Ziekenhuis vecht komst stortplaats aan Opleidingsinstituut ziekenverzorgers naar Oegstgeest Sportraad weigert verder overleg met wethouder Leiderdorp 'Gevolgen luchtverontreiniging voor Leiderdorpse zone gezondheidszorg niet te overzien' LEZERS LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD LETOP'.l ALWEER VELE GULDENS KORTING VOORU PAGINA 18 REGIO LEIDEN WOENSDAG 27 APRIL 1988 OEGSTGEEST Het nu nog in Leiden gevestigde oplei dingsinstituut van ziekenverzorgenden komt naar Oegst geest. Het bestuur van het instituut en Oegstgeestenaar Proper hebben overeenstemming bereikt over het gebruik van Propers gebouwen aan de Rhijngeesterstraatweg. Daar zullen in de toekomst 250 leerlingen van 16 tot 23 jaar hun opleiding gaan volgen. Het instituut is thans gevestigd aan de Leidse Herengracht en in een dependance aan het Leidse Noord einde. Gezocht wordt al enige tijd naar meer ruimte en naar centrale huisvesting, maar het gezoek hier naar in Leiden leverde niets op. Propers gebouwen - het zijn er twee - kunnen door enkele aanpas singen geschikt worden gemaakt voor het instituut. Een gang moet de twee gebouwen met elkaar gaan verbinden. De plannen zijn in strijd met het bestemmingsplan dat "verzorgen de bedrijven in één laag al dan niet met bijbehorende erven" toelaat. Ook de benodigde verbouwingen staan op gespannen voet met het bestemmingsplan. B en W willen door een bepaalde procedure te volgen de komst van het instituut toch mogelijk maken. De gemeen teraad besluit binnenkort. Het opleidingsinstituut verzorgt de opleiding van ziekenverzorgen den van elf instellingen in de regio Leiden. Alphen en Bollenstreek. In het bestuur zitten directeuren en bestuursleden van die instellingen zoals het Oegstgeester Wijcker- slooth. Omdat een deel van de leerlingen studeert en werkt zijn er overdag gemiddeld niet meer dan 150 leer lingen van de partij in en bij Propers gebouwen. Dat zou de no dige parkeerproblemen kunnen opleveren maar er zijn afspraken gemaakt dat vrijwel alleen de lera ren per automobiel komen. Ge dacht meot dan worden aan twintig auto's. B en W denken dat de extra parkeerdruk kan worden opgevan gen op het voorterrein aan de kant van de Schoutenburgstraat en op het parkeerterrein aan de Lijtweg. Geen angst B en W schrijven in het voorstel aan de raad dat ook niemand bang hoeft te zijn voor overlast van de leerlingen voor het winkelcentrum de Lange Voort. In het verleden hebben zich daar met leerlingen van andere scholen grote proble- Propers gebouwen aan de Rhijngeesterstraatweg i men voorgedaan. B en W wijzen er op dat het in dit geval draait om mensen van 16 tot 23 jaar "die een beroepsopleiding volgen en van wie mag worden verwacht dat zij meer gemotiveerd zijn dan leerlin gen van algemene opleidingen". Verder zijn de pauzes op de zie- kenverzorgendenschool kort en komt er een eigen kantine. Rekening wordt gehouden met twee ingangen. Die aan de kant van de Schoutenburgstraat is alleen voor docenten bedoeld, de andere vanaf de Rhijngeesterstraatweg. LEIDERDORP - De Leiderdorpse Sportraad wil niet meer met wet houder mevrouw Huigen (WD, sportzaken) praten. Het bestuur van de Sportraad heeft het overleg met de wethouder "over sportza ken in het algemeen en het sport complex aan de Hoogmadeseweg in het bijzonder" opgeschort. Aan leiding is dat de Sportraad in de ge sprekken over de beheersvorm van het toekomstige sportcomplex bui tenspel zou zijn gezet. De Sportraad meldt een en ander in een woedende brief aan me vrouw Huigen. "Wij hebben de in druk niet slechts van de zijlijn te mogen meekijken, nee, er is een muur opgetrokken waar we heel bewust tegenaan mogen hebben kijken, niet eens eroverheen. Wij achten ons gepasseerd en gene geerd", aldus de afsluitende zin snede. Wethouder mevrouw Huigen heeft de brief nog niet gezien maar toont zich zeer verbaasd. Volgens haar heeft de Sportraad geen enke le aanleiding om zich gepasseerd te voelen. De Sportraad kan immers langs twee wegen zijn invloed uit oefenen op de beraadslagingen: in het overleg over het gebruiksroos- ter van de hal en in de gesprekken over de exploitatie-overeenkomst die de gemeente wil afsluiten met een exploitatie-bv die het complex, dat eigendom wordt van de ge meente, van de gemeente zal hu- De Sportraad schrijft