TAD LEIDEN Steeds PvdA-fractie wil aantal wethouders handhaven jfüür^y Consternatie over lozen van frituurvet nabij Veilingkade VELDJE BEHOUDEN ft der Nat tijdens een kennelijk wat minder interessante Vernieuwing riool in de Tiboel Siegenbeekstraat SPONS S@© s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 27 APRIL 1988 Partij wil vrouw als opvolger Peters LEIDEN - De PvdA wil dat wet houder Peters wordt opgevolgd door een vrouw. Volgens de socia listen is het vrouwenvoorrangsbe- leid van de gemeente ook bij het vervullen van deze vacature van toepassing. De PvdA heeft dit gis teren in een fractievergadering be sloten. De PvdA-fractie ziet geen aanlei ding om het aantal wethouders van zeven tot zes te verminderen. "Bij de college-onderhandelingen zijn er afspraken gemaakt om een colle ge met zeven wethouders te vor men. De argumenten die toen gol den, zijn nu nog steeds van toepas sing", aldus de woordvoerder van de PvdA-fractie, wethouder Tesse- laar. Volgens Tesselaar zijn er geen Leidenaar mag in bejaarden- woning blijven DEN HAAG - Een Leidse man mag voorlopig blijven wonen in de be jaardenwoning van zijn overleden moeder aan de Ir. Driessenstraat. De waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State schorste gisteren het ont ruimingsbevel dat de burgemees ter van Leiden stuurde aan het adres van de man. De waarnemend voorzitter gaf de gemeente opdracht om duide lijk te maken waarom aan andere inwoners, die in een soortgelijke si tuatie als deze Leidenaar zitten, geen ontruimingsbevel is ver stuurd. De Leidenaar, niet bejaard, wil de woning niet uit en eist van de ge meente een woonvergunning om dat het hem in de ir. Driessenstraat goed bevalt. Hij deed een beroep op het gelijkheidsbeginsel. Hij zegt identieke gevallen te kennen waar in de gemeente Leiden wel een woonvergunning gaf. argumenten om nu van de gemaak te afspraken af te wijken. Het verminderen van het aantal wethouderzetels is actueel gewor den nu wethouder Peters (verkeer, ruimtelijke ordeninging en milieu) een functie heeft aanvaard op het ministerie van VROM. Peters ver laat het gemeentebestuur in augus- Indien de raad mocht besluiten een opvolger voor Peters aan te wijzen, is wethouder Henriëtte van Dongen een belangrijke kandidaat om de portefeuille van Peters over te nemen. Raadslid Anneke Boot zou dan wethouder van onderwijs worden. Als opvolgster van Peters is ook de naam van de huidige Pvd A-fractievoorzitter Marietj e van der Molen genoemd. Politici van andere partijen heb ben inmiddels laten weten er voor stander van te zijn om het aantal wethouders terug te brengen tot zes. D66 en CDA waren al bij de vorming van het college tegen toe voeging van een extra wethouder aan het dagelijks bestuur van de gemeente. VVD-fractievoorzitter M. van der Nat is eveneens voor stander van het reduceren van het aantal wethouderzetels. Hij vindt dat de PvdA zich af moet vragen of het niet met een wethouder minder kan. "We hebben overigens het aantal van zeven bij de collegevor ming afgesproken. Hoewel ik er voor ben de portefeuilles van Pe ters over de anderen te verdelen, gaan wij er wel mee akkoord als hij wordt opgevolgd. Dat is indertijd afgesproken en daar houden wij De PvdA heeft inmiddels een commissie gevormd die op zoek gaat naar een kandidaat-wethou der. Deze commissie bestaat uit de raadsleden De Boer, De Vreeze en wethouder Tesselaar. De socialis ten willen op 17 mei besluiten wie de opvolger van Peters wordt. LEIDEN Op het veldje naast buurtcentrum Het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan zijn gistermiddag twee korf bal-palen en twee zitbankjes neergezet. Eerder had b'uurtcomité De Vijf Hoven zich beijverd voor het behoud van dit veldje. Er zou aanvankelijk een hal voor tafeltennisvereniging Scylla komen. De gemeente heeft de bezwaren van het comité tegen de komst van deze hal