is het uitgegroeid tot een politieke kwestie. "Ik wil daar ook eigenlijk niets mee te maken hebben. Ik ben nu al zo lang bezig om daar een werk geplaatst te krijgen, terwijl ik daar echt niet slapende rijk van word. Ik ben bij het ontwerp uit- gegeaan van de ruimte waar het komen moet. Ik heb toen een vorm van 'landscaping' ontworpen die zo min mogelijk zou veranderen aan de omgeving. De mensen schrikken van de oppervlakte, honderd vierkante me ter. Maar als je het in de ruimte ziet, dan is dat helemaal niet zo groot. Van het bezwaar van omwonenden, dat er onge wenste individuen op het kunstwerk af zouden ko men, zegt Van Lier het volgende: "Het ligt langs de openbare weg, waar verkeer langs komt. Ik zou daar niet met een meisje gaan liggen vrijen, want dan komt er groot licht op". Voor graffitti is de kunstenaar niet bang. "Het metaal is behandeld met teer, en je kunt dus heel gemakkelijk over gekladder heenschilderen". Danspaar Katinka Meisner en Mark Mooyeldnd Nederlands kampioen LISSE Katinka Meisner en Mark Mooyekind kunnen het zelf nog niet echt geloven. "Maar als wij die grote beker zien, dan beleven we weer opnieuw die huldiging in het Congresgebouw in Den Haag", zeggen de 15-jari- ge Katinka uit Nieuw-Vennep en de 18-jarige Mark uit Lisse. Het tweetal werd zondag in Den Haag Nederlands kampioen bij de nieuwelingen in de B-klasse bij het latin american-dansen. Voor de beide scholieren een prestatie waar ze trots op kunnen zijn. Het tweetal was slechts kortgeleden gepromoveerd van de C- naar de B-klasse en dat zij enkele weken later gelijk de Ne derlandse titel binnenhaalden was voor de massaal meegeko men familie en vrienden uit de streek een enorme verrassing. "Ook wij hadden het echt niet verwacht, vooral ook omdat er een aantal sterke paren aan het kampioenschap deelnamen", vertelt Mark. "Leuk ook die reac ties de volgende dag op school, toen wij vertelden dat wij kam pioen waren geworden". door Kees van Kuilenburg Overigens is een kampioenschap voor de familie Mooyekind al min of meer gewoon. Vorig jaar werd oom Peter van der Veek sa men met'zijn Nieuwzeelandse partner Rachell Jansen Neder lands kampioen bij de amateurs in diezelfde dansdiscipline. Vol gens Mark wordt Peter van der Veek volgend jaar waarschijnlijk professioneel danser. "Peter van der Veek is dan ook mijn grote stimulator en voorbeeld", aldus Mark Mooyekind, die in Leiden op de middelbare technische school Mathesis Scientiarum Ge- netrix (MSG) studeert. Bij Katinka van hetzelfde la ken een pak. Dat het tweetal nog een lange weg te gaan heeft wordt maar al te goed beseft. "We zitten nu in de A-klasse bij de nieuwelingen en daarna vol gen nog de tweede, eerste en hoofdklasse bij de amateurs. Een enorm lange weg, waarbij nog vele zweetdruppels zullen val len", aldus Katinka en Mark. "Maar we zullen er alles aan doen om die top te bereiken". Volgens de twee zijn het kei hard oefenen en een goede on derlinge verstandhouding de ba sis geweest van dit resultaat. Ka tinka en Mark oefenen samen on geveer acht uur per week en daarnaast nog afzonderlijk in de huiskamer. "Dat is voor onze huisgenoten niet altijd even ple zierig, maar je doet er nu een maal alles voor om te proberen zo goed mogelijk te presteren", zegt Katinka. Verstandhouding Ook de onderlinge verstand houding heeft bijgedragen aan het succes van de beide streekge noten. Is bij sommige dansparen (foto Holvast) de glimlach op het gelaat slechts schone schijn, bij Katinka en Mark is dit wel degelijk het ge volg van de goede band die zij in de afgelopen twee jaar bij het dansen hebben opgebouwd. "Ook wij hebben wel eens een meningsverschil, maar dat wordt steeds weer snel bijgelegd", zeg gen beiden. Die onenigheid gaat in de meeste gevallen over het niet juist uitvoeren van bepaalde pas sen of de juiste houding bij het dansen. "Maar samen komen wij er in de meeste gevallen wel uit. Lukt dat niet, dan halen we er een deskundige bij om het pleit te beslechten. Dat moet ook wel, want als je het onderling niet kunt vinden, dan werkt dat door in het uiteindelijke resultaat", al dus de Nederlandse kampioe- De twee dansen nu ongeveer twee jaar samen. Mark Mooye kind en Katinka Meisner ont moetten elkaar voor het eerst bij het dansen bij dansschool Hu- miel Castelein in Lisse. Katinka Meisner: "We hebben toen een keer met elkaar gedanst en al snel besloten om met elkaar een paar te vormen". Dat leverde aan het eind van 1986 al een eerste prijs op bij het onderling dansen in de Lissese dansschool. Later volgden er nog meer prijzen, zo wel bij de club als in wedstrijden van de NDO (Nederlandse Dans- leraren Organisatie). De NDO is één van de drie landelijke organi saties op dansgebied. Het eerste jaar heeft het paar gebruikt om onder leiding van Humiel Castelein de techniek ei gen te maken. Daarnaast krijgen zij ook nog wedstrijdbegelei ding. "Van Humiel hebben wij veel opgestoken, terwijl ook Pe ter van der Veek ons, als hij in het land is, terzijde