echter: "Onder sterke druk van de be schikbare tijd heft u ons eind no vember gevraagd iemand uit onze gelederen te noemen die aan het overleg over de toekomstige be heersvorm zou deelnemen. In ver band met de noodzaak snel te han delen heeft ons bestuurslid de heer van Gurp omiddellijk een briefje bij uw receptie achtergelaten waar in aan u te kennen werd gegeven dat de heer van der Vlies onze ver tegenwoordiger zou zijn in het overleg over het beheer. De heer van der Vlies heeft tot het moment dat u de Leiderdorpse Sportraad uitnodigde voor een overleg hier over met u op 18 april, niets ge hoord". In plaats van op een gesprek werd de Leiderdorpse Sportraad tot "zijn oprechte verbijstering" getrakteerd op een serie "medede lingen" over de stand van zaken waaruit wat de Sportraad betreft valt op te maken dat de beheers- constructie al is geregeld. "Dit zon der de minst mogelijke inspraak". Verkeer op Rijksstraatweg past zich aan WASSENAAR- "Autobestuur ders op de Rijksstraatweg in Wassenaar denken meer aan hun veiligheid óf aan hun portemon nee", tot deze conclusie komt de politie van Wassenaar. Uit een ra darsnelheidscontrole die van ochtend tussen vijf uur en half zeven werd gehouden op het ge deelte van de weg waar 70 kilo meter de maximumsnelheid is, bleek dat 11,5 procent van de mensen te hard reed. Van de 306 autobestuurders reden er 35 te hard. Bij vorige controles over trad gemiddeld 25 procent de snelheidslimiet. De politie wijt het dalen van het percentage aan het zware on geluk op de weg, twee weken ge leden, waaraan een hoop publici teit werd gegeven."De mensen zijn misschien wakker geschud", aldus de politievoorlichter. De hoogste snelheden die van- nochtend op het stuk Rijks straatweg gemeten werden, wa ren 125 kilometer per uur bij een personenauto, en 88 bij een vrachtauto. Ook werd een ex treem langzame rijder gemeten: 41 kilometer per uur. LEIDERDORP Het Leiderdorpse Elisabeth-ziekenhuis gaat actie ondernemen tegen de komst van een puinstortplaats die op zo'n 200 meter afstand van het ziekenhuis wordt aangelegd, aan de andere kant van de snelweg. Nog deze week wil de directie in beraad gaan en met de medische staf bepalen welke stappen er zullen worden genomen. Wilde men in eerste instantie niet 'moeilijk doen', inmiddels is de di rectie van het ziekenhuis duidelijk geworden wat de gevolgen van een dergelijke stortplaats kunnen zijn. door Miep de Graaft Met name tegen de te verwachten luchtverontreiniging, veroorzaakt door de gassen die uit het opgesla gen kolkenslib vrijkomen, is vol gens de directie "geen kruid ge wassen". Stofoverlast kan tot on overkomelijke problemen leiden in een omgeving die juist zoveel mogelijk stofvrij moet zijn. De di rectie heeft het idee gekregen dat het ziekenhuis straks regelmatig hele stofwolken te verwerken zal krijgen. Dat nog afgezien van het geluid dat vanaf de andere kant van de rijksweg zal worden gepro duceerd. Dat zal 85 decibel bedra gen, terwijl wettelijk 60 decibel toelaatbaar is. Een en ander kan consequenties hebben voor het ventilatiesysteem dat ook in de ka mers van patiënten in gebruik is. Vanuit medisch oogpunt is dat vol strekt onverantwoordelijk, heet het. En men wijst op het feit dat be halve het ziekenhuis er ook een verzorgingstehuis (Leythenrode), een medisch kinderdagverblijf en een tehuis voor gehandicapte kin deren zijn gevestigd plus een hotel, een restaurant en natuurlijk de no dige woonhuizen. Maar met name de aanwezigheid van genoemde "complete zone voor de gezond heidszorg" baart de directie van het ziekenhuis zorgen. "Dat is hier planmatig zo gemaakt. Dan staat het er en zet je er een vuilnisbelt naast!", aldus de directie, die ten slotte aanvoert dat de komst van de puinstortplaats het ziekenhuis 'klanten' kan gaan kosten. En dus werkgelegenheid. Stofoverlast Twee redenen waren er om als nog in het geweer te komen tegen de stortplaats die de gemeente Lei derdorp wil creeren. Allereerst een brief van de milieudeskundige van de Haagse GG en GD. Daarin stond dat bacteriologische verontreini ging in het ziekenhuis niet uit te sluiten is. Die conclusie werd na een onderzoek getrokken. BASTIONHOTEL GEOPEND Tweede aanleiding was een be zoek dat de directie van het zieken huis onlangs bracht aan een stort plaats in