echter inmiddels ontvankelijk verklaard. Nu blijft het veldje voor de buurt behouden en zijn er attributen neergezet voor jeugd en ouderen. (foto wim Dijkman) Een vettige massa drijft op de sloot bij de Veilingkade: "Persolie' de L. van der Geer die op het weiland naast de sloot een stapel kleinvee houdt. Maar het Hoogheemraadschap constateerde dat het om minder schadelijk frituurvet gaat. (foto Henk Bouwman) LEIDEN Een vat met frituurvet heeft gisteren aan de Veilingkade achter de Leidse groenteveiling voor de nodige consternatie ge zorgd. Omwonenden, die een dik ke laag vette olie op het water in de naast de spoorbaan gelegen sloot zagen drijven, vreesden dat het om persolie ging. Die olie zou uit een kraan zijn gekomen, die de dag te voren was gerepareerd op het ter rein van een sloopbedrijf dat daar ook gevestigd is. Opsporingsambtenaren van het Hoogheemraadschap Rijnland constateerden echter dat het om plantaardig vet gaat, dat weliswaar een vieze boel veroorzaakt, maar niet zo schadelijk is voor het milieu. Het vet zat in een vat, dat op het terrein van de Hollandse Con structie Werkplaats was openge maakt en vervolgens leeggegooid in de sloot. "Wie dat heeft gedaan, gaan we nu uitzoeken", aldus voor lichter Meier van het Hooghem- raadschap. Overigens wordt er volgens hem op die plek wel meer in het water gedumpt. Het Hoogheemraad schap gaat nu met de gemeente overleggen hoe aan die situatie een einde moet komen. "Tenslotte is die sloot van de gemeente", vindt Meier. Ook over de vraag wie het vet moet opruimen wordt nog overleg gevoerd. De vette laag moet namelijk van de sloot worden verwijderd, omdat het afbreken van dat vet lange tijd kan duren. "Dan zou de flora en fauna in de sloot bij gebrek aan zuurstof kun nen verstikken". Het was de heer L. van der Geer, die gisteren alarm sloeg over de olievlek. Van der Geer huurt van de groenteveiling een weilandje, waar hij kleinvee houdt. Tot zijn grote schrik constateerde hij giste- Redactie: Simone van Driel iri Meindert van dëf Kaaij, telefoon 144941, toestel 217je* 222. Filmopnames Vorige week vrijdag en zaterdag waren opzienbarende dagen voor de bewoners van het Co- ninckshofje. Op die dag streek een opnameploeg van het pro- duktietean^ Peekel/Stips neer op het anders zo vredige hofje aan de Oude Vest. Er werden opna mes gemaakt voor een program ma van de TROS over het leven van de Leidse gifmengster Goeie Mie, de vrouw die aan het eind van de vorige eeuw tientallen Leidenaars om zeep heeft ge bracht. Afgelopen vrijdag is het programma op de televisie ge weest. Het Coninckshofje wordt op dit ogenblik gerenoveerd en Ge rard Broekmans van de Stich ting Buurtwerk Binnenstad be hartigt de belangen voor de be woners tijdens de verbouwin gen. Volgens hem hebben de op namen aanzienlijk meer overlast bezorgd dan vooraf was gedacht. De aankondiging dat er opnames zouden worden gemaakt kwam rijkelijk laat, een paar dagen te voren. Bovendien was niet dui delijk wat er precies zou gaan ge beuren. De ouderen dachten dat het ging om het maken van wat foto's en video-opnamen. In plaats daarvan werd het gehele hofje overdekt met een laag stro en kwam een horde figuranten en technici de rust danig versto- Onder de hoogbejaarde bewo ners veroorzaakte dat de nodige opschudding. "Ze liepen de hele dag maar in en uit m'n huis. Dan hadden ze water nodig, dan moesten ze weer gebruik maken van de telefoon. Ze moesten na tuurlijk stroom hebben. Er was een aantal bejaarden uit Voor schoten dat als figurant moest optreden. Die heb ik hier maar op een stoel neergezet, want die waren van zo'n hele dag bekaf. Ik had gewoon met die mensen te doen", aldus een 88-jarige be woonster van het hofje. "Het was al met al een hele in greep in het hofje", concludeert de bejaarde bewoonster. "Ik heb die mensen zoveel mogelijk ge holpen. Wat moet je anders? Op zo'n moment