staat. Hij is dan .ook ons grote voorbeeld en we zouden het best leuk vinden om in zijn voetsporen te treden. Maar we beseffen wel dégelijk dat er dan ontzettend hard moet worden gewerkt". School Zowel bij Katinka als Mark staat echter voorlopig de school nog als nummer één. Katinka is leerling van het Rijnlands Lyce um in Oegstgeest, terwijl Mark dit jaar aan de MSG zijn diploma hoopt te halen. "Bovendien wil ik verder studeren, dus het dan sen blijft voorlopig op het twee de plan staan", zegt Mark. Toch neemt de danssport een grote plaats in in het leven van de bei de streekgenoten. Basketballief hebber Mark heeft zijn sport op gegeven en ook Katinka kwam tot de conclusie dat zij naast het dansen geen tijd meer heeft voor andere sporten. "Trouwens, een avond oefenen, staat volgens de kenners gelijk aan het lopen van een halve friarathon", zegt Ka tinka. "Wat dat betreft hebben wij beweging voldoende". Toch wil het tweetal zo hoog mogelijk zien te komen in het wedstrijddansen. Maar de gezel ligheid staat daarbij nog steeds voorop. "De muziek, sfeer en het plezier spreekt ons enorm aan en als dan daarbij nog goede resul taten worden geboekt, is dat meegenomen". .Volgens de twee is het dansen een dure liefhebberij. "Neem al leen maar de kleding. Gelukkig maakt mijn moeder veel zelf, zo dat de kosten daarvan beperkt kunnen blijven. Maar je hebt daarnaast je lesgeld, schoenen, wedstrijdlessen, inschrijfgeld voor wedstrijden en het vervoer. Gelukkig hebben we veel steun van onze ouders, anders was het een stuk moeilijker", zegt Ka tinka. Komende zondag moet het tweetal er alweer tegenaan. In hetzelfde Congresgebouw in Den Haag staat dan het Neder lands kampioenschap ballroom- dansen op het programma. Een titelstrijd waar ze geen al te hoge verwachtingen van hebben. "De halve finale zou al leuk zijn", al dus Mark. Duidelijk is ook dat de liefde van de twee voor deze dansdiscipline ook minder is, dan voor het latin american. "Het is allemaal wat stijfjes, dat vin den we eigenlijk nog niet zo leuk. Maar het hoort er wel degelijk bij, dus zullen we wel onze best doen om weer zo hoog mogelijk te eindigen. Zo fanatiek zijn we toch ook wel weer". jaarvergadering OMKA met KNOV-voo-zitter Kamminga, aan vang 20.00 uur in Hotel Toor, Sta tionsplein. trainings-wandeltocht over 5. 10 of 15 km, vertrek tussen 18.00 en 19.30 uur bij de St. Jozefzaal, Paradijslaan. kermis op het Aarplein, tot 23.00 uur. discussie-avond van de PvdA over het gifschandaal, aanvang 20.30 uur in Querelle. Juliana- straat. Hazerswoude Circus Holiday bij sporthal Rijn dijk, voorstelling om 19.00 uur. Leiden concert door het Iskander Kwartet, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. informatiepunt Gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 22.00 Centraal Wo- bij Vereniging i. Gerestraat 20. voorstelling 'Who's afraid of Virginia Woolf. door LEST, aan vang 20.15 uur in de Leidse voorstelling 'Schipbreukelin gen'. door Independance, aan vang 20.30 uur in het Lak-theater. Cleveringaplaats. bijeenkomst LVL in samenwer king met Anti Facisten Komitee, een'vrouw vertelt over haar rol in het verzet, aanvang 20.00 uur in het pand Langegracht 65. schrijfavond Amnesty Interna tional, aanvang 19.30 uur in de Bevrijdingskerk, Vijf Meiplein. in kader van rapport 'Schuiven de Panelen', discussieavond met Tjeerd van Rij en mevrouw H. Langeveld. aanvang 20.00 uur, Gulden Vlies, Breestraat. discussieavond, door het Scholierenkomitee, over de basis vorming, aanvang 20.00 uur in het Bonaventura, Mariënpoelstraat. Oegstgeest kermis op de Lijtweg, vanaf 14.00 uur. (alternatieve kankerge neeswijze). met arts/bioloog E. Valstar uit Utrecht, aanvang 20.30 uur (zaal open 20.00 uur), Rode opening sintelbaan Randstad Sport, aanvang 20.15 uur. kermis, terrein bij sporthal, tot DONDERDAG 28 APRIL Alkemade voorstelling circus Holiday, par- 'n DOSR, aanvang 19.00 Alphen kermis op het Aarplein, 15.30 tot 23.00 uur. Alzheimer kerk, aanvang 20.00 roeiwedstrijd Genie aan de Hoorn, aanvang 18.30 uur. contactbijeenkomst Psoriasis Patiëntenvereniging, verpleeg huis Oudshoorn, aanvang 20.00 Hazerswoude plantenverkoop Avanti, Sport- laan, van 17.00 tot 21.00 uur. grid van Veen en pianiste Olivia Krenek. van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. Leidse Schouwburg, De Voge laar speelt 'Dubbel en dwars', aanvang 20.15 uur. Kapelzaal K&O, dialezing 'Mondriaan' door drs. E. Kreytz, om 20.15 uur. openbaar debat tussen J. Post- humes (AbvaKabo) en mr. K.J- Cath, (voorzitter college van bestuur), n.a.v. plan VNSU om te streven naar zelfstandige cao uni- versiteitspersoneel, aanvang Leiderdorp oranje-bingo bejaarden, om 14.30 uur in bejaardencentrum 'de Dillenburg'. familiekermis op de Laan van Ouderzorg. slotavond klaverjassen van buurtvereniging De Buitengewo nen. Muzenhof, aanvang 20.00 film: 'Close encounters of the third kind', om 20.30 uur in de Mu zenhof.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 20