Zoetermeer. "En daar zijn we ons rot geschrokken", zeggen adjunct-directeur H.C.M. Versloot en waarnemend directeur A.J.P. Boesten in koor. "We hebben daar gezien wat voor 'n ontzettende stof overlast zo'n stortplaats veroor zaakt. En in Zoetermeer verwaait dat nog wel, maar hier niet. We zit ten in het ziekenhuis met een sys teem waarbij we lucht van buiten moeten aanvoeren. Bovendien moeten we de ramen kunnen open zetten als het warm is. Het stof waait dus zó naar binnen". Boesten: "Iedereen die in een ziekenhuis werkt, doet z'n uiterste best om te zorgen dat het er schoon is, niet stinkt en bacteriologische verontreinigingen tot een mini mum worden beperkt. En dan gaat zo'n gemeentebestuur in al zijn wijsheid vlak voor de deur iets ma ken dat dat klimaat in elk geval ne gatief beïnvloedt. Want niemand garandeert ons dat die luchtveront reiniging in de hand kan worden gehouden". Vijf voor twaalf Beiden beseffen dat wat het in dienen van een protest betreft de "klok op vijf voor twaalf' staat. Er zijn de afgelopen maanden in spraakprocedures geweest en mo menteel lopen er geen bezwaarter mijnen meer. Een definitieve ver gunning voor de stortplaats, die wordt begrensd door de rijksweg A4, de jachthaven en de Dwarswa- tering, is echter nog niet afgege- Boesten: "Tja, men kan ons aan wrijven dat we er nu pas mee ko men. Maar het is gewoon zo dat we tot voor kort over dusdanige infor matie beschikten dat we dachten: het zal allemaal wel meevallen. Van de kant van de gemeente kre gen we ook alleen maar geruststel lende geluiden. We geloven best dat de gemeente op zich denkt dat zo'n puinstortplaats goed hanteer baar is. Voor wat een aantal facet ten betreft zal dat ook best zo zijn. Maar een garantie voor een speci fiek aantal dingen kan niemand ge ven, aldus de directie, die zegt ook nu te ageren omdat men inmiddels de tijd heeft gehad om na te den ken. Intussen verkeek men zich op de al lopende procedures. De direc tie dacht dat het nog wel een tijdje zou duren voordat die stortplaats iets concreets zou worden, maar: "Pas nu weten we dat het de bedoe ling is dat 'ie nog dit jaar wordt aan- Adjunct-directeur Versloot van het Elisabeth-ziekenhuis tegen de achtergrond van de toekomstige puinstort- plaats. Deze verrijst op het terrein direct aan de snelweg, die achter de bomen ligt. "Dat is maar een paar honderd meter van ons vandaan. Hoe haalt de gemeente het in haar hoofd'', vraagt de directie zich af(foto Holvast) paald nieuw zijn. Alleen hebben ze nooit tot officiële bezwaarprocedu res geleid. Over de komst van de stortplaats zijn een paar gesprekken met het ziekenhuisbestuur gevoerd. Die zouden bevredigend zijn verlopen. In die gesprekken is aangestipt dat het ziekenhuis alleen zijn luchtfil- ters in de toekomst wat vaker zou moeten verwisselen. De eventuele kosten daarvan zouden dan voor rekening van de gemeente komen. Voorts memoreert Van den Berg dat hij een brief heeft van de ge neeskundige inspectie waarin staat dat de risico's van een dergelijke stortplaats weliswaar nooit hele maal uit te sluiten zijn, maar dat de ze er alleen in zeer bijzondere om standigheden zijn en zeer gering genoemd kunnen worden. LEIDERDORP Het Elisa beth-ziekenhuis is bepaald niet de enige die bezwaar tegen de stort plaats aantekent. Milieugroepen als de Stichting Leefbaar Leider dorp, de Zuidhollandse Milieufe deratie, de Stichting het Zuidhol lands Landschap en de Werkgroep Milieubeheer Leiden doen het, terwijl de directie van Ahold (Al berts Corner) en de gemeente Woubrugge eerdere bezwaren on langs hebben ingetrokken. Het bestuur van de provincie Zuid-Holland zal binnen afzien bare tijd een zogeheten verkla ring van geen bezwaar afgeven, waardoor de komst van de stort plaats mogelijk wordt gemaakt. De gemeente hoeft dan namelijk niet meer te wachten op de goed keuring van het bestemmings plan voor het Does-gebied. De gemeenteraad heeft inmid dels al ja tegen de komst van de stortplaats gezegd. De gemeente lijke commissie beroep- en be zwaarschriften, die vorige week de bezwaren van de milieugroe pen behandelde, zal binnenkort uitspraak doen. Hoe eerder de stortplaats er komt, hoe liever, is het motto. De Gevulei, die de stortplaats gaat beheren, zit namelijk te springen om plaatsen waar legaal puin en slakken