kun je moeilijk nee zeggen". Het produktieteam Peekel/Stips heeft inmiddels wel een bedankbriefje en een bosje bloemen naar de bewoners ge stuurd nadat het ter ore was ge komen dat het filmen enig onge noegen had gewekt. "Twee da gen lang heeft u last en mógelijk overlast gehad van de werkzaam heden" en "wij begrijpen dat de ze twee dagen een behoorlijke in greep zijn geweest in uw rustige bestaan op het hofje", zijn twee zinnen uit de brief die het alle maal goed moet maken. In het Coninckshofje is op dit ogenblik één huisje reeds leeg om renoveerd te worden. Daar zijn nu ook de binnenopnames gemaakt. Volgens Gerard Broek mans is daar ook wat schade aan gericht. "Het gaat niet om echt grote bedragen hoor, maar wel genoeg om er achter aan te gaan". Raadslid en fractievoorzitter van de VVD Theo v discussie in de Leidse gemeenteraad. (archieffoto Loek Zuydcrduin) Promotie WD-fractievoorzitter Theo van 'der Nat promoveert vandaag aan de Leidse universiteit op een on derwerp dat ligt op het gebied van de informatica. Het wat inge togen raadslid dat de laatste tijd steeds beter uit de verf komt, werkt overdag bij de AMRO- bank en heeft in zijn vrije tijd een proefschrift geschreven. "Het is niet eenvoudig om het eenvoudig te zeggen", waar schuwt Van der Nat vooraf. Computers worden vaak ge bruikt voor het sorteren van ge tallen. Een tijdschift moet bij voorbeeld de postcodes van de abonnees bij het verzenden op de juiste volgorde hebben. Voor het sorteren bestaan verschillen de methoden waarbij de een sneller is dan de andere. De methode quicksort heeft ja renlang als de snelste te boek ge staan. De laatste jaren is de dis tributieve methode in zwang ge komen, hoewel gezegd werd dat het maar in enkele gevallen ge bruikt kan worden. Van der Nat heeft onderzocht welke de snel ste is en kwam tot de conclusie dat de distributieve methode in veel meer gevallen inderdaad de snelste is. Bii een proefschift horen ook een paar stellingen die niets te maken hebben met het onder werp. Een van die stellingen is dat nu de banken het publiek steeds meer in de gelegenheid stellen om het geld 24 uur per dag op te nemen, er ook meer ge legenheden dienen te komen om het geld 24 uur per dag uit te ge ven. Betekent dit dat de cafés ook langer moeten openblijven? Daar gaan volgens liberaal Van der Nat nou niet direct zijn ge dachten naar uit. Het moet eer der gezien worden als een pleidooi voor meer service aan het publiek. "Het heeft te maken met het veranderde leefpatroon. Er zijn nu heel veel mensen die overdag werken en dus bijna geen tijd hebben om het uit te ge ven. Vroeger waren er veel huis die overdag bood schappen konden doen. Dat is nu anders omdat grote groepen getrouwde vrouwen zijn gaan werken. Door de invoering van de geldautomaten zijn de banken wel met hun tijd meegegaan". Dat vrouwen werken vindt Van der Nat een heel goede zaak, maar de sluitingstijden van de winkels zijn niet met de tijd mee gegaan. "Nu pleit ik er niet voor dat ze echt 24 uur per dag open moeten zijn. Het moet echter wel bespreekbaar zijn dat de slui tingstijden een paar uur verscho ven wordt. Hierbij zijn geen prin cipes in het geding. Het is een puur praktische kwestie. Het lijkt me echt niet zo moeilijk om die service te bieden", aldus de promovendus. ren dat een aantal loopeenden de benen had genomen en dat de over gebleven dieren onder de olie za ten. Op het water dreef een vette laag olie. Van der Geer, bevreesd dat de beesten zouden sterven, bel de de Dierenambulance en het Hooghemraadschap. Volgens voorlichter Meier is het frituurvet echter niet schadelijk voor de een den. "Het gaat er vanzelf weer af en eraan sterven zullen ze zeker niet". Illegaal wapenbezit LEIDEN In een woning aan de Rijnsburgersingel is gisterochtend een 34-jarige Leidenaar aangehou den wegens illegaal wapenbezit. De politie trof een revolver aan