kunnen worden gestort. Daar is in deze regio een groot te kort aan. Zoeterwoude overweegt deel te nemen aan HALT-project OEGSTGEEST Bastionhotels Nederland vierde gisteren op vier plaatsen in deze provincie feest. In Oegstgeest werd het Bastionhotel aan de Rijnzichtweg officieel geopend, in Leiden werd feestgevierd omdat het hotel daar, het eerste uit de keten, t wee jaar bestaat, in Zoetermeer omdat daar is begonnen met de bouw van een hotel en in Amsterdam-noord omdat ook daar een lint in tweeën moest. In Oegstgeest klaarde burgemeester Scheenstra die klus. De eerste burger liet niet na te wijzen op het bestaan van het enige echte Oegstgeester hotel, het Witte Huis. Waarna hij uiteenzette wat de verschillen zijn. "Jan Wolkers zal vast en zeker niet in het Bastionhotel komen. Die is vaste klant in het Witte Huis. Oude banden moetje respecte ren. En tussen Baston en het Witte Huis kan misschien wel iets moois opbloeien", aldus Scheenstra. (foto Holvast) Brief Inmiddels heeft het ziekenhuis in een brief aan het Leiderdorps ge meentebestuur zijn bezwaren uit eengezet. Op die brief is nog geen reactie gekomen. Men wil nog een paar dagen wachten en dan weer contact opnemen met het gemeen tehuis. Naar aanleiding van een re actie die men dan hoopt te krijgen, wordt een 'actieplan' opgesteld. Gevraagd om een reactie zegt ge meentelijk woordvoerder J. van den Berg dat de bezwaren niet be- ZOETERWOUDE- Aan de scholen Swetterhage en het Aloysiuscom- plex in Zoeterwoude wordt jaar lijks voor ongeveer 10.000 gulden schade aangericht door vandalen. De daders die betrapt worden, gaan naar de rechter die over hun straf beslist. In mei neemt de gemeenteraad de beslissing of Zoeterwoude mee gaat doen met een HALT-project, dat in Leiden al twee jaar loopt. Hierbij kunnen jonge vandalen al ternatieve straffen krijgen om hun schuld te vereffenen. Zoeterwoude voelt wel voor het project maar wil graag samenwerken met Benthui zen en Hazerswoude. Deelname aan het project, vooralsnog tot 1 ja nuari 1990, zal 4500 gulden kosten. In Leiden houdt Martine van Vliet zich met de uitvoering van het project bezig. "Zowel door de vandalen als door de benadeelden is enthousiast gereageerd op het project. De jongeren kunnen voor komen dat ze een strafblad krijgen bij de politie, door alternatieve werkzaamheden te verrichten. Het kan dat ze de graffitti (die ze zelf ge maakt hebben) schoon moeten ma ken, maar het kan ook dat ze in de plantsoenendienst moeten wer ken", aldus Martine. "Vaak komen ze zelf tot het besef dat hun gedrag niet kan. Van het aantal deelne mers haakt maar 2 a 3% af Aan het HALT-project zitten wel enkele voorwaarden. De mensen mogen niet ouder zijn dan 18 jaar, ze moeten bereidwillig tegenover HALT staan, en de schade die ze veroorzaakt hebben mag niet ho ger zijn dan 1500 gulden. Iemand die een HALT-project heeft uitge voerd, mag niet binnen een jaar op nieuw deelnemen. Als de regio beslist om mee te doen, wordt er voor de uitvoering een medewerker aangetrokken. Uw dagblad biedt u in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen 41.-- korting op de Gezinstoerkaart. Gedurende de maanden juni, juli en augustus kunt u dan met uw hele gezin vier dagen kris kras door Nederland reizen, als u dat maar binnen een periode van 10 dagen doet. Koop bij één van onze kantoren vóór 29 april a.s. een cheque voor een gezinstoerkaart. U betaalt dan: 2e klas: geen 140,-- maar 99,-- 1e klas: geen f 200,-- maar 159,-- Op de eerste dag dat u gaat reizen, ruilt u aan het NS-loket de cheque in tegen een echte Gezinstourkaart. U ontvangt dan meteen de gratis voordeelpas, een boekje vol aantrekkelijke kortingen op consumpties en toegangsprijzen. Ook ligt er een folder voor u klaar vol tips voor evenementen en attracties die niet alleen leuk, maar ook nog gratis zijn. i De NS vat het begrip 'gezin' zeer ruim op: moeder en/of vader (of twee personen die tenminste een jaar samenwonen) en verder alle eigen kinderen, stief- of en met 18 jaar. U dient echter aan h in de kinderen te kunnen bewijzen. 3 hond mag ook mee. Kaarten verkrijgbaar bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad: Witte Singel 1, Leiden Julianastraat 19, Alphen a/d Rijn Vuurbaakplein, Katwijk

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18