met enkele scherpe patronen en twee pistoolmitrailleurs waarvoor de man geen vergunning bezat. De twee mitrailleurs zijn meegeno men voor verder omnderzoek. De Leidenaar is na verhoor heenge zonden. Anderhalf jaar cel voor Leidenaar DEN HAAG/LEIDEN - De rech- bank in Den Haag heeft gisteren een 24-jarige Leidenaar veroor deeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van anderhalfjaar. De man kreeg die straf voor een inbraak in een postkantoortje aan de Lombokstraat waar hij 40 slof fen sigaretten stal. Uit een apo theek aan de Surinamestraat nam de Leidenaar een geldbedrag van 1800 gulden weg en uit een woning aan de Havikshorst stal hij video apparatuur en sieraden. Voor die zaken werd hij opgepakt. Tegen over de politie bekende hij vervol gens een hele serie inbraken en diefstallen omdat hij naar eigen zeggen 'schoon schip wilde ma ken'. Leiden wil subidie voor kunstenaars op basis van inwonertal LEIDEN - Het geld dat zes Zuid hollandse gemeenten, waaronder Leiden, van de provincie krijgen voor beeldende kunst, moet wor den verdeeld op basis van het aan tal inwoners en het aantal kunste naars. De Kulturele Raad van de provincie toetst of een kunstenaar als professioneel kan worden be schouwd. De gemeenten stellen dit voor aan gedeputeerde staten. Delft Leiden, Gouda, Dordrecht er Schiedam/Vlaardingen gaan pro beren dezelfde regeling in te ren voor de verdeling van het pro vinciale geld. Daarmee wordt be reikt dat in Zuid-Holland vele kun stenaars op gelijke wijze worden behandeld. Een gedeelte van het geld (dat voor Leiden tussen de drie en vijf ton zal liggen) willen de gemeenten bestemmen voor een beroepskos tenvergoeding. Ook willen de Zuidhollandse gemeenten maatre gelen te treffen om de aankoop van kunst te bevorderen. Kunstenaars kunnen bijvoorbeeld voor deelna me aan een tentoonstelling een presentatiesubsidie krijgen. De gemeenten zijn tot de conclu sie gekomen dat er geen uniforme regeling te bedenken is voor op richting van een stadsgalerie. In zo'n galerie zouden plaatselijke kunstenaars kunnen exposeren en kou ook uitwisseling van werk van beeldende kunstenaars van de be trokken gemeenten mogelijk zijn. LEIDEN - De gemeente is begon nen met het vernieuwen van de rio lering in de Tiboel Siegenbeek straat en een deel van de Rooden- burgerstraat. Nadat de riolerings werkzaamheden zijn afgerond, zal de bestrating in een nieuwe inde ling worden aangebracht. De totale duur van de werkzaamheden wordt geschat op twee maanden. Begonnen is in de Roodenbur- gerstraat op de hoek met de Van den Brandelerkade. Vervolgens wordt de Tiboel Siegenbeekstraat, vanaf de Roodenburgerstraat tot aan de Van den Brandelerkade aangepakt. Het gemeentelijk beleid is erop gericht om in woonwijken buiten de doorgaande routes zoveel moge lijk een 30 km-regeling in te voe ren. Daarvoor moeten verkeers drempels worden aangebracht. Bij werkzaamheden zoals nu met de riolering wordt al rekening gehou den met dergelijke drempels zodat in de toekomst de invoering van een 30 km-regeling kan worden ge realiseerd. Het is de bedoeling om een ver keersdrempel aan te leggen in het midden van de Tiboel Siegenbeek straat. Op de beide kruisingen met de Roodenburgerstraat en de Van de Brandelerkade zijn twee kruis- vlakverhogingen gepland. Hier door gaan geen parkeerplaatsen verloren, want de parkeerstrook zal over deze verhoging heenlopen. Op de vier hoeken worden daar bij zogenaamde oren aangelegd, waarop paaltjes worden geplaatst. Dat maakt parkeren op de hoeken onmogelijk. De uitritten in de Roodenburgerstraat zullen van een verlaagde trottoirrand worden ADVERTENTIE één van de acht fl.S ZATERDAG in FAnDAnGO KOninKLIJK COnCERT VAn DE PASADEnA FUnK ASSOCIATIOn aanv. tien uur. noordeinde 49 de Plantage dofah** IN DE OUDE MABENP0KT deWW SOORTEN BIER 7te -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17